284. 139" Jaargang. 1886. Donderdag 2 December. Middelburg 1 December. 18 FEUILLETON. Het bosoh van de Zwavelgroeve Kerknieuws. Rechtszaken. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 8/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels f 1.5b iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GEMEENTERAAD. ANAïS SEGALAS. vin. Men verzekert dat de president zelf eepopgen* IUIDDELBURGSCHË COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kminingen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Moou.te TholenW. A. van Nieuwenhuijzen. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Vrijdag den 3 December 1886 des na middags te twee ureneene openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 1 December 1886. De burgemeester voornoemd, P I C K Mogen wij de Tijd eens opmerkzaam maken op een vergissing. Het blad haalt met eene zekere opgewonden- beid eenige zinnen aan uit het jongste opstel van onzen Haagschen briefschrijver en stelt al het daarin geschrevene op onze rekening. De redactie beging daarmee zeker eene onwil keurige vergissing: en zal die nu wel willen herstellen. Zij weet te goed, datjjeen redactie met hare briefschrijvers niet altijd eenstemmig denkt. Onze meening omtrent het kiesrecht-voorstel is neergelegd in onze beschouwing van gisteren Een schrede naderen hettgroote verschil met onzen Haagschen briefschrijver zal de Tj/J,bij aan dachtige lezing daarvan, wel direct in het oog springen. Omtrent de kiestabel willen wij bjj deze gele genheid wel even opmerken, dat wij haar niet beoordeelen naar eene zekere kansberekening, maar toch verbaasd staan over sommige combi naties bij de indeeling van onze provincie in kies districten. Hoe komt de regeering er br. toe Arnemiiiden, dat vlak bjj Middelburg ligt, te brengen onder bet district Goesen welke eene zonderlinge samenvoeging van gemeenten wordt er voor het district Hontenisse voorgesteld waaronder de regeering bv. Schore, Kruiningen, Kapelle, Verseke enz. brengen wil! De eigenaardige toestand van ons gewest maakt eene goede indeeling hoogst moeilijkook daar van draagt de tegenwoordige regeling het kenmerk. Maar toch komt de nu voorgestelde wijziging ons hoogst zonderling voor. De betrokken comm. van rapp. heeft aan de Tweede kamer voorgesteld, de gewjjzigde grond wetsvoorstellen, betreffende het kiesrecht, opnieuw in de afdeelingen te onderzoeken. De heeren Schimmelpenninck van Nijenbeek, Lieftinck, Goekoop, Yos de Wael en Kolkman hebben voorgesteld, op de begrooting van financiën 24.000 te brengen voor het aanstellen van per soneel voor de zoo noodzakelijke verbetering van het kadaster. De inlichtingen der regeering op het adres van mevr. Bulkley zjjn door de Tweede kamer aan Uit het Fransch van Mevrouw De Beaumaoquier hief fier het hoofd op; haar strakke blik, die gewoonlijk zoo zacht en fluweelig was, werd dreigendZij vestigde liem op De Tercel, die meende hem op zijn voorhoofd te voelen branden, zoodat hij onwillekeurig voor zijn geduchte tegenpartij de oogen nodersloeg. Zij liet het jonge meisje te paard stijgen, en wipte zelf in het zadel, met een vlugheid, die zij voor buitengewone gelegenheden bewaarde. „Maar mevrouw," zei Charley haar paard bij den toom vattende, „wie waarborgt mij dat gij woord zult houden „Ik heb mijn woord nog nooit gebroken, mijnheer. Zooals ik gezegd heb, ik zal de uit spraak, die over acht dagen plaats heeft, afwach ten: indien het hof u uwe denkbeeldige rechten ontzegt en mij mijn kind laat, zal ik u verbieden om ooit weer voor haar te verschijnen indien gij echter zegeviert zal ik haar aan u afstaan al moest het mij het leven kosten. Laat nu mijn paard los. Ik wil wegrijden." Zij duwde hem op zijde, gaf het paard van Isdda een slag met haar karwats, zoodat het haar vooruit vloog, zette haar eigen paard in genomen voor kennisgeving, daar de zaak van zelf bjj hoofdstuk Justitie ter sprake zal komen. De gemeenteraad