N° 4. 130® Jaargang. 1887. Donderdag 6 Januari ScMflTOteff ten Me ier peeite. 10 FEUILLETON. MEVROUW JENKINS, Verspreide Berichten, Middelburg 5 Januari, Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Z o n- en Feestdagen. Prijs per 8/m. franco 8.50. Afzonderlijke nomnaers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regelj Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels £1.50 iedere regel meer 0.20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; bad er volstrekt niets tegen en vond bet nog „Als ik alleen niet kaar ben, dan praat ik 1 Rechtszaken. MIDDELBURG Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Niehwenhhijzen. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dahbe Cie., John F. Jones, opvolger De burgemeester en wethouders van Middelburg noodigen de ingezetenen, die eenige schuldvorde ringen hebben ten laste der) gemeente over het dienstjaar 1886, uit, om die. met de noodige be wijsstukken, voor ot uiterlijk op den 15 Febru ari a. ter gemeente-secretarie in te zenden, terwijl zjj, by niet nakoming daarvan, behoudens de be palingen van art. 228 der gemeentewet, het zich zeiven zullen te wijten hebben, wanneer hun later geene leveringen van wege de gemeente meer mochten worden opgedragen. Middelburg, den 4 Januari 1887. De burgemeester en wethouders voornoemd PIC K E. De secretaris, A. DE VUL DER VAN NOORDEN. Men meldt ons uit Goes: Gisteren werd in de Prins van Oranje alhier eene vergadering gehouden, belegd door eene commissie van 5 heeren, ter bespreking van eene feestelijke viering van Z. M. 70en geboortedag. Het presidium was in banden van den heer Z. D. van der Bilt La Motthe, en een talrijk publiek was tegenwoordig, zooals steeds wanneer er sprake is van een pretje. De oproepers ter vergadering werden bij accla matie als bestuursleden benoemd, terwyl den burgemeester het eerelidmaatschap der commissie zal worden aangeboden. Het plan bestaat eene oproeping te doen tot de verschillende corporatiën om steun en medewerking. Men besprak de wenscheljjkheid om des daags een optocht te houden en des avonds op verschil lende plaatsen vermakeljjkheden te organiseeren. Ook den armen wilde men een feestdag bereiden. Tot een besluit kwam men echter niet, omdat eerst met onderscheidene vereenigingen moet worden geraadpleegd. De commissie bestaat uit de heeren Z. D. v. d. Bilt La Motthe, A. R. Breetvelt, G. H. Kakebeeke, jhr A. N. F. Flugi van Aspermont en Ph. M. van der Mandere. Tot zoover het verslag van onzen berichtgever; onzerzjjds eene enkele opmerking. Indertijd werd door de Goesche Crt. een zeer goed idee aangegeven, n. 1. om ter eere van dien jaardag gelden bjj een te brengen voor de eene of andere nuttige instelling. Is dit idee gisterenavond niet besproken Onze correspondent meldt daarvan nietsen in ieder geval is daartoe niet besloten. Wij hadden gehoopt dat van uit Goes dat idee verder in het land zou zjjn bekend gemaakt en men met een bepaald plan voor den dag zou gekomen ïjjn. Wjj hadden dit aanbevelenswaardiger ge vonden dan al die pretjes en vermakeljjkheden uit het Engelsch door JOHNNY LUDLOW (Mrs. HENRY WOOD.) Een leelijk vermoeden. III. „Waar blijven zij vac hier naast zei mevrouw Knox toen mevrouw Jenkins er op he* gewone uur niet was; want die ging in den laatsten tijd weer uit. Een paar dagen na het bezoek van Famlijn reed zij weer in haar rijtuig met roode wielen door de straten van Ltffoid. Famliju zei dat zij sterker werd. Dr. Knox zei nietsmaar gaf zijne oogen den kost. „Ik hoop dat zjj met weer ziek geworden is! Ik hoop dat zij niet te slaperig is om te komenherhaalde mevrouw Knox. „Somtijds kunnen zij haar niet uit die slaap buien doen ont waken, wat zij ook probeeren." Mevrouw Jenkins was het glanspunt van de soiróe en mevrouw Knox werd knorrig. Kapitein Coliinson was er ook nog niet, Zij nam mjj ter zijde en zei „Johnny Ludlow, wilt gij eens even hier haast gaan en zien wat er aan schceit. Gij hebt er toen niet tegen Het is