N"0 2. 130e Jaargang? 1887. Dinsdag 4 Januari Middelburg 3 Januari, Het afgeloopen jaar. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 8/m. franco 8.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels flM iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. IUIDDELBURGSCH Agentia te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. "W. Bolland, te Kruiningen: P. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Nietjwenhuijzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étxangère G. L. Dadbe Cie., John F. Jones, opvolger ■jfO" ii. Indien wij den tijd eens hekelden, weinig fijn vlas, veel grof wérk zoude gevonden worden. A. Poirters. Wat hier van den tijd in 't algemeen gezegd wordt het geldt in 't bijzonder van het afgeloopen jaar: veel grof werk, weinig fijn vlas oogstte de menschheid in 1886. Weinig daden, vele woorden! Waar volkeren door een enkele kloeke daad zich het rijk der vrijheid ontsloten zagen, wierp de reactie met haar ijzeren vuist de deur weder toe. In het noorden van Europa was het een volk, sedert eeuwen door een troep gewel denaars onderdrukt, dat van den drempel dei- vrijheid door een beschroomde volksvertegen woordiging werd weggejaagd. In het oosten van Europa aanschouwden wij een jong en onervaren volk, dat voor een stouten greep, tegen een met de natuurwetten in strijd opge steld tractaat onder de leiding van een kloek vorst ondernomen, moest boeten met het verlies van dien vorst. Het is trots de nietswaardige wraakoefeningen van een machtig rijk nog niet in den strijd omzijn onafhankelijkheid bezwe ken, maar hoe kort kan deze ongelijke kamp duren Van het begin tot het einde weerklonk steeds gedurende het verstreken tijdstip de oorlogsbedreiging. Alle groote mogendheden wapenen en verschansen zich iedere regeering eischt meer soldaten, meer kanonnen dan zijn nabuur, zonder te vragen of het onder lasten gebukte volk in staat is meerder geld en meer dere manschappen bij te dragen. Wij weten: deze algemeene wapening heet de vrede, maar wie, die een blik slaat op de kaart van Europa en den loop der geschiedenis kent, hecht geloof aan die vredesbetuigingen Aan alle zijden hooren wij het zwaard scherpen, de sabel rinkelen, het moorddadig geschut beproevenzwarte, onheilspellende wolken bedekken den politieken hemel be halve een groote Europeesche oorlog werpt ook reeds het vreeselijke spook der sociale revo lutie zijn schaduw voor zich uit hetoogen- blik Kan niet meer verre zijn, waarop het onweer losbarst en dood en verderf op aarde brengt. Met dit somber verschiet gaan wij het nieuwe jaar in beschaamd en ontmoedigd, I dat 1886 geen betere vruchten afwierp. 1 In Frankrijk duurde de worsteling tusschen I de partijschappen met onverzwakten haat en naijver voort, tot schade voor de republiek, I wier prestige in het buitenland tengevolge der elkaar opeenvolgende ministerieele crississen verzwakt, terwijl de afschuw der opportunisten voor dringende sociale hervormingen, de on stuimigheid der radicalen om het republikein- scbe programma ten uitvoer te brengen, de misdadige woelingen der monarchalen tegen den rechtmatigen regeenngsvorm elk gouvernement het regeeren onmogelijk maakt. De fouten van elke politieke partij, en niet het minst die der repubiikeinsche zelf, verlammen de republiek in haar ontwikkeling. Voor haar was 1886 voorzeker geen gelukkig jaar I De vreugde, welke in den aanvang heerschte over het nieuwe kabinet-De Freycinet, opvolger van Brisson, maakte spoedig voor teleurstelling plaats. Een korte pooze gelukte het De Freycinet de uiterste linkerzijde met schoone beloften tot vriend te houden, maar de straf voor zijn wankelbaarheid is niet uitgebleven. Nog voor het einde van het jaar heeft De Fiejxinet zijn