van Middelburg, zal Vrijdag, den 3 December des namiddags te 2 uren, eene openbare zitting houden ter behandeling der onderstaande zaken Ingekomen stukken: Voorstellen van burg.en weth. betreffendea. overdracht huur gemeente grond bij de Veersche barrière; b. verhuring van een stukje gemeentegrond in de PluimBtraat c. jaarwedde van den inspecteur van politie; d. bepaling van den grondslag voor het pensioen van onderwijzers; e. een verzoek van M. K. Jeras en Zonen, om vrijstelling van boete wegens te late oplevering van de nieuw gebouwde localen der burgeravondschoolbegrooting van den Middelburg -Vlissingschen rijweg 1887 g. reke ning 1885,6 en begrooting 1886/7 concertgebouw h. gemeente-reiniging i. roeiing van boomen in en om de gemeente. Vaststelling van staten tot afschrijving en terug gaaf van inkomsten-belasting 1886. Benoeming van leden der verschillende commissiën. Benoeming van een onderwijzer aan school E (zoo mogelijk.) Z. M. de koning heeft, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een lof felijk getuigschrift, ingesteld bp kon. besluit van 22 Sept. 1855, toegekend aanF. de Leef, koop man te Vlissingen, vregens het redden van dren kelingen op verschillende tijd stippen, o. a. in het jaar 1880, toen hp uit de Schelde aldaar twee personen met levensgevaar heeft gered. De heer Jac. Z. Risch, veearts te Cortgene, heeft bedankt voor zijne benoeming in gelijke betrekking te Varsseveld (prov. Gelderland). Tot commies ter directie der registratie en domeinen te Arnhem is benoemd de beer A. Meijlink, surnumerair aldaar. r In de algemeene vergadering van het water schap Schouwen, gisteren te Zierikzee gehouden, is de heer C. G. de Kater, als hoofdingeland onlangs herbenoemd, na onderzoek en goedkeuring zpner geloofsbrieven, geïnstalleerd. De begrooting voor 1886 is gewpzigd tengevolge van den op 29 Sept. jl, plaats gehad hebbenden dijkval en nu in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 260.828.lli. Het dijkgeschot voor 1887 is mede dientenge volge gewpzigd, zoodat het in Sept. jl. vastgestelde bedrag is verhoogd met 80 cfs. per hectare, waardoor het dijkgeschot voor 1887 nu bedraagt 19.65 p. hectare. Tevens werd besloten om het dagelijkscli be stuur te machtigen, ter voorziening in de kosten van den dpkval uit het reservefonds de noodige effecten te gelde te maken. De opzichter van den rjjks-waterstaat de heer J. Bos wordt met 1 Januari verplaatst van Sas van Gent naar Goes en in diens plaats is benoemd de heer P. R. Kok. (Tem. Crt.J draf en door de negers gevolgd namen zij den terugweg aan. „God in den hemel, wat wil dat Zeggen?" riep de onde negerin, die dit toöneel verbluft had gadegeslagen. Er lag zooveel oprechtheid in den blik eu in de woorden der weduwe, dat Charley haar liet heengaan zonder te trachten haar te volgen. Hij stond eenigen tijd als vei suft en mompelde: „Een zonderlinge vrouw IX. De dag der rechtszitting brak aan. Sedert veertien dagen sprak men in de geheele stad van niets dan dit proces. Men twistte er over, ge raakte in vuur, en trok partij voor de pleegmoeder vaa wie een valsche vader dit kind opeischte. Het had te meer gewicht gekregen, omdat men er een partijzaak van gemaakt had. De stad was in twee legerkampen verdeeld, dat der witte en dat der zwarte, een waar damspel De blanken steunden mijnheer De Teicel, die Jupiter be schuldigden van een afschuwelijke wraakoefening; daar niets hun waarschijnlijker voorkwam dan de wraak van een neger, want hadden de meesten hunner geen bloedige herinneringen in hunne families en in de geschiedenis der zwarte worgers van St, Domingo. De instinctmatige afkeer van den blanke voor den neger is niet alleen om de kleur der huidde Creolen zouden veel broeder- lijker jegens die zwarthuiden gezind zijn, als zij niet meenden nog aan hen de bloedsporen hunner De beoordeeling van het politietoezicht tot be scherming van onze visschersvloot in de Noordzee behoort