BUITENLAND. Verspreide Berichten, Gemeenteraad van Vlissingen. Het pauselijk budget. De Willem Prins van Oranje (zie ons vorig nommer) kwam Vrijdag avond eerst te 6 uur te Vlissingen aan; mails en passagiers vertrokken met den gewonen trein van 7 uur 25 min. Eenige der reizigers bleven echter tot heden morgen, daar de trein van af Roosendaal geene aanslui ting naar Duitschland had. De boot kon eerst Vrjjdag morgen te 10 uur van Queensborough vertrekkende mist was zoo dik, dat de van Vlissingen komende Prins Hendrikdie op zgn tgd buitengaats Queensborough was, niet kon binnenstoomen, maar tot 10 uur, toen het een weinig opklaarde, moest wachten. Als eene zeldzaamheid wordt ons bericht dat op het vaarwater de Grevelingen, voor Brui- nisse, een vreemde zwemvogel geschoten is, die weinig vederen doch een dikke vacht van dons heeft. Men meent dat het een Alk Alcideais, die in de wateren van Buenos Ayros en omstreken te huis behoort. Ook te Terneuzen heeft de mazelenziekte opgehouden epidemiseh te heerschen. Van de ongeveer 650 Ijjders, onder welke 2 volwassenen, zyn er 5 overleden. De eerste aangiften hadden plaats op 11 October 11. De scholen zijn thans weder flink bevolkt. Te Ymuiden kwamen in 1886 binnen 351 zeilschepen tegen 381 in 1885, 1251 stoomschepen tegen 1230 in 1885, en vertrokken351 zeil schepen tegen 375 in 1885, 1234 stoomschepen tegen 1225 in 1885. De netto-inhoud der binnengekomen zeilschepen bedroeg; 493.529 M3 tegen 501.965 in 1885, die der stoomschepen 2.392.794 M3 tegen 2.439.727 in 1885. De netto-inhoud der uitgezeilde zeilschepen was 490.860 M3 tegen 519.600 in 1885, der stoom schepen 2.385.845 M1 tegen 2.422.644 in 1885. Hieronder zijn gerekend onder Nederlandsche vlagbinnengekomen zeilschepen 78 tegen 127 in 1885 stoomschepen 433 tegen 396 in 1885 vertrokken zeilschepen 80 tegen 126 in 1885 stoomschepen 421 tegen 393 in 1886. Als middel tegen slapeloosheid wordt aan geprezen het eten van twee of drie eetlepels honing met een stuk brood. Het is te probeeren. Als de vorst aanhoudt zal de wedstrijd op schaatsen aan het Slikkerveer denkelijk Woensdag of Donderdag plaats hebben. In de laatste helft der maand Augustus of in het begin van September het ligt dus ver in 't verschiet wil men gedurende een viertal dagen groote oefeningen doen houden, door de aangewezen bezettingen van de forten, gelegen in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie. Deze oefeningen zullen den oorlogstoestand nabootsen, en zoowel de bediening van elk fort afzonderlijk, als hun onderlinge gemeenschap betreffen, o. a. per telegraafterwijl ook met de onderwaterzetting der omgeving en de mobilisatie proeven zullen worden genomen. Volgens het Jaarboekje voor de ambtenaren der directe belastingen enz. in Nederland bedroeg in 1886 het aantal fabrieken van accijnsgoederen: 439 branderijen le soort (graanöranderijen); 1 branderij 3e soort, 2e klasse (melasse-stokerij); 72 distilleerderpen 2e kl. (waarin onveraccjjnsd gedist. wordt verwerkt)158 distilleerderijen 2e kl. (waarin veraccpnsd gedist. wordt verwerkt); 12 suikerraffinaderijen; 30 beetwortelsuikerfabrieken; 52 zoutziederijen; 530 bierbrouwerijen; 72 azjjn- makerjjen (alleen uit gedistilleerd)2 azjjnma- kerjjen (alleen uit rozjjnnat); 21 azjjnwakerjjen (uit rozjjnnat en gedistilleerd); 2 azpnmakerjjen (uit bier); 63 zeepfabrieken (zachte zeep); 21 zeep fabrieken (harde zeep), 4 fabrieken van inland- schen wjjn. Het aantal branderijen is sedert verleden jaar met 40 verminderd. De Transche kamer heeft heden, ter gelegen heid van Paul Berts teraardebestelling, geen zitting gehouden. Tot voorzitter van den senaat is Le Royermet 162 van de 194 stemmen herkozen. winkel. „Ik houd niet van dien fat" zei Chattledon op strengen toon. „Ik heb het al meer gezegd. Ik ben zeker dat hij niet te vertrouwen is." Ik antwoordde niets; maar had al lang het zelfde gedacht. Hij had iets over zich, dat u het denkbeeld gaf dat bij op de een of and ere manier niet