IS0 308. J29c Jaargang. 181 Vrijdag 31 December. Middelburg 30 December. S\ Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent Advertentiën 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. LBDRG Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Nieuwenhtjijzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dahbe Cie., John F. Jones, opvolger Zaterdag a., (Nieuwjaarsdag) zal, zooals gebruikelijk is, geen nommer van ons blad verschijnen. Onder verwijzing naar de aankondiging omtrent den Nieuwjaarswensch herinneren wij, dat dus ook andere advertentiën voor het nommer van Maandag 3 Januari Vrij dagmiddag, uiterlijk te twee uur, aan ons bureau moeten bezorgd zijn. De Administratie. Over een groot deel der wereld hebben de Kerstklokken hun vriendelijk gelui opnieuw doen hooren! Er is weer gepreekt, op kansel en in kran ten en tot in het oneindige een thema be handeld, dat den grondtoon vormt voor al wat vrede en liefde ademtals om ons voor een oogenblik in den zoeten waan te brengen dat wij leven in een aardsch paradijs. Vorsten gingen opwaarts ter kerke of lieten hun hofpredikers voor hen en hun kring de blijde boodschap verkondigenen alsof er geen sprake was van uitbreiding en versterking van legermachtenalsof onderlinge naijver en rancune onbekende machten zijn, zal men ook hun gepredikt hebben van dat grootsche edele beginsel, hetwelk aan de belangrijke gebeurtenis van vóór eeuwen, die op Kerstdag wordt herdacht, zoo'n idealen tint, zoo'n heer lijke beteekenis geeft. Kinderen heeft men verzameld rond een kerstboomen hun gesproken van al het goede, van al de liefde, die den stichter van het Christendom bezieldeen inzinnebeeldigen vorm, door hun geschenken aan te bieden, getoond hoe hij vooral de kleinen gelukkig wilde zien; hoe hij bij zijn streven tot heil der menschkeid niet het minst in de kinder harten de beginselen wilde storten, welke hij door daden toonde te belijden. Dat deel van het Kerstfeest is ons nog het heerlijkst van alles; vooral wanneer, zooals in Duitsckland, zoo'n Kerstboom het middelpunt is, waarom eene gansehe familie of meerdere gezinnen zich vereenigen en men, voor eenigen tijd 's wereld's strijd, moeite en zorgen verge tend, zich wijdt aan elkanders's geluk, en kalme en vredevolle dagen doorbrengt. Maar voor hoevelen is dat voorrecht niet weggelegd 1 Wie telt het aantal van hen, voor wie het vredelied een bittere satyre is op hun toestand, die hen telkens en telkens weer spreekt van armoede, gebrek, zorg en kommer 1 Zoo was het eeuwen reeds, zoo is het heden geweest en zoo zal het nog jaren blijven 1 De loop der gebeurtenissen is vaak sterker dan het hoogste "beginsel al willen wij den onmiskenbaren invloed daarvan op den gang van zaken niet loochenen en hij spot als 't ware met de schoonste theorie, die zelfs door den stichter van het Christendom menschen- kenner als hij was een illusie werd ge noemd. Had rifen hem bij zijn geboorte de Vredepalm in de hand gegeven, het zinne beeld zeker van aller streven naar en behoefte aan rust en heil hij zelf sprak later van het zwaard dat hij brengen zou. En de Nadat wij dit geschreven hadden lazen wjj in de Standaard juist een entrefilet, waarin hetzelfde idee werd verkondigd. Men gevoelt dus ooit daar zeer goed trouwens, kan het anders dat het rumoer, hetwelk men aan die zijde maakt, niet overeenstemt met den Kerstfeesttoon die is aangeslagen. Maar handig als altyd weet men hetgeen eenmaal door een, met een helderen blik ïu de toekomst, als gevolg werd verkondigd nu aau te voeren als oorzaak van en als verschooning voor een al te heftig ea onchristelijk jgtredsa en yen