N®'28. 130J Jaargang. 1887' Donderdag 3 Februari. Rijksbelastingen. Middelburg 2 Februari. Rechtszaken, Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen^ Prijs per 8/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per reg Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels /-1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Voortzetting van gedragslijn door eene verzwakte. $oo klaagt JOe Standaard, MIDDELBURGS COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van deb Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Nietjwenhuijzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie-, John F. Jones, opvolger Kadastrale metingen en schattingen. De burgemeester van Middelburg, ontvangen hebbende eene opgave der uitkomsten van de metingen en vastgestelde schatting van eenige in deze gemeente gelegen eigendommen; gelet op art. 15, 2e lid der wet van 26 Mei 1870 (Stbi no 82), brengt ter kennis van de belang hebbenden, dat gemelde opgave gedurende dertig dagen ter secretarie dezer gemeente voor hen ter inzage is neder gelegd. Hiervan is afkondiging geschied waar het be hoort. Middelburg, den 1 Februari 1887. De burgemeester voornoemd, P I C K De belijdenis van de Standaard omtrent de houding der anti-revolutionnaire partij bij de nieuwe poging om tot grondwetsherziening te geraken moet van zelf de aandacht getrokken hebbenmaar bijzonder wekte zij onze belang stelling, omdat zij, in het nommer van Maandag van dat blad, direct volgde op een hooidopstel, waarin gewezen werd op de tegenwoordige zwakheid van die partij. Wij bepaalden ons bij de mededeeling van die bekendmaking tot eene enkele opmerking 5 wij willen thans iets langer daarbij stilstaan. In een reeks artikelen, onder den titel van Een hachelijke keuzewierp de Standaard een blik op den toestand van de anti- revolutionnaire partij en het kwam in een daar van tot dit overzicht: »lo. Tot 1876 waren we principieele volksgroep, maar juist daarom op het regeeringsterrein alleen aoor het exceptioneel wichtige woord van Groen en de zijnen machtig. -'2o. Na 1876 trokken we ons geheel in het volk terug, om met een nieuwen aanval te wachten, tot we in dat volk sterk zouden zijn maar dwong de onver wachte uitslag van het V olkspetitionement ons, reeds in 1880 die teruggetrokkene houding te laten varen. »3o. Sinds 188J was toen onze tactiek er op gericht, om door meerderheid in het parlementaire cijfer, zelf in het kabinet een einde te maken aan de oneerlijke tyrannic onzer kieswet en, kon het, door wijziging van art. 194 aan het ergerend schoolterrorisme der Liberalen. »en 4o. Toen in 1886 die toeleg eindelijk gelukt kon zijn, is de omwoelde kabinetsaanbieding te haastig weer uit handen gegeven, en daardoor bijna al de winste van de periode 1880'86 verspeeld. Men ziethet is eeue droeve erkentenis geen juichtoon pastte ook bij zooveel verlies bij het besef van zulk een grove fout, dat men het goede getp liet verloopen. Aan wie de schuld Te voren was daarop door het blad het antwoord gegeven, en werd de beer A. E- baron Mackay, hp, die het vorig jaar de op dracht tot kabinets-formatie van de hand wees, van onvoorzichtigheid beschuldigd. Door hem is destijds verzuimd, bedachtzaamheid tegenover handigheid te zetten. Had de heer Mackay in zijn briefje aan den koning, waarin hij verklaarde de opdracht niet te kunnen aanvaarden, slechts deze zin snede gezet„nadere inlichtingen wenscbende over de hem niet geheel duidelijke zinsnede, rakende de ürondwetsherziening, zou het hem aangenaam zijn tot een persoonlijk onaerhoud te worden toegelaten'' -deze jammer ware voorkomen. In den boezem der partij is niet gehandeld gelpk behoorde. De partij „in den stipsten en strengsten zin van het woord een georganiseerde staats- partij, georganiseerd in de kamer en georgani seerd in het land-- is door den heer Mackay niet gekend. Het centraal-comité ging hij voorbij de club werd met saamgeroepende politieke commissie van advies werd met op de