¥lïïténl"and. Laatste Berichten. Algemeen Overzicht. Wearlmn&Igö waarnemingen. den eersten pluk. Dit kunnen wjj natuurlijk nie^ bevestigen en alleen op het uitzicht vermoeden, 't Kan echter ook hier zijn't is van buiten nie t te zien wat van binnen te koop is. Te Rotterdam moet de aanvoer van aardap - pelen zoo groot zjjn, dat de marktprijs reed* gedaald is tot ƒ2.10 ƒ2.20 per hectoliter. In Zuid-Beveland wil men daarom door inkuiling of opberging den voorraad bewaren en een beteren prjjs afwachten. In Zuid-Bevelaud hebben naar men ons schrjjft enkele suikerbietentelers, ter bevorde ring eener goede opbrengst, de vrjjheid genomen zich een paar afwijkingen van de bepalingen der ge*loten overeenkomsten te veroorloven. In plaats van gronden, die minstens twee an dere vruchten hebben afgeworpen, zijn nieuwe gronden, gescheurde weiden, bebouwd terwjjl kunstmeststof is gebezigd, die evenmin is toege laten. Het doel is volkomen bereikt maar het scherpziend oog van den fabrikants-controleur heeft de overtreding ontdekt aan de corpulente bieten of hare eigenaardige kleur, en keurt alles af. Horstel van 't accoord heeft zelfs eene korting van 25 tengevolge. Jammer dat de boer op die wijze tracht zijn belangen te bevorderen. Een bond tegenover fabrikanten vinde alleen levens vatbaarheid in onkreukbare naleving der contrac ten en onveranderlijken eisch van meer geld dan 10 per 1000 K. G. Alleen op dit punt is de strjjd gerechtvaardigd en kan hjj succes verwachten. Te Rouveen vond iemand 's morgens zjjne heele tapperij plat tegen den grond. Het gebouw was van hout. Op het terrein van den centraalspoorweg te Utrecht is een man door een rangeerenden trein overreden. Zijn hoofd werd geheel verpletterd. Na de ongeregeldheden te Amsterdam in de maand Juli meende men vooral in andere steden dat vele politieagenten hun ontslag zouden nemen en het niet gemakkelijk zou vallen het korps aan te vullen. Daarom vooral is het be- langrjjk te lezen, wat burg. en weth. van Amster dam schrjjven omtrent de politie. De mutatiën in het politie-korps zijn in den laatsten tjjd niet grooter dan gewoonlijk het geval is. Zoo is, om slechts dit te noemen, sedert de betreurenswaardige onlusten van de maand Juli aan 7 agenten op verzoek eervol ontslag verleend, terwijl dit na 1 Jan. van dit jaar en vóór 25 Juli aan 21 agenten geschiedde. Het ontslag der 7 genoemden werd door een wegens familie-om standigheden, door éen wegens ziekte, en door vjjf anderen g< vraagd, omdat zij elders een boogere of betere betrekking bjj de politie of aanverwante takken van dienst konden verkrijgen. Het getal sollicitanten naar de betrekking van agent van politie was daarentegen grooter dan ooit. Terwijl van Januari tot 25 Juli van dit jaar dat getal 256 bedroeg, hebben zich van 26 Juli tot 1 October aangemeld 318 personen, onder wie zeer gesehikten, en velen, die bij het leger hier te lande en in Indie trouw en eerlijk hebben gediend. Wat zelden gebeurt, nl. dat het buitenge wone lid van het gedeputeerd college eene beslis sende stem uitbrengen moet, is in Zuid-Holland voorgekomen. Yoor het maken van den bovenbouw voor de brug over de Oude Maas, nabij Barendrecht was ingeschreven door de heeren Kloos Zn. te Al- blasserdam, voor 224,150 en de Maatschappij voor jjzerindiutrie en bruggenbouw, voorheen J. C. Harkort, te Duisburg, voor ƒ218,974. Ged. staten besloten den Nederlandschen aannemer te vragen of bij het werk wilde uitvoeren tegen den lage- ren prijs waarvoor de buitenlander 't wilde maken, welk aanbod door den Nederlandschen bouwon dernemer is aangenomen. Tusschen de leden van ged. staten zelf heerschte echter groot verschil van gevoelen over de vraag, of wegen» het geringe prijsverschil der aanbie dingen het werk aan den binnen- of buitenlander z ou worden opgedragen en daarom moest het buitengewoon lid, de heer Begram, zjjne functie waarnemen. Aan den Nederlandschen aannemer is het werk gegund. Naar uit 's Gravenhage gemeld wordt, is op „Als ik geweten had dat hij mijn broeder was, zou ik hem niet bestolen nebben," zei Dennis en begon den hond weer te liefkoozec. „Er is geen trouwer schepsel op de wereld dan een hond" zei hij. „Spud verandert nooit." VI. 