MIDDELBUR6SCHE COURANT Rechtszaken. Kerknieuws. Maandag 6 December 1886. Na 287. Middelburg 4 December. VAN DB VAN De inlichtingen, door den minister ran justitie verstrekt, ten bewijze dat de heeren Van Beesten De Vos zich geheel ten onrechte beklaagden over het beheer va-i de rijksgestichten te Veenhuizen, komen hierop oeer H. A. de Vos is inderdaad op last van den minister aangeschreven, zjjn ontslag te nemen als adj.-directeur, wegens gijn „doorloopende en volgens nauwkeurig onderzoek valsche beschuldiging i de onderdirectrice Frank", in een brief aan dii inspecteur Verschoordie brief toekende tevens ooveel minachting voor den directeur, dat het onmogelijk werd geacht, den schrjjver van de zoo ongegronde aanklacht onder hem te laten dienen. V. gaf dan ook aanstonds gevolg aan den raad om eervol ontslag te vragen. Ook het klaagschrift van A. C. van Beest is door den directeur zeer gedetailleerd en zoo af doende beantwoord, dat V. B. werd aangeschreven, zich voortaan van onbetamelijke uitdrukkingen en ongemotiveerde beschuldigingen te onthouden. Dat V. B. toen niet werd uitgenoodigd, ontslag te vragen, was uitgluitend daaraan te danken, dat hij toen de eenige geneeeheer te V. was. Daarna bleek echter nader, dat ook zijn beschuldigingen onwaar waren, en V. B. werd nu ontslagen, heb bende hg o. a. „misbruik gemaakt van zjjn moreel overwicht over mindere beambten". ca— Op verzoek van den heer N. A. Bouwman doe len wjj mee, dat op het door hem Vrijdag a. te geven concert no. 5 van het programmaConcert voor viool van Mendelssohn Bartholdy zal worden uitgevoerd door den heer A. de Jong alhier. Dit is onwillekeurig verzuimd op het program ma te vermelden. Bjj beschikking van den minister van water staat zjjn, met ingang van 1 Januari a,, bevorderd tot opzichter van den waterstaat Ie kl. M. F. Klaassen, thans opzichter 2e kl.tot opziehter van den waterstaat 2a kl. C. J. van Sluys, thans opzichter Se kl,tot opzichter va» de» waterstaat Sc kl. N. Visser, thans opziehter 4e kl. an is benoemd tot opzichter^»» de» waterstaat 4e kl, J. K. de Masier. Langer dan een jaar geleden, nadat het school geld der eenige te Maastricht bestaande gemeen teschool voor betalenden aanzienlijk verhoogd was, tengevolge der bemoeiingen van eenige elcricalen, met den heer Ruys van Beerenhroeck aan het hoofd, en de school door een honderdtal kinderen werd verlaten, werd door den raad eene commissie benoemd om te onderzoeken, wat toch de reden kon zijn van dien achteruitgang. De commissie heeft thans gerapporteerd, dat de eenige reden haars inziens is de verhooging der school gelden, en zij stelt aan den raad voor, het school geld weder te verminderen vuor he», die daartoe naar 'sraads oordeel in de termen vallen. Het vroeger door den raad genomen besluit tot ver hooging heeft zeer wrange vruchten gedragen. Niet alleen dat tal van ouders gedwongen wer den, hunne kinderen naar de secte-scholen te zenden, waarom het juist te doen was, maar met de gemeenteschool werd zoozeer de hand gelicht, dat zij geheel in verval is, waarom het ook te doen was. (H. Ct.) Voor de ƒ200,000, noodig voor het instand houden der Amsterdamsche Chininefabriek, is slechts 14.200 ingeschreven. De algemeens vergadering verklaarde zich gisteren dan ook voor ontbinding. Aangezien de vereischte hoeveelheid kapitaal niet vertegenwoordigd was, werd een definitief besluit uitgesteld tot eene volgende algemeene verga dering. De regeering heeft de staatsrekening voor 1884 ingediend. De ontv. beliepen 131.910.077.78jj, de uitgaven 1.304.727.78£ meer, wat dus als het nadeelig slot door de algemeene rekenkamer is vastgesteld. Het burg. pensioenfonds zal in 1887, naar de begrooting, ongeveer 450.000 aan pensioenen hebben te betalen, tegen 397.495 in 1885. Op 1 Jan. jl. waren 14,820 ambtenaren deelge- rechtigd, met een grondslag van 15.414.319. Ten laste van den staat waren toen nog 188 ambtenaren, ad 560.096, van voor 1846. De contributiën zijn geraamd op 685.000, de rente op ƒ1.080.000. Er zal 1.252.800 worden gekapitaliseerd. In het regeeringsantwoord betreffende de s p o o r- wegbegrooting komt o. a. het volgende voor ftadur«*de de opstelling yan de overkapping yan het centraalstation te Amsterdam bleek, daf de daarvoor gemaakte steunpunten niet in rust waren. Er werd zakking en horizontaalbeweging waargenomen, en wel het meest van die steun punten, die onbelast waren. Het werk werd ge staakt en een onderroek naar de vermoedelijke oorzaak aangevangen. Bij de overige, reeds be staande werken heeft zich niets onrustbarends voorgedaan. Het gebeurde geeft aanleiding tot oponthoud voor de