Onderwijs, Kerknieuws. Verspreide Berichten. en, bp de reorganisatie der K. M. academie, den 18 Aug. 1877, hoogleeraar, hoofd van onderwijs in de geschiedenis, aardrijkskunde, land- en volken kunde van O.-Indië en de verschillende talen, die aan de K. M. A. worden onderwezen. Dat zijn groote verdiensten reeds vroeg werden gewaardeerd, bewees zijne benoeming tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw op 1 Oct. 1867. Na den 20cn Febr. 1883 zijn veertig-jarigen werk kring aan de K. M. A. te midden van zoovele blijken van hooge waardeering herdacht te hebben, achtte prof. De Hollander, hoewel nog vol werk kracht en energie, zich verplicht zjjne veel om vattende betrekking reeds 2§ jaar daarna neder te leggen. Wjj zullen de reden hiervan, als voldoende bekend, met stilzwjjgen voorbijgaan, doch alleen maar vermelden, dat het den heer De Hollander bjj die gelegenheid niet aan zeer vele bewijzen van warme sympathie ontbrak. Ook als schrjjver van vele vakwerken gunstig bekend zal zijn overljjden algemeen met groot leedwezen worden vernomen, maar vooral door het groot aantal officieren, zoowel hier te lande als in N.-Indië, die een voornaam deel hunner opleiding aan hem hebben te danken. (Hbld.) Bljjkens het bericht van het 2e schooljaar 1885—1886 van het conservatorium der afd. Am sterdam van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst werd in dat tijdsverloop onderwijs ont vangen in den zang door 12 leerlingen, piano 15, viool 9, muziektheorie en compositie 1, hospitan- ten voor solfège en muziekgeschiedenis 2 en voor sollège alleen door 2 leerlingen. De toelatingsexamens hadden plaats den lsten September. 17 candidaten hadden zich aangemeld 7 werden toegelaten. Deze, gevoegd bjj de 29 van den vorigen cursus, waarvan geen de Behool verlieten, en later vermeerderd met éen leerlinge, die 1 Maart werd toegelaten, deden het aantal tot 37 klimmen. Ten aanzien van de pakketvaart in Indië merkt de minister van koloniën in zijn antwoord op het voorloopig verslag nog op dat, naar zijn meening, niet anders dan na openbare aanbeste ding een nieuw contract voor het onderhouden van geregelde stoomvaartdiensten in den Indischen Archipel kan worden gesloten. Onlangs zjjn de voorwaarden voor openbare aanbesteding door den gouverneur-generaal vastgesteld. Na bekendmaking dier voorwaarden zullen ge. gadigden voor een onderhandsch contract zich kunnen aanmelden, om aan te toonen dat hun aanbod voor de nationale belangen voordeeliger is. Dan zal kunnen beoordeeld worden, of hun aanbiedingen gunstig genoeg zijn en of het ge vorderd subsidie niet te hoog is om van den regel van openbare aanbesteding af te wijken en het aangaan van een door de wet goed te keuren overeenkomst, te rechtvaardigen. Ook de Regeering stelt er veel prijs op, dat de pakketvaart in Indië in handen kome van een „van huis uit'' Nederl. maatschappij, maar zij kan niet beoordeelen, of zjj aan een zoodanige maatschappij de voorkeur kan geven boven elke andere, zoo lang haar de grondslagen van een contract onbekend zijn. Tot mededinging zullen alleen zjj worden toe gelaten, die in werkelijkheid in Nederland of in Ned. Indië gevestigd zijn en die, in tegenstelling van de tegenwoordige maatschappij, voldoen aan de wetteljjke eisehen voor het verkrijgen van Nederlandsche zeebrieven. De toewijzing van de openbare aanbesteding zal niet dadelijk aan den laagsten inschrijver plaat# hebben; eerst zal zijn na te gaan, of soms de niet laagste insehrjjver beter 's lands belang zal bevorderen. Er zal dus voor gezorgd worden, dat beperking