Laatste Bericht® a 6 F E Ü7LL ETON, MEVROUW JENKINS, Burgerlijke stand. gepasseerde Duitsche barkschip Suzanna, komende van New-York, is de gezagvoerder H. Zinck op de hoogte van het eiland Wight door een stortzee over boord geslagen en verdronken, bp welke gelegenheid tevens twee booten, met het stuur huis, verloren gingen, de verschansing ingeslagen en meerdere schade aan dek toegebracht werd. Het schip kwam onder bevel ran den le stuur man Luke binnen. Het voor een paar dagen van hier, (komende van Antwerpen) naar zee vertrokken Belgisch stoomschip Archiduc Rodolphe, gez. L. Cattoor, kwam heden morgen uit zee terug en is naar Antwerpen opgestoomd. Door het hevige stormweder waren in het En- gelsche kanaal vier op dek geladen spoorweg wagens losgeraakt en over boord geslagen, waarbij belangrijke schade aan de verschansing enz. ge leden werd. Nog wordt ons uit dezelfde gemeente Vlissingen geschreven: Gedurende den sneeuwstorm, die in Engeland en op zee in den nacht van Zondag op Maandag 11. zoo erg woedde, is op de Engelsche kust o. a. vergaan de Russische bark Youtsen, kapt. Mannerström, die eenige weken geleden alhier eene lading pitch-pinehout van Pensacola voor de firma G. Alberta Lzn Co. loste. De Youtsen, te Aba (Finland) tehuis be- hoorende, was op den 21 dezer met gunstigen wind van Ylissingen in ballast naar Pensacola vertrokken. De stranding had plaats aan de westzijde van de Admiraliteits-Pier te Dover 's nachts tegen 1 uur. Dadeljjk na de stranding gingen de masten overboord en na korten tijd werd het schip door de woelige zeeën hooger op het Btrand geworpen tot in de onmiddellijke nabij heid van het station van de Soutli-Eastem spoor weg M'. in weinige minuten was het totaal verbrijzeld en het strand met wrakhouten bedekt. Yan de bemanning, 18 personen, spron gen 8 vóór de stranding over boord, de overige 10 lieten zich aan lij-zjjde over boord val len en werden door den heldenmoed van eenige bootslieden uit Dover, vooral door een zekeren Mac Kean, die in het water ging en man voor man oppakte, gered. De geredden werden zeer uitgeput in het Zeemanshuis te Dover opgeno men 2 lijken van de verdronkenen zijn Maan dag te Dover aangespoeld. Te Kloetinge hebben in de laatste acht dagen zich 23 gevallen van mazelen voorgedaan, zoodat er thans 70 lijders zijn, waarvan er, voor zoover bekend, 16 hersteld zijn. Het aantal ge kenmerkte huizen bedraagt 28. Ook te Wemeldinge breiden zich de mazelen sterk uit. In een paar dagen voor Kerstmis werden er 16 huizan gekenmerkt. Te Colijnsplaat heerscht de ziekte op dit oogen- blik nog in 25 gezinnen met 78 lijders. Tot nu toe zijn er twee kinderen aan die ziekte overleden. Te Tholen neemt zij eveneens steeds toe. Yan 18 huisgezinnen is aangifte gedaan, doch, naar men zegt, zjjn er ook daar, evenals elders, nog vele lijders, voor wie tot heden geene geneeskundige hulp is ingeroepen, uit vrees voor het plakkaat besmettelijke ziekte, dat, als men zaken doet, al tij d schade veroorzaakt. Met eene variatie op het bekendeles hom mes que vous tuez se portent assez bien kunnen wjj meedeelen, dat de volbloed Shorthorn stier, door den heer E. van den Bosch te Goes gekocht, en die bjj het ongeval met het stoomschip Egret zou omgekomen zijn, springlevend is en te Maassluis werd opgestald. Wat menschen maar zeer zelden overkomt is hem wedervarenhjj werd bjj zijn leven met roem en lof overladen. Ofo*hoon 't slechts een paar dagen lag, heeft het ijs reeds weder offers gevraagd. In Ter Laak is Zaterdag een man door het ijs gezakt en levenloos opgehaald en te Swichum is een meisje van 4 a 5 jaar, dat bezig met schaat senrijden een oogenblik zonder opzicht was, in een gat geraakt en verdronken. Een loodgieter te Hoorn, die eergisteren de sneeuw uit de goten op de groote kerk aldaar uit het Engelsch door JOHNNY LUDLOW (Mrs. HENRY