Verspreide Berichten, Kerknieuws. Landbouw. Keektszaken. betuigde zjjn en dank voor de wjjze van ontvangst en de gesproken -woorden, die van zulk een goed vertrouwen in zjjn persoon getuigden, verzekerde, dat hij met schroom zjjn nieuwe betrekking aan vaard had, maar dat hjj rekende op den steun en de voorlichting der onderwijzers, en dat het hem steeds aangenaam zou zijn hunne belangen en die ran het onderwijs te behartigen. Daarna werd den oud-schoolopziener als blijk van achting en vriendschap een net album (op standaard) met de photographische portretten der onderwijzers en onderwijzeressen uit het arrondis sement Zierikzee aangeboden. Deze dankte daarvoor recht hartelijk en ver zekerde, dat geen ander geschenk hem aangenamer zou zijn geweest, omdat er tusschen de onderwij zers en hem steeds de alleraangenaamste verhou ding bestaan heeft. Na de heropening der vergadering, thans door den heer Cau geleid, hield de heer Hogerland in een geestig opstel een pleidooi voor het gebruik der sprekende letterbeelden van Van Wulf en, als aanvulling bij de bekende methodes voor het aanvankelijk leesonderwijs. Hij gaf als zijne er varing, na een gebruik van drie maanden, te kennen, dat de kinderen gemakkelijker, prettiger en vlugger leeren lezen. De heer Van de Garde kon de opmerking niet weerhouden, dat het gebruik toch een* stap was in de richting der oude me thode, vroeg of het gunstig resultaat niet eerder aan den sprekenden meester was toe te sehrjjven en wenschte, dat ook anderen hunne ondervinding zouden meêleelen. Aangezien dit nog maar door een enkele kon worden gedaan, onthield de vergadering er zich van om een oordet-1 uit te spreken. De op heden, ten behoeve der Ev. Lutherache armen alhier gehouden collecte heeft opgebracht ƒ263. Bjj de hervormde gemeente te Hoek beroepen de heer R. Rokma, predikant te Krabbendjjke. Beroepen bjj de Herv. gemeente van Zwart- luis de heer J. A. van Boven, thans pred. ta Oost- en West-Souburg. De heer Elout van Souterwoude heeft, wegens de uitspraak der Synode in de zaak der 75 Am- sterdamsche kerkeraadsleden, alle betrekking met het hervormd kerkgenootschap afgebroken. Een landbouwer uit Walcheren schrijft ons: De donkere dagen voor Kerstmis zijn niet erg geschikt om iemand vrooljjk te stemmen. Onwil lekeurig wordt men, door tal van zaken, er aan herinnerd, dat weldra het jaar weer voorbij zal zjjn en als van zelf komt men er toe om te over denken, wat dat tijdperk in zijn aanvang heeft beloofd en wat het in de werkelijkheid heeft gebracht. Wij, boeren, hebben voor die overpein- z ingen allen tijd gedurende de lange winteravonden en al komt men niet tot zeer veel blijde resul taten toch kan zoo'n terugblik niet kwaad. Over moeder natuur mogen we dit jaar niet klagen. In 't voorjaar was de weersgesteldheid van dien aard, dat de werkzaamheden onder hoogst gunstige omstandigheden en op tijd konden plaats hebben. De akker kon behoorlijk worden bewerkt en geschikt gemaakt om de zomervruchten te ontvangen en ook gedurende de ontwikkelings periode van de zaden in den bodem, liep alles mee. Liet het zich in het begin aanzien dat van de teelt van witte- en bruine- boonen niet veel zou terecht komenweldra werd het weder zoo, dat de oogst daarvan bui tengewoon goed kon worden binnengereden en viel ook de kwaliteit dezer vruchten niet tegen. De «uikerpenenteelt ja, die is dit jaar niet best geweest, maar zou dat nu geheel de schuld zijn van de fabrikanten, die voor den boer