van het subsidie tot het geringst mogelijke bedrag niet al te zeer op den voorgrond staat. Vrijdag is te Kattendjjke de nieuwe openbare dubbele landschappen, die hij nog in voorraad had, zou koopen en hem nog twee honderd zeven en veertig gulden vijftig betalen. „De negen en negentig zijn tot uw dienst," zei hij verheugd. „De kunstzin zal er ongeloofe- lijk door ontwikkeld, worden; de emballage krijgt gij voor niets." Toen de negen en negentig schilderijen kwamen liet ik ze voorloopig in een magazijn bergen Mijn vrouw, die ik de geschiedenis vertelde, vond wel dat het zonde was om zooveel geld voor schilderijen uit te gevenmaar ik legde haar uit dat wij altijd nog twee honderd vijftig gulden overhielden en dat nu ieder lid een schilderij kreeg meer kon men toch niet verlangen Des avonds toen de loterij zou getrokken worden was de heelt) club voltallig en mijnheer Horter, een man, die wel wat schroomvallig van aard was, trok de schilderij. Hij had zich met moeite laten overhalen om een lot te nemen en herinnerde mij aan mijn belofte. Ik verzekerde bem dat hij gerust kon zijn, dat ik hem de schilderij, die ik nog in bewaring had, den volgenden dag zou zenden. Alle leden van den club besloten echter des avonds naar Horter te gaanzij wilden toch wel eens zien of men hem niet zou uitlachen. Des voormiddags liet ik mijn knecht met een wagen rond rijden om bij ieder lid een dubbel landschap af te geven. De heeren waren meest allen op het kantoor en vonden 's avonds de schilderij met een briefje, waarin stond dat er ia deze loterij geen nieten waren en dus iedereen een prijs had getrokken, school ingewijd. Van menige woning wapperde de driekleur. Te elf uur vereenigden zich in het nieuwe ge bouw, met de kinderen, de onderwijzers, burg. en wethouders, leden van den raad, de districts en de arrondissements-schoolopzieners, de architect, de aannemer benevens enkele genoodigden. De kleinen zongen eenige liederen, en werden onthaaldterwijl menige hartelijke toespraak ge tuigde van de ingenomenheid met het feit. Het gebouw doet allen, die aan de oprichting ervan meewerkten, eer aan. Het is, hoewel hoogst eenvoudig, net, luchtig en zeer doelmatig ingericht. Men schrijft ons uit Biervliet De vorige maand had ons gemeentebestuur, ter ver vulling van eene onderwijzersbetrekking met 450 salaris, de keuze uit een 22tal sollicitantenterwijl heden morgen is de termijn van aangifte ge ëindigd nog slechts 10 sollicitanten zich aan meldden op eene jaarwedde van 400. Voor de betrekking van onderwijzeres zijn nog geene sollicitatiën ingekomen, tenzij de laatste dag van aangifte heden 7 Nov., hierin voorzie. Bjj ministerieele beschikking is bepaald, dat de commissie, waaraan wordt opgedragen het exa- mineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te ver krijgen in wis- en natuurkundige wetenschappen, Nederlandsche taal en letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staatswetenschappen, boekhouden, schoonschrijven of gymnastiek voor het jaar 1886, zitting zal houden te 's Gravenhage. Verder zjjn benoemdtot lid en voorzitter dier commissie, dr. A. T. van Aken, te 's Gravenhagetot lid en onder-voorzitter, dr. W. B. J. van Eyk, id.tot leden: dr. P. van Geer, te Leiden; J. Versluys, te Amsterdam dr. D. A. Kerkhoff, te Alkmaar P. van der Burg en J. A. Snjjders CJz., te Delft dr. W. F. Koppeschaar, te 's Gravenhagedr. A. A. W. Hubrecht, te Utrecht; dr. H. de Vries, te Amsterdamdr. K. Martin, te Leiden dr. C. J. Vaillant, te SchiedamA. B. Meilink, id.C. D. Doeleman, te 's Gravenhagedr. J. ten