1886. Maandag- 6 December. 18 FEUILLETON. N« 287, I20e Jaargang, Middelburg 4 December. Het bosch van de Zwavelgroeve Onderwijs. Verspreide Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën SO Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, AHAïS SEGALAS. MIDDELBURGS» COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kniiningen: F. van deb Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Nieuwenhuijzen. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parps en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger In de officieels handelingen der Tweede kamer leest men omtrent het bekende incident tuaschen den minister van buitenlandsche zaken, graat Van Bylandt en den voorzitter het volgende De heer Van Karnebeek zeide «De geachte afgevaardigde uit Amersfoort vraagt mij, of ik gezind zou zijn, een door hem voor te stellen amen dement tot verhooging met ƒ300 van het traktement van een kanselier te Londen over te nemen. «Die vraag heeft mij ten uiterste bevreemd, en ik heb mij afgevraagd of 's lands zaken hier met dien ernst worden behandeld waarop zij aanspraak hebben, of de voorstellen van den minister wel met de noodige aandacht worden overwogen. De minister verklaart, zeker bedrag te behoeven voor de ambtenaren van zijn departement, maar de kamer slaat die verklaring in den wind en neemt ƒ600 van dat bedrag af. «Het amendement thans aan de orde wordt verdedigd door de commissie van rapporteurs, en nu zou een lid van diezelfde commissie willen voorstellen om f 300 te voegen hij het traktement van een ambtenaar, omdat dit noodig en verdiend isl «Welk spel speelt men? Is het hier te doen om gunsten uit te deelen, om vrienden te helpen Ik heb aangevraagd, wat ik in 's lands belang noodig acht //De voorzitter: Ik moet den minister doen op merken, dat in hetgeen hij zeide, allicht iets zon kunnen gevonden worden, dat zeer kwetsend is voor een der leden der kamer, zoodat ik Z. Exc. verzoek, met meer gema tigdheid te spreken. De heer Van Karnebeek, minister van buiten landsche zaken: Mijnheer de voorzitter! Ik ben mij niet bewust, iets gezegd te hebben dat de leden der kamer zou kunnen kwetsen. De ernstige bezwaren, die ik tegen het denkbeeld van een voorstel als dat, waarvan hier sprake is, heb geopperd, betreffen dit, dat van mij verlangd wordt, dat ik het voorstel doen zal; daarvoor zon, zooals ik heb getracht te hetoogen, slechts een persoonlijke reden kun nen gelden, doch deze mag bij mij niet bestaan. Indien ik het voorstel overnam, zou ik afwijken van mijn over tuiging ten deze." Na de pauze sprak de minister van buiten landsche zaken als volgt «Mijnheer de voorzitter Het zij mij vergund, een uadere verklaring te geven omtrent een misverstand dat, tot mijn leedwezen, is ontstaan. «Toen ik straks onder uw censuur viel, heeft de ver gadering kunnen bespeuren, dat ik niet goed begreep om welke redenen dat gebeurde; ik wist er mij geen rekenschap van te geven* Uit een gesprek met den geachten afge vaardigde uit Amersfoort is mij sedert gebleken, dat hier een misverstand heeft bestaan, wellicht ten gevolge van een minder duidelijke uitdrukking mijnerzijds, die ik dan dubhel betreur. //De gang mijner redenering was deze: Op den wensch van sommige leden, waartoe ook die geachte afgevaardigde blijkt te behooren, in het verslag opgenomen, dat de Uit het Fransch van „Wat gilde Jupiter die de deuren der gevangenis reeds meende geopead te zien, en zulk een geweldige poging deed om los te komen dat hij bijna over de hoofden dergenen, die hem droegen, heen vloog. „Ziet gij wel hoe verontwaardigd hij is Men droeg hem verder de stad in, totdat zich op eens een kreet van woede deed vernemen. Mijnheer De Tercel was hem gewaar geworden. Hij trachtte hem naderbij te komen, al roepende „Die ellendeling vind ik hem eiude- lijk Men zou den Creool zeker te lijf gegaan zijn als Jupiter er den tijd voor gelaten had; maar zoodra hij De Tetcel zag, schrikte hij zoo hevig, dat hij zoo vlug als een aap, over de hoofden heen sprong, midden in het gedrang neerviel, een dozijn negers