18 FEUILLETON.. MEVROUW JENKINS, Verspreide Berichten, Kerknieuws. Rechtszaken. Landbouw. Met eene door aandoening nauw hoorbare stem, meer door gebaren dan door woorden, dankte mevr. Beersmans voor het gesprokene en bracht zjj haren wedergroet aan het publiek, dat niet moede werd haar terug te roepen. Onder bloemen en kransen als begraven, stond zij ten laatste in het midden van den kring der artisten, gehuldigd als eene vorstin, welke overeenkomst nog spre kender werd, toen de muziek, het fanfares blazen misschien moede, de volksliederen begon aan te heffen en het publiek die staande aanhoorde. Yan alle bloemengaven en andere geschenken melding te maken, is niet mogeljjk. Behalve tal van particulieren huldigden de volgende vereeni- gingen de kunstenares: De Nieuwe Rotterdamsche Schouwburgvereeniging, directie Ales. Faassen, en de directie van de floogdaitsche opera door ieder eenen krans te zenden. De Rotterdamsche afdeeling van het Neder- landsch Tooneelverbond door een ruiker aan te bieden met de opdracht»Aan mevr. Catbarina Beersmans, Nederlands begaafde kunstenares." Da heer Edm. Hendriks, bestuurder van het Nationaal tooneel te Brussel, door zijne land- genoote eenen gouden krans te zenden. (N. R. Crt.) Dezer dagen is verschenen het eerste nommer van den zevenden jaargang van het Maandblad der Vereeniging tegen de Kwakzalverij. Een eigenaardige handelwijze heeft de redactie ditmaal te baat genomen, om hare nuttige waar schuwingen weer eens in een nieuw kleed te steken. De laatste helft van het Maandblad voert namelijk een afzonderlijk opschrift luidende: Het Schertsblad, of hoe een Courant van en voor Kwak- zalvers er zou kunnen uitzien. Dit gedeelte bevat een hoofdartikel, binnen- en buitenlandsche berich ten, advertentiën enz., alles alsof het door kwakzalvers ten behoeve van hunne tegenwoordige of toekomstige vakgenooten geschreven was, na tuurlijk zóó dat het doel, de bestrijding der kwakzalverij, ook hierdoor wordt bevorderd. Ook in Den Haag worden pogingen aangewend om den band met de synode te verbreken. Een comité van uitvoering is reeds benoemd en eerst daags kan men dus een afscheiding verwachten, gelijk reeds te Rotterdam en te Amsterdam heeft plaats gehad. Dat er ook in Middelburg dergelijke plannen broeien is een publiek geheim al worden zjj ook nog zoo in stilte besproken. Te Amsterdam is overleden pater C. H. H. Tielens, pastoor der St Dominicus-parochie, volgens de Tijd, een der voortreffelijkste leden der Am- sterdamsche geestelijkheid. De overledene werd den 2 Dec. 1819 te Goes geboren. De rechtbank te Arnhem heeft Maandag in de procedure, door mr H. Pelinck tegen de ge meente Arnhem gevoerd, ten nadeele der gemeente uitspraak gedaan. Overeenkomstig de conclusie van het O. M, heeft zij den eischer zijn eisch toegewezen en de gemeente veroordeeld tot betaling van ƒ2275. zjjnde de halfjaarljjksche rente van een hoofdsom» waarvan de schuldenaar zich tot dusver niet, door de bepalingen van art. 1429 B. W. op te volgen, op voldoende wjjze heelt bevrijd. De suikerpeën-commissie, in het leven geroepen door Jde landbouw-vereeniging te Wolfaartsdjjk, heeft een concept-overeenkomst ontworpen voor het contracteeren van beetwortelen, waarbij ènde belangen der fabrikanten èn die der verbouwers zijn behartigd. Op dien grondslag zal men nu trachten contracten met eerstgenoemden te sluiten. De secretaris dier commissie was zoo welwil lend ons een exemplaar van dit concept te overhandigen. Daarin komen de volgende bepa lingen voor: uit het Engelsch door JOHNNY LUDLOW (Mrs. HENRY WOOD.) Een leelijk vermoeden. III. Kapitein Collinson stapte naar binnen en nam naast mevrouw Knox plaats. Zijn gelaat drukte verontwaardiging en deelneming uit. „Heel onbetamelijk van dr. Knox, heel verkeerd! Kan ik u in eenig opzicht van dienst zijn, mevrouw lief?" „Arnold is altijd onaangenaam. Eerst begint hij over Dicky en dreigt mij dat hij hem naar school zal zenden, dat arme kindVervol gens „Die engel!" vulde de kapitein aan. „Vervolgens weigert hij mij een onbedui dende som gelds nu hij weet hoe zeer ik het noodig heb!" „Hoe is het mogelijk! En hij verdient zooveel „Hij baadt in het geld cm zoo te zeggen. Wat heeft hij niet een praktijk! Maar al gaf hij mij niets van zijn geld, dan kon bij mij toch iets van dat van Mina voorschieten." „Natuurlijk." Door die deelneming raakte mevrouw Knox ge- Het zaad wordt kosteloos verstrekt door den fabrikant. De prjjs is vastgesteld op 9 per duizend kilo netto wortelen met een suikergehalte van twaalf per honderd. Van 12 tot 11 per honderd zal de vermindering van prjjs éen gulden per duizend kilogram be dragen en dus 10 cent voor elk tiende per honderd. Van 12 tot 13 suiker vermeerdert de prijs met éen gulden per 1000 kilogram en alzoo 10 ets. voor elk Vio suiker. Van 13 tot 14 suiker vermeerdert de prjjs met 1.50, alzoo 15 ets. voor elk 1/l0 suiker. Van 14 tot 15 suiker verhoogt de prijs met 2 per 1000 kilogram en alzoo met 20 ets. voor elk 7i'„ suiker enz. enz. De prjjs is alzoo bepaald als volgt: ƒ8 voor 11 suiker, 8.10 voor ll'/io suiker, ƒ8.20 voor 117i0 suiker, 9 voor 12 suiker, ƒ9.10 voor 12'/10 suiker, 9.20 voor 127,0 suiker, 10 voor 13 suiker, 10.15 voor 13 7, o suiker, 10.30 voor 137,0 sui ker, ƒ11.50 voor 14 suiker, 11.70 voor 14710 suiker, ƒ11.90 voor 14710 suiker, 13 voor 15 suiker en 15.50 voor 16 enz. enz. Het scheikundig onderzoek zal dé hoeveelheid suiker in honderd kilo's wortelen en geenszins die, in honderd kilo's sap vervat, vaststellen. Het monster zal door afgevaardigden van beide-, partijen zooveel mogelijk acht dagen vóór het begin der rooiing genomen worden. Er zal op elke blok een monster van 20 wortelen worden getrokken, waarvan 10 door iedere partij. Ten einde verlies van sap te voorkomen, zullen de bladeren der wortelen van het monster met de hand afgetrokken worden. Het monster zal in een verzegelden zak of kist tot onderzoek naar het proefstation te Wageningen worden opgezonden, waar de prijs na onderzoek en volgens de hierboven gemelde voorwaarden wordt vastgesteld. De verkooper heeft recht op betaling voor iedere scheeps- of wagonlading 14 dagen na de levering. De levering der wortelen zal plaats hebben van af den 15en Sept. tot den 15en Nov. op aanvraag van den eerstgenoemde; zjj zullen worden ge leverd aldaar worden gewogen voor rekening van eerstgenoemde. Bij de levering dienen zjj van aanhangende aarde zorgvuldig ontdaan te zjjn en de koppen moeten worden afgesneden onmiddelijk beneden het gedeelte, waaraan de bladeren gegroeid zjjn. De tarra zal op het oogenblik der lading ge nomen worden. Indien zjj meer dan 15 ten honderd beloopt, zullen de vervoerkosten van het verschil van het bruto gewicht, hieruit voortspruitende, den laatst genoemde aangerekend worden. Deze overeenkomst is alleen geldig, wanneer zjj de handteekeningen van den kooper en den ver kooper, alsmede die van den agent des koopers draagt. Dat men het niet allen menschen naar den zin kan maken, is een voldongen feitmaar er zjjn toch personen