onvoordee- lig zaad deden uitzaaien Hoeveel perceelen zijn er niet met suikerpeën bezet die, door gebrek aan kracht, daarvoor ten eenenmale ongeschikt zijn en die een bewijs leveren, hoezeer de pro- ductivieteit van den bodem door verwaarloozing kan verminderen. Hoe grooter de oppervlakte peën, hoe kleiner die met andere wedergewas- sen gezaaid, waardoor vermindering van veevoe der ontstaat, die noodwendig vermindering van mest moet tengevolge hebben. En van veevoe der komt men geleideljjk tot het vee zelf. Hoe iet het er soms op stal bij ons uit Worden de dieren wel altijd behoorljjk gevoed en verzorgd Heeft de overgang van groenvoeder op droog wel langzamerhand plaats en moet het jonge vee niet veelal, zoo uit de weide, zich tevre den stellen met het volumineuss stroo Wordt de zindelijkheid voldoende in 't oog gehouden en is men overtuigd dat eene normale huid-uitwase ming, die toch noodzakelijk is voor eene goede aan een zijden draad hing. Verleden Zondag kwam zij bjj mij en ik zei: Maar Kalikatowa, Kalikstowa breng uw Marysia liever naar het heerengoed Maar zij zeiNeen één dochtertje heb ik en dat geef ik niet weg. Maar verdrietig was zij en zij begon verschrikkelijk te huilen en toen ging ze naar het raadshuis, naar den schout en bracht hare papieren in orde. Vier gulden zes stuivers heeft zij betaald. Maar voor mijn kind, zei zij, spijt het mij niet. O mijn God en oogen heeft zij gehad, zoo groot en zoo wijd open en toen zij dood was waren ze nog grooter. Eu toen we die wilden sluiten ging het niet. Men zei dat ze na haar dood nog naar haar kind keek." „Laat ons nog een half pintje op al die ake ligheid nemen." (Word vervolgd. gezondheid, alleen door zorgvuldige en voortdu rende zorg is te verkrijgen? En dan,'t gebied der vee-veredeling Wat een ruim veld ligt daar nog ter bearbeiding Niet onze gemakzucht moet de keus bepalen der fokdieren, maar geheel andere beweegredenen moeten ons daarin leiden. En de varkensI lat verachte gedeelte der veeteelt wordt nauwelijks eenige zorg waardig gekeurdis dat billijk Is niet reeds lang elders bewezen dat, bij den tegenwoordigen lagen stand der graanprijzen, eene varkensmesterjj op groote schaal wel degeljjk voordeel kan opleveren Aan veredeling van zaaigranen wordt in onze omgeving ook nog bjjna niets gedaan. Waarom zouden ook wij 't voorbeeld der Engelsche en Pransche landbouwers niet kunnen volgen en ons meer toeleggen op de teelt vau zaaigranen, die steeds voor hoogen prjjs worden verkocht Ziedaar tal van vragen, die gemakkelijk door nog meerdere zouden kunnen worden gevolgd. Laten wy die eens bepeinzen als we in 't hoekje van den haard zitten en vooral die de vee-verzorging betreffen eens bespreken met moeder de vrouw. Wellicht gaan we dan het nieuwe jaar in met nieuwe voornemens, die, be hoorlijk ten uitvoer gebracht, kunnen medewerken om '87 wat meer financieel voordeel te doen opleveren. Moge het alzoo zijn Naar men meldt, is door het gerechtshof te 's Gravenhage een nieuw onderzoek bevolen naar de oorzaak van den brand in het Scheveningsche Kurhaus. Dit is in strjjd met de beslissing der rechtbank, die geen termen bad gevonden tot het doen instellen eener vervolging, op grond van art 158 strafwetboek, tegen de dienstbode, die aan wezig was in de kamer waar de brand ontstond. Zaterdag avond ruim 10 uren trad een per soon den winkel binnen van den horlogemaker V. in de Langedelft alhier volgens zijn zeggen met het doel een zilveren horloge te koopen. De winkelier