N'259. ISC 1886) Woensdag 3 November. Middelburg 2 November. FEUILLETON. HIJ DIIRFT NIET! Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent Advertentiën 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Veemarkt te Middelburg MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Krniningen: F. van dek Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Nieuwenhuijzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dahbe Cie., John F. Jones, opvolger Donderdag den 4 November 1886, van des voor- middags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, A. DB VULDER VAN NOORDEN. Met belangstelling zullen zeker velen te Mid delburg en waarschijnlijk ook te Vlissingen het optreden van den heerB. H. Heldt, den volksman, lid der Tweede kamer, op aanstaanden Zaterdag 6 November tegemoet zien; naar wij vertrouwen niet het minst de handwerkslieden, voor wier belangen hij zich jaren lang reeds door woord en geschrift in de bre» stelde en die ook hjj on getwijfeld bij voorkeur onder zjjne hoorders zal opmerken. Wjj verwachten daarom dat door hen vooral gebruik zal worden gemaakt van de gelegenheid om die voordracht bjj te wonen; de toegang tot het Schuttershof zal voor ieder, naar wij meenen, tegen 10 cent per persoon, worden opengesteld. De heer Heldt zal dan de Arbeidswetgeving behandelen; een onderwerp dat tegenwoordig meer dan ooit aan de orde is en de belangstelling ver dient van allen, die hunne aandacht schenken aan de arbeidersbeweging, welke zich alom open baart. Naast de werklieden hopen wij verder Zater dagavond alle rangen en standen vertegen woordigd te zien onder bet gehoor van een man, die door zijne helderen en kalmen betoogtrant, zjjn eenvoudige maar aangename voordracht, zijn auditorium weet te boeien. Wij berinneren ons nog, hoe hij eenige jaren geleden bjj zjjn optreden te Goes door een en ander all?r sympathie verwierf. Zaterdagavond zal er tevens gelegenheid gege ven worden tot debat, waardoor ieder in de moge lijkheid wordt gesteld gewenscbte inlichtingen te bekomen. Moge het den heer Heldt Zaterdag hier en Zondag te Goes niet aan belangstelling ontbreken* De redactie van het Dagblad willen wg even opmerkzaam maken, dat de inlichtingen, die haar omtrent de Ommerschans verstrekt zijn, reeds verleden jaar in de nommers van 26 tot en met 28 Aug. van de Midd. Ct zijn meegedeeld. Wij vestigden daarom onlangs de opmerkzaam heid op die Brieven uit de Ommerschanswelke eertjjds reeds de aandracht trokken maar nu te meer, na al betgeen omtrent de inrichting daar wordt geschreven, wel verdienen herlezen te worden. Dat het Dagblad zoo beleefd is mee te werken om die in nog ruimer kring bekend te maken is zeker te prijzen. Cit de Beiersche hooglanden van B. RAUCHENEGGER. De proponent in de dorpskerk te Thalhausen had zooeven „Amen" gezegd en terstond stroom den de menschen als een bijenzwerm de kerk uit. De meesten hebben natuurlijk altijd haast en zoodra het uit is, maken zij dat zij wegkomen, terwijl zij bij het binnengaan steeds op het laatste gelui wachten. In wereldsehe zaken geven de boeren nooit meer dan hoognoodig is en ia het kerkelijke doen zij hetzelfde. De ongedul- digsten bij bet verlaten van het bedehuis zijnde opgeschoten jongens, omdat zij bij den kerkhofs- muur op schildwacht moeten staan om bunne liefjes en de andere meisje te laten passeeren. Zij deelen zich in twee gelederen en vormen dus e-n soort van straat, waar de deerntjes door r. neten. Ergens anders zou dit niet gaan, maar hier zijn twee omstandigheden, die den toeleg der ondeugende jongens in de hand werken. Vooreerst ui ejen de arme kinderen toch de kerk uit en er is geen andere uitgang en ten tweede komt niemand op het denkbeeld dat het „laten door- lcopen" op zulken gewijden grond met een bijbedoeling zou kunnen geschieden, te meer daar dominé juist, in den middagdienst, de jongelui gewoonlijk geducht de les leest dan zal toch niemand zoo onbeschaamd zijn om terstond weer Eigenaardig echter dat hetgeen het Haagsche blad als de door hem verkregen inlichtingen meldt, bjjna letterlijk op een enkele kleine verande ring in sommige zinnen na bevat hetgeen in ons nommer van 28 Aug. van verleden jaar reeds voorkomt. De berichtgever van het blad heeft zeker ver