MJDDELBURGSCHE COURANT BIJVOEGSEL Dinsdag 2 November 1886. N° 258. GEMEENTERAAD. Middelburg 1 November. Z. M. raraschip Schorpioen. VAN DE VAN De burgemeester van Middelburg, maakt bekend, dat op Woensdag den 3 November 1886 des na middags te één uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 1 November 1886. De burgemeester voornoemd, P I C K De wetontwerpen tot afwijking van de regelen der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen waren in de afdeelingen der Tweede kamer door velen niet zonder teleurstelling ontvangen, daar er uit blijkt dat de gemeenten nog steeds niet zeer st.^en naar geleidelijke vermindering der betrokk, buitengewone heffingen. De bn¥^ w-wone toestand van de gemeente Veere werd ^-meen besproken. Haar achteruit gang en fin Ie nood maken het noodzakelijk, dat voor haart ae afwijking van de gemeentewet plaats heeft en zjj zelfs nog rechten heft op het gemaal, een belasting die men algemeen afgeschaft wenschte, maar zjj is in het bezit van den kost baren beker, haar door Maximiliaan geschonken, die een aanzienlijke waarde vertegenwoordigt, zoodat zjj door het te gelde maken daarvan uit haar financieelen nood geholpen zou zjjn en ook deze uitzonderingswet niet behoeven. Zich veree- nigend met het denkbeeld, dat dit gedenkwaardig vaderlandsch gedenkstuk voor het land behouden bljjve, vroeg men of de regeering ook niet verder zou kunnen gaan en den beker koopen ter plaatsing in het rijksmuseum voor een som, waarmede de gemeente uit haar treurigen financieelen toestand geholpen zou zjjn. Vele leden verklaarden zich voor die oplossing. Ten aanzien der wik- en weegloonen, geheven te Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Edam, werd door een deel der leden betoogd, dat deze feiteljjk niet als belasting moeten worden beschouwd, maar als opbrengst van een onderneming, die de gemeente krachtens het gewoon burgerljjk recht exploiteert en behoort te worden gelijkgesteld bv. met een gemeente-gasfabriek. De voorgestelde suikerwetten getuigen, volgens het Vad., weer van de bekrompen opvatting die onze koloniale politiek beheerscht. Toch schrjjft het blad: »Zullen wij daarom raden ze te verwerpen Dat is een andere vraag. Er wordt althans eenige hulp geboden, en aan de fabrikanten, die daarvan gediend willen wezen en daarin heil zien, behoeft de wetgevende macht den weg niet af te sluiten om naar die hulp te dingen. Het staat nog aan hen, of zjj die willen aannemen. De gouverne- ments-fabrieken kunnen uitstel krijgen van de in 1887 verschijnende betalingen, en de vrije fabrie ken kunnen een voorschot erlangen van hoogstens 1.50 per 100 kilogram in 1886 verkregen suiker. Het komt neer op een vergemakkelijking van de wijze om crediet te krjjgen, die wellicht sommige gezonde ondernemingen gaarne zullen aangrijpen. „Hooge verwachtingen zijn moeilijk van deze hulpverschaffing te koesteren. En als de tijden niet verbeteren, dan zullen wjj het volgende jaar weer staan voor hetzelfde vraagstuk en zullen nieuwe voorschotten noodig bljjken. En dan zal, zonder dat de suikercultuur gered is, de schatkist toch moeten bloeden. Het zal voor dezen minister zijn om het te besterven." Ons is een'Tjjvig boekdeel gezonden dat drie adressen bevat, bij de tweede kamer ingezonden over de Tjiomas-zaak, een van den heer Sol en twee van denzelfde namens de beide heeren De Sturler. In de drie adressen wordt aangedrongen op herstel van geleden onrecht. In de nieuw voorgestelde Zondagswet komt o. a. eene bepaling voor, waarbjj het wordt ver boden op Zondag voor 12 uren 's middags in voor het publiek toegankelijke lokalen sterken drank toe te dienen of te leveren by hoeveelheden minder dan 2 liter. De vereeniging Vergunning te Rotterdam heeft den min. van binn. zaken opmerkzaam gemaakt, dat wegens dit voorschrift een wijziging noodza kelijk wordt in art. 6 der drankwet. Dat artikel geeft namelpk 25 pet korting van het vergun ningsrecht, waar van Zaterdagavond 6 uur tot Maandagochtend 6 uur geen sterke drank wordt verkocht noch geschonken. Het adres merkt verder op, dat de bedoelde bepaling der nieuwe Zondagswet „fatsoenlijke burgerzaken zal treffen, daar de arbeider in zjjn Zondagskleeding bjj voorkeur de huizen, waar hjj in de week zjjn geld verteert, niet bezoekt." F Aan den gepensionneerden officier van gezond heid 1» klasse van de zeemacht P. A. Risch, thans waarnemend gouvernements-geneesheer te Bonaire in West-Indiè', is vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de versierselen van ridder 3e xl. der orde van den bevrijder Simon Bolivar, hem door den