buitenland' Laatste Berichte a. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtzaken. Verspreide Berichten, Vlissingen Gehuwd H. J. ten Hacken, wedr 33 j. met M. Verseput, jd. 30 j. K. Huiszoon, jm. 21 j. met B. Brasser, jd. 21 j. P. Tav'enier, wed1 27 j. met P. Verhage, jd. 20 j. Algemeen Overzicht. Burgerlijke stand. prauwen en karren voor de korte afstanden niet is vol te houden. Terugkeer tot het stelsel van het zuiver kilometer-tarief zonder vast recht ver dient dus alle aanbevelingwat speciaal de suiker betreft is de bedoeling 7j ct. per ton-kilom. te laten betalen door de ondernemingen, die haar geheelen oogst per spoor afvoeren. (De N.-I. spoorweg my besloot onlangs, in 1887 te laten betalen van Djokjo 7 en van Soerakarta 9| cent per ton-kilom.) Van Moedjokerto bv. zal men dan betalen 4.72§ per ton, tegen nu 6.77 en in de 3e kl. 5.64. Zonder te dezer plaatse te treden in een be schouwing over hetgeen voor de suikerindustrie moet worden gedaan, merkt de min. toch op, dat men voor buitengewone staatshulp het elfde uur, de zekerheid der noodzakelijkheid, moet afwach ten. Voor ontheffing van den erfpachtscanon zou moeten worden bewezen, dat het algemeen, en niet alleen particulier belang, deze vordert. Dat het licentierecht op den tabak niet zwaar drukt, blijkt uit de lagere opbrengst. Ten aanzien der heerendienBten zjjn sedert 1882 gewichtige maat regelen ingevoerdde geschikte tijd voor een onderzoek was eent daar als de toestanden zich daarnaar hadden geschikt. Het noodige werd gedaan voor de inderdaad dringend noodzakelijke verbetering van den toe stand van het leger, toen dit, althans tjjdeljjk, door ziekten werd verijdeldwat daartegen te doen was, werd toen gedaan. Omtrent Atjeh houdt de min. zich aan zijn verklaringen. Concentratie alleen op Poeloe Bras is een onmogelijk denkbeeld voor het uitzenden van colonnes bestaat sedert de concentratie geen reden meer. Voor meedeeling van de redenen, waarom men niet gerust is over de deugdelijkheid der legerverpleging, houdt de min. zich aanbe volen. Tegen den aanvoer van wapenen enz. uit de Straits wordt zoo goed mogeljjk, en niet vruch teloos, gewaakt. De vijandig gezinde Atjehers worden nog steeds als vijanden beschouwd. De voorbereidende arbeid voor de voorwaarden van de aanbesteding van de paketvaart is om bjjzondere redenen aan de alg. secretarie overge dragen. De min. meent dat geen reden van klagen over de werking van het drukpersreglement bestaat, de ongunstige verwachtingen in aanmerking ge nomen. In het stuk „Prang Sabie" in de Javdbode zag het hooggerechtshof geen boos opzet tot aan randing van het gezag, hoon of smaad. De algemeene vergadering van het onderwjjzers- gezelschap in het arrondissement Middelburg, heden middag in het Schuttershof alhier gehouden, werd, bjj afwezigheid van den voorzitter, den heer mr. J. van der Lek de Clercq, gepresideerd door den heer W. Morren. Niettegenstaande het minder gunstig weder, waren de leden vrjj trouw opgekomen, terwijl ook het schoone geslaeht vertegenwoordigd was. Door den voorzitter werd de aandacht der onderwijzers en tevens ook die van niet-onderwij- zers gevestigd op de georganiseerde verloting van voorwerpen van kunst en smaak, afgestaan tot versterking van het Ondersteuningsfonds bp het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap. De voorzitter wees er daarbij op dat het onder steuningsfonds, zich ten doel stellende de zorg voor het lot van nablijvende betrekkingen binnen het bereik van alle onderwjjzers te brengen, de heilzaamste strekking heeft en zoowel van onder wijzers als van hen, die daar buiten staao, verdient te worden gesteund. De gelegenheid om loten te verkrijgen tegen den prjjs van 1 werd door het bestuur opengesteld. Na eenige andere huishoudelijke werkzaamheden werd