N° 25. 130 ng\ 1887. Vrijdag 28 Januari. en m FEUILLETON. Eet eene leven voor het andere Middelburg 27 Januari, Onderwijs. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3.B0. Afzonderlijke nonimers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel.1 Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels /1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Novelette van MARIE WIDDERN, Vit het Duitsch "Wanneer men een tijdruimte van twee jaar Kerknieuws. MIDOELBURGSCHE COIMNT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Yey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee peijl,te Zierikzee: A. C. de MooiJ,te TholenW. A. van Niewenhhijzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend, dat aan het bureau voor vaccinatie van de Vereeniging tot bevordering van animale koepokinenting in deze gemeente, 0"de Kerkstraat wyk B no 83, op Donderdag den lOen Februari a. s. en voorts eiken Donderdag, telkens des na middags van 3 tot 4 uren, gelegenheid bestaat tot inenting en herinenting met animale koepokstof. Gedurende het eerste half uur bestaat die ge legenheid uitsluitend voor donateurs en leden van de vereeniging met hunne gezinnen, (men wordt lid tegen een jaarlyksche contributie van minstens 1) en voor niet-leden tegen betaling van 1 per persoon. Gedurende het tweede half uur staat de gele genheid tot inenting en herinenting voor ieder gratis open. Terwyt burgemeester en wethouders ieder ten dringendste uitnoodigen om van dat heilzaam middel ter voorkoming van de pokziekte zooveel mogelijk gebruik te maken, ves igen zij, naar aanleiding van een van den geneeskundigen raad voor deze provincie ontvangen schrijven, de aan dacht op het hooge belang, dat die inenting in de eerste levensmaanden plaats hebbe. Middelburg, den 25 Januari 1887. De burgemeester en wethouders voornoemd F, ERMERINS, l. b. De secretaris, A. DE VUL DER VAN NOORDEN. Wie kennis wil maken met een nieuwe proeve van officieelen styl, sla een blik in het Staatsblad no 2 van dit jaar, waarin voorkomt de bekende verklaring betreffende door Nederland en België te nemen maatregelen tegen den zoogenaamden handel in blanke slavinnen. De Fransche tekst en de Nederlandsche vertaling komen daarin onder elkander voor. Wy cursi veerden die twee woorden, tekst en vertaling, met opzet, omdat de beide lezingen zeer van elkander atwyken, wat reeds blykt uit het hoofd der ver klaring. In het Fransch lezen wij daarin: concer- nant ceriaines categories.ate prostituées in onze taal is er sprake vanontuchtige vrouwen in zekere gevallen verkeerende. Geeft de Fransche tekst reeds aanleiding tot de vraag of er soorten of classificaties van pro stituées zyn; de verklaring in onze taal is zeker ook zonderling. Gelukkig wordt in art. 1 van de overeenkomst nader omschreven, welke vrouwen en meisjes worden bedoeld, want anders zou men allicht tot zeer dwaze gevolgtrekkingen kunnen komen. Dat beide lezingen zoozeer van elkaar afwijken, schrijven wjj hieraan toe, dat de Fransche tekst de besturende is geweest; en de Nederlandsche eene zeer slechte vertaling daarvan. Maar beide redacties hebben dit gemeen dat zij 9. Nathalie viel hem in de rede en sprak door hare tranen heen „Neen dat mocht gij niet dat kondt gij niet dulden En toch Gerard, het is vreese- lijk, vreeselijk ln Hij sloeg opnieuw zijn arm om haar heen misschien wilde hij haar troosten, maar bij kon het goede woord niet vinden en zoo bleven zij stil zwijgend wanhopend naast elkaar zitten. Eindelijk stond zij op en zei: „Vaarwel, Gerard en God zij met u J" Nog een miuunt hart aan hart en toen rukte zij zich los en hij stond weer alleen. Het was alsof htt eensklaps donker was geworden in het groote, ruime vertrek ondanks den helderen zonne schijn, die door do lichte gordijnen naar binnen viel. Hij bleef eenigen tijd roerloos staan met gebogen hoofd doch eensklaps streek hij met de hand over het voorhoofd en sprak tot zichzelf: „Is dat mannelijk? Is dat flink? Neen, neen ik moet den uitslag moedig afwachten en indien' er gleed een donkere