die schrikbarend lastig en verve lend zjjn. Zoo komt de Goesche correspondent van het Dagblad nu melden, dat de commissie voor de feestviering den 19 Pebr. aldaar niet kleurloos is opgetreden. En waarom niet? denkt men. Zjj bestaat uit vier liberale heeren, wien het nu, n. b. tot een verwjjt wordt gemaakt dat zjj „tot geen enkele corporatie of rich ting eene uitnoodiging richtten." Daarom schitter den de niet-liberalen op die vergadering door hun afwezigheiden dat was volgens dien be- ichtgever te wachten. Zoo'n logica is ons duister. Trouwens het gan- sche bericht maakt op ons den indruk, dat die correspondent öf een warhoofd öf een drjjver is. Dat zenden van eene uitnoodiging aan eene richting klinkt al zeer zonderlingmaar om nu juist die commissie hard te vallen over iets, wat ieder verstandig mensch zal billjjken, nl. dat zjj niemand in't bjjzonder uitnoodigde maar allen zonder onderscheid door eene algemeeneoproe ping, verzocht ter vergadering te komen, dat gaat boven onze bevatting. Zeker zijn wjj niet bekrompen genoeg om daarvan het fijne te begrjjpen. heel in de war en zei veel meer dan zij had moeten zeggen. „Ziet gij, ik beduidde hem dat als Mina trouwde het geld volstrekt niet meer onder zijn beheer zal blijven. Dan kon zij er mee doen, wat zij goed vindt. Zij is zulk een lief, edelmoedig kind en zou zich geen oogenblik bedenken om mij een paar duizend gulden te geven. Wat zou zulk een bagatel afdoen op tachtig duizend?" „Zeer waar; volstrekt niets", stemde de kapitein in en streelde zijn baard. „Maar neendaar wil Arnold niets van hooren; hij antwoordde mij op een manier, die ik niet zal herhalen. En hij zei ook dat hij zorgen zou dat, als Mina vóór haar meerderjarigheid trouwde, het geld op haar vastgezet werd. Dat zei hij alleen om mij te ergeren." „Hoe wreed!" „Enkele meisjes zouden er door in de ver zoeking komen om in stilte te trouwen zonder er hem iets van te zeggen, alleen om haar geld uit zijn handen te krijgen. Ik zeg echter niet, dat Mina dat zou doen." „Die vrek! mevrouwlief, reken er op dat, indien Mina trouwt, haar man zal zorgen dat gij zooveel geld krijgt als gij verlangt. Ik verzeker u, dat het zijn genot en zijn trots zal zijn." Was dat een bedekte belofte Moest dat zoo opgenomen worden Mevrouw Knox hield het er voor. Zij voelde zich eensklaps in den zevenden hemel. Intusschea bevond dr. Knox zich bij mevrouw Het eenige, wat wjj uit het bericht opmaken, is,dat de anti-liberalen niet mee doenen nu over gelukkig zullen wezen, dat zjj daarvoor een schijn reden kunnen aanvoeren. De dolle hond, die oorzaak is dat al zijn gezonde collega's moeten gemuilband worden, is aangetroffen op de buitenplaats van den heer mr. A, P. Snouck Hurgronje, Vlissingsche weg. Het dier is afgemaakt en tot onderzoek naar den districts-veearfs te Dordrecht verzonden. Voor de stoomboot Mercurius, die Maandag namiddag van Vlissingen naar Londen met 1475 schapen vertrok en heden morgen van daar terug keerde, worden tegen Vrjjdag nog meer schapen verwacht en wel met extra-treinen, die in de nachten van Woensdag op Donderdag en Donder dag op Vrijdag te Vlissingen zullen aankomen. Te Yerseke bedroeg het aantal mazelljjders heden morgen 287, het aantal herstelden 18 en het aantal overledenen 3. Door burg. en wetb.. aldaar zijn maatregelen genomen, opdat door het uitbreken dier ziekte in 't gezin van het hoofd der school op 't dorp geen kinderen van onderwijs verstoken behoeven te bljjven. Ook te Coljjnsplaat is een comité gevormd tot viering van 