plaats gevuimd voor Uobleti wiens kabinetsformeering niemand heeft tevre den gesteld, daar geen enkele partij dit ministerie lange levensvatbaarheid toeschrijft, zoodat ten slotte geen versterking maar veeleer verzwak king van de regeering het gevolg van De Freycinets aftreden is geweest. Wat de Fransche kamer van afgevaardigden heeft gedaan, bepaalt zich hoofdzakelijk tot het besluit ter verbanning der prinsen, een maatregel eerst bestreden door de regeering, later door haar zelve voorgesteld. Voorts schonk zij het land de nieuwe wet op het lager onderwijs en besloot tot bezuinigingen, welke den val van het ministerie De Freycinet veroorzaakten. Overigens bracht zij haar tijd zoek met stormachtige discussiën, waarin de leden elkander hun gebrek aan vaderlandsliefde) hun kleingeestige partijzucht, hun ongezond politiek verstand verweten maar de hervor mingen bleven achterwege die betreffende de exploitatie der mijnwerken, de scheiding van kerk en staat, de zuivering van het amb- tenaarspersoneel en vele andere vraagstukken wachten nog steeds een oplossing. Wat de buitenlandsche aangelegenheden be- trelt Madagascar noch Tongkin wierpen die voordeelen voor Frankrijk af, welke de ontwerpers der koloniale avontuurlijke politiek zich en het land van deze ondernemingen voorspiegelden. Integendeel dwingt de drei gende houdiDg der Hova's, nopen de onbe trouwbare inlanders in Tongkin de republiek tot steeds nieuwe kostbare uitgaven, eischen voortdurend nieuwe offers aan menschenlevens. Frankrijk ziet zijn dapperste zonen in het verre Oosten sneven, het betreurt onder deze velen een even groot geleerde als warm patriot: Paul Bert, gevallen iD een land, dat wellicht ten laatste toch nog aan Frankrijks hand ontglipt, wanneer namelijk het moment aangebroken is, waarop de republiek al haar krijgskrachten behoeft tegen den gevreesden erfvijand aan haar oostelijke grenzen. Niet minder dan Frankrijk werd ook weer Spanje door de twisten der verschillende politieke partijen verdeeld, welke het land in zijn ont wikkeling belemmeren en het aan gewelddadige schokken blootstellen. Herhaaldelijk klonk ons uit het Zuiden de mare van kleinere en grootere revolutionnaire bewegingen in de ooren. Het vaderland der pronunciamento's heeft zijn treu- rigen roem in 1886 niet verbeurd. Zal voortaan de liefde tot het vaderland, met woorden zoo warm gehuldigd door alle partijen in de Spaansche cortes, over eerzucht en naijver zegevieren om eindelijk de dringend gewenschte rust aan het rampzalige Spanje te schenken Verscheurd door binnenlandsche twisten heeft het zelfs geen stem in den raad der Europee sche staten. In het afgeloopen jaar zagen wij Frankrijk zich nauwer aaneensluiten bij Rusland de Fransche democratie hand aan hand met het Russisch absolutisme scheidde Zich in de Oostersche kwestie van de overige mogend heden af. De Oostersche kwestie deze voortdurende twistappel tusschen de Europeesche mogendhe den heeft, sedert de stoute daad van Boelgarije om Roemelië trots het Benijnsche tractaat met zich te vereenigen, den kabinetten geen rust meer gelaten. In den aanvang des jaars waren het de gespannen betrekkingen tusschen Boel garije en Servië, dat weigerde met den overwinnaar den vrede te teekenen, later waren het de strijdlustige Grieken, en eindelyk zijn het de geplaagde, en naar vrijheid snakkende Boelgaren, die de staten voorwaarts dringen tot het doelwit, waar de laatste slag zal gestreden worden om de verdeeling van het Osmaansche rpk in Europa. De jongste ge beurtenissen in Boelgarije liggen ons nog versch ia bet geheugen. Wij hebben gezien, hoe de machtige heerscher aan de Newa, ontevreden dat een anderen Alexander gelukt was tot stand te brengen, wat hem door de groote mogend