N° 22. 130e, Jaargang] 1887. Donderdag 27 Januari. Rationale Militie. FEUILLETON. Middelburg 26 Januari. Eet eene leven voor het andere. Onderwijs. Kerknieuws. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 8/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels' /d.öö iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Waarschuwing tot inschrijving 1887. Novelette van MARIE WIDDERN, Uit het Duitsch. Hij bedekte sijs gelaat met de banden en Zij bad zeer opgewonden gesproken; maar bij (Wordt vervolgd.} MIDDËLBURGSCHE Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bodlakd, te Kruiningen: Fvak dek Peijx, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. vak Nieuwehhuijzek. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., Johk F. Jokes, opvolger De burgemeester en wethouders van Middelburg g9let op hunne publication van 3 en 17 Decem ber 1886, herinneren de belanghebbenden, dat het register van inschrijving voor de nationale militie, ingevolge de wet, op den 31en dezer maand des namiddags te 4 uren voorloopig wordt gesloten, weshalve de militieplichtigendie in het jaar 1868 zjjn geboren en zich nog niet hebben doen inschrijven, worden aangemaand om zulks alsnog vóór dien tjjd te doen, waartoe ter gemeente secretarie dagelijks, met uitzondering van den Zondag, op de gewone uren gelegenheid is, terwijl zij, die verzuimen de inschrijving vóór het hier boven genoemde tjjdstip te doen plaats hebben, vervallen in eene boete van f 25 tot f 100. Middelburg, den 25 Januari 1887. De burgemeester en wethouders voornoemd, F. ERMERINS L. 3. De secretaris, A. DE VUL DER VAN NOORDEN. Het bij de regeeringsvoordracht tot regeling der gemeenschap door electrische telephonen aan genomen Btelsal van particuliere exploitatie is (bljjkens de heden verschenen memorie van ant woord op het afdeelingsverslag der Tweede kamer) onveranderd gebleven. Maar de exploitatie aan particulieren wordt niet overgelaten, wèl toege latende wetgever heeft, wanneer hjj het aan leggen en exploiteeren van telephoonverbindingen aan particuliere ondernemers toestaat, te zorgen dat in het belang van den staat, van het p ubliek en den eigendom, en van de ondernemers zelve, waarborgen worden gegeven. Bij het gewijzigde wetsontwerp zjjn tegen de oorspronkelijke regeling geopperde bezwaren weg genomen. De vrees, dat de voordracht fiscaal zou zijn en belemmerend zou werken, acht de regeering overdreven of overdreven wantrouwen in een vrijgevige uitvoering der wet verradende. De minister van waterstaat blijft van oordeelt dat de intercommunale lijnen in den regel door den staat behooren aangelegd en geëxploiteerd te worden. Indien dus deze wet zal zjjn tot stand gekomen, zal een aanvang worden gemaakt met de telephonische verbinding van die gemeenten waar de behoeften daaraan zich het sterkst doet gevoe'en, zooals bv. tusschen Amsterdam en Haarlem, Amsterdam en de Zaanstreek, Rotterdam en Schiedam enz. IntuBschen behoort de wet den aanleg van particuliere lijnen tusschen verschillende plaatsen niet geheel te verbieden, waarom het verleenen van concessie bij art. 1 niet tot telephoon-netten binnen de gemeente is beperkt. Tevens voorziet de wet in het geval, dat ook bjjzondere telephoon- verbindingen worden aangelegd, waardoor, evenals 1. De intendant Gerard Wernhof liep met groote stappen in zijn smaakvol ingericht studeerver trek op en neder; het edele gelaat van den deftigen, grooten man was heden nog bleeker dan gewoonlijk en om zijn besneden mond lag een bitter smartelijke trek. „Arme Nathaliesprak hij bij zich zelf, „hoe zult gij het opgenomen hebben't Is waar, veel sympathie hebt gij nooit voor dien akeligen jongen gehad, wiens geheele zjjn uit verwaandheid, bekrompenheid, ongevoe ligheid en adeltrots schijnt te bestaan maar het is tóch altijd uw broeder en als het tweegevecht ongelukkig voor hem uitvalt dan Zijn blanke, doeh torsche hand viel zwaar op zijn schrijftafel neer en het was, alsof er een rilling door die krachtige gestalte giDg „dan doodde hem het wapen van uw verloofde." Hij keek strak voor zich onbewegelijk