inhumanen strijd. wereldgeschiedenis heeft zijne meening bewaar heid tot op den huidigen dag. Overal gespannen toestand, niettegenstaande bij den dag kerken verrijzen, waarin zijne beginselen worden ver kondigd, naar men zegt. En gespannen niet het minst juist in die kringen, waar men zich op die verkondiging in 'tbijzonder toelegt. Hier een hofprediker, die al zijn haat uitstort over de Israëlieten en zijne ongegronde aan vallen tegen hen blijft richten of door zijne geestverwanten de beweging tegen de Joden doet levendig houden. Ginds wij stippen slechts aan eene geestelijkheid die onver zoenlijk blijft tegenover een vorstenhuis en, tegen den uitdrukkelijken wil van het Itali- aansche volk, de hooge les van vergevensge zindheid met voeten treedt, omdat macht en gezag uitoefenen bij haar hooger staat aange schreven dan het geluk van een volkdie liever voortdurenden haat en strijd predikt dan den vrede na te jagen ten koste van eenige opolfering, waarin hij, wiens stedehouder men heet, zoo groot was. Maar wij behoeven onzen blik niet zoo ver weg te richten. In ons eigen land heeft het nu scheidende jaar geleerd, wat velen in die kringen najagen; hoe zij het geloof in toepassing bren gen, waarvoor zij van anderen in de eerste plaats nog wel eerbiediging verzoeken. Men streed tegen elkaar met eene liefde loosheid men viel elkaar aan met eene hardheid en ruwheid, die zelfs al had men het recht aan zijne zijde niet te verdedigen waren, En zij, die er zich op beriepen de ware belijders te zijn, gingen het onchristelijkst te werk en ontzagen listen noch lagen. Nog onder den walm der uitgebrande kaarsen van den kerstboom, en onder den indruk van al wat tot waardeering van en liefde jegens andersdenkenden moest opwekken richt een katholiek blad een heftigen aanval tegen de modernen in de Protestantsche kerk en gaat daarbij zoo ver van aan een uit haar verband gerukte uitspraak van een achtens waardig man als prof. Rauwenhoff omtrent de godheid, dat nl. alle goden door den mensch op den troon zijn gezet, de vraag te ver binden „Waarom zou dan de dronkaard zijn borrel niet tot God mogen verheffen en hem aanbidden Hier moet men zelfs met den besten wil ophouden te gelooven aan vergissing! Hier is opzet in het spel en de bedoeling om een andersdenkende verdacht te maken wien, al kan men zijn standpunt niet innemen, men toch in geen geval dergelijke ergerlijke absur diteiten mag toedichten. Vinet heeft beweerd, dat er een zoo nauwe betrekking tusschen den christelijken godsdienst en de humaniteit bestaat, dat, wel begrepen, de een altyd tot de andere leiden moet. Wie let op al de teekenen des tijdsop de verzekeringen van de grooten der aarde en van de kleine wereldbewoners, en opmerkt, hoe hunne daden daarmee lijnrecht in strijd zijn, hij zou gevaar loopen pessimist te worden en gaan wanhopen aan den invloed van den christelijken godsdienst, die na achttien eeuwen velen nog zoo ver verwijderd liet staan van de humaniteit. Hij zou met Des Amorie van der Hoeven, in een sombere, ja troostelooze stemming vervallen en uitroepen; wij draaien in een cirkel. „Overal aan den hemel en op aarde wisseling van vormen en verschij ningen bij voortdurende eenheid van wezen hetzelfde schouwspel bij verschil van kleuren- licht, herhaling van hetzelfde thema met variatiën verschil en variatiënvan schynbaar groote, doch in het oog des scherpen waar nemers en voor- het oor des kenners inderdaad onbeduidende beteekenis. Ziedaar de wet der Btof en het lot der mensehheid 1" **l Men zie den Tijd ven Dinsdag 28 Dee: Ozeker, wij hebben verfijnder vormen wij zijn ontwikkelder van