I29e Jaargang. 1888- Dinsdag 115 November, 1 FEUILLETON. N° 270, Middelburg 15 November. Het bosch van de Zwavelgroeve Onderwijs. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ANAïS SE GALAS. MIDDELBURGS» COURANT w SR Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Moou,te TholenW. A. van Nieuwenhuijzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger Aan het slot van zjjne beschouwingen over Een nieuwe Zondagswet schrijft de Standaard: »En vraagt men ten slotte, of er van deze Zon dagswet dan althans zijdelings vrucht te wachten ware voor de zedelijke ontwikkeling of voor de godsdienstige vorming van ons volk, dan meenen we ook dit zeer beslistelpk te moeten ontkennen. Feitelijk zou invoering van deze wet bijna niets in den bestaanden toestand veranderen. Op het sluiten van de kroegen tot twaalf uren na, en het tot tijdelijken stilstand doemen van enkele fabrie ken, zou alles ongeveer blijven zooals het was- En wel verre van ons met de heiliging en viering van den Zondag een schrede verder te brengen, zou dit ontwerp, wierd het wet, eer strekken om het misbruik van den Zondag voor allerlei uitstapjes en wilde pret en soms tameljjk ruwe vermakelijkheden nog te bevorderen. Althans een minister, die er voor uitkomt, dat z. i. het bezoeken van de komedie op Zondag een alleszins geschikt middel is, om in den geest van zijne wet, den Zondag te vieren, is er op zjjn zachtst genomen zedelijk verantwoordelijk voor» zoo straks deze ontheiliging van den Zondag nog toeneemt. Wat zulk een Zondagviering als hjj bedoelt aan ons volk staat te brengen, zal dan ook niet anders zjjn, dan dat lo door zeer orageljjke be scherming der kerkgenootschappen art. 165 der grondwet geschonden wordt, en 2o dat onze arbeidende klasse, in stede van op Maandagmorgen met frissche kracht aan den arbeid te tijgen, eer gevaar loopt om, moede en uitgeput door de overspanning van een misbruikten Zondag, nog minder dan eer die Zondag inviel, tot deugdelijk werk bekwaam te zjjn. Op deze gronden achten we de aanneming van dit ontwerp, gelijk het daar ligt, niet te mogen aanraden. Het gaat daartoe te zeer uit van valsche beginselen. Het gaat in zijn toepassing van deze beginselen te willekeurig te werk. Het is rechtstreeks in strjjd met art. 165 der grondwet. En van het beoogde doel, om ons betere vrucht van den Zondag te verzekeren, wordt hoogst vermoedelijk eer het tegendeel bereikt." Dus ook aan dien kant vindt zelfs de minister ouderling Du Tour geen steun Van Israëlitische zijde gingen ook een paar stemmen tegen dit ontwerp op. In het Centraalblad voor Israëlieten wordt erop gewezen, hoe onrechtvaardig die wet wezen zou voor den Israëliet in 't algemeen en den Amster- damschen Israëliet in 't bijzonder. Zoo zullen de duizenden diamantslijpers des TJit het Fransch van Het kindergezichtje was zoo lief, dat men het moeilijk kon zien zonder lust te krijgen om het te kussen. Twee of drie van de jagers konden dan ook de verzoeking niet weerstaan en zeiden lachend tot mijnheer De Tercel: „Het mag immers wel „Hoe hebikhet met uantwoordde Charley lachend, „ik zal het u nog eenige jaren toestaan, maar dan De jagers namen de geweren weer op en ver lieten het huis met den kreet „Dood aan de konijnenDood aan de duiven 1" Jupiter", zei mijnheer De Tercel, „neem uw houwer en volg ons!" Vlak bij het hek zag Charley den kleinen nikker vlak achter zich, die een houwer voort- olêèptè, bijna even groot als hij zelf was. „Wat doet gij daar, Coco?" vroeg hij. „Ik doen zooals papa, ik op de jacht gaan". i „Jou kleine deugniet wilt gij wel eens gauw naar binnen gaan ik beveel het je". „Wil niet. Coco wil op de jacht gaan. Coco yrij man is, zooals papa zegt". Zondags het werk moeten staken, want zjj kun nen hun arbeid onmogeljjk onzichtbaar en on hoorbaar verrichten. Hun zullen slechts 4§ werkdagen per week overblijven en zjj zullen, willen