Kerknieuws. Verspreide Berichten Qs&erwijs. Rechtszaken. Wij behoeven niet te zeggen dat wij den 5e» December bedoelen, den aan den kinderlievenden bisschop St. Nicolaas gewijden dag. Naar den goeden ouden trant willen wij ook nu een gedeelte onzer ruimte afnemen van «beursnieuws, politiek en soortgelijke meer, om mettde kinderen mee, te leven in 't weleer," «n onzen lezers mededeeling te doen van al het heerlijks dat wjj door «dagen lang vooruit de winkels rond te dwalen' hebben opgemerkt en geboekstaafd. Wij zjjn wel eenigszins huiverig om dat te doen, want hoezeer èn industrie èn kunstnijverheid steeds vooruitgaan, ontmoeten wij telken jare een massa oude kennissen, wat ons vrees inboezemt om in herhalingen te vallen. En van herhalingen ijn er maar een paar gewenscht: eene dikke erfenis bijv. of een kus van frissche roode lipjes. Nu een flinke erfenis op St. Nicolaasdag zou voor menigeen nog de slechtste verrassing niet ïjjn, terwijl veel geefsters of gevers in een van dankbaarheid getuigend kusje hun zoetste loon vinden. 5 December dan is een geëigende dag voor het geven van cadeaus en een dag die veler beurs op schatting stelt. Misschien daarom juist wordt de heilige Nicolaas door den winkelstand, niet het minst door de banketbakkers, in bijna even groote eer gehouden als door de jeugd. De eersten stapelen voor hunne schitterend verlichte winkelramen in verleidelijken vorm bergen van zoetig- en aardigheden op elkaar en beiden zijn van oordeel dat het ontvangen zaliger is dan 't geven. Maar wjj staan reeds te lang voor de deur, laat ons binnengaan bij de winkeliers die ons tot een bezoek uitnoodigden. In de eerste plaats bjj den heer P. Augustijn in de Lange Delft. Onder diens fraaie etalage van porselein, glas- en aardewerk, gelukkig afge wisseld met der natuur zeer nabijkomende bloemen en veeren, vinden wij reeds dadeljjk eenige nieuwigheden. Zoo bijv. wel aardig dat die in een winkel van breekbare waar verkrijgbaar zijn zeer artistiek uitgevoerde gebronsd jjzeren bloemen- staanders, door een jeugdig stadgenoot uit de hand vervaardigd. Yerder een nieuw soort Engelsch aardewerk, even hoekig als de zonen van Albion, en veel fraaier Derby porselein. Natuurlijk majolica- en biscuitvazen en potten, benevens tal van andere artikelen uit de kast, waarvan de voorzichtigheid de moeder genoemd wordt. Onder de zoo goeden naam verworven hebbende terra cuite artikelen van den heer Pak Brouwer vonden wij, behalve de reeds bekende schilderijtjes, ook nog enkele nieuwigheden. Dat alles is geschikt om als cadeau te dienen aan hen die de kinderschoenen reeds eenigen tijd geleden uittrokken, maar ook voor de jeugd zjjn bjj den heer Augustjjn geschikte presentjes te vinden; men neme de proef maar eens. Uit den aard der zaak is eene etalage van kristal, cuivre poli, fijn lederwerk, Japansche artikelen, schitterend nikkel enz. reeds aantrek kelijk, hoeveel te meer dan als ze, geljjk bij den heer C. Aves op den hoek van de Burgt, zeer smaakvol is gerangschikt. Wie deze uitstalling verlaat zonder zijne keus te hebben gevonden in galanterie-artikelen moet al zeer moeilijk te voldoen zijn, want alles en nog wat is er in rjjke verscheidenheid. Natuurlijk kunnen wjj niet al de artikelen opsommen; wij doen maar eene greep wanneer wij bijv. wijzen op de kristallen met nikkel gemonteerde cognac- en anderé stellen, op de sierlijke necessaires of Op de nieuwe artikelen van geperst leder. We zouden nog tal van andere zaken kunnen aanstippen, doch achten het beter onzen lezers te raden zich zelf eens te overtuigen, waarbij wij de verzekering geven dat, waar aan den eenen kant een cadeau van vijftig gulden niet te vergeefs zal gezocht worden, ook voor enkele centen iets kan worden meegedragen. Wjjl de zetter ons zegt thans geene plaats als hij een misdaad gepleegd heeft, naar Dominica of Sint Lucia. Wanneer men dus in onze kolo niën zegt dat een neger naar Dominica verhuisd is, beteekent dat ongeveer hetzelfde als wanneer men te Parijs zegt, dat een bankier met de Noorderzon