Laatste Berichten. Verspreide berichten. FEUILLETON. MEVROUW JENKINS, Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Van een rast engagement bij den heer Charlier ia nog geen sprake. Te St. Annaland is tot onderwjjzer benoemd de heer A. Geluk van Poortvliet. Hoewel de heer C. Schilleman, hoofd der school te Oud-Vosmeer, den dag, waarop hij vóór 25 jaar tot hoofd der school te Waterlandkerkje werd benoemd, onopgemerkt wilde voorbij laten gaan, meenden de hoofden en het hulppersoneel der scholen in het eiland Tholen dit niet te mogen doen. Zjj boden den heer Schilleman, bij monde van den tweeden voorzitter van het onder- wjjzersgezalschap, een sierlijk meubelstuk aan, terwjjl de onderwijzers en de onderwijzeressen, aan zjjne school verbonden, hem ook met een net geschenk verrasten. Dat de aanwezigen een ge- noegeljjken avond ten huize van den jubilaris doorbrachten is onnoodig te vermelden. Eerst in het volgende jaar wordt het 25 jaar, dat h|j te Oud Vosmeer in functie is. Tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium en bij de inrichtingen van middel baar onderwijs te Amersfoort is gisteren benoemd de heer Ekema van Schiedam, die 10 van de IS stemmen op zich vereenigde. Dr Prowein, die ook op de voordracht stond, verkreeg 3 stemmen. De permanente commissie tot de algemeene zaken van het Ned. Israël, kerkgenootschap heeft alle gemeenten in Nederland verzocht, ter gele genheid van 's konings 70™ jaardag, 19 Feb., in desynagoges een buitengewonen bidstond te houden. De Tijd weet mee te deelen, dat de heer W. Hovy een ton gouds zou gegeven hebben aan de doleerende kerk te Amsterdam. Kantongerecht te Middelburg. Dinsdag zijn alhier nog veroordeeld, wegens dronkenschap: P. W. P., Middelburg, tot eene week h. en A. H. B., Vlissingen, tot 1 b. s. 1 d.; tevens in de kosten van het geding. Naar menige lezer zich wel zal herinneren is nog niet lang geleden uit het huis van arrest en bewaring te Middelburg een in voorloopig arrest genomen zeeman ontvlucht. Nu de daarvoor gestelde termijn van viev maan den voorbij is, zonder dat de ontvluchte is gevat, zal eene strafvervolging worden ingesteld tegen zekeren M., gevangenbewaarder, die middelerwijl naar Arnhem is overgeplaatst. Deze zaak zal nu Vrjjdag voor de rechtbank alhier worden behandeld. De man van de vrouw te 's Gravenhage, die bjjgenaamd werd de vuurduivelin, is door de recht bank wegens moedwillige mishandeling tot 3 maanden gev. straf veroordeeld. De dooi, die heden inviel, heeft den lief hebbers van het ijsvermaak alweer leeljjke parten gespeeldin de eerste plaats kon de tegen heden aangekondigde hard- en schoonrijderij vanwege de IJsclub Walcheren alhier niet doorgaan en in de tweede plaats is het avondjjsfeest tegen Donderdag avond te organiseeren, onbepaald uitgesteld. Te Zierikzee is gisteren aan de hardrijderij op schaatsen, waarvoor door de IJsvereeniging een prjjs en premie waren uitgeloofd, door een 20tal personen deelgenomen. Zjj werd gehouden op den Grachtweg. De baan had een lengte van 500 meter met een keerpunt. De beste ritten werden vol bracht in 55 tot 59 seconden. De prjjs, zijnde een salonleuningstoel, werd behaald door den heer W. Ribbensde premie, een nickel horloge, door den heer W. ten Haaf een prjjs door den voorzitter der jjsvereeniging, den heer C. J. van der Vliet uitgeloofd, een inktpot, door den heer M. v. d. Ende; een prijs door de heeren H. C. v. d. Ende en J. van Os uitgeloofd, een sigarenstaander met zilver, door den heer J. J. Honig, met een klein verschil tegen