zoo vreemd, dat ma dame St. Vincent niet komt of een boodschap zendt." te organiseeren in een seizoen dat zich daarvoor) en b. v. voor een optocht, allerminst leent. Rederjjkersvereenigingen en dergelijke zorgen van zelf voor feestelijke bijeenkomsten des avonds; en daarbjj kan men het dien dag laten, 's Zo mers mislukken openbare feesten in ons land meestal, spijt handen vol geld, die er aan besteed worden omdat moeder natuur zoo wispelturig is hoeveel te meer zal dit geval zijn in Februari? Is er iemand, die het idee van de Goesche Crt tot het zjjne wil maken en aan de uitvoering daarvan bevorderljjk wil zjjn? Er is 0. a. een Prins Hendrik Stichting die telkens een dringend beroep doet om hulp. Die instelling op zulk een dag met eene feestgave te verblijden zou zeker onzen koning evenzaer verheugen. Men huldigde dan de nagedachtenis van een algemeen geacht familielid, zjjn beminden broeder, wiens heengaan nog Bteeds wordt be treurd, en wij, Nederlanders, doen dan een edel werk in het belang van den visschersstand, die waarlijk ons aller steun wel verdient. Een zoodanige uiting der feeststemming staat 0. i. verre boven een optocht, vermakeljjkheden of een monument in steen of brons. En men vergete niet, dat in dezen ernstigen tijd er veel nuttigers en beters te doen is; en het geld veel beter gebruikt kan worden dan aan feesten, die veelal mislukken, meestal niets nala ten dan berooide beurzen, en waarvan niemand ons toch zal willen wjjs maken dat zij eenigszins meewerken om den band tusschen ons volk en zjjn vorstenhuis te versterken. Meent men dit te kunnen bewerken door gloeiende toosten, vermakeljjkheden, Oranje-poëzie enz., enz., dan ga men zjjn gang. Wjj zien daarin volstrekt geen heilen de eenige herinnering, die er van overblijft, is meestal te vinden op de borst van dit of dat lid eener feestcommissie in de eene of andere groote stad. Ook in de Gids wordt een pleidooi geleverd voor algemeen stemrecht en wel door dr. E. D. Pjjzel, in een artikel over democratische gr oef - nemingenDaarin behandelt hij de regeling, geljjk zjj in Zwitserland bestaat - het referendum: de eindstemming van het volk over de wetten en na gewaarschuwd te hebben tegen proefnemingen daar niet alles, wat voor het eene volk past, geschikt is voor het andere Edelweiss en Alpenrozen zullen op onze heide- of grasvlakten geen schitterenden oogst geven besluit hjj aldus „De vroegere bondspresident Welti zeide in 1872: Het volk heeft, ook tot nu toe, zonder referendum, macht in overvloed om zich te ont doen van instellingen, die het afkeurt. Wjj hebben het meest uitgebreide en vrije kiesrecht, een vrjje pers, vrjjheid van vereeniging en in ieder huis een Wetterli-geweer. Dit zjjn de waarborgen der vrjjheid". „Welti heeft geljjk, besluit dr. Pjjzel, en den door hem aangewezen weg kunnen niet slechts, maar moeten ook vroeger of later alle beschaafde volken inslaan. Geen oensus, maar een kiesrecht, al aangenaam om nit die benauwde volle kamer in de frissche lucht te komen. De lucht was helder, de maan schitterend. Ik was nu geheel thuis in Jenkins-Huis, daar ik er vaak met Dan en Sam geweest was eu ook alleen. Mevrouw Jenkins was nog al met mij ingenomen en bad mij ook een paar keer mede genomen in het rijtuig met roode wielen; maar dan zat zij den heelen tijd naast mij te dutten. Ik was altijd getroffen door haar algeheele gebrek aan eigen wil. Het was op de grens van onnoo» zeiheid. Patty, Ludlow zou van daag graag dien kant uitrijden, mogen wij?" zei ze somtijds. „Moeten wij nu al terug, Patty het was zoo'n kort ritje." Zoo beriep zij zich in alles op madame St. Vin cent, in het groot en in het kleinals zij al een eigen wil had, scheen het nooit iu haar op te komen om dien te laten gelden. Dagen achtereen zei zij dat de ritjes kort waren en zij waren ook heel kort, om de een of andere reden, als ik in het rijtuig zat. „Ik ben zoo bang om haar te veel te vermoeien," fluisterde madame mij op zekeren dag in, toen zij