FEUILLETON. DB EN GEL; Verspreide Berichten, Onderwijs» Rechtszaken. dr J. C. De Man, te Middelburg; dr Q. J. M. Janssen, te WissekerkeA. Walraven, heel- en vroedmeester te Nieuw- en St. JooslandJ. de Visser, heel- en vroedmeester, te Stavenlsse Th. F. Martin, heel- en vroedmeester te Halst; P. M. De Ligny, apotheker te Middelburg G-. A. De Looze, apotheker te Zierikzee; M. N. Baert, apo theker te Vlissingen en mr W. A. van Hoek, te Middelburg. De St. Ct. bevat de statuten der vereeniging tot bevordering der Homoeopathie in Nederlandte 's Gravenhage. In het hoofdbestuur heeft o. a. zitting de heer H. Merckens, hoofdonderwijzer te Vlissingen. Naar men ons heden meedeelt bestaat het voornemen om in April van het volgend jaar te Middelburg weder eene schildergen-tentoonstelling te houden. Zjj zal plaats hebben in het nieuwe kunstgebouw, in het Schuttershof, dat wjj danken aan het krachtig initiatief van een onzer meest ge achte ingezetenen en dat zjjne voltooiing nadert. De gemeenteraad te Goes zal a. s. Vrjjdag des namiddags vergaderen, tot behandeling der be grooting van ontvangsten en uitgaven voor de gasfabriek over 1887 der verordening regelende de voorwaarden, waarop het gas geleverd zal worden en de vaststelling van het tarief; en van de volgende voorstellen van burg. en weth.a betreffende de voorziening in de vacature der be trekking van geneesheerb tot ontslag van den keurmeester van het vleesch enz. met benoeming van zjjn opvolgerc inzake het adres van bewoners van den Oostsingel tot het rooien van de boomen aldaar dop een mondeling verzoek van C. Kloos terman, om ontslag van pacht van den grond bjj de Zonstoof en e een verzoek van S. van der Pejjl en A. Foudraine om gebruik van water in de Vest. In dezelfde zitting zal vastgesteld worden het tweede suppletoir kohier van den H. O. en zullen benoemingen geschieden van leden van ver schillende commissiën en besturen tengevolge van periodieke aftreding. Vrijdag verleenen de ministers van marine en koloniën geen audiëntie. Het bekende oud-lid der Tweede kamer voor Hoorn, de heer K. de Jong overleed gisteren, juist op zjjn 71en jaardag. Onder dagteekening van 30 Oct, wordt aan de Vorstenlanden geschreven Donderdagmorgen 28 dezer hebben onder de bevolking der onderneming Djatten-Moedja Moed- joe ongeregeldheden plaats gehad, vermoedeljjk ontstaan door ontevredenheid over den zwaren arbeid. De controleur begaf zich onmiddellijk derwaarts, teneinde die geschillen te regelen 6n bp te leggen. In stede echter dat de bevolking naar de welgemeende aanmaningen van den con troleur luisterde, dreigde zij hem te zullen van kant maken. De controleur reed naar de stad terug, om den resident van het voorgevallene kennis te geven. Terstond werd een afdeeling cavalerie onder kommando van den kommandant der lijfwacht Kohn en een peleton infanterie naar die plaats gezonden. Beide troepen-afdeelingen keerden eerst tegen half drie uur des middags terug en brachten een aantal rebellen gevan kelijk mede. In plaats van den heer J. H. Thiel Jzn., is met 1 Januari a. tot onderwijzer aan de volks zangschool, van de vereeniging Uit hel volkvoor het volk, benoemd de heer A. Verschuur, onder wijzer aan de leerschool alhier. Voor die betrek king hadden zich vier sollicitanten aangemeld. Mej.A. C. Abresch te Middelburg verwierf te 's Gravenhage akte Nederlandsch M. O. Gisteren werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit te Leiden de heer E. P. Lenshoek (geboren te Wolf aarts dijk), met academisch proefschrift, getiteldHet strafproces bij de landmacht. In de Dinsdagmiddag te Col jjnsplaat gehouden aadsyergadering werd o. a. tegen 1 Jan. eervol ontslag verleend aan mej. K. A. Pervoost als onderwijzeres aan de openbare lagere school. Verder kwam in behandeling een voorstel tot wijziging der jaarwedden der aan te stellen onder- Naar het Poolsch, VAN HENRYK SIENKIEWICZ. Marysia stiet Wotjeh in de zijde. „Wotjeh „Wat zanikt ge?" „Wij zijn omgevallen." „Wat? Is de fleseh omgevallen?" vroeg Wotjeh en viel weer in slaap. Het meisje ging naast de slede op bare hurken zitten wachten. Maar zij leed hoe langer hoe meer van de kou en begon dus den slapende weer te schudden en te roepen „Wotjeh Geen antwoord. „Wotjeh, ik wil naar huis!" Na een poos weer: „Wotjeh, anders ga ik te voet!" Eindelijk ging zij. Zij dacht dat ze niet heel ver meer van Leszozijne af was en kende den weg heel goed, daar zij eiken Zondag met haar moeder daarheen naar de kerk was gegaan. Oisehoon het dooide lag de sneeuw nog meer dan een voet wijzers en werd met algemeene stemmen bepaald dat het hoofd der school zal genieten 1200, de onderwijzer met hoofdakte (eerste onderwijzer) ƒ700 en de andere onder wjjzers te beginnen met 450 en opklimmende tot ƒ600 met eene drie. jaarljjksche verhooging van ƒ50 en dat de thans aan de school verbonden onderwijzers het trak tement zullen genieten, dat zjj op het oogenblik hebben. Weldra zal een adres van verreweg de meeste rectoren en conrectoren onzer gymnasia, aan den minister van binnenlandsche zaken worden ver zonden. Daarin verklaren de onderteekenaars zich met nadruk tegen het door vele hoogleeraren in de rechten onderteekende voorstel, strekkende om van aanstaande juristen in het vervolg geen ken nis van de Griekse he taal meer te vorderen. Hoewel zjj de eischen in dit vak voor alle leer lingen thans te hoog gesteld achten, zouden zij het ten zeerste betreuren, wanneer de door genoemde heeren voorgestelde maatregel in de wet of de besluiten werd opgenomen. In zake het Amst. steen werpersproces is cassatie aangeteekend door de beschuldigden Faille, Van Beesten, vrouw Scholten en P. J. J. Scholten, Lodewjjks en Bredius. MUS I C A L I A. Een goedgezind en zeer dankbaar publiek be vond zich gisterenavond in de concertzaal om de kamermuziek soiree bij te wonen van onze stad- genoote, mejuffrouw Marie Van Berlekom, in verbinding met den hier zoo gunstig bekenden viool virtuoos, den heer W. Kes van Dordrecht en mejuffrouw C. Esser altzangeres, van Amsterdam, die men ons als eene zangeres van beteekenis had aangekondigd. Het programma bood ons velerleiDuitsche, Eransche, Zweedsche, ja zelfs Spaansche muziek, alleen geen Nederlandsche Dit deed ons de opmerking maken, dat het wel wat vreemd klinkt, dat drie Nederlandsche kun stenaars zich in een concert vereenigen en daarbjj geheel en al hunne nationale componisten vergeten. We zouden die opmerking niet maken, als het niet juist de Nederlandsche kunstenaren zijn, die zich in den Iaatsten tijd tegen alles, wat van het buitenland komt en vooral tegen Duitschland verzetten. Uitmuntend was wederom het voortreffelijke vioolspel van den heer Kes hij is een meester op zijn instrument en een sieraad onder de Neder landsche virtuosen. Hij speelde Wieniawski's D moll Concert met edele opvatting en groote zekerheid, eene Romance van Svendsen met glansrjjken toon, en een Spaan sche dans van Sarasate met fabelachtig zekere techniek. Het concert van Wieniawski sckjjnt ons minder geschikt om alleen met klavier be geleiding gespeeld te worden ook is het laatste deel van dit concert niet geheel van trivialiteit vrij te pleiten. Svendsan's Romance rnunt meer uit door ge zochte en eenigszius gedwongen harmoniën dan wel door vloeiende melodiën, die voor romancen gevorderd worden. De Spaansche dans is een opeenhooping van moeilijkheden, die wel wat gelijken op kunstenma kerij, doch zij is tevens een dankbaar stuk voor een zoo ontwikkeld violist als de heer Kes, die dan ook al de door hem gekozen stukken zoo fraai uitvoerde als hem slechts mogelijk was. De heer Kes speelde met mej. Van Berlekom» eene sonate van Mozart en leverde daarmede het bewijs, dat die sonaten nog altijd eene plaats waardig zijn op een concertprogramma, hoewel die in den Iaatsten tjjd toch meer te huis behooren in dillettanten kringen. Mejuffrouw Esser