zegt de minister van marine in zijn begrootingsantwoord billijkheidshalve rekening te houden met de eischen, die aan dat toezicht kunnen worden gesteld* In verband met het uitgebreide veld, waarop bet visschersbedrijf inde Noordzee wordt uitgeoefend, is het niet wel mo gelijk, dat de politievaartuigen alom tegenwoordig zijn. Voor dit toezicht zijn door Nederland twee oorlogsvaartuigen aangewezen. De instructiën, aan de kominandeerende officie ren verstrekt, zijn geheel overeenkomstig de be palingen der internationale conventie. Zp zpn zoo peremptoir mogelijk; doch zoolang niet elke groep visschersvaartuigen door een oorlogsvaartuig wordt geconvoyeerd, en men zal lichtelijk bevroeden dat dit niet doenlijk is blijft het, hoezeer dit ook te betreuren valt, mogelp k dat ongeregeldheden en baldadigheden voorkomen. Zooveel mogelijk kruist een onzer schepen in open zee en het andere in de territoriale wateren. In de rapporten der kommandanten werd enkele malen aangetroffen, dat zij Eugelsche vissehers binnen de territoriale grens zagen zeilen, doch visschende werden zij daarjniet aangetroffen. Wan neer klachten dienaangaande zijn kunnen worden onderzocht, is steeds gebleken, dat de klagers geen begrip hadden van den geringen afstand dier grens uit den wal. Voor zoover zulks den minister bekend is, wordt de conventie door andere mogendheden op over eenkomstige wijze toegepast als door ons. Enge land bezigt voor het toezicht 11, Frankrpk 5, Duitschland 1Denemarken 1 en België 2 oorlogs vaartuigen. Dinsdagavond nam de bekende voor Mid delburg helaas! onbekend gebleven Duitsehe tooneelspeler Possart afscheid van het Amsters damsche publiek, Een eivolle zaal zoo vol dat zelfs de muzikanten hun plaats moesteis af staan juichte hem met geestdrift toe. Hij speelde den ridder De Rocheferrier in Een partij piket en David Sichel in Vriend Fritz. Aan het einde der voorstelling stond het publiek als één man op, en werd betn onder eene harte lijke toespraak een lauwerkrans aangeboden van de afdeeling Amsterdam van het NederJandsch tooneeloerbond en namens eenige kunstvrienden een kostbaar Fransch prachtwerk, getiteldLe Costume historique door Racinet. De acteur L'Hamé wees daarbij erop welk een joviaal en hartelpk collega Possart is. In den loop van den avond waren hem tal van kransen en bloemen geschonken, en werden hem in zpn loge door vele aanzienlijke kunst vrienden, o. a. door burgemeester Van Tienhoven en den wethouder Van Lennep, bezoeken gebracht. voorvaderen te bespeuren. De negers daarentegen waren verontwaardigd over de beschuldiging, tegen Jupiter uitgebracht, en steunden hun zwarten breeder. Vervolgens kwamen de negervrienden, die noch zwart, noch wit zijn, of liever wit van gelaat en zwart van inborst. Op den dag der rechtszitting verdrong zich dus een dichte menigte uit alle hoeken der stad in de Keizerinncstraat, waar het paleis van justitie was. Men drong, men duwde en stormde de rechtszaal binnen, waar het verhoor zou plaats hebben. De kolonisten hadden hun arbeid in den steek gelaten om er bij te kunnen zijn. De schoone Creoolschen hadden hare kamerjaponnen, waar zij zoozeer aan verslaafd zpn, afgelegd, zich getooid en geregen als voor hetgeen zij bezoeken in groot toilet noemen en zich naar het paleis van justitie begeven. Het sterkst vertegenwoordigd waren echter de negers en kleurlingen. Tegen elkaar aangedrongen, met uitgerekte halzen, fon kelende oogen, keken zij allen naar den kant waar de rechters eindelijk plechtig plaatsnamen. De ambtenaar van het openbaar ministerie begon met het proces-verbaal voor te lezen en zijn conclusie was Diet gunstig voor mijnheer De Tercel want, ondanks al zijn moeite en vaste overtuiging, was het hein niet gelukt om te bewijzen, dat Rosélie en Lilda een en dezelfde persoon was. Bovendien had de bloedverwant van oom Verpand, die erven moest als Rosélie cr niet was, alle mogelijke listen gebruikt, en de getuigen