ze zich financieel hiervoor schadeloos stellen, eiken dag minstens 15 uur in plaats van 12 uur moeten werken. Wat dit beteekent, vooral in de heete zomerdagen wanneer (je thermometer op een diamantslijpers- fabriek meermalen 90° Fahrenheit teekent, is licht te begrijpen. De minister zal dan reden te over hebben om zich om de ongenoegzame rust van duizenden onderdanen ongerust te maken, terwijl de bedoelde werkman lichamelijk en financieel ten gronde wordt gericht. Het Nieuwsblad voer Israëlieten doet de vraag of een staat, welks constitutie aan ieder gelijke aanspraak op bescherming van personen en goe deren toekent, waar de godsdienstbegrippen van een ieuer worden geëerbiedigd, waar een ieder zijn godsdienstige meeningen belijdt met volkomen vrjjheid, waar aan alle kerkgenootschappen gelijke bescherming wordt verleend, moet treden in de rechten der kerk. Dat de Zondag een erkende rustdag is, dat de staat de rust op dien dag zoo veel mogelijk bevordert en handhaaft, het blad heeft er vrede meê maar het acht 't niet noodig, dat door die bevordering en handhaving belem mering en ongerief in het leven moeten worden geroepen door den niet-kerkelijken staat. Velen in ons land zullen echter meenen dat men naar die stemmen niet behoeft te luisteren dat zijn we zoo gewend. Er resten hier nu alleen enkele katholieke or ganen, die voor deze buitengewone vrucht van het ministerie-Heemskerk een lans braken. Haar zij daarom eene stille begrafenis toege- wenscht; en neemt zjj het bestje, in wier plaats zjj zou moeten komen, met zich mee in het graf, des te beter. Een fraaie hulp 1 roept de Tijd uit, de »suiker- wet" van den minister van koloniën besprekende. De min. wil geld leenen aan de suikerfabrikanten tegen 6 pet. en de staat kan geld krjjgen tegen 3j pet. Dus profiteert hp zelf nog 2J pet. bjj zjjne hulp. Dit is niet voor de risico, want het geld wordt verstrekt onder hypothecair verband. Een hypo theek alzoo van 6 pet. Is de hypotheek niet solide, dan misleidt de minister de kamer, want het leenen wordt door het hypothecair verband verdedigd. Dat 6 pet. voor Indië geen te hooge rente is, doet niets ter zake't is de vraag of de Neder- landsche staat nu die winst mag opstrjjken. Maar de hooge percenten dienen als prikkel om het geld spoedig terug te geven, zegt de de min. 1 „Die vondst is onbetaalbaar," eindigt de Tijd. „De woekeraars, mochten zjj soms door wroe A1 de Creolen schaterden het uit van het lachen en Charley zei tot den nikker: „Wilt gij op de jacht gaan als een groot mensch? Zoo'n kleine alikruik, dien men zou kunnen vertrappen zonder hem te zien „Ik op de jacht gaan", herhaalde Coco met al de stijfhoofdigheid van een bedorven kind. „Op de jacht om konijnen te dooden. Op de jacht KonijnenKonijnen 1" „Ik ik zeg dat ge naar huis gaat en wil dat gij mij terstond gehoorzaamt, hoort gij, mijn heer de vrije man Coco slaakte scherpe kreten en wilde zich aan den arm van zijn vader vastklemmen, maar Jupiter stiet hem weg en zei „Meester heeft gelijk, jacht gevaarlijk is voor kleine kinderen". Coco liep naar het huis terug en de jagers begaven zich op weg naar het bosch. Zij merkten echter niet dat Coco weer om keerde, voorzichtig wachtte tot zij het hek uit waren en hen toen heel behoedzaam van verre volgde, terwijl hij tusschen de boomen voort- kroop en zich altijd aan hunne blikken wist te onttrekken. De jagers, die druk praatten, merkten niets van den toeleg van den kleinen nikker. II Wij willen geen kwaad spreken van hetfcosch van Montmorency, maar zonder daaraan iets te kort te doen mogen wij gerust zeggen, dat de gingen gekweld worden, kunnen er hun voordeel mede doen!" Niettegenstaande het aanhoudend advies van de Standaard om wel een candidaat te stellen, zelfs nog in zijn jongste nommer, besloot de anti-revolationnaire kiesvereeniging Nederland en Oranje ie Arnhem zich bij de a. verkiezing