president der Ver- eenigde Staten van Venezuela geschonken. De Rotterdamsche kamer van koophandel be handelde Zaterdag de Indische pakketvaart en besloot met 11 tegen 7 st., in een zelfstandig adres de regeering te adviseeren tot openbare uitbesteding zonder onvoorwaardelijke uitsluiting van vreemdelingen. Overeenkomstig het gevoelen van 250 geabonneerden der telefoon, achtfe de kamer eveneens het tarief dier maatschappij te hoogeen maximum van 50 scheen voldoende; aan den gemeenteraad zal hieromtrent een schrij ven worden gericht, teneinde aan te dringen op verlaging. Bjj de voorgenomen garnizoensveranderingen op 1 Mei 1887 zal het grootste deel van het bataljon infanterie te Hoorn naar Amsterdam verlegd worden, en het 3e reg. huzaren te 's Grravenkage met het 2e reg. te Venlo en Den Bosch verwis selen van standplaats. Volgens de, in ons vorig nommer korteltjk me degedeelde, plannen om eene belangrijke hervor ming in te voren bjj het personeel van de poste- rjjen en telegraphie zullen aan het dep. zelf de onderdeelen van beide administraties in dezelfde bureau's worden overgebracht, zoo tot vereenvou diging als tot bezuiniging. Bij het bureau materieel moet dit voor den vereenigden dienst reeds in toepassing zjjn gebracht. Van de 9 ljjninspecteuren zullen 4 op wachtgeld worden gesteld of hun een andere passende werk kring aan de contrOle worden gegeven. De overige vijf, alsdan gelijk in aantal met de rijf postinspecteurs, zouden met dezen in dezelfde plaatsen moeten wonen en hunne bureau's in dezelfde gebouwen houden, ter bevordering van samenwerking en vereenvoudiging en om de ver eeniging van beide diensten ook voor die betrek king voor te bereiden. Een zesde inspecteur voor beide diensten te zamen zou in het Noorden worden aangesteld. Reeds moet een sedert lang aan de contröle werkzaam gestelde directeur van den vereenigden dienst voor die betrekking zijn aangewezen. De traktementen der directeuren van den ver eenigden dienst zouden worden vastgesteld op 600 tot 3500 'sjaars, behalve vrjje woning. De commiezen en telegrafisten, met beide diensten vertrouwd, verkrjjgen den titel van com mies bjj de posterpen en telegraphie en eene be- I zoldiging over 4e kl. verdeeld van ƒ900ƒ2200 's jaars. De telegrafisten en commiezen, met éen der diensten bekend, alsmede de telegrafisten der 3e klasse, zullen onder hunne tegenwoordige titels eene bezoldiging genieten van 700 tot ƒ2200. In plaats van de tegenwoordige gewoonte om, na het afnemen van een vergeljjkend onderzoek, surnumerairs der posterijen of leerlingen-telegrafist te benoemen, zoude men voortaan alleen aspi ranten oproepen om, na een onderzoek ongeveer als thans voor den leerling-telegrafist, te worden benoemd tot surnumerairs bjj de posterjjen en telegraphie. Deze zouden allen ten minste een half jaar te Rotterdam en Amsterdam worden geplaatst om aldaar onderricht te ontvangen in den telegraafdienst. Na een onderzoek, ongeveer als tegenwoordig dat van den telegrafist 3e kl. geëischt, zouden de surnumerairs op de verschillende kantoren worden werkzaam gesteld, om zich in den practischen dienst der posterpen te bekwamen. Het heronderzoek in talen en aardrijkskunde zal vervallen na 1§ jaar als surnumerair werk zaam te zijn geweest, zouden zij de gelegenheid verkrijgen het examen af te leggen, voor com mies vereischt. De toelating van geagreëerden op de kantoren wordt afhankelijk gesteld van een klein examen en het overleggen van bewijzen van goed gehoor en gezicht. Verdere vereenvoudiging zou worden ingevoerd door afschaffing van het houden eener dubbele administratie. De titel van onderdirecteur blijft behouden voor de ambtenaren, die aan bet hoofd van een bjj- of hulpkantoor zijn geplaatst onder de bevelen van den directeur van het hoofdkantoor in sommige grootere gemeenten van ons land. In de titels en traktementen der directeuren van afzonderlijke post- of telegraafkantoren komt vooreerst geene verandering, maar ook in groote gemeenten zal ijverig worden gestreefd naar ver eeniging der beide diensten. Men behoudt zich eindeljjk voor, de betrekking van inspecteur der beide diensten afhankelpk te stellen vau een nader examen in de techniek. Overeenkomstig zijn toezegging in de eerste kamer der staten-generaal dd. 26 Aug. jl., heeft de minister van marine aan dat staatscollege doen toekomen een verslag betreffende de aanvaring, het zinken en weder lichten van Zr Ms ramschip Schorpioen, een situatiekaart van de rijkszeehaven te Nieuwediep en een teekening, waarop het

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 5