overgegaan tot de bespreking van de vroeger medegedeelde onderwerpen. In de eerste plaats de vraaghoe dient het herhalingsonderwjjs gegeven te worden, opdat dit aan het doel, in art. 17 der wet vervat, zooveel mogeljjk beantwoorde Dit vraagpunt werd ingeleid door den heer J. I. Nierse van Middelburg, die, na eene breede beschouwing en vergelijking van den toestand in ons land met dien in andere landen tot de vol gende conclusie kwam lo het herhalingsonderwjjs duurt voor alle leerlingen, die het 6a leerjaar met gunstig gevolg hebben doorloopen, 2 of 3 jaar 2o het onderwjjs moet gedurende 5 of 6 maanden (gedurende de winteravonden) gegeven worden; kan het zijn het geheele jaar; 3o gedurende elke week minstens 4 avonden elk van 2 uur; 4o elke klasse moet niet te veel leerlingen tellen (p. m. 20), opdat het onderwjjs niet slechts klassikaal, maar ook hoofdelijk kan zjjn 5o de leerstof regelt zich naar locale toestanden, zoodat bjj 3jarigen cursus in het eerste leerjaar men zich moet bepalen tot zuiver herhalings onderwjjs, eene herhaling van de gewone vakken van lager onderwijs maar meer toegepast op het dageljjksch leven, en in het 2e en 3e leerjaar moet het herhalingsonder wjjs geregeld worden naar de behoeften der ver. schillende leerlingen, zooals door spreker werd aangetoond. 6° aan elke herhalingsschool moet verbonden worden eene, zjj het ook kleine, bibliotheek, be vattende o. m. nuttige, leerzame, eenvoudige, wetenschappelijke werkjes. De discussie, naar aanleiding van deze inleiding gevoerd, bracht aan het licht, dat ten platte- lande weinig belang gesteld wordt in het herha lingsonderwjjs en dat, zoo men eenige kans van slagen hebben wil, het onderwijs niet al te hoog moet worden opgevoerd. Ook werd do opmerking gemaakt dat in som mige plaatsen, o. a. te Middelburg, het herhalings onderwjjs gedrukt wordt door de burgeravond scholen, wanneer deze te jeugdige leerlingen opnemen. Het tweede onderwerp van besprekingeene vergelijking tusschen de vroegere en tegenwoor dige leesboeken voor de volksschool werd inge leid door den heer A. de Pagter van Ooetkapelle. Zjjn betoog is in het kort saam te vatten in de volgende punten lo. Wanneer men de vroegere leesboeken voor de volksschool met de tegenwoordige vergelijkt ziet men veel vooruitgang, wat stjjl betreft. 2o. De inhoud der tegenwoordige leesboeken biedt veel meer verscheidenheid aan dan dia van de vroegere. Enkele vroegere zouden, omgewerkt, eene waar dige plaats innemen naast de tegenwoordige. 3o. De strekking der tegenwoordige leesboeken is vrij wel geljjk aan die der vroegere, nl. door de leesles nuttige kennis aanbrengen en opleiden tot deugd en godsdienstzin. 4o. De poging om eene bloemlezing bjjeen te brengen uit de vroegere en tegenwoordige lees boeken voor de volksschool verdient waardeering en steun. Ook dit onderwerp gaf tot bespreking aanleiding. Aan den eenen kant werd afkeuring erover uit gesproken dat in de tegenwoordige schoolboeken ook tot godsdienstzin wordt opgeleid. Men was van meening, dat, waar de openbare school aan allen voldoen moet, de opleiding tot godsdienst zin sommigen krenken of aanstoot geven kan> wat door voorbeelden werd opgehelderd. Aan de andere zjjde werd beweerd dat der openbare school geen goede dienst zou worden gedaan door strikte neutraliteit ten deze in acht te nemen, wat trouwens ook door de wet niet geeischt wordt. Dit laatste bleek ook het gevoelen der vergade ring te zjjn, die zich bij de genomen conclusie neerlegde. Het laatste punt der agenda luidde: samenge- stelde-interest-rekening en werd door den heer A. Cense van Middelburg besproken en met voor beelden toegelicht. Naar men ons mededeelde zjjn op de vergade ring ongeveer 80 loten in de bovenbedoelde loterjj geplaatst. Onderwjjzers en particulieren, die