1886. TT 252. Dinsdag 26 October. Epidemische ziekte FEUILLETON. Middelburg 25 October, EES WONDERKIND. Onderwijs. Kerknieuws. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommérs zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURG Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Krniningen: Ptan der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooxj, te TholenW. A. van Nieuwenhuijzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datibe Cie., John F. Jones, opvolger MAZELEN. De burgemeester van Middelburg, gelet op art. 21, alinea 2 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134), maakt bekend dat in de week van Zondag 17 tot en met Zaterdag 23 October jongstleden bin nen deze gemeente een persoon aan de mazelen is overleden. Middelburg, 25 October 1886. De burgemeester voornoemd, PIOKÉ, In het voorloopig verslag der Tweede kamer over het hoofdstuk Buitenlandsche zaken komt geen enkele zinsnede voor, die zinspeelt op een voorstel tot herstel van een gezant bij den Paus. Enkele leden vroegen de regeering of zij het initiatief zou willen nemen tot het houden van een muntconferentie. In dat over Financiën wordt gemeld dat men vroeg of er eenig uitzicht op het tot stand komen van een bimetallieke unie was; met het oog op onzen grooten zilvervoorraad zag men de toekomst niet zonder zorg te gemoet. Vooral in Engeland en Duitsehland wint de beweging van den dubbelen standaard veldhier en daar, ook in ons land, vestigt zich zelfs de overtuiging, dat de munt- politiek de oorzaak is der drukkende malaise, waarbij men zich beriep op de Economist van Aug. en op den president der Javasche bank. Moet nu ons land niet beproeven, de mogendheden tot een nieuwe conferentie te bewegen? Da naman van dr Vrolik, mr Pierson en wijlen mr W. }C. Mees geven ons het recht van initiatief in deze. Hier tegen werd opgemerkt, dat men de resultaten van het Onderzoek in Engeland moest afwachten, daar dit rjjk zich thans waarschijnlijk zou ver ontschuldigen op grond van het loopend onderzoek. Men wees op Je hooge belangen, verbonden aan eene goede regeling van de visscberjj op de Wester-Schelde. Volgens het verslag over Koloniën hadden bij verscheidene leden de cijfers der begrooting een vrij gunstigen invloed teweeggebracht. Anderen echter verklaarden, hun oordeel over het financieel beleid niet te kunnen losmaken van dat over het algemeen regeerbeleid. Op de vorige week door de Nederlandsehe ver- eeniging voor psychiatrie, onder presidium van dr Van der Swalme, gehouden vergadering kwam de kwestie Donato ter sprake. Nagenoeg alle leden namen aan de bespreking deel, die eindigde met de indiening van de volgende stelling„De vergadering vindt de voorstellingen van Donato gevaarljjk voor de gezondheid zijner sujetten» Novelle van Dressel Zoo waren voor dit gelukkige kind de heerlijke kinderjaren als een schoone droom vervlogen en haar zestiende verjaardag stond voor de deur. Er werden groote toebereidselen voor dien ge- wichtigen dag gemaakt en er hadden zooveel geheimzinnigheden met gesloten deuren plaats, dat het haar ongezellig in huis werd want telkens stuitte zij op het ongewone woord„Verboden toegang.7' Zij was te veel verwend om de voor pret, die voor minder begunstigden vaak het grootste genot is, te smaken. Zij ontvluchtte dus al die beperkingen en begaf zich naar den tuin, die reeds in zijn volle lentedos prijkte. Een knappe tuinman had het uitgestrekte terrein met veel smaak aangelegd en in den loop der jaren in een klein park herschapen, dat door zijne welriekende bloemperken deed vergeten dat men zich in een klein stoffig fabriekstadje bevond.Moeder Werner had niet veel gevoel voor deze heerlijke oase en zij hield ook niet van bloemen. Zij liet den tuinman stil begaan en bleef in de kamer zitten met haar naaiwerk, dat van jongs af aan Hnfhebberii was geweest. Papa Werner had ook niet veel tijd voor het voorname" frisscbe lucht scheppen. De fabriek die hoe langer hoe uitgebreider werd gaf hem