vertrokken is. Zoodra mijnheer De Tercel de overtuiging had dat Jupiter de schuldige was, ging hij de zaak bij de magistraten aangeven, maar hunne agenten die onder den indruk waren van de overtuiging der negers dat het kind verdronken was, zochten te nauwernood in den omtrek en deden alleen nasporingen laugs de rivier. Daar niemand aan het bosch van de Zwavelgroeve dacht vond men geen spoor der arme Rosélie, die dood noch levend gevonden werd. Jupiter kwam evenmin te voorschijn. Te ver geefs schreef mijnheer De Tercel aan de overheden te Dominica en St. Lucia en gaf zijn signalement op, maar alles bleef vruchteloos, men ontdekte noch den neger, noch het kind. V. Er waren tien jaar verloopen sedert het treur spel in het bosch. Rosélie was niet terecht gekomen en mijnheer De Tercel kon het lieve schepseltje maar niet vergetenhij meende haar altijd nog even lief tallig, jeugdig en vroolijk voor zich te zien. Zijn leven was gebroken. Zijn geheele ziel was me haar vervuld. Een vrij zonderlinge omstandigheid noopte hem meer beschikbaar te hebben moeten wjj hier afbreken. De heer J. H. Thiel te Middelburg is benoemd tot ltB onderwijzer aan de openbare jongensschool 4e klas., genaamd Van den Ende-school, te Am sterdam. Door den gemeenteraad van Borssele is be sloten tot het aanstellen van eene onderwijzeres, met akte voor nuttige handwerken. Tot dus ver was eene niet geëxamineerde onder wijzeres in handwerken aan de openbare school tjjdeljjk werkzaam. Met 1 Dec. zal te Yerseke op de O. school yoor het eerst onderwijs in het Pransch worden gegeven. Van de 14 leerlingen, die zich hadden aangemeld, werden, na examen 12 toegelaten 7 jongens en 5 meisjes. De heer J. van Boven te Rilland verwierf te Amsterdam akte (lager onderwijs) voor hand- teekenen. Gedurende de maanden Mei tot en met Oct. bedroeg te Stavenisse aan de O. school het schoolverzuim gemiddeld 43.33 en wel in de le klasse 16.12, in de 2e en 3e 33.13, de 4e en 5e 60.59 en de 6e 63,48 Voor een lid van het hoofdbestuur van het Ned. onderioijzers genootschap woonachtig buiten Amsterdam moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren C. A. C. Kruyder te Deventer en H. van Braam te Enschedé. De voordracht voor een onderwijzer aan de tweede tusschenschool G, aan den Goudschen Rijweg te Rotterdam (hoofd de heer A. Petit Pz.) bestaat uit de heeren J. P. Mazure te Groede J. M. van Thiel te Camperland en J. C. van der Bie te Kapelle. De heer J. M. van Thiel te Camperland staat ook als n° 2 op eene andere voordracht voor onderwjjzer aan de burgerschool n° 2 in de Dirk- Smitsstraat (hoofd de heer C. Kamerbeek). Uit Beesd wordt aan het Dbld. geschreven In de dezer dagen gehouden raadsvergadering waren ingekomen1° een voorstel van den arr.- schoolopziener, om aan den onderwijzer Udo ont slag te geven uit zjjn betrekking aan de openbare school, en 2° een adres, onderteekend door protes tanten, katholieken en Israëlieten, eenvoudigen en aanzienlijken, in éen woord door nagenoeg alle bewoners van het dorp, die belang stelle a in het onderwjjs der jeugd, houdende het met redenen omkleed drieledig verzoekom den heer U. te handhaven door afwjjzend te beschikken op het voorstel tot ontslag, 's raads invloed aan te wenden, dat de heer U. als onderwijzer niet lan ger op onredelijke wjjze worde bemoëielijkt, en den heer Mieras kenbaar te maken dat hjj als hoofd der school het vertrouwen der ingezetenen mist, zoodat een betamend gevoel van eigenwaarde, zoowel als de belangen van het openbaar onder wjjs, vorderen, dat hij als hoofd der school zijn ontslag vrage. De gemeenteraad heeft nu met groote meerder heid beslotenafwijzend te beschikken op het voorstel van den schoolopziener, en daarna met algemeene stemmen besloten, een afschrift van bovenvermeld adres te zenden aan bedoeld hoofd der school. Aan het verzoek der ingezetenen is dus ten volle voldaan. Het hoofd der school zal nu wel eershalve gedwongen zijn, ontslag te vragen. Deze zaak was een uitvloeisel van de veelbe sproken schoolkwestie van 't