blos als een schaduw over het fiere gelaat en zacht, heel zacht, als schaamde hij zich, voegde hij er bij„en al moest pijn hart bok daarbij breken de taal, waarin zy geschreven zyn, geweld aan doen. In het Franach wordt het'misbruik van den dblativus absolutus getolereerdzy, die Neder- landsch willen schryven, vermijden dien vorm. Doch ook in het Franach mag men dan toch niet schryven: Le Gouvernement, désirant enz. Zooals het hoofd der verklaring nu luidt bevat het noch in het Fransch noch in het Nederlandsch een volzin. Volgens datzelfde hoofd is men »bij onderstaande verklaring omtrent het navolgende overeenge komen." Yrage: wat is in het stuk nu de onder staande verklaring en wat het »n a vol gen- de De Fransche redactie heeft: vpar la présente declarationen die uitdrukking is juist, omdat het stuk in zyn geheel is, wat men in diplomatieke taal eene verklaring noemt. In art. 1 leest men verder: verbinden zich binnen de wetteljjke grenzen, zooveel mogelijk te bevorderen" enz. Ook hier is het leesteeken mis plaatst. Men verbindt zich niet binnen de wet telijke grenzen maar men verbindt zich te be vorderen, binnen de wetteljjke grenzen enz. Meer nauwkeurigheid, ook al betreft het Blechts vertalingen, is zeker aan te bevelen. De nieuwe minister van marine heeft gisteren zjjn ambt aanvaard. Krachtens de zegelwet van 31 December 1885 kunnen, tegen storting van de helft van het ver schuldigde recht, nog tot 1 Maart a. s. effecten ter zegeling worden aangeboden aan alle kantoren van het recht van zegel. Men denke hieraan, omdat na dien termjjn het volle recht moet be taald worden. De minister van binnenlandsr.be «alrengniet op Zr. Ms. besluit van 7 Nov. 1886 (Stbl no. 179) en op zyne beschikking van 16 Nov. 1886, opge nomen in de Ned. St. Ct van 17 Nov. d. a. v. Overwegende, dat blykens ingekomen ambtsbe richten de epizoötie van schaapspokken uit Zee land is geweken; Heeft goedgevonden: te bepalen dat, met ingang van 31 dezer, de artt. 1 en 2 van het aangehaald kon. besluit niet langer van toepas sing zyn op de in gemelde beschikking vermelde gemeenten Clinge, Graauw, Kapelle en Rilland- Bath. Van andere zjjde dan waarvan wy het vorige bericht on'vingen, schrjjft men ons: Ik vermoed dat vele inwoners der om Westka- pelle liggende gemeenten met verwondering het bericht, voorkomende in uw blad van heden, be treffende de voorgenomene wjjze van feestviering, by gelegenheid van 's konings 70»te jaardag, zullen hebben gelezen Terwjjl zoovele behoeftigen vaD hier, in ver scheidene gemeenten van Walcheren ondersteuning komen vragen, moet het, dunkt mjj, vreemd Maar het hart breekt niet. Het klopt maar voort, al zwaait de smart haar wreeden scepter over ons heen en zijn hart klopte ook door, uur op uur, dag aan dag, niettegenstaande zijn hand bevlekt was met het bloed van den man, dien zyne ge liefde haar broeder noemde. Ja, de graaf van Rothenstein Wolfenburg was doodelijk getroffen door het pistool van Gerard Weruhot, en op de plaats van het tweegevecht neergestort. Gerard bad zich terstond bij den krijgsraad aangegeven om zyn vonnis te vernemen. Het luidde twee jaar vestingsstraf en hij was terstond vertrokken om die straf te ondergaan. Nathalie had bij niet weergezien, ofschoon hij wist, hoeveel zij lijden moest en hij voelde Ook dat er een onover komelijke klove tusschen hen ontstaan was, sedert hij haar broeder gedood had onoverkomelijk, indien God geen wonder liet geschieden. Met een bloedend hart had de diep bedroefde moeder haar eenigen zoon zien vertrekken en de eenige troost, welke haar gedurende die tweejarige eenzaamheid bleef, waren de brieven van Gerard, die geregeld iedere week kwamen, en waarin bij haar zeer uitvoerig al zyn wedervaren mede deelde en de vriendelijkheid roemde, waarmede de directeur en zijn familie hem bejegenden. „Ik zou in het geheel niet voelen, dat ik hier slechts eeu gevangene ben", schreef hij eens, „wanneer mijne wandelingen zich niet tot zeer streng beperkte wegen moesten bepalen. Tusschen de oude dame en Nathalie had sedert den