WOOD.) MINA. II. Dr. Knox reed stilzwijgend naar huis. Ik zat naast hem en Thomas achter ons. Hij zag er heel ernstig uit. Toen we langs het station reden zei ik, dat juffrouw Chattledon wel met den trein zou komen, die nu in aantocht wasmaar hij scheen mij niet te hooren. Sam Jenkins kwam ons tegemoet loopen, toen wij het huis naderden, en zei dat de dokter met een dringende boodschap aan het andere einde van de stad gehaald was. „Mijnheer Famlijn zegt, dat gij er maar ter stond heen moest rijden." „Dat geloof ik ook", antwoordde de dokter; „maar het is vervelend, juffrouw Chattledon zal zoo hier zijn en Jeannette wilde dat ik haar zou afhalen. Wilt gij het doen, Johnny „Wat juffrouw Cattledon afhalen wel zeker." Het voertuig reed door met den dokter en Thomas. Ik ging met Sam naar binnen. Jean nette zei, dat ik haar tante even goed kon athalen; ik kende haar toch. De coupé kwam voor met Wall den koetsier en ik reed er mee weg. moest scheppen, had het ongeluk daarvan af te vallen, zonder evenwel eenig letsel te bekomen doordien hij in de sneeuw, welke des nachts, evenals op vele plaatsen in den omtrek, was gevallen, is terechtgekomen. Het is wonder, dat de man van zulk een hoogte ongedeerd er is af gekomen. Terwijl Stella, de dame zonder onderlijf, te Amsterdam zich liet bewonderen en hare bekijkers in verbazing bracht, klonk plotseling het geroep van brand. Stella zelve maakte toen spoedig beenen naar een ander vertrek. Tableau 1 Een arme drommel, wegens landlooperjj voor de rechtbank verschjjnend, trekt de algemeene aandacht doordat hjj broodmager is. Aan de gebruikelijke vraag gekomen zjjnde: „Wat is uw beroepantwoordt hjj met opge heven hoofd: „In de laatste dagen was ik vaster, maar ik heb het niet volgehouden, edelachtbare heeren." Dat sommige menschen in Den Haag den kluts kwijt raken van de vele vergaderingen, lezingen, concerten, comedies, soirées en wat dies meer zij, bewees de volgende ontmoeting 11. Vrijdag in Diligentia. Het liep zoo wat tegen half acht, het gewone uurtje van 't samenloopen der schare. Iemand bomt de zaal binnen, maar herkent bljjkbaar zijn gewone omgeving niet. Ben ik hier niet bjj ds. Hooybaas Dat hebben we gister avond gehad, juffie, maar wacht even voegt men er met een kwinkslag bij ik wil nog wel eens kijken, of de dominé er soms nog is 1 Historisch [Dbld.) Als verdachte aan den moord onder Barne- veld is gearresteerd zekere H. V., een 19jarige stiefzoon van den vermoorde. Te Rotterdam vloog een eend door de Hoofdateeg en kwam met zooveel geweld tegen de electrische booglamp voor het Hotel Coomans te land, dat hjj dood op de straat neerviel. Een voorbijganger haastte zich het boutje buit te maken. Ter eere van ik weet niet meer welken vorst zou een »réveille" gehouden worden. Maar om den vorst door die »réveille" niet te wekken, gelastte de commandant zijn troepen, zóo zacht te trom melen, dat niemand er iets van te hooren kreeg. Zoo handelt men in Geertruidenberg ook. Wegens zjju benoeming tot burgemeester van Lichtenvoorde, nam de burgervader van Geertrui denberg afscheid van den gemeenteraad. Een der leden gevoelde zich bij deze gelegenheid gedrongen, den burgemeester een woord van hulde en dank te brengen en verzocht daartoe de vergadering met gesloten deuren voort te zetten Tout doucement 1 1 out doucement, dat niemand er iets van hoore Nbl. v. N.) Door de erven van wjjlen mr D. van Weel te Ooltgensplaat is op zijn verlangen aan de Maatschappjj van Weldadigheid uitbetaald eene som van 500, terwjjl hjj tevens 1000 lega teerde aan het diaconie armbestuur te Ooltgens plaat. Zondag werd te Alphen de godsdienstoefening gestoord door een man, die de kerk kwam binnen stormen met den uitroeps>Brand boven in de kerkEr uit." Het bleek dat hjj waarheid sprak. De saamgekomenen stonden dadelijk op en onder groot gedrang