vorig jaar, over het weglaten van het woord „God" uit een school versje. Sedert had men den heer Udo „gezocht'' en allerlei kleine grieven tegen hem opgezameld. Drietal te Heteren bjj RenkuaiG. Klaarhamer, te Montfoort; C. P. N. Pikaar, te Oversohie, en dr C. C. Schot, to Tholen. Arrondissements -rechtbank te Middelburg Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld: Wegens mishandeling: M. B. 33 j., graan- meter Goes en M. van N. 25 j., landmansknecbt Wolfaartsdjjk, ieder tot 8 d. s. 8 d. h. en L. om zijn plantage tijdelijk te verlaten en zich naar St. Pierre op het eiland Maatinique te begeven. Een oom van zijn vrouw (mijnheer Vernand) een zonderling man door zijn eigenaardigheid, zijn rijkdom, zijn goed hart en zijn slecht humeur, had iu den eersten tijd van Charley's huwelijk veel bij hem gelogeerd. Hij wilde niet trouwen, woonde geheel alleen, verveelde zich en voelde zich alleen gelukkig bij zijn nichtje, dat hij als een vader lief had. Hij bracht vaak twee, drie maanden achtereen op de plantage door. Maar daar hij bijzonder veeleischend, lastig en heerechzuchtig was, had Charley dagelijks onaan genaamheden met hemer kwamen telkens kleiDe botsingen voor, totdat zij eindelijk een onover- winnelijken afkeer van elkaar kregen, en oom op zekeren dag eensklaps de plantage verliet, zeggende dat hij nooit terug kwam, dat hij zijn nichtje met genoegen bij zich zou ontvangen maar dat hij zijn neef niet meer wilde zien. Mevrouw De Tercel stierf bij de geboorte van Rosélie; mijnheer Vernand trok zich haar dood zeer aan en trachtte meer dan eens haar kindje te zien zonder Charley te ontmoeten. Hij beminde Rosé ie ter wille barer moeder en het was hem alsof deze in haar voortleefde. Wordt vervolgd.) M. 23 j., matroos Terneuzen, tot 8 b. s. S.d.h. Wegens beleediging met woorden: L.van B. 33 j h'v. van P. C., Sluis, tot ƒ8 b. s. 8 d. h. en P. D. 34 j., landman Middelburg, tot 8 b. s. 8 d. h. Wegens landlooperij: I. van P. 41 j., zonder beroep en vaste woonplaats, gedetineerd Middel burg, tot plaatsing in een rijkswerkinrichting ge durende 3 jaren. Wegens diefstal: M. van B. 45 j., visscher Arnemuiden, tot 4 maanden gev. en 12.50 b. s. 21 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken is C. E. 16 j., Middelburg, be klaagd van mishandeling. C. B., logementhouder te Terneuzen, is in hooger beroep gekomen van het tegen hem op 11. Dinsdag gewezen vonnis. Eenige kleine jongens te Goes zouden met een ledigen boerenwagen meerijden. Terwijl het voertuig in vollen gang is, gooien ze een kame raadje van 10 jaren uit den wagen, met het gevolg dat een der wielen hem over de hand ging. Dientengevolge moet een vinger gedeeltelijk worden afgezet. „Naar het gerucht wil," worden in de bank van leening te Goes geene goederen aangenomen uit huisgezinnen waar de mazelen heerschen en wordt die instelling eerstdaags tijdelijk gesloten. Te 's Heerenhoek is ook de openbare school tjjdeljjk gesloten wegens het heerschen der mazelen in het gezin van het hoofd der school. Uit Terneuzen meldt men ons, dat de maze- len-epidemie aldaar tot heden een goedaardig karakter blijft behouden de ziekte heeracht alleen bjj kinderen. Het aantal huisgezinnen, waar de ziekte heeracht, bedraagt thans 75, met 132 lijders; gelukkig is tot heden slechts een kind daaraan overleden. Uit Yerseke doet men ons de volgende mededeelingen: In de vergadering van het iV«te-departement alhier werd Woensdagavond besloten, pogin gen aan te wenden tot het stichten eener bewaar school. Men twijfelde wel eenigszins aan den goeden uitslag maar men wilde althans beproeven sulk een school tot stand te brengen. Men zal subsidie vragen aan het hoofd- en het gemeentebestuur. Door het hoofdbestuur is ƒ30 toegezegd voor een volksbibliotheek; het departement zal voor dit jaar ƒ25 daarbij voegen. Verder werden de hoofdpunten voor eene deugdeljjke inrichting der bibliotheek vastgesteld, terwijl het bestuur de onderdeelen zal regelen. Tot president der zangvereeniging Oefening en Uitspanning alhier is gekozen