Verspreide Berichten, Kerknieuws. Rechtszaken. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Bredevoort (Gelderland) de heer J. A. van Boven, pred. te Oost- en West-Souburg. De heer A. M. Yenker te Brouwershaven is beroepen naar Schoondjjke. Kantongerecht te Middelburg. Heden Dinsdag zijn veroordeeld J. S., D. v. D., Vlissingen, L. K., F. P., Middelburg, P. K., J. R., N. S., Nieuw- en St. Joosland, W. L., Westkapelle, wegens burengerucht, ieder tot 3 b. s. 2 d.; H. K., Veere en K. J. H., Westkapelle) wegens idem, ieder tot 5 b. s. 2 d.B. L. C# K., Middelburg, wegens het als voerman zich niet gedragen naar de bevelen hem van wege de po litie gegeven ten aanzien van de met zijn voer tuig te volgen richting tot 2 b. s. 1 d.H. J., F. 'K., H. B. W., F. v. H., Vlissingen, wegens het werpen van steenen in boomen, ieder tot 1 b. s. 1 d. H. C. L., Middelburg, wegens het loopen tusschen het plantsoen, tot 1 b. s- 1 d.J. P. B. S., Vlissingen, wegens het baden op verboden plaats aan het strand tot f 3 b. s. 2d.; A. M., Westkapelle, wegens het toever trouwen van paarden aan een persoon beneden de 16 jaar, tot 1 b. s. 1 d.L. I., Middelburg, wegens dronkenschap en wateren buiten de bak ken, tot 5 b. s. 3 d. en 1 b. s. ld.; J. de R., Vlissingen, wegens het bemoeilijken van het reizend publiek aan het spoorwegstation te Vlissingen, tot 1 b. s. 1 d. Verder wegens dronkenschapA. v. d. B., Se- rooskerke, L. F. B., Turnhout (België), G. D., J. M. N., J. M., K. J. K., J. J. P., I. D. K„ A. J. B. C., Middelburg, I. K., A. J. v. G., A. L. P., Vlissingen, ieder tot ƒ1 b. s. 1 d.J. de P., Vlissingen, tot 1 week hecht, en 5 b. s. 3 d. P. W., Middelburg, tot 3 d. h.J. de K., Mid delburg, tot 3 b. s. 2 d,; A. G., Arnemuiden, tot 3 b. van 3 s. 2 d. elke b.W. C., J. G_ P. huisv. van J. S., Vlissingen, ieder tot ƒ10 b. s. 3d.; G. S., Arnemuiden, tot^ 2 b. van ƒ3 8. 2 d. elke b.A. de B., Vlissingen, tot ƒ5 b. s. 3 d.M. P., Vlissingen, tot 5 b. s. 2 d. En allen in de kosten van het geding. Reclame maken door fraai of minder fraai uitgevoerde kalenders is eene steeds meer en meer veld winnende gewoonte. Boekhandelaren, siga renfabrikanten, assuradeurs, kellners en de hemel weet wie nog meer verrassen hunne clientele of begunstigers, opdat ze niet uit het oog en dus uit de beurs gaan zouden, jaarljjks met een almanak. Natuurlijk gaat het niet aan die gewrochten van fijnen of niet fijnen smaak tot in de kleinste details te ontleden en wjj bedoelen, wanneer wij er een enkel woord van zeggen, met deza aankon diging alleen den zenders dank te zeggen voor hunne beleefdheid. De firma de 'Gebr" Abrahams schjjnt van oor deel, in tegenstelling van hen die vreezen dat 1887 een rumoerig jaar zijn zal, dat in dien jaarkring de zaken in het algemeen maar blauw blauw zullen gelaten worden, de grondtoon toch van haar wandalmanak is in die kleur Als altjjd is de uitvoering uitstekend en is vooral aan het figuurwerk groote zorg besteed. Kleuriger is de kalender van de Levensverzeke ring maatschappij Utrecht, die als men mag aannemen dat groen de kleur der hoop is met goede verwachtingen 1887 te gemoetgaat. De almanak is fraai gelitographeerd. Praktisch, fraai en stemmig van kleur is ook de zakalmanak, die de Binnenlandsche vaart risico sociëteit hare clientele aanbiedt. Zij voegt er tevens nog een scheurkalender bij voor kan toor of schrijftafel. De kalender van de Urbaine, de bekende Fransche levensverzekering-maatschappij lijkt ons dit