JN° 294, 1 Dinsdag 14 December, 1 FEUILLETON. e Middelburg 13 December. D33 ENGEL. Onderwijs. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Kulikowa antwoordde „Ik had het al lang gezegd, dat haar leven Agenten te Ylissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Boeland, te Krniningen: P. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Nieuwenhtjijzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger Bij de behandeling, Zaterdag, in de eerste kamer van het wetsontwerp tot afwijking ten behoeve der gemeente Yeere van de regels der gemeente wet omtrent plaatselijke belastingen trad de heer Yan Akerlaken in historische beschouwingen over de regelen ten aanzien van de plaatselijke belas tingen bij gemeentewet gesteld, speciaal over de geschiedenis van art. 255, ten betooge dat de gemeenten, onder dit art. vallende, niet in een meer afhankelijke positie zouden verkeeren dan alle andere. Hij achtte 't in strjjd met art. 142 der grondwet dat de tweede kamer den roggeaccijns afgeschaft en dien op 't gedistilleerd verhoogd had. Daardoor was de rijkswetgever getreden op het gebied van den plaatselijken wetgever. Dit gevoelen werd gedeeld door den heer Moolen- burghvolgens hem kon wel de wetgever alge- meene regelen stellen maar niet bepalen welke plaatselijke belastingen al of niet zouden worden geheven en tot welk bedrag. De minister van binnenlandsche zaken bestreed die meening. Hij meende dat het recht van amendement, de tweede kamer toegekend, niet beperkt kan worden. En wat de afwjjking betreft van art. 142 der grondwet, hield hij staande dat de wetgever, die de algemeene regels stelt, ook bevoegd is de uitzonderingen op die regelen vast te stellen. Het wetsontwerp werd ten slotte met 30 tegen 2 stemmen die van de heeren Fransen van de Putte en Yan Akerlaken aangenomen. In den loop der discussie erkende de minister, dat hij, zonder goed op de hoogte te zjjn, Veere met een hooger accijns op gedistilleerd had begiftigd om het te verlossen van een rogge- accjjns, die opbracht... /1.85j. Yan de vijf leden der commissie uit de Tweede kamer, die omtrent de adressen legen het verhoogd telegramtarief en de inlichtingen des ministers van waterstaat enz. een uitvoerig verslag heeft uitge bracht, was éen tegen de verhooging; de overigen verdedigden den maatregel De meerderheid acht het echter wecseheljjk, het tarief voor lange tele grammen, die aanmerkelijk duurder zjjn geworden, te verlagen, zooals in Frankrjjk en Zweden, vooral voor de perstelegrammen, omdat het algemeen er belang bij heeft, dat de berichten en verslagen voor de dagbladen spoedig en volledig bekend worden. De minderheid meende, dat de bladen wel een middel zouden vinden om de telegrammen te verkorten zonder onvolledig te worden, en be weerde dat een groot telegram evenveel tjjd en moeite kost als vele kleine, zoodat toeneming van het telegraaf verkeer dadeljjk uitbreiding van per soneel noodig maakt. Het lid, dat den maatregel bestreed, deed o. a. Naar het Poolsch, VAN HENRYK SiENKIEWICZ. In het Btadje Bchindershausen had men de arme vrouw Kaiikstowa begraven. Na de be grafenis was de Vesperdienst geweest en daarna bleven er nug eenige vrouwen in de kerk om de begrafenisliederen te zingen. Het was 's middags vier uur, maar daar het winter was, üeerschte er volslagen duisternis m de kerk. Alleen voor het hostiekastje brandden nog een paar kaarsen, die een flikkerend schijnsel op het verguldsel van het deurtje en op een Chriatusoeeld, uat er boven hing, wierpen. Een dtr spijkers, waarmede de voeten doorboord waren, vormde een glimmende punt op het altaar. De overige kaarsen, die pas uitgedoofd waren, verspreidden een vettigen damp door de kerk. Op de treden van het altaar waren een oude man en een kleine jongen bezig. De een veegde, de andere nam den looper op. Als de vrouwen haar gezang staakten, hoorue men het nijdige gefluister van den grijsaard, die den jongen beknorde en het tikktn uer hongerige musschen tegen de besneeuwde kerkramen. De vrouwen zaten in de