de heer J. L. Moerdjjk, in plaats van den heer D. Glerum, die wilde aftreden. Deze vereeniging, dit jaar opgericht door den heer Van Bakergem, neemt in bloei toe. Zjj telt thans 45 leden, waaronder 13 vrouwelijke. Door de ijverige bemoeiingen van haren direc teur, den heer I. van Dijke, zal het gelukken nog dezen winter een of meer uitvoeringen te geven. Donderdagmorgen is in deze gemeente een aak, die te zwaar geladen was, in de haven gezonken. Persoonlijke ongelukken waren gelukkig niet te betreuren. Door den heer A. Hartog, ingenieur te Yer seke, is onder overlegging van de vereischte plan nen, concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Klundert over Zevenbergen naar Leur, in verbinding met de tramljjn BredaOudenbosch. Het voornemen bestaat om de lijn verder door ta trekken van Klundert over Willemstad naar het eiland Over- flakkee. Omtrent het ongeluk, gisteren voor de haven te Stavenisse gebeurd, meldt men ons de navol gende bjjzonderheden Een vaartuig, afkomstig van de Paal (gemeente Grauw) en bevracht met eene lading klompen, bestemd voor Prinsland, kwam 's morgens, circa 8 uur, onder den wal. Door de sterke ruk- en stormwinden sloeg de last om, waardoor het vaartuig water innam en omkantelde. De bemanning, bestaande uit drie personen, wist zich eenigen tjjd op het omgekantelde vaar tuig en op een los drijvende plank vast te klem men. Een der dakwerkers M. S., die dit onheil zag gebeuren, jjlde naar den veerschipper C. Boomsluiter, welke zich haastte met zjjn hoogaars den ongelukkigen ter hulpe te komen. Vóór deze evenwel met zjjn personeel op de plaats van het onheil tegenwoordig was, had de oudste der bemanning, Jan Franeies Kind, circa 60 jaar, het niet meer op het omgekantelde vaartuig kunnen uithouden en was deze een prooi der golven geworden. De beide anderejongelui van 13 en 17 jaren, werden, na een uur in die netelige positie verkeerd te hebben, door schipper Boomsluiter behouden aan wal ge bracht, de droeve last van het ljjk van K. met zich voerende. Ten huize van genoemden Boom sluiter Tonden de geredden eene liefderyke ont vangst. Het vaartuigje lag, bjj het afzenden van dit bericht, nog ten prooi der golven, terwjjl er veel van de lading komt aanspoelen. Het lijk van den verdronkene werd naar het ljjkenhuisje op de begraafplaats vervoerd. Hoe treurig het gebeurde is, bljjkt toch geluk kig nader dat niet, zooals onze berichtgever gis teren, zeker onder den eersten indruk, die steeds aanleiding geeft tot overdriving, seinde, alle opvarenden zijn verdronken. Aan 125 behoeftige jongens te Rotterdam is gisteren een jas en aan 125 meisjes een mantel uitgereikt, van wege een kindervriend.die begrijpt hoe men werkeljjk wèl doet. Naar men meldt, gaat het tegenwoordig met de werving te Harderwjjk wat beter, maar nog ontbreekt er aan het vereischte contingent een 500 man. Op grond van art. 446 Strafw. is te Beek proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon, die bjj een l randjweigerde de hulp te verleenen, welke de openbare macht van hem vorderde. Possart zal over eenige weken naar Rusland vertrekken en in drie jaren ons land niet bezoeken. Maleische beleefdheid. Een amb tenaar op Sumatra voerde een gesprek met een Maleisch hoofd, waarvan de loop aanleiding gaf, dat over den ouderdom der beide interlocutoren van gedachten werd gewisseld. De ambtenaar, de regelen der Europeesche be leefdheid in acht nemende, schatte den Maleier eenige jaren jonger dan hjj was, en prees ook, om hem ingewikkeld een compliment te maken, zjjn goed voorkomen. Nu was de Maleier aan de beurt om den ouderdom van den eerst 35jari- gen ambtenaar te schatten, en hjj schreef dezen niet minder dan 60 jaren toe. Onze ambtenaar was zeer verbaasd, en trachtte, met die soort van meerderheid die zich de Europeaan tegenover den inlander toekent, hem onder het oog te brengen, dat hij zich aan de wetten der beleefdheid, naar Europeesche begrippen, vergrepen had door hem bljjkbaar een veel te hoogen ouderdom toe te kennen. Mijnheer," antwoordde