oprecht was. Eu ik kan nu hier meteen wel zeggen, dat hij dien avond nog vroeg genoeg in Lefford kwam om op de soirée van mevrouw Parker te verschijnen, waar juffrouw Belmont en Mina Knox beiden waren. Nu moeten wij weer tot den dag van Tods aankomst terugkeeren. Terwijl ik hem van alles vertelde, zooals men gewoonlijk doet, wanneer er een vreemdeling, al is het ook maar tijdelijk, in onzen kring komt, noemde ik ook de eigenaardig heid op, die ik met twee persontn uit dieu kriug ten opzichte van mijn getieugen had. Nooit zag ik dien kapitein Collmson of die madame St. Vin- oent, nooit hoorde ik hem spreken of lachen, zonder dat zich het gevoel aan mij opdrong dat ik hen vroeger heel goed gekend had. „En toch als men alles nagaat is het niet mogelijk. Madame St. Vincent zegt, üat zij voor verleden jaar het Zuiden van Frankrijk nooit verlaten bad; en de kapitein is zijn heele leven in Indlë geweest." „Gij weet, dat gij u wel eens wat kunt verbeelden, Johnny." „Dat is waar. Maar wordt toch gewoon lijk mijn verbeelding niet door de uitkomst ge* Een aanvang van brand in bet aartsbisschop - peljjk paleis te Toledo werd tjjdig gebluscht. Tot groote bljjdschap der Toledaners heeft de regeering de toezegging gedaan het Alcazar weer op te bouwen. Vergadering van gisteren, Vrijdag, 's namiddags 2 uren. Slot. (Straatbelasting en Duinwater leiding.) Aangezien reeds in beginsel tot de heffing van de belasting besloten is en het idee van de com missie voor de belastingen om een progressieve belasting volgens de huurwaarde te heffen, wel een advies is doch niet als voorstel kan worden behandeld, stelt de voorzitter voor tot de artikels- gewjjze behandeling over te gaan en bij art. 5 de kardinale kwestie uit te maken of de belasting volgens den strekkenden meter of wel progressief naar de huurwaarde zal worden geheven. Alzoo wordt besloten. Art. I, waarbij de belasting wordt bepaald, geeft geen aanleiding tot bedenkingen. Art. II, bepalende dat de belasting van de eigenaars zal worden geheven, geeft den heeren Delvoye en Loois aanleiding een amendement in te dienen, strekkende om deze belasting te heffen van de bewoners of gebruikers, dus ook huurders. Dit denkbeeld, door de voorstellers verdedigd, wordt bestreden door de heeren Pieterse en Wibaut die het, vooral ook met bet oog op de woningen door een vlottende bevolking betrokken, onuit- voerlijk achten. Na discussie wordt het amendement verworpen met 10 tegen 3 stemmen. De heeren voorstellers met den heer Kalbfleisch stemden voor. Bij art. V deelt de voorzitter mede dat bet denkbeeld der commissie van financiën, betrekke lijk de pakhuizen, door burg. en weth. wordt overgenomen. De kardinale kwestie of volgens gevelbreedts ol volgens huurwaarde zal worden belast, wordt in het breede besproken. De heer Wibaut, voorstander van de heffing naar huurwaarde, zegt, dat de andere heffing zjjns inziens niet billgk en niet rechtvaardig is. Hp acht het niet consequent een huis in eene achter buurt evenzwaar te belasten als een op den besten stand, ook niet een smal en hoog huis even- zwaar als een breed en laag. De voorzitter is van een tegenovergesteld gevoelen; hij wpst erop, dat, wanneer een huis, bijv. van zes meter gevelbreedte, van stadswege ontvangt 6 meter straat, 6 meter trottoir en 6 meter rioleering, een smaller huis veel minder riooleering, straat en trottoir eischt, onverschillig in welke buurt. De kosten verschillen voor de stad veel en beide perceelen, zoowel in de mindere of in de betere buurten gelegen, rjjzen door die werken in waarde. De heer Loois acht eene heffing volgens de huurwaarde billjjker dan per strekkenden meter, grootendeels op dezelfde gronden als door den heer Wibaut zjjn aangevoerd. De heer Van ITijs Pieterse toont aan, dat de belasting zeer gering drukthij zal, wordt de be lasting naar de huurwaarde aangenomen, tegen de gansche verordening stemmen. Nadat nog door den heer Delvoye het denk beeld geopperd is, of men niet naar de gevelop