's Middags kwam mijnheer Redgate en ik wees hem den weg naar de Meibournestraat. Ik was niet bij de ontmoeting tusschen de broeders tegenwoordig en heb nooit van mjnheer Redgate vernomen, hoe die geweest was. Maar mijnheer Calderwood was er bij. Volgens zijn belofte was de eerwaardige goedhartige man den zieke gaan toespieken, die zoozeer tegen de mensehelijke en goddelijke wetten gezondigd had en wiens uren thans geteld waren. Ik liep op en neer in de straat, totdat ik den dominé het huis zag verlaten. Hij schudde mij de hand en zei: „Ik heb hen alleen gelaten. Wat is het een zegen als men in staat is om veel te vergeven! De zondaar is ver van de kudde afgedwaald en heeft zijn broeder diep ge krenkt; maar Ralph Redgate is een liefhebbend^ edel man." Wat zouden de mentchen in Swarston gezegd hebben als zij dit gehoord hadden? En toch was het waar. Ralph Redgate is een edel, lief hebbend man. Ik had voor zijn ziekte nooit be- het verzoek om gratie, door Kloppers ingediend, afwijzend beschikt. Uit Terschelling wordt gemeld dat in de afgeloopen week niet op het wrak der Lutine werd gewerkt. Bij het nazien der buizen van de stoonischeipenzuigers Friesland en de Tijd werd bevonden dat zich daarin bevonden 1 goudstuk, 26 Spaansche matten, 1 halve dito, 2 koperstukken en eenige koperen spjjkers. Tevens is besloten het werken op de Lutine uit te stellen tot het volgende voorjaar. Van Harlingen is een veertien dagen geleden een knaap, die wegens verzuim een niet onbe langrijke hoeveelheid strafwerk van een zjjner leeraren had ontvangen, woggeloopen en vruchte loos hebben de bezorgde ouders naar alle zjjden getelegrafeerd om de plaats van zjjn verbljjf op te sporen. Eindelijk kwam Zaterdag bericht uit Bremerhaven, dat hij daar was gearriveerd en den geheelen weg, naar men zegt van Leeuwarden af, geloopen had. De vader heeft hsm van daar gehaald. De knaap, die althans wat practische aardrijkskunde betreft, zjjn leeraar kou tevreden stellen, wilde zich op een «chip verhuren. Het hakken en ïooven van netten op zee gaat steeds voort, de rooverjjen worden nu be gunstigd door de donkere nachten. Van stuurman D. van Beelen, voerende de SGH. 31, de Alida Elisabeth, reeder Simon Dijkhuizen van Scheve- ningen, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag, 12 en 13 October, onder de Engelsche kust een vleet afgehakt van 37 netten, ter waarde van ruim 1700, door een onbekend schip, zonder vuren, en waarvan alleen aan de zeilen te zien was dat het een vischsmak was van Ostende. Vruchteloos heeft schipper Van Beelen naar het eigendom van zjjn patroon gezocht. Geen enkele marinekruiser was voor of na het gebeurde te zien. Vele Belgische schepen zijn er op ingericht om de haringnetten te vernielen zij hebben daar toe voor aan den boeg een drieklauw of zeeduivel, niettegenstaande zulks bjj de wet varboden is. Wanneer geen krachtiger maatregelen genomen worden, zal menige reeder totaal geruïneerd wor den. (Vad). Onder de vroede mannen van Bergen op Zoom is een heftig tooneeltje voorgekomen. De heer De Ram sprak in den gemeenteraad in krachtige bewoordingen zijn afkeuring uit over de kanalisatie van de Zoom, een werk, dat tonnen gouds had gekost, terwijl nu bleek dat wegens gebrek aan water reeds twee van de drie suiker fabrieken den arbeid hebben moeten staken. De heeren Rogier en De Bruyn bestreden die beschou wingen, en het debat werd zoo heftig, dat de voorzitter verplicht was er een einde aan te maken. Het gaat met de steenfabrieken te Harlingen niet voor den wind. In den laatsten tijd zijn dan ook twee dezer fabrieken verkocht en de nieuwe eigenaren, de overige fabrikanten, schjjnen voornemens deze te sloopen, teneinde op die wijze