gaf den man een horloge in de hand en in minder dan geen tjjd waren quasie-kooper en het horloge verdwenen. De horlogemaker snelde natuurljjk naar voren, doch van den op lichter was geen spoor meer te ontdekken. De dief is iemand van 40 a 50 jarigen leeftijd, klein en tenger van gestalte. Hij heeft een uit komenden grjjzenden baard, is schamel gekleed met een jas van donkere stof, heeft een donkere pet op en draagt een breede wollen das, oranje rood met geel. De politie doet onderzoek. Zaterdagzond men ons uit Terneuzen het vol- gonde bericht „Volgens rapport van een Vlissingschen zee- loods, is in den laatsten storm in de Noordzee een groot stoomschip, natie onbekend, met man en muis vergaan." Kwam het ons vreemd voor dat zulk een be richt in Vlissingen niet bekend zou zijn en ons van daar niets hieromtrent gemeld werd, ook om andere reden, o. a. het noodelooa veroorzaken van ongerustheid, namen wij het niet op, voor dat wij eerst een onderzoek naar de waarheid hadden ingesteld. Thans is ons gebleken dat werkelijk een Belgische loods het bericht heeft overgebracht, dat hij tjjdens de jongste stormen, Woensdag of Donderdag 's namiddag 3 uur, op de bank 'aan de Ruitingen een stoomboot heeft zien zitten n:et noodsignalen in de masten, en dat hij deze heeft zien verdwijnen. Overigens werd het toen te dik om iets verder te kunnen zien, daar hij niet dicht genoeg bij de plaats was, en er ook niet dichter bij kon komen. Men heeft, toen het bericht te Vlissingen gedaan was, naar Ostende getelegrafeerd of aldaar iets naders bekend was en van daar is geseind, dat men eene bark ten ZW. van het vuurschip der Ruitingen heeft zien stranden. Of daar mede nu hetzelfde Bchip bedoeld wordt, waar van de loods gewag maakte, en deze niet goed gezien beeft, of dat men zich te Ostende in het soort van schip vergiste, dan wel of èr een bark èa een stoomboot daar ter plaatse vergaan zijn, is niet met zekerheid uit te maken. Hiermee in verband nu brengt men de afwezig heid van een Belgischen loods, die vóór de stormen op een bark is overgegaan en men vertelt nu te Vlissingen dat de loods met de bark vergaan is. Toch is dit, volgens andere berichten van loods- booten, die hem van den Noord zouden gezien hebben, volstrekt niet uitgemaakt, en is het meer waarschijnlijk dat hij van de kust iu noordelijke richting verwaaid is. Een Veersche dienstbode had in een winkel aldaar een paar klompen gekocht, doch wenschte die een dag of drie later te verruilen, omdat ze h. i. te dun waren. De winkelierster verklaarde de klompen niet te kunnen terugnemen, waarop de dienstbode haar met een der klompen een goed aankomenden slag in het gelaat gaf. De zaak is in handen der politie. Bjjkans alle besturen der Zondagschool-ver- eenigingen te Goes zijn besloten de gewone jaar- Ijjksche Kerstfeestviering niet te houden op dat tijdstip; misschien later. Echter zullen de toe gedachte geschenken den kinderen toch worden overhandigd. Hoewel de mazelen-epidemie zeer afneemt; ja misschien met Kerstdag geheel ge weken zal zijn, zou het toch gevaarlijk kunnen wezen dat de kinderen werden verleid in de avondlucht te loopen, hetgeen sommigen zeker zou kunnen schaden. Zaterdag heeft de heer L. Laban teYerseke onverwacht ontslag genomen als lid van den gemeenteraad en als lid van het algem. armbe. stuur, In de Zaterdag te Nisse gehouden vergadering van den gemeenteraad was een schrijven van den heer L. Nieuwenhujjse ingekomen, waarin hij zjjn ontslag als raadslid