Esa&fsf® Bericliton. BUITENLAND. Verspreide Berichten, Rechtszaken. Algemeen Overzicht rjjp. De bedongen prijzen voor het vlas zijn evenwel zeer voldoende, wat bjj den groot eren uitzaai zeker niet van belang ontbloot is. Voor goede peroeelen worden tegen 300 a 400 per H.A. gretig koopers gevonden. Te Yerseke leed het gewas veel van hagelslag. Behalve de koolrapen hebben de overige knol voedergewassen een ruim middelmatig beschot opgeleverd van goede kwaliteit. De klaverlanden hebben alle redenen tot tevre denheid gegeven; de late droogte heeft evenwel haar nadeeligen invloed nog wel doen gelden. Het schijnt vrjj algemeen, dat de roode en de witte klaver en de Lucerne naar evenredigheid ongeveer] gelijke opbrengsten hebben gegeven. Hier en daar was door het koude voorjaar, de eerste snede minder groot dan de tweede. Met de klavervelden hielden de graslanden vrijwel gelijken tred en zjjn van beiden ruim middelmatige hoeveelheden hooi van goede kwa liteit geschuurd gewordenaan weide was even min gebrek. Overigens is nog alleen van belang te vermel den, dat de meekrap, ofschoon ze van de vorst geleden heeft, een ruim middelmatige hoeveelheid wortel geeft van goede kwaliteit; de teelt blijft evenwel afnemende. De uien zpn door de droogte klein van stuk gebleven, zoodat het oogatcjjfer niet hooger dan op 50 tot 60 gesteld wordt. Yan het ooft en fruit zijn voor dit gewest, alleen de kersen (krieken) van eenig belang, zij zijn in goede middelmatige hoeveelheid geplukt geworden. Te Yerseke hebben de aalbessen boompjes zeer door rupsen geleden. Het wissen- en teenhout is algemeen zeer slecht gegroeid, terwijl het overige houtgewas, ook in de kweekersen, in geen enkel opzicht redenen tot klagen gaf. Arrondissements-rechtbank te Middelburg In de heden gehouden zitting dier rechtbank werd, onder meer, behandeld een overtreding der jachtwet, waarbij de overtreder, zekere A. F. van G., landbouwerszoon te St. Janssteen, getracht had den gemeente-veldwachter, tevens onbezoldigd rijks-veldwachter, Zwartelé te St. Janssteen, die hem calangeerde, te bewegen voor eene fooi van 2.50 de aanklacht te laten rusten. Mr J. A. van Hoek, die als ambtenaar van het O. M. optrad, wees er in zijn requisitoir op dat binnen korten tijd het tweede geval zich voordeed waarbij menschea uit den meer ontwikkelden stand, van wie men dit niet mocht verwachten, eene poging deden om politiebeambten om te koo- pen. Met het oog op de vele en strenge critiek, waaraan die handhavers van het openbaar gezag steeds blootstaan bij het doen van hunnen plicht, meende hij het noodig in het openhaar erop te wijzen, wanneer het blijkt dat hunne trouw en eerlijkheid onkreukbaar is. Waar wij toevallig ter zitting tegenwoordig waren, willen wjj, ofschoon de overtreding ons niet tot het geven van een verslag der rechtzaak uitlokt, toch gaarne de echo zijn van des officiers woorden en die in ruimeren kring verspreiden. Yoor dezelfde rechtbank stond heden nog te recht H. J. van A,, 32 jaar OUd, zonder beroep en vaste woonplaats, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, ter zake dat hij 1" in den avond van 5 Nov. 1886 omstreeks 9 uren uit den, aan de helling bij het De Ruy- terplein te Ylissingen liggenden, schokker de Twee Gebroeders, ten nadeele van den schipper van dat vaartuig P. B., een stuk van een manil- latros heeft weggenomen, met het oogmerk om zich dat wederrechtelijk toe te eigenen, 2° in de maanden October of Nov. 1886 uit het kabelgat van genoemden schokker te hebben weggenomen eene hoeveelheid touw alsmede een vanglijn, toe- behoorende aan C. J. v. O., 3° op den 21 Nov. 1886, des avonds uit het vooronder van den te Vlissingen liggenden