jaar minder gelukkig uitgevoerd dan vorige jaren. Denkt zij misschien 't eenvoudige is het kenmerk van 'tware? Ook zij schijnt, naat de kleuren te oordeelen, de toekomst met Zij scheen sufferiger, doffer dan gewoonlijk." „Ik heb nog nooit iemand zoo zien veran deren als mevrouw Jenkins ia de laatste maan den," zei mevrouw Knox, „het is dezelfde vrouw niet meer." „Ik wilde dat wij die Fransche reis nooit gedaan hadden," zei Mina. „Sedert is zij niet meer wel geweest. O daar is Arnold Dr. Knox kwam regelrecht den tuin in. Zoodra Dicky hem zag, vloog hij naar hem toe; maar daar hij vol met meel zat hij kwam uit de keuken beval de dokter hem om op een afstand te blijven en Arnold was de eenige, die zich door Dicky kon doen gehoorzamen. „Hoe is het met mevrouw Jenkins, Arnold?" zei zijn stiefmoeder. „Niet bijzondtr. Zijt gij klaar, Johnny?" „Ik word soldaat, Arnold," viel Dicky in, terwijl hij een soort van krijgsdans uitvoerde. „Kapitein Coliison zal mij kapitein maken, zooals hij zelf is." „Heel goed," zei Arnold, „maar dan moet ge eerst nog wat grooter worden." „En, Arnold, de kapitein zegt o kijk eenswat is dat Wat vind ik daar De knaap raapte iets glinsterends op, waar zijn oog op gevallen was. Het bleek een zonderling gevormde horlogesleutel te zijn, mot een kompasje er in. Mina en Lotje zeiden, dat het van den kapitein was en zeker van zijn ketting zou ge vertrouwen te gemoet te gaan en zich een gouden oogst van 1887 te voorspellen. Van de 186 miliciens der lichting 1886, die in Mei jl. te Middelburg werden ingedeeld, kon den, blijkens de statistieke opgave, 20 lezen noch schrijven. Men schrijft ons De Vlissinger bark Lina, gez. Visser, van Kroon stad met planken naar Amsterdam bestemd, die voor eenigen tijd te Krageroe zwaar lek binnen gesleept werd, na op de rotsen bjj Korset gezeten te hebben, is zoo zwaar beschadigd, dat de repa ratiekosten en het bergloon enz. de waarde van het schip te boven gaan en het derhalve verkocht zal worden. De Lucie, van dezelfde reederij, met eene lading hout van Gefle naar Middelburg on derweg, passeerde den 23 dezer gelukkig Dragoer; de Margretha lost te Ostende eene lading ijs van Uddevalla (Zweden) en zal eerstdaags naar Vlis singen komen, om aldaar gedurende de winter maanden op te leggen. De Elisabeth ligt reeds sedert geruimen tijd te Dordrecht in winter kwartier. De sleepboot Washington, die eenige weken geleden van Vlissingen met den baggermolen Parle Peu, op de werf van den heer Thomas Figee te Haarlem gebouwd, naar Bordeaux vertrok, is 23 Dec. aldaar behouden aangekomen. De eerste stuurman van bovengenoemde Lina, die te Harlingen logeerde, deelde omtrent de stranding de volgende bijzonderheden mee Als door een Godswonder zijn wij met de boot aan land gekomenhet was niet onze bekwaam heid dat wij onder vliegenden storm en van achter oploopende zeeën tusschen de rotsen door het strand bereikten en bij het landen niet te pletter sloegen. De kustbewoners, die het schip verlaten zagen, zochten rond naar de lyken, toen wjj te Krageroe aankwamen. Intusschen moet gezegd worden, dat we kalm en volkomen nuchteren waren, iets wat bij landing en schipbreuk niet altijd het geval is. De behandeling, door den wachter van den vuurtoren en den Nederlandschen consul te Krageroe is zoo uitstekend geweest, dat de reeder zich genoopt vond de aandacht van onze regeering daarop te vestigen. Met eene stoomboot werd de bemanning vervoerd naar Antwerpen, onder geleide