N° 255. 1 V rijcla* 29 October, FEUILLETON. c Middelburg 28 October. EEN WONDERKIND. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers ziin verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.56 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. IDDELBURGSOHE Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Nibuwenhtjijzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger De minister van koloniSn heeft weinig genoe gen van zijne ingediende suikerontwerpen. Zij, die er zich over uitlieten, deden dit meerendeels in ongunstigen zin. Het Dagblad v. Z. H. twijfelt of de voorgestelde maatregelen krachtig genoeg zijn om het doel te bereiken en is er niet gerust op, dat de goede uitvoering der wetten gewaarborgd is door haar inhoud. In beide ontwerpen toch begint het eerste artikel met de woordenIndien de gouverneur- generaal zulks noodig acht". De toepassing der wet is dus afhankelijk van de subjectieve opvatting van een persoon, wat vooral bedenkelijk is bij het alles behalve onberispelijk regime, dat dezer dagen in Indië aan het licht treedt, en bij de wetenschap dat de tegenwoordige gouv.-gen. er geen geheim van maakt, dat hij in het te niet gaan der cul tuur geen ramp zou zien. De voorstellen des ministers geven dus op verre na niet wat men ervan had kunnen hopen. Zjj behoeven ingrijpende wijzigingen. De Haagsehe correspondent der Zutph. Ct. meent dat van alle recepten, door bevoegde en onbevoegde geneesheeren aangeprezen, de minister juist datgene heeft genomen, dat het allerminste bijval heeft gevonden. In zjjn memorie erkent h jj zelfs dat deze voorstellen bij den eersten opslag iets stuitends hebben. Het middel van krediet- verschaffing is dan ook volgens deselfde me morie in het belang der schatkist te baat genomen. In het N. v. d. D. zegt de bekende G., dat de aanneming dezer wetten het vonnis zou slaan over een aanzienlijk getal suiker-ondernemingen op Java. Hij hoopt dat de kamer de regeering zal uitnoodigen afstand te doen van den cjjns ad f 25 per bouw (totaal f 650,000) en van de nog overgebleven uitvoerrechten ad 9 cent per picol, met gelijktijdige verlaging der spoorwegtarieven. Zonder deze concessies zal niet beweerd kunnen worden, dat deze wetten eenigen redeljjken, duur- zamen steun verzekeren. In het Hbld. sprak eerst X. als zjjn meening uit, dat bet ontwerp wel geen kwaad zal doen aan de industrie, maar dat het beoogde doel er niet mede zal worden bereikt. Het voortbestaan der levensvatbare suikerondernemingen kan alleen worden bevorderd door bljjvende verlichting van lasten. X. Y. Z. redeneert in hetzelfde blad in geljjken zin. „De fiscale eigenschappen" zegt hij „in zoo groote mate te vinden bjj den tegen- woordigen minister van koloniën, komen in deze voorstellen weder duideljjk voor den dag". Ook hjj dringt aan op afschaffing van uitvoerrecht, vrjjstelling van cjjns en plantloon, verlaging van spoorwegvrachten en in het algemeen verminde ring der lasten die op den inlander drukken. Novelle van Dressel Zij wist gemakkelijk zijn kantoor te vinden, daar Wolf haar eena de heele verdeeüng van het huis uitgeteekend had en bereikte het vertrek onopgemerkt. Zij vond hem thuis en stond eensklaps voor den kleinen, breedgeschouderden man, die aan zijn lessenaar zat te schrijven. Zij legde haar hand zacht ep zijn linkerarm en zei even kalm alsof zij hem al honderdmaal zoo in zijn werk was komen storen „Goeden morgen, oom Frans, ik ben Stella. De oude man sprong verschrikt overeind. Zijn pen maakte een groote inktvlek op het papier en hij staarde de ongeroepen rustverstoorster toornig aan. Maar zij zei lachend: „Niet boos zijn, oomlief, gij kent mij nog in het geheel niet en ik heb u nooit kwaad gedaan". Hij was ontwapend, de pen viel hem nit de hand en er kwam een half verbaasd, half guitig lachje op zijn inderdaad goedig gelaat, toen hij dat lieve, bekoorlijke meisje, dat in haar witte kleedje net een voorjaarsbloem geleek, beschouwde. „Dus zijt gij mijn onbekende nicht. Als ik aan die malligheden geloofde, zooais de zooge naamde beschaafde