DE FIGURANT. £sa@tst® Bericïitea. Verspreide Berichten, FEUILLETON. Rechtszaken. Uit het Franseh, door Mmd. SEGrALAS. dat men zich bjj onze naburen eveneens met onze gewassen bezig houdt. Zoo vermeldde de Deutsche Landw. Presse de voortreffelijkheid onzer Zeeuw- sche rogge. Het blad zegt, dat een landbouwer als proef op denzelfden grond Probsteier en Zeeuw- sehe rogge zaaide, van welke de eerste 19.26 H. L., doch de Zeeuwsche 30.90 H. L. per hectare opbracht, terwijl de Zeeuwsche rogge zwaarder was dan de Probsteier en een derde meer stroo leverde. (N. R. Crt.) Arrondissements-rechtbanh te Middelburg. Heden zijn veroordeeld: Wegens diefstal. A: de S, Pz. 18 j., koe wachter Eede, tot 14d.gev.C. D. 14 j., arbeider Biervliet, tot 4 d. gev.J. M. 19 j., arbeider Baarland, tot 3 maanden gev. en J. K. 24 j., zonder bekende woonplaats, tot 3 maanden gev. Wegens mishandeling: A. M. 13 j. Cam- perland, tot 6 dagen gev.; A. H. de V. 25 j., werkman Terneuzen. tot 7 dagen gev. en L. D. 33 j., werkman Hoek, tot 3 boete s. 3 d. h. Wegens verduistering: J. de V. 70 j., werkman Sluis, tot 3 maanden gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijnA. J. D. 22 j.. P. W. R. 34 j., werklieden Terneuzen en J. L. 26 j., dijk werker Westkapelle, allen beklaagd van mis handeling. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrjjdag, zjjn de navol gende personen veroordeeld C. G., Schore, wegens het bejagen van eens anders jachtveld, zonder schriftelijk bewjjs van den eigenaar, tot 10 b. s. 2 d. h.J. v. d. V;, Kruiningen, wegens het zonder acte doen van pogingen om wild te bemachtigen, zonder het consent van art. 16 of de macht van art. 26 der strafwet, tot 10 b. s. 2 d. h. P. v. 't. W., Borssele, wegens het jagen zonder voorzien te zijn van een daartoe betrekkelijke acte, tot 10 b. s. 2d. h.J. E., Rilland-Bath, wegens het aan wenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van een wildstrik, tot 10 b. s. 2 d. h.L. A., P. D,, Krabbendijke en J. de B., Rilland-Bath, wegens het gaan over iemands be zaaiden grond, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.G. H., Krabbendjjke, wegens het laten loopen van vee op eens anders bezaaiden grond, tot 3 b. s. 2 d. h.J. F., Hoedekenakerke, wegens het op eene plaats bestemd tot den verkoop van waren, voor handen hebben van een gewicht, voorzien van het afkeuringsmerk, tot ƒ1 b. s. 1 d. h.A. V., F. J. F., Goes, H. O., M. v. d. H., Yer- eeke en C. V., Coljjnsplaat, wegens het ver wekken van rumoer, waardoor de nachtrust kan worden verstoord, ieder tot 3 b. s. 1 d. h- M. W., Yerseke, J. Z,, Heinkenszand, wegens openbare dronkenschap, ieder tot 1 d. b.; C. v. d. L., Borssele, wegens als voren, tot 5 b. s. 3 d. b.P. V., M. do B., Goes, C. B., M. K., Hans. weert, wegens als voren, iede£ tot 0.50 b. s. d. h.; L. V., Goes, wegens als voren tot 2 b. s. 3 d. h.A. W., Yerseke, wegens als voren, tot 15 b. s. 3 d. h.; M. de M., Wemeldinge, wegens het verstoren der orde in dronkenschap, tot 3 b. s. 2 d. h.; D. J., Coljjnsplaat, wegens het in het openbaar zingen van een voor de eerbaarheid aanstooteljjk lied, tot ƒ3 b. s. 1 d. h.; U. M., Cortgene, wegens het houden in het openbaar van voor de eerbaarheid aanstootelijke toespraken, tot 3 b. s. 1 d. h.en J. H., Yerseke, wegens openbare dronkenschap, tot driemaal 2 b. s. 1 d. k. voor iedere boete, benevens 2 weken hechtenis en opzending naar de rijkswerkin richting te Hoorn voor een half jaar. Allen tevens in de kosten. De indertjjd gemaakte opmerking dat de stand plaats van de brievenbus der posterijen in de St. Jansstraat alhier niet gelukkig gekozen is, bljjkt doel. getroffen te hebben. Die postbus is thans verplaatst naar de Lange Delft vóór de Na dezen mooien volzin geuit te hebben groette Daniël zijn buurmeisje vrij links, zonder het com pliment, waarnaar bij zocht, gevonden te hebben. Men zegt, dat bij het den volgenden dag vond. Wie ia toch dat jonge meisje, die fee, die