W 262, I29* Jaargang! Zaterdag 6 November. 1 Inspectie en exercitie hij de brandweer. Middelburg 5 November. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DE Dl YES. 1 MIDDELBIJRGSCHE Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Nietjwenhuijzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daltbe Cie., JoSS~Pr Jones, opvolger De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op art. 20 der verordening op de brandweer in deze gemeente, van den 24 Mei/2 Augustus 1882 maken bekend dat de inspectie en exercitie met een gedeelte der brandspuiten, volgens voordracht van het bestuur over de brandweerzal plaats hebben Dinsdag den 16 November a. en wel met de spuit E te 9j, L te 10i, S te 11* en W te U uur. Weshalve de bedienden, aan die spuiten ge plaatst, opgeroepen worden zich, te voorschreven uren aan de onderscheidene brandspuithuisjes te bevinden, zullende bij niet verschijning tegen hen proces-verbaal worden opgemaakt tot toepassing der by de verordening vastgestelde straffen, be staande in eene geldboete van 1 tot f 25 en eene gevangenisstraf van éen tot drie dagen, te zamen of afzonderlijk. Hiervan is afkondiging geschied waar het be hoort, den 5 November 1886. De burgemeester en wethouders van Middelburg, P I C K De secretaris A. DE VULDER VAN NOORDEN. By de algemeene beschouwingen over de staats- begrooting verklaarde zeer vele leden der Tweede kamer, wel gezind te zyn nogmaals te beproeven, met het hoofd van het kabinet de reeds zoo lang voorbereide grondwets-herziening tot stand te brengen, doch alleen mits van regeeringswege by het ontwerpen van de toegezegde nadere voor stellen de meest mogelijke spoed betracht werd. Over de herziening moet een beslissing vallen van de regeering mag worden verlangd, dat zy zelfs den schijn vermyde van de behandeling te willen vertragen. Deze leden meenden dat althans billijker wijze mag worden verwacht, dat gelyktjj- dig met het antwoord op dit verslag of uiterlyk voor den aanvang van het debat over de begroo ting althans het gewijzigd ontwerp hoofdstuk III worde ingezonden. In hoever zy der regeering Jmn steun konden verleenen, zou van den inhoud tför nadere voorstellen omtrent het kiesrecht afhangen. Mocht onverhoopt aan het bovenbe doeld verlangen niet worden voldaan, dan zouden zy zich genoodzaakt zien, der reg. reeds daarom alleen hun vertrouwen te ontzeggen en daarvan by het begrootingsdebat te doen blyken. Sommigen meenden daarby niet te mogen ver zwijgen, dat zy niettemin, met het oog op het gebrekkig beheer by enkele departementen, be zwaarlijk gelden konden toestaan voor voortzetting van zulk beheer. Men verwachtte van dit kabi net alleen wetsontwerpen van eenig belang voor zoover deze onmogelijk waren nit te stellen; althans de aangekondigde notariswet scheen thans in het kader niet te passen. Andere leden ontzeiden reeds nu hun ver trouwen. De minister had huns inziens moeten aftreden na de verkiezingen, die een besliste meer derheid verschaften, en niet de zaakwaarnemer dier meerderheid moeten blyven, welke nu, met geenerlei verantwoordelijkheid bezwaard, wel de lusten van het gezag geniet, maar de lasten niet draagt. Dit is een onregelmatige, zedelijk ver werpelijke toestand. De meerderheid behoort het gezag te aanvaarden en de grondwetsherziening te ondernemen, in plaats van der regeering een door deze niet gewilde kiesrechtformule af te dwingen. Sommigen zagen in een niet-parlementaire re geering juist de noodige waarborgen voor een onpartijdige herziening, maar anderen gaven dit niet toe, zynde zy ten volle overtuigd, door de houding der meerderheid en de jegens haar be toonde inschikkelijkheid der reg., dat de herzie- nings-ontwerpen thans minstens evenzeer party- wetten zouden worden als wanneer een kabinet uit de meerderheid ze voordroeg. De waarschijn lijkheid daarby voegende, dat voor de tweede lezing toch de vereisehte meerderheid wel niet zou gevonden worden, zagen deze leden in de herziening alleen den wensch der reg. om aan het bewind te blyven zonder andere dringende zaken ter hand te nemen en die der meerderheid om zich aan de aanvaarding van het bewind te onttrekken. Eenige leden zagen voorts een zeer moeielyk vraagstuk in den eisch om de regeling van het kiesrecht