heden eertijds was beletde eenheid van het groote Boelgaarsche rijk, zijn vroegeren gunste ling aanvankelijk met kleingeestige middelen in het verderf trachtte te storten, tot hij zijn toevlucht nam tot de laagste middelen en verraders huurde, die een regeerenden vorst midden in den nacht oplichtten en over de grenzen van zijn land zetten. Maar met deze onzedelijke daad was het spel nog niet gewonnen; Rusland ging voort tweedracht te zaaien onder de burgers van hetzelfde land het nam moor denaars en lafhartige opruiers in zijn bescher ming het zond een buitengewoon gezant, niet om den vrede te brengen maar de revolutie. Pn Europa Het greep verontwaardigd over zulk een besehimping van menschen- en vol kerenrecht naar het zwaard, neen beter, door zijn zedelijk overwicht wist het den autocraat eerbied af te dwingen voor een dapper, klein volk, dat voor zijn vrijheid streed Niets van dit alles. De overige Europeesche mogend heden lieten den Rus vrij opstand stoken in Boelgarije zij lieten hem het voik daar ginds aan den Balkan pijnigen en martelen, alleen waren zij edelmoedig genoeg het niet te laten vertrappen. Noch medelijden,noch ridderlijkheid jegens den zwakke waren de beweegredenen, welke de staten tot deze handelwijze bewogen éen stap verder van Rusland in Boelgarije beteekende de definitieve ontbinding van het Europeesch concert. In waarheid heeft de harmonie zich reeds in een valsch accoord opgelost. Ondanks de somwijlen opduikende officieele tegenspraak is het drie keizers bond het verbond des vredes - niets meer dan een klankRusland en Duitschland vreezen eikan4er, maar hoeden zich den uiterlijken schijn der vriendschap te verbrekende be trekkingen tusschen Oostenrijk en Rusland zijn zeer gespannen. Duitschland tracht tusschen beide bondgenooten te bemiddelenhet wenscht Rusland niet in de armen van Frankrijk te jagenhet kan Oostenrijk niet prijs geven. Daarentegen sluiten Oostenrijk, Engeland en Italië zich in de Oostersche kwestie nauwer aaneen. Eu bij deze verschuiving in de onder linge verhoudingen der Europeesche staten, nemen wij waar, hoe de Porte zich wendt en keert naar deze zijde, naar gene zijde hoe zij zich door de Russische goudstukken laat verleiden tot een onvoorzichtige staatkunde hoe zij Engeland, dat haar met het verlies van Egypte schrik aanjaagt, ondershands zoekt te bedriegen en tegelijkertijd ontziet; hoe in éen woord de Porte door haar dubbelzinnige politiek zich zelf in het verderf stort. De minister van waterstaat maakt bekend dat het letterteeken, bedoeld in art. 2 der wet van 21 Juni 1881 Staatsblad no 76), houdende be palingen omtrent de zeevisscherijen, voor de navolgende gemeenten bepaald is als Volgt Arnemuiden A. R. M, BoBchkapelle B. K. Breskena B. R. Brouwershaven B. H. Brui» nisse B. R. U. Clinge C. L. N. Haamstede H. S. Hootdplaat H. P. Middelburg M. G. Nieuw-Vosseweer N. V. Tholen T.H.Veere Y. E. Vlissingen V. L. I. Yerseke Y. E. Gedurende 1886 was de beweging op het ge bied der telegrapbie als volgt op het kantoor Middelburg werden verzonden 15976 regeerings- en bjjzonJere telegrammen en 9 diensttelegrammen; ontvangen 16964 regeerings- en bijzondere telegrammen, benevens 770 dienst telegrammen; opgenomen en verder geseind 1679 te legrammen, zoodat er in het geheel 35398 tele grammen werden behandeld op 31 December '86 en 1 Januari '87 werden op hetzeltde kantoor verzonden 80 en ontvangen 59 nieuwsjaarskaarten, te zamen dus 139 op het kantoor Vlissingen werden 59692 tele grammen behandeld, nl. Verzonden 26725, ontvan gen 20145 en doorgeseind 12822, Verder werden behandeld op bet kantoor Goes 27753 telegrammen, en wel verzonden 10882, ontvangen 10173 en door gezonden 6698 op het kantoor Breskens 8789 telegrammen, en wel