pervlakte zou belasten, welk denkbeeld echter niet in behandeling kwam, werd met 8 tegen 5 stemmen besloten de heffing volgens den strekkenden meter gevelbreedte te doen plaats hebben. Tegen stemden de heeren Wibaut, Alter, Kalb fleisch, Loois en Callenfels. Hierna werd behandeld bet denkbeeld der financieele commissie om voor fabrieken enz. de belasting op 0.10 te brengen, welk denkbeeld, overgenomen door burg. en weth., druk bediscus. sieerd wordt, nadat de heer Loois erop gewezen heeft, dat juist fabrieken, pakhuizen enz. uit den aard der zaak veel schadelijker zijn voor de straat, waarin zjj staan, dan gewonen huizen. Met 9 tegen 3 stemmen wordt het denkbeeld rechtvaardig'! Hoe het zij zij intrigeeren mij allebeier is een klank in hunne stemmen, die..." „Een klank in hunne stemmen 1" riep Tod lachend uit. „Zeg dan een toon vooral in die van Madame, die in mijn ooren geheel naar Wor cestershire klinkt „Johnny, gij zijt grappig." Ik kon Tod nooit overtuigen. „Gij zult de eer hebben van beiden van avond te zien", zei ik. Jeannette geeft haar soirée en ik weet dat zij gewacht worden. Het werd avond. Om zes uur klopten de eerste gasten aan, Om half zeven was het feest in vollen gang; het was propvol. Iedereen scheen er te zijn, behalve de dames van Jenkins huis. Sam kwam haar verontschuldigen. Hij was naar het huis gegaan met eendrankje voor den hofmeester, en had van die gelegenheid gebruik gemaakt om zijn tante te bezoeken. Madame verzette er zich tegen. Dat zou de goede ziel te veel vermoeien. Zij lag op de canapé in haar eigen kamer te slapen; zij was den heelen dag vroolijk en levendig geweest, maar nu zeer slaperigen het was beter om haar niet te storen voor dat zij naar bed ging. Misschien wilde Sam hare exuses wel bij me vrouw Knox maken. „Kunt gij zelf niet komen, Madame vroeg Sam. „Als tante toch den heelen avond slaapt zal zij u niet noodig hebben." „Ik denk er niet aan om haar te verlaten; der financieele commissie in de verordening ge- lascht; tegen stemden de heeren Pieterse, Loois en Callenfels. Het voorstel der financieele commissie met be trekking tot de vrijstelling van breedte beneden 0.50 m. wordt door burgemeester en wethouders overgenomen, evenals hare andere voorstellen en de vergadering vereenigt zich daarmede. Eindelijk wordt de verordening in haar geheel in stemming gebracht en aangenomen met 8 tegen 4 stemmen; tegen stemden de heeren Wibaut, Kalbfleisch, Delvoye en Loois. De verordening op de invordering wordt met overneming van het denkbeeld der financieele commissie aangenomen. Yan de erven Diemont te Arnhem is een ver zoek ingekomen tot overschrijving der concessie van de Ylissingsche duinwaterleiding aan eene naamlooze vennootschap. De commissie voor de financiën deelt mede, dat na langdurige discussie drie leden zich verklaar den voor de overname, zooals die daar ligt, terwijl twee leden wensehten, dat meerdere voordeelen waren bedongen en als hun gevoelen te kennen gaven, dat eene bepaling moest zijn opgenomen, waarbij den nieuwen eigenaren de verplichting werd opgelegd om binnen een jaar de hoofdbuizen in de bebouwde kom der gemeente tot 8000 M. uit te breiden. Ook dit punt van de agenda lokt zeer breede discussie uit. De heer Verkuijl Quakkelaar treedt in eene uitvoerige beschouwing, waarin hij de geschiedenis der duinwaterleiding van hare prilste jeugd nagaat en de denkbeelden uiteenzet van de minderheid der financieele commissie, waartoe bij behoort. De heer Yan Raalte verdedigt het denkbeeld van de meerderheid der financieele commissie en tracht aan te toonen, dat hier bezwaren gezocht worden om de overdracht onmogeljjk te maken. De heer Van Uije Pieterse geeft ook zjjne mee ning te kennen en zegt in de overdracht geen bezwaar te zien. De heeren Yan der Beke Callenfels en Verkuijl Quakkelaar bljjven bezwaren opperen, die de voor zitter en de heer Van Raalte trachten te ont zenuwen. Eindelijk wordt tot stemming overgegaan en het voorstel van burg. en