aan den gewonen wetgever over te laten en toch het alg. stemrecht uit te sluitenhet bevreemdde, dat een richting, die blykbaar eer lang zelve actief wilde optreden, er thans zooveel belang in stelt, van de reg. een formule te ver krijgen, waarmede zy zelve nog niet gereed schijnt. Enkele leden verlangden in elk geval eerst de kamer ten spoedigste op het grondwettig cijfer der leden te zien gebracht, opdat het gezag der nieuwe grondwet niet schade lyde. Een minister, die uitvoering van art. 77 grondwet opzettelijk nalaat, is h. i. strafbaar volgens art. 355 wetb. van strafr. De groote meerderheid meende echter, dat thans van de bedoelde aanvulling geen sprake kan zyn, en dat met de mislukte poging aan den wettelyken eisch is voldaan. Niet dikwijls zyn wij het met de Standaard eens, maar met instemming nemen wij over het geen dit blad in zyn nommer van heden schrijft onder het opschriftBescherming van kerkgenoot schappen. Natuurlyk ligt daarin niet opgesloten, dat wij, op grond van dit geschrevene, met het blad tot dezelfde conclusie zouden komen. Die zou nog al wat verschillen, meenen wy. Het blad schryft „In haar Zondagswet gaat de regeering o. a. uit van het beginsel, dat de door de grondwet bevo len bescherming van de kerkgenootschappen tot overheidsbemoeiing met dè Zondagswet dwingt. Maar eilieve, moet dan het Israëlitisch genoot schap achterstaan Of heeft dat dan niet even deugdelijke grondwettige rechten En bovendien, als op dien grond Zondagsrust van overheidswege moet geboden, waarom be schermt de overheid de kerkgenootschappen dan ook niet op hun feestdagen? Dan houden ze toch ook kerk. En hoe ter wereld is het nu ooit goed te pra ten, dat ge om stilte om ds kerken ts hebbes, tot stilstand van trafiek dwingt, en desniettemin op tal van dagen, als er toch ook kerk is, al het lawaai vrijlaat. Yan tweeën éen zou men zoo zeggenOf ge meent wat ge zegt, maar dan, heer minister, dient ook doorgetast voor alle vier- en heilige dagen van Jood en Christen bei. Of wilt ge dan niet, en zoudt ge dat zelf al te dwaas vinden, erken dan gulweg, dat uw argument gezocht is en niet deugt." De le luit. der genie A. E. von Brücken Fock is van zijn detacheering te Helder naar zyn gar nizoen (Breda) teruggekeerd. De verkiezing voor een lid der Tweede kamer in het district Arnhem vacature-Van der Sleyden is bepaald op Dinsdag 23 Nov. en de herstemming zoo noodig op Dinsdag 7 Dec. Naar aanleiding van dr Schaepman's benoeming tot ridder der orde van den Oouden Leeuw van Nassau schreef de IV. R. Ct gisteren deze juiste woorden s Met die hulde stemt voorzeker ieder in. Maar hoe algemeen ook de daad des konings zal worden toegejuicht, wy gelooven dat geheel het land liever zou gezien hebben, dat den voortreffeljjken Nederlandachen dichter de orde van den Neder- landschen Leeuw geschonken ware, in plaats van een onderscheidingsteeken, waarover de koning buiten medewerking van zijn regeering beschikt. Het ministerie zou niet te vreezen hebben ge had, dat éen ontwikkeld man in Nederland daarin iets anders zou gezien hebben dan een welverdiende hulde aan een der geniaalste zonen des lands. Ter aanvulling van het verslag in ons vorig nommer van de gisteren te Vlissingen gehouden raadszitting diene nog het volgende Het verzoek der erven van wijlen den heer Diemont van Dathar tot overname van hunne »Vlissingsche duinwaterleiding", met de besluiten van burg. en weth. daaromtrent, gaf aanleiding tot eene breedvoerige bespreking van het voor en tegen dezer zaak. De gevoelens waren zeer verdeeld. De heeren Yan Ujje Pieterse en Verkuyl Quakkelaar verklaarden zich gemotiveerd tegen, de heer Yan Raalte vóór de overneming. Deze laatste wenschte dat de raad zieh in beginsel uitspreke, dat de overneming door de gemeente in haar belang is. Hij meende dat daarna eerst in overweging geno men kon worden of die overname uitvoerbaar is. De voorzitter beantwoordde de verschillende sprekers en gaf daarby een overzicht van den loop der zaak, sedert dit onderwerp voor het eerst in den raad behandeld is. Nadat nog enkele leden hierover het woord gevoerd hadden, verklaarde de voorzitter de algemeene beraadslaging gesloten en stelde aan den raad voor om het beginsel uit te maken of men vóór of tegen