dag, waarop de jonge, onafhankelijke weduwe klinken dat men zich vleien durft in onze arme gemeente geld te vinden voor vuurwerk! Zou die hoop niet ydel zjjn Ter geruststelling van hen, die zoo vaak den nood der armen onzer gemeente helpen verzachten) meen ik hier te moeten meedeelen, dat er zich eene andere commissie gevormd heeft waarvan de burgemeester en wethouders aan 't hoofd staan met het doel in deze gemeente gelden in te zamelen tot het onthalen der kinderen van de openbare en bjjzondere school en het houden eener extra- bedeeliag aan de armen. We willen hopen, dat zij door ruime bydragen daartoe in staat zal worden gesteld. Uit Yerseke wordt ons geschreven In de raadsvergadering van Woensdagavond werd een ingekomen verzoek van het burg. of alg. armbestuur, om wegens de uitbreiding der gemeente zjjn ledental van 3 op 5 te brengen, ingewilligd en het dag. bestuur gemachtigd het reglement voor dat bestuur dienovereenkomstig te wjjzigen. Naar aanleiding van het in de vorige raads zitting gevallen besluit om de aanstelling van een Sen onderwjjzer aan school 1 te verschuiven tot na de vergrooting dier school, heeft de districts schoolopziener een conferentie gehad met burg. en weth. Daarna is van den districts schoolop ziener een zakelyk schrijven ontvangen van den volgenden inhoud 1° Reeds op 1 Jan. moest de 3C onderwjjzer in functie geweest zijn. De aan stelling mag dus niet meer uitgesteld worden. 2" Beide scbolen zyn overbevolkt. De vergrooting van school 1 (dorp) is het verkieseljjkat. Daarom geeft schrijver in overweging onverwijld tot het aanbouwen van 2 nieuwe lokalen op het speel plein over te gaan; en 3° Aangezien daardoor weer een zware last op de gemeente gelegd wordt, «abt l-j do Letting van een matig schoolgeld billjjk en redeljjk, ook met het oog op eeneerljjke concurrentie met de bestaande christ. school. Naar aanleiding van dit schrijven werd besloten een onderwjjzer aan te stellen op een salaris van ƒ400; de voorzitter wilde liever een onderwjj- zeres met nuttige handwerken. Omtrent de vergrooting van school 1 werd met h tegen 2 stemmen besloten die voorloopig uit te stellen, doch de heffing van schoolgeld op beide openbare scholen werd in beginsel aange nomen met 6 stemmen tegen 1. Of dit in de bedoeling van den schoolopziener ligt, valt zeker wel te betwijfelen. Ten slotte werd besloten, dat het gemeente bestuur het initiatief zal nemen tot viering van den 70en verjaardag van Z. M. den koning. De gemeente zal daartoe ƒ50 bydragen, en verder zal men inteekenlijsten laten eirculeeren. Een commissie zal zich met de uitvoering belasten van het feest, dat hoofdzakelijk een pret zal zyn voor alle schoolkinderen, ook van de bjjz. school. De St. Ct' bevat de statuten der naamlooze de aanstaande van haar zoon geworden was, steeds een zeer goede, innige verstandhouding bestaan nu zagen zij elkaar niet de eene was sedert jaren verlamd en kon het huis niet verlaten maar Nathalie meende dat Zij den drempel der woning, welke den man toebehoorde, die haar broeder gedood had, niet n eer mocht overschrijden. Doch de jonge weduwe, die om zoo te zeggen dubbel verlaten was, nu zij voor altijd van Gerard gescheiden was, wist toch aan de eenzame bejaarde moeder haar nabijheid hei melijk te openbaren: Mevrouw Wernbof hield veel van bloemen en eiken morgen bracht haar een besteller de heerlijkste ruikers hij noemde de geefster wel niet, maar de oude dame wist, dat er nergens in de stad zulke prachtige camelia's waren als in de broeikassen der villa, welke Nathalie von Zollheiin, thans met haar driejarig dochtertje, in bijna kloosterachtige afzondering bewoonde. Men zag de jonge vrouw, die indertijd zooveel opzien in de stad haaide om haar schoonheid, nooit meer op straat wanneer zy meer lucht en licht verlangde, dan haar stadstuin opleverde, reed zij in een gesloten rijtuig naar haar land goed, dat zij onder diet toezicht van een rentmeester gesteld had. Maar al bleef zij weken lang buiten met haar kindje en de bonne; toch bleven de bloemengeschenken voor mevrouw