geten de redactie te melden, dat hjj ze aan die brieven ontleende. Uit Vlissingen schrijft men ons Heden had alhier de teraardebestelling plaats van den zoo onverwacht aan zijnen werkkring en zijne betrekkingen ontrukten commissaris der loodsen, bij het Nederlandsch loodswezen, den heer E. W. Fabritius. Te half elf verzamelde zich aan het sterfhuis eene schare van belangstellenden en genoodigden om aan den waardige overledene de laatste eer te bewijzen. Onder dezen merkte men op de beide inspecteurs over het Nederlandsch en het Bel gisch loodswezen, de heeren Spanjaard en Van Schooten, in groot uniform, de collega's en mede ambtenaren van den overledene bjj de beide loodsadministratiën, den havenmeester bjj het kanaal van Walcheren, Brincherink, den sluis- meester Ouwehand, den directeur bjj de provin ciale stoomvaartmaatschappij Chevalier, alle drie oud-gezagvoerders ter koopvaardjj, de gezagvoerders bij de maatschappij Zeeland, Joha en Brouwer, het beschikbare personeel van de beide loodswe zens en tal van viienden en bekenden. In plechtigen optocht begaf men zich te elf uren grafwaartsVoorop de ljjk wagen, de kist gedekt door de Nederlandsche vlag, terwijl de slippen van het ljjkkleed werden gedragen door vier schippers le en 2e klasse bij het Nederlandsch loodswezen, daarachter de dragers, allen zee- en binnenloodsen bjj dien dienst, eene volgkoets met de bloedverwanten, en achter dezen de "beide in specteurs over het loodswezen en verdere hier boven genoemde personen: terwijl de stoet gesloten werd door het loodapersoneel, met hunne met floers omtogen vaandels. Aan de laatste rustplaats gekomen, terwjjl de ljjk baar bjj de geopende groeve geplaatst werd schaarden allen zich daar rond, en sprak de kapitein ter zee Spanjaard, inspecteur over het loodswezen, bet volgende: «Mijneheeren Nog een paar minuten en eene treurige plechtigheid is volbracht en daarmede een braaf man en een gelukkig huisgezin minder op de wereld Voor dat wij van hier gaan, is het voor mij eene behoefte een laatsten afscheidsgroet te brengen aan den man, dien ik in den betrekkelijk korten tijd, dat ik met hem heb mogen werken, heb leeren hoogachten en waar- deeren, als een degelijk en flink ambtenaar, in wien ik een vriend, de maatschappij een nuttig lid en het vader land een uitstekend dienaar verliest. En hoe bemind hij zich in den korten tijd van zijn verblijf alhier heeft weten te maken bij het loodsperso- neel, waarvan hij de chef was, bewijst uw aller tegen woordigheid en de zoo oprecht gemeende bljjken van aan een paar schitterende oogen, een net figuurtje of een zoldervenster te denken. Zoo heel onaan genaam vonden die meisjes die gewoonte eigenlijk niet. Meestal liepen zij twee aan twee, glim lachend en vriendelijk groetend door die levende hegof zij stapten parmantig en nuffig langs de jongens heen, vast overtuigd dat zij door haar kleeding, houding en schoonheid indruk maakten, Denkt men misschien dat een boerendeern niet coquet kan zijn? O, integendeel! een eigenschap, die elke vrouw aangeboren is en die niet altijd in laakbare zwakheid behoeft te ontaarden, ver- loehent zich bij geen enkele dochter Eva's, zij moge in een hutje of in een paleis thuis behooren. Wij hebben hier terstond een voorbeeld aan Moni, de dochter van den vetweider, die thans aankomt. Zij bidt altijd nog iets langer dan de andere meisjes; niet omdat zij den bewusten parade- marsch liever alleen wil afleggen. Daar verschijnt zij op den drempel, dien zij langzaam overschrijdt terwijl zij, als verblind door het daglicht, haar kerkboek boven de donkere wenkbrauwen houdt en hare blikken snel over den groep der jonge lingen laat glijden. Daarop slaat ze de oogen zedig neer, legt de handen overelkaar en trippelt met kleine stapjes voort. De jongens stooten elkaar met de elle bogen aan en fluisteren„Daar komt MoniWat zien ze haar allen aan! Zij voelt die oogen letterlijk op zich branden, want er komt een blos op hare wangen en om haar mond speelt een nauw merkbaar glimlachje. innige deelneming, door dat gansche personeel der treurende weduwe en den kinderen betoond. En wat die vrouw en kinderen in hem verliezen, M. HJ dat is niet te beschrijven; men moet hem in zijn degelijk en innig gelnkkig