van deelneming te onthouden. Het hoofdbestuur der Vereeniging ter bevordering van fabrieks- en handwerksnyverheid in Nederland heeft het bestuur harer atdeelingen opmerkzaam gemaakt op het plan om in 1887 te Amsterdam eene tentoonstelling van voedingsmiddelen te houden. Het verzocht dien afdeelingsbesturen om plaatselijke commissiën op te richten. Nu door al de gevolmachtigden het slotprotocol is onderteekend van een derde conferentie voor een internationaal spoorwegvrachtrecht, is tot de regeeringen van België, Duitschland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland en Oostenrijk- Hongarije het verzoek gericht om de noodige voorbereidende maatregelen te nemen, opdat de uitnoodiging kunne volgen tot aanwijzing van de gedelegeerden; die de vastgestelde ontwerpen in éen overeenkomst zullen hebben samen te trekken. Dagbl Tot naaimoeder in het burger weeshuis te Zie rikzee is benoemd mejufvr. L. C. L. van Lodenstein te Biervliet. De le luit. L. W. C. G. van der Garden, van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, wordt gede tacheerd bjj 's rjjks geweer winkel te Delft. Bjj koninkljjk besluit is de kapitein J. T. Le Maire, van het 1ste regiment inf., tot dusverre a la suite van het koliniaal werfdepot, op non activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. In zjjn antwoord op het voorloopig verslag zegt de minister van justitie, dat over 't algemeen de werking der vogelenwet gunstig wordt genoemd. Zij beschermt ook vogels, die somtjjds veel schade veroorzakenmaar voor deze kan daarom de commissaris des konings de bescherming tjjaeljjk opheffen. Meer is niet gewenscht, teneinde stel selmatige vervolging en herleving van de schade- ljjke musschengilden te voorkomen. Verder zegt hjj Het wetsontwerp op het notariaat zal zeer spoedig worden ingediend. Of het de geschikte tjjd ter behandeling is, heeft de kamer te beslissen. Bjj de benoeming van notarissen wordt met billjjke aanspraken zooveel mogeljjk rekening gehouden. Of er uitzicht is op practjjk, moet de sollicitant zelf weten. Een wetteljjke regeling van de begrafenisfondsen is, in verband met de levensverzekering, bjj binnenl. zaken in overweging, bosschen van Amerika een rijkdom van planten groei bezitten, waarbij dat bosch met al zijn liefelijke schoonheid niet te vergelijken is. De plantengroei van de Antilles staat in ver houding tot de onze, gelijk onze bouwkunst tot de Egyptische, met hare reusachtige verhoudingen. In onze Amerikaansche bosschen zijn de boomen monumenten van gebladertede uitgestrekte kaasboom is een paleis van groen, de prachtige campéche-boomen in het bosch van de Zwavel groeve zijn onmetelijk groot; de baobab, of apenbroodboom heeft een ongeloofelijken om vang, de palmboom heeft een slanken stam maar gelijkt door zijne lange bladeren, die hij zoo hoog draagt, een groot zonnescherm een zonnescherm voor Goliath, want deze geheele natuur schijnt voor reuzen geschapen te zijn, De Creoolen van de Antilles zjjn evenwel nooh heel groot, noch heel sterkzij zjjn slank, mager, buigzaam en wanneer zij die uitgestrekte bosschen door trekken hebben zij niet veel ruimte noodig. Al die verschillende omvangrijke boomen, boezemen een zeker ontzag in. De mensch, die onder die groene kolossen doorgaat, zou zich al heel nietig moeten gevoelen als hij niet zijn groote ziel be zat, waardoor hij zich nog hooger kan verhef fen dan die reusachtige boomen. De geheele natuur van die nieuwe wereld is zoo weelderig, zij schijnt zoo gelukkig in haar bestaan, zich met zulk een wellust te ontwikkelen; zij geniet van haar kracht en doet die overvloeien tot in de planten, tot in de varens, die zulke Welke personen van aanzienleken stand, aan wie gratie zou zjjn verleend, bedoeld worden, bljjkt niet uit het v. verslag. Omtrent een geval, betreffende een geruchtmakend proces van 1885, merkt de min. op, dat de gratie, in