129® Jaargang. 1886. Donderdag 4 November. No. 260. "V 1ST DE Middelburg 3 November. Provinciale Staten. FEUtLLETON. HIJ 1) II li F T NIET! B IJ VOEGSEL Avondzittiiig van Dinsdag 2 November. Voorzitter jhr mr W. M. de Brauw. Tegenwoordig 35 leden en de griffier. Afwezig de heeren Van der Vliet, Hoogenboom, Sipkes, Fokker, Collot d'Eecury en De Jonge met, en de heer De Glopper zonder kennisgeving. Na overlegging van eenige ingekomen stukken en mededeelingen namens gedeputeerde staten, legt de voorzitter over het voorstel van ged. staten tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden, waarin ook wordt behandeld het voor stel van den heer C. J. J. A. van Tejjlingen, lid der staten, tot wijziging van dat reglement, van het algemeen reglement voor de polders of water schappen en van het reglement van politie voor de polders, en deelt hierbij mede, dat door den heer Van Lijnden eene nota van aanteekeningen op eerstgenoemd reglement is overgelegd. De voorzitter deelt verder mede, dat bij het opmaken van het voorstel van gedep. staten geen gebruik is kunnen gemaakt worden van deze aanteekeningen, wjjl zjj te laat zijn ingediend. Door ieder der leden is echter een exemplaar ervan ontvangen dat zij bij de behandeling kunnen raadplegen. De voorzitter stelt daarom voor den brief met de aanteekeningen ter griffie neder te leggen. Dit wordt goedgevonden. Nog is ingekomen een adres van de Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland, strekkende tot het aanbrengen van enkele wijzigingen in dat reglement. Eindeljjk is van den heer Van Lijnden een vo;.stel ontvangen betreffende de in het reglement te brengen wijzigingen. Dit voorstel word vol doende ondersteund. De verschillende stukken worden naar de afdeel ingen verzonden. Datzelfde wordt ook gedaan met het voorstel van ged. staten omtrent het verzoek van commis sarissen van de stoomtrammaatschappij Breskens Maldeghem tot verlenging van den termjjn tot het in exploitatie brengen van den weg. Hierbjj deelt de voorzitter nog mede, dat heden nog een ongedagteekend adres van diezelfde maatschappij ontvangen is, waarbij zjj verzoekt diligent te worden gehouden voor wat den aanleg van de lijn binnen de gemeente Sluis betreft en uitkeering van het subsidie, nadat de lijn tot de bebouwde kom dier gemeente zal gelegd en in exploitatie gebracht zjjn. Voorts dat onder dagteekening van 30 Oct. eene mededeeling is ingekomen omtrent den stand der werkzaamheden en leveringen. Aan dat schrijven ontleenen wij, wat betreft den stand der werken, het volgende: „De leveringen van bestekken n° 1 (rails), 2 (dwarsliggers) en 3 (ballast en grint) zjjn afgeloopen, Vit de Beiersche hooglanden van B. R A.UCHENEGGER. Bij den herbergier ging het een uurtje na kerk tijd al heel vroolijktoe. De boeren zaten warmpjes bij elkaar in de gelagkamerzij scholden op de nieuwe verordeningen, de nieuwe wegen, de nieuwe beiastiugen eu hadden heel veel plezier. De jonge lieden waren boven hunne hoofden op de danszaal aan het stampen en schuifelen, zoodat men van de muziek niets hoorde behalve af en toe een schellen noodkreet van de klarinet. Hartl de smid, zat bij de boeren beneden en keek met de pijp in den mond somber voor zich heen. Het redeneeren en schelden en politiseeren boezemde hem geen belang in en het dansen nu wij weten al hoe hij daarover dacht. Zijn vader, de smidsbaas, stootte hem een paar maal aan met zijne ook niet te verachten vaderlijke vuisten en duwde hem toe, dat hij daar niet zoo lam moest blijven hokken; maar liever boven zijn genoegen gaan zoeken, waarop Hartl zijn krullebol schudde en een beetje harder op zijn pjjp beet. Opeens kwam er stoornis in het regelmatige stampen op den vloer, het leven werd sterker en groeide tot een waar rumoer aan. De boeren luisterden even en een hunner maakte heel bedaard de opmerking: „Nu schijnen zij aan het vechten te zijn!" Daarna werd het gesprek voortgezet, van