N 264. I886J Dinsdag 9 November. FEUILLETON. Middelburg 8 November. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. JBCet dubbele landschap. van FRANK STOCKTON. IDDELBUBGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de MooiJ,te TholenW. A. van Nietjwenhtjijzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parys en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger Het Handelsblad gaf een resumé van ona betoog tegen het wetsontwerp op de Zondagsrust. Dat dit beknopt is, ligt voor de hand, maar beknopt heid sluit juistheid nog niet uit. En nu is op éen voornaam punt dit uittreksel niet nauwkeurig; wy willen de redactie daarop eens wyzen, te meer omdat juist daarbij door haar een kleine commentaar wordt geleverd, die ons betoog in een allerzonderlingst licht plaatst. Wjj lezen dan in dat resumé "In de bepaling, dat op Zondag geen van den open baren weg zichtbaar of hoorbaar werk zal verricht mogen worden, ziet zij (de Midd. Ct.) een bedenkelijke zijde hoe zal het bv. moeten gaan als een dagblad een belangrijke tijding op Zondag ontvangt en die bij bulletin wil bekend maken Wel weerlegt zijzichzelven op dit punt met de verwijzing naar art. 11, dat uitzondering ]n buitengewone omstandigheden, die geen uitstel gedoo- gen, toelaat, maar zij vreest daarbij toch voor willekeur van dezen of genen ambtenaar." De gespatieerde woorden trokken onze aandacht; met het oog op een voornaam punt uit ons be toog, dat niet gemeld wordt, en waardoor die bewering te niet gedaan wordt. Wij schreven er toch duideljjk bp, dat de korte tijd, welke in dergelyke gevallen rest, vooral in groote steden soms niet toelaat en bet hoogst moeiljjk maakt den persoon, van wien men verlof moet hebben, te bereiken. Door dit weg te laten gaf het blad aan onze redeneering een zonderling karakter, terwjjl, zoo die woorden erbij waren gelaten, voor de bewe ring, welke onze aandacht trok, geen reden ge weest zou zijn. De Tijd toont zich met het bewuste ontwerp 1ngenomen. Dit verwondert ons. Hoezeer ook hoogen prjjs stellende op een trouwe vervulling hunner kerke lijke plichten en op bijwoning hunner godsdienst oefeningen, zijn de katholieken toch over het geheel niet gesteld op stpve, vervelende Zondagen. Men lette maar eens op zmiver katholieke landen en gemeenten in ons vaderland. Zou de redactie van de Tijd daarop een uit zondering maken Naar aanleiding van dit ontwerp rieht M. in het Hbld de volgende vragen tot den minister van justitie «Indien de minister zoo zeer begaan 'is met het lo4 dergenen, op wie het een pijnlijken indruk zou maken zoo zij des Zondags door anderen werkzaamheden zouden zien of hooren verrichten, waarom is zijn excellentie dan niet even begaan met het lot van hem, die boven, naast of onder iemand woont, die des Zondags van zijn woning een kerk maakt, door er van 's morgens vroeg tot 's avonds 9 Een Amerikaansche Humoreske „Dan" zoo vervolgde de eigenaar van den winkel „komen de scnilders voor den middel- grond aan de beurt, die potten met matte kleuren bij de hand hebben dan volgt de voorgrond en poppetjes-schilders voegen er later de menschen en dieren in. Die man daar ginds heeft die koe op den voorgrond sedert 1 Augustus voortdurend geschilderd. Hij kan het thans drie en een half maal in de 15 minuten ea zal het misschien tegen het einde der maand tot zestien koeien in het nur brengen. De meisjes maken niets dan de witte, schuimende koppen der golveo, stormachtige zeestukken zijn thans zeer in trek. De volgende kamer is voor portretten op bestelling. Die oude dame met de bril in de hand wordt veel gekocht, wij zetten er een hoofd op zoodra wij een pho tographic krijgen. Naakte kinderen, die thans zoo gezoent zijn, leveren wy zeer vlugeen meisje schildert de kuiltjes zij maakt ze engelachtig, somtijds met éen penseelstreek. Door langdurige oefening draagt ieder tot net succes onzer inrichting bij. In de volgende afdeeling vindt gij slagvelden groote en kleine gevechten al naar men verlangt. Ons stelsel van aibeidsverdeeling bezit, behalve |tlle andere voordeelen, ook nog een