de concurrentie te verminderen. De Londensche correspondent der N. B. Cl. meldt De heer Evelyn, lid van het parlement voor een Zuid-Londensch kiesdistrict, heeft eene rondreis aangevangen als ridder der natuurboter bij haren strijd tegen kunstboter. Thans bevindt hij zich voor zijn onderzoek in Ierland, en, naar hjj van daar schrijft, zal hij eerlang aan Nederland oen bezoek brengen, om er de zuivelbereiding in alle onderdeelen te bestudeeren. Enkele der voornaamste slagers te Zwolle hebben uit nooddwang de prijzen van het rund. vleesch met 10 cent per KG. verminderd. De heer Dan. de Lange laat zich in het N. v. d. D. zeer gunstig uit over de opvoering van den Faust met Nederlandschen tekst in den Parkschouwburg te Amsterdam. Hij noemt het feit op zichzelf reeds zeer belangrijk en er be hoort moed en ondernemingsgeest toe om op het terrein der groote opera iets geheel nieuws te wagen. In het belang der Nederlandsche kunst dringt hij erop aan, dat die onderneming met kracht worde gesteund. Dat men met eene vertaling begon is zeer goed te begrijpen. Men moet werken kiezen, die het publiek trekken daarna kunnen langzamerhand grepen welk een gevoelig hart hij heeft. Mijn heer Calderwood zei mij vaarwel met deze woorden „Als Dennis een leven vol beproevingen en ontberingen had geleid, zooals zijn broeder, zou het vrij wat beter voor hem geweest zijn en indien Ralph bedorven was, zooals Dennis, zou hij misschien thans de plaats van den doorbren ger innemen." Ik moest lang op mijnheer Redgate wachten en hij sprak niet voordat wij in het hotel waren. Toen zei hij dat ik naar Swarston moest terug- keeren en Eduard meenemenhij zou blijven tot alles voorbij was en den hond mee terug brengen. Eduard had weinig lust om Spud te verlaten, maar ik kocht hem een jong hondje, dat een man op straat ons te koop aanbood. Dat was beter dan niets en de knaap droogde zijne tranen af. Eer wij Swarston bereikten was de nieuwe hond Brick al de lieveling van zijn jongen baas. Feddy werd bij zijn thuiskomst de held van de buurt en was nooit uitgepraat over alles wat hij gezien hader stond altijd een kring om hem heen, met open monden te luisteren naar alles wat hij te vertellen had. VIL Mijnheer Redgate bleef veertien dagen in Long- port. Bij zijn terugkomst zei hij: „De arme kerel had zoo'n berouw. Ik ben blij dat ik hem nog voor zjjn dood gezien heb.'' aan de orde komen werken op eigen bodem gekweekt. Generaal Kaulbars keert Donderdag naar Sofia terug. In Russische kringen meent men, dat hij voornemens is de diplomatieke betrekkingen af te breken en Boelgarjje te verlaten, vergezeld door het geheele personeel van het Russisch agentschap. De bron, waaruit dit bericht stamt, is zooals wij weten niet zeer zuiver. Volgens de Daily Chronicle moet een wel bekend en schatrjjk Amerikaan, te Parijs verblijf houdend, de Boelgaarsche regeering een leening van 10 millioen francs aangeboden hebben zonder eenigen waarborg te eischen. Naar de Daily Neivs verneemt, zullen de Duit- sche en Pransche diplomatieke agenten niet zelf de opening der Sobranja bijwonen, maar verte genwoordigers naar Tirnova zenden. De agenten der overige mogendheden Rusland natuurlijk uitgezonderd, omdat het de geldigheid der ver kiezingen niet erkent zullen bij de opening der Nationale vergadering tegenwoordig zjjn. Volgens een telegram uit Weenen echter aan de Köln. Ztg. gaan de agenten der mogendheden niet naar Tirnova. Clovis Hugues zal binnenkort een drama in drie bedrijven aan de artisten van het Theatre de Paris voorheen Theatre des Nations voorlezen. Het is getiteld: les Derniers fours de Banton. De koffiehuisbediendan te Parijs hadden gisteren een nieuwe manifestatie op touw gezet. Zij vereenigden zich voor het Hotel de Ville maar werden door de politie uiteengejaagd. Een mani festatie voor het Palais Bourbon werd eveneens verhinderd. Te Pest neemt de cholera in hevigheid toe- Op 23 ziektegevallen telt men 22 dooden. Sedert