omverwierp, die ovei dkaar heenrolden, zich met armen en beenen sl. nde, alsof hij zwom, een weg baande door de menst *n- massa en verdween. Men keerde zich vol verontwaardiging t Chaney, maar die was Jupiter reeds achterna gesneld en de oproermakers, die van verre eenige kanselier te Londen f 300 meer traktement zou ontvangen, werd door mij reeds uitdrukkelijk verklaard, dat vau mijn zijde zulk een voorstel niet te verwachten was, al zou ik er mij niet tegen verzetten als het van de kamer uitging. Indien ik dus tegen zoodanig voorstel zelf niet wilde opkomen, wilde ik dat natuurlijk ook niet tegen de motieven. Maar de geachte afgevaardigde uit Amersfoort, heeft meer van mij verlangd: hij wilde dat ik zelf het voorstel deed. En daarop heb ik geantwoord: Indien ik, na de gehouden discussie zelf met zulk een voorstel kwam zou dat niet anders kunnen uitgelegd worden dan dat ik dit deed als vriendschapsdienst, hetzij dan tegenover den geachten afgevaardigde, hetzij tegenover den persoon dien het betreft; daar moet ik met kracht tegen opkomen; dat zou te kort doen aan den ernst van de andere voorstellen, die ik meen te hebben moeten doen in 's lands belang. Ik geloof niet, dat in die redeneering iets is dat onaangenaam kan wezen voor den geachten afgevaardigde uit Amersfoort: de woorden betroffen mijzelven als ondersteld wordende dit voorstel te doen, maar ilc bedoelde niet een voorstel dat van een ander uitgaat De voorzitter «Ik twijfel geen oogenhlik aan de bedoeling van den heer minister van buitenlandsche zaken, maar de woorden door hem gebruikt waren van eenigszins andere strekking, zooals blijken zal uit de stenographische aanteekeningen. De bedoeling van den minister is, na hetgeen hij nu heeft medegedeeld, aan geen twijfel onderhevig. De bij het 3e reg. inf. nieuwbenoemde officieren zjjn ingedeeld al» volgt: P. I. H. van Deventer bjj de le comp. Ie bat. te Bergen op Zoom, I. M. C. Vermande bij de 4e comp 2e bat. te Middelburg en N. C. I. de Vries bjj de 4e comp. 4e bat. te Vlissingen. Tot commandant der Haagsche brandweer is door burg. en wetb. benoemd de heer De Wjjs, kapitein bp den generalen staf in Indië; de man die no. 1 op de voordracht stond en over wien onlangs onze Haagsche briefschrijver schreef. Volgens mededeelingen uit Indië, loopende van 26 Oct.3 Nov., zjjn de voorwaarden van aanbesteding voor de stoomvaart in den Indischen archipel van 1891 tot en met 1905 geplubliceerd. De inschrijving is tweeledig: óf met, óf zonder toekenning van een uitsluitend recht op het overvoeren van gouvernementspassagiers, goederen en gelden op de contractueele lijnen. De inschrijving is verder perceelsgewijze of en bloc De uitbesteding heeft alweder plaats voor alle tegenwoordige ljjnen, ook die, welke, als bijvoor beeld de ljjn langs Java's Noordkust, gerusteljjfc aan de vrjje concurrentie konden overgelaten worden. De Java Bode meldt, dat in Deli de rust on gestoord is gebleven en de Atjehsche benden voorloopig elders Werk schijnen gevonden te hebben. Met de veilighoid is het daar nog niet in alle opzichten gunstig gesteld. Rooverjjen, dikwjjls politieagenten zagen aankomen, namen als éen man de vlucht. Intusschen holde Charley, door Eoland verge zeld, Jupiter na, al gillende „Houdt den dief! houdt hemt" Maar de politieagenten waren te ver weg en bemoeiden zich alleen met de onruststokers, die ook de aandacht der voorbijgangers trokken. De neger had zooveel voorsprong, dat het zeer moeilijk was om hem in te halenmaar Charley gaf het niet op, ofschoon hij hem af en toe ge heel uit het oog verloor. Zij waren toen bij de wandeling, die men den Oranje Berg noemt. Jupiter, die op goed geluk voortliep, sloeg die paden in, welke op zon- en feestdagen druk bezocht zijn; doch op dit oogen- blik geheel verlaten waren; zoodat hij volstrekt geen gevaar liep van tegengehouden te worden. „Maar dat is een ware drijfjachtriep Eoland, „en dat bij die hitte ik heb geen droge draad meer aan het lijf; het zweet gusst mij van het voorhoofd." Charley liet zich niet ontmoedigen, ofschoon zijne krachten hem begonnen