yeel tb doen, nietttgenstaande de volwassen zonen nadeelig voor velen die ze bijwonen, derhalve afkeurenswaardig". Deze stelling werd unaniem aangenomen. Het is misschien voor ons leeken wel wat vrij postig aan die hooggeleerden een vraag te doen, maar het algemeen belang drjjft er ons toe. Zou het niet goed geweest zijn zoo het bestuur van die vereeniging dadelijk bij het optreden van Donato een kort maar krachtig protest had doen hooren ter waarschuwing aan alle ouders en verdere personen, die hun kinderen of zichzel- ve aan Donato's proeven onderwierpen Nu komt hunne beslissing wel wat als mosterd na den maaltjjd en heeft zij voor het publiek niet meer dat belang, hetwelk zij vroeger gehad zou hebben. De heeren hadden natuurlijk met Donato niet in polemiek behoeven te tredendaarvoor staan zij te hoogen hun waarschuwing alleen had, door het gezag van hunne personen, indruk gemaakt. En wie dan nog Donato's voorstellingen bezocht moest de gevolgen maar dragen van zijn eigen betweterij en nieuwsgierigheid. Yoor het derde gedeelte van het notarieel staatsexamen is o. a. geslaagd de heer mr J. Loeff van Koudekerke. De Staatscourant van heden bevat de goedge keurde wijziging in de akte van oprichting der Oestermaatschappij Kapelle te Kapelle. De le luit. der mariniers J. C. van Hoek, ge detacheerd aan de Normaal-schietschool, zal 18 Dec. naar Oost-Indië vertrekken, als mede-geleider van een transport mariniers, ten einde in Oost- Indië den In luit. P. J. van Troojjen te vervangen. Yoor üex uescnrgvuu on vy brengen der inrichtingen van de koninklijke maatschappij de Schelde te Vlissingen, ingevolge de op 3 Mei jl. gesloten nieuwe overeenkomst, is van wege den staat tot deskundige benoemd de heer D. Wolfson, oud-directeur van het Etablissement Fjjenoord. In de heden gehouden zitting der kamer van koophandel en fabrieken alhier de edde voorzitter, de heer mr G. N. de Stoppelaar, na lezing en vaststelling der notulen der vorige vergadering mededeeling van eenige ingekomen stukken. Daaronder behoorde een brief van den minister van waterstaat houdende bericht dat handelaars door middel der consuls inlichtingen omtrent handelsfirma's kunnen vragen. Wordt voor ken nisgeving aangenomen. Verder is van de Amsterdamsche kamer een afdruk ontvangen van een adres aan den minister van koloniën, betreffende het onderhouden van stoom vaartdiensten in den Indischen archipel. Overwegende dat het contract met de N.-I. stoom- vaartnN. ultimo December eindigt, meent de kamer dat het uitbesteden niet in het welbegrepen belang van den staat is en zjj verzoekt den minister hem reeds sedert jaren ter zijde stonden, zoodat hij er aan dacht de firma nog eens te veranderen in: „Werner en Zonen". Die zoons hadden met goed gevolg het majolica-fabrikaat bij de zaak gevoegd en Frits, de jongste, bevond zich reeds sedert maanden in Frankrijk om dat vak nader te bestudeeren. Vader Werner had dus de handen vol en ondanks de voorspelling zijner nog altijd verbitterde familie was er geen sprake van „vallen door den hoogmoedsduivel". De groote tuin bleef dus geheel ter beschikking van Stella, voor wie hij dan ook aangelegd was. Maar hoevele heerlijke uren zij daar ook doorge bracht had, thans draafde zij achteloos langs al die lentepracht, totdat zij voor een smal deurtje in den grensmuur bleef staan, dat zij tevergeefs poogde te openen. Eindelijk gaf zij het op en klom vlug als een eekhorentje op den muur, keek voorzichtig in den aangrenzenden tuin en wierp een stukje kalk tegen het venster van een schil dersatelier, dat midden in den tuin lag en slechts even boven den muur uitstak. Die handige worp bracht een grooten, forschen man aan het venster, die het hoofd onderzoekenst naar buiten stak en toen hij de schuldige ontwaarde knorrig zei „Als de deur gesloten is, Stella, dan is dat een teeken dat ik niet gestoord wil zijn, dat moest gij toch al lang weten". Er kwam een rimpel tussehen de wenkbrauwen boven de schoone oogen van het meisje, die