Laatst© Berichten, BUITENLAND. Onderwijs. Verspreide Berichten, Burgerlijke stand. iTerkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. waarvoor hij 4 cent per stuk kon maken. Op de verpachte perceelen was de toestand veel beter, de hoeveelheid in dit jaar afgeleverde oesters schijnt die van het vorige jaar zeer ver te over treffen, het vischgehalte van de oesters was daaren tegen niet zoo goed. Ook de prjjzen waren gedrukt en het is te betwijfelen of het middencjjfer van het vorige jaar 55, wel kon behouden bljjven. Als voornaamste oorzaak van de gedrukte prjjzen kan, volgens den hoofdopziener, worden aangeno men, de groote hoeveelheid Fransche oesters op de Zuid-Hollandsche banken uitgezaaid; verder de mindere groei, zoo van schelp als van visch, van de Zeeuwsche oesters, zoodat de beschikbare hoeveelheid van prima kwaliteit betrekkelijk gering was; en eindelijk een sterken aandrang om te verkoopen in het begin van het seizoen. Later op het jaar was alles, wat eenigszins leverbaar was, gemakkeljjk verkoopbaar tot 60 a 70. De in de campagne 1885/86 afgeleverde hoeveel heid oesters schijnt op tientallen van millioenen stuks te kunnen worden geschat. Men berekent dat dit jaar ongeveer 30 millioen pannen om oesterbroed op te vangen in de Schelde zijn gebracht. Sommige groote oesterkweekers brachten dit jaar zeer groote hoeveelheden pannen te water, alleen met het doel om in het najaar de markt van aangeslagen pannen te drukken en zoodoende te trachten een einde te maken aan het leggen van pannen door ieder, die slechts hier of daar een stukje grond kon machtig worden, waar hij tegen f 2.50 of 3 per 1000 het recht tot pannenleggen huurde. Er bestond belang bjj om dien toestand te doen ophouden, omdat bij die pannenleggers er zeer velen waren, die verdacht waren niet al te zeer te vertrouwen te zijn, en voor wie echter geen termen waren, om ze van de perceelen te weren. De aanslag op de pannen was dit jaar zeer rijk, doch niet zoo gelijkmatig als het vorige jaar. Er waren slechts weinig perceelen met geringen aan slag en bij die weinigen was de aanslag toch nog zóo groot, dat ze in minder gunstige jaren goed zou kunnen worden genoemd. De gemiddelde aan slag op de IJersche bank en in de Ooster-Schelde kan op 50 broedjes per pan berekend worden. Oppervlakkig zou men meenen dat bij een derge lijke aanslag eene verbazende hoeveelheid oester- tjes werden geproduceerd; dit zou inderdaad het geval zjjn, wanneer niet zooveel van het broed verloren ging. De koude droge zomer was niet zeer gunstig voor de ontwikkeling van bet tocb reeds kleine aangeslagen broed, zoodat de waar schijnlijkheid bestond dat veel verloren zougcaan, vooral van dat gedeelte, waarvoor geen behoor lijken winterberging kon worden gevonden. Vele pannenleggers nu hadden geene andere gelegenheid om hnnne pannen voor den winter te bergen dan in de lage vloeipntjes op de perceelenanderen die geen berging konden vinden, moesten de pan nen verkoopen en konden niet meer dan 2 a 3 cent voor best aangeslagen pannen makensom migen konden konden hunne pannen zelfs in 't geheel niet verkoopen en lieten ze eenvoudig op den gehuurden grond liggen, waardoor verscheiden pachters nog beboet werden ingevolge de pacht- roorwaarden wegens het hebben liggen van pannen tusschen 1 Dec. en 1 April. De langdurige winter van 1885/86 veroorzaakte dan ook veel schade aan de niet, of op onvoldoende wijze, geborgen aan geslagen pannen. Wordt vervolgd.) Bij de examens in de hoogduitsche taal te 's Gravenhage is voor M. O. akte A toegelaten de heer H. E. A. Michelsen te Middelburg. Bij het examen voor hoofdonderwijzers te Breda slaagde heden de heer N. M. Polderman. Bjj het examen voor gereformeerd school onderwijs, dat te Meppel werd afgenomen, slaag den alle 6 candidaten, o. a. de heer Vergouwen van Middelburg. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkrjjging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwjjs met uitzondering van die voor de Hoogduitsche taal en letterkunde en van de akten van bekwaamheid voor het lager onderwjjs in handteekenen en landbouw kunde, dit jaar in de maanden November en December, voor zooveel het teekenen betreft ook in de maand October, zullen worden afgenomen. Zjj, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 10 Sept. e. k. bij het dept. van binnenl. zaken aanmelden bij schre ven op ongezegeld papier, daarbjj nauwkeurig en van den heer van Lönborg werd, en op een gelegenheid zon om zich te wreken. Ongelukkig behoefde hjj niet lang te wachten. Hartvig Saxe had een vervelenden twist met zjjne buren over de zalmvisscherjj in den stroom, die langs zijn bezitting liep. De leenbrief beschreef de grenzen en den loop der rivier, en verklaarde bepaald dat Lönborg uitsluitend het recht op die visscherij had. Maar in de laatste jaren had de stroom zoowel op Skjern als te Lönborg de vlakke akkers der stranddorpen overstroomd en zich een nieuwen weg naar zee gebaand, nadat de oude bedding van lieverlede verzand was. Alle visschers uit den omtrek brachten nu hunne netten en vischtuig in dien nieuwen stroom, die een rijken buit op leverde, terwjjl de vangst in de oude rivier hoe langer hoe minder werd en eindelijk geheel ophield. Hartvig riep zjjne buren bijeen, klaagde over die onrechtmatige visscherjj, maar vond nergens steun. Zjjne tegenstanders beweerden, dat, wat op hun grondgebied kwam, hun toebehoorde. {Wordt vervolgd.) duidelijk opgevende naam, voornamen en woon plaats en de begeerde akte met aanwijzing tevens wat betreft de akten van bekwaamheid voor middelbaar onderwjjs, van letter en nommer der programma's vastgesteld bjj kon. besluiten van 2 Febr. 1864 {Sibl. no. 8), 11 Oct. 1869 {Stbl, no. 156), 14 Juli 1876 {Stbl. no. 163), 14 Oct. 1884 {Stbl. no. 216) en 24 April 1885 {Stbl. no. 112). Bjj de aanmelding voor de examens voor lager onderwijs in landbouwkunde en voor middelbaar onderwijs in de Fransche en Engelsche talen, be hoort te worden overgelegd de reeds verkregen akte van bekwaamheid, waaruit de wettelijke bevoegdheid om het examen af te leggen of het recht op de bij de wet verleende vrijstelling van eenig deel van bet onderzoek moet blijken. De heer Alberts die eerst door de invoering van den stoombargedienst het tusschen Middelburg en Vlissingen reizend publiek in de gelegenheid stelde voor een billjjken vrachtprijs te worden vervoerd heeft later, toen andere middelen van vervoer de concurrentie aanbonden, die billijke vracht voortdurend lager en lager gesteld. Met morgen te beginnen treed nu weder een verlaagd tarief in werking dat zeker wel 't aller goedkoopste is wat men verlangen kan men zal nu met de stoombarge van hier naar Vlissingen varen voor 0.10 Ie en 0.07§ IIe kl. terwjjl een retourkaart, die drie dagen geldig is voor de eerste kl. 0.15 en voor de tweede f 0.10 kost. Schaft men zich een boekje van 12 kaarten aan dan kost dit 0.80 voor de eerste en 0.50 voor de tweede kl. De prjjzen der abonnements kaarten zijn eveneens verlaagd. Het schertsenderwjjs gebruikte gezegdemen verslijt naar Vlissingen loopende evenveel aan zijn schoenen als de reis per barge kost, zal men nu