te begevenmaar zijn wil hield hem op de been en deel hem ver vaarlijke sprongen nemen. Maar Jupiter kwam hoe langer hoe meer vooruit en Charley riep uitgeput, hijgende, wanhopig uit: „O, ik kan niet meer, mijne ledematen zijn gebroken". Doch eensklaps zag hij Jupiter plat op den grond 'leu én uitgestrekt blijven liggen. v gaf Charley weer nieuwen moed en met met moord en doodslag, hebben nog altijd plaats. Waarschijnlijk zal door de plaats gehad hebbende uitbreiding der politiemacht daarin verbetering worden gebracht. Volgens het Vad. is er tusschen redactie en uitgever van de Lantaarn een schikking tot stand gekomen, zoodat de heeren Jan C. de Vos en G. Waalner als redacteuren in functie blpven. De Globe van December bevatHet nihilisme en de hervormingen in Rusland (slot)Een bezoek op Monte-CarloLouise Michel, „de roode maagd Een „Picknick"; KerkdansenPlutarchus over de petroleum. Men schrijft aan het Dbld: Bp den tegenwoordigen overvloed van onder wijzers behoefde het bericht, dat de heer S. Gor ter te Makkinga heeft aangeboden, gratis in de school werkzaam te zjjn, volstrekt geen verwon dering te baren of tegenspraak uit te lokken te Haulerwijk werkt er op dezelfde voorwaarden een onderwijzer en te Oosterwolde zelfs twee. Te St. Laurens zjjn 98 kinderen in 40 huis gezinnen door mazelen aangetast, waarvan 3 hersteld zjjn. De ziekte bljjft haar goedaardig karakter behouden. Uit Goes schrijft men ons De concertzaal der sociëteit F. o. V. levert een aangenamen aanblik op. Men ziet daar de Sint Nicolaas-cadautjes voor de schoolkinderen uit den mingegoeden stand geëtaleerd. De commissie, die weêr dit jaar dien kleinen een aangenaam Sint Nicolaasfeest wilde bezorgen, komt alle loi toe. Jammer dat de mazelen-epidemie oorzaak is dat de uitreiking niet met eenige feestelijkheid gepaard gaat, maar toch zal het aangenaam zjjn, wanneer de ouders, die tegen heden middag 1 uur zjjn genoodigd de geschenken thuis brengen bjj de kinderen, die met spanning te gemoet zien, wat St. Nicolaas voor hen zal rjjden. Voor elk is een kinderspel, een zakje suikergoed en een zakje Sint Nicolaas bestemdsommigen ontvangen nog een kleedingatuk. Te Borssele heeft in de afgeloopsn maand geen enkel sterfgeval plaats gehad, wat sedert Juni 11. niet was voorgekomen. Het totale vervoer van suikerbieten langs de haven in genoemde gemeente bedroeg gedurende de laatste afgeloopen drie maanden 775 wagen vrachten tegen 866 in 1885 en 1072 in 1884. De justitie uit Zierikzee heeft Donderdag te St. Maartensdjjk eon onderzoek ingesteld naar het daar voor eenige dagen gevonden geraamte in den binnenberm van den zeedjjk. Naar men zegt is het geraamte ongeveer 15 jaar oud. De rijksveldwachters 3a klasse (brigadiers titulair) J. J. Rademaker, thans te Kapelle (Nieu- werkerk) en F. Schultz, thans te St. Philipsland, verdubbelde vaart rende hij voort, al roepende „Zal ik hem inhalen Zou hij niet weer opstaan en vluchten?" Nu was hij nog slechts een paar stappen van den neger af, zoodat hij op hem kon toeschieten, hem beetpakken en zeggen „Eindelijk heb ik u dan toch, ellendeling 1" Bij die woorden bleven twee heeren, die den neger, dien zij hadden zien vallen, te hulp wilden komen, verbaasd staan. Jupiter deed een pogibg om te ontsnappen, doch viel weer neer onder het slaken van pijnlijke kreten. „Wat heeft hij toch?" vroeg Roland, die naderbij kwam en zich het voorhoofd afwhchte. Is bij gewond „Ja ja riep Jupiter. „Een slang, een slaug 1" „Zoo even", zei een der Creolen, „heeft een slang hem gebeten; wij hebben haar zien weg kruipen". En als om klem bij te zetten aan die woorden vertoonden zich terstond eenige kleine, gele, gemarmerde slangetjes, tot grooten schrik van Roland, die niet gerust was voordat ze weer in het gras gevlucht waren. De slangen zjjn de kolooisten van Martinique, die niet medegerekend worden bij de telling der bewoners. Martinique telt tweemaal honderd duizend zielen en eenige duizenden slangen. Zij zijn hijzonder vergiftig en vestigen zich nooit te Guadeloupe. Martinique schijnt hun lievelingsoord zullen 7 dezer