overeenstem ming met de autoriteiten en geneeskundigen, werd verleend op grond van een erfelijk ljjden, dat door de gevangenschap begon te ontstaan. In het algemeen zal men trouwens niet willen, dat aanzienljjken juist niet gegratieerd worden; evenmin als tot kwijtschelding van straf, mag de stand van den veroordeelde een reden tot weige ring daarvan zijn. In het algemeen werd in de latere jaren van het recht van gratie spaarzaam gebruik gemaakt; onder den vorigen min. werden in diens laatste jaar 792 van de 2545 verzoeken ingewilligd, en nu in het jaar 15 Oet. 188586 slechts 366 van de 1800. Overleg wordt gepleegd over maatregelen tegen den handel in meisjes. Wegens het verschil in de wetgevingen moet men zich echter bepalen tot een schikking met elk rjjk afzonderlek. Met België is de onderhandeling zoover gevorderd, dat elk oogenblik een besluit omtrent de wederkeerig te volgen gedragslijn kan worden verwacht. Omtrent de klachten over toestanden in de gestichten te Doetinchem en Teenhuizen hoopt de min. de kamer, naar aanleiding van adressen, eerlang omstandig in te lichten. Jeanne Lorette verzocht, haar straf te 's Gra- venhage te mogen, ondergaandit werd om ver schillende redenen onraadzaam geachtmaar wel werd machtiging verleend om haar niet naar 's Hertogenbosch op te zenden, op grond dat de aanraking met de meeste daar opgesloten gevan genen oorzaak zou zjjn, dat dit voor bovengenoemde veroordeelde de zedeljjke verbetering onmogeljjk zou maken. De min. zal trachten, daartoe te geraken dat het jongensgeaticht te Alkmaar meer uitsluitend voor het onderwjjs en dat dit te Doetinchem voor de verdere opleiding tot werklieden, na het 14° jaar, worde bestemd. Het is den min. niet bekend, dat de controle van de administratie der rijkswerkinrichtingen in Ommerschans dringend verbetering behoeft. Er is voortdurend toezicht. Nog in het vorig jaar zjjn twee ambtenaren wegens fraudaleuse hande lingen uit den dienst verwjjderd. Uit Yeere wordt aan de N. R. Ct gemeld 3 In de Trjjdag gehouden raadszitting was o. m. ingekomen een schrjjven van ged. staten, inhou dende het voorstel tot verhooging van het trac- tement der bjj vernieuwing op te roepen sollicitanten naar de openstaande betrekking van hoofd der school, tevens bevoegd tot het geven van onderwijs in lagere wiskunde en Fransche taal. De raad weigerde hiertoe zjjne medewerking, en besloot» op voorstel van een der wethouders, vernieuwde oproeping zonder de vereischten van wiskunde en afmetingen aannemen dat zij voor timmerhout; kunnen dienen. Zelfs de slingerplanten, die ge maakt schijnen om de boomen aaneen te strenge len en een denkbeeld geven van de zwakke vrouw, d!e op de kraoht van den man stiunt, die zwakke lianen durven somtgd3 de dikte van kabeltouw aannemenzij klimmen moedig, als' echte flinke vrouwen tot in de toppen der hoogste boomen en zijn de waardige gezellinnen van die reuzen. De agonti (varken-konijn) is een vlug vier voetig diertje, dat meer van een konijn dan van een haas heeften zonder precies een hol te heb ben, zooals het konijn, zoekt het toch een schuil plaats in de boomstammen. Onze hazen en konijnen leven als bescheiden burgers in de Fransche bosschenmaar in die uitgestrekte wouden der Antilles is de agonti even koninklijk gehuisvest als Bodewijk XIV in zijn paleis te Versailles. HelaasWaarom komt de jacht zijn geluk verstoren De jacht, dat wreede genoegen, die oorlog aan de onschuld, is eeu van de gruwelen der eigenliefde. Men mikt, men raakt, men doodt een arm klein dier alleen om van zich te laten zeggen„Wat een knap manZoo verschaft men zich het dichterlijke genoegen van den be- valligen looper, dieu men agouti noemt, in hazen peper le veranderen, en duiven en lijsters in gebraad; terwijl zij toch oneindig mooier zijn om te zien in de lucht dan op een BChotel. Wordt

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1