schokker de Drie Gezusters, gemerkt Y. L. I. n° 2, ten nadeele van N. J., een jas te hebben weggenomen, terwijl hij zich op dien schokker bevond, buiten weten van den eigenaar, en eindelijk 4° van tusschen den 10 tot 20 Nov. binnen Ylissingen te hebben rondge zworven. Deze nog jeugdige beklaagde, van flink uiterlijk, wien deze reeks misdrijven wordt ten laste gelegd, heeft een treurig verleden achter zich. Hij is vroeger reeds driemalen tot gevangenisstraf ver oordeeld, eens wegens gewonen diefstal, eens wegens diefstal met behulp van een valschen sleutel en eens wegens diefstal met braak en inklimming. Als getuigen werden gehoord de personen, wien het touw enz. was ontstolen, de tagrijn die het gekocktj had, de agent die hem bij dien verkoop arresteerde, een agent die hem aanhield, toen hij met de gestolen jas gekleed was, den eigenaar van dat kleedingstuk en den eigenaar van den schokker waarin die jas hing. Door de verklaringen van al deze getuigen werden de verschillende diefstallen op een na wettig en overtuigend bewezen, terwijl ook de beklaagde geen enkel van de hem ten laste gelegde feiten ontkende. Eindelijk werd nog gehoord de inspecteur van politie en nog een politieagent te Vlissingen, die het noodige licht verspreidden omtrent het rond zwerven van beklaagde, diens gedrag en diens levenswjjs. Daaruit bleek volkomen dat .hij in den laatsten tijd voor zijne arrestatie werkelijk een zwervend leven heeft geleid. Met de meest mogelijke kalmte erkende de beklaagde nogmaals, zonder er een enkel doekje om te winden, al het hem ten laste gelegde. Naar de reden gevraagd, die hem tot deze diefstallen bracht, gaf hij op geheel alleen te staan op de wereld, geen werk te hebben en om te leven niets anders had kunnen doen dan te stelen. Werk had hij gezocht, maar hij kon het in den tegenwoordigen slappen tjjd niet vinden. De officier van justitie begon zijn requisitoir met de opmerking dat, wat men bekl. ook ten astb moge leggen, men hem éene deugd niet lontzeggen kan, nl. deze dat hij voor den rechter de waarheid spreekt. Hij lichtte vervolgens de verschillende ten laste gelegde feiten toe, daarbij alle wettig en overtuigend bewezen achtende, met uitzondering van diefstal van de vanglijn van V. O. Ofschoon bekl. dien diefstal zelf erkent staat die bekentenis alleen en is die diefstal niet wettig bewezen. In verband met de vroegere veroordeelingen van beklaagde eischte het O. M. zijne schuldigver klaring aan al het ten laste gelegde, met uitzon dering van het zoo even genoemde feit, zijne veroordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf en 12 dagen hechtenis en na afloop daarvan zjjne plaatsing voor drie jaar in eene der rijkswerk inrichtingen. De verdediger, die bekl. ambtshalve was toege voegd, de heer mr. F. J. Sprenger, kon uit den aard der zaak kort zijn in zijn pleidooi. Hij bepaalde zich erop te wijzen, dat bekl., die reeds vroeger herhaaldelijk veroordeeld werd, thans een slachtoffer is der tijdsomstandigheden. De bekl. heeft, toen hij in April van het vorig jaar uit de gevangenis te Rotterdam werd ont slagen, getracht op allerlei wijze werk te vinden en heeft ook gewerkt; eerst toen hjj geen werk, geen dak, geen kleeding en geen voedsel had, heeft hij gestolen en dan nog wel kleinigheden. De verdediger wees verder op de volledige bekentenis van bekl. en op de zeer kleine waarde van het gestolene, om dia als verzachtende om standigheden aan te voeren. Hij beval zijn cliënt in de clementie van de rechtbank aan en sprak de hoop uit, dat Ook de preventieve hechtenis, door A. ondergaan, hem in mindering van zijn straf zal strekken. De uitspraak van de rechtbank deelen wij later mede. In dezelfde