verlieten zjj de kerk. Er was brand ontstaan tusschen het kerkplafond en het dak, en reeds sloeg de vlam uit naar buiten. De kerkkachel, waarvan de pjjpen door de zolde ring loopen, schijnt vuur aan het houtwerk meêgedeeld te hebben. De brand was spoedig gebluscht. Men weet, dat de juffrouw van de Christe lijke bewaarschool te Zaandam, de door den koning aan haar, geheel ongevraagd, welwillend verleende gratie van de straf, waartoe zjj, door de rechtbank van Haarlem, was veroordeeld, we gens verzuim van vaccine-briefjes op hare inrich ting, heeft afgewezen. De heer J. W. Vader te Cortgene uit daarover in de Standaard zjjn leedwezen. Volgens hem zullen ook welgezinden en voorstanders der Chris telijke school, gewis betreuren eene zoo stugge afwending van Zr Ms goedgunstigheid, 'twelk De trein kwam juist aan en uit een waggon eerste klasse stapte juffrouw Cattledon, schraal, stijf en rechtvaardig als altijd. „Lieve hemel, Ludlow zijt gij daarwas haar eerste begroeting op een toon zoo scherp als azijn. „Wat doet gij bier?" „Ik kom u afhalen juffrouw Chattledon. Wist gij niet dat ik te Lefford was?" „Dat wist ik. Maar waarom zenden zjj u om mij af te halen?" „Dr. Knox wilde zelf komen, maar hij werd juist uitgehaald. Hoeveel koffers hebt gij,juffrouw Chattledon „Het doet er niet toe hoeveel, Johnnymijn koffers gaan u niets aan." „Maar kan ik u de moeite niet sparen van er naar te zien? Ik zal u naar het rijtuig brengen, naar de koffers zien en die in een vigelante mee brengen, als ze niet bij Wall op den bok kunnen." „Gij meent het zeker goed, Johnny; maar ik zorg altijd zelf voor mijn goed. Ik zon het al herhaaldelijk verloren hebben als ik dat niet deed." Zij baande zich een weg tusschen de sjouwer lieden en de koffers door en zorgde dat ze haar eigendom machtig werd. Een niet heel groote zwarte koffer ging op den bok bij Wall, een kleinere bij ons binnen in en zoo reden wij in statie het station uit. Juffrouw Chattledon met het hoofd in den nek. „Hoe maakt Jeannette het „Heel wel, dank u." ook weinig geschikt ia, om eene zoo gewenschte belangstelling in de goede zaak bjj den koning te bevorderen. Naar aanleiding van het bericht, dat de vooral in Drente in den zomer en herfst dezes jaars geheerscht hebbende varkensziekte daaraan minstens 2000 varkens het leven kostte, zegt de Ldb. Ct.Opnieuw zij hier aangeraden groote zorg voor reinheid en zindelijkheid, ook en vooral voor de voedertroggen, omdat daardoor vóóral de gezondheid der dieren wordt bevorderd, terwijl door onreinheid en gebrek aan de noodige zorg voor zindelijkheid de varkensziekte gelijk trouwens alle ziekte op niet geringe wjja in de hand gewerkt wordt. Te Schaerberg bij Heerle heeft een brand gewoed, die vijf huizen in puinhoopen veranderde. Te Londen wil men weten, dat lord Salisbury, indien de onderhandelingen met lord Hartington, die op weg is naar Londen, mislukken, de ko ningin zal adviseeren het parlement te ontbinden. Carazo, lid van de geavanceerde liberale partij, is tot president van de republiek Nica ragua verkozen. De koningin-regentes van Spanje, vergezeld door den minister van oorlog Pavia en de officieren van haar gevolg, bezocht Maandag enkele kazernen in Madrid. Luitenant Letellier, die te Karlsruhe werd gearresteerd, is in vrijheid gesteld en naar zijn garnizoen in Frankrijk teruggekeerd. De Boelgaarsche deputatie is te Londen aangekomen. De correspondent van de Köln. Ztg had een onderhoud met de heeren Grekoff, Kalt- scheff en dr Stoïloff. Door den krijgsraad zijn de beide officieren) die deelnamen aan het cadetten-complot te Sofia tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld; de beide cadetten zullen twee jaar in den kerker over hun oproerigheid kunnen nadenken. Het gerechtshof te Brussel heeft Defuisseaux, thans in Frankrijk, schrijver van den Grand Catéchisme