weth. om de concessie over te dragen aangenomen met 7 tegen 5 stem men. Tegen stemden de heeren Quakkelaar, Kalbfleisch, Delvoye. Loois en Callenfels. Nadat de heer Verkuijl Quakkelaar den raad er nog op attent gemaakt heeft, dat belangheb benden bjj de overdracht tot het nemen van dit raadsbesluit hebben medegewerkt en dit dus zal vernietigd worden, wat door den voorzitter wordt weersproken, en nadat nog tot af- en overschrijving van enkele posten op de begrooting besloten is, sluit de voorzitter de vergadering. Aan velen onzer lezers zijn ongetwijfeld be kend de schetsen, door den graaf Vasili in de Nouvelle Bevue over da verschillende hoven van Europa gegeven. Hij is tegenwoordig bezig met La Socitté de Bome. Het artikel in het laatste nommer der Bevue is gewijd aan paus Leo XIII diens karakter, politiek, finaneiën en betrekkingen met Italië. Alles bewijst, dat de schrijver goed be kend is met de pauselijke omgeving en niet het miiist met Leo XIII zelf. Omtrent diens finan cieele bronnen en hun gebruik deelt graaf Vasili interessante bijzonderheden mede, waarvan wij hier het een en ander laten volgen. De gelden, waarover de pans beschikt, hebben een drievoudigen oorsprong. In de eerste plaats liet paus Pius IX aan de schatkist van het Vati- caan een kapitaal na, dat ongeveer drie millioen rente geeft en in staatsfondsen is belegd. De Paus neemt gewoonlijk vele aandeelen in Itali- aansche leeningen, alleen met het doel om te zij vraagt naar mij zoodra zij ontwaakt." Sam verkleedde zich zoo ving mogelijk en kwam de kamer binnen, terwijl de thee gepresen teerd werd. Hij deed zijn boodschap zoo daidelijk als het gerammel der kopjes het gedoogde. Gij hadt Chattledon dien avond moeten zien in een grijs zijden japon, die alleen kon staan, een gouden halsketen en dansschoenen aan. „Dat is de tweede soirée vaD d.e week, waarop mevrouw Jenkins niet verschijnt", zei de oude mevrouw Knox spijtig. „Het is mijn vaste over tuiging, dat Madame St. Vincent haar weerhoudt.'' „Haar weerhoudt! Waarom zou zij dat doen riep Arnold uit. „Wel zeker; door toe te geven aan al haar grillen en ingebeelde kwalen, in plaats van ze haar uit het hoofd te praten. Zij denkt dat zij er zenuwachtig van wordt. Alsof zoo'n eenvou dige, onschuldige soirée mevrouw Jenkins kwaad zou doen?" „Joh' ny," fluisterde Sam, mij naar een af gelegen boekje meetroonende „weet gij, wat ik gezien beb raad eens s Collinsou die zich in den tuin van tante verstopte". „Die zich in den tuin uwer tante verstopte Waarom zou hij dat doen, Sam „Dat mag de hemel weten. Hebt gij wel eens opgelet, dat er links tusschen de deur en bet hek een dikke laurierboom staat Nu daar stond hij achter. Ik kwam het huis uit met ver snelden pas, weteode dat ik te laat op de soirée zou komen, sprong in éen zet den stoep af en speculeeren. Naarmate de papieren rijzen, ver koopt hij zijn aandeelen om er Engelsche gecon solideerde schuld voor in de plaals te nemen. Bij de drie millicen rente uit de nalatenschap van Pius IX kan men een bijna even groote som voegen uit de opbrengst van den Pieterspen ning, eertijds bracht die Pieterspenning veel meer op. De gewone begrooting van den Hei ligen Stoel bestaat alzoo uit de 6 millioen, ge trokken nit de reservekas en uit de bijdragen der katholieken. De Pans zelf evenwel behoudt niets van deze fondsen, die. doc r den huismeester van Zijn Heiligheid verdeeld wordt onder de kardi nalen, hun verblijf houdend te Rome, ieder van hen ontvangt jaarlijks 21.000 tr. onder de hofprelaten, onder de beambten van de staats- secretarie en de particuliere secretarie, onder de secretarissen der congregaties, onder de eere- wacht, de bevelhebbers en de gendarmes der psu8elijke armée, onder de nuntiussen en hun secretarissen. In éea woord deze 6 millioen vormen het ge wone, het vaste budget vari den pauselijken staat. Maar er besiaat nog een buitengewone begrooting, die gevoed wordt uit een 3° bron van inkomsten, ontspruitend uit de voordeelen der