hoogte gehoudende rechterzij liet men thuis. En dat alles gebeurde nog wel, terwijl de heer Mackay zelf lid van het centraal comité en lid van de club is. Onzerzijds werden wij bij het lezen van dit alles versterkt in de vroeger uitgedrukte mee ning, dat de heer Mackay van de opdracht wel ontslagen wilde zpn, omdat de voldoening eraan hem te zwaar viel. Neen, zegt de Standaardhet was zijne be doeling niet een eindbeslissing te nemen, eer de partij en de rechterzijde geraadpleegd was. «Alleen maar, hij beeldde zich in, dat hij veilig en zonder iets te praejudiceeren, zjjn weigerend antwoord op kon zenden; niet als besluit der onderhandelingen om de deur dicht te doen, maar juist omgekeerd als begin van officieele bespreking, om de deur te openen. «Baron Mackay had stellig verwacht, dat hij, als gevolg op zijn gezonden antwoord, nader door den Koning zou gehoord zijn. «Het bericht, dat men zijn antwoord als definitief opvatte, verbaasde hemzelven meer dan iemand." Zeer aardig gevonden is zulk een achter deur vooral door eene redactie, die den heer Mackay niet spaart, zóó zelfs dat in de lijd daarop gewezen werd en gevraagdwaar om men Lohman niet hard viel, toen hij Wintgens de kamer uitdreef met het gevolg dat de meerderheid der rechterzijde verloren ging. Jonkheer Lohman deed erger dan baron Mackaywaarom spaart men den eerste en vait men den laatste aan Tevergeefs zocht de lijd-\rager naar een antwoord op die vraag. Het excuus, door de Standaard gevonden, lijkt ons een pleister op een versch geslagen wondeeen middel tot verzachting, waar men eene harde waarheid wilde zeggen. Want ons komt het toch onwaarschijnlijk voor, dat baron Mackay in de belangrijke Aprildagen van 1886 ook het gewicht van eene beslissing niet in gezien zal hebben dat de twee anti-revoluti onnaire vrienden, met wie hij destijds sprak, en de beide ultramontaansche kamerleden, wier private opinie hij over de opdracht inwon, allen blind zouden geweest zpn voor hetgeen de Standaard nu als noodzakelijkheid predikt; en niet evenzeer hebben ingezien, dat het belang der gansche partij, der geheele rechter zijde op het spel stond. Waarom zullen dan die allen niet dadelijk op het idee gekomen zpn om de kwestie in den boezem der club te bespreken en, vóór eenig antwoord vloeide uit de peu vau deu beer Mackay, een duidelijk afgebakende ge dragslijn aan te geven Men kon toch begrijpen dat bp weigering als van zelf de indruk zich moest vestigen, dat de rechterzijde voor de regeer taak terug deinsde. Zpn al de andere dan met blindheid geslagen geweest; en waren de Standaard en de zijnen alieen ziende Wie het gelooven wil, wij niet. Naar onze meening toonde baron Mackay onbevangener blik te bezitten dan zij, die hem van zpne weigering een verwijt maakten praktischer staatsman te zijn dan menig ander. Hp ontdekte te veel zwakte-punten in den kring der rechterzpdedie men destijds trachtte te bedekken; en die de Standaard eerst nu openlijk belijdt om zich, als regeeringsman, te wagen aan een onvermpde- lijk fiasco. De conservatieve-antirevolutionnaire afge vaardigde, weleer voor Amersfoort, thans voor Utrecht zittend, zag toen reeds in, wat nu de Standaard een gevolg van zpne weigering gelieft te noemen, dat er een reactie moest komen in de boezem der partijdat na al bet gebeurde men niet zoo kon voortgaan, en de hooge toon, dien men aansloeg, iets lager moest worden gezet. Dvfierheid van weleer sloeg in malaisé om de club heeft in moreele kracht verloren, zij groeide te snel en daardoor uit haar kracht en zij was van meet af niet bedacht op buitengemeen krachtige voeding. De party miste haar levensbronhaar proteïnehaar pepton en die is gelegen in haar beginselen. Dit is de beeldspraak, waarmee de Standaard die zwakheid ons schildert j maar zy vergeet I te meiden, dat de grootste fout schuilt, niet bij Mackay'8 weigering, want hij kon moeilijk met «witende bemanning van wal steken, maar in de houding der naaste vrienden van den hoofdredacteur