van den eersten stuur man, daar de kapitein ongesteld achterbleef. Te Antwerpen gearriveerd in den avond, spoedde men zich om hulp naar den Nederlandschen consul; doch deze liet door de meid weten, dat hjj den volgenden dag tusschen 10 en 12 uur te spreken was, eene behandeling, zeker zeldzaam voorkomende in de annalen van de scheepvaart. De stuurman had nog een klokje bjj zich dat hjj voor 12 francs verkocht en waar door men, 10 man sterk, althans logies kon krjjgen, al was het min. Den volgenden morgen leende de stuurman van den Nederlandsche loods- commissaris, die toonde hart te hebben voor zeelieden, 40 francs. Nu kon men zich zoo wat redden. In den loop van den dag konden de noodige schikkingen worden gemaakt om te Vlissingen te komen, waar de reederij voor haar volk het noodige deed. Het op de reede van Vlissingen zeilklaar liggende Eng. driemast schip Anna E. Wright gez. Wright, van Antwerpen naar New-York, is met averij aan het spil op de haven gesleept. De mistseinen a/b het lichtschip Wielingent waarvan onlangs melding gemaakt is, treden van 5 Januari af in werking. Een ketel maker, werkzaam in de smeder ij van de stoomvaartmaatschappjj Zeeland te Vlis singen, had gisterenmorgen, toen hjj op weg was naar zjjne werkplaats, het ongeluk van, tenge volge der duisternis, aan de westzijde van de buitenhaven in de nabjjheid der douane-loodsen in een uithouwer te vallen, die gemaakt is voor het vastmaken van de nieuwe ponton. De man, die in de meening verkeerde, dat hjj binnen de rails was, en den weg, welke niet meer afgezet is, nog al goed kende, lag gedurende een kwartier bewusteloos in de ongeveer 20 voet diepe kuil. Gelukkig werd hjj door eenige daar yoorbjj- gaande werklieden opgemerkt, en, nog al ernstig gekwetst, naar zjjne woning gebracht. Sedert gisterenmiddag is nu rond de uithouwers een hek gemaakt. Waarom deed men dit niet vallen zijn, terwijl hij met Dicky stoeide. „Ik zal het hem bij mevrouw Jenkins gaan brengen," zei Dicky. „Gij zult het wel laten," zei zijn moeder en nam hem den sleutel afzij was geheel van streek door die belofte van een plaatsing. „Als gij den kapitein op straat mocbt zien, zeg hem dan dat zijn horlogesleutel hier is", voegde zij er tot mij gericht bij. Het rijtuigje wachtte voor het hek. Het was een allerzonderlingst soort van sjees en zeker al sedert honderd jaren in gebruik bjj de firma. De kap kon op en neder geschroefd worden, evenals het knechtsbankje achteraan, waar Thomas de staljongen gewoonlijk opzat, open en dicht ge slagen kon worden. Ik vroeg dr. Knox of het later dan in bet jaar nul gemaakt was. „Iets later, geloof ik," antwoordde hij lachend. „Die sjees was een gruwel indeoogen van Dochett. Hij noemde hem het voertuig en sedert zeggen wij dat ook bijna altijd." Wij wilden juist instappen, toen madame St Vincent het hek van Jenkins Huis uitkwam. Dr. Knox ging naar haar toe. „Het spijt mij, dat ik u niet gezien heb, toen gij heengingt, dokter", zei zij bij wijze van ver ontschuldiging, „ik was gelei voor mevrouw gaan halen. Zeg mij toch eens, wat gij van haar denkt.' „Zij ziet er niet opgewekt uit," antwoordde hij, „maar ik kan toch niet nagaan, dat zij ergens vroeger? vraagt onze berichtgever. In den nacht tusschen jl. Vrjjdag en Zaterdag is tegenover Hoedekenskerke een aak gezonken, vermoedelijk met kolen geladen. De mast is nog boven het water zichtbaar. De bemanning heeft zich met de scheepBboot naar Ossenisse begeven. Onze muziekvereeniging