verstandin uitvin dingen zijn wij sterker dan voorheen. Maar is de ellende zooveel minder dan vroegeris het menschelijk geluk toegenomen Den droom onzer jeugd, dien wij, wanneer de meester ons verhaalde van de oorlogen, welke gevoerd waren, droomden; dat een krijg tusschen twee volken uit den tijd was, en behoorde tot een ver, zeer ver verleden dien droom droomen wij niet meer. Wij weten nu wel beter; en best mogelijk dat, even als in 1870, het volgend Kerstfeest nog scherper contrast dan het nu gevierde zal opleveren met het: „Vrede op aarde." En dan zijn er nog geen twintig jaar verloopen sedert de laatste vreeselijke oorlog in het beschaafd Europa is gestreden. Van Fransche of' Russische zijde zal wij zeggen het den Engelschen Economist na ongetwijfeld de uitdaging tot eene algemeene Europeesche worsteling komen, maar bet is toch best mogelijk, dat de eerste slag zal worden geslagen door Duitschland of Oosten rijk. Eene afleiding tegenover het streven der socialisten is zoo hoog noodig en er liggen zoo vele brandbare stoffen, die slechts een vonk behoeven om in lichte laaie uit te barsten. Maar dan zal men weêr zich beroepen op den vooruitgang en er op wijzen hoe, bij vroeger vergeleken, de oorlogen thans spoediger worden beëindigdhoe, waar men aan de eene zijde wonden slaat, aan den anderen kant men die met nieuw uitgevonden middelen heelt en den gekwetsten het leed helpt verzachten beter en meer dan eeuwen geledendit alles sluit echter niet uit, dat er toch ontzaglijk veel ellende wordt geledendat de mensche- lijkheid weer op zware proef zal worden gesteld. En zoo gaat het ook in het kleine. Er is een tijd van het jaar, waarin wij ons bij uitstek beijveren om getuigenis af te leggen van onzen menschenmin en van onze goede bedoelingen tegenover elkaar. Dit tijdvak loop van 25 December tot 2 J anuaii. Straks toch komen de heilwenscken weêr met hun eigenbelangzuchtig karakter en hunne onopi echtheid binnen een paar dagen spreken de vorsten weêr officieeie woorden of' lie ver onwaarheden. Wij leven niet meer in den tijd van Napoleon III, toen hetgeen hij op Nieuwjaarsdag zou zeggen, dagen te voren velen in spanning bracht; en zijne woorden, eenmaal geuit, altijd twijfel overlieten omtrent hetgeen er gebeuren zou. Wij hechten thans-gelukkig niet meer aan zulke betuigingen uit een vorstelijken mond. Maar juist het leit dat bij al die verzekeringen geschermd wordt met den godsdienstjuist de ruwe aanvallen, de onchristelijke strijd, waarop wij wezen, dit alles vormt zooveel lichtpunten en schenkt reden tot bemoediging voor hen: die niet naar den vorm maar naar den geest van het Christendom, dat tot humaniteit voert zoeken en dien trachten in toepassing te brengen. Met Des Amorie van der Hoeven gelooven ook wij aan de kracht der persoonlijkheid; hjj meent en niet geheel en al ten onrechte dat de massa zich laat leiden door de enkelen zelden de edelsten die tot heerschen geboren zijn. Maar zouden wij dan aan de macht vanh et goede moeten twijfelen, al maakt men rondom ons nog zulk misbaar Wij willeu het liefst niet doen. Wij weten te goed dat hij, die de volksgnnst zoekt alleen om te heerschen, ten slotte eindigt met zich zeiven door den volks geest te laten besturen. Ook ten goede kan een persoonlijkheid veel uitricntenen nog meer aut kan er gesticht worden, wanneer velen. die hooger begrip van humaniteit hebben, zich vereenigen; zelfs op gevaar af van niet tot de Christenen gerekend te worden. Er staan ernstige tijden te wachtende dagen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar van 1886 zijn gewichtig, omdat de naaste toekomst een scherp