grooten waar laat psalmen te zingen en een kamerorgel te bespelen? "Mag de schrijver,dezer regelen, die zoo gelukkig is zulk een bewoner onder zich te Lebben, den minister eens vertellen, welk een pijnlijken indruk zulk een geïmpro viseerde kerk op hem maakt "Zou, indien men aan de eene partij bet werken op Zondag verbiedt, de andere partij niet genoodzaakt moe ten worden het houden van godsdienstoefeningen binnens huis, indien die voor de buren hoorbaar zijn, achterwege te laten? «Hebben de liberalen en de orthodoxen niet dezelfde rechten in Nederland? «Welnu, beeft de regeering dan het recht den liberalen het werken op Zondag te verbieden, enkel en alleen om dat de orthodoxen behoefte gevoelen aan het waarnemen hunner godsdienstoefeningen? «Heeft de een niet even goed het recht te werken als de ander het reebt heeft te bidden «Zal de regeering, indien dit wetsontwerp onverhoopt moeht worden aangenomen, de schade vergoeden aan de duizenden huisvaders, voor wie in dezen erbarmelijk slech ten tijd het werken op Zondag een zegen is, zoo zieh de gelegenheid daarvoor aanbiedt «Is het met onze vrijheid zoover gekomen dat het Nederlandsche volk moet dansen naar de pijpen van eenige antirevolutionnairen «Hoe is het met' elkaar overeen te brengen, dat onze regeering, die met kracht de sociaal-democraten bestrijdt, wetten voorstelt, die duizenden ontevredenen zouden maken en die er slechts toe zouden bijdragen het leger der sociaal-demoeraten te versterken. «Zal dit ondoordachte wetsontwerp niet door de natie worden verworpen Onder de ingezonden stukken in ons by voegsel komt er een voor betreffende de rijkspostspaarbank, dat algemeen de aandacht verdient; wy wekken tot lezing daarvan op. In een part. teleg. uit Berljjn aan de JV. R. Crt. lezen wij het volgende De Berliner Börsenzeitung schrijftNaar het heet, zullen er nieuwe onderhandelingen piaaka hebben, om Vlissingen tot aanlegstation te maken voor de Duitsche postatoomnchepen, en het heet verder, dat deze onderhandelingen uitzicht hebben op slagen. Het van belanghebbende zjjde afkom stige bericht zal intusschen wei nadere bevestiging noodig hebben. Ik teeken hierbjj op, dat Vrydag nog aan politieke personen alhier niets daar van bekend was, toen ik hen, naar aanleiding van de daaromtrent in Nederland in omloop ge brachte geruchten, ondervroeg. De mededeeling in de Börsenzeitung is dan ook misschien niets anders dan eene weerspiegeling van de in Neder land loopende geruchten. Uit Goes schrijft men ons: De gisteren, Zondag, avond, door den heer Heldt in het slot Oostende alhier gehouden voordracht werd door een zeer talryk publiek bijgewoond. Zelfs uit omliggende gemeenten was men opge komen om naar hem te luisterenen men zag onder zjjn gehoor personen van verschillenden stand en godsdienst. borg tegen vervabching, daar elke arbeider slechts zijn gedeelte, niemand een heele schilderij kan maken. Daar de schilderijen der Munchener kunst galerij thans zoo gezocht zijn, heb ik kunstschilders daar van daan laten komen, die mijne werklieden les geven, zoodat thans alles naar het Munchener systeem gemaakt wordt. Ik denk er sterk over om een groot gebouw op te richten, waarin de schilderyen met stoom, door werktuigen vervaar digd worden. Evenals het papier sans fin, bij het drukken der groote couranten, wordt het linnen op reusachtige cylindtrs gerold; de machine doen alles; zij brengen depenseelen in bewegingj snijden het voltooide stuk af; rollen het doek voor een nieuw op, spannen het op en trekken het in een wip door de vloeibare verf. Maar dat alles ligt nog in een ver verschiet! Voor bet oogenblik is het my slechts te doen en daar voor roep ik uwe hulp in dat het publiek verneme welke voordeelen ik kan aanbieden. Dat is ook van veel belang voor de kunstenaars op dat zij dien langdurigen eenzamen arbeid opgeven waarmede zy toch nooit eer, roem of geluk kunnen verwerven 1 En kom nu weer mede in myn galerij, mijnheer, ik weet nu al wat gij zoekt". „Hier!" zei bij en plaatste een schilderij van ongeveer drie voet lang en twee voet hoog, in een