en somber stond hij daar maar voor zijn geest zweefde haar beeld hij doorleefde nog eens al wat hem in de laatste maanden zoo gelukkig ge maakt had en nu zoo diep rampzalig deed zijn. Er werd zacht geklopt; hij hoorde het niet en zag ook niet, hoe de deur heel be hoedzaam open gedaan werd en er een slanke gesluierde vrouw door de gewone telegraaf, de beambten der inrich ting de berichten voor het publiek overbrengen. Tusschen enkele plaatsen (Middelburg en Dom burg, Heusde en Drunen, id. en Haarsteeg, id. en Wijk, Goes en Colijnsplaat, Waalwijk en Vrijhoeven Capellen, Arnhem en Eist) bestaan nu reeda zoodanige verbindingen en het is waarschijnlijk dat dit ook in het vervolg nog wel eens hier en daar zal voorkomen. Tot militair lid van den militieraad in Zeeland is benoemd luit.-kol. Polkerts, prov.-adj. in Zeeland en tot zijn plaatsvervanger kap. Bou- man, van het 3e reg' inf. Naar aanleiding der oproeping, door een viertal heeren uit onze gemeente tot de hoofden der scholen en andere personen gericht, met het oog op eene feestviering der kinderen van on- en minvermogenden met 's konings jaardag had Dinsdagavond in de sociëteit St. Joris eene ver gadering plaats. Behalve de heeren jhr. mr. W. H. Snouck Hur- gronje, P. G. Sprenger en mr. S. Gratama, van wie met jhr. mr. J. P. Schuurbeque Boeje die verhinderd was de bijeenkomst bjj te wonen, de oproeping was uitgegaan, waren tegenwoordig de heeren W. J. Sprenger, G. van Nouhujjs, D- Jeras, J. J. Ceulen, R. J. Verschoor van Nisse, P. G. de Liefde, L. de Man, P. G. de Jager, J. I. Nierse en A. Rademaker. Na een kort woord tot inleiding van den heer Snouck Hurgronje, werd door hem meegedeeld, dat jhr. mr. W. M. de Brauw, commissaris des konings, op verzoek der oproepers, het eere voorzitterschap der commissie had aanvaard. Op voorstel derzelfde vier heeren werd den heer W. J. Sprenger, wethouder, het presidium der commissie aangeboden, die dit aannam. In de tegenwoordige, droeve huiselijke omstandigheden had men den heer mr. C. J. Pické, burgemeester, hiermee niet willen lastig vallen. Na langdurige besprekingen werd besloten op den 19en Febr. des morgens de kinderen der openbare scholen A, B, O, die der bjjzondere school op het Molenwater, benevens die der gemeente-bewaarschool, der bewaarscholen van het Nut en de kinderen van on- en minvermogenden op de R. E. bijzondere school, eenig onthaal te bereiden; en, wanneer de commissie over vol doende middelen zal kunnen beschikken, ook uien dag den armen van alle gezindten te gedenken. Tot secretaris der commissie werd benoemd de heer Snouck Hurgronjeterwjjl de heeren Ver schoor van Nisse en Gratama het penningmees terschap op zich namen. Op daartoe tot hem gerichte uitnoodiging heeft ook de heer S. Wiener zich bereid verklaard deel van die commissie uit te maken. Binnen enkele dagen hopen wij mee te deelen, op welke wijze de commissie zich tot de burgerij zal wenden om ondersteuning voor haar plan. Ter aanbeveling van het goede doel, dat de tusschen de zware plooien der portière verscheen. „Gerard!" Hij kreeg een schok, keerde zich naar de bin nentredende om, en ging haar met uitgestoken handen tegemoet. „Nathalie, mjjn lieve, dierbare Nathalie komt gij hier gij Zijn arm omsloot de bevallige gestalte en zij vleide snikkend het hoofd aan zijn borst. „Moet ik niet, Gerard, moet ik niet?" sta melde zij sloeg den zwarten sluier weg en zag naar hem op met hare sprekende blauwe oogen die een onberispelijk schoon gelaat bezielden,dat thans nog betooverender was dan ooit, door de onuitsprekelijk smartelijke uitdrukking, die er op lag. Hij had zicb tot haar neergebogen en zijne lippen op haar marmer bleek voorhoofd gedrukt maar hij sprak nog geen woord - er kwam geen geluid uit zijn mond. „Gerard, dat duel kan in geen geval plaats hebben. O mjjn GodGij moogt niet met mijn broeder vechten neen, duizend maal neen Gerard, Gerard, hoe zou ik het leven kannen dragen, indien de kogel van Richard u trof," zij hiet de gevouwen handen naar hem op „of als hij viel door uwe hand Zij huiverde en voegde er met zachte, gebroken