de Volhardingeerst in October van dit jaar opgericht, belooft zoo schrjjlt men ons uit Zaamslag voor de toekomst veel goeds. In den zeer korten tijd van een paar maanden hebben hare leden reeds zulke vorde ringen gemaakt, dat zjj, onder leiding van hun muziekdirecteur, den heer M. Geelhoedt, Maandag middag jl. reeds eenige stukken aan het publiek ten beste konden geven. De verwachting werd door de uitvoering verre overtroffen en het is te hopen, dat door volharding en samenwerking harer leden de vereeniging meer en meer zich moge ontwikkelen. Op de hofstede van Ch. Dieleman te Honte- nisse werd onlangs een zwijntje geboren met 1 kop, 2 ruggen, 2 staarten en 8 pooten. Kort na de geboorte overleed dit monstertje. Heden nacht is te Terneuzen uit zee terug gekeerd de Engelsche stoomboot Azalia, gez. Bury, van Gent naar Londen bestemd met stukgoederen, welk schip, Maandagmorgen van Terneuzen ver trokken, op den middag in de Noordzee, tusschen Blankenberg en Ostende een stortzee overkreeg, waardoor de deklast van het voorschip over boord ging en langs dek zeer veel averjj werd veroor zaakt. Ook de hofmeester werd over boord geslagen en verdronk, terwijl een man zwaar werd gewond. Men zal nu te Terneuzen trachten alles zooveel mogelijk te herstellen, om, na kolen ingenomen te hebben, de reis te kunnen vervolgen. Aan den Margaretha- en Eendrachtpolder zjjn Zaterdag onderscheidene voorwerpen, o. a. een roer, eenige luiken en planken, eene lêege spoormand, een paar klompen en eene ton, ge- deelteljjk met oesters gevuld, aangespoeld. Klaar blijkelijk zjjn dit overblijfselen van een veronge lukt vaartuig. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Door de rederijkerskamer Jacob van Lennept bijgestaan door het fanfarengezelschap Harmonie te Biervliet, werd Zondag 11. in het gebouw der neutrale bewaarschool, ten voordeele dezer inrich ting, eene opvoering gegeven. Het lidmaatschap der beide vereenigingen gaf geen recht tot toegang, die alleen tegen betaling werd verleend. Toch was het aanzienlijk aantal van ongeveer 200 personen tegenwoordig. Het bekende tooneelspel Het was maar een loods van A. Ruisch en het bljjspel De Loteling werd op zoo verdienstelijke wijze en met zulk eene rol vastheid uitgevoerd, dat ieders verwachting stellig overtroffen werd. Men genoot veel en lang, voor som migen wel wat te lang. De opvoering duurde van 7 uur bjjna onafgebroken voort tot 1 uur. Op het stoomschip Egret, van welks ongeval wjj gisteren melding maakten, bevond zich, vol gens de G. Crt., o. a. een volbloed Shorthorn stier, dien de heer E. van den Bosch te Goes had gekocht voor den heer Jacob Blok Az. te Rilland. Dit verlies is zeer te betreuren, wjjl van dien stier zoowel door zjjn thans reeds zichtbaren aanleg als door zjjne afstamming, die inderdaad zeldzaam mag heeten, de grootste verwachting werd gekoesterd. Gemelde stier Baron Gvoynne II, van wien niet minder dan negentien voorgeslachten in het En gelsche Shorthorn rundveestamboek bekend zjjn, waaronder de bekende stieren Cambridge Duke 1V (no. 25706) en Belvedere (no. 1706) voorkomen, is een afstammeling van den stier Hubback van gebr. Callings, den door de geheele wereld be kenden stier der genoemde fokkers, aan wien het Engelsche Shorthornras zjjn oorsprong te danken heeft. Reeds zjjn onderhandelingen tot aankoop van een anderen stier aangeknoopt. Het nu verongelukte dier was gelukkig verzekerd. De bekende baryton-zanger, de heer W. D. Deckers