nog aan glans gewonnen hadden, sedert zij voor het daartoe niet overtegaan maar in onderhandeling te treden met eene Nederlandsehe combinatie. Dit adres wordt ter uitbrenging van rapport in handen der commissie van de maand gesteld. Ook is nog ingekomen afschrift van een door de Schiedamsehe kamer, aan den minister van financiën gericht adres houdende verzoek 1° in te trekken de voorgestelde blijvende verhooging van den accijns op het gedistilleerd ad 60 per hectoliter 2° door het toekennen van premiën bjj uitvoer van ons gedistilleerd de Nederlandsehe branderijen voor ondergang te behoeden en de concurrentie met het buitenland eenigermate mogelijk te maken 3° het invoerrecht cp buitenlandsoh gedistilleerd alhier te verhoogen en den invoer daarvan ter verwerking aan meer beperkende bepalingen te onderwerpen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van de kamer te Delfzijl is ingekomen een verzoek tot ondersteuning van een door haar aan de 2e kamer gericht adres, waarbjj zij deze ver zoekt het initiatief te nemen bij naburige staten het voorstel aanhangig te maken voor het tot stand brengen eener bimetaliatische Unie. Voor kennisgeving aangenomen. Voorts is ingekomen een schrjjven van den heer A. Werumeus Buning, directeur van het museum voor land- en volkenkunde en het maritiem mu seum Prins Hendrik, houdende aanbieding van een opstel betreffende het genoemde museum, het verslag der ambachtsschool van Middelburg en verschillende andere verslagen, welke stukken aan de leden ter lezing zullen worden rondgezonden. Afwezig waren de heeren Snijders en Van Burg. Uit Zaamnlanr in de Zaterdag gehouden raadsvergadering is ttAu het onlangs hier opgericht muziekgezelschap1 vergunning verleend tot het houden zijner oefe ningen in de dorpsschool, onder voorwaarde o. m. dat dit niet op een Zondag plaats hebbe. Verder is besloten tot onderhandsche verhuring van den tuin bij het gemeentehuis, gedurende 1887 aan K. Dees voor 10 en om de populieren op het dorpsplein te vervangen door olmen. De openbare verkooping der staande beplanting kan alzoo binnenkort worden te gemoet gezien, terwijl de nieuwe beplanting in het eerstvolgend voor jaar zal plaats hebben. De begrooting der gemeente voor 1887, werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 18.108.75 Onder de ontvangsten is begrepen een hoofdelijke omslag van 5000, zijnde ƒ400 meer dan over 1886. De uitgaafposten zijn meestal op dezelfde sommen geraamd als voor 1886. Belangrijk verschil wordt alleen opgemerkt in de jaarwedden van de genees-, heel- en verlos kundige ambtenaren (arts en vroedvrouw), welke post ƒ170 hooger is, door het aanstellen eener vroedvrouw op eene jaarwedde van ƒ300, terwijl de gemeentearts voor de tijdelijke waarneming dier betrekking een salaris van 130 genoot. eerst een blik in deze wereld geworpen hadden. Het fijne roode mondje, dat als een granaatap peltje bij bet blanke gezichtje afstak, antwoordde „Ik verveel mij van daag zoo". „Dus zou ik niets beters te doen hebben dan hare hoogheid den tijd te verdrijven. Uwe Hoogheid moest liever aan hoogstderzelver muziek studiën gaan een genie verveelt zich nooit", klonk het uit het venster. De kleine in de lucht zwevende voetjes klopten ongeduldig tegen den muur. „Laat me toeh in vrede met die akelige muziek, Wolf; dat mankeerde nog dat gij mjj daar ook mee gaat kwellen. Ik ben geen genie en ik wil er ook geen worden. En als gij nu niet dadelijk de deur open doet, spring ik een voudig van den muur af op het verboden terrein daar kunt ge niets tegen doen". Zij boog het slanke lijf reeds half er over heen en de blauwe oogen lachten zoo overmoedig tegen den man, die aan het venster stond, dat hij bij zich zelf mompelde„Het zou jammer zijn van hare schoone ledematen", en schijn baar gedwongen voegde hij er hardop bij„Ik zal u voor ditmaal nog eens binnenlaten, maar gij moogt mij niet storen ik moet werken". Of hij den sleutel niet dadelijk kon vinden? Er verliepen althans eenige minuten, die