is in het bezit van eene mooie altstem en heeft ook eene goede techniek, hoewel we toch van hare opvatting en wijze van zingen iets anders hadden mogen verwachten. Pathos is hier en daar zeer mooi, maar alles even pathetisch en breed te zingen wordt op den duur vermoeiend, en vooral nog te meer als het timbre van de stem zoo donker is. Dit kan ook gevaarljjk worden, daar, zooals gisterenavond hoog in het bosch. Maar de nacht was mooi beider. De blinkende sneeuw vereenigde zich met het schijnsel der witte woiken zoodat men den weg kon zien alsof het dag was. Marysia keek Let donkere bosch in. Duidelijk en statig staken de donkere stammen tegen den witten achtergrond af. Er lag een plechtige vrede over het woud en de kleine schepte moed. De dikke, natte rijp op de takken begon te smelten en viel in groote droppels naar beneden, dat was het eenige geluid dat de stilte verbrak. Aan alle kanten was het stil, kalm en eenzaam. Er woei geen koeltje. De met sneeuw beladen struiken waren onbewegelijk. Alles lag in winter slaap. Het witte lijkkleed der aarde, het stille natte bosch, de Lleeke wolken aan den hemel alles scheen één groot geheel te vormen. Het eenige lovende wezen, dat zich, als een klein zwart stipje, te midden dier zwijgende grootheid voort bewoog was Marysia. Gij goed, liefderijk bosch I De droppels, die van uwe smeltende ijskegels neer vallen, zijn welluht tranen, welke gij om het weesje vergiet. Zoo goed en meewarig kunnen die reuzei,boomen voor zulk eeu tengerschepseltje gevoelen 1 Daar stapt zij voort, het kleine kind, zoo zwak, zoo arm, te midden van de sneeuw, van nacht en eenzaamheid vol moed en hoop, alsof er geen gevaar bestond. De heldere nacht bleek, in een woord adem gehaald moest werden. Toch was het ons aangenaam met deze dame kennis gemaakt te hebben. Mejuffrouw Van Berlekom speelde eene Sonate van Beethoven, Preludia fuga van Bach, Etude van Reinecke, en La Fileuse van Raff, en leverde het bewjjs dat zjj zich zeer goed heelt geoefend. Neemt men in aanmerking dat mej. Van Berlekom zich voor het eerst in het openbaar liet hooren, dau moet men erkennen, dat zij zich dapper ge kweten heeft van hare taak. Het kleine, eenvoudige stukje van Reinecke heeft zjj zeer not en met zeer veel gevoel gespeeld zij oogstte daarmede dan ook warmen bjjval in. Het is der politie alhier gelukt den persoon, die Zaterdagavond in een horlogemakerswinkel een zilveren horloge „verdonkeremaande," op te sporen, hem in arrest te nemen en op",het horloge, dat door hem inmiddels reeds verkocht was, beslag te leggen. De verdachte is een zwervend zeeman, 49 j. oud, en heet K. Te Borssele heerschen de mazelen epidemisch. Niet minder dan 33 woningen zijn van een ken merk voorzien. Tot Dinsdagmorgen bedroeg te Zaainslag het aantal aangegeven ljjders aan mazelen 136, voor komende in 62 huisgezinnen. De Belgische zeeloods, over wiens uitbljjven in verband met de jongste stormen, men zich ongerast begon te maken, is gisteren avond be houden te Vlissingen aangekomen. Hij was met de Noorsche bark Plantagenet gez. Sörensen, geladen met petroleum, komende van Philadelphia en bestemd naar Antwerpen, tot 40 mijlen benoorden Texel weggestormd. Aan boord van het denzeliden avond te Vlissin gen, op weg naar Antwerpen, gepasseerde Duitsche as. Hannover, komende laatst van Vigo, bevond zich de uit 12 man bestaande equipage van het verongelukteEng. ss. Etelwolf, gezagv. David Cargel- Verdere bijzonderheden ontbreken nog. Naar men ons meldt is de bekende Sloe- of Jacobpolder, ter grootte van ongeveer 232 hectaren, gelegen onder 's Heer-Arendskerke, dezer dagen naar genoegen van de eigenaren uit de hand verkocht aan den heer E. Remy te Leuven. Het algemeen verspreid gerucht dat, toen de polder in Aug. jl. publiek in veiling werd gebracht, het den eigenaren niet om verkoop maar slechts om taxatie te doen was, is door dezen eigendoms overgang uitdrukkelijk gelogenstraft. Volgens