te 's Hertogenbosch, vierde Vrijdag zijn 60en verjaardag. Tal van bljjken van waardeering en vriendschap vielen hem ten deel. Door het behoeven wjj de reden eigenljjk wel te melden omvallen van een petroleum lamp is te Amsterdam wêer een felle brand ont staan, waarbjj een eerste en eene tweede verdie ping gedeeltelik uitbrandden. Zweedsch klaverzaad, eene nieuwe soort, blijkt zich veel langer te handhaven dan roode en witte klaverook is de Zweedsche goedkooper. Eene proef bewees, dat, terwjjl in het derde jaar na den zaai van roode klaver bjjna niets, en van Hollandsche witte klaver slechts een zesde was overgebleven, de Zweedsche nog ruim een derde pijn heeft." „Ik wensebte dat zij beter was ik maak mij zoo ongerust. Niet dat ik geloof, dat zij erg ziek is. Ik doe alles voor haar, wat ik kan." Ja, ja mevrouw, gij kunt niet meer doen ik zal morgen wat vroeger komen." „Is kapitein Coliison hier vroeg ik bij het heengaan. „Kapitein Coliison hier?" vroeg madame op bitsen toon, alsof die vraag haar beleedigde. „Neen zeker niet. Waarom zou die hier zijn „Ik dacht dat hij bij u aangegaan was, toen hij mevrouw Knox verliet. Ik wilde hem maar zeggen, dat hij hier naast zijn horlogesleutel ver loren heeft; die is in het gras gevonden." „Ik weet niets van hem af," zei madame St. Vincent koud en toen ik naar de sjees terug liep, herinnerde ik mij dat Dan gezegd had, dat zij niet van den kapitein hield. Ik begreep dat hij gelijk had. Wordt- vervolgd.) van den grond bedekte. Hieruit alleen volgt, dat Zweedsche klaver, ook wel bastaard-klaver genoemd, goedkooper is, terwjjl op gronden waar de roode niet meer aanslaat, deze soort nog tiert. Te 's Gravenhage wordt thans wat zeker zeldzaam is eene tentoonstelling gehouden van bladplanten, bloeiende planten en bloemwerken. Zjj gaat uit van de afdeeling 's Gravenhage en omstreken van de Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde en heeft plaats ten voor deele der kinderbewaarplaatsen te 's Gravenhage. Donderdagmiddag wordt zjj gesloten. Te Amsterdam heeft de sneeuw den dienst der trammaatschappij danig belemmerd. Niettegenstaande de stadsreiniging, behalve het vaste personeel van ongeveer 400 man, 500 bui tengewone arbeiders in dienst had genomen om de sneeuw op te ruimen en de Amst. Omnibus Maatschappij 250 man aan het werk had, behalve het personeel der pekelkarren met de spoorborstels, bleef het tramverkeer Zondag nog zser onvol doende, en kon de tot heuvels geveegde sneeuw zelfs op verschillende hoofdwegen, niet worden weggevoerd. Er lag dan ook achttien centimer sneeuw, van de windzjjden opgewaaid tot voeten hoog. Door de Amst. Omn. Maatschappij werd 50.000 kg. bergzout gebruikt; trouwens er moeten 95.000 meters rails van sneeuw ontdaan worden. De maatsehappjj gebruikt dat zout er voor, omdat die soort vrjjdom van accijns heeft. Reeds in Augustus begint zjj haar pekel te bereiden in groote vergaarbakken, die in tjjden als deze maar al te goed te pas komenwant dit heeft de sneeuw met de slakken gemeen, dat zjj er niet tegen kan, wanneer men haar onder de pekel zet. Te Kampen was zooveel sneeuw gevallen, dat het circus van den heer Blanus instortte. In vele gemeenten is men gewoon „het oude in het nieuwe te schieten". Volgens artikel 429 van het nieuwe strafwetboek wordt met een geldboete van ten hoogste vjjf en twintig gulden gestraft»hjj, die een vuurwapen afschiet, een vuurwerk ontsteekt of een vuur aanlegt, op zoo korten afstand van