's konings 70sten jaardag. Aan eene oproeping daarvoor werd door een 40tal ingezetenen gehoor gegeven. Het comité, bestaande uit de heeren jonkr De Jonge, president, J. Vermeulen, secretaris, L. A. Vink, penningmeester, en J. Overman en W. van der Moer, leden, zal gelden inzamelen, en stelt zich voor daarvan in de eerste plaats eene buiten gewone bedeeling te doen aan de armen van alle gezindten, verder den schoolkinderen een feest te bereiden en ten derde, indien de gelden toereikende zijn, deze te bestemmen voor volksvermaken. Uit Cortgene schrjjft men ons Dinsdagavond gaf de alhier bestaande rederjj- kersvereeniging Streven naar ontwikkeling hare eerste opvoering in dezen winter, in de zaal van den heer J. de Keijzer. De drie bljjspelen: Joost Uilenspiegel, Een huis ie koop, en Weg met de Emancipatie of zonder vrouwen is geen leven werden goed gespeeld. Het is een goed iets, dat deze vereeniging zich nog niet waagt aan drama's, eene ziekte waaraan anders vele dergelijke vereenigingen ljjden. De opkomst was zeer bevredigenden, in tegen stelling van vorige gelegenheden, bemoedigend voor de nog zoo jonge vereeniging. Het fanfaregezelschap zorgde voor eene aan gename afwisseling door het uitvoeren van eenige muziekstukken, die zeer zeker het genot van dien avond nog verhoogden. Geljjk vroeger reeds gemeld is, heeft men te Nisse het oude gemeentehuis achter de kerk verruild tegen een ruimer gebouw met grooten tuin tegenover de oude gemeenteschool. Gesteund door eene rijkssubsidie zal de gemeente thans dit gemeentehuis, gedeeltelik tot eene flinke onder- wjjzerswoning, gedeeltelik tot een net raadhuis met veldwachterswoning laten vermaken. De oude gemeenteschool zal tevens afgebroken worden en de hierdoor verkregen materialen zal men zooveel mogelik voor de nieuwe gebouwen gebruiken. Na goedkeuring der desbetreffende plannen door de be trokken autoriteiten zal de aanbesteding niet lang op zich laten wachten. Volgens opgaaf van de oestercultuurmaat- schappi De Schelde zin in 1885 ruim 2,4 millioen KG. oesters uit Zeeland met den staatsspoorweg verzonden, waarvan ongeveer de helft naar Engeland, een vierde naar Duitschland, bjjna een zesde naar Frankrjjk en België. Het gebeele citer was aan- merkelik hooger dan in een der zeven vorige jaren; in 1876 werd echter 460,000 KG. meer vervoerd. Daar 1200 oesters gemiddeld 85 KG. wegen, zijn in 1885 ruim 34 miliioen stuks ver zonden. De middenpri8 was 55 per 100 KG., zoodat deze tak van niverheid ongeveer 1,875,000 heeft opgeleverd, behalve wat op andere wjjzen dan over den spoorweg is vervoerd en omstreeks een derde van het genoemde bedraagt. In de vergadering der rederjjkerskamer Jacob van Lennep te Biervliet, de vorige week gehouden, waarbi alle leden tegenwoordig waren, werden de voorzitter en vioe-voorzitter, de heeren Maarle- veld en Verhage bi acclamatie herkozen. Als penningmeester-secretaris werd de heer M. de Hullu gekozen, nadat de heer H. Vleugels, die 16 jaren achtereen op de meest verdienstelike wize als bestuurslid fungeerde, verzocht had niet meer voor eene benoeming in aanmerking te komen. Hoe gevaarlik het vervoer van beesten is, die geruimen tid in een warmen stal gemest zin, bleek Maandag te Bruinisse, zeer ten nadeele van een koopman, die te Oosteriand eenige jonge ossen kocht en deze naar Bruinisse (een uur afstand) vervoerde. Een der dieren, dat waarschjjnijjk door vermoeidheid, onder weg reeds tweemalen ging Jenkins, die gekleed in haar eetkamer zat. Er scheen geen verandering