A. van Schaib. uit het Engelsch door JOHNNY LUDLOW (Mrs. HENRY WOOD. Licht. I. Zoodra Sam terug kwam, vroeg Arnold hem: „Hebt gij mevrouw Knox gezien?" „Ik heb haar niet gesproken, mijnheer. Ik zag baar door het keukenraam. Zij stond een boterham met gelei voor Dicky te maken, die in zijn nachtgewaad beneden was gekomen en niet naar bed wilde." „Wat een onverstandige vrouw!" zei Ham lijn. „Zij zal dien jongen nog ongelukkig maken." Misschien dacht Arnold, zuoals bij daar met de hand onder het hoofd zat, dat, als zij minder onverstandig was geweest en eene betere moeder, Mina geen gevaar zou geloopen hebben van in de strikken van dien bedrieger te vallen, maar bij zei niets. „Ik herinner mi) dat ik indertijd heel veel gehoord heb van het bankroet van die Clement- Pells," zei Famiijn tegen Tod. „Wie zou gedacht hebben dat die man tot die familie behoorde „Bij moet al heel on beschaamd zijn," merkte Tod aan. „Zij hebben honderden arme menschen in Voorts heeft de voorzitter nog een prijs toege kend aan den 15jarigen A.J. Wagenaar, die zeer verdienstelijk gereden heeft. Een paar jjsongelukken worden ons gemeld zoo heeft te Borsaele een jongen bjjna den dood gevonden doordien hij onder het jjs geraakte. Een knaap van tien jaren redde hem. Ook te Bruiniase raakte iemand voor een heul onder den jjsspiegel. Eenige zijner kameraden verbrijzelden het jjs en hadden de voldoening hun makker, die reeds eenigszins bedwelmd was, van een wissen dood te redden. Te Koudekerke heeft zich een jongeling voor de Nat. Mil. laten inschrijven, welke den 4en October a. s. 19 jaren wordt en nog ter school gaat. Hij is zonder gebreken en heeft eene lengte van 1.05 meter. Men schrijft ons uit Hoedekenskerke Begon de vischvangst iets beter te gaan dan voor eenige wekenthans heeft zich drjjfjjs in de Schelde vertoond, zoodat de visschers zich ge noodzaakt hebben gezien hunne netten op te halen. Alle hoop is nu voor dezen winter ver vlogen, want zelfs bij spoedigen dooi vertoont de visch zich daarna niet weder. Het is voor de arme bevolking alhier nu slechts te hopen, dat een vroeg voorjaar kome, opdat de arbeider spoedig door werkzaamheden op het veld in zjjn onder houd kunne voorzien. Te Yerseke bedraagt het aantal mazellijders op 't oogenblik 410. Er zijn nl. in 't geheel aangegeven 474 waarvan 58 hersteld en 6 overleden. Het aantal hier te landen overledenen aan ma zelen bedroeg in de laatste 5 jaren ongeacht de naziekte 5520, waarvan alleen 2193 in het jaar 1884. Te Stavenisse, St. Maartensdjjk en Tholen zijn weegbruggen aangebracht. Het nut en gemak voor 't algemeen en andere daaraan verbonden voordeelen hebben daartoe zeker medegewerkt. Ook te St. Annaland zjjn pogingen aangewend tot het plaatsen van zulk een werktuig. Het is aan de landbouwcursus te Oostburg dat de afdeeling Heinkenszand der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland eene bijdrage van 50 zal verleenen. In het bericht, gisteren opgenomen, was de naam Oostburg abusievelijk weggelaten. De beweging van Zondag wenschten de vol gelingen der sociaal democraten te 's Gravenhage Dinsdag voort te zetten. Tegen 10 uur werd de heer Croll uit zijn gevangenis ontslagen en men had plan hem eene warme ontvangst te bereiden. Kort voor tien uren verzamelden zich, zegt het Vadeen 300 a 400 voor de gevangenis, om op Croll te wachten. Precies te 10 uren zag men dwars door de menigte een man loopen, die, daar hjj zijn gelaat verborgen had, niet herkend werd en in een rijtuig plaats nam. Een bekend socia list plaatste zich op den