de Maleier, ik schat uw leeftjjd niet naar uw voorkomen, maar naar uw verstand." Bjj ons heerseht wel eenigszins de meening dat men op zjjn zestigste jaar reeds suf begint te worden, zooals bljjkt uit de bekende spreekwjjze »ben je wel zestig?" De Maleier acht, evenals de oude Homerus in het voorbeeld van Nestor, de wijsheid het attribuut der grijsheid. (Arnh. Crt.) Op een strook weiland achter de P. G. Hooftstraat te Amsterdam is een aanvang gemaakt met de werkzaamheden voor de ijsbaan. Rondom wordt een geul gegraven voor de voeting van den kleidam, waartusschen het opgepropte water be sloten moet bljjven. Met zulk een jjsbaan wil men de voornaamste gemeenten in Nederland begiftigen. Daartoe is te 's Gravenhage eene Maatschappij tot exploitatie van ijsbanen in Nederland opgericht waarvan ook buitenlanders aandeelhouders zijn. In de residentie wil men achter het station van den Hollandschen spoor aan den Rjjswjjkschen weg een groot veld als ijsbaan inrichten. Sergeanten-milicien zullen voortaan niet in hunnen effectieven graad bjj de staande armee overgaan, zoolang er nog korporaals bij de staande armee geschikt zjjn voor bevordering tot sergeant. Bjj het hoofdbestuur der Vereeniging ter be vordering van fabrieks' en handwerlcsnyverheid in Nederland zjjn verkozen, in de plaats van den heer Van den Wall Bake, tot onder-voorzitter de heer A. P. Godon, en in de plaats van den heer Mahieu, tot penningmeester de heer Joh. IJkema. beiden te 's Gravenhage. Zaterdagmorgen zal generaal Kaulbars uit Sofia vertrekken, gevolgd door het geheele per soneel van het Russische consulaat. Nu het Boelgaarsche volk zich zoo weinig er kentelijk toont voor de welwillendheid van den zaarhet zelfs geen raadgeving van zjjn kant opvolgt, en zoo brutaal was, zonder goedkeuring van keizer Alexander, een Solranja te kiezen die bovendien nog de vrijpostigheid had van te ver gaderen, wil Rusland niets meer van Boelgarjje weten, d. w. z. van de tegenwoordige regeering daar. Als er eens een ander bestuur komt dan zal de ezaar zich weer over het arme Boelgaarsche volk ontfermen. Om der wille van de Boelgaren kan Rusland zich anders wel van hen afwendenen behoeft Kaulbars nooit weêr te keeren Men zegt dat de eandidatuur van den vorst van Mingrelië voor den troon van Boelgarjje door alle groote mogendheden is goedgekeurd, mits Kaul bars voor goed uit Boelgarjje wegbljjve. Wat zal de ezaar nu doen Despoten als Alexander III laten nog al gemakkeljjk hunne gunstelingen los, wanneer dat in hun belang is. Het voorrecht van protégé van zulk een persoon te zjjn is ook al gevaarljjk. In Griekenland is thans een ministerieele crisis ontstaan. Naar aanleiding van het Woens dag voorgevallene verklaarde de minister Tricou- pis Donderdag dat de weigering om over de motie van vertrouwen te stemmen het kabinet aanleiding had gegeven om zjjn ontslag te nemen. Al de ministers verlieten daarop de vergaderzaal. Volgens verklaring van den minister Beer- naert in den senaat heeft de Belgische minister van justitie 757 verzoekschriften ontvangen om gratie ten behoeve van de ter zake der gebeur tenissen in de maand Maart veroordeelde personen. Aan 468 personen ia gratie toegestaan. Circa 300 verzoekschriften zijn nog in onderzoek. De minister zeide tevens, dat, al denkt de regeering een ruim gebruik te maken van het recht van gratie, zij zich evenwel krachtig verzet tegen het verleenen van amnestie. Het voorstel van een der leden tot het verleenen van amnestie is hierna niet in overweging ge nomen. Volgens bericht uit Aden, dato 3 Nov., was de rest der lading van het stoomschip Prins Hendrik, na lossing der 3000 balen gezonde en 2000 bn. beschadigde koffie, geheel doorweekt en afgekeurd als onbruikbaar. Er werd zoo snel mogeljjk gelost, dewjjl door het zwellen der lading het dek reeds ontzet en eenige balken gebroken waren. Ook het benedendek was ontzet. Een Italiaan, Socci genaamd, heeft te Parjjs op dea Boulevard de Clichyaus pays artiste een

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2