Brink, te Leiden; dr. G. Penon, te Groningen dr.E. Epke- ma, te Zaltbommeldr. Th. P. H. van Aalst, te 's GravenhageJ. Brals, te Assendr. H. Blink, te Amsterdam; mr. C. M. J. Willeumier, id.; 0. J. Theunisse, te RotterdamJ. C. F. Prikken, te Amersfoort; J. van der Bruyn, te Schiedam. Eene vriendelijke hand schrijft ons Het was Zondag voor de Doopsgezinde gemeente alhier een merkwaardige dag. Nadat reeds eenigen tjjd geleden daartoe het besluit was genomen, werd gisteren de nieuwe gezangbundel in gebruik gesteld. Deze bundel, uitgegeven door den Nederl. Protestantenbond, bevat 220 liederen even schoon van inhoud, als van melodie. Trouwens de woor den zijn van de beste dichters van vroeger en later tjjd en de muziek van niemand minder dan Dan. de Lange. Met een toepasselijk woord, naar aanleiding van Koll. III v. 16, leidde de heer Kielstra, pred. de nieuwe gezangen in. Hjj gaf een kort overzicht van het kerkgezang in het algemeenwees aan hoe steeds muziek en zang een deel van den eeredienst uitmaakten bjj alle ook niet Christe- ljjke volkenmerkte toen op, hoe men ook in de Doopsgezinde gemeente alhier steeds het kerkge zang had gewjjzigd en verbeterd, wjjdde een woord vol waardeering aan den bundel, die nu in onbruik zal geraken en die in der tjjd groote diensten had bewezen, en eindigde met te wjjzen op het groote gewicht van een verbeterd en passend kerkgezang. „Een rein, vroom, frisch lied, dat ook de behoeften van den modernen mensch bevre digt, noemde bjj een weldaad." De invoering dezer gezangen, welke, hoezeer ook begeleid door velen, toch met eenige bezorgdheid werd te gemoet gezien, gelukte volkomen. Vol en helder klonk het nieuwe lied, opgewekt en moe dig werd no 170 van den bundel aangeheven „Nieuwe liederen, nieuwe zangen, Ontvloeien als w' uw heil erlangen, Aan 'tdiep bewogen vroom De geheele brandweer raakte in opschudding, de een liep naar den ander om te zien, wie dan nog zoo'n belachelijk ding getrokken had alleen Horter werd tot zjjn groote verbazing door nie mand bezocht; want iedereen wist dat hij het had. Ik kreeg ook veel bezoek. Sommige heeren vonden de grap wel is waar niet onaardigmaar zij lieten er zich toch met onverholen ergernis over uit dat ik bijna al het geld, dat de veree- niging ten goede moest komen, voor die schilde rijen had uitgegeven. Toen ik echter op de volgende vergadering twee honderd vijftig gulden in de kas stortte, waarmede men de noodige kosten kon bestrijden, kwamen de gemoederen tot bedaren. Men wist echter niet, wat men met die schilderijen zou beginnen, want niemand wilde ze in huis hebben. Eindelijk bedacht mevrouw Brownly een uitweg en zei „Het zou natuurlijk veel verstandiger ge weest zijn, als ieder dadelijk vijf gulden had ge geven, maar nu die afschuwelijke dingen eenmaal gekocht zjjn, zou men daarmede de tochtgaten aan de zoldering kunnen dichtmaken en zoo doende veel timmer- en schilderwerk uitsparen^ Zij zouden een prachtig aanzien aan de zaal geven." Dit voorstel vond algemeen bijval. Voor de openingen, die tot ventilatie gediend hadden, zoo lang het lokaal een schuur was, spijkerden wij langs alle wanden die honderd dubbele land schappen; afwisselend met de donkere en met de lichte zijde naar boven, zoodat de heele rjj gemoed" enz. Het rhytmisch geeang maakte een verheffenden, weldadigen indruk. De smakelooze oude sleur in het kerkgezang bleek niet onver- winneljjk. Tot het welslagen droeg zeker veel bjj het koor van jonge dames, dat, onder de uitnemende leiding van den heer A. Ljjsen, zich vooraf geoefend had in het zingen, en