van dat blad. Of de heer Mackay de opdracht aanvaardde of niet; de zwakheid der partijclub zou vroeger of later toch aan het licht zijn ge komen wij meenen zelfs dat hij zijn eigen partij een goeden maar de onze een slechten dienst bewees door de regeeringstaak niet te aanvaarden. Maar zoo als het nu is geschied, was het toch eveneens goed. En wanneer dan heden nog de Standaard de zwakheid zijner partij moet verkondigen, dan komt ons de verklaring van de continuiteit van gedragslijn wel wat verdacht vooren meenen wij dat deze, onder het licht van het voorafgaande, een allerzon derlingst figuur maakt. Dat scheen de redactie zelve te gevoelen want na die verklaring achtte zij het nog noodig te verzekeren, dat zij zal blijven strijden voor de eer en de trouw van de club in haar geheel, én wat elk ha rei' leden aangaat. Als zij dat wil, dan zou zij baron Mackay den aanval hebben bespaarden, aan den vooravond van eene tweede poging om tot overeenstemming te geraken, geen minder aangename herinneringen hebben opgewekt. Maar zij begreep zeker, dat die aanval en die herinnering een verkeerden indruk moesten makenen dat, na de zwakheid geopenbaard te hebben, eene betuiging van kracht meer dan noodig was, Wï* blijven dit laatste echter slechts be schouwen als eene uiting van de redactie zelve. Er is, dunkt ons, al voldoende leergeld be taald, dat ook bij sommige anti-revolutionnaire kamerleden niet eene grootere neiging tot ver zoening zou bestaan dan iu het vorjg jaar Dit zou getuigen van het besef, dat men veel beeft goed te maken; van het juiste begrip dat dit het eeuige middel is om de destijds bij velen der eigen partijgenooten verloren sympa thie weêr terug te winnen. Laat de Standaard dit dan ook zwakheid noemenhet is eene zwakheid, die tot kracht kan leiden. En ons zal het blad niet kunnen beschuldigen, dat wij het middel uit eigenbe lang aangeven er is echter één zaak, die bij ons daarboven gaat en dat is bet belang van het land. En daarvoor schijnt het blad nog altijd maar geen onbevangen blik te hebben. Het Vad. verzekert; dat reeds eenige geleden particuliere brieven te 's Gravenhage zpn ontvangen, waarin op goede gronden werd verze kerd, dat het voornemen bp den heer Van Bees bestond om ala gouverneur-generaal af te treden- Maandagavond is door den heer De Beaufort Hd der tweede kamer, in de kiesvereeniging Burgerpligt te Amsterdam een voordracht gehouden over de grondweta-heiziening en den huidigen politieken toestand. Aangaande de onderwps- kwestie verklaarde de heer De Beaufort, dat hp art. I9i der grondwet wenachte te wjjzigen, maar nooit met een andere strekking dan tot verruiming van het gebied des gewonen wetgevers. Het voorstel-Sehaepman was dan ook in zpn tegen- woordigen vorm voor hem onaannemelijk. Het bestuur der Neder lands che vereeniging van gemeente-ambtenaren stelt voor dien naam te ver» anderen in NederLandsche vereeniging voor gemeente belangen. De aard der vereeniging is in den jongsten tpd veranderd, haar doel heeft uitbreiding ondergaan niet uitsluitend stelt zp de pensioen-zaak op den voorgrond, ai verliest zp deze niet uit het oog, zoodat op deze gronden zulk eene wpziging wordt voorgesteld. Daarenboven zal, door het wegnemen van den naam gemeente-ambtenaren de vereeniging niet meer alleen voor eene bepaalde cathegorie van personen toegankeljjk zjjn, wat ook meer en meer m de bedoeling ligt. Art. 1 der gewijzigde statuten zou dan luiden De Nederlandsche vereeniging voor gemeente belangen stelt zich ten doel het bevorderen van de algemeene belangen der gemeenten in Nederland en van hare ambtenaren doer j lo het beramen en aanbevelen van middelen, zoowel tot verwijdering van al wat met die be langen in strpd is, als tpt voorziening in hetgeen die belangen als eene behoefte doen kennen 2o het aanwenden of begunstigen van middelen tot vorming van bekwame personen in het admi nistratief recht en ia de praktpk van het ge meentelijk secretariaat, Op eene algemeene