apostolische kanselarij en uit de brèves. De opbrengst uit de uitdeeling van adellijke titels, van décoraties, zegeningen in articnlo mortis van privileges betreffende altaren en particuliere kapellen, van allerlei soort geestelijke titels maken de particuliere kas van den souverein uit waaruit hij naar goedvinden put. Dj ze verschil lende takken van inkomsten bedragen oi geveer te zamen jaarlijks 2$ millioen. Is het geen op merkelijk feit, dat bet persoonlijk budget van den paus bijna uitsluitend beslaat uit inkomsten, door de exploitatie der menechelijke ij delheid verkregen Herhaaldelijk hoort men den tegenwoordigen paus van gierigheid beschuldigen, wat graaf Vasili vuigen laster noemt. Nooit heeft een paus zooveel gegeven als Leo XIII. Hij behoudt niets voor zich en zijn levens wijze gelijkt meer op die van een pastoor van het platteland dan op die van een prelaat. Zijn kleeding kost hem niets, geestelijke zusters stellen er een eer in hem zijn soutanes keurig afgewerkt te verschaffen en de vrome katholieke dames der geheele wereld voorzien hem van prachtige hoofd kapjes van witte zijde, fluweelen muilen met goudborduursel, ceintuurs met zijn wapeu versierd, enz. enz. Hij kan niet eens over het geld, dat door zijn handen gaat, beschikken om daarmee zijn familie te verrijken. De huwelijksgift, welke hij zijn lievelingsneef, den schoonen Camile Pecci, schonk, bedrotg nog geen 100.000 fr.de geschenken aan diens bruid waren naar verhouding. Daarentegen strooit Leo XIII met volle handen het geld uit om het prestige van zijn hof te verhoogen of er de vrije scholen te Rome, de armen en de katholieke pers meê te steunen. Aanzienlijke subsidies verleent hg aan de dag bladen, waarvan de directeurs zich zijn gunst hebben weten te verwerven en gedwee zijn po litiek dienen,- want gedweeheid is een eerste vereischte. De paus heeft een afschuw van bladen, zelfs katholieke, die hem weiuig of op onhandige manier prijzen, wat de heer Heuri des Houx bij ervaring weet. Behalve de Osservatore romano en de Moniteur de Romedie onder zijn onmiddelijke politieke, godsdienstige en administratieve directie staan, subsidieert Leo XIII nog tallooze andere jour nalisten en dagbladen. In waarheid houdt het staats-secretariaat er een echt pers-bureau op na de paus heeft zoo goed zijn Replilienbtatter als zijn vriend de Duitsche rijkskanselier. De scha ver beweert een Pruisisch reporter te kennen, die geigktgdig uit de staatsruif te Berlgnen te Rome at. Overigens maakt Leo XIII niet hetzelfde gebruik van de pers als vorst Bismarck; de z^ne is aan een ander soort van discipline on derworpen. Geen enkele afwijking is vergund van bet eenige doelluide en vol geestdrift den lof te zingen van den grootsten der pausen. Geen pennestrijd, geen godsdienstige polemiek wordt geduld, indien zij niet tot verheerlijking van Leo XIII bestemd is. Alles is veroorloofd, ze'f3 de minst Christelijke middelen, om zoo niet den lasteraar dan toch den journalist, die van lauwheid verdacht wordt, af te breken, te ondermanen. Bismarck richt er zijn Reptilien op af om te sissen en te bijtendie van Leo XIII zijn vooral op het kruipen gediesseerd. Wij laten den graaf Vasili de verantwoordelijkheid voor dit lang niet malsche Oordeel over de ge subsidieerde pers van het Vaticaan. was in twee stappen aan het hek. Te gauw denk ik voor Collinson. Hij boog zich voorover om in de ramen van het salon te kijken en trok zich terug» toen ik voorbg giDg". „Hebt gij tegen hem gesproken, Sam". „Neen, ik liep door en deed alsof ik niets merkte. Hij denkt zeker dat ik hem Diet gezien heb. Mea spreekt niet gaarne tegen iemand, die u blijkbaar wil ontwijken. Maar ik zou toch wel eens willen weten, wat hg daar uitvoerde. Misschien bespiedde hg madame St. Vincent door de tulle gordijnen." „Met welk oogmerk „Dat kan ik niet nagaan. Maar hg was er." Wordt vervolgd). tSSDEBXX BW t>E GÉBROÏDEBS ABRAHAMS, xs saDDEMirac'.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 6