peri, borduurster ot kantwerkster, die Daniël ontmoet had Hoe is haar karakter Hoe is haar gedrag? Laat ons haar kamertje maar eens bekijken, dan weten wij het terstondwant er bestaat altijd een zeker verband tusschen onze neigingen, onze stemming en de voorwerpen, die ons omringen. Elke woning draagt den stempel eener persoon lijkheid. Wij bevinden ons in het vertrek der borduur ster. Ziehier haar werk, hare naalden, een klein lampje dat ongetwijfeld tot laat in den nacht brandt; het i3 een ijverig meisje. Des te beter Dan is zij zeker ook braaf: arbeidzaamheid is de beschermengel der jonge meisjes. Ziehier drie matten stoelen, eemge notenhouten meubels, alles zeer bescheiden. Ook al des te beterDat is de inboedel der deugd. Op de vensterbank staan een paar bloempotjes. Op de latafel eenige rozen in een glas, ZIJ heeft dus een aangeboren dichterlijken zin voor het bevallige en sierlijke. bergplaats van de beeren Van den Broecke en Jutting. En inwoner èn vreemdeling zullen zeker dien maatregel van het bestuur der posterijen toejuichen. Gisteravond is alhier een schippersdocbter, bij het^fcheppen van water, van boord van een voor de werf De Volharding liggend vaartuig, in de kaai gevallen. Een der in de nabjjheid liggende schippers redde haar met eene boot. De stoomboot Mercurius vertrok heden van Ylissingen met ongeveer 2600 schapen naar Lon den (Deptford); de Minerva zal hoogstwaarschijn lijk in de volgende week, waarin men grootere aanvoeren verwacht, hare eerste reis doen. Bij geregelden toevoer is men voornemens, beide booten twee keer per week te laten varen. Te Yerseke zjjn de mazelen nu werkelijk aan het afnemen. Tegenover 9 nieuwe gevallen staan een 30tal herstelden. Het aantal aangege- venen is alzoo geklommen tot 629 en dat der herstelden tot 220. In het huisgezin van het hoofd van de school zijn de mazelen ook geweken, zoodat hij Maandag zijne werkzaamheden zal hervatten. Te Borsselen heeft de ziekte opgehouden epi demisch te heerschen. Te Poortvliet zjjn in twee dagen 28 huisgezin nen gekomen met 37 lijders aan mazelen, zoodaf^ het totaal thans is, 43 huisgezinnen met 58 lijders. Te Zaamslag bedroeg Donderdag het totaal der aangegeven lijders 358, voorkomende in 159 ge zinnen. Hersteld zjjn 269 porsonen in 105 gezinnen en overleden 3. Een jachtopziener te Wilhelminadorp schoot Woensdag een valk, met een wezel tusschen de klauwen. Bjj den landbouwer A. Blondeel te Sint Kruis, is dezer dagen, uit een koffer van een der dienstknechten, ongeveer 400 francs gestolen. De vermoedelijke dader, een jongen van 16 jaren wonende te Eede, is met zjjn vader, die van medeplichtigheid wordt verdacht, door de maré chaussee van Aardenburg gearresteerd en naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht. Een groot gedeelte der ontvreemde Bom werd in hun bezit gevonden. De raai te Yerseke besloot de door de com missie voor het kinderfeest op 19 Feb. geweigerde 50 toch te geven, de helft voor dat feest, de andere helft voor eene buitengewone bedeeling der armen. De vroede mannen meenden echter toch het denkbeeld van een blijvend aandenken niet te moeten opgeven. Er zal nader eene som bepaald worden om daarvoor van gemeentewege aan ieder kind eene levensbeschrjjving van den koning met portret te schenken. Te Kapelle zal men den kinderen ook een feestje bereiden. Het initiatief daartoe werd door de onderwjjzers genomen. Met hetzelfde doel is ookte Axel een commissie in het leven geroepen, die tevens de armen wil bedeelen. Woensdagavond, omstreeks kwart vóór zeven, brak er brand uit in de laudbouwschuur, toefjej- hoorende aan den heer Ch. van Haelst, 'op de hofstede vlak bjj den Rapenburgscheu tol, gemeente Stoppeldjjk, vroeger bewoond geweest door de gebroeders Van Kampen. Hoewel de brandspuiten van Stoppeldijk en Boschkappelle spoedig ter plaatse aanwezig waren en de eerste flink werkte, stond de geheele schuur spoedig in vlam en kon er niets van den inhoud