het begin der epidemie zijn 917 personen door de ziekte aangetast en stierven 364. Een student van het polytechnicum kreeg de cholera gedurende de voorlezing. Het polytechnicum is twee dagen gesloten om ontsmet te worden. De Fransche bladen, o. a. de Figaro, deelen zeer verontrustende berichten omtrent den gezond heidstoestand vau den Duitschen keizer mede. Aan het Frankfurter Journal wordt uit Baden- Baden geschreven, dat wel is waar de kamerlucht waarin zich de keizer wegens het ongunstige najaarsweer moest ophouden, niet gunstig op zijn gestel heeft gewerkt, maar de flauwten, waarvan de Fransche bladen melding maakten, een verzinsel zijn. De «temming van den grijzen monarch is goed, maar hjj gevoelt zich zwak. Havas verzekert, dat lord Randolph Chufchill, die zich te Parijs bevindt, De Freycinet om een onderhoud heeft laten verzoeken. Francisque Sarcey zwaait in zjjn wekelijk- sche theater-critiek in den Temps zeer matigen lof toe aan les Fils de Jahel, drama in 5 bedrij ven van Mlle Simone Arnaud, de vorige week in het Odeon te Parijs opgevoerd. Onderwerp is de heldenmoed der Maecabeeën. De hoofdpersoon Jahel boezemt hem meer af. schuw dan belangstelling in, maar hjj noemt het stuk belangrijk genoeg om het te gaan zien, vooral de 4e akte is zeer mooi. De verzen, ofschoon niet altijd de hand van een vaardig meester ver radend, bevatten vele schoone plaatsen. Naar de analyse van het stuk door Sarcey ge geven te oordeelen, biedt het in aanleg en uit voering groote gelijkenis met Die Makkabaër van Otto Ludwig. Alle gedeelten der Brusselsche liberale partij zijn het eens geworden om den heer Guillery, den oud-afgevaardigde, «andidaat te stellen voor de kamer. Gedurende het verwoestende vuur, dat de vorige week te Eastport, in Maine, woedde, hebben Nieuw-Brunswjjksche visschers de stad geplunderd. De maraudeurs zijn door de equipage van een Amerikaanschen kotter op de vlucht gedreven. Volgens de Chicago News bezit Alexander von Battenberg in den staat Chicago en andere Amerikaansche staten uitgestrekte goederen, en zou het niet onwaarschijnlijk zjjn, dat de ex-vorst van Boelgarjje binnenkort zich in de Vereenigde Staten als grondbezitter vestigt. Dat was al wat hij ooit over zijn broeder sprak. Spud kwam mee terug, maar wilde hem niet verlaten. Zelfs do vereenigde familie Tiffy kon hem niet aan zijn nieuwen baas ontlokken. Ik weet dat de Tiffy's een vergoeding kregen en durf beweren dat er geen hond in Swarston is, die meer gekost heeft dan mijnheer Redgate betiald heeft voor den lieveling van zijn broeder. Willie slaagde te Havre naar wensch. Hij nam Grip op de stoomboot in hechtenis. Het meeste van het gestolene werd aan zijn lijf of onder zijn bagage gevonden. Hij stond teW... terecht onder den naam van Bartle. Zijn ware naam werd niet genoemdmaar hij was de jongste zoon van George Ly^tead en nog een kind, toen mijnheer Redgate bij Bramley in dienst trad. Hij had een zonderling leven geleid. Zijn talent als werktuigkundige was buitengewoon en hij zou het ver hebben kunnen brengen in de wereldmaar hij had volstrekt geen zedelijke beginselen. Hij werd verooideeld tot tien jaar dwangarbeid. VIII. Toen alle wolken der onzekerheid waren weg gevaagd en er grooter vertrouwen onder ons heerschte dan wij ooit gekend hadden, stond ik op zekeren dag hand in hand met mevrouw Juni voor haar vader. Hij sprak niet, maar kuste Door Vandersmissen zijn de volgende cassa tiemiddelen aangevoerd 1°. Een der 30 door het lot aangewezen jury leden zou geen Belg van geboorte zijn. Maar hier staat tegenover, dat bedoeld lid geen zitting heeft genomen. 2°. Aangezien het eerste arrest den voorbedachte- rade had ter zjjde gesteld, had een nieuwe akte van beschuldiging moeten opgemaakt worden. 