bok van het voertuig, en toen eerst begreep men, dat Croll er in zat. Onder luide kreten zette het rijtuig zich in bewe ging, terwjjl de menigte onder het zingen van de bekende liederen het rijtuig volgde, dat stapvoets naar Walhalla reed. De politie verbood intusschen het zingen, waar aan bereidwillig voldaan werd. Het comische van deze „betooging" was intus schen, dat Croll reeds in den vroegen morgen uit de gevangenis ontslagen was en te 8 uur hoog en droog te huis zat, zoodat de „ovatie" aan een verkeerd adres bezorgd is. Of men heeft met opzet een „onherkenbare figuur" voor Croll laten doorgaan, om de voorgenomen manifestatie niet geheel in 't water te doen vallen, of Croll is op het gerucht der manifestatie van huis toege sneld om present te zijn. Maar vragen wij wie was dan de „be kende socialise", die op den bok plaats nam en zoo meehielp om de menigte te misleiden Van wege de Waalsche diaconie te Dordrecht zal deze week een extra kolenuitdeeling aan de bedeelden der verschillende gezindten en van htt burgerlijk armbestuur plaats hebben. Dat is zeker de ware christelijke liefdadigheid. In een Predikbeurtenblad vindt men de vol gende advertentie: „1000 leden van een begrafenis- en ziekenfonds worden met 1 Februari a contant ter overname aangeboden." De strijd over den Groningschen student Hesselink en de Friesche hardrijders is nog niet geëindigd. In het Centrum komt nu weêr een „onpartjjdig ooggetuige" uit Groningen op tegen het meegedeelde in dat blad, waarbjj afbreuk gedaan werd aan Hesselink's roem. In een vorig, door ons meegedeeld stuk, stond o. a. dat Kingma Hesselink met forschen gang voorbjj reeddit is met waar, zegt die »ooggetuigede eerste rit was een kamprit, de tweede won Hesselink, de derde Kingma, doch deze was slechts hoogstens 10 centimeter voor, vervolgens kwam de vader van Hesselink in de baan en verbood zijn zoon verder te rijden. Ook stond er, dat Kingma in den regel door Wiebe de Vries wordt overwonnen. Hier is het ook juist omgekeerd. De ooggetuige" zegt verder dat de bewering: »op Nederland's gladde baan is er tot heden maar éen Friesland," ook niet juist iswant ware de baan bard en glad geweest, dan had Abraham Hesselink bepaald overwonnen. Bjj die hardrjjderjj was de baan erg week door den ingevallen dooi. Het Hbld. deelt eenige bijzonderheden uit de oude doos mede, waaruit blijkt, dat ook onze voorouders zich wel op het ijs wisten te roeren. »Van twee Leidenaren, Tasseron en Kettenis, ia opgeteekend, dat zjj eens, na het aangaan eener weddenschap, op schaatsen over de geul van de Haagsche schouw (14 a 20 voet breed) sprongen. De eerste sprong „zonder kantroeren" eenige malen links en rechts over 3 achter elkaar op het jjs geplaatste keukenstoelen. Van den heer Pieter KoopmanB, burgemeester van Bolsward, is het overbekend dat hjj, naast een harddraversslede rjjdende, verscheidene malen links en rechts in vollen loop over paard en slede heensprong. Adam, hardrjjder, de Wetering komende afrijden, bemerkte op het onverwachts dat de geul bjj de Oude Schouw, welke voor het passeeren der rij tuigen werd opengehouden, voor zjjne voeten lag, en zoo ras zjjne vaart niet kunnende stuiten, sprong hij er over heen. Deze geul was met de ruwe kanten circa 20 voet breed. Dat in vroegere jaren de mededinging aan en de belangstelling voor hardrijderijen niet voor thans behoefde onder te doen, kan bljjken uit het volgende Aan de beroemde hardrjjderjj van vrouwen, den 1 en 2 Februari 1805 te Leeuwarden gehouden, namen 130 vrouwen en meisjes