de overneming is. Met elf tegen vier stemmen besloot de raad de duinwaterleiding niet over te nemen. Yóór stemden de heeren Jos. van Raalte, Musquetier, Potende voorzitter. Bij de behandeling van het voorstel tot bij bouwing van schoollokalen werd door den heer Van Raalte de vraag gedaan of het in de bedoe ling ligt om de wijziging der schoolgebouwen in elk geval uit te voeren, ook al werd geen extra subsidie verkregen. Hierop antwoordde de voor zitter dat, ingeval de gevraagde extra-subsidie onverhoopt niet kan worden toegestaan, in de behoefte zal moeten voorzien worden, zooals tot hiertoe geschiedde, door het gebruik van hulplo kalen en het thans gedane voorstel door het dagelyksch bestuur zal worden ingetrokken. Uit Goes schryft men ons De gisterenavond in de concertzaal der sociëteit Van ongnnuchten vrij alhier gehouden openbare voordracht, uitgaande van het Nutsdepartement, was slecht bezocht. Ruim dertig personen, waaronder een tiental dames, waren slechts aanwezig en geen wonder dat de voorzitter, de heer W. J. van Gorkom, bij de opening der vergadering over die geringe opkomBt zyn leedwezen betuigde. De heer Herm. Snyders uit Middelburg trad daarna op en behandeldeNeerland's verleden en heden op maatschappelijk gebied. Hjj begon met eene herinnering aan het hon derdjarig bestaan van de Maatschappij tot nut van V algemeen en het goede dat zij heeft gesticht en nog beoogt. Hierop gaf hy een beknopt over zicht van de geschiedenis van Nederland van den tijd der Romeinen tot op heden, om ten slotte te komen op het sociale vraagstuk, het vraagstuk ^varj d<§n dag, De volgende onderofficieren hebbben met gun- stigen uitslag het onlangs afgeloopen examen ter verkryging van den rang van 2ea luitenant af gelegd. Van dè beide hoofdcursussen voor de infanterie de sergeanten Burton, Ripping, Schütt, Thomas, Wilhelm, Hesselink, Jackson, Eilet, Vogel, Rink, Muskeyn, Yan der Star, Bueninck, Grotendorst, Doorn, Herold, Donleben, Goldman, Snyders, Hage, Hillebrandt, Cornets de Groot, Swart, Van de Kasteele, Van der Kroon, Menningh, Hoffmann, Vermande, Camerling Helmolt, bar. Van Utenhove, Van der Haas, Botter, Vinckers, De Vries, Van Deventer, Rinkes, Weijerman en Kraake. Van den hoofdcursus van de administratie hier te lande de sergeanten: Mulder van de Graaf, Njjhoff, De Blauw en Stroeve, zoomede de sergeant schrijver Bakker, van het korps mariniers. Van den hoofdcursus voor de administratie Oost- Indiëde sergeanten Roeder, De Wilde, Bedding, Verwey, Van Bennekom, Eaubel, Kraal, Plas en Van Heycop ten Ham. Aan gemeld examen werd niet voldaan door twee onderofficieren van den hoofdcursus voor de infanterie te Kampen en door twee onderofficieren van den hoofdcursus voor de infanterie te's Bosch. Naar aanleiding van de opmerkingen, aan de Standaard ontleend, omtrent de vreemde woorden, door het bestuur der belastingen gebruikt, zegt de Arnh. Crt. De inzender heeft geen ongelijk, maar het is niet billy k alleen het bestuur der belastingen hierover aan te vallen. Hy lette eens op de woorden en uitdrukkingen by het leger de defensie, gelijk de grondwet deze zaak noemt. Hy volge eens een rechtsgeding. Hy wone de ver gaderingen van de volksvertegenwoordiging eens by. Het wemelt in alle bescheiden, die de open bare aangelegenheden betreffen, van woorden, die niet aan onze taal zyn ontleend. Maar hy steke de hand ook in eigen boezem. Aan het bureau van eene courant werken de redacteursZy worden terzyde gestaan door cor- respondenten en de voorname bron van inkomsten zijn de advertentiën en de reclamesvoor een deel ook de abonnementen, waarvoor de expeditie zorgt. Als de corrector eene fout over het hoofd heeft gezien, wordt daarvan melding gemaakt als erratumantwoorden worden vaak gegeven in de rubriek correspondentie officieele mededeelingen zyn dikwyls opgenomen als publicatie enz. enz. Waarlijk, men moet den fiscus niet te hard vallen, dat hij zijne kohieren opstelt en den wan betalers exploiten zendt. Uit geen enkele taal zullen de bastaardwoorden verdwynen voor wy allen zuiver Volapük schrijve». Gisteren werd naar men ons uit Vlissingen schryft door de koninklijke maatschappij de Schelde, aan de Compagnie anonyme des Paquebots Vapeur, te Havre, de veel besproken