huisgezin gezien en gekend hebben- om dat maar eenigermate te kunnen gevoelen. Na tal van jaren op de meest eervolle wijze verschil lende schepen onzer koopvaardij-vloet te hebben gekom- mandeerd en over het grootste Nederlandsche stoomschip, de Prinses Amalia, van de maatschappij Nederland het hevel te hebben gevoerd, zag hij eindelijk, na een kort verblijf als commissaris der loodsen op Terschelling, een zjjner vurigste wensehen vervuld, door een plaatsing te Vlissingen, waar zijne kinderen goed onderwijs konden ontvangenen waar hij, rustiger dan vroeger, en in de blijvende omgeving van allen, die hem dierbaar waren- nog zoo nuttig had kunnen zijn in eene betrekking, die hij lief had en waarin hij zich met hart en ziel toelegde om de belangen van het loodspersoneel met die van het- 'and te vereenigen en te behartigen. Slechts korten tijd mocht dat duren, lang genoeg echter om te maken dat zoowel zijne superieuren als zijne infe- rieuren altijd met groote achting en oprechte toegenegen, heid aan hem zullen blijven denken. En niet alleen het personeel van het loodswezen za dit doen, want het is op het mij gedane verzoek, dat ik uit naam van de directie der stoomvaart-maatschappij Nederland hier openlijk hulde breng, voor de vele en goede diensten, door Fabritius aan die maatschappij be wezen. Die directie stelt er prijs op te verklaren dat ook hij haar de nagedachtenis van hem, die eens een sieraad barer maatschappij was, in hooge eer zal worden gehou den, als die van een braaf en edel man, die door zijne handelingen, door zijn ijver en plichtsbetrachting aller hoogachting verdiende. En aan u, zoon van den oyerledene, de schoone taak de voetstappen uwb vaders te drukken; blijf de steun uwer treurende moeder en zusters en blijf altijd den naam waardig u door uw vader vlekkeloos nagelaten. Tot wederziens, Fabritius, uwe assehe ruste in vrede!" Menige traan in veler oogen leverde het bewijs, dat de spreker de tolk was geweest van aller gevoelens van liefde en achting voor den overledene- Een zwager van den overledene, de heer Vonk uit Alkmaar, een 75jarig grijsaard, dankte den spreker en alle aanwezigen voor de blijken van toegene genheid en deelneming dezer dagen en nu bij deze gelegenheid zoo treffend betoond, en verzocht den heer Spanjaard ook dien dank te willen over brengen aan de directie der maatschappij Nederland. Hierna sprak de heer Van Schooten, inspecteur over het Belgische loodswezen, nog een hartelijk en waardeerend woord over den overledene en nadat de kist aan den schoot der aarde was toe vertrouwd en eenigen der aanwezigen een schop zand daarover hadden uitgestrooid, keerde men in weemoedige stemming huiswaarts. Men schrijft aan de Amst. uit Den Haag Binnenkort mag worden verwacht'de indiening van een wetsontwerp tot wjjziging der wet op het notaris-ambt. Voor de samenstelling van dit ontwerp is aan het ministerie van justitie gebruik Maar het is dan ook een beeldschoon meisje! Groot van gestalle, flink gebouwd, met een gezicht als melk en bloed, pik zwarte, lange, dikke vlechten ja Moni is een pracht van een kind J Welk jong mensch zou haar niet met welgevallen aanzien En een paar oogen had zijAls zij iemand zoo doordringend aan zag, wat zij blik semsnel kon doen, dan dacht menigeen. „Hé, ik word er koud van Moni liep tussehen de rijen harer bewonderaars door, met de ongedwongenheid eener stadsdame en beantwoordde slechts nu en dan een groet. Doch toen zij het hek naderde, hief zij een oogenblik het hoofd op en zag naar een grooten slanken jongeling, die onverschillig tegen den kerhofsmuur leunde en de kerkgangsters slechts ter loop gade sloeg. Een paar vonken uit de schoone oogen troffen den jonkman, die ze wel is waar opving, doch niet van houding veranderde voordat Moni voorbij was. Toen zag hij haar echter na, alsof bij haar met de oogen wilde verslinden eindelijk was zij verdwenen; nu haalde hij zijn pijp uit den zak, sloeg vuur en begaf zich langzaam op weg naar de herberg. Het was Hart de smid, een jonge bergreus, de trots van het dorp. Zijn gezond, blozend gelaat verried levenskracht en goedigheid, een blond kneveltje bedekte zijn bovenlip en zijn dicht blond krulhaar zat als een bonte muts over zijn jeugdig hoofd, dat er