contract n° 4 zjjn twee locomotieven ter afzending gereed, twee andere kunnen binnen 14 dagen de werkplaats verlaten, de vijfde is onder handen. De levering van contract n° 5, Demerkespave voor bestrating, is nagenoeg afgeloopen. Yan contract no 6, levering van tramrjjtuigen zullen 4 stuks spoedig ter afzending gereed zijn, de overige zjjn wat de bakken betreft gereed afzending wacht op het gereed zjjn der remise en de aansluiting onzer sporen met die van den spoorweg te Maldeghem. Het leggen der sporen enz., bestek n° 8, werd 4 September aanbesteed, en het bouwen van de remise met dienstwoningen, bestek n° 7, den 11; Sept.beide werken worden met kracht voortge zet, de sporen zijn reeds over 18 kilometer lengte gelegd, de remise is tot ongeveer 3 meter boven het maaiveld opgemetseld, een gedeelte der jjzeren kapspanten is aangevoerd, de overige zjjn genoeg zaam gereed. Van het contract der goederenwagens kan de levering spoedig worden tegemoet gezien, het grootste gedeelte staat ter levering gereed. Omtrent het gereed komen der werken valt echter weinig te zeggen, eene gewijzigde richting in Maldeghem en de weigering van den gemeente raad van Sluis om ons, volgens het vroeger goed gekeurde plan, toegang te geven tot de kade, kunnen de oplevering tot exploitatie zeer ver tragen, bovendien kan de naderende winter het werken beletten. Bljjft het weder werkbaar en kunnen de be zwaren van Sluis worden opgelost, dan laat het zich aanzien dat tegen 't einde van December de exploitatie kan aanvangen." Naar de afd. gaan eveneens de voorstellen tot uitbreiding van de wisselplaats op den steigerdam te Cortgene tot het maken van eene aanlegplaats in de buitenhaven te Ylissingen ten behoeve van den provincialen stoombootdiensttot aanschaffing van eene nieuwe stoomboot in plaats van de Zeeuwsch Vlaanderen en het maken van eene nieuwe machine in de Wester-Scheldetot wjjziging van de begrooting der enkel provinciale en huis- houdeljjke inkomsten en uitgaven voor 1887. Eindeljjk js aan de orde de splitsing der ver gadering in afdeelingen, waarbij door loting wor den aangewezen te behooren tot de eerste afdeeling, de heeren Kakebeeke, A. Smit, Van Ujje Pieterse, Walter, Berdenis van Berlekom» Mazure, Van Lijnden, Pompe van Meerdervoort en Wagtho, en als leden van gedeputeerde staten: de heeren Snouck HurgroDje en Fransen van de Putte. tweede afdeeling, de heeren Van der Have, Moes, Risseeuw, Van Tejjlingen, Pierssens, De Smidt, Snjjders, Hennequin, Breveten VanWaes- berghe Jansens, en als leden van gedeputeerde statende heeren J. C. R. van der Bilt en Bybau. derde afdeeling, de heeren Hammacher, Oggel, Bolier, Stevens, Lantsheer, Dronkers, Lucasse, Een oogenblik later stoof de waardin naar binnen met den uitroep: „O wee! 0 wee! De jongens van Harten berg zijn aan het vechten gegaan Helpt toch mannen, anders loopt het mis Dit beroep op den algemeenen zin voor orde klonk tevergeefs in dien kring van kalme burgers. Uit een hoek riep er een doodkalm: „Laat hen vechten; als zjj er genoeg van hebben, znllen zij wel weer ophouden Hierop volgde een luid gelaeh en daarmede was de zaak afgedaan. Boven nam het lawaai steeds toe; kruiken en stoelen werden op den grond en tegen de houten wanden geslingerd daar tusschen door vernam men lnide, toornige uitroepen. Enkele meisjes vlogen de trappen af en het huis uitHartl zag ze onverschillig langs de open deur snellen, totdat eensklaps Moni ver scheen en riep: „O Hartl! Wat ik je bidden mag, ga naar boven en herstel de orde, anders moeten wij nu al naar huis, de Hartenbergers geven nu eenmaal nooit toe". Zij zag hem daarbij zoo vriendelijk aan, dat hij het door en door voelde. „Dat zullen we dadelijk klaar spelen", riep hij, schoof zijn hoed, die achterover stond, in de oogen, draaide den riDg aan zijn vinger om, sloeg met de vlakke hand op tafel, sprong op en snelde heen. „Wil je wel eens hier blijvenriep de oude