N° 274. 129* Jaargang. 1886: Zaterdag 20 November. Middelburg 19 November. FEUILLETON. Iet bosch van de Z wavelgioeve Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels f 1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ANAïS SE GALAS. St. Nicolaas. MIDDELBURGSCHE Agenten teVlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Moou,te TholenW. A. van Niettwenhuijzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger In verband met het voorl. verslag der tweede kamer over de suikerwetten hebben onze lezers weten het uit een kort bericht in ons vorig nommer de heeren W. van Dedem, Van Gennep en Mees andere voorstellen ingediend, tot ontheffing van lasten, aan suikerondernemingen in Ned.-lndië te verleenen, in aansluiting a an het betoog dat de suikerindustrie op Java verlichting van lasten behoeft, doorlo opheffing van het uitvoerrecht op suiker (15 ets. per 100 kilogr.), en 2o ontheffing van den cijns van den vrijen aanplant voor in gouv.-contract werkende onder nemingen. De opbrengst van het uitvoerrecht is geraamd op 600.000; de cijns bedraagt voor het a. s. jaar ƒ650.000, maar klimt tot 1891, het jaar waarin hij geheel moet vervallen. De voorstellers hebben overwogen, of het mo- geljjk was, bij de Ind. begrooting over hun denk beelden met de regeering in overleg te treden het kwam hun evenwel niet uitvoerbaar voor, deze in den vorm van amendementen in te dienen, reeds omdat de eerste kamer er mede over be slissen moet. De heer Bahlmann heeft aan de tweede kamer voorgesteld uit art. 1 der wet op de middelen te doen vervallen: „21£ opcent op de grondbelasting van de ongebouwde eigendommen." Ofschoon desnoods niet afkeerig van directe bescherming, meent de heer B., dat onder de tegenwoordige omstandigheden allereerst als staats hulp voor de bedreigde land bouw-np verheid in aanmerking komtverlichting van fiscale lasten, welke op het landbouwbedrijf drukken. Daartoe is dit voorstel een bescheiden, maar ernstige poging. Er wordt een bate van 1.190.000 mede prijs gegeven. Maar verleden jaar is afschaffing van uitvoerrechten in Ned.-lndië met goed gevolg op gewogen door verhooging van invoerrechteneen voorbeeld dat in Nederland navolging verdient, vooral omdat uitvoerrechten op Indische land- bouw-producten niet anders kunnen beschouwd worden dan als een bjjslag tot de landrente. De Staats-courant bevat de kennisgeving dat, wegens herstellingen aan de spoorwegbrug te Selsaete, op 25 November, het peil op het boven- pand van het kanaal van Terneuzen naar Gent gedurende 24 uren zal worden verlaagd met 1.05 M., en in verband daarmede op het beneden- pand met 0.60 M. De minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat de navolgende wijziging is ge bracht in de bttonning van de Wester-Schelde Uit het Fransch van iv Maar Jupiter liep het erf af en draaide over de weilanaen voort. „Waar gaat gij heen vroeg Rosélie, nu niet meer lachende. „Waar is papa?" Jupiter ant woordde niet, drukte haar vaster tegen zich aan en draafde voort. —I „Ik wil terug naar huisl" gilde Rosélie. „Ik wil." Maar Jnpiter liep door en het kind begon te beven en uit alle macht te gillen en te schoppen en deed haar best om zich los te wringen, maar oupiter omklemde haar, zoodat hij haar bijna deed stikken. Eindelijk bereikten zij het bosch van de Z wavclgroeve. Toen de kleine onder die groote dichte boomen was, die hunne reusachtige takken uitstaken als wilden zij haar grijpen, toen zij zich te midden van al dat groen, ai die struiken, dat dichte gebladerte, die het midden op den dag donker maakten, bevond, gilde zij met een hartverscheu rende stein: „Bet boschI Het bosch!" „Ja het bosch 1" herhaalde Jupiter en zag baar met zijne vurige oogen aan. 1° Bijgelegd zijn: Tusschen de witte tonnen no. 3 en 4, eene witte ton, gemerkt 3 A, in 110 d.M. water en in de peiling: de molen van Borsseltegen den westkant van de waterstaatskeet. Tusschen de zwarte tonnen -no. 10 en 11, eene zwarte ton, gemerkt 10 Ain 70 d.M. water en in de peiling: de oostelijkste lichtopstand van den Eendrachts- polder in een hoogen kroonboom de westelijke molen van Terneuzen tegen den zuidkant van den stadhuistoren. 