de zaak door het nemen van loten willen steunen, kunnen die verkrjjgen bjj de heeren mr. Yan der Lek de Clercq en W. Morren. Den 2 Nov. vierde de christelijke school te Wissekerke (N. B.) haar 25jarig bestaan. De eerste hoofdonderwijzer, de heer J. van Zanten, van Zeist, hield een toespraak, terwijl de kinde ren onthaald werden. Beroepen bij de Evang. Luth. gemeente te Leeuwarden de heer D. Pont, te Ylissingen. De vrouw, die om een kindje hang te maken, haar „smulletje" met spiritus begoten en in brand gestoken had, tengevolge waarvan het kind stierf, is door de rechtbank te Botterdam vrijgesproken van de aanklacht van sonwilligen manslag," maar ter zake van het veroorzaken van kwetsuren door onvoorzichtigheid, is zij tot 14 dagen hechtenis en ƒ0.50 boete veroordeeld. Aangezien tegen gisteren avond eene openbare vergadering was uitgeschreven ter bespreking der nieuwe Zondagswet, maakten wjj ons tegen zeven uren op naar het koffiehuis Kanaal- en Spoorzicht alhier, dat als plaats van vereeniging was aan gewezen. Ofschoon uit de advertentie dit niet bleek, dag het vermoeden voor de hand dat minder de Zon dagswet in haar geheel dan de belangen van koffiehuishouders, voor zooveel die door het nieuwe ontwerp worden benadeeld, zouden behandeld worden, en dat vermoeden werd bevestigd. Voor een vijftal koffiehuishouders, en een nog kleiner aantal belangstellenden ontwikkelde/de oproeper de nadeelen, die bjj invoering der nieuwe wet de koffiehuishouders lijden zullen, daarbjj aan- toonende dat vooral de halfheid van den voorge stelden maatregel, het Bluiten tot Zondags middags 12 uur, die wet onaannemelijk maakt. Twee van de weinige belangstellenden trachtten nog de discussie meer in het algemeen over de Zondagswet te doen loopen, doch steeds kwam men op de vergunning" en den aankleve van dien terug. Successievelijk verdween de eene belangstellende voor en de andere na en toen ook wjj dat voor beeld volgden, bespraken de overblijvende koffie- huishouders de wenscheljjkheid van het indienen van een adres aan den koning om het ontwerp niet tot wet te verheffen. Reeds in het begin der bijeenkomst was het nuttige hiervan aangetoond en aangezien daar niets tegen aan te voeren is en het denkbeeld wel zou aangenomen worden dacht het ons goed de heeren, bljjkbaar niet ge woon in het openbaar het woord te voeren, in Comité te laten. Uit Vlissingen schrijft men ons Gisterenavond had de jaarljjkeche algemeene vergadering plaats van de Vereeniging voor volks voordrachten en volksvermaken. Zooals gewoonlijk was de opkomst der leden en donateurs zeer gering. Nadat de rekening was gedaan alsmede het jaarverslag, beiden over het dienstjaar 1885/6, waaruit bleek dat de finaneieele toestand, ondanks het bedanken van eenige leden, veel was verbeterd, kwam een voorstel in behandeling betreffende eene in 1887 te houden Floralia. Tengevolge der verminderde deelneming en den gedrukten toe stand had in de laatste twee jaren deze Floralia niet plaats gehad. Een der leden deed daar om het voorstel haar te wijzigen en thans alle kinderen van 10 tot 15 jaren, onder toezicht hunner ouders, tot het kweeken van bloemen en planten op te wekken. Voor de best gekweekte planten zouden dan meer prijzen worden uitgereikt, maar bovendien zouden alle kinderen, die aan den wedstrijd zul len [deelnemen, worden uitgenoodigd tot eene groote feestviering, bjj gelegenheid van de tentoon stelling, die men zich voorstelt in den volgenden zomer aan het strand te houden. Dit voorstel werd met groote instemming aangenomen, daar ieder zich van den goeden uitslag veel voorstelt en op algemeene deelneming wordt gerekend. Reeds dadelijk verklaarde een der leden zich bereid om een getal planten ter beschikking te stellen voor de kinderen der mingegoeden, en den heer