worden gered. Omdat de hofstede tijdelijk onbewoond was, daar de nieuwe pachter daarin pas over een paar maanden zich zal vestigen, was de schuur aan verschil lende personen tot bergplaats verhuurd. Zoo zijn er in verbrand ongeveer 17 gemeten verschillend graan en 3000 bossen uitgedorseht roggestroo, toebehoorende aan twee landbouwers Onder Stoppeldjjk, en wat het ongelukkigste is voor een waarde van bjjna ƒ300 aan verschil lende zaken, behoorende aan den njjveren en oppassenden tolgaarder Jacobus de Bruin, nl. 15 zakken tarwe, een stiertje van 9 maanden, een nieuwe kar en 300 bossen stroo, benevens een partjjtje aardappelen, waarvan niets tegen brand schade was verzekerd. Tot heden is de oorzaak van den brand onbe- Maar wat is er in die doos, waarop een immor tellen krans ligf Laten wij haar eens openen. Zij bevat een onvoltooid, door den tijd zwart geworden borduurwerk, een stuk gereed schap, eenige blonde en een zwarte haarlok. O, dat arme kind Zij is een wees! Dit is een doos met reliquiën, met herinneringen aan hare ouders Maar wie zal nu over dat zeven tienjarig meisje waken Stelt u gerust. Ziet gij daar bij het bed dat kruis Zij beeft nog een vriend, een vader hij, die hemel en aarde gemaakt heeft, zal haar op haar zolderkamertje beschermen. De moeder van Daniël wilde haar aardig buur meisje oo't wel eens leeren kennen en vatte groote vriendschap voor haar op. Ninette maakte echter terstond de voorwaarde, dat men haar zou laten zineen, zooveel zij wilde; want zij was opge wekt van aard. Zij veelde zich zoo gelukkig als een koningin, al bewoonde zij een zolderkamertje. Hare zeven tienjarige beenen droegen haar met gemak naar de zesde verdiepingdat is teter dan met rheu- matiek op de eerste te zittenzij bezat maar een heel klein spiegeltje maar daarin zag zij toch dat de goede God haar mooi haar en een frische kleur had gegeven, die zij niet bij den kapper behoefde te halen in de week werkte zij hard, dat is waar, en dan zat zij opgesloten in dat kleine vertrekje maar gaf de goede God haar den Zondag niet, dien heerlijken Zondag om uit kend. Men vermoedt evenwel dat er kwaadwil ligheid in het spel is. Op de algemeene vergadering van aandeel houders der Enschedesche Telephoonmaatschappij, 14 Eebr. te houden, zal, naar Tubantia meedeelt, door commissarissen het punt „aanleg van gelei dingen voor electrische klokken vanwege genoemde maatschappij" worden aan de orde gesteld. De kosten zullen per abonné 5.50 por jaar bedragen als er 200 deelnemen. Ieder ontvangt dan een sympathetische klok, zonder batterjj, die noch opwinding, noch toezicht vereischt en steeds onderling en met de normaalklok geljjk wijst- Mocht deze nieuwe inrichting tot stand komen, dan zoude Enschede de eerste plaats in Nederland zijn, waar het algemeen in gebruik werd genomen- In het N. v. d. D. verklaart de heer Hovy te Amsterdam bij het bezoek der werkeloozen van Koning niet gehoord te hebben dat deze zijn eerewoord als sociaal-democraat gaf. De heer Hovy weet niet eens of die persoon tot de sociaal- demoeraten behoort; het interesseert hem ook weinig. Hjj betreurt het echter dat tegenwoordig al wat men in privé doet direct publiek wordt gemaakten nu ook van zijn doen tegenover de werklooze arbeiders op zjjn kantoor mededeeling is geschied. Te Haarlem is gisteren een ongehuwde vrouw van 40jarigen leeftijd door een spoortrein overreden. Door langer dan twee uren de voorschriften op de behandeling van drenkelingen op hem toe te passen, heeft men te Groningen een 70jarig man, die in de gracht was gevallen en aan den rand van het graf lag, behouden. De herbouw van het Kurhaus te Scheveningen gaat steeds voort zijn geregelde snelle vorderingen te maken. Met voldoende zekerheid kan nu aan genomen worden, dat de inrichting omstreeks den len Juni e. k. uit haar asch zal herrezen zijn en in de helft dier maand voor het publiek heropend zal kunnen worden. Naar wij vernemen zal de maatschappij, onge