gebouwen en goederen dat daardoor brandgevaar kan ontstaan." Het Kerstfeest gaat met tombola's gepaard. Niet ieder krijgt uit zulk eene tombola een aan denken, dat hem nu juist boven alles welkom is. Zoo deelde ons een onzer bekenden mede, dat jaren geleden in het Geldersch stadje D. een oud-zeeofficier, die daar zijne dagen in ruste sleet, voor de opgerichte tombola 41 matrozenhoeden zond. Hoe hjj in het bezit daarvan kwam, wist onze zegsman niet meer. Het gevolg was, dat aan de houders op eenenveertig nommers even zoovele matrozenhoeden ten deel vielen. De mogeljjkheid dat daarna die hoeden zouden worden gedragen en dit hoofddeksel te D. in de mode zou komen, werd echter niet verwezenljjkt. Maar In de volgende tombola waren weder zevenen dertig matrozenhoeden. Zevenendertig van de eenenveertig winners hadden hunne prjjzen weder voor anderen beschikbaar gesteld. Of ook in volgende jaren de Kerstfeest-tombola nog aan die eerste gift in afnemende mate her innerde, durfde onze zegsman niet verzekeren. {Arnh. Crt.) Op den eersten Kerstdag had in den vroegen morgen te Achterveld, onder Barneveld, een bru tale moordaanslag plaats op A. van Veldhuizen, een landbouwer van 49 jaar. Twee zoons zjjner vrouw (Veldhuizen zelve heeft geen kinderen) hadden zich naar de R. C. kerk begeven, terwjjl zjjn vrouw en éen zoon, 19 jaar oud, waren opgestaanalleen de man lag nog te bed. Op dezen werden te circa 4 uren verscheidene kogels gelost uit een revolveréen kogel was aan den hals binnengedrongen en er aan den anderen kant weer uitgegaan; een tweede verwondde den mid delsten vinger van de rechterhand, een derde verbrjjzelde den duim der linkerhand, terwjjl nog een ander den rechterarm trof, welke zich waar. schjjnljjk daarin nog bevindt. In de bedstede zjjn nog kogels en bloedspatten zichtbaar, zoodat de bewering der vrouw als zou de aanslag niet op bed zjjn gepleegd, niet aannemeljjk is. Veldhuizen vluchtte na den aanslag, in zjjn ondergoed en blootsvoets, naar de wed. Van Dru- ten. Uit Barneveld werd geneeskundige hulp ontbodende toestand van den aangevallene geeft nog hoop op behoud. Omtrent de daders ver melden de berichten nog niets. Een Kerstdag vierend huzaar, die in de Passage te 's Hage in een opgewonden bui zjjn sabel trok, om „voor de grap" er mee te balan- ceeren, liet het wapen vallen en het kwam juist op het hoofdje terecht van een kind, dat ouder moeders geleide naar een Kerstfeest ging. Met een ernstige wond moest het meisje naar huis teruggebracht worden. De huzaar maakte zich uit de voeten. Van de verdronken schepelingen van het aan den Hoek van Holland gestrande stoomschip Egret zjjn 6 ljjken aangespoeld of opgevischt. Dat van den loods Steehouwer wordt nog gemist. De oud-burgemeester Tijchon, wonende te Sippenaeken, bjj Epen (Wittem, Limburg), is dood in zjjne woning gevonden. Hjj was aan het hoofd zwaar verwond. De politie heeft een onderzoek ingesteld. De man had zich wegens gemeente aangelegenheden vele vijanJen gemaakt en men verdiept zich derhalve in gissingen. De twee Duitschers Reynaert en Ditmar, die onlangs in de Brusselsche voorstad St. Josse ten Noode gevat werden, en die men eerst hield voor medeplichtigen aan den grooten Belgischen post- diefstal, zjjn, volgens de Belgieche bladen, niet bjj dien diefstal betrokken, maar de daders van een belangrjjken diefstal van diamanten, welke voor eenigen tjjd in Nederland werd gepleegd.

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2