Landsman, hoofd der school te verzoeken daarvoor een zeker getal kinderen aan te wjjzen, die door vlijt en oppassendheid uitmunten. Verder werden de plannen voor het winter seizoen medegedeeld. Behalve de lezing van den heer B. H. Heldt op Maandag a., zal in December de heer Herman Snijders van Middelburg als spreker optreden, terwjjl voor het volgend jaar de heer Troelstra alhier zich tot het houden eener voordracht had bereid verklaard. Drie bestuursleden, die periodiek moesten af treden, werden bjj acclamatie herkozen, nameljjk de heeren Harte, Delvoye en Dormaar. Donderdag is schipper M. C. v. d. B. van Bruinisse, liggende met zijn vaartuig te Dordrecht, zoodanig gevallen dat hij per stoomboot thuis gebracht moet worden, naar men zegt, met gebroken borstbeen. Op verschillende plaatsen in Zeeland, ook in onze gemeente, werd gisteren avond een schitterend licht waargenomen, geheel verschillend van dat van een gewonen bliksemstraal. Daar de lucht nog al bewolkt was meent men, dat het een uitstrooming van electriciteit is geweest van een zwaar beladen wolk. Op de hofstede van den heer A. Riemens te ZaamBlag zjjn, wat zeker wel een groote zeldzaam heid mag heeten, in een verlaten duivenkooi een paar nachtuilen uitgebroed. Hoewel de ouden een goed heenkomen gezocht hebben, schjjnen de jongen op de plaats hunner geboorte te willen blijven, althans zij vliegen uit en in om voedsel te zoeken en gaan zeer vertrouwelijk met de huisgenooten om. Het Maandblad tegen de vervalsching van levensmiddelen en handelsartikelen maakt met in genomenheid melding van de fabriek van gedroogde groenten en vruchten de Continental-Praeserven- fabriek te Hildesheim, vertegenwoordigd door de heeren Meyerstein en Hahn te Amsterdam. Het doet dit vooral, daar deze fabriek aan onzen land bouw een uitstekende gelegenheid geeft tot ontwikkeling van een nog veel te weinig ontgonnen gebied. In tegenstelling met de Amerikaansche zinkhoudende vruchten (appelschjjfjes), levert zij geheel metaalvrije producten, zooals bjj een nauwkeurig onderzoek van al hare artikelen bleek. Yanwege deze fabriek werd der redactie de mede- deeling gedaan, dat zjj tevergeefs getracht had, groote partjjen van de als puik bekend Btaande Hollandsche groenten en vruchten hier te lande te koopen, en zjj dus genoodzaakt was zich elders te voorzien. Twee vragen rjjzen hierbjj onwille keurig op. Waarom leggen onze Hollandsche landbouwers zich niet méér toe op vruchten- en groentencultuur, en waarom kunnen onze Holland sche industrieelen niet zelf de groenten en vruchten, op eigen bodem, voor de conserveering zoo geschikt maken, als de Duitschers het bewezen hebben, te kunnen doen? Een landbouwer te Hayelte heeft met goed gevolg jenever aangewend tegen de varkensziekte, welke in die streken in den laatsten tijd heerscht, Driemaal 's daags werd een maatje „bitter" inge geven en op den zesden dag dezer behandeling waren alle aangetaste varkens hersteld. Een tweede geval gaf dezelfde uitkomst. Een varken, even eens ljjdende aan de ziekte, sloeg men over, en alleen dit dier stierf. Naar aanleiding van een bericht, dat men het verdwenen Limburgsche meisje ter misleiding „Arlon" hoven het briefje aan haar moeder liet schrijven, terwijl zij zich elders bevond, schrjjft de Standaard het volgende »De historie wordt bljjkbaar op de lange baan geschoven, en juist die verschillende adressen, die sterk aan opzetteljjke misleiding doen denken, leveren grond tot het vermoeden, dat de zaak niet zoo doodonnoozel is als men haar wel wil voorstellen. Men ontateke licht in deze geschie denis, waarmêe belangrjjke rechten gemoeid zjjn, en zuivere aldus een iegenlijk van verdenking, wat op de nu gevolgde wjjze van doen niet ge schiedt." Dezer dagen kwam aan het kantoor der suikerfabriek De Phoenix te