rekend de groote indirecte verliezen, welke zjj door de ramp van den leB September geleden heeft, ook van den herbouw niet geheel zonder kleer scheuren afkomen. Bij de assurantie-penningen zal waarschijnlijk nog wel iets bijgepast moeten worden, eer alles voor de ontvangst van de bad. gasten weer in volkomen staat zal zijn. (Dbld.) Op het compagnies-bureau zit de sergeant majoor druk bezig met het optellen van de monsterrol. De kapitein kan dadeljjk komen om den staat te teekenen. De sergeant-majoor mist een halve cent en hoe hij telt, hij kan de fout niet vinden. De kapitein komt binnen. „Is de monsterrol klaar „Hij klopt niet, kapitein, ik heb een verschil van een halve cent." „Laat mij dan eens tellen." De kapitein telt, doch vindt de fout niet. De sergeant-majoor slaat een boek op, zoekt en zoekt nog eens. „Ik heb 't gevonden, kapitein 1" „Zoo, waar zit het." „In de rekening van een man dat je op zoo'n halve cent in de rekening van zoo'n vent kan zitten suffen Wie is die aap?" „Milicien Jansen, kapitein." „Geef dien kerel dan 4 dagen politiekamer I" Router's Agentschap meldt van daartoe ge machtigde zijde, dat de Belgische regeering nog niet heeft beraadslaagd over een crediet van 50 millioen voor wapening en fortificatiën. Het ge rucht dienaangaande is minstens voorbarig. Opnieuw heeft de Turksche regeering zich tot Montenegro gewend wegens de wapentoerus tingen van het vorstendom. Vorst Nicolaas heeft zijn vredelievende verzekeringen herhaald en verklaard dat ze geen ander doel hebben dan de oude geweren voor nieuwe te verwisselen. Bjj besluit van den keizer van Rusland is tot nader order de uitvoer van paarden verboden te rusten, en met haar mooie japonrietje met rozenknopjes naar de kerk te gaan? Ninette de borduurster vond dus, dat zij alle reden had om dankbaar en tevreden te zijn zij had haar jeugdigen leeftijd om zich in te ver heugen, haar naald om van te leven, geen enkele wroeging in haar ziel en een overvloed van liedjes om te zingen. Zij was vroolijk, omdat zij zich niets te verwijten had en zong den heelen dag, omdat zij niemand deed schreien. Daniël zag haar eiken dag en kon 's nachts niet meer goed slapendat verveelde hem erg, want het stoorde hem ia zijne gewoonten. Zou het borduurstertje ook aan hem denken Dat zegt de geschiedenis nog niet; maar het was zeer in het voordeel van Daniël dat men hem zooveel mogelijk zag bij de eerste ontmoeting merkte men alleen zijn onbevalligheid en linkschheid op, en dit maakte hem niet verleidelijk; maar lang zamerhand zag men een voor een al zijne deug den te voorschijn komenot bij wilde of niet verried hij zijn goedhartigheid en zijn toewijding en liet nu en dan een hoekje zijner edele ziel kijken. Op zekeren dag kwam hij heel vroolijk het zolderkamertje op, waar Ninetfe bij zijn moeder zat te werken en riep zegevierend uit: „Juffrouw Ninette, wilt gij van avond naar de vaudeville gaan? Hier is een kaartje vooru en een voor moederhet zijn wat deftige plaatsen, op den eersten rang, die ik van den eersten langs Europeesche en Transkaukasische grenzen. Stanley is met een zestigtal vrjjwilligers uit Kaïro naar Zanzibar vertrokken ter bevrijding van Emin Bey. Te Boziers is een Duitsch photograaf gear resteerd, die men beschuldigd een spion te zijn. De vlottende schuld van Spanje is gedurende Januari van 129.250.000frcs tot 140.000.000 gestegen. Te Hamburg heeft de politie twee kiesver- gaderingen der vrijzinnige partij verboden en voorts aangekondigd, dat gedurende de geheele verkiezingsperiode dit verbod zich uitstrekt tot alle bijeenkomsten van kiezers. In de troonrede, waarmede het Storthing te Christiania is geopend, worden verscheidene wets ontwerpen aangekondigd, o. a. een betreffende de organisatie der armee en de rechtspleging. In het Engelsch lagerhuis is van regeerings- wege ten stelligste het gerucht tegengesproken betreffende den moord, gepleegd op den Khan en zijne koelies te Kalaabdula, aan