onderling van standplaats ver wisselen, Vrijdagmiddag spoelden op de slikken van den polder Margaretha, onder Stavenisse, een ljjk aan, naar gissing van een persoon, 50 jaar oud en van Duitsche afkomst. Het was gekleed in een wollen hemd, met witten halsboord, rood gestreepte das en bruine kousen, terwjjl de bo- venkleeding bestond uit een bruin gestreept pak. Schoeisel had het niet aan. Het verkeerde nog niet in een ergen staat van^ontbinding en men vond er niets bjj dan 5 losse centen. Het werd naar het ljjkenhuisje op de algemeene begraaf plaats vervoerd. Het stoomschip Westernland is in open zee door een vreeseljjken storm overvallen. Vier matrozen en twee passagiers 3e klasse zijn over boord geslagen; 15 andere matrozen of passagiers meer of minder ernstig gewond. Het schip was op weg van Antwerpen naar New-York, waar het is aangekomen. Gisteren zjju in den Duitschen rjjksdag de algemeene beraadslagingen over de legerwet be gonnen. Het debat werd ingeleid door den minister van oorlog. De afgevaardigde Richter beantwoordde den minister. Deze beschouwde den toestand, niet als zoo dreigend, door het verbond met Oostenrjjk. Richter verklaarde, dat de vrjj- xinnig6 partjj de vaststelling der legersterkte voor een jaar wenseht, maar het niet in strijd met de constitutie acht ze voor hoogstens 3 jaar vast testellen. Nevens de conservatieven verklaarde zich Saldern-Ahlink voor het septennaat. Prayer, van de volkspartij, bestreed het ontwerp, en vroeg tevens meerdere inlichtingen over de buitenland sche politiek. In zjjn antwoord aan Richter verzekerde de minister van oorlog dat de onverwachte snelle indiening van het wetsvoorstel eerst plaats greep, nadat de noodzakelijkheid en het gewicht der verlangde versterkingen juist in de allerlaatste dagen geheel duidelijk waren geworden. Er is nog éen ljjk gevonden in de mjjn Elemare bij Durham. Er zjjn nog twintig mijn werkers bedolvenmen vreest, dat allen zjjn omgekomen. De Boelgaarsche deputatie is nit Sofia naar Belgrado vertrokken, waar zij ontvangen zal worden door koning Milan. Heden worJt ze te Weenen verwacht. Te Santander in Portugal is een wijnhan delaar uit Malaga overleden, die aan zijn vermogen een vreemde bestemming heeft gegevende jaarljjksche renten, een 6000 duro's, moeten besteed worden voor de bruidschat van vier arme meisjes. Dezen echter moeten luidens testamentaire be schikking boven de dertig jaar onden leelijk zijn. Te Charlestown, in het Iersche graafschap May, hebben de pachters besloten hun landrente niet te betalende som welke zij bereid zjjn aan hun landheéren te voldoen, hebben zjj in handen gesteld van den afgevaardigde Crilly. Zy handelen bij uitnemendheid te zijn. Het is de plaag van het land. Niets ontbreekt aan Martinique om er een aardsch paradijs van te maken, het heeft de mooiste mehjes, goudgele appels en de slang om de gelijkenis te voltooien. De suikerrietvelden zijn de buitenverblijven van die geduchte gasten en te St. Pierre is de Oranjeberg hun stadswoning. Vooral 's avonds verlaten zij hunne schuilplaatsen in den bergwand om de wandeling te bezoeken, die iedereen dan ontvlucht. Overdag vertoonen zij zich zelden, maar af en toe doolt er wel eens een op den weg, zooals degeen die Jupiter nu gestoken had. Charley wist hoe vreesehjk vergittig die kleine slangen zijn, zoodat bun beet bijna altijd doodeljjk is, vooral wanneer die een ader raaktdau kan men binnen een kwartieruurs dood zijn. Een nieuwe schrik beving hem en hij aei bevend „Als die ongelukkige nu eens stierf, voordat hg bekend heeft! Laten wij hem dadelijk onder vragen. Ik heb hier Roland en die twee voorbij gangers als getuigen". Hg gaf Roland een wenk, deze nam de heeren ter zijde, legde hun de zaak in een paar woorden uit en verzocht hun aandachrig te willen luisteren naar hetgeen de neger zou zeggen. Zoodra zy naderbq kwamen zei Charley tot den neger Jupiter, alles is ontdekt. Het is overbodig om iets te ontkennen. Gij hebt nayn kiDd weg genomen om het in het bosch te lgten omkomen

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1