deel, terwjjl het feest werd bijgewoond door 10 a 12.000 toe schouwers. In den winter van 1838 werd er te Delft eene hardrjjderjj gehouden, waaraan 500 rijders deel namen. De rijderjj duurde vier dagen. Ten slotte nog een staaltje van den beroemden Frieschen hardrijder Cornelis linzen Reen (boer te Kubaard), die in 1808 den grooten prjjs te Sneek won. Men berekende dat bjj bjj geljjke snelheid éen uur afstand in minder dan 5 minuten had kunnen afleggen. Meest liep hjj de baan al stappende ten einde en maakte met eene verba zende vlugheid eiken tred 11 Rjjnlandsche voet lang. Hij had de gewoonte zijne tegenpartjj altjjd slecnts een weinig voor te big ven en maakte daardoor niemand beschaamd. Bjj het einde der baan stapte of sprong hjj altjjd vlug over de streek, dat hem zoowel bjj eene licbte als zware partjj even gemakkeljjk scheen te vallen, en dan zei hjj gewoonljjk, daar hjj nooit een rit verloor: »just woen". De stoombootdienst van Rotterdam op Slik kerveer is gestaakt. Bjj de gisteren gehouden wedstrjjden te Ham burg, heeft een Nederlander, A. van den Berg, uit Benthuizen, den eersten prjjs gewonnen op de baan van 1600 meter. Hij reed de baan af in 3 min. 16*/s sec- De uitslag op de baan van 3500 meter was als volgt: Hagen in 7 min. 267E sec.; Veninga in 7.37v. d. Berg in 8.31Kingma in 8.34. Hier bjj heeft dus Hagen gewonnen. Daar dus geen van beiden op beide banen win naar werd, is de meesterscaapsprjjs niet uitge reikt. De vorige week werden daar twee prjjzen gewonnen, ook door een Nederlander, zekeren Jac. R. de Jong, oud 20 jaar, geboren te West- zaan en thans tjjdeljjk te Hamburg woonachtig. Dit Brussel seint men, dat vorst Alexander van Battenberg Maandag de hoofdstad van België gepasseerd is op weg naar Londen. De vorst reist incognito. Bjj de verkiezingen voor de Grieksche kamer van afgevaardigden hebben de ministerieelen de meerderheid verkregen. De leiders der oppositie zjjn allen herkozen. De socialisten te New-York hebben een inschrjjving geopend ter ondersteuning van de Duitscbe socialisten bij de aanstaande verkiezin gen voor den rjjksdag. En lord Salisbury èn Gladstone hebben uit- noodigingen aan hun partjjgenooten gezonden om bjj de opening van het parlement op 27 Jan. a. tegenwoordig te zjjn. De Spaansche cortes zjjn Maandag zonder troonrede geopend. Te Triëst ligt de sneeuw een voet hoog. In de laatste dagen valt er in het zuid oosten van Frankrjjk weder verbazend veel sneeuw, waaronder het spoorwegverkeer bjjzonder veel Ijjdt. Ook worden de wolven dientengevolge bjj zonder brutaal en op vele plaatsen in de Jura komen zjj zelfs bjj dag op de boerenerven om de schaapskooien te plunderen. Overal worden drjjfjaehten op de onwelkome gasten georganiseerd Sedert eenige dagen waren met rooden inkt geschreven papieren in verschillende wjjken van Grenoble aangeplakt, waarbjj de bisschop Fava met den dood bedreigd werd. Een flescb met ontplofbare stoffen was naast een der ramen van het bisschoppelijk paleis geplaatst. Een onver wachte omstandigheid heeft de politie op het spoor van den schrjjver der papieren gebracht. Zjj had een 22jarig jongmensch, Lucien Morelle, wegens diefstal van postzegels in hechtenis geno men, toen zjj bjj een huiszoeking papieren vond gelijk aan de aangeplakte en brieven van Lyoa- sche anarchisten, waaruit de nauwe verstandhou ding bleek van Morelle met de bedrijvers van den aanslag in de kerk Saint-Nizier. Nadat gisteren de Belgische kamers geopend waren, zjjn door de regeering verscheidene wets ontwerpen ingediend, o. a. een