in baar toestand gekomen te zijnzij was dommelig, dof, meegaande, bijna kindsch. Eer toch konden de beide dokieren geen aanleiding in haar gestel daarvoor vinden. Zij was niet ziek, alleen wat zwak. „Ik wenschte dat gij mij verteldet, wat gij inneemt" sprak dr. Knox op overredenden toon. „Ik vrees dat gij iets neemt dat u kwaad doet, mevrouw." „Ik heb niets ingenomen, nadat ik dat drankje gehad heb", zei mevrouw na eenig nadenken. „Welk drankje „Dat Famlijn mij zond." „Maar dat was, to«n gij ziek waart. Weet gij zeker, dat gij na dien tijd niets genomen hebt? dat gij nu niets neemt Een slaapmiddel" vervolgde hij op zachter toon. „Opium, of lau danum bijvoorbeeld „Dat heb ik nog in mijn heele leven niet ingenomen", zei mevrouw hoofdschuddend. „Dus wordt het haar gegeven zonder dat zij het weet," zei de dokter bij zich zelf. „Ik heb gehoord, dat gij gisterenavond hier naast geweest zijt en zoo vroolijk waart als de beste", sprak hij op luchtigen toon. „Ja; ik heb mijn bronze satijnen japon aangeirokkenPatty zei dat ik moest en Jean- nette heeft zoo mooi gezongen." „Zoo? Wanneer komt gij nu ook eens bij ons Dan zal ze weer eens voor u zingen," „Ik wil heel graag. Als ik mag.'! liggen, viel in de kom der gemeente Bruinisse ten derden male doodelijk vermoeid neder en moest worden afgemaakt. Het toelaagfonds voor werklieden te Renesse, dat nu ruim 2 jaar bestaat, en 15 leden telt, heeft in dien tjjd aan éen lid 6 weksn lang de toelaag van 4 's weeks uitbetaald, terwjjl een ander lid eerst éen en later 3 weken die toelaag trok. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de toestand der geldmiddelen voldoende was, en met goed vertrouwen dit jaar kon ingegaan worden. Jammer is het dat nog zoovelen hun eigen belang niet beter begrijpen, en door een kleine contributie zich de zekerheid verschaffen ingeval van ziekte of kwetsuren 4 's weeks uitbetaald te krjjgen. Thans bestaat het voornemen om bjj aan houdend vriezend weder den internationalen wed strijd op de fraaie baan bij het Slikkerveer a. s. Vrijdag te doen plaats hebben. Het weer ziet er voor dat plan echter niet gunstig uit. Gisterenavond is op de ijsbaan achter het rijks museum te Amsterdam weêr jjsfeest geweest. De Sport-club had gezorgd voor muziek, fakkelver lichting en electriach licht. In de Westlandsche courant van 25 December wordt, in een ingezonden stuk, als feit vermeld, dat, toen de schoener Annette nabij den Waterweg in nood verkeerde en dit door de noodvlag te kennen gaf, de sleepbooten Zeeland en Goeree, die aan den Hoek van Holland ten anker lagen, geen bijstand verleenden. In de courant van 8 Januari wordt hieraan herinnerd met de bijvoeging, dat de gezagvoerders dier beide schepen zich voor dit feit niet ver antwoord hebben, niettegenstaande toch, zegt de schrijver, hun naam en die van geheel ons zeevarend volk daarbij gemoeid is. Het zou eene schande zjjn voor de Nederlandsche natie, indien het waarheid mocht blijken, dat een schip in het gezicht onzer kust, niettegenstaande het om hulp seinde, aan zgn lot werd overgelaten. Een treurig ongeluk wordt uit Warga gemeld: Zondag zijn een paar jongelieden, zoon en dochter van den predikant te E. (Friesland), op schaatsen naar Wartena rjjdende, in de nabjj- heid van dit dorp door het jjs gezakt. Door onmiddellgk toegeschoten hulp is bet meisje nog gered, doch de 19jarige zoon, theol. student te Leiden, is onder het jjs geraakt en verdronken. Wie herinnert zich niet het Latgnsche versje van verleden jaar in alle bladen als