Zevenbergen een land bouwer het geld incasseeren wegens door hem geleverde suikerwortelen. Nauwelijks had een der directeuren hem het geld uitbetaald, of de boer sprong uit een openstaand raam, en verwjjderde zich, de door hem geteekende quitantie mee nemende. Onmiddellijk zette de fabrikant den man na, die een oogenblik door een fabrieks-arbei- der vastgehouden, doch weer losgelaten werd, omdat hjj met een revolver dreigde. De zaak is in handen der justitie. Door het departement van justitie is aan den rjjtsveldwachter O. Koojj, te Houtrjjk en Polanen, en aan den rijksambtenaar J. van Moort te St. Jansteen, te zamen eene gratificatie ge schonken van 25, als belooning voor hun jjver bjj het aanhouden van 5 zoutsmokkelaars uit Zeeland, die door de rechtbank te Middelburg bjj verstek waren veroordeeld en door genoemde ambtenaren in den omtrek van Halfweg werden aangehouden. In het geheel heeft Pasteur, bljjkens eene opgave door hem gedaan in de Fransche academie, tot hiertoe 14 Hollanders behandeld, die door dolle honden waren gebeten. Den 9en November, den dag van de opening der Belgische kamers, zal een nieuwe arbeiders manifestatie plaats hebben. Honderden arbeiders zullen uit Charleroi komen en zich in optocht naar de kamer begeven om den president een petitie te overhandigen, inhoudend het verzoek om amnestie voor Schmidt, Falleur en de overige veroordeelde werklieden. De petitie aan de konin gin, door een comité van vrouwen uit Char leroi, is door het hof niet met ingenomenheid begroet. Uit Panama wordt gemeld, dat een revolutie is uitgebroken te Esmeralda in Ecuador. Het hoofd is Eloy Affaro, die de beambten der regee ring heeft laten arresteeren en een nieuw bestuur gevormd. Keizer Wilhelm heeft zjjn plan om de jacht bjj te wonen bjj Springe in Hannover opgegeven. De Mexicaansche generaal Garcia de la Cadena is wegens hoogverraad doodgeschoten. In da Fransehe kamer zjjn Donderdag de algemeene diicussien over het budget begonnen. Dien dag viel Daynaud van de rechterzjjde hevig de finaneieele politiek der republiek aan. Bij de voortzetting der algemeene beraadslagingen be pleitte gisteren Andrieux een recht van 5 fr. op buitenlandsche granen en vroeg daarvoor eene beslissing in den loop van de behandeling der be grooting. Dreyfus verdedigde eene inkomstenbe lasting, als vooratanders waarvan hij noemde Sar- rien, Brisson en Ferry. De oudste zoon van den kroonprins van Duitschland heeft de laatste dagen hevige pjjnen te verduren tengevolge van zjjn oorljjden, een over- bljjfsel van de mazelen. De gemoedstemming van prins Wilhelm is zeer gedrukt. Hoewel de geneesheeren verzekeren, dat er, bjj stipt inachtnemen hunner voorschriften, geen levensgevaar is, maakt 's prinsen omgeving zich toch ernstig bezorgd. Tirnova. De opstand in Burgas is nog niet gedempt. Het complot werd gesmeed in het Russisch consulaat. fioastantinopel. Op eene audiëntie, aan Chamberlain verleend, verklaarde de sultan dat Engeland en Turüije in de Egyptische zaken moeten samengaan, met uitsluiting van andere mogendheden. Yan 30 October tot 6 November. BevallenG. G. de Hooge, geb. Van Weerd, d J. K. van Gemert, geb. Karstanje, z. L. F. Ardaen, geb. Smit, d. S. Knuijt, geb. Wielink, z. C. J. Vetter, geb. Schanselaar, z. J. Kloosterman, geb. Slabbekoorn, z. OverledenF. L. J. Debra, z. 6 w. J. C. Baert, z. 9 m. R. W. G. Piera, z. 2 j. C. Murre, z. 7 m. In de redevoeringen, waarmede de Oostenrijk- sche en Hongaarsche delegaties Donderdag zjjn geopend, weerspiegelt zich de ernst van de Boel- gaarsche crisis. In 't kort maakten wij er in ons vorig nommer melding van, maar zjj zjjn belang rijk genoeg om er nader en eenigszins uitvoeriger op terug te komen. In de Oostenrijksche delegatie wees de tot voorzitter gekozen dr Smolka, tevens president van