du Peuple, tot 4 jaren gevangenisstraf en 1000 francs boete veroordeeldden drukker en De Wit, die het werkje in het Ylaamsch heeft vertaald,, tot 2 maanden gevangenisstraf en 500 francs boete. A. s. Zaterdag, 1° Januari, zal het tachtig jaar geleden zijn, dat de keizer van Duitschland in het leger werd opgenomen. Opnieuw hebben verschillende personen bevel ontvangen Franfort a. M. te verlaten. Yoor het meerendeel zijn deze socialisten hoofden van ge zinnen. Er liep te Berljjn een gerucht, dat ook te Munchen de kleine staat van beleg zal afge kondigd worden. Te New-York is overleden de senator John Alexander Logan, die aan den laatsten burger oorlog een werkzaam deel nam en toen den graad van generaal verwierf. De opstand van den stam der Ghilzais tegen den Emir van Afghanistan moet nog niet gedempt zijn. Alleen het ongunstige jaargetijde is oorzaak dat de rebellen de vijandelijkheden hebben ge staakt. Te Londen heeft het Zondagavond ook zoo hard^j gesneeuwd dat alle verkeer moest gestaakt worden. Omnibussen en rijtuigen konden niet rpden en zelfs de spoor onder den grond staakte den dienst, omdat de machinisten de seinen niet zien konden. In de provinciën was het niet veel beter. Maandagavond heeft een sneeuwstorm boven bijna geheel Engeland gewoed, die te Londen veel schade aanrichtte. Over het treurig ongeluk de p oststoomboot Westerland van de Red Star Line overkomen op zijn jongste reis van Antwerpen naar New-York verneemt men nader 20 Nov. vertrok het schip, met 800 personen aan boord, van de Belgische havenen den 27=n stak er een hevige noordwestenwind op. Te half vier van dien dag bevonden zich op het voorschip een aantal passagiers, die naar het manoeuvreeren der matrozen keken, toen geheel onverwachts een zware stortzee het gansche „schip onder water dompelde en alles wat op het voordek stond met „En die twee kinderen zij n die heel lastig?'' „Neen zeker niethet zijn de liefste schep» seltjes die gij zien kunt. Ik had den jongen willen meebrengen maar Jeansette vond het niet goed." „Hm 1" bromde juffrouw Chattledon, „dat is ten minste verstandig. Wat is dat voor een ge bouw „Dat is het stadhuis. Ik dacht, dat gij Lefford kendet, juffrouw Cattledon „Men kan niet van iemand vergen, dat hij al de gebouwen eener stad in zijn hoofd heeft, alsof ze er in gephotographeerd waren," hernam zij op zulk een verwijtenden toon dat ik niets meer durfde zeggen. „En zeg mij eens hoe blijft dat jonge schepsel zich gedragen?" vroeg zij eensklaps. „Welk jong schepsel?" zei ik, meenende dat zij zoo vriendelijk over Jeannette sprak. „Lettice Lane." Als zij den naam van een groote Indische vorstin genoemd had, zou ik niet meer verbaasd geweest zijn. Die naam bracht mij een reeks van verhalen voor den geest over weggeraakte en teruggezonden kostbaarheden van juffrouw Deveen, die veel van een roman hadden. Maar waarom vroeg zij mij naar Lettice Lane. Dat vroeg ik haar. „Om antwoord te krijgen, jong menscb," was haar snibbig antwoord. „Ja natuurlijk," zei ik heel ootmoedig. „Maar hoe zou ik iets van Lettice Lane afweten „Als er iets is, wat ik bovenal verfoei» Johnny Ludlow, dan is het draaierij. Ik vraag vreeselijk geraas in stukken Bloeg. Toen het water was teruggeloopen, zag men de 50 personen die op de plecht hadden gestaan kermend door elkaar liggen tusschen de stukken hout en ijzer. Yier matrozen, onder wie de bewoner van het ekster nest, waren dadelijk dood, terwijl 18 personen zwaar en 20 personen licht gewond werden. In den loop van den dag stierven nog twee ge kwetsten. Voor de weduwen en weezen der matrozen werd door de passagiers dadelijk 2000 francs bijeen gebracht. De schade, die het schip beliep, wordt op ƒ12.000 geschat. Onder de jongste debutanten op het Engelsch tooneel zal ook een dochter van Charles Dickens optreden in eenige belangrjjke rollen. Omtrent