evenals reeds een paar Zondagen te voren eenige drie stemmig gezette liederenten gehoore bracht. De indruk van het geheel was weldadig. Zoo is deze gemeente in het bezit van een uit nemend gezangboek, dat op de hoogte is van dezen tjjd en een voertuig zal wezen voor de uiting van het vrjje godsdien#tige leven. Wjj wenschen der gemeente, die zulk een kloe ken stap in goede richting waagde, geluk. De heer J. v. d. Bergen, pred. bjj de Herv. gemeente te Cortgene, heeft bedankt voor het beroep naar Oud-Loosdrecht en is thans beroepen te Hoek bjj Temeuzen. Bedankt voor Doodewaard door dr C. C. Schot Cz. te Tholen, die naar Dussen is beroepen. Beroepen te Wadenojjen dr S. P. Heringa, pred. te Renesse. Volgens het jaarverslag, uitgebracht op de, de vorige week, te Njjmegen gehouden algemeene vergadering, was de Nederlandsche Protestantenbond in afdeelingen en ledental toegenomen. Hjj telt thans meer dan 14.000 leden. In samenwerking met de Verceniging tot ver spreiding van Stichtelijke Blaadjes zal getracht worden een volksblad uit te geven, dat zeer goed koop zal zjjn en nevens een stichtelijk woord, vragen van den dag zal bespreken. De vergadering besloot bij acclamatie, daartoe voor éen jaar een subsidie van 2000 te verleenen. Tevens zullen pogingen worden in het werk gesteld om het aantal godsdienstonderwjjzers van den bond te vermeer deren. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen prof. C. P. Tiele, ds H. P. Schim van der Loeff en prof. W. M. Gunning, die allen hun benoeming aannamen. Het volgend jaar zal men te Utrecht vergaderen Het aantal gevallen van mazelen bljjft in onze gemeente stationair. Evenals wjj laatst meldden telt me een vijftigtal gevallen. Ook te Arne- muiden heerschen de mazelen. Te Goes breidt de ziekte zich meer en meer uit. Er zjjn nu al bjj de honderd gezinnen, die het kenmerk daarvan dragen. Te 's Heerenhoek komt de ziekte ook voor. Binnen eenige weken zullen de alhier en te Ylissingen tehuis behoorende houtvaarders van hunne laatste reizen in dit jaar teruggekeerd zjjn en dan tot het begin van het voorjaar in winter kwartier bljjven. De Walcheren is reeds 25 Oct. jl. van Kotka te Nieuwediep aangekomen, en vertrekt van daar in winterkwartier naar een Noorsche haven, om in het volgend jaar tjjdig ter plaatse te zjjn en de reiskosten voor de bemanning (Skan- dinaviërs) te sparen. De Elisabeth ligt in Riga zeilklaar naar Dordrecht, de Lucie laadt te Gefle hout voor Middelburg en de IAna te Kronstadt hout voor Nederland (haven nog onbekend)de Margretha is, na eene vlugge reis van 5 dagen, van de Weser met eene lading cokes in Gothenburg aangekomen. De Eng. bark Weatherjield, van Antwerpen naar Londen, vertrok gepasseerden Vrjjdag van de reede'van Vlissingen gesleept door de Eng. sleep boot Robert Bruce. Door het daarna gevolgde zware stormweder was de sleepboot genoodzaakt de bark te laten slippenwaarbij sleeptrossen enz. verloren gingen. De bark zette de zeilen bjj en keerde Zondag te Ylissingen op de reede terug, zonder schade, terwijl de sleepboot Robort Bruce naar Londen doorstoomde. De vergadering, Vrjjdag jl. te Wemeldinge gehouden en belegd op uitnoodiging van den heer dr. F. Leo de Leeuw en zes andere ingezetenen, ter bespreking van een candidaat voor de a. ge meenteraadsverkiezing, werd bjjgewoond door 15 kiezers en 4 belangstellenden (niet kiezers). Tot candidaat werd gesteld de heer Jan Kole Cz. Van groote belangstelling in de publieke zaak getuigde de opkomst niet. Bjj een landbouwer te Vlake is een rund langs altijd een morgenlandschap op