aan den gemeenteraad van Axel gedane mededeeling heeft zich niemand opgedaan om het ophalen van den haard-aseh en de vuilnis benevens het schoonhouden der straten te pachten, De raad besloot met algemeene stemmen een vasten arbeider daarvoor aan te stellen. In weerwil van de aanzienlijke vergrooting der haven te Bruinisse, in 1872, waarvan de kosten toen ruim 20.000 hebben bedragen, blijkt deze in den Iaatsten tijd dikwijls weer te klein te zijn, omdat het aantal vaartuigen sedert aanzienljjk is vermeerderd, vele oude sche pen door nieuwe vervangen of vergroot zjjn> terwjjl vele vreemdelingen in die haven met stormweder of donkere herfstnachten een veilige ligplaats voor hunne vaartuigen zoeken. Jongst leden Zaterdag kwamen er weer vier beurtschepen in, omdat het weder niet vertrouwd scheen om op de reede voor Bruinisse te overnachten, die, wel is waar, goed is zoolang de wind zuidelijk, zuidwest ot uiterlijk west bljjft, doch volstrekt niet deugt, wanneer de wind tot het noordwesten of noorden doorloopt, hetgeen bij stormweder meestal tegen hoogwater plaats heeft, onder welke omstandigheid het dikwijls zeer moeilijk zoo niet onmogelijk en steeds gevaarljjk is om te vluchten en veiliger reede te bereiken. Met gemelde beurtschepen, nog een vreemden schipper, die aardappelen laadde, en de hier tehuis behoorende vaartuigen lag, zoo schrijft men ons van daar, de haven toen geheel volware er meer plaats en bijgevolg het in- eu uitvaren minder moeieljjk of bezwarend, dan zouden meer vreemdelingen, ook met grootere schepen, daarvan zelf schijnt over haar te waken. Hoe aandoenlijk is zulk een klein machteloos wezeD, alleen te midden dier geweldige machten. Het kind had al een heel eind geioopen maar begon moede te worden. Hare groote zware schoenen belemmerden haar in het loopen, daar zij er telkens mede in de sneeuw bleef steken en ze er met groote moeite weer uit moest trekken. Ook hare handen kon zij niet vrij bewegen; want in de eene hield zij krampachtig het kwartje vast dat Kulikowa baar gegeven had. Zij was bang dat het in de sneeuw zou vallen en hield haar arm stijf tegen het lijf. Af en toe begon zij hardop te schreeuwen doch hield weer plotseling op om zich te overtuigen of niemand haar gehoerd had. Alleen het bosch had haar gehoord. De droppels vielen zoo zacht, zoo liefderijk neder alsof de boomen met haar weenden. Misschien had nog een ander haar schreien vernomen! Marysia liep steeds langzamerzou zij veidwaald zijn? Wol nren! Als een breed wit lint slingerde de weg tusscheu de donkere bosehwanden door. Maar zij is zoo slaperig, zij valt bijna om van vermoeidheid. Zij verlaat den weg en gaat onder een boom zitten. Hare oogleden vallen toe. Een oogenblik kwam het haar voor dat haar moeder over de sneeuwvlakte van het kerkhof naar haar toekwam. Er kwam niemand. gebruik maken, zoodat een veel vergroote- en reeds voor jaren gewenschte en gevraagde vluoht- haven alhier eene groote tegemoetkoming zon zjjn in de vele gevaren, die de scheepvaart bij afwisseling te trotseeren heeft. Per spoortrein vertrok Maandag van Harlingen naar Leeuwarden een wagenlading aardappelzoe kers en zoeksters, om zich te verantwoorden over bedoeld bedrjjf, voor zooverre dit was uitgeoefend zonder toestemming van den bezitter van het land Door de veelheid der püchtigen heerschte in den wagen een bepaald gezellige toon, die de vrees voor gevangenis bljjkbaar overstemde. Even vóór Leeuwarden hield de trein als gewoonlijk stil, voor het controleeren der plaats biljetten maar toen dit was afgeloopen, kon men den trein niet weder in beweging brengen. Wat was 't geval? In een damescoupé had een der dames het nood sein, op den Westinghouse-rem correspondeerende, overgehaald en dus de deugdelijkheid van dit instrument proefondervindelijk bewezen. Daar geen der drie dames, die zich in de coupé bevonden, zich scheen te herinneren, wie van haar het feit had bedreven, is door