stalen raderboot La Dives eiudelyk afgeleverd, nadat de moeielijke en talrijke voorgeschreven proef tochten, die ingevolge het contract zoowel voor snelheid als voor kolen verbruik moesten plaats hebben, nu voor goed afgeloopen waren. Deze raderboot, waarvan door ons by herhaling berichten zyn medegedeeld, is zulk een buitenge woon stuk werk, dat een nadere beschrijving nog wel eens hier een plaats mag vinden. De hoofdafmetingen van het schip zijnlengte 46 M. wijdte 6.30 M., grootste breedte over de raderkasten 11.44 M., en diepgang met 70 to» lading 1.85 M. Het schip is hoofdzakelyk voor het vervoer va» passagiers ingerieht en heeft achteruit een prach tige ruime kajuit voor de le klasse passagiers, terwijl zich vooruit eene nette kajuit voor 2e klasse passagiers bevindt. De noodige ruimte voor het volkslogies is mede in het voorschip aangebracht. Voor en achter de machinekamer en den ketel be vinden zich twee laadruimen. Boven op de rader- kasten is eene groote brug aangebracht, waarop zich banken en zonnetenten bevinden, uitsluitend ten gebruike der passagiers 1° klasse. Het schip is getuigd als schooner met twee polemasten, heeft een stoomankerspil, en verder alle inrichtingen, die op zulk vaartuig behooren, alles naar de eischen des tjjds ingericht. De snelheid, welke in het contract was aange geven, is 14 knoopen in het uur. Wanneer men nu de geringe afmetingen van het schip in aan merking neemt, komt men tot de ervaring dat by ons te lande nog nimmer eene zoodanig snelva rende boot werd gebouwd. Op den officieelen proeftocht werd de snelheid van 14 knoopen zelfs overtroffen. Terwijl zesmaal de gemeten myl werd afgeloopen, bedroeg de ge middelde vaart 14.27 knoopen in het uur, gelijk staande met 26§ kilometer. De machine maakte gedurende dien tyd gemiddeld 57 omwentelingen in de minuut, terwijl de lading 25 tonnen bedroeg. De kracht, voor de ontwikkeling hiervan be- noodigd, beliep 763 indieateurpaardekrachten. Wanneer men nu weet dat verschillende, op Indië varende mailbooten bij hare gewone reizen geen meerdere paardekrachten ontwikkelen, ligt juist hierin het merkwaardige van deze kleine boot. Om tot deze aanzienlijke kracht te kunne» komen werd in het schip eene oscilleerende com- poundmachine geplaatst, waarby men echter vooral in het oog moest houden, om die zoo licht en tevens zoo sterk mogelijk te maken. De afme tingen der cylinders zijn 30 en 32 duimen (Eng.) De slaglengte is 39 duim. De assen hebben een decimeter van 12 duim en werden uit Wicher's staal vervaardigd, en zijn evenals de zuigerstangen hol, om daardoor de grootst mogelijke sterkte met het minste gewicht te kunnen vereenigen.- Behalve de cylinders zyn voorts alle onderdeden der machine van staal of brons metaal. De condensor is van rood koper, terwyl al!» lensvoeding- en luchtpompen mede van brons vervaardigd zyn, Eene bijzonderheid van deze machine is voorts dat zy geene afzonderlyke luchtpomp heeft, doch slechts eene enkel werkende pomp, welke als circulatiepomp ook de lucht uit den condersor wegzuigt. Door de maatsohappij De Schelde werd voor het eerst in ons land de genoemde inrichting toege past, en de meest gewenschte resultaten werden daardoor verkregen. Als verdere bijzonderheid verdient wel vermel ding, dat deze machine eene stoomschuifbeweging van geheel nieuwe constructie heeft, door den werktuigkundigen ingenieur der Schelde, den heer W. H. Martin, ontworpen. Voor deze vinding, die den grootsten eenvoud aan de hoogst accurate stoomverdeeling paart, is door den heer Martin in het buitenland patent aangevraagd en verkregen. Behalve dat de machine van een stoomaanzetwerk voorzien ia, zyn er nog drie ejectors in het schip geplaatst, welke eene buitengewone afmeting hebben en die in tijden van nood per uur elk 150 kubieke meter water kunnen verwijderen. De stoomketel is van staal double ended), voor zien van geelkoperen vlampijpen met een ver warmingsoppervlak van 2000 vierk. Eng. voeten, In den ketel zyn 4 stuks vuren aangebracht van 3 Eng. voet diameter. De stoomdruk is 80 1. b. s. Het gezamenlijk gewicht van de machine, de ra deren en den stoomketel, de laatste met water gevuld, bedraagt niet meer dan 8Q| ton,

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1