bannen, dicht bij de deur. Daar was het nog donkerder dan bij het altaarmaar om te kunnen lezen, wat zij zingen pigesten, hadden^zij een paar vetkaarsen apnge- uitkomen, dat posterp en telegrafie door elkaar moeten worden gerekend, wat de geldeljjke uit komsten betreft. De meerderheid wees er harerzijds op, dat 't onbillijk is, al de belastingschuldigen te laten betalen voor een instelling, waarvan slechts een deel des volks gebruik maakt, te Amsterdam bv. slechts 4 per duizend. De minister had echter eerst behooren na te gaan of op de exploitatie was te bezuinigen, daar de kosten hier hooger zijn dan schier overal elders. Een reorganisatie van het personeel, ge heel samengesmolten met de posterijen, werd daartoe aanbevolen. De conclusie der commissie luidt: dat hetwen- schelijk is, evenals het briefport, ook het telegraaf- tarief vast te stellen bjj de wet. Dan kunnen de verschillende betrokken belangen grondiger over wogen worden. De kamer zegt de commissie heeft meer waarborgen, dat een goede beslissing zal worden genomen bij een wet, dan door haar gevoelen uit te spreken op voorstel eener com missie. Bjj het onderzoek in de afdeelingen van het desbetreffende wetsontwerp heeft de groote meer derheid der eerste kamer zich bereid verklaard de definitieve verhooging van den accjjns op het gedistilleerd in de tegenwoordige omstandigheid toe te staan. Enkele leden beschouwden den maatregel, die ook voor handel en industrie na- deelig werd geacht, als een bewjjs, dat een belas ting op het vermogen in portefeuille niet van deze regeering kan worden verwacht, daar toch verhooging indertijd alleen werd vastgesteld om in de behoeften der schatkist te voorzien na verwerping der toen aanhangige belasting-voor stellen. Ook onze minister van oorlog zit niet op rozen. Trouwens welk Nederlandsch minister doet dit tegenwoordig 1 In de Standaard en de lijd heeft zekere Clau dius de vorige week een zeer uitvoerig stuk ge schreven, waarin bij betoogt dat zoowel de legerorganisatie als garnizoensindeeling zelfs aan bescheiden eischen niet voldoen. Komt Nederland eens in de noodzakeljjkheid, zich tegen een bui- tenlandschen vjjand te verdedigen, dan zou alles aankomen op het snel bezetten der posten in de linie van verdediging. Bjj de tegenwoordige indeeling is die snelle bezetting onmogelijk. Toch zouden wjj, voor hetzelfde geld, dat nu aan het leger wordt besteed, indien een verstandig, ener giek man aan het hoofd van het departement van oorlog stond, de kans kunnen erlangen, met gegronde hoop op den goeden uitslag de verde diging van het vaderland te aanvaarden. Scherp keurt Claidius het beleid af van den tegenwoordigen minister van oorlog, „die nu weder bjjna vier jaren aan het hoofd van het departement staat en in al dien tjjd geene enkele ernstige verbetering voorstelde." stoken. Een daarvan verlichtte duidelijk een schilderij, waarop een menigte zondaren te midden van duivels en een helsch vnur afgebeeld waren. De andere schilderijen waren «iet te onderscheiden, Het gezang der vrouwen was een slaperig sleepend gedreun; en aanhoudend herhaalden zij de woorden »En als wij staan voor Godestroon, Dan bid, o bid voor ons bjj uwen Zoon," Die in het duister gehulde kerk, die spook achtig verlichte schilderij, die oude vrouwen met hare gerimpelde gezichteu, die flauwe lichtjes, dit alles bij elkaar was verschrikkelijk treurig, bijna angstverwekkend en vormde een geschikten acti- tergrond voor de woorden van het begrafenislied. Van tijd tot tijd verstomde het gezang een der vrouwen stond op, en begon met een triiiende stem „Gegroet zjjt gij Maria, gij zijt vol van genade" waarop de anderen invielen: „De Heer is met u, enz." en daar het heaen de begrafenis van Kaiikstowa was werd er telkens bijgevoegd; „Heer, geef haar de eeuwige rust, dat het eeuwige licht haar verlichte. 