lieden, dan zou ik zeggen Een steunpilaar vindt de minister in de Arnh. Crt., die in algemeenen zin zich wel vereenigen kan met die ingediende wetsontwerpen. Zjj heeft echter bezwaar tegen den vormde twee ont werpen had zij gaarne in één vervat gezien en bovendien heeft zjj hiertegen bedenking, dat de in 1887 met vergunning gemaakte achterstand in de cijnsbetaling of wat den fabrikanten in dat jaar zal zjjn voorgeschoten, met de rente van dien, reeds in het volgend jaar weer zal moeten afbe taald worden. Het is te optimistisch, te onder stellen 4at de oorzaak der crisis dan reeds gewe ken zou zjjn. Ten slotte wjjst zjj erop, dat als fabrikanten, die, wegens onvoldoende inrichting, niet met lage productiekosten kunnen werken, aan hun lot worden overgelaten en gevolgljjk hun fabrieken zullen moeten sluiten, de onschuldige inlandsche bevolking daarvan het slachtoffer zal worden. Zjj weet echter ten deze het middel niet aan te wjjzen, maar bepaalt zich tot de verklaring, dat »de beleidvolle tact van den politicus hier een zware taak vindt, waarvan de goede uitkomst de genomen moeite en inspanning ruimschoots loonen zal". Nader meldt men, dat de regeering in de door haar voor te dragen wet de Zondagsrust wil trachten te bevorderen o. a. door te bepalen, dat koffie-, wijn- en bierhuizen, dranklocalen, tapperjjen en andere dergeljjke inrichtingen op Zon- en feestdagen van middernacht tot des mid dags 12 uren moeten gesloten zjjn. "Wat zal dat prettig worden voor de mensohen, die op Zondag de groote steden bezoeken. In eene gisterenavond door het departement Rotterdam van de Nederlandsche maatschappij tot bevordering van nijverheid gehouden vergadering is de pakketyaart in Ned.-Indië behandeld. Het onderwerp werd ingeleid door den heer L. P. J. Lucardie, lid van de kamer van koophandel, en ten slotte werd met 15 tegen 3 stemmen 11 leden hielden zich buiten stemming aangeno men de volgende motie: „Het departement spreekt de wenscheljjkheid uit dat voor het vervolg de pakketvaart zij in handen eener Nederlandsche maatschappij, waar van de bestuurders in Nederland gevestigd zjjn. In het contract dient onder de bepalingen te worden opgenomen: dat minstens de helft van het materiaal in Nederland worde vervaardigd; dat de gezagvoerders, stuurlieden en machinis. ten Nederlanders zjjn; en dat vooral het oog gevestigd zjj op de belangen van den handel in Nederlandsche Indië." Bjj kon. besluit zijn benoemd tot heemraad van het waterschap Schouwen C. J. van den Bout» in het bestuur van den Kleinen Molenpolder tot djjkgraaf J. Sturm, en tot plaatsvervangend djjk- graaf J. Leunis Corneliszoontot raad in het dat gij als de godin der lente hierheen gevlogen zijt. Hoe komt gij hier Ik heb u niet gehoord". O, door de deur 5 maar ik heb zoo'n zachten gang. Papa schrikt ook altijd als ik zoo onver wacht bij hem kom; maar die is dan niet zoo boos als gij". „Het moet een mooie boel zijn daar bij u, ik zou niet graag willen dat mijne meisjes mij zoo verrasten. Maar wat komt gij eigenlijk hier doen, in een huis dat sedert twintig jaar door geen mensch uit uw huis betreden is „Ik wilde u met uw familie van middag ten eten vragen", zei zij onbeschroomd. Hij scheen een oogenblik vervaard over haar stoutmoedigheid en zei lachend „Nu, moed hebt gij, klein ding, ondanks uw schraal figuurtje. Ei zoo, moeten wij zoo maar een bordje soep bij u komen eten, alsof dat tusschen ons van zelf sprak, alsof niet elke hap aan de tafel van uw vader mij in de keel moest blijven steken? Weet uw vader van die bespot telijke uitnoodiging af, of komt gij op eigen ge zag? Dat zou mg niet verwonderen nu ik u ken" „Het is vandaag mijn verjaardag en daarom heb ik dit van papa als geschenk gevraagd en hij heeft mg op dezen dag nog nooit iets geweigerd". „Hoe kwaamt gij op dien belachelijken inval, kind Zij kleurde tot onder de donkere lokjes op haar voorhoofd en zei toen een weinig verlegen „Ik zou zoo gaarne eindelijk mijne bloed verwanten eens leereu kennen; en die leelijke muur bestuur van het waterschap Walcheren A. de