smid maar dat meende bij zeker niet heel ernstig, want lachte vergenoegd voor zich heen, toen de jongen zoo vlug de kamer uit was. Bij de worstelenden aangekomen bedacht Hartl Van der Beke Callenfels, Van Deinse en B. V. van der Bilt, en als leden van gedeputeerde staten de heeren Buteux en Heyse. De voorzitter verzoekt den ledm zich naar de afdeelingen te begeven, doch vraagt, wjjl het met het oog op den stand van zaken niet mogelijk is den dag te bepalen voor de volgende vergadering, machtiging om de staten weder bjjeen te roepen, wanneer de verslagen der afdeelingen zijn ver schenen. Die machtiging wordt verleend, waarna de voorzitter de vergadering sluit. De Amst., D. v. N., zegt o. a. zeer aardig: »Daar trad Du Tour op, als ware hij een ortho doxe ouderling; met een Zondagswetje tot vulling van de ochtendkerk Ook te Vlissingen zal de heer B. H. Heldt op treden en wel Maandag a. in de zaal van den heer Kujjpers. De voordracht zal uitgaan van de Vereeniging voor Volksvoordrachten, waarvan de leden dien -avond vrjjen toegang hebben, terwijl het publiek de voordracht tegen een matige entree van 10 cent kan bjjwonen. De SI. Ct. van Dinsdag bevat de opgaven bedoeld in art. 12 der drankwet nopens ver leende en ingetrokken vergunningen. Daaruit bljjfet dat in de verschillende provinciën op zeer uiteenloopende wjjze in deze materie wordt ge handeld. Noord-Brabant verleend 232 ingetrokken 13 Gelderland 110 13 Zuid-Holland 492 47 Noord-Holland 13 270 Zeeland 54 u 14 Utrecht 3 71 Friesland 92 111 Overijssel 75 5 Groningen 162 22 Drenthe 60 20 Limburg 3 324 Tengevolge der benoeming van den beer P. W. van der Sleijden tot ingenieur der eerste klasse van 's rijks waterstaat, zal in het kiesdistrict Arnhem eerlang eene verkiezing voor de tweede kamer moeten plaats hebben. Tevens wordt, naar men zegt, spoedig de be vordering van den heer Fabius, kamerlid voor Delft, tot kapitein verwacht. Ook dan moet in dat district eene verkiezing plaats hebben. Z. M. de koning heeft den heer Schaepman de gisteren meegedeelde onderscheiding geschonken als bljjk van Zr. Ms. hooge waardeering van dr Schaepmans werken op het gebied van letteren en kunst. De staatscommissie tot onderzoek van den toe stand van den landbouw heeft zich in drie sub- zich niet langhij deed een greep in den groep, die het dichtst bij de deur was en rukte dien met zijne sterke vuisten uit elkaar, daarop viel hij de meest verwoede vechters aan, nam hen als ballen in zijne gespierde armen en droeg hen naar de trap, waar zij heel ving den weg naar beneden vonden. Zijn verschijnen had terstond een bekoelende uitwerkingde handtastelijkheden werden gestaakt en de dringende vermaning van Hartl om den vrede niet verder te verstoren vond, met het oog op de kraehtige armen van den niet zachtzinnigen vredestichter, gemakkelijk gehoor. Scbieiijk, net als verjaagde vliegen kwamen de meisjes weer terug, de viool werd gestemd en na een paar minuten was het onweder voorbij en alles weer even genoegelijk als te voren; zelfs de Hartenbergers kwamen terug en namen hunne oude plaatsen weer in, zonder eenige lust tot voortzetting van den strijd te verraden. De schoone Moni ging naar Hartl toe, reikte hem vriendelijk de hand en zei „Gij zijt toch een flinke kerel, Hartl", ter wijl zij een rij schitterend witte tanden tusschen de roode lippen liet zien „Maar nu moet gij ook eens met mij dansen". „Wat, dansen Verlang dat niet, meisje", antwoordde hij bijna angstig. „Gij moet, Hartl gij zult mij toch de schande niet aandoen van mij een dans te wei geren. Wij dansen maar een Landler". „Mij goed", zei de jongeling en nam het meisje in zijne armen. Zoo heel gemakkelijk was commissiën gesplitst, die tot hunne voorzitters hebben gekozen de heeren Visser van Hazers- woude, Van der Breggen en Hofman. De voorzitter en onder-voorzitter der commissie maken geen deel uit van eene der sub-commis9iën. Te Amsterdam zal Maandag