Zaterdag 18 December. H 0 298. iw «margang. 2) Uit ie lefiete lap vóór Kerstmis, Gemeente-Gasfabriek. Middelburg 17 December. 1ÖOO. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Onderwijs. MIDDELBURGSCHE COURANT. w JIk, Agenten te Ylissingen: P. G. de Yet Mestoagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. tan dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Moou,te TholenW. A. van Nieüwenhtjijzen. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger De van heden tot het einde van dit jaar ver schijnende nommers van ons blad worden kos teloos toegezonden aan allen die zich tegen 1 Januari 1887 daarop abonneeren. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat de prijs, waarvoor van ge meentewege gas zal worden geleverd aan particu lieren en daarmede geljjkgestelden, voor het jaar 1887, is bepaald op acht en een halve cent per stère (kub. meter). Middelburg, 17 December 1886. De burgemeester en wethouders van Middelburg, P I C K E. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. In de gisteren avond gehouden zitting der tweede kamer is eene beslissing genomen over de Indische suikerontwerpen. Betrekkelijk den cijns is met 45 tegen 34 stemmen aangenomen het amendement-Gilde- meester-v. d. Goes, strekkende om van de beta ling voor den vrijen aanplant voor on bepaalden tjjd ontheffing te verleenen, blijvende voor den gouvernements aanplant het rageeringsvoorstel omtrent het voorstel van betaling voor 5 jaren, in werking. Het amend.-Keuohenius-Bahlmann om van de geheele cijnsbetaling uitstel te verlee. nen (het bovenstaande betreft de helft) werd in getrokken, omdat de minister daartegen bezwaar had gemaakt wegens de in den cijns begrepen landrente. Het wetsontwerp is daarop aangeno men met 49 tegen 30 stemmen. Voorts werd op het wetsontwerp betrekkelijk het uitv oerreeht, met 46 tegen 31 stemmen aangenomen een amendement van de heeren Van Kerkwijk, Yan Alphen en Schaepman, om den schorsings-termijn op 5 .jaren te stellen waarmede verviel een amendement van den heer A. van Dedem om die verlenging facultatief te maken. Het wetsontwerp werd daarop aange nomen met 50 tegen 26 stemmen, terwyl de wetsvoorstellen van den heer Van Dedem c. s. werden ingetro kken. In de gisteren middag gehouden vergadering der Tweede kamer kwam het houden eener zit ting op Vrijdag avond en op Zaterdag ter sprake. De voorzitter deed daartoe het voorstel en de kamer besloot dienovereenkomstig. De heer Keuche- nius verzette zich daartegen ter wille van den heer Hartogh. Nu deze zitting in de kamer had, moesten de leden, volgens den heer Keuchenius, den Israëlietischea afgevaardigde uit de hoofdstad door F. NAGTGLAS. Eenj der grappigste en geestigste zwanen-ver» tellingen las ik dezer dagen in het pas uitgekomen boekje XII spro olejes uit de oude doos, opnieuw ver teld door Wina, welk werk van een zeer begaafde schrijfster de teekeuingen van L. W. R. Wencke bach waardig is. De lust is niet te weerstaan om de aan enkelen misschien wel bekende oude, doch altijd frisch blijvende vertelling verkort mee te deeten. Een arme landbouwer had drie zonen, waar van de beide oudsten zicb wonder knap rekenden en daarom den jongsien, een stillen wat bedeesden knaap, met minachting behandelden. Op zekeren dag^zti de eerstgeborene tot zijn vader, dat hij do wereld eens in wilde en tegelijk met houthakken den kost zou verdienen. Hoewel ongaarne, lie' de vader hem vertrekken, doch niet vóórdat hij een stevig maal had gebruikt, waarna hij nog een heerlijken pannekoek op reis medekreeg. Onderweg in een bosch gekomen, ontmoette hij een oud schamel gekleed mannetje, dat hem met bevende stem om een stukje pannekoek vroeg, daar hij erg hongerig was en de jongman verzadigd scheen.