gunstig licht voor mij „dit is als voor u gemaaktHet is een copie van de eenige schil derij van dien aard, die op de heele wereld bestaat. Wij noemen baar bet dubbele landschap, daar De voorzitter van de werklieden-vereeniging Eigen Hulp, L. Sampon, van wie de bijeenkomst uitging, heette de aanwezigen en den spreker welkom, en gaf daarna het woord aan den heer Heldt, die tot onderwerp had gekozen: „Wat moeten de arbeiders in de eerste plaats zelve doen om hun toestand te verbeteren en te ver zekeren Hy begon met op duidelyke. wijze uiteen te zetten de oorzaken van het ontstaan van de grieven der arbeiders. Die grieven dagteekenen niet van onzen tijd, ze zyn zoo oud als de arbeid zelf. Wat daartegen te doen? In de eerste en voor naamste plaats moeten de arbeiders streven naar vereenigingcoöperatie, samenwerking zal hen sterk maken. Die vereeniging zal ook gunstigen invloed op de zedelijkheid der werklieden uitoefenen. Een dronkaard komt allicht door 't goede voorbeeld van anderen tot inzicht van zyne verkeerdheden. Velerlei doeltreffende middelen tot wegneming der grieven werden besproken maar een werd verzwegen het voorbeeld nl. van den heer Heldt, den self-made-man by uitnemendheid. Van de gelegenheid tot debat, door den voor zitter, na dankzegging aan den spreker gegeven, werd geen gebruik gemaakt. Alleen de heer Z. D. van der Bilt La Motthe voerde het woord om den heer Heldt een warme hulde te brengen, wat luide toejuiching vond. De heer Goeman Borgesius is benoemd tot onder-voorzitter der commissie van enquête be treffende den arbeid. De door de commissie opgestelde vraagpunten zyn toegezonden aan de kamers van koophandel, de werkliedenvereenigingen en verschillende andere maatschappijen, genootschappen en vereenigingen op nijverheids- en onderwijsgebied. In een by de schets gezonden brief wordt verzocht om zakelijke inlichtingen, waartoe de werkkring dier vereeni gingen ze in staat stelt, en om mededeelingen van daarin niet vermelde onderwerpen, zoo zy binnen den kring van het onderzoek vallen. Ook wordt eene opgave der personen gevraagd, die naar het oordeel der vereenigingen in aanmerking komen, om te worden gehoord. Antwoorden worden ingewacht liefst voor 20, uiterljjk voor 30 No vember. De Haagsche correspondent van de Zaanl. Ct wijst op de herziening, die de verordeningen der gemeenten, waarin strafbepalingen voorkomen, zullen moeten ondergaan in verband met het nieuwe wetboek van strafrecht. Hy geeft in overweging, dat gemeenten, die in elkanders on middellijke nabijheid liggen, zich zullen beijveren, zooveel mogelijk eenheid in die verordeningen te brengen, opdat niet hier is verboden, wat weinig schreden verder geoorloofd iB. Ook zouden de gemeenten in haar gemeenschappelijk belang handelen, indien zy elkaar haar politie-agenten, die toch in den regel onbezoldigde ryksveldwach. het even goed voor twee schilderyen kan doorgaan. Zooals gij het thans ziet is bet een landschap bij ochtendverlichting in het midden boomen, huizen en menschen, die in het donkere meer beneden weerkaatst worden, en boven dat alles een helderen hemel. Keert gij het om dan hebt gy een avond landschap; een donkeren hemel boven, beneden het heldere water; en de morgenster, die op het andere tafereel met matten glans prijkte, wordt thans als avondster weerkaatst". Het grappige van dit idee lachte mij toe. „Hoeveel kost die schilderij, vroeg ik?'' daar ik meende dat het wel aan myn doel zou beantwoorden. „Het is een copie van een betrekkelyk onbe kende schildery van den grooten kapitein Pous- sin", zei de kunsthandelaar „en daar ik uw clandisie op prijs stel zal ik haar u voor tien gulden geven". Ik had op een paar honderd gulden gerekend, doch daar ik als koopman weet wat afdingen is, zei ik „Voor vijf gulden neem ik haar". „Heel goed 1" riep hij, „waar moet ik baar zenden Ik gaf mijn adres op en terwijl hij mij uitliet zei hy „Als ge een dozijn van die schilderijen wilt hebben dan krijgt gij ze voor vier gulden; en den heelen vooiraad, die thans gereed is honderd stuks dan laat ik verder geen exemplaren