stem bij„Zou ik uw vrouw kunnen worden, met bet bewustzijn dat de hand, waarin ik de mijne legde voor het geheele leven bevlekt was met het bloed van mijn broeder?" commissie beoogt, weten wjj niet beter te doen dan hier te laten volgen wat dezer dagen door een Haagsche briefschrijver aan het Utr. Dgbl. werd geschreven. Wjj doen dit niet alleen, omdat wij daarmee geheel en al instemmen maar ook Gmdat,, waar wij zeiven reeds zoo dikwij'.B op dit- aanbeeld geslagen hebben, wjj gaarne ook eens het gevoelen van een ander onder de oogen van onze lezers brengen. ,-.j Wjj lazen dau in genoemd blad „Voor mij ligt het hoofdmoment dier feestplan- nen in het onthalen van de behoeftige school kinderen. Wellicht was 't de noodkreet der com missie die dageljjks ruim 600 van die arme sukkels aan een warm middagmaal helpt, maar nu reeds geld tekortkomt welke nijj inMstilte deed wenschen, dat er heel veel voor de uitdee- ling zal worden besteed, desnoods ten koste van de illuminatie. Mjj dunkt, in een tijd nu schraal hans bjj zooveel honderden keukenmeester is en de vleeschpotten voor tal van gezinnen het on bereikbare ideaal vormen, nu ware 't èn mensch- lievender èn verstandiger, niet al te veel vet te verbranden en niet al te veel geld in donder bussen de lucht iu te jagen, 't Is wel waar, dat het oog ook wat wil, maar menschen met een leege maag bezien zulke dingen met een ander oog dan wjj, en spreken al heel spoedig van „geld vermorsen" en „beter besteed kunnen worden." En hebben ze wei zoo heelemaal ongeljjk Ik wenseh dus boveual aan de arme kinderen smake ljjk eten ter eere van den Koning." Zaterdag wacht ons in den schouwburg te Mid delburg eene eigenaardige tooneel-voorstelling. In Leiden bestaat een studenten-tooneelgezelschap, dat met zjjne opvoeringen Bteeds veel succbb heelt. Daardoor aangemoedigd, besloten eenige leden daarvan hunne gaven dienstbaar te maken aan een goed doel; en op verschillende plaatsen in ,.pns land voorstellingen te geven ten voordeele van de Tooneelschool. Die heeren nu zullen, zooals uit achterstaande advertentie blijkt, ook te Middelburg een program ma uitvoeren, waarop voor verscheidenheid is gezorgden dat zeker een aangenamen avond belooft. Ter wille van het goeJe doel wel het meest, maar ook uit welwillendheid en beleefdheid tegenover de jongelui hopen wjj, dat het Mtddel- burgsche publiek Zaterdag aan hunne uitnoodiging in grooten getale gehoor geve. Yolgens besluit van den minister van marine wordt de zeeloods bij het loodswezen van het 6° district te Vlissingen, C. G. Dekker, wegens ge vorderden leeftjj d en daardoor ongeschiktheid voor de verdere waarneming van zjjn dienst, met 1 Pebr. a. als zoodanig eervol ontslagen en tevens met dien datum bjj hetzelfde loodswezen bevorderd: tot zeeloods de loodskweekeling le kl. A. J. de Kam, tot loodskweekeling le kl. de loodskwee keling 2e kl. Jac' Lems en tot loodskweekeling 2e kl. de matroos G. Sorgedrager. toen hij die langzaam liet zakken, blonk er iets iu zijne ernstige oogen was het een traan? Een traan die hij op het graf zijner vervlogen hoop weende Zij sloeg de armen om zijn hals„Spreek éen woord, lieveling stel mij gerust, zeg mij dat gij zult terugtreden, dat dit onmogelijke tweege vecht niet zal plaats hebben. O! Gerard, hoe schuon hauden wij ons de toekomst afgeschilderd „Gij zoudt mjj doen vergeten, wat ik in mijn eerste huweijjk hoe kort het ook was ge leden heb door de heerscbzucht door het ruwe hardvochtige van mijn echtgenoot en gij wildet ook een goed vader voor mijn kleine Lilo zijn. Eu nu moet al die liefelijke hoop verijdeld worden omdat een kwajongen het gewaagd heeft u te beleedigen iemand die in een zedelijk en verstandelijk opzicht zoover beneden u staat, dat zijne smaadwoorden u volstrekt niet kunnen be reiken en „Hij is uw broeder," viel Gerard haar in de rede. „Ja, helaas l hij is mijn broeder. Wij hebben éen moeder gehad hetzelfde bloed vloeit door onze aderen en toch veracht ik hem, daar hij zich door zijne laagste hartstochten laat beheerschsn en zich verbeeldt het hoofd boven ieder ander te mogen opheffen, omJat er eeu graveokroonooven zijn wieg genaugen heeft en hij het recht heeft om zich den laatsten van het overoude geslacht der RothensteinWolfenburgs te noemen." Door den gemeenteraad van Kruiningen is be sloten tot verzetting van de voor- en najaarsvee markt, zoodat deze voortaan, in plaats van op den 3e" Woensdag van April en op Zaterdag vóór den 2eï Dinsdag in November, zal gehouden worden respectieve1!)