het Oostenrjjksche huis van afgevaardigden, op het beduidend hoogere cjjfer der oorlogsbe- grooting. Aan de wjjsheid des keizers had men tot heden toe het behoud van den noodza- keljjken vrede te danken, of dit ook in de naaste toekomst mogelijk zou wezen, noemde dr Smolka een vraag, geschikt om ten aanzien der moeiljjke buitenlandsche aangelegenheden ernstige bezorgd heid te wekken. Getrouw aan de traditie zou de delegatie ook ditmaal zeker de overtuiging deelen, dat juist nu in vermeerderde mate alles gebeuren moet om Oostenrjjk-Hongarije in staat te stellen, in de rjj der mogendheden de dit rjjk toekomende plaats in te nemen, een plaats, welke de betee- kenis heeft, dat de getrouwe Oostenrjjksche en Hongaarsche volkeren vast besloten zjjn, niets af te laten dingen op den het rjjk passenden invloed en dezen met alle zoo noodig uiterste mid delen zullen verdedigen. In de Hongaarsche delegatie legde de tot voor zitter gekozen broeder van den minister-president Tisza er nadruk op, dat de delegatie, behalve den plicht der spaarzaamheid, nog een tweevoudigen plicht te vervullen heeft. In de eerste plaats moet zij trachten zich een helder beeld te vormen van de internationale betrekkingen der monarchie en van den algemeenen toestand, om ten laatste de verzekering te ontvangen, of de buitenlandsche politiek het doel vervolgt, dat in de gegeven omstandigheden het beste is. Volgens Tisza was het voorts de plicht der delegatie voorzorgen te nemen, opdat het leger der monarchie, niet alleen wat patriotisme en gehoorzaamheid betreft maar ook ten opzichte van sterkte en uitrusting, op gelijken voet sta met de legers der overige groote mogendheden. Met recht werd gevorderd, in de eerste plaats van de Hongaren onder de volkeren der monarchie, dat de belangen van het rjjk in het Oosten niet mochten worden prijs gegeven, zelfs niet wanneer zjj een gewapende verdediging kostten. Over de beteekenis der door de beide voorzit ters gesproken woorden loopen de meeningen der Oostenrijksche bladen niet wjjd uiteen. Aan het behoud van den algemeenen vrede wanhoopt men te Weenen niet. Het Neue Wiener Tageblatt meent, dat Smolka met de patriotische bedoeling om de vorderingen van den minister van oorlog krachtig te onder steunen een te donker beeld heeft opgehangen. Het blad is overtuigd, dat de minister van bui tenlandsche zaken den toestand met helderder kleuren zal schilderen. Volgens de Neue Freie Presse sprak zoowel Smolka als Tissa alleen een persoonljjke overtuiging uit, waarom het geraden is af te wachter, of de rede van den keizer en de ophelderingen van den minister van buiten landsche zaken, graaf Kalnoky, den aangeslagen toon wettigen. In Pest is men niet zoo vredelievend gestemd als te Weenen. In de hoofdstad van Hongarjje vindt de buitenlandsche politiek van graaf Kal noky geen onvoorwaardelijke instemming. Vooral de alliantie met Duitschland beschouwt men te Pest met wantrouwen, en stelt zich van dit bond genootschap voor de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie niet die voordeelen voor, welke de Oostenrjjksche staatslieden er van verwachten. Ook de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Duitschland, meent de Pester Lloyd, zullen de delegaties hij bespreking der Oostersche kwestie niet kunnen nalaten aan te roeren. „Sedert No vember van het vorige jaar schrjjft dit blad, dat in nauwe betrekking tot den minister-presi dent Tisza staat sedert November van het vorige jaar is zoo niet in het verbond zelf dan toch in de opvatting en beoordeeling er van zulk een diep ingrijpende wjjziging gekomen, dat het onmogeljjk is die volkomen te ignoreeren. Hier aan kan de gevoeligheid niets veranderen, welke men te Berljjn bjj iedere bespreking van dit

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2