meer maken kunt gij voor twee honderd vijftig ters zijn, by voorkomende gelegenheden tjjdelyk konden afstaan. In de Vragen des lijds geeft dr Vitus Bruinsma te Leeuwarden een belangrjjke beschouwing over „Suiker beschouwd uit het oogpunt van volks voeding." De schrijver betoogt, dat het geloof alsof suiker de tanden zwart zou maken en de maag bederven, een vooroordeel is, maar dat suiker integendeel een zeer hooge voedingswaarde heeft. Wat de hoeveelheid voedingsstof be treft, staan 2 KG. suiker gelyk met ongeveer 74 KG. vleesch of 140 eieren, of als men gelijksoor tige voedingsmiddelen neemt (koolhydraten) met 2.4 KG. rjjst, 3.3 KG, tarwebrood of 10 KG. aard appelen. Hij komt tot de volgende besluiten: lo Suiker is een zeer gemakkeijjk verteerbaar voedsel, dat vooral geschikt is aan het menschelyk lichaam spoedig een zekere hoeveelheid arbeids vermogen te leveren. 2o Suiker bevat een grooter gehalte aan voe dingsstoffen dan de meeste andere voedingsmid delen en komt in dit opzicht met zuiver vet overeen. 3o Zoo de prys niet kunstmatig door belasting verhoogd wordt, is de suiker, ten minste tegen woordig, een der goedkoopste voedingsmiddelen die in den handel voorkomen. 4o De aangename zoete smaak maakt suiker bovendien tot een genotmiddel, dat, in vereeni ging met koffie en thee, veel zou kunnen bydra- gen om het gebruik van minder onschuldige genotsmiddelen, zooals Bterken drank, tegen te gaan. 5o Suiker kan by na niet vervalscht worden, is zeer weinig aan bederf onderhevig en kan zon der vooatgegane bewerking bij zeer veie spy zen en dranken worden gebruikt. Uit deze stellingen trekt de schry ver de slotsom s de h.ooge suikeraccijns moet worden afgeschaft (zoo als de heer mr J. L. de Bruyn Kops reeds voor 10 jaren heeft voorgesteld). De aceyns brengt wel 8 millioen in de schatkist, maar die belasting wordt getrokken „uit het levenssap, uit het bloed der natie." Hier te lande wordt per gezin van 5 personen gemiddeld nog niet 1 kilo suiker 's weeks gebruikt; in Engeland, waar de aceyns is afgeschaft 3 kilo* Een waardig man, wiens geheele leven is geweest een leven van nuttige en onverdeelde werkzaam heid, is den lande ontvallen. Professor J. J. de Hollander, oud-hoogleeraar aan de K. M. academie, is gisteren na eene betrekkelyk korte ongesteld heid te Breda overleden. Geboren den 28 Augustus 1817, promoveerde hy tot doctor in de letteren en bespiegelende wysbe- geerte te Leiden, 27 Febr. 1840. Benoemd tob leeraar in de Oostersehe talen en de taal- eis letterkunde van een der Europeesehe staten by de M. A., 20 Febr. 1843, werd hij 15 Oct. 1845 lector in die vakken, hoogleeraar 14 Sept. 1861 gulden krijgen". Ik zei dat ik er maar een noodig had en gingf been. 's Avonds stelde ik de schildery in de club' ten tuon en zette myn plan uiteen, om aan geld te komen. Wij zouden een loterij van honderd loten tegen vijf gulden maken. Het dubbele land schap werd dan eens naar boven, dan eens naar eeneden gekeerd en gaf veel stof tot discours. „Het is een grappig ding", zei onze presi dent, mijnheer Brownly, „maar als kunstwerk heeft het. geloof ik, niet veel waards, het zou wel kunnen gebeuren dat de leden van de club den winner uitlachten, en dat zou mij, als het mij betrof, al zeer onaangenaam zijn". Dat waren de anderen met hem eens. Niemand verlangde die vreemdsoortige schilderij te bezitten en in zijn huis op te hangen. Ik was daar eerst een weinig door ontstemd, maar na eenig beraad gaf ik den heeren de verzekering dat, als de loterij tot stand kwam, ik er voor instond dat geen der leden den winner zou uitlachen. Voor het geval, dat dit gebeurde, verbond ik mij om al de loten zelf te betalen. Mijn voorstel baarde opzienmen was nieuws gierig, hoe ik mijn woord zou houden en de meesten dachten dat ik dat dubbele landschap wel in ten enkel zou laten veranderen. Men besloot de loterij te houden en de verkoop der loten vlotte beter dan men gedacht had. Den volgenden dag begaf ik my naar den kuustfabrikant en deelde hem mede dat ik al de

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1