Wernhof niet uit; zij had den tuinman hare doorloopende bevelen gegeven. vennootschap Visscherij de Wemeldingsche Com pagnie, te Wemeldinge. Het doel der vennootschap is uitsluitend de teelt van en de handel in schelpdieren. Zy voert de naam van Visscherij de Wemelding scht. Compagniehaar zetel zal gevestigd zijn te Wemeldinge en haar kantoor worden gehouden ten huize van den directeur. De vennootschap eindigt 30 April 1915. Het kapitaal is bepaald op 150,000, verdeeld 'n 300 aandeelen ieder van 500, welke alle zyn volgestort. Als commissarissen zijn benoemd de heeren C» Lindenbergh, administrateur, L. P. Zooher, K. Dominicus, jhr P. M. G. von Fisenne, J. Kraaije- veld, en als directeur de heer dr F. L. de Leeuw. Tolgens bericht uit Afrika in de Portugeesche bladen zou de Nederlandsche consul te Guillimane, de heer M. H. Maas door inboorlingen vermoord zyn. Blijkens de verslagen, uitgebracht door] de twee commissiën (in Den Haag en te Groningen) belast met het afnemen der examens van apo thekersbedienden, zijn van 36 vrouweljjke candi- daten toegelaten 26, van 43 mannelyke slechts 15. Het practische examen was, vooral bij de man nelijke candidaten, weinig bevredigend. Wat waren kennis betreft konden in Den Haag 16 van de 35, dus by na de heltt, niet aan matig gestelds eischen voldoen. Het gereed maken van recepten bleek door de meeste vrouwelijke met zorg te zyn beoefendde Groninger commissie kon slechts aan enkelen daarvoor het hoogste cijfer toekennen. In de theoretische vakken waren de examens bevredigend. Alleen was te weinig werk van het Latyn gemaakt, zoodat het nauwkeurig lezen en- J— vwl l>v> WCUOOUCU lltJlo -L Groningen echter gaven vele der geslaagden ook in dit opzicht ruime stof tot tevredenheid. Aldaar werd het meerendeel der afgewezenen te zwak bevonden in de kennis der natuur, bepaaldelijk wat betreft de leer der warmte, de dampkring- drukking en het soortgelijk gewicht en de daartoe betrekking hebbende werktuigen, thermometer, barometer, cremometer en balans. Ook waren vele candidaten weinig of niet bekend met de wette lijke voorschriften, omtrent den verkoop vaa vergiften en de rechten en verplichtingen van a pothekers bedienden. Gisterenavond kwam het kiescollege der Neder- duitsche hervormde gemeente alhier wed r bijeen om, teneinde te voorzien in de vacature-Herfkens, een viertal op te maken en tevens om een ouder ling en een diaken te benoemen. Tegenwoordig waren 84, afwezig 11 leden, terwyl er 7 vacatures in het college zijn. Yoor het viertal werden gekozen, met 51 tot 53 stemmen, de heeren G. J. Barger te Driebergen, voor zich ziet, schijnt zy een kleine eeuwigheid» en toch! hoe snel gaat zij voorbij. In een om« mezien volgen de dagen, de weken, de maanden elkaar op er is een jaar voorbij en spoedig ook het andere. Ook voor de oude dame was de tijd van schei ding sneller voorbij gegaan dan zij gevreesd had en nu was het uur gekomen, waarop zij in haar pronkgewaad op de sofa zat in af wachting, dat de deur zou opengaan en haar innig geliefde zoou zich weer in haar armen zou werpen. Haar bart klopte onstuimig als dat eener jouge bruid die j op den trouwdag haar echtgenoot verwacht, ea toen zij eindelijk den stap van Gerard in de gang hoorde, en zijne welluidende stem vernam, die aan den knecht vroeg, hoe mevrouw het maakte, toen drukte zij de handen tegen de borst en er ontsnapte een juichkreet aan hare lippen Welk een wedeizien! De groote, sterke man boog zijn knie voor het bejaarde, zwakke moedertje en het hoofd, dat hij ten alle tijde zoo fier omhoog gehouden had, dat lag thans in den schoot der moeder en hare blanke hand, die van vreugde beefde, streek lieikoozend over zijn donker haar. „Geri, mijn kind, mijn jongenstamelde zy evenals voor vele, vele jaren, toen zij nog jong en sterk was en met haar dierbaar zoontje in de kamer ronddanste en speelde. „Geri, mjjn lief kind, hoe heb ik naar u verlangd o gij zijt mijn ochtend- en mijn avondgebed geweest si gij en die arme Nathalie !j'

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1