den rijksveldwachter van alle drie nota genomen. Te Ha9kerland is, naar wordt gemeldt, tot opheffing van het armbestuur besloten om dat er geen armen zijn. Gelukkige gemeente! Een jaar of 12 geleden werd op de Schie te Rotterdam een juffrouw vermoord en te haren huize een belangrijks partjj effecten gestolen. Een zandschipper, die met zjjn schuit in de nabjjheid van het huis der vermoorde lag, werd van dezen moord en diefstal verdacht en deswege tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Deze veroor deelde heeft zijn straftjjd uitgediend en is thans weer op vrjje voeten. In de vorige week kocht een aardappelkoopman in de Pannekoeksteeg van een schipper een partij aardappelen. Toen bet op betaling aankwam, beweerde de koopman geen contanten in huis te hebben en stelde daarom den schipper voor hem te voldoen met een effect, dat hjj maar aan een wisselkantoor behoefde aan te bieden om daar voor geld te erlangen. De schipper begaf zich met het effect naar eeu wisselkantoor op den Blaak. Daar koesterde men omtrent het stuk eenigen argwaan, ontbood per telephoon de politie, die gegevens genoeg meende te hebben om het effect in beslag en den schipper in arrest te nemen. Spoedig was ook de koopman gearresteerd, de politie deed in zjjn huis in de Pannekoeksteeg huiszoeking en vond toen voor den koopman hoogst eompromitteerende zaken. Ook zijn vrouw werd in arrest genomen. Deze liet zich bij een verhoor, nadat haar door den rechter van instructie was verzekerd, dat haar man alles bekend had, ontvallen „is de kerel zoo dom geweest", en raakte toen aan het klappen. Het vermoeden der politie werd bevestigd; het effect, dat ter inwisseling was aangeboden, bleek atkomstig uit den boedel der op de Schie ver moorde dame. Nog zes of acht andere personen, die van mede plichtigheid in deze zaak worden verdacht, zjjn door de politie in arrest genomen. Bovendien moet er eenige grond zijn ook deze personen te verdenken van den verleden jaar plaats gehad hebbenden diefstal in de Josephskerk, van welke dieven men tot heden het spoor bjjster bleef. De laatste, schuit die gisteren te Scheve- ningen aankwam, bracht 60 kantjes en ruim 20.000 stuks steurharing mede. Nu is de geheele vloot behouden thuis. De bond van Nederlandsche suiker-fabri kanten zal den 16en dezer te Rosendaal een ver gadering houden, waariD men den prjjs der suikerbieten voor de campagne 1887/88 zal vast stellen. Aan de Uileboomen te 's Gravenhage kreeg een minDend paartje twist, die de beminde be ëindigde met een in den volsten zin des woords koud bad. Zjj werd met veel moeite, want zjj verzette zich krachtig tegen haar redding, door haar minnaar en eenige omstanders gered. Onder Strjjen viel een arbeider, die bezig was een tweejarig paard „tuigmak" te maken, van de kar, waarna het paard hem den schedel stuk trapte. De man was'weduwnaar en laat vjjfnog zeerj eugdige kinderen na. Te Hoorn overleed onlangs in het diaconie huis een arm man, »de naaister" geheeten, die bjj mingegoeden, evenals zoo menig vrouwspersoon, Maar het kind wist zeker dat er iemand komen moest. Wie? Wel de engel! Kulikowa had immers gezegd dat de engel over haar waakte. Marysia kende hem zeer goed. In het hutje harer moeder was een geschilderde engel met ren lelie in de hand en met vleugels. Hij zou zeker komen. Steeds luider vallen de droppels neer. Misschien zijn het de vleugels van den engel die de droppels afschudden! Haar hoofdje zinkt hoe langer hoe lager; het is zoo doodstil in het bosch. En zacht onhoorbaar is de engel gekomen. Het is de tweelingbroeder van den slaap. Zij is spoedig bij haar moeder, te huis! Wotjeh is ontwaakt en rjjdt slaperig verder. Tusschen de boomen komt een grijze kop met spitsenvorm te voorschijneen wolf besnuffelt begeerig het doode kind. Laat hem maar begaan! De engel heeft het meisje reeds lang naar haar moeder gebracht. I I D E.

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 3