den spoorweg van Quetta. De komeet, die men onlangs te Melbourne ontdekte, is weder verdwenen, zooals van daar gemeld wordt. Te Marseille is een huis van twee verdie pingen ingestort. Reeds zjjn zes gekwetsten en het Ijjfe van een 22jarig meisje van onder de puinhoopen uitgehaald. Woensdag drongen 3personen inde keukens van het Bellevue-hotel te Ajaccio en vorderden een som van 3000 fres van de eigenares. De kok haalde een geweer, waarop de bandieten spoedig het hazenpad kozen. Te Aquila nam men Woensdagnacht drie schokken van aardbeving waar. Het drama in verzen van Clovis Hugues, get. Le Sommeil de Danton en bestemd voor het Theatre de Paris, is Woensdag aan de acteurs en actrices, die er de hoofdrollen in zullen vervullen, voorgelezen. Wat er al niet op de post verloren gaat. Op 't einde van Januari wordt te Washington altijd publieke verkooping gehouden van de pakjes, die per post verzonden worden en onbe stelbaar zijn, omdat de geadresseerden niet gevonden kunnen worden of de adressen niet volledig of onduidelijk zijn. 't Is verwonderlijk wat al zoo in die rubriek valt. De lijst omvatte dezer dagen bjjna van alles. Er zijn tallooze corsetten, schoenen, kleederen, zakdoeken, halskragen, lokken haar en verlovingsringen. Er waren haarvlechten en zelfs een paar kousebanden. In een pakje zjjn een paar vuile nachtjaponnen, in een ander een stuk pruim tabak, in een derde een pakje haarspelden en uitge kamd haar gevonden. Een paar vakche tanden heb ben geen eigenaar en een paar kunstoogen evenmin. O. a. is er ook een vliegennet voor paarden, een damesmantel en een zwarte rok. Sigaren en sigarettes, kurkentrekkers, nachtmutsen, grijze haarvlechten, een oud mes, een bos verward garen, eenige oude tinnen lepels, een hondedeken enz. enz. helpen de lijst voltallig maken. Geen wonder, Amerika is zoo groottoch zal vermoedel jjk ook hier te lande van het verzondene per postpakket nog al een en ander onbestelbaar zjjn. Terneuzen. Benoemd tot inspecteur van politie alhier de heer C. Klaassen aldaar, vroeger agent van politie te Helder. 's Giravenliage. Benoemd tot ontvanger der belastingen te Axel de heer Meeuwissen, thans ontvanger te 's Gravenpolder. Het hooger beroep, ingesteld door K. te Hoedekenakerke, die door de Middelburgsohe rechtbank veroordeeld werd wegens jachtover- treding, is door het gerechtshof alhier onontvan kelijk verklaard. Het openbaar ministerie requireerde bevestiging van het vonnis der Middelburgsehe rechtbank tegen A., beklaagd van diefstal en landlooperjj. Vrjjdag zal het hof uitspraak doen. Botterdam. Heden had weder eene ver- miunaar gekregen heb." „Twee plaatsen op de eerste galerijriep Ninette, „maar daar zal ik zitten als een vorstin! O wat zal ik een pleizier hebbennu en ik ga zoo zelden naar de comedie." „Dat is waar. Gij gaat meer naar de kerk. 's Zondag als ik zing, zie ik u altijd in een hoekje geknield liggen en dan bidt gij met zulk een innigheid, dat men u voor een nonnetje in een rose japonnetje zou houden." Dien avond namen de moeder van Daniël en Ninette op den eersten rang plaats. Na een klein voorstukje, dat men het publiek bij wijze van vuurwerk aanbiedt, begon het groote stuk. Het was natuurlijk een dramade Franschman, die het ziekelijke, sombere, aandoenlijke drama in he.t leven riep, heeft het overgeplant in de vroolijkste schouwburgen. Op den klassieken bodem der liedjes en refrei nen, dien men het blijspel noemt, ziet men reeds den treurwilg opschieten, die zijne lange takken in een stroom van tranen baadt. Aan het einde van het eerste bedrijf maakte men zich gereed om het huwelijksfeest van de dochter der hertogin te vieren en noodigde daarbij den keur der Parijsche groote wereld uit, voorgesteld door tal van kleermakers- en schoenmakersleerlingen, enz. waaruit het heirleger der figuranten bestaat. Natuurlijk bevond Daniël zich ook onder dit voorname gezelschap. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2