verzonden 1155; ontvangen 1083 rpgenc- men en verder geseind 1551 op het telefoonkantoor Groede 1307 telegram men, nl. verzonden 682 en ontvangen 625 op het telefoonkantoor Schoondjjke 486 tele grammen, en wel verzonden 244 en ontvangen 242. Met 1 Jan. is de telefoondienst geopend tus schen Nieuwe Sluis (in het bijzonder de woning van den lichtwachter) en het kantoor Breskens ten dienste der kustwacht. Benoemd tot rijksontvanger van het grenzkan- toor Eede de heer A. F. Derks, boekhouder der belastingen ten kantore te Zevenaar, De minister van financiën maakt bekend, dat de recepissen voor 3^ ten honderd rentegevénde schuldbekentenissen aan toonder, ten laste van den staat, uitgegeven krachtens de wet van 9 Mei 1886 {SM. no 102) ten kantore van den agent van het ministerie van financiën te Amster dam (Spinhuissteeg no 3), te beginnen met Woensdag 5 Jan. a., op iedereD werkdag van des voormiddags 10 uren tot des namiddags 1 uur zullen kunnen verwisseld worden tegen definitieve schuldbekentenissen voorzien van twintig half- jaarljjksche rentecoupons, waarvan de eerste ver schijnt 1 ApriL 1887. De te verwisselen recepissen moeten vermeld worden op daarbjj over te leggen behoorljjk in gevulde en onderteekende nummerljjsten, afzon derlek opgemaakt voor recepissen van f 12,000, 6000, 1000, 500 en 100. Formulieren dier nummerljjsten zullen van- Maandag 3 Jan. a. s. ten kantore van den agent kosteloos vertrjjgbaar zjjn. De gelegenheid tot verwisseling van recepissen bjj de betaalmeesters in de hoofdplaatsen der provinciën en te Rotterdam zal op een nader te bepalen tijdstip worden opengesteld. Des nachts na aankomst in de residentie, Over-: viel onzen koning eene lichte ongesteldheid, die echter spoedig is geweken. Nieuwjaarsdag gaven HH. MM. de gebruikeljjkö nieuwjaarsreceptie, waarop verschillende hofoffici- anten en autoriteiten zich vertoonden. De rekening en verantwoording van de directie der weduwen- en weezenkas voor de officieren der landmacht over ht t jaar 1885 wjjst eene uitgaaf aan van ƒ378.204.14 en eene ontvangst van f 377.158.03E zoodat meer is uitgegeven dan ontvangen eene som van 1.0i6.10j. De vereeniging telt 493 weduwen die uit deze kas pensioen ontvangen, en heelt voorhanden aan inschrijvingen op het Grootboek der Nationale schuld ƒ4.790.000. Volgens berichten uit Indië, loopende tot 1 Dec., zjjn de Atjehers op de westkust met elkaar aan het vechten. Toekoe Oeinar wil den dood van een zjjner vrienden wreken op een der staatjes aan de westkust. Een der Atjehsche bendehoofden» die eenige maanden geleden op de grenzen van Langkat boven Deii verscheen, is nu met Toekoa Oemar op de westkust bezig. Wjj hebben tot hulp der aangevallenen enkel een paar oorlogs schepen en den assistent-resident voor de onder- hoorigheden gezonden. Voor het eerst na lange jaren gaan er een paar compagniën barisan, inlandscbe landweer van Madoera, in de laatste jaren gereorganiseerd en beter geoefend, naar Atjeh. Prot. Pekelharing is 1 Dec. van Batavia naar Atjeh vertrokken. De redacteur der Soerab. Cl. beschuldigd van hoon en smaad aau 's konings vertegenwoordiger, opruiing tot minachting tegen het gezag, hoon en smaad jegens regeeringspersonen en colleges, ia vrijgesproken op grond van geruis aan bewjjs van booze bedoeling. {D. v. Ned-Indië.) Het eerste nommer van de Lantaarn in dit jaar bevat als plaatEen blik in de toekomst,. Eu verderPortretten uit de tweede kamer II, dr C, Schaepman door V. d, F. De Gallomanie in Nederland, door dr Fok. Nieuwjaarsbrief aan het Nederlandsche volk, door Janus Blauus. Splinters, en correspondentie. In De Globe van Januari lezen wjjSpanje onder Alfons XII, Episoden uit den Italiaan^"

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1