2°. Verlegd is in het vaarwater van Everin- gen, de witte ton no. 1 EA, 75 meters om de O.Z.O. in 65 d.M. water en op het merk: twee kroonboomen staande in eene rij boomen in de westbern van Ellewouisdijk. 3°. Veranderd de huïktonnen no. 2E wit en no. 1EA zwart, die vervangen zjjn door anker boeien met korf. Sedert 4 Nov. tot nader order is in België de jnvoer te land en ter zee, benevens de doorvoer verboden van schapen, alsmede van versch vleesch en schapenhuiden, afkomstig uit Nederland. Bij de heden alhier gehouden verkiezing voor leden van de kamer van koophandel en fabrieken brachten 88 van de 314 kiesgerechtigden hun stem uit. Al de aftredende leden werden herkozen, nl. de heeren J. Lutejjn met 38, J. P. Fokker met 34, J. A. Tak met 37, F. G. Sprenger met 35, H. P. den Bouwmeester met 37 en J. J. H. Doorenbos met 32 stemmen. Verder waren nog uitgebracht op de heeren W. L. van Leeuwen 2, en G. J. de Sitter, J. Borsius, K. J. H. Wasch en W. J. Sprenger elk 1 stem. Maandag middag te 3 uren houdt die kamer eene zitting. Dat. het vaak moeiljjk valt om, vooral wanneer men eenmaal aan het verschikken is, voor eene uit- of opvoering een datum te bepalen, die aan het algemeen kan voldoen, weten velen bij onder vinding zij zullen het daarom zeker wel excu- seeren dat de heer N. A. Bouwman zjjn concert, met het oog op het St. Nicolaasfeest, nog eens heeft verschikt maar thans definitief bepaald op Vrijdag 10 December. Wjj voegen hierbjj nog de aangename tijding dat de belangstelling voor dit concert, blijkens de inteekening op de ljjst, zeer groot is. Bovendien mag de heer Bouwman, die zelfs ook eenige repetities van het mannenkoor heeft geleid en zal leiden, zich erin verheugen, dat die voorbereidende oefeningen, onder directie van den heer De Waal, allen grond geven om eene zeer goede uitvoering te verwachten. Dit mannenkoor telt 75 leden, terwjjl het orkest dien avond uit 45 musici zal bestaan. De administrateur J. A. Meijst, bjj het rijks hospitaal te Vlissingen, heeft tegen 1 Januari e. k. pensioen aangevraagd. Hij was niet meer de beschaafde neger, hij was weer de woesteling van Afrikaansch ras, die aan niets dacht dan het koelen van zijn haat. „Ik ben bang! Bang!" gilde zij. „Papa, papa Zonder zich door die kreten in het minst te laten verteederen, vervolgde Jupiter zijn weg en bleef pas bij een dicht kreupelbosch staan, waar voor een campêcheboom, geheel met slingerplan ten begroeid, stond. Dit was een van de meest woeste plekken uit het geheele bosch; Jupiter zag om zich heen en vergewiste zich dat hij zich niet vergiste. Zijne oogen fonkelden en drukten wanhoop en haat te gelijk uit. „Eindelijk 1" riep hij uit. „Daar loop nu maar weg," duwde hij Rosélie toe en wierp haar aan den voet van den boom neer„gij zijt vrij ik laat u hier alleen." „Mij alleen laten heel alleen in het bosch! Dat is niet waar 1" „Ja Jupiter iaat u hier alleen bij het struik» gewas, waar uw papa Coco vermoord heeft. Jupiter heeft zich gewroken." „Vermoord Wat ia dat Ik wil Daar papa terug. „Nooit!" zei Jupiter. „Och toe, alsjeblieft, alsjeblieft," smeekte zij en kiemde zich rillende en sidderende aan hem vast. Maar Jupiter stiet haar weg, wierp een laatsten blik op de struiken waar zijn kind gelegen had ep liet bet meisje alleen in bet bosch om te Uit Noord-Beveland meldt men ons heden de volgende belangrijke tjjding Gisterenavond is bjj een waterstand van 0.60 M. boven gewoon hoogwater, de, door den onlangs plaats gehad hebbenden val beschadigde dijk, tusschen de dijkpalen 0 en 2 aan den Vlietepolder bezweken. De verhoogde zoogenaamde Spekdam, thans ongeveer 1.90 M. boven hoogwater, moet nu het zeewater keeren. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Uit Hoofdplaat wordt ons geschreven: De raad besloot Donderdag eindelijk, na twee jaren van tegenstand, in zake de betaling van de 42 voor straatverlichting in 1884, te wijken voor de douce violence van Gedep. staten, die bij de vaststelling der rekening van 1885 opmerkten dat de gemeente zich niet kon onttrekken aan de verplichting dier betaling, en dat zij andere maatregelen in overweging nemen zouden, zoo dit langer geweigerd werd. De heer Cammaert insinueerde andermaal als zou de burgemeester te dezer zake gelogen" hebben. De weelde, waarmede hjj dit woord her haaldelijk bezigde, haalde hem eene waarsehuwing van den voorzitter op den hals om zich te matigen. Hij zag voorbjj dat èn het college van dagel. bestuur èn de raad deswege waren gehoord. De raad koos ten slotte eieren voor zjjn geld," zelfs de heer C., die voor het voorstel stemde. Yermakeljjk was nog de protestatie van het zelfde raadslid tegen zjjn aanslag in de belasting voor een anderen hond, nadat hij een vorigen verloren had. ïEens aangeslagen bljjft aangeslagen", meende de heer C., al wilde men in eenzelfde jaar 100 honden houden, den een na den anderen, en dat dit met paarden bjj de belasting op het personeel ook aldus geschiedde, ja zelfs met meiden; doch hij zou, erover nadenken bjjaldien het den burge meester gold. Van de stellige bepaling der ver ordening, die aanslag voorschrift voor iederen hond, wilde hjj niets weten. Van de Belgische regeering werd onlangs bjj de onze het voorstel ontvangen om, tot betere wering van den wederzpdschen sluikhandel, de 1« zinsnede van art. 84 van het tractaat tot grens scheiding van 8 Aug. 1843, houdende verbod tot het oprichten van gebouwen ot woonhuiren binnen zekeren aistand van de rjjksgrens, in dier voege te wjjzigen, dat dit verbod werd uitgestrekt tot het oprichten van alle gebouwen hoogenaamd en het maken van omheiningen. Een dergeljjk voorstel is door België mede ge daan aan Frankrjjk en Luxemburg, en heeft geleid tot het sluiten van gelijkluidende overeenkomsten. Ook onzerzijds is de behoefte erkend tot aanvulling van deze tractaatsbepaling, die niet geacht kan worden voldoende te zjjn om het doel te bereiken, waarmede zjj tot stand gekomen is, daar zjj te sterven van honger en angst. Terwijl hij in het bosch verdween, herhaalde hij op woesten toon: „Oog om oog tand om tandkind om kind Terwijl dit alles met het arme kind gebeurde, keerde mijnbeer De Tercel terug van het veld, waar hij eenige bevelen aan de negers was gaan geven, en riep op vroolijken toon: „Rosélie, waar is Rosélie „Manzé Rosélie slaapt in de galerij", zei Zoé. „O, die kleine luilakKom, kom kind, sta op en geef mij een zoen 1" Geen antwoord. „Maar waar is zij dan vroeg hij en zocht te vergeefs in alle hoeken der galerij en der kamers. „Ik ben zeker dat zij den tuin ingeloopen is." Hij doorloopt alle lanen al roepende „RosélieRosélie I" Maar er komt geen antwoord en met elke minuut klimt zijn angst. Eenig geritsel in de bladeren geeft hem weer nieuwe hoop. „Zij heeft zich achter dit boscbje verstopt. Dwaas die ik ben om zoo te schrikken Hij liep het boschje doormaar vond niets dan een vogel die voor hem opvloog. Toen hij den heelen tuin en het geheele huis doorzocht had, riep hij met ontzetting uit: „O, mijn God! Zou zij weg zijn Hij kon het nog niet gelooven, en zond al zjjne negers in verschillende richtingen uit, over de heele plantage, de weilanden, langs den oever der rivier, op het veld, overal, behalve in het bosch- veel gelegenheid laat tot sluiken. De regeering heeft daarom gemeend het voorstel van België te moeten aannemen. De uitzonderingen op het verbod, die verder in het bedoeld art. 34 gemaakt zjjn, bljjven overigens van kracht. Ten einde voortaan het verbod doeltreffend te maken stelt de regeering zich voor, op bet voor beeld van België en Frankrjjk, een strafbepaling op de overtreding in het leven te roepen door indiening te zjjner tjjd van een daartoe strekkend wetsvorsstel. Volgens het Alg. Dbld van N.