een avond landschap volgde. De uitkomst overtrof aller verwachting. Van tocht was geen sprake meer en daar de zaal vrij hoog was, maakten de schilderijen ook geen slecht effect. „Het is juist de plaats voor die verheven kunst", meende Horter. Toen ik een paar weken daarna 's avonds thuis kwam, zei mijn vrouw dat er een geschenk voor mij gekomen was. Nieuwsgierig liep ik de eet kamer in, waar ik een groot plat pak in bruin papier gewikkeld vond. Op een kaartje stond mijn naam met de volgende opdracht „De leden van de club nemen de vrijheid als bewijs hunner dankbaarheid voor zijne uitste kende diensten den aanlegger der loterij nevens gaand kunstvoortbrengsel aan te biedenAls sieraad van zijn huis moge het hem steeds een herinnering aan zijn welgeslaagd werk zijn." „Zoo worden mijne belanglooze bemoeiingen toch nog wel eens beloond," zei ik in mijne volle vreugde tot mijn vrouw, „zulk een blijk van er kentelijkheid van de zijde onzer vereeniging is bepaald een verrassing voor mij." Doch wie beschrijft mijn teleurstelling, toen ik een van die ellendige dubbele landschappen uit het pak haalde 1 Eerst dacht ik dat men voor die grap een van die opgespijkerde schilderijen weggenomen hadmaar toen ik zag dat het doek onbescha digd was, begreep ik dat het een nieuwe copie moest zjjn, terwijl de kunsthandelaar mij verze- pJotfleling aan miltvuur gestorven. Het is door de te Kapelle geitationneerde militairen ontsmet en begraven. Te Stavenisse is dit jaar de trouwlustigheid zoo groot geweest, dat het oorspronkelijk register voor huwelijksvoltrekkingen is volgeschreven, zoo dat men verplicht was een suppletoir-register aan te leggen, iets wat in tal van jaren in die gemeente niet is voorgekomen. En dat niettegenstaande de slechte tjjden Ten aanzien van schipper M. v. d. B. van Brninisse, die de vorige week te Dordrecht zulk een noodlottigen val deed, kan thans worden bericht, dat het vermoeden als zou zijn borstbeen gebroken zijn, bij een tweede geneeskundig onder zoek niet is bevestigd. Wel is geconstateerd dat hij inwendig erg gekneusd is. De val bljjkt dus toch van zeer ernstigen aard. Vrij dagavond had te Burgh op Schouwen het vijfjarig zoontje van een landbouwersknecht het ongeluk onder de paarden van een geladen wagen te geraken, waardoor het eenige wonden bekwam en in bewusteloozen toeBtand naar huis werd gedragen. De geroepen geneesheer verklaarde den toestand van het kind zeer ernstig. Men schrijft ons Behalve de door B. in de Lantaarn gegeven, in uw bladvan 4 dezer overgenomen ontcijfering van het Beest uit de Openbaring van Johannes (Hoofd stuk 13, vers 18) bestaat er nog een op den grondslag der cjjfers uit het Romeinsch alphabet. Zooals bekend is, noemt een paus zich Vicarius filii dei, in Rom. letterschrift F/CAR/FS 'SIIJl DEI. Telt men de cursief gedrukte letters, die een getal voorstellen, bij elkaar, dan is de som 666. De aangekondigde uitgave van de geschriften over sociale vragen, verspreid wordende van wege de Liberale Unie, vindt reeds zooveel belangstel ling dat daarvan nog dit jaar een serie van zes nummers het licht zal zien. In het Volkspark te Amsterdam had gisteren weer eene socialistische bijeenkomst plaats, waarbjj de heer Domela Nieuwenhuis als spreker optrad en de onbekwaamheid der regeering besprak. Het was zoo vol, dat zeer velen buiten stonden. Na afloop der voordracht sprak de voorzitter een goed woord, toen hjj de aanwezigen aan maande om geen sterke dranken meer te drinken, omdat van eiken borrel van 5 centen, drie aan de schatkist komen. Hij deelde verder mede