indiende. Onder dezelfde gemeente heeft men Vrjjdag een volwas- Ben otter geschoten. In de z. g. weelen, overblijfselen van vroegere doorbraken of voormalige kreken, van Westelijk Zuid-Beveland vindt men in den laatsten tjjd veel van die die ren. Zaterdagmorgen waren het weder en de zee zoover gunstig, dat eenige visschersvaartuigen het op het Nieuwe Zand gestrande stoomschip Rival konden naderen. Het schip is gebroken en zit met den voor- en achtersteven geheel onder water. Er bestond thans nog geen gele genheid om iets van het schip of de lading te kunnen bergen. Eenige balen vlas zjjn aan het strand West-Schouwen aangespoeld. Volgens een te Stavenisse van bevoegde hand ontvangen schijven kan het aldaar aangespoelde lijk van niemand anders zjjn dan van Leopold Debbout, tehuis behoorende te Dejjnze (Belgie), gevaren hebbende het kotterschipCleopatra. Dit vaartuig is den 3en Dec. des namiddags te Hansweert ingegaan naar Belgie; het had toen alleen aan boord den knecht, die aan de ambte naren te Hansweert verzekerde, dat zjjn meester daags te voren (dus den 2 dezer) ter hoogte van Stavenisse door een klap van de giek was over boord geslagen. Naar men zich wellicht herin nert, is het lijk den 3ea te Stavenisse aangespoeld en bevatten de daarbij gevonden kanaalbriefjes den naam van F. de Boet. Door de stormvloeden der laatste dagen is aan de verdedigingswerken van het waterschap Scherpenisse nog al eenige schade ontstaan. Eerst Zaterdag morgen gaf de lage ebbe gelegenheid dit goed op te nemen. Hoofdzakelijk is op het zuideljjk gedeelte de steanglooiing opgebroken en hier en daar ontzet. Te zamen bedraagt de schade in de Doorniksche en Vilvoordsche steen glooiing 1500 M2, terwijl van de steenbezetting op het rjjsbeslag 1000 M2 is weggeslagen. De kosten om een en ander te herstellen worden geraamd op ongeveer 1400. Neemt men in aanmerking, dat juist dit gedeelte der waterkeering bjjna 3 dagen lang den aan houdenden Z. W. storm heeft moeten doorstaan, dan wekt het verwondering dat niet eenige dui zenden gulden schade is veroorzaakt, 't Pleit natuurljjk voor het goed onderhoud. Aan het waterschap Poortvliet is ook eenige schade ontstaan, hoewel in mindere mate. 300 M2 steenglooiing en ook eenige steenbezetting op het rjjsbeslag, werden daar weggerukt of ontzet. Als eene bijzonderheid is het misschien nog meldenswaard, dat te Stavenisse de barometerstand van af Woensdag voormiddag 10 uur tot Donder dag avond 5 uur geregeld 727 m.M. was. De mosselvloot, die Maandag morgen 6 dezer, geladen van Bruinisse naar Antwerpen uitzeilde, kon, tengevolge van de gewoed hebbende stormen, eerst Vrijdag aldaar terugkomen. Ook zjj heeft heel wat te verduren gehad. Door elkander te forceeren, om het eerst aan de markt te zjjn, hebben de schippers dien Maandagavond de haven te Hansweert verlaten, teneinde des nachts de reis voort te zetten. Intusschen wakkerde de harde wind van 's avonds aan tot den storm van Maandag op Dinsdag, waardoor van een vaartuig de mast gebroken is en verscheidene anderen het zoo moeilijk hadden, dat sommige opvarenden meenden te verongelukken en niet dan met levensgevaar hunne bestemming konden bereiken, 't Is wel wat roekeloos zoo veel te wagen, doch zoo gaat het in dien schelpvischhandel Ook Terneuzen zal weldra een ontspannings plaats rijk zijn. De heer G. Passeur zal bij het Hotel de la station een theetuin doen aanleggen en dien voor de ledbn tegen eene contributie van 3 's jaars toegankelijk stellen. Eene commissie van toezicht, bestaande uit de heeren F. Wijnman, R. Walraven en M. Eyke, houdt zich bezig met de inrichting van den tuin te regelen en verdere werkzaamheden. Er zal in den tuin een kegel- en eene flobertschietbaan worden aangelegd, terwijl er een kiosk zal ver rijzen en ook voor de jeugd kinderspelen zullen opgericht worden. 