Nood Jz.tot gezworen van den Jacobapolder J. Wisse. De officier van adtn. Ie kl. I. A. Lagaay, is ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pens. gesteld, onder toe kenning van een jaarljjksch pensioen van 1400, en voor werkeljjk verblijf in militairen dienst in 's rgks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen een verhooging van 120o 's jaars. Heden kwam de heer J. F. W. Conrad, inspecteur bij de eerste inspectie van den waterstaat, te Vlissingen, alwaar hij de havenwerken, de werk zaamheden bij het vergrooten van de buitenhaven, de zeedijken enz. in oogenschouw nam. Uit Vlissingen schrijft men ons In de zaal van de Loge trad gisterenavond in de le leesbeurt van het Departement der Maatschappij tot Nut van 'f Algemeen de heer S. Rippe van Rotterdam als spreker op. Slechts een kleine 30 personen, voor de grootste helft uit dames bestaande, woonden de lezing bij. Of aan die geringe opkomst „het onbekend maakt onbemind", of eene tooneelvoorstelling in de zaal Kuypers schuld had, zullen wij in 't midden laten. Spreker droeg vóór de pauze op uitstekende wijze het gedicht van Byron Kaïn en Abel voor, benevens Laurillard's Toen ik terug kwam. Na de pauze bestond zgne voordracht uit een vers van Gerard J. Spoor Fantaisie en werkelijk heid, en van de gedichten van Laurillard: Op en achter het tooneel, Een kermistocht, Een vers dat als een nachtkaars uitgaat, en Een huiselijk tooneel. Bjj dit laatste had de heer Rippe ingevlochten een door hem zelf vervaardigd gedichtje, getiteld De letter L, dat de lachspieren der aanwezigen in beweging bracht. Maandag 1 November herdenkt de heer H. M. Wierts van Coehoorn, postdirecteur te Goes, zjjn dertigjarige loopbaan als ambtenaar bjj het vak der posterijen. In 1856 aangesteld als sur numerair, werd hij in 1862 tot commies der 3e klasse bevorderd, doorliep voorts beide hoogere rangen, de laatste als chef van dienst ten kantore Arnhem, waarna hem in 1879 de tegenwoordige directie van het postkantoor te Goes en daaronder resorteerend arrondissement N. en Z.-Beveland werd opgedragen. Moge het den ijverigen jubilaris, die om zjjn humaan karakter en nauwgezetheid ieders achting geniet, nog langen tjjd gegeven zjjn tot den bloei en de welvaart van handel en njjverheid op Beveland mede te werken, welke, zjj 't ook indi rect, door een flink postbestuur zoo zeer worden bevorderd. (G. Crt.) Omtrent de vroeger door ons reeds medegedeelde aanvrage tot het verkrijgen eener voorloopige concessie voor den aanleg en de exploitatie eener in onzen tuin ergert mij al zoolang". „Nu, gij zijt openhartig en onversaagd, dat ia een goede karaktertrek 5 maar wat zei uw vader van dit zonderlinge verzoek „Eerst was hg heel boos, zoo boos had ik hem nog nooit gezien. Hij verklaarde dat hij, als de beleedigde, nooit den eersten stap koa doen, maar ik zei dat dat ook niet noodig was, daar was ik immers voor. En ik smeekte zoo dringend als ik nog nooit in mijn leven gesmeekt had. Toen liet hij mij eindelijk gaan en gaf mij zelfs de grotten voor u mede gij moet bekennen, oom, dat dat toch al heel veel zegt, daar papa toch de beleedigde is". „Hij bromde oom Frans. „Tot nog toe heb ik mij daar altijd voor gehouden, maar het kan zijn; ik weet eigenlijk niet meer, hoe die ver- wenschte geschiedenis in elkaar zit. Ik heb nog zoo'n duistere voorstelling van een strijd over de grensscheiding en dat ik uw vader mijn tuin uitzette, omdat hg zoo brutaal was geweest" „Denk er maar niet meer over, beste oom, die oude geschiedenis is al Jang verjaard. Breng mij nu als 't ublieft bij tante en de nichtjes. „Zoo meisje, denkt gij dus waarlijk dat ik maar zoo goedschiks zal toegeven en zelfs de eerste schrede doen Daar heb ik volstrekt geen plan op," bromde hij. „Slechts de tweede, oom, de eerste heb ik al gedaan," vleide zij en zag hem aan met dien betooverenden blik, dien nog niemand weerstaan had, behalve die eene. „Ach toe, oom Frans, drinkwaterleiding te Zierikzee, meldt de Z. N. De heeren D. Q. Mulock Houwer en C. H. Hummelink, de concessie vragers, stellen