1" Marysia, de dochter van Kaiikstowa, zat in de bank naast een der oude zangvrouwen. Op het versch gedolven graf harer moeder viel thans dichte, zachte sneeuw, maar het kind was eerst rien jaren en begreep niets van haar verlies, noch van het medelijden dat zjj opwekte. Op haar jeugdig gezichtje lag kinderlijke rust, ja een zekere on bewuste vroolijkheid en uit hare groote blauwe oogen spiak een weinig nieuwsgierigheid, weer Naar wjj vernemen heeft de heer A. Koppejan zijne benoeming tot lid van den gemeenteraad te Vlissingen aangenomen. Donderdag geen audiëntie bjj den minister van oorlog. De minister van financiën had onlangs bepaald dat van gaspjjpen en buizen voor waterleiding, die eene middelljjn hebben van 5 centimeter (binnenwerks) of daarbeneden, het invoerrecht van 5 pet. der waarde verschuldigd is. Enkele handelaren hadden daarover bjj den minister hunne bezwaren ingebracht, op grond dat die aangegeven grens van belastbaarheid niet strookt met de wet. Op hun adres is echter afwijzend beschikt. Naar men verneemt, zullen zjj zich thans wen den tot de tweede kamer. Het jongste nommer van Eigen Haard bevat het eerste gedeelte van een opstel van den heer E. J. W. Koch over het huis Ten Bosch nabjj Den Haag met een afbeelding van dat huis en een tweetal schilderstukken uit de beroemde Oranjezaal, het merkwaardigste vertrek van dat gebouw. De nieuwe jaargang van dat tijdschrift zal ge opend worden met een romantisch verhaal van H. J. Schimmel, „Daags voor de revolutie," met illustraties van Rochussen, terwijl de eerste nom mers, naar aanleiding van 's konings aanstaanden 70 geboortedag, een levensschets van Z. M. koning Willem III zullen geven van W. J. Hofdjjk met tal van illustraties en portretten. In 1885 hebben te Nisse op een schoolbe volking van plus minus 100 leerlingen drie meisjes vóór hun twaalfjarigen leeftjjd de school voor goed verlaten, jongens geen enkele. Sedert de invoe ring der gemeenteverordening op den veldarbeid is van aanhoudend^chool verzuim beneden denlOjarigen leeftjjd geen sprake meer, boven dien leeftjjd echter wel in uen zomer. Te Aardenburg zoo schrjjft men ons van daar had Vrijdag 11. vanwege de openbare school en de volkszangschool de jaarljjksche prjjs- uitdeeling plaats voor getrouw schoolbezoek. Des namiddags van 24 uur werd in het schoollokaal, in tegenwoordigheid van het ge meentebestuur en vele belangstellenden, eeDe openbare les gehouden, terwjjl des avonds op de groote zaal van het raadhuis de prjjzen aan de leerlingen werden uitgereikt. Allerliefst werd door eenige der beste leerlingen een drietal met zorg gekozen tooneelstukjes voor kinderen opge voerd, terwjjl de leerlingen der hoogste klas van de volkszangschool, onder leiding van hunnen onderwjjzer H. Dietro, eenige zangstukjes uit voerden. Uit de openingsrede, door den voorzitter der schoolcommissie, bleek wederom hoe gunstig deze niet. Met open mond staarde zij naar de schilderij met de hel en de zondaars. Daarna doolde haar blik door de donkere keik en bleef eindelijk aan een venster hangen waartegen de musstheu nog altijd zaten te pikken. Voor de tiende maal begonnen de vrouwen haar eentonig gezang; „En als wij staan voor Godes troon. Het meisje trok aan haar licht haar, dat als twee rottestaartjas in dunne vlechtjes in haar hals hing. Zij verveelde zich bljjkbaarmaar weidra trok de kerkeknecht haar aandacht tot zich. Die ging namelijk middeu in de kerk staan en fcegoa aan een touw met een menigte knoopen er in, dat van het gewelf neerhing, te trekken. Hij luidde voor de ziel vau Kaiikstowa. Doch hij deed dit geheel werktuigelijk en daeut stellig aan iets anders. Dat gelui was tevens het teeken, dat de dienst afgeloopen was. Yoor het laatst zongen de vrouwen haar lied en vorlieteu de kerk. Een harer nam Marysia bjj de hand. „Kulikowa", vroeg een andere „wat wilt gij met dat kind beginnen „Wat zou ik er mee beginnen Wojtek Margula, die altijd met de post komt, rijdt im mers naar Lcszezyne, die kan haar meenemen. Wat wilt gij meer?" - „En wat moet zij in Leazezyne doen „Hoor mjj die eens aanNet als hier. Waar ze vau daau komt, mag zij weer heengaan. Als ze maar eerst op het heerengced is, zal ma prjjsuitdeeling werkt op het getrouw