zitting zijn veroordeeld Wegens overtreding der wet op de per son e e 1 e b el a s t i ng C. Y., Vrouwepolder tot 189 b. Wegens binnenlandsch vervoer van belastbare voorwerpen zonder do cument: A. van O., Stekene, A. M., Kemseke en L. N. Stekene, allen tot 3 weken gev. en 7 b. s. 7 d. h.J. T., Alph. de R. en Anth. de R., allen Stekene, elk tot 3 maanden gev. en 7 b* s. 7 d. h. Allen in de kosten. Kantongerecht te Middelburg. Heden (Dinsdag) deed de kantonrechter uitspraak in de, uitvoerig medegedeelde, zaak tegenI. C., Middelburg en veroordeelde hem wegens het, in de uitoefening van zijn beroep, verkoopen van sterken drank aan een kind beneden de 16 jaren, tot 10 b. s. 3 d., terwijl teruggave bevolen werd van het met sterken drank gevulde fleschje aan den beklaagde I. C. Verder werden nog veroordeeld W. M. W., Westkapelle, wegens enkelen diefstal van te veld staand gras, tot f 3 b. s. 1 d. en teruggave be volen van den sikkelJ. G. P., H. V., wed. A. B., G. v. d. B. Vlissingen, M. B. Jd., Westkapelle, wegens burengerucht, ieder tot 1 b. s. 1 d. En allen in de kosten. Door den adv.-gen. j'ur. mr. De Savornin Lohman is in de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad conclusie genomen in de bekende zaak van de schippers uit Sliedrecht en Yerseke, door het gerechtshof te 's Gravenhage ieder ver oordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf wegens het onder bedreiging mot den dood van een koopman te Yerseke met geweld afdwingen van de onderteekening van een geschrift, dat een verbintenis inhield. Hij achtte de voorziening gegrond en concludeerde tot vernietiging van het arreBt en verwijzing der zaak naar het gerechtshof te 's Hertogenbosch. De uitspraak is bepaald op 17 Januari. De bekende M. Hakker is thans gedagvaard ter terechtzitting van de arrondissements-rechtbank in Den Haag, van 27 dezer, wegens moedwillige mishandeling, gepleegd op zijne huisvrouw. Oader de dezen morgen met de mailboot Willem, Prins van Oranje van Engeland te Vlissingen aangekomen passagiers bevond zich o. a. de heer De Talbe, Deensch gezant aan het Engelsche hof, met gemalin en dochter, begeleid door een koerier. Hij zette zijne reis naar Ko penhagen met den mailtrein via HamburgKiel voort. Vrijdagavond jl. werd door Bruinisse's Fan fare korps eene uitvoering gegeven, waarbij, voor de eerste maal, door eenige meisjes van de open bare school gezongen werd een kinderkoor, met ac compagnement voor piano. Het een zoowel als het ander liep naar men ons van daar schrijft uit stekend van stapel, en wel zoo boven verwachting, dat een muziekliefhebber en kindervriend zijne ingenomenheid daarmee toonde door zijne uitge lote aandeelen, te zamen, naar men zegt 100 bedragende, aan de vereeniging te Bchenken. Dat men hem daarvoor erkentelijk is spreekt van zelf. Mocht het bestuur der Nederl. Herv. kerk alhier ook eens zoo gelukkig zijn een paar zulke wel doeners te vinden, dan zou spoedig ons, overigens zeer net kerkgebouw, met een doeltreffend orgel versierd zijn, waarvoor men dezer dagen ander maal beproeven wil om het benoodigde kapitaal bijeen te krijgen. In de Zondag door de eerewacht De Een dracht te Westdorpe gehouden vergadering werd, zoo meldt men ons, den werkenden leden bij monde van den burgemeester, voorzitter, namens den commissaris des konings dank gezegd voor de eer, hom bij zijn bezoek in de maand September 11. bewezen. Tegelijkertijd werd overhandigd en in dank aanvaard een gedenkpenning van massief ilver, als aandenken door den heer De Brauw geschonken. In die vergadering werd ook nog besloten voor eiken ruiter der vereeniging aan te schaffen een wit rijkleedje, omzoomd met blauw, met een roode W, waarboven