een »onheil- spellende profetie" opgenomen Wanneer Paschen op St. Marcus en Pinksteren op- St Antonius valt, zal de wereld ach en wee roepen. En in 1886 was dit zooTerecht merkt de Arnh. Ct nu op, dat er niet meer „ach en wee" geroepen is dan in andere jaren. Het goede en kwade woog tegen elkander op. Een lesje dus voor bijgeloovigen en voor gevoeligen." Te 's Gravenhage en te Amsterdam heeft de heer Domela Nieuwenhuis afscheid genomen van zijne volgelingen alvorens zjjne straf te ondergaan. In zjjne toespraak paste hij het verhaal van Christus veroordeeling en kruisvaart op zjjn toe stand toe en gaf zich uit voor een martelaar, die met gelatenheid de toekomst te gemoet ging. In de hoofdstad sprak een der leden van de vrouwen- vereeniging, die in het zwart was gekleed, hem toe, en er werden ook liederen gezongen, een op de wjjze van Partant pour la Syrië. De menigte ging rustig uiteen. Omtrent de komst van de keizerin van Oostenrjjb, te Amsterdam, in het voorjaar, is, volgens het N. v. d. D., nog niets te zeggen. De gewone opera-crisis is te Rotterdam wêer uitgebroken. Als er vóór 15 Feb. geen 25,000 aan subsidie en 30.000 aan abonne ment verzekerd is, loopen de Rotterdammers gevaar hunne muziekinstelling te verliezen. Omtrent het nieuwe Fransche weekblad, dat te 's Gravenhage zal verschjjnen meldt, het Vad. dat daarvan het eerste nommer den 15en het licht zal zien, onder den titel van Le masque defer en onder hoofdredactie van den heer De Saint Patrick. Het blad heet royalUte, mondain, litterair, artistique et humoristique. Reeds voor het eerste nummer wordt een sensatie-artikel aangekondigd. Een eerst zes weken gehuwd werkman te Schiedam vond dezer dagen bij zjjne thuiskomst zijne achttienjarige vrouw dood achter de deur liggen. De ongelukkige is waarschjjnljjk van de trap gevallen, waardoor zg eene hersenschudding kreeg, die dadeljjk den dood tengevolge had. De Fransche kamers zgn gisteren geopend. Blanc, de voorzitter naar jaren, hield in de kamer van afgevaardigden de gewone openingsrede. Hij sprak over de internationale tentoonstelling van 1889. Dit zou een vreedzame strjjd zjjn en ^tidere moesten er niet wezen. Eene uiting, die éenparig werd toegejuicht. Floquet werd in de kamer tot vast voorzitter gekozen, ook het oude bureau is herkozen. In den senaat zeide de voorzitter Oarnot in zijne toespraak, dat een oorlog de algemeene kwjjning slechts verergeren zou. De volken zoowel als de regeeringen weten dit, en zelfs de monar- chische regeeringen zjjn genoodzaakt met de volken rekening te houden. Het waren parle mentaire kunstgrepen, wanneer men Frankrjjk voorstelt als hunkerend naar den strjjd. Het wenscht den vrededoch mochten de gebeurte nissen dien wensch teleurstellen, dan zou het bewjjzen, dat het den tgd niet verloren heeft laten gaan. Volgens de laatste door de Fransche regee „Als gij moogt! Er is niets dat het u belet. Gij zijt wel genoeg." „Wij zullen aan Patty moeten vragen of ik mag. Daar is zij jnist." Hij kon hierop niets antwoorden; want op het zelfde oogenblik kwam madame binnen en haar gelaat betrok bij het zien van dr. Knox. „O! dokter ik wist niet dat gij hier waart!" riep zij uit en wierp haar blauwen shawl af. „Ik heb een beetje in den tuin geloopen. Wat is het heerlijk weer van -daagDe zon is zoo warm." „Ja dat is waar. Mevronw Jenkins moest ook eens uitgaan. Zoudt gij den tuin niet eens rondloopen voegde hij er lachend tot de oude dame bij. „Zou ik, Patty?". (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2