contrast zal kunnen vormen met den geest, die steeds bij zulke gelegenheden de bovenhand heeft. Wij zullen in volgende artikelen in 't kort nagaan, welke stoffen, vooral in het buitenland, in het jaar 1886 zijn vergaard om voor zulk een toekomst te vreezen. Onder de in Zeeland nimmer gelezen, doch bijna dagelijks geraadpleegd wordende boek werken behoort zeker in de eerste plaats genoemd te worden het Zeeuwsch Jaarhoekje en Middel- lurgsche Naamwijzer. Yan dat nuttige werkje, uitgave van de heeren J. C. W. Altorffer alhier, is thans de 161 jaar gang, die voor 1887, verschenen. Goede wjjn behoeft geen krans en zoowel de mededeeling, dat het boekje veel en velerlei vragen oplost, als die, dat de inhoud nog ver meerderd en de typografische uitvoering uitstekend is, achten wjj eigenljjk overbodig. De garnizoens-voedingscommissie voor het jaar 1887 te Middelburg zal bestaan uitkapitein voor speciale diensten, Van Dorthofficier van gezondheid 2e klasse, Verheijdentweede luitenant kwartiermeester, Koster. Naar wjj vernemen bestaat er uitzicht, dat de zaak van de te Vlissingen, ten behoeve van den provincialen stoombootdienstop de Wester-Schelder te maken ponton in de buitenhaven volgens het ontwerp van het gewestelijk bestuur spoedig zal in orde komen. Heden is de overeenkomst tusschen de provincie Zeeland en de maatschappij de Schelde te Vlis singen geteekend, voor den aanbouw van een raderstoomboot ten behoeve van den provincialen dienst op de Wester-Sehelde. Wjj ontvingen een schrijven uit Zierikzée, waarin melding gemaakt wordt van het concert, Dinsdag gegeven door de afdeeling Zierikzee der Maatschappij tot bevordering der toonkunst. Daarin wordt met lof geschreven overhel, vioolspel van den heer A. Lysen te Middelburg die op dat concert zjjn medewerking verleende. De Sonate O van Beethoven en de Rêverie van Vieuxtemps werden uitstekend gespeelden da heer Lysen had daar, evenals onlangs in Goes, veel bijval. De koning, de koningin en de prinses zijn gisteren te 's Gravenhage aangekomen. Zaterdag houden HH. MM. Nieuwjaarsreceptie en men zegt dat zjj tot Paschen in de' residentie zullen vertoeven. In ons blad kwamen onlangs eenige mededeel lingen voor omtrent eene omworpen reorganisatie bjj den post- en telegraafdienst. Thans vinden wjj in het Tijdschrift voor Posterijen en Telegraphies dat als een officieus orgaan van het hoofu bestuur wordt beschouwd, het bericht, dat, met uitzonde ring voor het eerstvolgend examen, voortaan de examens van surnumerair inderdaad voor den vereenigden dienst zullen worden gehouden. Als zeker wordt ons verder gemeld, dat in 1887 de administratie voor een groot gedeelte op de vereenigue kantoren niet meer afzonderljjk zal woraen gehouden. Uit de benoemingen in de Staatscourant van heden (Woensdag) blgkt tevens, dat verscnillende ambtenaren van de contróle der rjjkstelegrafen bp het hoofdbestuur der posterpen zjjn ingedeeld. Handbld -'■■I -■ m - I 'Tin. In de maand April of Mei 1887 zal een fefge^ ljjkend onderzoek plaats vinden van aspiranten voor de betrekking van surnumerair bjj het vak der posterjjen, waartoe tien plaatsen ter vervul ling zjjn opengesteld. Een volgend examen zal eerst in 1888 worden gehouden, zoodat gedurende 1887 slechts éen examen zal plaats vinden. De aspiranten behooren zich vóór 1 April aan staande bjj een op zegel geschreven request tot den minister te wenden. Na dien tjjd inkomende verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. Voor de over te leggen stukken en ue ver- eischte bekwaamheden verwjjzen wjj naar de St. Ct( van heden.

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1