dat mevrouw Douwes Dekker ter vergadering was, en op zijn uitnoodiging hief de menigte een »leve Douwes Dekker" aan. Hij verzocht de hulde en dank der bijeenkomst aan hem over te brengen, voor hetgeen haar man voor de volkszaak had gedaan. Op de groote Ned. stoombranderij en distil leerderij van den heer E. Kiderlen te Rotterdam (vroeger Delfshaven) is al het werkvolk, op een enkele na, ontslagen. George Ebers heeft weer een nieuwen roman geschreven, welke weldra te Stuttgard zal ver schijnen. De titel van dezen roman is Die Nilbraul en het verhaal speelt in Soedan, het zuidelijk deel vau Egypte, dat nu in de macht der Arabieren is. Een tweeduizend tal personen zijn gisteren uit Rome ^vertrokken om te Mentana den herin neringsdag van den veldslag te vieren. Uit naam der nog levenden, die aan den veldslag deel namen, zal de afgevaardigde SeismithDoda, oud-Garil- baldiaan en oud-minister van financiën, het woord voeren. Vorst Bismarck wordt binnenkort te Berljjn terug verwacht. Men brengt zjjn vervroegde terugkeer van Varzin met den ernstigen politieken toestand in verband. Te Philippopolis hebben twee Russische on derdanen, die getracht hadden de bevolking der omstreken op te ruien, de wijk genomen in de woning van den tolk bjj het Russische consulaat. De prefect vroeg instruction om hen te vervolgen, en hem werd geantwoord dat hjj den Ruasischen consul verzoeken moest hem in de bedoelde woniDg te begeleiden, teneinde die personen te vatten. Naar men verneemt zal de Belgische rogee- ring bij de kamer een wetsontwerp betreffende algemeenen dienstplicht indienen. Het gerucht, dat de mogendheden aan Engeland een nota, betrekking hebbend op Egypte en het Suez-kanaal, zouden gezonden hebben, ver klaart Havas voor valsch. Uit Bayonne wordt gemeld, dat de Carlisten aan de Spaansch-Fransche grenzen groote bedrjj- vigheid aan den dag leggen. Zaterdag heeft te Weimar de kerkeljjke inzegening plaats gehad van het huwelijk tusschen hertog Johann Albresht van Mecklenburg en prinses Elisabeth van Saksen Weimar. De Londensche politie is besloten op den 9«n November ook geen socialistische demonstratie kerd had, dat zij niet meer vermenigvuldigd zou den worden. Het is mij altijd onaangenaam als ik in zaken beet genomen word en dus was ik minder geraakt over de grap, die de leden met mij gehad hadden, dan boos op den trouwe, loozen fabrikant. Den volgenden morgen begaf ik mij naar den winkel en zag reeds van verre een van de dub bele landschappen uitgestald. „Morgenlandschap" stond er onder, en terwijl ik er nog naar keek om my te overtuigen dat het bepaald hetzelfde was, werd het plotseling door een onzichtbaar me chaniek omgedraaid en veranderde in een avond landschap. Er hing een groot papier boven met het opschrift: „Het dubbele landschap, nieuwste uitvinding der kunst!" Die schandeiyke koopman dacht er dus vol strekt niet aan om de vermenigvuldiging der schilderij te staken. Buiten mij zei ven van woede stoof ik den winkel binnen. „Zeg eens!" begon ik. „Wat moet dat be duiden? Hadt gij mij niet beloofd dat gij die schilderij niet meer zoudt laten copiëeren „Maar wat denkt gij dan, mijnheer," hernam hy, „het is volstrekt niet dezelfde schildery Kom, wat ik u bidden mag, even met mij naar 'buiten, en ik zal u dadelijk overtuigen. Ziet ge, op het stuk dat ik u verkocht heb, is Venus de mor genster en hier is het Jupiter! Hoe kunt gij nog denken dat het dezelfde schilderij isZou ik een klant bedriegen Zoo iets gebeurt bij ons nooit1" «B X W JD K.

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2