„Neeu",kreeg de bedelaar ten antwoord, „die pannekoek smaakt mij morgen ook nog",en de knaap Btapte lustig verder, tot hij bij de houthakkers kwasp. Niet arbeidzaam en onhandig bovendien aarzelde hg lang om aan het werk te gaan en pakte ten laatste zoo onvoorzichtig en wild, dat niet in de verzoeking brengen het vierde gebod te overtreden. Voorzeker eene zonderlinge belangstelling voor een mede-afgevaardigdealsof de heer Hartogh niet mans genoeg is voor zich zeiven te zorgen. Maar te zonderlinger is die bemoeizucht van den heer Keuchenius, omdat hjj en de zijnen anders, O. a. inzake de Zondagswet, met de Israëlieten hoegenaamd geen rekening zullen houden. De heer A. C. van Beest, op verzoek eervol ontslagen officier van gezondheid le kl. O. I. L.t later geneesheer aan de gestichten Veenhuizen no 1 en 2, heeft aan de Tweede kamer een adres gezonden, waarin hij schrijft dat hij, gelezen hebbende de inlichtingen van zijne exc. den min. van justitie, nogmaals onder de aandacht der kamer brengt, dat geen onder zoek heeft plaats gehad; dat de directeur der gestichten Ommerschans en Veenhuizen meermalen als getuige door adres sant is aangehaald en dus wel niet als onpartjjdig onderzoeker kan beschouwd worden dat adressants klaagschrift is ingediend op aan raden van den inspecteur van het gevangeniswezen, in het bijzijn van den heer referendaris Feith en later nog van andere getuigen dat adressant nimmer vernomen heeft, hoe Je directeur zijn klaagschrift heeft verdedigd; dat adressant een schrjjven ontving van den directeur, dat hij ontslagen werd, om reden dat hij teD nadeele van de onder-directrice had ge schreven, doch in dat schrijven werd niet vermeld dat adressant onwaarheid had getuigd dat de opvolger van den heer De Vos ten voordeele van de onder-directrice getuigd heeft, is niet te verwonderenimmerB twee zyner voor gangers waren reeds ontslagen, omdat die ten nadeele van de onder-directrice hadden gerap porteerd Redenen waarom adressant zich nogmaals tot de kamer wendt met het eerbiedig verzoek de toestanden te Veenhuizen nauwkeurig te laten onderzoeken en beide partyen tegenover elkan der te stellen. Wij ontvingen bet programma voor de 29e ten toonstelling der Vereeniging tot bevordering van den tuinbouw in de provincie Zeelandden 14 en 15 Juli 1887 in het Schuttershof alhier te houden. Als naar gewoonte zijn weder een aantal me dailles in zilver en brons en vele geldpryzen uit geloofd. Aan den heer W. P. van Visvliet, betaalmeester alhier, is een pensioen verleend van /2I00 's jaars. By de brandweer alhier is heden door burg. en weth., in plaats van den overleden beer F. J. van Buffelen, tot brandmeester benoemd de heer H. P. van de Ree, thans onder-brandmeester. In diens plaats en ter vervanging van den heer J. F. M. van der Heil, wien op verzoek eervol ontslag verleend is, werden tegelykertyd tot bij zich erg aan het been verwondde en bloedend en krimpende van pijn naar huis terugkeerde. Zijn tweede broeder had dezelfde ervaring. Ver getende dat geduld zuik een schoone zaak is, snelde hij zóo haastig het bosch in, dat hy den bedelenden grijsaard nauwelijks opmerkte, en zonder iets te willen geven voorbijstoof. Kort daarop struikelde hy echter over een vooruitste kende boomtronk en bezeerde zich daarbij zóo deerlijk, dat de houthakkers hem moesten te huis brengen. Een tyd lang daarna gevoelde de jongste broeder Adriaan, door vader en broeders de „domme" btjgeuaamd, ook lust om den tocht te wagen. Hg werd echter zeer bespot en de vader sprak schimpend: „Dm maaltyd knot gy bij uwe terugkomst pas krygen, maar deu pannekoek zal ik u nu meegeven." Op de wandeling kreeg de reiziger honger en zette zich neer om den koek op te peuzelen. Daar stond het oude kereltje vóór hem en deed hem dezelfde vraag als aan zijoe broeders, „Wel zeker," antwoordde Adriaan, „gij kunt mijn heelen pannekoek krijgen, want ik ho~p van daag nog genoeg te verdienen om morgen een maaltyd te koopen: Toen nu het mannetje een goed stuk had genuttigd zei hg „Go zijt een brave jongen en daarom zal ik u beloonen. Ginds staat een boom en als ge dien omhakt zult ge er iets onder vinden, dat ge goed in eere moet houden. Vaarwel en wees gelukkig." En met een vriendelijken groet veidween bet oude ventje in de struiken. De jongman zocht den aangewezen boom en