-l. heeft de directeur van binnenlandsch bestuur te Batavia de aandacht der regeering er op gevestigd, dat het misbruik van handeldrijven door ambtenaren van het binnenlandsch bestuur, adsistent-residenten en controleurs, vooral op de Buitenbezittingen, te zeer begint veld te winnen. De regeering heeft de opmerking beantwoord met de uitnoodiging om eene ontwerp-ordonnantie in te dienen, waarin voor die ambtenaren het verbod om handel te drijven in het algemeen duideljjker uitgesproken en daarop scherper aangedrongen zou worden. Te Samarang heeft zich eene commissie gevormd om, door het uitdeelen en verstrekken van de noodzakelijkste levensbenoodigdheden, terstond de behoeitigen te helpen en de toenemende armoede te lenigen en te keeren. Dit moet zeer noodig zjjn, daar een aanzienlijk deel der EuropeeBche bevolking in Samarang in grooten nood verkeert. De commissie bestaat uit de heeren De Vries, pastoor, ds. J. Faber, mr. C. Voüte, mr, J. G. Cantius van Blommestein, H. H. Moren, M. V. D. Ejjk en G. F. V. Blommestein. Al moge een echoone, warme, zonnigs Zomerdag verre te verkiezen zijn boven een guren, donke ren, killen winterachtermiddag, en een tochtje door bloeiende, helder groene, met bloempjes bestrooide velden aantrekkelijker zjjn dan eene wandeling door de met grauwe, half verteerde sneeuw be dekte straten, toch heeft het barre seizoen ook zijne eigenaardige genoegens. De winter brengt bjj zjjn sneeuw- en hagel buien de concerten, bals, tooneelvoorstellingen, Bpeelavondjes enz,, zjjn jjs- en sneeuwpret, met en benevens de genoegljjke kerstdagen, den ernstige» oudejaarsavond en den vrooljjken nieuwjaarsdag. Bovendien echter geeft de winter nog eea dag »die, wat hij brenge of baar, Toch altyd ia en blijft de zoetste yau het jaar," nl. voor den bezitter van een eenigszins gevulde portemonaie, maar die de bitterste misschien ia voor den armen Btumper, welke bjj al het heerljjke van dien dag de rol van toekjjker vervullen moet, Die met een ziekljjk oog komt op het lekkers azen, En met zjjn bleeken neus kleeft aan de winkelglazen." Toen de arme vader tot de overtuiging kwanS dat zijn geliefd kind verloren was, stond hij als verpletterd en sloot zich op in dat stille huis, waar baar blijde lach niet meer weerklonk. Het salon doorgaande trapte hij op iets het zilveren poppetje, waarmede zij zoo gaarne speeldemei bevende handen raapte hij het op, barstte in tranen uit en overdekte het met kussen. Men doorzocht den geheelen omtrek, de nabu rige plantages, maar nergens was een spoor vau baar te vinden. „Zou zij dood zijn?" vroeg de vader zich af Al de negers waren overtuigd dat het kind dat dikwijls aan den waterkant speelde in de rivier gevallen was. Maar toen men den heer De Tercel den volgenden dag kwam zeggen dat Jupiter verdwenen was, rees er een vreeselijk vermoeden in zijn ziel op. „O I die ellendeling I" riep hij woedend uit, „hij heeft uit wraak mijn kind gedood! Dat arme schepseltje! Welke martelingen heeft hij baar doen ondergaan? Stroomt de rivier over haar dierbaar lichaampje, of heelt hij mijn schat in mijn eigen tuin, op mijn veld, in een groeve onder mijne voeten begraven Maar als gij zoo dicht bij mij waart, mijn kind, zou mijn hart het mij zeggen Oik begrijp alles, die afschu welijke neger is de schuldige, zijn vlucht laat geen twijiel meer over." Indien een neger vóór de vrijmaking op die manier vluchtte, dan ging hij zich verscouilen in het boschrijke gebergte, maar thans vertrekt htjj

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1