85 ingezetenen van Terneuzen zijn reeds al lid toegetreden. Locomotief I „Breskens", voor de stoomtram BreskensMaldeghem, die onlangs bjj het laden te Breda in het water gevallen is en volgens sommige bladen niet meer te vinden was, is Za terdag te Breskens gelost. Drie locomotieven zijn nu afgeleverd. Locomotief „Schoondjjke" is reeds eenigen tijd behulpzaam bjj het vervoer van zand en grint, locomotief Oostburg" zal daarmee morgen beginnen. Onlangs werd tot veler verontwaardiging vernomen dat eene bekende teekening langs de trap van het Leidsche academiegebouw was ge schonden; men veronderstelde door een student. Thans is gebleken dat een half simpele juffrouw, die meermalen zwerftochten door het gebouw hield, is de ontoerekenbare bewerkster geweest is van de verminking. De heer Victor de Stuers nu heeft de teekening hersteld. Niet alleen werd de geheel uitgewischte voorstelling van den naar Leiden vertrekkenden zoon opnieuw geteekend, maar ook alle andere teekeningen, die onder den tand des tijds en de onhandige stokken der voorbijgangers geleden hadden, werden in vorige frischbeid hersteld. Zelfs teekende hjj in het „Zweetkamertje" nog een knap vrouwentopje, als beeld van „het eeuwig schoone." Te 's Gravenhage viel een vaste metselaar aan de gasfabriek van het dak van dit gebouw, tengevolge waarvan hjj overleed. Met Kerstdag heeft te Hengeloo het jaar- ljjksche congres der sociaal-democratische partjj in Nederland plaats. In Berg en Terbljjt (Limburg) is bet recht gezellig. De burgemeester ontving dezer dagen een brief waarin hjj met moord werd bedreigd; voorden schrijver wordt gehouden een gewezen raadslid dat thans elders woonachtig is. De man besloot zjjn bedreiging met de woordenZoo waarljjk helpe mjj God almachtig. Het Hbld deelt nu weêr mee dat Amsterdam geen vaster heeft. De bedoelde Alexander Jacques zit hoog en droog te Londen. Zulk een oude nieuwigheid is dus voor ons land nog niet weggelegden wjj kunnen het ook bost zonder stellen. De eerste bierbrouwerjj in Indië, de Bata- viasche bierbrouwerij, is 15 Nov. 1885 in werking getreden, na allerlei bezwaren overwonnen te hebben. Zjj levert zeer goed dubbel princesse-bier. In het jaar 1886 zjjn naar N.-Indië uitgezon den 122 onderoff., 127 korporaals, 21 hoornblazers en 1524 soldaten. In December worden nog uitgezonden 8 onderoff., 16 korporaals, 2 hoornblazers en 142 soldaten, waardoor het vastgestelde contingent van 2000 man op 38 man na zal zjjn bereikt. De laatst gewoed hebbende Btorm heeft op de Zuiderzee, niet ver van den Marker vuurtoren, een tjalk doen zinken. De 80jarige schipper en de twee knechts trachtten in den mast eene schuilplaats te vinden. De schipper werd evenwel door eene stortzee overvallen en verdween in de golven. De knechts werden den volgenden dag door Gooische visschers gered en te Volendam binnen gebracht. Daar werden zij door de Volendam- mers liefderijk opgenomen en verzorgd. Doch ondanks de goede verpleging is toch een der knechts, een man in de volle kracht des levens, te Volendam gestorven, tengevolge van de door gestane ellende. Het ljjk is naar het lijkenhuis te Eiam