door al die krullen nog veel jonger uitzag dan hij inderdaad was. Hij was buitengewoon groot en sterk en zijne gemaakt van het ontwerp des heeren Sannes en van de daarin door den ontwerper in overleg met de heeren Moll en Bodaan gebrachte wijzigingen. Wat echter het ontwerp-Sannes bijzonder karak teriseerde de poging om het bankieren van notarissen te bestrijden zal in het regeerings- ontwerp ontbreken. Wel zullen worden voorge steld gemengde commissies van toezicht, voor elk arrondissement bestaande uit den president der rechtbank, een kantonrechter, een ambtenaar der registratie en twee notarissen; daarin zal het openbaar ministerie niet vertegenwoordigd wezen, omdat men het minder juist achtte, toezicht op te dragen aan wie bjj eventueels malversatiën geroepen zouden zijn tot de vervolging. Voor schriften omtrent de boekhouding der notarissen zjjn ontworpen. In een circulaire aan de besturen der gevalt» genissen en huizen van bewaring heeft de minister van justitie de bedoeling verduideljjkt van de wetteljjke bepaling nopens de tweedaagsche water en broodroeding der gevangenen. Bjj onafgebro ken uitvoering van meer dan éen straf van ge vangenis of hechtenis wil de wet alléén dan de verzwarende bepaling doen toepassen bjj den aanvang van eiken nieuwen straftjjd, wanneer daarvan niet het gevolg is, dat gedurende meer dan twee dagen achtereen of zonder tusschen- ruimte van ten minste even zoovele dagen, het gewone voedsel aan den veroordeelde wordt ont houden. Het schip, waarmede de Prins Hendrik, kapt. Heemskerk, van Batavia naar Amsterdam, binnenkomst te Aden in aanvaring is geweest, was het Engelsche stoomschip Hubbock De Prins Hendrik ligt aan stuurboordzijde van achteren ingeloopen en bekwam belangrijke schade. Benoemd tot hoofdingenieur van den waterstaat 2e kl. W. J. S. J. Blom, thans ingenieur l8 kl., en tot ingenieur van den waterstaat le kl. P. W. van der Sleyden, thans ingenieur 2a kl, Laatst- noemde is, met intrekking van het hem bjj kon. besluit van 11 April 1881 verleende onbepaald verlof, in actieven dienst hersteld. Onder den naam Centrale Vereeniging van Nederlandsche Industrieelen heeft zich hier te lande, naar men ons verzoekt te meiden, eene vereeniging gevormd, welke zich in het bijzonder ten doel stelt de belangen van Nederlandsche inzenders op binnen- en buitenlandsche tentoon stellingen te bevorderen. Zjj wenscht geenszins onze landgenooten tot deelneming aan alle moge- ljjke tentoonstellingen aan te sporen, maaralleen daar, waar de industrieelen zelf eene deelneming der Nederlandsche nijverheid gewenscht achten, handelend en regelend op te treden, zonder eenig oogmerk van winst, door middel van een bestuur, door de industrieelen gekozen, en waarin de voornaamste takken van onze njjverheid vertegen» handen en voeten waren bijzonder ontwikkeld8 zijn vlakke hand had de grootte van een bord en in zijne schoenen zou een zuigeling gemakke lijk hebben kunnen slapen. Maar dat was, zonder dat hij het zelf precies wist, het zwakke punt in zijn jeugdig bestaan. Hij was een flinke kerel, zooals er geen tweede in het dorp was, moedig en cordaat, als het er op aankwam om zich onder zijns gelijken te doen gelden. 'Onversaagd en koelbloedig in gevaren, volbracht hij voor de oogen zijner tijdgenooten menige heldendaadhem was geen stier te wild, geen jager te slim, geen pad te smal, niets te moeilijk. Hartle was overal haantje de voorste alleen niet bij het dansen. Daar speelde hij eigenlijk een treurige rol. Hij kon met den besten wil zijne voeten niet zoo vlug bewegen als een ander en was dientenge volge een zeer middelmatig turftrapper. Hg kon echter niet goed velen dat dat anderen hem in iets de baas waren en dus danste hij in het ge heel niet. Het eerste gevolg hiervan was dat hij nooit nader in aanraking kwam met de meisjes en volgens de algemeene meening niet eens een liefje hadZulk een jongeling en dan nog geen meisje Dat was ongehoordSommigen waren er evenwel achtergekomen, dat Harti Moni gaarne moeht lijden, maar nadat hij dit den kleedermaker Lenz uit het hoofd gezet had, door hem drie tanden tegelijk uit den mond te slaan, wilde niemand he tmeer gelooven. {Worat vervolgd

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1