hakte er zoo vaardig op onder-brandmeeBters benoemd de heeren G. J. Krijger en J. van Pagé. Naar men ons meldt is dezer dagen het eere- lidmaatschap der te Ylissingen gevestigde Neder- landsche loodsen-societeit aangeboden aan den heer A. Werumeus Buning, den bekenden schryver der „Marine Schetsen"; en zulks naar aanleiding eener onlangs voor de leden dier sociëteit in hun lokaal gehouden lezing, waar uit die schetsen werd voorgedragen De ouwe admiraal en De ouwe Jan Hallemanin welken laatsten het beeld van den eenvoudigen, maar in storm en nood onver- saagden Nederlandschen loods zoo juist getee- kend is. In de Woensdag te 's Gravenpolder gehouden raadszitting is, op voorstel van den heer Overman, besloten de inschrijvingen op het grootboek der °i% N. W. S. samen groot 2400 te verkoopen voor deze som een gedeelte van de schuld der gemeente af te losseneene nieuwe leening van f 3800 a 4% aan te gaan, teneinde de schuld, destijds voor den bouw van den toren en van de school aangegaan tegen 5%, af te lossen. Aldus ook in die gemeente conversie. Verder werd er besloten dat de leden van den raad ook dit jaar weder de commissie voor de Nieuwjaarsbedeeling zouden uitmaken. Staande de vergadering werd voor dit doel voor 163 geteekend. Te Hoedekenskerke is tot lid van den gemeen teraad, in plaats van den heer A. v. d. Stel, die zijn ontslag nam, gekozen de heer P. de Broekert, oud-lid van den raad, met 21 van de 35 Woensdag uitgebrachte Btemmen, Het aantal kiezers be draagt 59. Nog waren uitgebracht op de heeren L. van Doeselaar 8, J. van Dyke 2 stemmen en op J. Steyn, C. Schryver, W. de Bart en J. Jonker, elk 1 stem. Uit Zierikzee schryft men ons Het concert, dat onze muziek-direeteur, de hee1' D. H. Ezerman, Woensdag avond alhier in de concertzaal gaf met welwillende medewerking van het harmonie-gezelschap Kunst en Eer, de maimen- zangvereeniging Luctor et Emergo en den heer Messing (piano) te Rotterdam, werd door eental- ryk publiek bygewoond en verwierf veel byval. Allen kweten zich con amove van hunne taak Vooral wekte het pianospel van den heer Messing, die, als jeugdig dilettant, groote verwachtingen voor de toekomst doet koesteren, de algemeene be wondering. Hij bracht ten gehoore Sonate (Mond- schein) van Beethoven, de Concert étude van Ru- benstein en de 2e Rhapsodie Eongroise van List, waarmee hy warme toejuichingen verwierf. Behalve uit de genoemde pianostukken, bestond het programma uit de ouverture van Wallensïeins Lager en de fantaisie Carmen voor harmonie; de cantate „Het beleg van_Alkmaar," voor mannen stemmen (solo en koor), een Concertino voor B los, dat de stam spoedig omtuimelde. En ziet! onder by den hollen tronk zat een gouden zwaan, die Adriaan met nieuwsgierige oogen aankeek. Hg pakte deu zonderlingen vogel beet, en deed hem fluks een touw, dat hij by zich droeg, om den hals. Zoo wandelden zy samen voort en kwamen aan een herberg, waar man en vogel ter nauwernood een slaapplaats konden vinden. De gouden zwaan bekoorde de meid en den knecht zoo sterk, dat zy besloten hem 's nachts een paar veeren uit te trekken, wat niemand merken zou. Toen Adriaan rustig sliep, slopen zy zachtkens nader, en greep de knech t den zwaan snel in de staartveeren maar toen hij de hand wilde terugtrekken, bleef de man onbewegelijk aan den vogel gekleefdde meid schoot aanstonds ter hulpe, doch ook zij bleef vastzitten en toen Adri aan ontwaakte, bekenden hemde dieven weenend hun schuld. „Ik kan u niet losmaken", kregen.zy ten antwoord „en ook niet wachten, zoodat er niets overschiet dan mij te volgen." De zwaan kreeg het touw om den hals en het gezelschap wandelde voort. De eerste, dien men teget kwam, was een schoorsteenveger, die bereidwaardig de band uitstak om het meisje los te rukken, maar jawel, nauwelyks had hij haar gegrepen, of hy zat zelf vast. Een pretmaker, die een feest bijgewoond had en nog in pronkgewaad was, ver- giug het niet beter en ook hg moest den stoet vermeerderen. Het was Zondagmorgen, de kerk klok luidde en de geestelijke, een