een kroon, in een der hoeken; een bandelier, rood, wit en blauw, en een model- hoed van zwarte kleur, versierd met een oranje- pluim, en wier vorm het best kan worden aan geduid met den naam van „casque." Te Wolfaartsdijk is Zondag avond laat een schuur, nabjj de kerk, tot den grond toe afgebrand. Oorzaak onbekend. Geruimen tijd geleden dienden de tijdelijke ambtenaren van den waterstaat een adres in, ter verkrijging van eene vaste aanstelling met recht op pensioen enz. De minister Van den Berg heeft thans hun te kennen gegeven, dat het verzoek om in het genot van pensioen te mogen deelen in strijd is met de pensioenwet, en mits dien hun verzoek niet in gunstige overweging kan worden genomen. Na een verkeering van dertig jaren huwde dezer dagen te Lochem een 58jarige vrouw haar 60jarigen bruidegom. De reden van het veeljarig uitstel was, dat de bruid haar hulpbehoevende (nu onlangs overleden) meesteres niet wilde verlaten. Een kunstliefhebber had een schilderij ge kocht in zijn oog een meesterstuk en vro6g aan een artist, waar hjj het zou ophangen. De artist bekeek de schilderij lang en met aan dacht en sprak toen „Ik zou ze niet ophangen, als ik in uw plaats was." Niet ophangen En waarom niet „Omdat de doodstraf afgeschaft is. Ik zou haar tot levenslange eenzame opsluiting veroor- deelen." Zes diep verwaarloosde kinderen uit Utrecht, drie jongens en drie meisjes, van een tot tien jaar, zijn sinds enkele maanden in de Heldrings- geBtichten te Zetten geplaatst. Deze kinderen groei Jen op in een der sloppen, waaraan Utrecht nog zoo rijk is. Een jongen van twee jaar werd.... op bedelen afgericht, hij mocht geen loopen leeren en men hield hem daarom in een zittende houding. Het is een bleek en stil kind en houdt zijn handje op, als het geld hoort rammelen. Aan een kleinen jongen van vier jaar werd stelselmatig en uit aardigheid de grofste onzedelijkheid geleerd. Twee anderen vertellen in hun eenvoud van de afschuwelijke tooneelen, waarvan zij getuigen zijn geweest. Deze kinderen hebben koude en honger geleden, zijn geslagen en mishandeld op de ruwste wijze en hebben niet minder ruwe twisten en oploopen te hunnen behoeven zien ontstaan. Eindeljjk werden de kinderen uit hun ellende verlost. Er was geen tijd tot beraadslagen en men bracht ze naar de Heldringgestichten. De directeur der gestichten, d3 H. Pierson, heeft een circulaire verspreid, waarin hij geldelijken steun vraagt voor deze zes kinderen, waartoe jaarlijks 600 a f 700 noodig is. Er is gisteren nu definitief besloten tot li quidatie der Amsterdamsche Chininefabriek en een liquidatie commissie benoemd. Er zal eerstdaags een weekblad verschjjnen, gewijd aan de sociale kwestie. Het staat onder de redactie ven mr. A. Kerdijk. Generaal Low heeft het kamp van Bo-Shway, een dor voornaamste hoofden der Birmasche op standelingen, genomen. Bo-Shway en zijn aan hangers zijn in de bosschen gevlucht. In het arsenaal te I'reBt is brand uitgebroken. De ateliers en bureau's zijn in de asch gelegd. De schade is nog niet bekend. Naar de Leeds Mercury wil weten is het Britsche gouvernement gewaarschuwd, dat ver scheidene leden der dynamietpartij uit Amerika zich op weg beyinden naar Engeland. De leden der Boelgaarsche deputatie zijn ieder afzonderlijk door graaf Herbert Bismarck ontvangen. Het bezoek droeg geen officieel ka rakter. De gedelegeerden waren zeer tevreden over de ontvangst. De Ylaamsche academie heeft in de plaats van Van Beers, Max Rooses en Sleeckx, die allen voor hun lidmaatschap bedankt hebben, gekozen: Stallaert, Amand Devos en Th. Coopman. De Berliner Wespen stellen een recruut voor, die in 't bjjzijn van Von Molkte gekeurd wordt. „Maar