voor de wachtende eindeloos schenen; en toen hij eindelijk de deur van het atelier uiikwam, was zij reeds langs den muur afgegleden en vatte hem bij den arm met de ondeugende woorden; Voorts de subsidie aan het burgerljjk armbestuur, die 790.36§ meer bedraagt, terwijl de post: jaarwedden der onderwijzers met 600 is ver minderd, ten gevolge van het niet in de begroo ting opnemen van een tweeden hulponderwijzer aan de school in den Grooten Huissenspolder. Ten slotte werd nog besloten tot het doen bouwen van een bakoven aan de onderwijzerswo ning in den Grooten Huissenspolder en tot den aanleg van een steenen voetpad in het zooge naamde Stoofstraatje, tussehen de voormalige meestoof en het straatje aan de achterbuurt. De heer Heldt, tweede-kamerlid, is zoo goed als hersteld. De onrechtvaardigheid, die in zake de pensio neering tegenover ambtenaren wordt betracht, is reeds herhaaldelijk ter sprake gebracht. Indertijd werd ook in ons blad daarop gewezen. Thans is door het bestuur van de vereeniging Het Pensi- oenverbo:id wederom een adres gericht aan de eerste en de tweede kamer, waarin nogmaals, in een beknopt historisch overzicht, de aandacht op de groote onbillijkheid wordt gevestigd. Adressanten wijzen er mede op, dat de minister van financiën beloofd heeft zijn medewerking te zullen verleenen, als het evenwicht op de begroo ting verkregen wai, Het bestuur had zich gevleid, dat de begrooting van den minister van financiën voor 1887 nu 't evenwicht zoo goed als ver kregen is iets zou behelzen over de toegezegde verbetering, maar zij hebben zich bedrogen gezien. Daarom komen zij thans tot de vertegenwoordi ging en vragen nadere beschikking op het adres in October '85 ingediend, in welk adres op wjjzi- cincr van ri<a-n aangedrongen. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Scherpenisse mej. F. Eisseeuw, van St. Laurens. De benoemde stond no 3 op de voor dracht. Mej. Augustein, van Tholen, die daarop als no 1 voorkwam, had hare sollicitatie vóór de benoeming ingetrokken. Menig vreemdeling, die WeBtdorpe bezocht, zal, zoo schrijft men ons van daar, wei eens midden in het dorp te vergeefs naar de kerk gezocht hebben. Het gebouw is dan ook zoo weinig in het oogvallend, klein en, wat meer is, zoo onvol doende, dat een hooggeplaatst persoon het onlangs niet veel meer dan een kuil noemde. Langen tijd behoorde dan ook het bezit eener nieuwe kerk tot de vrome wenschen. Thans zullen er door den heer G. van Dijk, pastoor, ernstige pogingen worden aangewend om een nieuw ge bouw tot stand te brengen. „Weet gij dau niet dat ik evenmin kan' verdragen om te wachten, als gij om gestoord te worden?" „Wat zijt gij toeh een kind, Stella", knorde hij, maar zijne donkere oogen spraken slechts van bezorgdheid over haar onbezonnenheid. „Ja, een wonderkind", hernam zij lachend, „dat krijgt geen ongeluk, dus niet brommen, oude Wolf. En nu gauw naar binnen, opdat de booze oom mij niet hier op het verboden terrein be- trappe". Zij betraden het atelier. Wolf zocht tussehen den rommel van kleedingstnkken, wapens, kruiken, tapijten, portefeuilles en papieren, die overal ver spreid lagen een stoel, dien hij leeg maakte en voor Stella neerzette. Zij vleide er bare sierlijke gestalte met welbe hagen in neder, sloeg de voetjes over elkaar, liet het hoofdje op de hand msten en zag met de voldoening van een kind, dat haar zin gekregen heeft, guitig naar den schilder op, In die ongedwongen houding, met dat aardige gezichtje leverde zij zulk een liefelijk tafereel op dat de schilder het vol opgetogenheid in zich opnam en Stella met verrukking voelde dat zijo booffieid niet meer zoo ernstig was. Terwijl hij den blik niet van baar bekoorlijke verschijning kon afwenden, voelde hij met smart hoe zij thans ophield het kind te zijn, dat hem jaren lang als vriend en leermeester beschouwd had, wier schoonheid hem telkens in verrukking bracht en wier vroolljk, geestig gesnap hem zoo

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1