bewerkt om te doen gelooyen, dat bet wedervinden van Possart dankte in zeer eenvoudige woorden voor al de vriendschap, hem in Amsterdamzijne nieuwe Heimatzooals hp die stad noemde, be toond. Trouwens zoowel op het tooneel als in de salons was Possart een welkome persoonlijkheid en overal werd bij gevierd. Hierbij voegen wij eene mededeeling om aan te toonen dat ook onze eigen artisten waardee ring ondervindenal is die nu niet zoo groot als aan een ster van den rang van Possart te beurt valt en toekomt. Men geeft in den stadsschouwburg te Amster dam wederopvoeringen van Sardou's Fédora met mevr. Frenkel in de hoofdrol, den heer Louis Bouwmeester als Ipanoff en den heer Morin als De Siriex. De zaal was bij de twee eerste voorstellingen stampvol en de opvoering wordt voorbeeldig ge noemd, zoodat men nog menige herhaling daar van verwacht. De heer G. Klaarhamer, pred. te Montfoort, heeft voor het beroep bp de Ned. herv. gemeente alhier bedankt. Gisteren werd door eene commissie, namens eenige vrienden en geestverwanten, aan den heer dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, bij gelegenheid van zijn zestigsten jaardag een bewijs van achting» waardeering en vriendschap aangeboden, bestaande in eene fraaie collistafel. Bedankt: voor Melis- en Mariekerke cl. Mid delburg) door E. Eisma, pred. te Bennekom. Beroepen te Oostkapelle de heer E. Eisma pred. te Bennekom. De heer C. C. Schot Czn., predikant bp de Ned. Herv. gemeente te Tholen, staat op de no minatie voor Rotterdam, I In de Maandag gehouden zitting van den Hoogen Raad is o. a. arrest gewezen in het cassatieberoep van een arbeider uit Brouwersha ven, door bet gerechtshof te 's Gravenhage tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens dief stal bij nacht op de aanhoorigheid van een bewoond huis, met behulp van inklimming. De cassatiemiddelen, door den heer mr. S van Houten in de zaak van Domela Nieuwenhuis voorgedragen, konden wij gisteren wegens over vloed van stof niet meedeelen. Wij meenen echter toch die onzen lezers niet te moeten onthouden, omdat wij ook vroeger al wat omtrent dez9 zaak is voorgekomen, eenigszins uitvoerig hebban mee gedeeld. Mr. Van Houten begon met de verzekering, dat de Hooge Raad niet behoefde te vreezen, dat hij zou treden buiten de grenzen van het cassatie beroep. Het al of niet voegzame van dergelijk geschrijf als wat het onderwerp van dit proces uitmaakt, het blad zelf, waarin het voorkwam, en de algemeene strekking er van, het persoonlpk karakter des beklaagden, de vraag van de waar- het kind slechts een fabel of oen streek van mijnheer De Tercel was, teneinde de erfenis te bemachtigen. Die conclusie was de eerste nederlaag voor den armen vader maar nog was het proces niet verloren. Men riep Charley de Tercel op en zijn innemend uiterlijk, zijne beschaafde manieren, zijn open, eerlijk gelaat, deden een goedkeurend gemompel door de menigte gaan. De president ondervroeg hem over de redenen, die hem noopten te gelooven, dat het meisje, dat door mevrouw De Beaumanquier in het bosch gevonden was, werkelijk het kind was dat hij verloren had en dood waande. Hij legde in al zijne antwoorden zulk een innige overtuiging, zulk een diep vaderlijk gevoel, zijn ontroering was zoo natuurlijk, dat menige vrouw haar zakdoek aan de oogen moest brengen. Ondanks het volslagen stilzwijgen, dat aan de hoorders was opgelegd, hoorde men duidelijk op zachten toon flusteren „Hij is de vader, hij is de vader". Maar toen Charley weer naar zijn plaats ging, riep men mevrouw De Beaumanquier op. Zij kwam voor do rechters staan, gewapend met die schoonheid, die meer processen wint dan de advocaten; er was zulk een betoovering eu zulk een anntrekkingskrac! t in haar persoonlijk heid, zooveel verleiding- in haar droef In id, dat er een kreet van be.roid-jring opging en de deurwauder meermalen „st.lte" moest roepen.

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1