excellentie", zegt de militaire dokter, „de man ziet verschrikkelijk scheel uit beide oogen." „VoortreffelijkGosdgekeurd Lieden, die tegelijkertijd naar het Oosten en het Westen zien, kunnen wij juist nu bijzonder goed gebruiken." Voor Merlatti schijnt zijn hongerkuur yan 50 dagen geen schadelijke gevolgen te zullen hebben, wat de geneesheeren zoo zeer vreesden. Hjj kan wijn, bouillon en bier goed verdragen; er bestaat niet het minste gevaar meer en men gelooft, dat hij binnen 14 dagen geheel hersteld zal zijn. Uit Rome seint men, dat, volgens mededee- lirg van den bisschop van Keso aan den kardi naal Simeoni, Paul Bert voor zijn overlijden de sacramenten der katholieke kerk heeft ontvangen. Het bericht verdient bevestiging. Twee Parijzenaars, Zaterdagnacht van een vroolijke partij huiswaarts keerend, wisten geen beter amusement te vinden dan door hun revol vers af te schieten op het standbeeld van Voltaire, dat ongeveer 18 maanden geleden op de Quai Malaquais werd opgericht. De beide helden wer den door de politie gearresteerd. Ook de Vossische Zeilung bevat nu een bericht over den zeer bedenkelijken gemoedstoe stand van den czaar. Volgens die geruchten heeft er bij hem reeds eene uitbarsting plaats gehad, waardoor zelfs zijne gemalin met gevaar was bedreigd. - De Nordd. Allg. Zeitung. geeft hare bevre diging er over te kennen, dat het Russische regeeringsblad in zijne jongste mededeeling ten krachtigste de insinuatie wederlegt, volgens welke Duitschland door heimelijke ingrijping de oorzaak zou zijn van moeielijkheden in Boelgarije. Het blad wjjst tevens op de vele voor Duitschland en Rusland gemeenschappelijke levensbelangen, die reeds herhaaldelijk de proef hebben doorgestaan Voor mannen der Fransche revanche politiek is vijandschap tusschen Duitschland en Rusland wenschelijk; men kan zelfs zeggen: eene behoefte. In het streven der Pooleche partij is oorlog tegen Rusland een eerste eisch. De Peolsche invloed op Russische bladen, die het publiek tegen Duitschland ophitsen, heeft dan ook veel bijge dragen tot strjjd in dopers tusschen beide natiën. Evenzoo hebben de jegens Rusland vijandige Duitsche partjjen steeds in vijandschap tusschen Duitschland en Rusland een welkomen grondslag hunner politiek gezien. De Duitsche politiek heeft echter, zonder zich daardoor op een dwaal spoor te laten brengen, vastgehouden aan de overtuiging, dat Duitschlands belangen niet bjj de Boelgaarsche kwestie betrokken zjjn. Duitsch land tracht voortdurend zijn invloed te doen gel den tot behoud van den algemeenen vrede en heeft zich daarbjj nooit laten medesleepen door artikelen, die onder invloed van particuliere be langen in de Russische pers worden opgenomen. Want haar vertrouwen op de wijsheid en op de vastheid van karakter van den keizer van Rus land is onverzettelijk gebleven. eii'üHJjyw-tsveti-i TiwiJiwriith wvii' mmmmm In verband met den in ons nommer van gis teren vermelden brand te Zaamslag is heden de justitie van hier daarheen vertrokken. Abr. Cor- nelisse, op wiens hofstede de brand ontstond is, nadat het onderzoek had plaats gehad, naar het huis van bewaring alhier overgebracht. Hij wordt verdacht den brand zelf gesticht te hebben. BBïervIïet. Heden (Dinsdag) viert de heer A. Broeders, paetoor onzer R.-K. kerk, ziju25jarig jubilé als priester. De deelneming onder de paro chianen met dit heuglijk feest was algemee n; ook vele protestanten gaven van hunne belang stelling blijk. Eene bijzondere godsdienstoefening in den net versierden tempel opende het feest, dat door de meeste collega's van dit dekenaat werd bijgewoond. Waar de jubilaris geen cadeaux verlangde, hebben de leeken ter zijner eere een schat van kerksieraden aangekocht en aan de kerk ge schonken. Na den middag wordt de pastorie door de kerk en armbesturen enz. bezocht. 