zich voor het gezuiverd drinkwater verkrijgbaar te stellen tot een zoo laag mogelijk tarief, dat aan het oordeel van het gemeentebestuur zal worden onderworpen. Alvorens echter met de voorloopige werkzaam heden een aanvang te maken, stellen zg de volgende vragen aan het gemeentebestuur 1° Of dit geneigd is, onder behoorlijke garantie voor riehtige uitvoering, de concessie te verleenen 2° Indien dit het geval is, of de gemeente daarvoor financieelen steun zou willen verleenen 3° Welken financieelen steun kan daarvoor ia het vooruitzicht worden gegeven? Ten opzichte van het eerste punt, wenschea adressanten dat eerst dau de concessie zal worden verleend, wanneer door de aanvragers aan den raad een duideljjk plan voor uitvoering is over gelegd en goedgekeurd, welk plan moet voldoen aan alle eischen om te verschaffen goed drink water, volgens de methode Kübel. Wat het tweede punt aangaat, zullen adres santen zich verbinden de tarieven vast te stallen in overeenstemming met de tarieven in andere gemeenten, waar ook subsidie wordt verleend, en bovendien dat aan de gemeente gratis water voor brand moet worden verschaft. Betrekkelijk den financieelen steun, onderwerpen zjj het volgende aan het oordeel van den raad: a rentegarantie voor 10 jaren voor een vooraf vast te stellen aanlegkapitaalb een gegaran deerd jaarlijksch waterverbruik van 1 per in woner voor de eerste tien jarenc eene jaar- ljjksche subsidie over de eerste 10 jaren. Het verzoek is, zooals men weet, gesteld in handen van burg. en weth. Dezerdagen deelden wjj een bericht mee, waarin werd geklaagd, dat een Nederlandsch jongmensch, dat aan de landbouwschool te Wageningen zijne opleiding had ontvangen, niet eens een suiker analyse kon uitvoeren en dat in 't algemeen de Nederlandsche jongelieden zoo weinig praktisch ontwikkeld zjjn op het gebied der suiker-industrie, dat in de residentie Tegal meestal Duitschetech nici gebruikt worden. De heer E. A. G. J. van Delden, leerling Bill der rjjks-landbouwschool, schreef, naar aanleiding daarvan, een ingezonden stuk in de N. R. Ct, waarin hjj aangeeft, hoe de rijks-land hou wechooi is ingericht en er vooral op wjjst dat een leerling, die de afdeeling B. heeft doorloopen, dus een 6 jarige cursus heeft medegemaakt, op eene algemeene ontwikkeling aanspraak maken mag. Daar nu aan deze inrichting uitstekend in scheikunde (zoowel praetisch als theoretisch) onderwijs wordt verstrekt? en de leerlingen dus ook zeer vele analyses (ook suiker-analyses) moeten maken, zoo mag een gediplomeerd leerling van BUI volstrekt niet terugschrikken, wanneer hem wordt opgedragen, zulk eene suiker-analyse uit te voeren. het is van daag mijn verjaardag; dan mag niemancf mij iets weigeren." Neen niemanddie oüde, brommige knorrepot?' die zich zoo barsch hield en toch zoo'n kinderlijk goedhart had, het allerminst. Ondanks zichzelf overwonnen, stak hij haar zijn breede hand toe? „Kom dan maar mee, kleine heks, en probeer uw geluk bij de dames. Maar dat zal zoo ge makkelijk niet gaanwant mijn vrouw is nog halstarriger dau ik." Tante werd echter ook gewonnen door de bekoorlijkheid van Stella eu met de nichtjes, die goede zachte meisjes, ging het nog veel genakkelijker zij begroetten juichend de engel der verzoening. Zoo bracht Stella werkelijk de heele vijandige schare mee naar huis en toen het ijs gebroken en het eerste pijnlijke half uur voorbij was, werd het het vroolijkste verjaarfeest, dat men zich kan voorstellen. Stella was aller lieveling; bewonderd, doch niet benijd en Hans fluisterde zijn zuster dank baar in het oor: „Stella gij zijt altoos onze lichtstraal geweest, maar heden zijt ge voor mij nog een bijzondere gelukster geworden." Toen de feestvreugde haar toppunt bereikt had zei de moeder „Kindlief, probeer nu de nieuwe viool eens en toon uwe familie, dat gij nog meer zijt dan een vleistertje." Stella gehoorzaamde, en speelde met een gevoel, zooals zij nog nooit in haar spel gelegd had. Zij bracht al hare toehoorders dan ook in verrukking

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1