bijzonder bezorgd was. „Gij rijdt veel langer als gij met haar alleen zijt," antwoordde ik, daar mij dat opgevallen was, „Welk verschil maakt het dan of ik in het rij tuig zit zijt gij ook bang om de paarden te vermoeien?" By die veronderstelling schaterde madame het uit vau het lacheu. j dat, behoudens onvermydelyke wettelijke beper kingen, aan allen wordt toegekend geen eensuur, maar strikte eerbiediging der vrije gedachtegeen belasting in vleesch en bloed, door de mingegoe- den op te brengen, maar dienstplicht voor allen ziedaar de middelen tot ontwikkeling van die democratie, welke Tocqueville als ségalité de conditions" omschreef. Vat men democratie in dien zin op en niet in de beteekenis van reeht- streeksche en volstrekte volksheerschappij, dan zal men met vol vertrouwen van haar kunnen verzekeren, dat in de consequentie harer toepas sing het beste middel is te vinden om de aan haar verbonden gevaren te voorkomen". Door den generaal majoor inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht is bepaald, dat tot geneeskundigen bystand van HH. gedepu teerde staten in de provincie Zeeland by het onderzoek van militieplichtigen is aangewezen de officier van gezondheid le klasse L. T. Boekelman te Vlissingen en tot diens plaatsvervanger de officier van gezondheid der 2e klasse A. W, Verhejjden te Middelburg, De 2e luit. C. F. van den Hoff van het 3e reg. inf. ia bjj het bataljon te Vlissingen ingedeeld. De bevolking der gemeente Zierikzee is in 1886 met 56 zielen toegenomen, zoodat het bevolkings cijfer op ultimo December bedroeg 7099. Er zjjn in 1886 aldaar geboren 123 m. 88 v. te samen 211, zjjnde 22 minder dan in 1885; overleden 94 m. 66 v. samen 160, zjjnde 21 minder dan in het vorig jaar als levenloos aangegeven 9, zjjnde 3 meer dan in 1885. Gehuwd zjjn 50 paren, evenveel als in 1885, terwijl echtscheiding niet voorkwam. Het getal tweelinggeboorten bedroeg, evenals in 1885, 4. In de gemeente vestigden zich 378 personen, zjjnde 56 meer dan in 1885, terwjjl vertrokken 373 personen zjjnde 1 minder dan in 1885. Uit Noordgouwe wordt Ons geschreven Dinsdagmiddag werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer G. van Ree, die gedurende bjjna 46 jaren in deze gemeente als geneesheer gevestigd was. Het ljjk werd be geleid door familieleden en een groot aantal vrienden en belangstellenden. Toen de stoet aan het kerkhof gekomen was, namen leden der vrjj- metselaarsorde, daartoe van elders gekomen, de taak der dragers op zich en bewezen hun mede broeder de laatste eer. Door vier sprekers werden achtereenvolgens bjj de groeve de verdiensten van den overledene als raadslid, geneesheer, familielid, vriend en mensch geschetst en daarmede eene rechtmatige hulde gebracht aan het werkzame leven en het humane streven van wjjlen den heer Yan Ree. Zjjn neef, de heer Sauer, dankte allen met een kort woord en hiermede was de plechtigheid af- geloopen. niet," verklaarde zij, „maar als wij met ons drieën rijden, is er altijd een gesprek aan den gang en dat moet haar vermoeien." Dat was natuurlijk het gevoelen van madame maar het mijne was dat, hoeveel wij ook praatten, luid of zacht, die arme knikkebollende vrouw er niets van hoorde. „Zijt gij niet een beetje overdreven bezorgd, madame „Misschien wel. Ik verzeker u dat mevrouw Jenkins een angstige post voor mij is," Maar om nu op dien avond van de soirée terug te komen; iK was nu zoo thuis op Jenkins Huis dat ik den naasten weg, acüter door den tuin liep, en een klein hekje door ging. ik klopie aan de glazendeur van de tuinkamer, waar ik neut door de gordijnen zag schemeren en stapte naar binnen. Daar vond ik vlak bij elkaar, in een druk gesprek, madame St. Vincent en kapitein Collison zitten, beiden gekleed, voor de soiree. „Mijnheer Ludlow!" riep zij uit, „wat doet gij mij schrikken!" „Neem mij niet kwalijk, dat ik zoo onaan gediend binnen kom, maar mevrouw Knox ver zocht mij tens te gaan hooreu, wat er aan scbeelde en nu heb ia den naasten