over gebracht. Havas seiDt uit Varna dat de mogendheden reeds op de Turksche nota geantwoord hebben. Enkele mogendheden, o. a. Oostenrjjk en Italië, hebben twjjfel geopperd wat de uitvoering van de Turksche voorstellen betreft. Zjj beroepen zich op de verklaring der Boelgaarsche regeering, dat de bevolking gekant is tegen de candidatuur van den vorst van Mingrelië, daar zjj geen Rus sisch onderdaan tot vorst wil, maar wel een vorst als Alexander of Waldemar. Zoodra aan de wenschen der Boelgaren voldaan is, zullen het regentschap en het ministerie af treden indien dit in het belang van het land wenscheljjk is. Tengevolge der mislukte pogingen van de Porte loopen te Konstantinopel allerlei geruchten over een ministerieele crisis. Een ander telegram meldt, dat Engeland te Konstantinopel heeft laten verklarendat het de Porte niet steunen kan bjj haar pogin gen ten gunste der candidatuur van den vorst van Mingrelië en tot wijziging van het Boel- gaarsch regentschap. Het Belgische gouvernement zal voorstellen een commissie, bestaande uit militairen en burgers te belasten met het onderzoek naar het ontwerp D'Oultremont betreffende den dienstplicht. Baron de Courcel moet als voorwaarde voor het aannemen van de portefeuille van buitenland- sche zaken in het Pransche kabinet gesteld hebben, dat dit, gedachtig aan het geschenk van den her tog van Aumale het kasteel te Chantilly aan het Fransche volk, de wet ter verbanning der prinsen in zooverre zou wijzigen, dat de hertog van Aumale dan terugkeer in Erankrjjk werd toege staan. En Goblet èa Boulanger wilden hiervan niets hooren, waarop De Courcel bedankte. Uit Smyrna wordt geseind, dat het eiland Chios door een hevige aardbeving is geteisterd. Tal van huizen zjjn gespleten. Te Berlijn is gisteren een persoon gearres teerd, die een steen tegen de vensters van het keizerlijk paleis had geworpen. Volgens mededeeling van den Duitschen ontdekkingsreiziger Junker, die op zjjn reis van het binnenste van Afrika naar Kaïro te Zanzibar is aangekomen, bevindt zich Emin Bey in een goede positiehjj heeft de opstandelingen tot Lardo, aan den Witten Njjl, onderworpen. Te Montevideo kwamen eenige gevallen van cholera voor. De vastende Simon te Brussel is geen vastende langer meer. Op den elfden dag heeft bjj ontbeten. De Belgen troosten zich dat hun nationale eer niet lijdt onder deze inconsequentie, daar Simon op stuk van zaken een Zwitser was. Het feit zelf pleit voor het gezond verstand der Zwitsers. Uit Brussel schrijft men, dat voor het geval het advies van den procureur-generaal gunstig mocht luiden, de Belgische minister van justitie verandering van straf voor den veroor deelden Van der Smissen zal voordragen, zóo dat de tien jaren dwangarbeid zouden worden veranderd in een correetioneele straf. Zoodoende zou de veroordeelde niet naar het tuchthuis te Leuven behoeven opgezonden te worden en zou waar- sclijjnljjk in het begin des aanstaanden jaars zjjn invrjjheidstelling volgen. Zekere H. Böhm te Tornow, heeft de vol gende methode uitgevonden omgistteconserveeren. De gist wordt ter verdeeling in kleine stukjes gezeefd bjj ongeveer 35° tot op een vochtigheids gehalte van 10 a 12 gedroogd en met 7J druivensuiker en 3 dubbelkoolzure sola ver mengd. De zóo verkregen droge gist, die gedu rende een geheel jaar onveranderd bljjft, moet niet verward worden met het bekende, weinig werkzame, droge gistpoeder. Het drogen slechts

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2