door den Neder- landschen schildersbond een, zooals het bestuur daarvan dit noemt, nationale vergadering gehouden worden, waarop het volgend programma ter tafel zal komen 1. Zullen de Nederl. schilders zich aan den bond en zijn hoofdbestuur aansluiten, om met vereende krachten, eendrachtig saam te werken tot bereiking van het groote doelde belangen van de schilders worden door henzelvon bestuurd en verdedigd 2. Zullen zjj zelf uit hun midden mannen kiezen, die hunne belangen ook bij de Volksver tegenwoordiging voordragen en bepleiten 3. Zullen zjj uit hun midden commissiën be noemen, om de gemeente-instellingen of inrich tingen van onderwijs te bezoeken, het daar gege ven onderwijs nauwkeurig te volgen, en van hunne bevinding een uitvoerig verslag uit te brengen ter plaatse waar zulks behoort? 4. Zullen de practische mannen zelf een ontwerp maken voor een practisch onderwjjs, ten einde langs dien weg krachten te kweeken, die in de practjjk bruikbaar zijn 5. Zullen zij met alle hun ten dienste staande middelen deugdelijk goed onderwijs steunen, en voor het onpractische waarschuwen 6. Zullen zjj verder, door alle onder hun bereik liggende middelen, de beoefening en kennis van het schoone schildersvak in al zijne onderdeelen trachten te bevorderen Omtrent punt 3 merken wjj alleen op, dat de heeren op die vraag maar ontkennend moeten ant woorden, omdat de uitvoering zou afstuiten op het onoverkomeljjk bezwaar, dat niet ieder het recht heeft die instellingen en inrichtingen te be zoeken, e.u nauwkeurig te volgen. In een brief uit Indië over de zaak van Tjiomaa aan De Amst., leest men „Na kennisneming van alles, wat er over deze zaak geschreven is door voor- en tegenstanders van den heer De Sturler, kom ik, die de bjj vroegere gelegenheden door den heer Lautier aangenomen houding steeds verdedigd heb, tot de conclusie: dat er te Tjiomas, evenals op alle particuliere landerijen, verkeerde dingen gebeuren; dat de regeering geljjk had, met die tegen te gaan dat dit echter door de heeren Lautier en Van Rees jr. op hoogst onberaden, hartstochtelijke wjjze is geschied o. a. ontzag de heer L. zich niet, den opgezetenen van Tjiomas toe te voegen: zijt gjj mannendoe een sarong aan en gaat met de vrouwen rijst stampen dat dienten gevolge de bevolking, daarbjj tevens bewerkt door fanatieke invloeden, haar toevlucht heeft genomen tot geweld, iets dat juist door den tact der amb tenaren had vermeden moeten worden, en dat ten slotte de uitzetting der heeren Sol en De het echter niet en als hij zijne danseres bij de heupen pakte en in de hoogte tilde, bukte zij van angst dat zij met het hoofd tegen de zolde ring zou stootea. Na het dansen zaten zij naast elkaar. De galante danser tracteerde zijn dame op een glas zoeteD, warmen wijn en praatte heel druk met haar. Zij scheen echter niet heel te vreden over zjjn gesprekwant het liep alleen over koeieu, weideD, slederijden en alle mogelijke dingen, alleen niet over datgene, waarvan zij gaarne gehoord had er kwam geen teeder woordje over zijne lippen! Toen de vetweider aan de deur van de dans zaal verscheen en kortaf: „Moni, naar huis gaan riep, stond de gehoorzame dochter op, reikte Hartl de hand en zei„Goede avond, Hartl ik dank u wel, al kan ik verder niets voor u doen Hartl wilde blijkbaar iets zeggen, maar waar schijnlijk was het zooveel dat het niet in eens over zijne lippen kon; terwijl hij naar een ant- woordzocht, knikte het meisje hem bijna onmerk baar toe en snelde haar vader achterna, die langzaam de herberg verliet. Hartl keek een oogenblik peinzend voor zich, mompelde iets van „Sapperlooten ging met groote stappen tusschen de dansenden door de zaal uit, om weer zijn oude plaats beneden in te nemen. Kort daarna begaf hij zich met zijn vader naar huis. Deze scheen erg goed geluimd, hij neuriede zacht voor zich heen, lachte nu en dan hardop

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 5