's ClravenJaage. Tweede kamer. He den is aangevangen het debat over de begrooting voor oorlog. Hoofdzakelijk werd daarbij be sproken de toestand der levende strijdkrachten. Verscheidene leden meenden dat do tegenwoordige politieke omstandigheden versterking eischen. De minister weersprak de wenschelijkheid niet, maar eene volledige reorganisatie wacht volgens hem op de grondwetsherzieningen de minister weer sprak sommiger meening dat, met toepassing van artikel 182 der grondwet, een buitengewoon onder de wapenen houden der oudste lichting door de bestaande omstandigheden gemotiveerd is. Uitvoerig stond hij stil bij een ander denkbeeld, namelijk om door uitbreiding van militaire pen sioenen meer reserve-officieren te verkrijgendit stuit echter af op financieele bezwaren. ÏSes-sde kamer. De kamer nam heden eenige kleinere wetsontwerpen aan, waaronder dat tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. üfflfla. Duitschland heeft de Boelgaarsche deputatie eene verzoening aanbevolen door aanne ming der candidatuur van den vorst van Mingrelië In de laatste jaren behoort het tot de zeldzame gebeurtenissen, dat tusschen de uitgaven en in komsten van een staat geen wanverhouding bestaat. Een tekort op de begrooting, waartoe nieuwe leeningen of belastingen noodig zijn, is het algemeene verschijnsel. Italië mag zich be roemen hierop een uitzondering te maken. Bij zijn rapport over den financieelen toestand kon de minister van financiën Maglioni mededeelen, dat het budget van 1885 tot 1886, waarop een aanvankelijk tekort van 64 millioen was, in even wicht had kunnen gebracht worden. Beter nog ziet het er met de begrooting van 1886/87 uit. De werkelijke ontvangsten zullen alle uitgaven dekken, bovendien zal men een overschot van een millioen hebben, wellicht zal dit nog een aanzien lijker som bedragen. Het beheer over de kerkelijke goederen wordt op een meerdere ontvangst van 15 millioen geraamd. In den loop van het begrootingsjaar 1887/88 zal een tweede tiende op de grondbelasting afgeschaft wordenniettemin sluit dat budget met een overschot van twee millioen. Ten slotte deelde de minister aan de kamer mede, dat hjj wetsontwerpen ter hervorming der tarieven op de inkomende rechten zou indienen benevens ter reorganisatie van de plaatselijke belastingen. Voorts achtte hjj het raadzaam de conversie der aflosbare schuld te wijzigenook is het noodig zich van elke nieuwe uitgifte van 5 geconsolideerden te onthouden. Hij bood ook nog een ontwerp aan betreffende een nieuwe wijz9 van conversie der aflosbare schuld, door de vorming van een 4£ fonds en besloot zijn rede met het uitspreken van zijn vertrouwen op nog verdere betere resultaten, in aanmerking nemend den tot helen gunstigen uitslag van het financieel beheer. Bij de beraadslagingen over de begrooting van oorlog leggen de Italiaansche afgevaardigden een zorg en een royaliteit tegenover de eischen van den minister aan den dag, die de regeering beschaamd maakt, daar zij zich onwillekeurig afvraagt: of zij zich ook aan tekortkomingen ten opzichte van 's lands verdediging, wellicht uit al te groote spaarzaamheid, heeft schuldig gemaakt. Waar schijnlijk zullen de belastingschuldigen in Italië minder verrukt zijn over de offervaardigheid hun ner afgevaardigden, die zoo vrijeljjk over de beurs der burgers beschikken. Voor de regeeringspartijon in het Duitsche rjjk is deze houding der Italiaansche afgevaardigden om van te watertanden. Wat steken de discus- siën over het leger in de Italiaansche kamer af

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2