weg genomen. Zij waeht u sedert eeuigeu tijd." „Er scheed niets aan," zei madame die meer ontsteld sciieen dan de gelegenheid mee bracht: zij vond mij nog al lomp, geloot ik. „Mevrouw is nog niet gereed, dat is al, Het zal nog wel eem half uur duren,;; Wis zal de doode in dankbare herinnering bljjven voortleven in de harten van honderden, wier hulp en steun hjj was in dagen van ziekte. Hij ruste in vrede In hem verliest deze gemeente veel, want zjjn plaats zal denkeljjk niat zoo spoedig door een ander bezet worden. Het begint er voor het platteland van Schouwen daardoor, wat genees kundige hulp betreft, nog treuriger uit te zien dan reeds het geval was eD het is te hopen, dat door eendrachtige samenwerking van verschillende gemeenten getracht worde hierin te voorzien. Het rjjkstelegraafkantoor te Tholen heeft in het afgeloopen jaar 1547 telegrammen verzonden, 2459 ontvangen en 2743 opgenomen en verder geseind, in het geheel dus 6749 behandeld. Op het telegraafkantoor te Oud-Vosmeer zjjn 408 berichten verzonden en 465 ontvangen, totaal 873. De St.Ct. bevat een besluit van den 23sten December 1886 tot aanvulling van het koninkljjk besluit van 12 Februari 1879 Staatsblad no. 35), regelende de examens van hen, die de bewyzen wenschen te leveren, dat zjj tot de beoefening der natuurwetenschappen genoegzaam voorbereid zjjn. Ter openbare civiele terechtzitting der arr.» rechtbank te Middelburg van heden is de heer mr E. P. Lenshoek te Wolfaartsdjjk, als advocaat en procureur beëedigd. Nadat gisterenavond en van nacht door de zorg van de IJsclub Walcheren op de vest flinke breede banen waren aangelegd heeft de sneeuw heden morgen een streep door de rekening van; de liefheobers van het wintervermaak gehaald. Toch waren heden middag de baanvegers op meer dan eene vest weer druk aan den arbeid en konden zjj, die het verlangden, over de gestolde wateren gljjden wat, indien er geen IJsclub bestond, zeker niet het geval zou geweest zjjn. De wind èn de sneeuw hielden echter velen van het jjs terug" Wanneer de thermometer nu nog wat wil dalen en de barometer wat vooruit gaat waar het echter op het oogenblik nog niet naar uitziet is er alle kans dat morgen sommige banen flink in orde zijn zullen. Er loopen toch wonderlijke kostgangers OJÏ de wereld rond 1 Zoo moet eene dame in de omgeving van onze goede stad een bijzonder1 middeltje hebben om hare dienstboden te doen be merken dat zij vertoornd op haar is, en haar nl. bjj vriezend weer een paar emmers koud water over het lichaam gieten. Een dergelijke strafoefening had gisterenavond plaats. 't Gevolg van dien maatregel is dat de meid haar dienst verliet en by de politie recht kwam vragen. „Een halfuur! dan wacht ik niet langer,'5 zei Collison," zijn hoed grijpende. „Ik hoop dat zij niet weer een rilling gekregen heeft. Ati revoir madame," Met een knikje tegen mij vertrok hij door dö deur, die ik was binnengekomen. Het zelfde eigenaardige van vroeger trof mij weerzoodra ia ergens kwam waar die dappere ridder zich bevond, biies hij terstond den aftocht, „Jaag ik kapitein Collison nu weg vroeg ik onder dien inuruk aan madame. „Gy hem wegjagen! Waarom?" „Ik weet niet waarom. Als hij hier is eu ik kom, gaat h'j dadelijk weg. Hebt gij dat nooit opgelet? Het is net zoo by mevrouw Knox en Oy mevrouw Hampshire was het ook zoo." „Misschien is hij venegen voor u," zei zij lachend. „Een man, die naar Indië gereisd heeft en terug, zal zijn verlegenheid wel afgelegd hebben denk ik. Ik wilde dat ik my kon herinneren waar ik hem vroeger gezien heb. Telkens komt zijn gezicht mij opnieuw bekend voor." „Hot is een knap gezicht," zei madame. „Nog al knap; voor zoo ver het te zien is. Hij heelt haar genoeg voor een Ruosisehen heer ot een ludiaansenen wilde." „Hebben de wilde Indianen zooveel haar vroeg zij ernstig. Ik lachte. „Maar in allen ernst madame St. Vincent, ik moet he m vroeger ergens ontmoet hebben." vervolgd^

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1