vergadering, omstreeks 26 Feb. te houden, zal men dit voorstel behandelen. De machinist 2e klasse J. Z. Bisch, sedert 1 Oct. 1886 op nonactiviteit, wordt met 1 Maart a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroef- stoomschip le kl. Van Speijk, liggende te Wil lemsoord, met bestemming naar Indië. De gemeenteraad van Goes zal Vrpdag a. te 2 uren eene openbare vergadering houden, waarin zullen worden behandeld: de begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1887, de rekening van de leenbank over 1886, de kosten van de gemeente- apotheek over 1886, een verzoek van A. Okkee, om afstand van grond in erfpacht, de verordening op de honden, het adres van het feestcomité voor de viering van 's konings zeventigsten jaardag, en het verzoek van dr. N. J. F. Verschoor om ontslag als lid van het burgerlijk armbestuur en der openbare gezondheidscommissie en (eventueel) vervuiling der daardoor ontstane vacature in de openbare gezondheidscommissie. Maandag avond is mevrouw Beersman te Brussel in de Alhambra, den grootsten schouwburg van België, opgetreden om haar 25jarig jubilé te vieren. Geen staanplaats was onbezet; zelfs het orkest was door het pubiiek ingenomen; en op de eerste rangen zag men wit gedaste en in rok gekleede heeren en dames in keurige toiletten. Uit alle deelen van België was men saamgekornen om de begaafde vrouw te huldigen, De jubilaris Bpeelue in het drama van FrailS Gittens Jane Store. „Bp haar optreden" zoo schrptt men aan de N. li. Crt. „borst een jubel los, die de kunstenares ten zeerste aangreeponder een regen van tuiltjes en bloemen en de fanfaren van het orkest trad zp naar voren, en kon enkel door een gebaar van innige dankbetuiging haar gevoel lucht geven. Verscheidene bloemkransen werden haar aangeboden, en het duurde geruimen tpd, eer zp het nauw aangevangen spel kon her vatten. Dat elk bedrijf met aanboudenden bijval besloten werd, behoeft wel nauweljjks gezegd. Het einde van het 8de bearjjt was voor de eigenljjke feestviering bestemd. Het scherm was tenauwer- nood gevallen, of het rees weer omhoog, Cath. Beersmans vertoonende in haar koninkipk ge» waad van rood satjjn en de gouden kroon op het hoofd, omringd door de leden van het Vlaamsche tooneel, en de vertegenwoordigers van een aantal Vlaamsche tooneelkunst» en taalkun» dige vereenigingen, wier rjjk versierde banieren den achtergrond van het tooneel, de treden van een koninkipk paleis, tooiden. In het midden van de bonte, uit hovelingen en hofdames, pages, geharnaste soldaten, en witgedaate en zwartge» rokte heeren bestaande groep, door electrisch licht beschenen, prjjkten op eene breede tatel da geschenken, door de vereenigingen Catharina Beersmans aangeboden. De plaats harer geboorte was door eene Tnrnhoutsche deputatie vertegen woordigd, die haar het in brons gegoten borstbeeld der Dorinne uit Tartuffe geschonken had. Prach tige vazen en coupe's, bloemkorven in kristal en brons, tallooze kransen, een lauwertak in zilver op blauw fiuweelen kussens, haar door de leden van het Viaamsch tooneel geboden, en nog tal van andere kunstvoorwerpen schitterden in het schelle Jicht. Versoheidene personen namen het woord om in naam der door hen vertegenwoor digde vereenigingen derjubilares hulde te brengen" Door aandoening overmand kon mevr. Beers mans slechts enkele woorden van dank spreken, De Globe van Februari bevat: Spanje onder Altons XII, (vervolg); de photographie van 't oogenblik; ontdekkers in de onderwereld; de hoop {een sprookjeiets over den diamantCa- tharina Klafsky i de verbanning naar Siberiëeen nieuwe tak van nijverheid. Zooals gisteren in 'tkort is gehield heeft da rechtbank te 'sGravenhage toen een lidmaat der Hervormde gemeente te Leiderdorp niet ontvan kelijk verklaard in zjjn eisch tegen de kerkvoog den dier gemeente tot samenroeping eener ver gadering van stemgerechtigden. De lastgeving daartoe mqet volgens de rechtbank uitgaan vaq J

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1