heel deftig man, ging op naar het bedehuis en ergerde zieh over clarinet met begeleiding van harm onie door den heer D. H. Ezerman, een duo concertant voor cornet a pistons en tuba met piano begeleiding en Der Postillon voor saxephone alto met bege leiding van cornet a pistons, cello en piano. Eet officieele Russische blad maakt melding van de schenking van onzen koning aan den keizer van het Czaar Petersbuisje. Na eene herinnering aan de geschiedenis van dit gebouwtje eindigt die mededeeling met deze woorden Bezield met gevoelens van vriendschap voor den keizer van Rusland heeft de koning der Nederlanden het voornemen te kennen gegeven dit huisje te schenken aan zijne keizerlijke ma» j esteit, die het heeft aangenomen. „Aldus is dit schoon gedenkteeken van den grooten hervormer van Rusland, zoo dierbaar aan het Russische volk, het eigendom geworden van den keizer van Rusland, dank zij de gevoelens van vriendschap van den koning der Nederlanden voor ons land en voor zijnen monarch." Uit Atjeh brachten de gisteren ontvangen In dische bladen geen belangrijk nieuws. Alleen verdient opmerking de mededeeliog van den gou verneur van Sumatra's Westkust, in zijn verslag over Sept., dat de beri-beri te Port de Koek als geweken wordt peschouwd. In een brief uit Atjeh aan de Soer. Ct kom!" het volgende voor Toekoe Baid heeft een kostbaren gouden knoop metjuweelen verloren, die Atjehhoofden gewoon lijk op hun hoofddeksel dragen. Nu ging op zekeren dag de kapitein van de infanterie B. van het Hollandsche leger, die nog al veel houdt van avontuurlijke wandelingen, met een paar dwang arbeiders den kant op van den vijand om zijne stelling te verkennen, toen één der dwangarbeiders een kostbaren knoop vond. De kapitein nam het kleinood en gaf den vinder f 10doch al ras kwam het uit, dat die knoop, of hoe zoo'n ding heeten mag, dezelfde was, dien Toekoe Baid ver loren had. Daar is feitelijk niets vreemds in; maar wel dat die op eene eigenaardige plaats lag, zeer dicht by de stelling van den vyand en van waar Kampong-baroe nogal eens beschoten wordt. Het zal natuurlyk alles wel weer zuiver toeval zyc, en de goede trouwe Baid blijft buiten verdenking. Ik schrijf u dit alleen, opdat u de toedracht van de zaak weet, als andere correspon denten, die Toekoe Baid somB in een verkeerd daglicht willen stellen, er gewag van maken. De majoor Stemfoort maakt reeds weer wande lingen en is boven alle verwachting zeer spoedig hersteld. Volgens het Bat. Nieuwsblad heeft êen der eerste handelshuizen te Samarang surséance van betaling gevraagd. Tot onderwijzeres aan de openbare school te de dwaze vertooning. „Gg moest u schamen," zei hy tegen den sch oorsteen veger, om dit meisje na te loopen en uwe plaats in de kerk onbezet te laten. Kom, volg mg liever" en hy greep hem bif den schouder, maar daar zat de oude heer ook vast en wrong zich te vergeefs in allerlei bochten om los te komen. De koster, die voor de kerk deur stond, keek zeer verbaasd dat zijn eerwaar dige meester zich bg zulk een wonderlyken trein aansloot en malle bokkesprongen maakte. Eindelyk waagde hy naderby te komen, om eerbiedig den ouden heer den gemoedelyken raad in te fluisteren om met hem mede te gaau, daar de anders zoo nauwgezette herder nu aan zyne schapen een slecht voorbeeld gaf. „Laten we samen opwan delen, meneer," sprak de koster en stak tegelyk zijn arm duor dien van den geestelyke, maar hoe groot was zyne verbazing, toen hij terstond on wrikbaar vastkleefde en de zwaan volgen moest. De sleep stond juist stil, daar Adriaan wat rusten wilde, toen de schout met zyne vrouw vourby kwam. 'lij geloofden het verhaal niet en de man der wet meende, dat de betoovering hem zeker niet boeien kon. „Geef my uw hand maar," zei hij tot den koster, maar nauwelyks had hy die aan geraakt, of hy bleet vastgekleefd en zijne vrouw die kwam toeschieten, ging het niet beter. Adri aan kreeg plezier iu het geval, eu hij zou er nog meer van genieten, Slot volgt).

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1