-: op den 20B Woensdag van April en op den 2en Woensdag van November, van's mor gens 7 tot 's namiddags 2 uren. Mocht tegen die verandering bezwaar bestaan, zoo verzoeken ged. staten dit vóór 10 Februari hun mede te deelen. De St. Ct. bevat eene wet tot naturalisatie van Léopold Steyaerf, landbouwer, geboren te Assenede (België) den 23"ten December 185 L, wo nende te Grauw, provincie Zeeland. Voor bet examen tot toelating bjj de tweede afdeeling der krijgsschool, in de maand Juni of Juli van dit jaar te houden, worden 10 plaatsen opengesteld voor het leger hier te lande, en 2 voor den intendance-cursus. In den loop van dit jaar kunnen 80 kommiezen der 4' kl. der dir. bel. invoerr. en acc. worden aangesteld op eene bezoldiging van f 450 'sjaars» Voor nadere inlichtingen verwijzen wjj naar de St. Ct. van heden. Volgens de Javabode laat generaal Demmen1 zes geheel onverzorgde kinderen na. De militaire wetten laten niet toe, dat een officier, hoe hoog of laaggeplaatst ook, met de moeder zijner kin deren huwthet fonds voor weduwen en weezen, dat zoo menige bjjdrage van den overledene ont ving, mag de kinderen van hem, die als het offer zijner plichtsbetrachting viel, niet bjjstaan, niets doen ter verlichting van hun ongelukkig lot. Mag de toekomst dier weezen, reeds zoo zwaar ge troffen door hun's vaders dood, duister zjjn? vraagt het bladen het uit de hoop dat de regee ring, als bewijs van erkenning der verdiensten van den vader, de kinderen niet zal vergeten. Aan de gehouden herstemming voor een lid ia het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers Ge nootschap, woonachtig buiten Amsterdam, werd door 79 afd. deelgenomen, samen 1012 stemmen uitbrengende, 653 verklaarden zich voor den heer C. A. C. Krujjder te Deventer en 358 voor den heer H. van Braam Hzn. te Enschede, zoodat eerstgenoemde is gekozen; -■ «in-» a».' i Voor een vjjf en twintig tal leerlingen van den heer Sibmacher Zjjnen, pred. te Middelburg, is aan den kerkeraad te Veere gelegenheid gevraagd om als lidmaten der Ned. Herv. kerk te worden aangenomen en bevestigd. Bedankt voor het beroep naar Coljjnsplaat door den heer Bouthoorn te Sprang. zei alleen, haar naar de canapé geleidende „Laat ons plaats nemen, Nathalie, en tracht bedaard aan te booren, wat ik u te zeggen heb." Zij gehoorzaamde als een kind en toen zij naast elkaar Zaten een onbeschrijfelijk mooi paar nam bij hare handen in de zjjne en begon op zachten toon „Wat gij zoo even tot mij gesproken hebt, dat heeft mijne moedor van morgen ook gezegd, ja die eerwaardige, bejaarde vrouw is voor mij op de knieëu gevallen en heeft mij gesmeekt om van dat noodlottige tweegevecht af te zien. en ik heb ook tegenover mjjn moeder een zwaren J strijd gestreden. Wanneer ik val, verliest zij haren laatsten steun, haar beschermer, baar brood winner en toch Nathalie, vordert mijn eer meef dan dat alles, meer dan elke bedenking. Mjjn eer" is door uw broeder door het slijk gesleurd openlijk heelt bij mij in de sociëteit een „avon turier" genoemd. Hij heeft mjj verweten, dat ik u slechts ter wille van uwen rijkdom gevraagd bad, en bij waagde het om mi) in het aangezicht te zeggen, dat ik bij allerlei woekeraars leuningen had gesloten op mijn huwelijk met u." „Schandelijk 1" Zij was opgestaan, bevendë van toorn, met vlammende blikken. Doch weldra zonk zij steunend op baar plaats terug, bedekte hare oogen met de band en begon bitter te snikken- „Niet waar, Nathalie, dat kon ik niet dulden; zelfs de gedachte aan u, mijn geliefde mijn vriendin mijn trouwe kan eraad de gedachte aaa mjjn oude moeder mocht mij niet weerhouden.'®

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1