strekkende tot het reglementeeren der betaling van looneneen ten doel hebbende de dronkenschap in het openbaar tegen te gaan; een de beperking bevattend, dat op het loon van werklieden geen beslag kan worden gelegd. Verder zjjn ingediend een ontwerp van wet tegen vervalsching van meststof, een ander rege lende de militaire uitkeeringen. De minister-president beloofde nog andere wets ontwerpen, als het resultaat van het door de commissie van arbeid ingesteld onderzoek. De deputatie uit Madagascar aan de Fran- sche regeering, sedert eenige dagen te Parijs, houdt zich stil in haar departement in het Grand Hotel. De leden wachten op de door hen aan een goed kleermaker bestelde kleederen naar den laatsten Parijschen snit. Francillon, het nieuwe stuk van Alex. Du mas, heeft bjj de eerste opvoering in het Theatre Francais een schitterend succes behaald. Het wemelt van geestige gezegden, loul Paris was bjj de voorstelling tegenwoordig, o. a. de presi dent der republiek, Jules Simon, Floquet, Ferry, de hertog Ue Broglie, Alphonse Daudet en vele anderen. Jules Grevy dankte Dumas voor den genotvollen avond, welken hjj hem verschaft had. Sir Drumond Wolff is naar Konstantinopel vertrokken. Slikkerveer. De internationale schaatsen- wedstrijd viel door het slechte weder en den zwaren dooi grootendeels in het water. Het jjs was eigenljjk onberijdbaar. Van de 37 ingeschreven deelnemers trokken zich 12 terug, waaronder 5 buitenlanders. Alleen Nederlanders reden. De uitslag is nog onbekend. Werner en Hagen waren tegenwoordig doch wenschen eerst den tweeden dag mede te dingen. Besloten is morgen geen wedstrijd te houden, maar, jjs dienende, Vrjjdag. 's Gravenhage. De heer F. Domela Nieuwenhuis is heden in Walhalla door eenigo inspecteurs van politie in verzekerde bewaring genomen en geleid naar het huis van bewaring op de Prinsengracht, in atwachting van zijne overbrenging naar Utrecht. Eerste kamer. In de heden gehouden zitting wierp, bjj de algemeene begrootings-be- schouwingen, de heer Elout een terugblik op den politieken en maatschappeljjken toestand van Europa en Nederlandhjj spoorde daarbjj aan tot eendracht en zedelijkheid. De minister Heemskerk sloot zich hierbij aan, maar merkte op dat naast de schaduwzjjde van dien toestand men vele lichtzijden niet mocht over het hoofd zien. De heer Fransen van de Putte besprak de grondwetsherziening, welke hij zonder wijziging van artikel 194 in den zin van dr Schaepman's voorstel onbereikbaar achtte. De heer Van Naamen wilde het lot van het voorstel van dr Sehaepman afwachten en achtte den eiseh van den heer Putte dat de regeering het initiatief neme onredeljjk. De heeren De Brujjn en Pijnappel achtten ook herziening van artikel 194 onvermjjdeljjk, in dien geest dat de staat slechts tot aanvulling van particuliere krachten optrede. De heer Wertheim protesteerde daartegen, maar, evenals de heer Sickesz, wenschte ook hjj oplossing der kwestie. De minister hoopte dat men nog tot verzoening zou geraken zonder het beginsel, dat aan art. 194 ten grondslag ligt, op te offeren, maar de zaak moet in de Tweede kamer eerst worden uitge maakt alvorens haar verder te bespreken. Na sluiting der algemeene beschouwingen en aanneming van hoofdstuk II besprak de heer Tak bjj de begrooting voor buitenlandsche zaken de niet-nakoming door Belgie van zjjn verplichting tot heffing van loodsgelden op de Schelde, waar door de buitenlandsche scheepvaart gepriviiigeerd wordt en eene bedekte subsidie aan de Duitsche Transatlantische vaart wordt geschonken, De