den Engélschen scheepsbouw in 1886 wordt bericht, dat aan de Clyde in de laatste 12 maanden 166 schepen met een geza menlijk deplacemenl van 172,440 ton van stapel geloopen zjjn, tegen 241 met 193.458 t. in 1885. De aan de Tyne in 1886 gebouwde schepen ver tegenwoordigen een deplacement van 83,225 t., of 23,295 t. minder dan in 1885. De firma W. Armstrong, Mitchell Co. bouwde 13 schepen, met 6810 t. meer dan in 1885. De scheepsbouw aan de Wear wae gedrukt, en het deplacement der daar gebouwde schepen was circa 5000 t. minder dan in 1885. Te Liverpool was de scheeps bouw bevredigend, en ook voor het toekomende jaar zijn de vooruitzichten goed. Zeventien honderd geëmployeerden aan den spoorweg te Port Richmond hebben het werk gestaakt. Men vreest voor een grève op de geheele lijn, waar 25.000 man werkzaam zijn. Uit New-York meldt men, dat het conflict tusschen de Central Labour Union en de Knights of Labour steeds ernstiger wordt. Er bestaat erge oppositie tegen mr. Powderly. Gladstone viert heden zjjn zeven en zeven tigsten verjaardag. Gladstone's artikel in de Januari-aflevering van de Nineteenth Century is getiteld: Locksley Hall and the Jubilee. Het zal een critiek zjjn over lord Tennysons nieuwe gedicht, beschouwd in het licht der laatste vjjftig jaar. Bij een oefening der brandweer te Buenos- Ayres is een muur ingestort, onder welker puin hoopen 23 spuitgasten werden bedolven. Toen men hen er onder uithaalde waren 5 dood, de overige allen meer of minder ernstig gekwetst. Kaamslag. Heden middag is aan den calamiteusen Eendracht-polder, tusschen peilraaien 23 en 26, eene oeverafschuiving ontstaan, lang ongeveer 200 en breed ongeveer 70 Meter. IJaendijlte. De heer C. A. P. van Mujjen, benoemd geneesheer belast met de armenpraktjjk voor 1887, nam die benoeming op een bezoldiging van 520 niet aan. De raad besloot daarop in eene heden morgen gehouden vergadering met 6 tegen 2 stemmen toe te geven aan den eisch der beide geneeskun digen, die zich tot de waarneming der praktjjk beschikbaar stellen, en de belooning voor praktijk» doodschouw en vaccinatie te stellen op ƒ600. ®s fiwpavenliag-e. Benoemd tot plaatsver vangend djjkgraaf van den Houwerspolder de heer G. Boliertot gezworen van den Molenpolder, de heer A. van der Burght. Van 28 en 29 December. Middelburg. BevallenS. A. F. W. Bjjlaard, geb Frensdorff, z. Overleden: S. W. Janse, ongeh. d. 23 j. N. Kujjpers, wed® van P. Stejjn, 92 j. E.A.Termjjn, ongeh. d. 66 j. J. Rijkse, vrouw vanP.Pluggen, 66 j. u, hoe dat jonge schepsel zich gedraagt en verzoek u mij te antwoorden." „Ik zou het gaarne willen als ik kon. Ik begrijp niet, waarom gij het mij vraagt. Woont Lettice Lane dan niet meer bij u bij juffrouw Deveen Chattledon dacht blijkbaar dat ik draaidewant zij zag mij met doorborende blikken aan en zei „Lettice Lane is by Jeannette Knox." „Bij Jeannette Knox! Neen, zeker niet." „Wen u niet aan om oude menschen tegen te spreken, Johnny. Dat staat heel leelijk voor een jong mensch." „Maar zie nu eens, juffrouw Chattledon. Als Lettice bij Jeannette was, moest ik haar toch gezien hebben. Ik zie de dienstboden eiken dag. Ik verzeker u dat Lettice er niet bij is." Nu begon zij te begrijpen, dat het ernst was en gat op haar afgemeten toon de volgende verklaring „Verleden jaar Mei bracht Jeannette een week bij ons door. Voor dien tijd had Lettice geklaagd over zwakteik dacht dat het niets was dan baar ongedurigheidjuffiouw Deveen en de dokter vonden dat ze de buitenlucht noodig had dat Londen niet goed voor haar was. Jeannette zond toon juist baar kindermeid weg, nam Lettice in haar plaats aan, en nam haar mee naar Lefford. Is de zaak u nu duidelijk, jong mensch „Zeer duidelijk. Maar waarlijk juffrouw Chattledon, Lettice is nu niet meer by Jeannette.

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2