indienststelling van het defi nitief hoofdgebouw en tot kosten, maar gevaar is er niet door ontstaan. De heer Leyds heeft dit in het kon. instituut van ingenieurs gezegd hg heeft daar de groote overdrijving van gegeven voorstellingen aangetoond. In het bjjzonder toont de minister dit nader aan ten opzichte van eenige punten, waarover speciaal inlichting werd ge vraagd er is bv. geen scheur in het geheele ge bouw dat de tunnels scheurden, toen de fundee ring zakte, spreekt van zelf, en de toestand is niet zorgwekkend. De minister is doordrongen van den treurigen toestand, waarin de westelijke doorgang onder het centraalstation te Amsterdam verkeert, en het is zjju overtuiging dat dit werk, zoodra de dienst naar het nieuwe hoofdgebouw kan verplaatst worden en dus meer vrijheid van beweging op het westereiland, verkregen wordt, door een nieuw werk zal zijn te vervangen. Maar al wenscht hij de verdediging niet op zich te nemen van de bij dit werk gebezigde fundeeringswijze, meent hij er op te moeten wijzen, dat het 29 Jan. 1874 werd aanbesteed en dat men toen geen party kon trekken van middelen, die latere ondervinding zou aan de hand doen. De fout, bjj die fundee ring gemaakt, leidde tot het ontwerpen van een geheel andere fundeering voor het hoofdgebouw, en deze slaagde volkomen. Het lag voor de hand, dat hetzelfde denkbeeld gevolgd werd bjj de fun deering voor de kap, en toch is het gebleken dat hierdoor een fout werd gemaakt. Er kan nu gezegd worden, dat men te voren had moeten inzien, dat dezelfde fundeering, die bjj het gebouw zoer goed was, hier niet deugde maar vóór de thans opgedane ondervinding zou de stelling, dat dezelfde kracht, die overal elders ten gunste van het draagvermogen eener paal- fundeering werkt, hier omgekeerd in haar nadeel zou gaan werken, bezwaarljjk instemming hebben ontmoet, maar wel tot het besluit hebben geleid, dat de Btaat zich van het maken van de over kapping wilde afmaken. Men wist dat men zich op alles voor te bereiden hadmen meende zich op alles voorbereid te hebben; men dacht er bljjkbaar niet om, dat de wrjjving van den zakkenden aanvullingsgrond langs de palen deze kon naar beneden drijven I maal al had me» aan d« mogeljjkheid daarvan gedacht, ze» men nog, omdat daarvan nergens een voorbeeld bekend is, niet hebben durven Toorstellen, op grond eener ongemotiveerde vrees een fundeeringswijze voor te stellen, die zes a zevenmaal meer moet kosten dan de samenstel ling, die onder het gebouw yoldaan had. Toch zal thans vermoedelijk tot het maken van die duurdere fundeering moeten worden overgegaan. Nadat in een 26 Nov. gehouden, gecombi neerde vergadering van kerkvoogden en notabelen der thans vacant zijnde hervormde gemeente te St. Annaland besloten was de oude pastorie af te breken en op dezelfde plaats eene nieuwe te her bouwen, hebben Donderdag de stemgerechtigde manslidmaten met groote meerderheid- van stem men, 59 voor en 25 tegen, terwjj? iwee briejes blanco waren hunne goedkeuring aan dat be sluit gehecht. Wanneer met het afbreken en den herbouw zal begonnen worden, is nog niet bepaald! Bij vonnis der Rotterdamsche rechtbank van 4 October 11. is de Ohristeljjke jongelingavereeni- ging Liefde en Vredete Vlaardingen, vervallen verklaard van hare hoedanigheid als rechtspersoon; is een curator benoemd om de vereffening der zaken van die vereeniging, onder toezicht deg rechters, tot stand te brengen, en is eindeljjk die vereeniging in de kosten van het proces veroordeeld. De feiten, die tot deze uitspraakjiebben geleid zjjn te kenschetsend om ie niet in kort mede te deelen. Tusschen de leden was verschil ontstaan over den zin van art. 2 der statuten, of die moe«t verstaan worden zóo, dat de Heilige Schrift, als de eenige genoegzame en onfeilbare gid» voor geloof en leven, werd erkend als de grondslag der ver eeniging, dan wel, of naast de Heilige Schrift ook de drie formulieren van eanigheid moesten worden aangenomen. Dit geschil was oorzaak, dat zekere B. die zich als lid der vereeniging wilde doen aannemen en de daartoe bjj art. 11 der statuten gevorderde verklaring, van met het beginsel, in art. 2 omschreven in te stemmen, had afgelegd, niet als lid is toegelaten, omdat hjj wrklaard had, de drie formulieren van eenigheid daarbij niet aan te nemen. Hiertegen werd door 22 leden protest ingediend, hetwelk, in eene vergadering der vereeniging behandeld, aanleiding gaf tot het besluit, dat 20 hunner, dis het protest niet wilden terugnemen, van hun lidmaatschap vervallen werden verklaard. Met dt „liefde" de» „vrede" onder de „ehris-

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 5