minister erkende dat dit strijdig is met de tractaten en de aandacht der Belgische regeering daarop gevestigd is. Het hoofdstuk werd daarop aangenomen. Londen. Gisterenavond ontstond, door een valsch brandalarm, in de Hebreeuwsche, drama- gaande madame St. Vincent, waarmede ik mijn geheugen zoolang gekweld bad, werd eensklaps opgelost. Alsof er een sluier voor mijn oogen weggetrokken werd, zag ik als met een tooverslag dat zij een van die zusters moest zijn eu welde oudste, Margaretha. Eu laat nu de lezer mij geen soezert noemen, aooals Tod later weer deed, om dat ik haar niet terstond heikend had. (Wordt vervolgd.) het ongeluk gestort, zoo geen duizenden. Uw familie zal er ook wel alles van geweten hebben." „Ja zeker, wij zaten er midden in. Mijn vader verloor hoeveel was het ook weer Johnny?" zei Tod. „Drie duizend gullen," antwoordde ik, en die vraag bracht mij onze reis naar Bou'ogne voor den geest, waar wij heengingen om te trachten het geld terug te krijgeD. „Uw vader had zeker veel geld bij hen ge deponeerd en verloor alles?" vroeg Famiijn. „Neen, Peil was niet zijn bankiermaar een paar dagen voor het bankroet kwam hij bij ons voorrijden en vroeg met een brutaal gezicht, op de meest onverschillige manier aan vader, om hem tot deu volgenden dag drie duizend gulden te leenen. De oude heer gaf hem die zonder aarzelen en was ze natuurlij» kwijt. Hij zou hem twintig duizend gegeven hebbtn als Peil het gevraagd had.' „Maar dat was oplichterij en daar bad Peil voor gestraft kunnen worden." „Ik geloof niet, dat het erger oplichterij was dan de andere dingeu. die Peil gedaan had en waarvoor hij gestraft had kunnen worden", zei Tod. „In alle geval was het niet de grootste. Maar hij vluchtte met zijn heele familie, zooals gij zeker wel weet, mijnheer. Het was heel bard voor hen. Zij waren in de grootste weelde groot gebracht. Deze, Fabius, was bij het legermaar moest natuurlijn zijn ontslag nemen. Behalve de tamilieramp zouden zijn eigen schulden hem daar toe genoodzaakt hebben.'! „Zou hij weer in dienst gegaan zijn „Dat geloof ik niet," zei Tod lachend. „Hij vertrok naar Australië en nog geen jaar geleden hoorde ik dat hij er nog was. Hij is hier zeker teruggekomen als een gelukzoeker, of een brood zoeker, en teneinde dat beter te kunnen doen heeft bij zich voor kapitein Collinson uitgegeven. De tachtig duizend gulden van juffrouw Mina waren een mooie prijs om naar te dingen." „Dat zal het zijnriep Sam. „Daniël heeft den heeleu tijd wel gezegd, dat hij het op haar geld voorzien had, die ellendeling, en niet op Mina zelf. Hij houdt veel te veel van madame St. Vincent om vau Mina te houdendat denken wij ten minste. Hoe of hij aan het geld gekomen zou zijp, waarvan hjj hier mooi weer speelde „Met billarten gewonnenzei Tod. „Neen, dat geloof ik niet" zei Sam, „want, naar ik hoorde, verloor hij altijd meer dan hij won." Dr. Knox keek op alsof hij uit een droom ont waakte en zei. „Zou majoor Leckie hem zelf ge zien hebben Zou hij zich voor een ander uitgeven om ontdekkiug ta ontgaan Zou hij zich verleden week uit de voeten gemaakt hebben uit vrees dat die majoor bij hem terug kon konnn?" Wij begrepen dat dit het geval geweest moest zijn. Ik sliep dien nacht, of liever dien morgen al heel weinigwant het was reeds dag, toen wij naar bed gingen. Gedachtenverbinding is een heerlijk iets in do wereld, en een groote hulp in nood. Door die verbinding kwam ik van Fabius Peil op zijne zusters; eu het geheimzinnige aan-

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2