3°. Een der juryleden, een politiek geestverwant van den beschuldigde, zou in het openbaar van zijn voornemen hebbeD doen blijken om voor de vrijapraak te stemmen en zou dat gedaan hebben met het vooraf beraamde doel om een middel van cassatie te verschaffen in geval van veroordeeling. Verscheiden rechtsgeleerden van naam verklaren, dat die cassatiemiddelen zeer gezocht zijn en dat, worden er geen betere aangevoerd, de voorziening ditmaal zal worden verworpen. Sedert eenigen tijd heeft men te vergeefs gezocht naar de gravin Von ArnimMuskau, die plotseling verdwenen was. Zondagmorgen nu heeft men haar ljjk gevonden op een plek aan den door hoogwater gedurende eenige dagen overstroomden en met struikgewas begroeiden oever van de Murg boven Gernsbach bij Baden-Baden. Uit een door de gerechtelijke geneeskundigen ingesteld onderzoek moet zijn gebleken dat geen misdaad is gepleegd men vermoedt, dat de gravin, zeer spoedig na het ver laten van het kasteel, in de duisternis op een der diepe, door hooge rotsen omgeven plaatsen van de Murg is verongelukt. Het lijk is naar Moskau overgebracht om daar begraven te worden. 20 Oct., des morgens te 8 uren. Verwacht: Z. O. wind. Thermometerstand te Middelburg. 20 Oet. 's morgens 8 uren 49 gr. 's middags 1 uur 59 gr. 's avonds 5 uren 56 gr. F. 's Sravenliage, Dr. Van Leeuwen, predi kant te Zutphen, is door de synode tot kerkeljjk Hoogleeraar te Utrecht benoemd. Sofia,. Een Turksche commissaris is alhier aangekomen naar men zegt zal hjj aandringen op verdaging der bijeenkomst van de Sobranja Kaulbars heeft in een nota geprotesteerd tegen de handelingen van de Boelgaarsche overheden tegenover de Russische burgers, in Boelgarije wonende. Aan den Ierschen hemel vertoonen zich onheil spellende wolken de kalmte der vorige weken dreigt een einde te nemen de storm «taat op het punt los te breken. De strijd tusschen landlord en pachter over de vermindering der landrente, die op verschillende plaatsen langs vredelievenden weg was bijgelegd, schijnt met de grootste ver bittering op de bezittingen van lord Clanricarde in Woodford gevoerd te zullen worden. Ofschoon zelfs onder de meest vasthoudende tories geen twijfel bestaat, of de Iersche pachter is onder de gegeven omstandigheden tengevolge der verlaging van de prijzen der landbouw-producten buiten staat zjjn volle pachtsom op te brengen, weigert lord Clanricarde zijn pachters hun eisch: een reductie van 25 in te willigen. Hjj behoort tot die Engelsche grondeigenaars in Ierland, welke nimmer op hun goederen wonenhjj legt geen cent aan de herstelling van zijn pachthoeven ten koste en trekt van Galway alleen meer dan twin tig duizend pand per jaar 240.000) die buiten Ierland verteerd worden. En deze opbrengst is van een uitgestrektheid land voor het meerendeel bedekt met steenachtige heuvels en heidegrond j De handschoen door lord Clanricarde haar toe geworpen is door de nationale liga opgenomen. Op een meeting te Woodford, bijgewoond door O'Brien, Matthew Harris en anderen heeft Dillon de nieuwe politiek der League ontvouwd. Den pachters werd aangeraden bjj onderlinge overeen komst de aan de landlords te vragen reductie vast te stellen; mochten de grondbezitters weigeren de verminderde rente in ontvangst te nemen, zoo moesten de pachters het teruggewezen geld aan vertrouwde mannen ter bewaring geven, opdat dit een fonds vorme voor degenen, welke van hun hoeven uitgezet worden. Eendrachtig moeten zjj het betalen der rente staken, zoolang de vermin dering niet is geaccepteerd. De National League belooft den in gebreke blijvenden pachters in zulke gevallen haar steun. haar en zag mij aan met een glimlach zooals mijn eigen vader alleen kon glimlachen. Een paar dagen later zei hij „Gij en Eppie moeten niet ver bier vandaan gaan wonen. Ik zal een huis naast de Hoeve yoor u laten bouwen." Dit deed. hij, en daar wonen wij thans in. Op den heerlijken eersten Juni van het volgende jaar zijn wij getrouwd. „Rozen en doornen hebt gij gehad," zei mijn schoonvader. „Moge God u voortaan vele rozen met weinig doornen schenken 1" (Slot volgt).

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2