bezoeken der school. Terwjjl toch in zoovele gemeenten voortdurend geklaagd wordt over het groote schoolverzuim, toonen de navolgende cjjfers genoegzaam aan dat dit verzuim aan de openbare school te Aardenburg al zeer gering is. 94 leerlingen werden bekroond en daarbjj be vond zich geen enkele, die meer dan 5 schooltijden willekeurig verzuimd had, terwjjl er in het geheel slechts 5 leerlingen waren die meer dan 11 school tijden verzuimden. Het hoofd der school, de heer G. A. Vorsterman van Oijen, sloot de bjjeenkomst met een toespraak, waarin hjj o. a. wees op het nuttige van bet herhalingsonderwjjs, waarvan naar zjjne meening veel te weinig gebruik werd gemaakt. De laatste kwartaalsvergadering der veree- niging van onderwijzers in het arrondissement Zierikzee, jl. Zaterdag gehouden, was, naar men ons schrjjft, buitengewoon druk bezochteen veertigtal onderwijzers en éen voorstander woon den haar bjj. Die drukke opkomst in dit seizoen had evenwel eene bjjzondere redende leden zouden kennis maken met den nieuwen school opziener, mr. J. P. Cau, terwijl zjj den afgetreden, mr. Schneijders van Greiffenswerth, een souvenir zouden aanbieden. Het eerste deel der vergadering werd geleid door den heer Bastmeijer, op wiens voorstel bjj acclamatie de heer Cau tot voorzitter en de heer Schneijders tot eere-voorzitter der vereeniging benoemd werd, welke benoeming door beiden werd aanvaard. Bjj de bespreking van het le vraagpunt„Is er in ons land werkeljjk overvloed van onderwjjzers achtte men dien overvloed slechts schjjnbaar en werd het betreurd, dat de gemeentebesturen niet gedwongen werden tot geleicieljjke aanvulling van het benoodigd personeel volgens de vret van 1878, aangezien er nu reeds velen huiverig bleken om zich aan het onderwjjs te wjjden. Vanzelf kwam ook bet verschil in aantal leerlingen des zomers en des winters en dus ook het schoolver zuim ter sprake. Toen door den heer M, W. van de Garde de vrees werd uitgedrukt, dat door de commissie van enquête uit de tweede kamer hieromtrent een te gunstig en dus valsch oordeel zou worden geveld, nu die alleen maar eene opgave had gevraagd van het aantal leerlingen, die in 85 vóór het 12° jaar de school voor goed verlieten en dit cijfer vrjj gunstig kon zijn, terwjjl toch het. verzuim verbazend groot was, werd besloten om namens de vereeniging genoemde commissie in een schrijven daarop te wjjzen. In de nu volgende pauze kwam de heer Sehnejjdera ter vergadering en kort daarna ook de heer Cau. De heer Bastmejjer begroette dezen, zjjn oud leerling, thans met ingenomenheid als superieur, heette hem namens de aanwezigen harteljjk wel kom en beval hem de belangen van het onderwjjs en de onderwjjzers ten zeerste aan. De heer Cau zich het weeskind wel aantrekken en haat' eeö hoekje geven om uit te slapen." Ouder dergeljjke gesprekken staken de vrouwen de markt over en begaven zich naar de herberg het werd hoe langer hoe donkerder. Alom heerschte de diepste stilte, de hemel was bewolkt en de lucht voi van vecht en natte sneeuw. Het water droop van de daken neer, op de mariifc lag mouder met sneeuw en stroo vermengd. Het stadje met zijn oude vervallen huizen zag er al even treurig uit als de kerk. Hier ea daar scheen een licht door de veusters; de straten waien verlaten en uit de herberg klonken de tonen van een draaiorgel. Die muziek moest zeker de gasten lokken, want er was nog niemand in de gelagkamer. De vrou wen gingen binnen en versterkten zich met een glas brandewijn. De kleine Marysia kreeg ook een half glaasje. „Drink," zei Kulikowa, „want gij zijt een wees. Er staat u niet veel goeds te wachten.", Toen de andere vrouwen het woord, „wees"hoorden, kwam de dood van vrouw Kaiikstowa haar weer in de gedachte en Kapusciuska zei, terwijl zij met Kulikowa aanstiet; „Uw welzijn, Kulikowa 1 Ach, mijne dier» bare! Toen baar ue paralus (beroerte) trot beeft ze ook verder geen woord meer gesproken. Eer de weldoener (pastoor) bij haar kwam was ze al koud."

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1