welhaast kunnen vervangen doorper barge naar Vlissingen gaande spaart men meer aan zjjn schoenen uit dan de vracht der barge bedraagt. Wij waren heden in de gelegenheid bij den heer A. J. T. van Schaik, confisenr-cuisinier in de Lange Delft alhier, een paar uit suiker en c'noeolaad vervaardigde middenstukjes te zien, voor een weldra te vieren feest bestemd. De heer Yan Schaik vervaardigde nit suiker een sierlijk huwelijksbootje door een fraai geboetseerden Amor geroeid en dat in zijn zeil het woord „bonheur" voert, alsook een door vlinders ge trokken en door Amor gestuurd echtkoetsje, dat even als het bootje met bloemen getooid is. Bij deze twee stukjes behoort ook nog een in chocolaad uitgevoerde nabootsing van de tabaks plantage, die een der attractions van de Amster- damsche tentoonstelling uitmaakte. De heer Yan Schaik toont door een en ander dat ook voor dergelijke aardigheden men zich niet buiten onze gemeente behoeft te wenden. Men schrjjft ons uit Oostkapelle Bjj het restaureeren der kerk alhier vond men, onder eene laag kalk en witte verf, een geschil derd wapenbord. Een staande leeuw met schuin staand wapenschild werden ontbloot, waaraan men kon bemerken, dat de uitvoering zeer net moet wezen. Om het geheel niet te veel te schenden staakte men het ontblooten. Voor oudheidkundigen heeft deze ontdekking misschien eenige waarde. Esn zoogenaamd vetweider te Goes heeft in den poel onder 's Heer Arendskerke een weide gepacht waarin hij zestien stuks runderen weidde. Aangezien hjj heel wat pacht schuldig is en de betaling daarvan achterwege bleef werd dezer dagen beslag op de runderen gelegd. Wat blijkt echter nu, dat niet hjj de eigenaar is van het vee maar onderscheidene andere personen, met wie hij een onderhandsch contract tot beweiding heeft aangegaan. Men zegt dat, aangezien door den verpachter geen toestemming is gegeven tot het weiden van aan anderen behoorend vee, de beesten nu door den deurwaarder geveild en de personen, die hun vee ter beweiding gaven, de dupe van de historie zullen worden. Bjj de gisteren te Yerseke gehouden her stemming voor 2 leden van den gemeenteraad waren 91 stembriefjes ingeleverd, waarvan 2 in blanco, het getal geldige stemmen was alzoo 89, de volstrekte meerderheid 45. De heer W. van Oeveren Jr werd met 56 en de heer J. Sinke Joosz met 55 stemmen gekozen op den heer J. Boone waren 31 en op den heer J. Lemson 30 stemmen uitgebracht. Gisteren reed een met twee paarden be spannen wagen door een achterweg te Yerseke toen op eens de streng tusschen de beenen van een der paarden geraakte. Beide paarden gingen weldra op hol en raakten met den wagen in eene breede diepe waterleiding. Na veel moeite ge lukte het paarden en wagen weder op het droge te brengen. De Indische Mail n° 10 van 15 Augustus. Uitgave van Blom Olivierse zal o. a. bevatten P. C. Huijser, De Kina-cultuur en hare toekomst op Java. Melati van Java, Ons Dienstpersoneel VI. De Staljongen. H. J. Michiels, Indische lec tuur. R. v. G., Waar zit de kanker, die aan de ]andbouw-indu8trie op Java knaagt Slot. Indi sche Opmerker). Van Winkoop, De koffiebladziekte. {Indische Opmerker) Bonjour Atjeh-details. (Soera- baia courant) A. Heilloos gekibbel. {Java-Bode). De verwikkelingen op Langkat. {Deli courant). B. N. B. Het plunderen der Hok Canton. A. de Jager. Het verslag van den president der Javasche bank en van den raad van commissarissen) 1885/86 enz. In de vestibule van het spoorwegstation te Goes is gisteren een stuk van het plafond naar beneden gekomen, waardoor verscheidene ruiten verbrjjzeld werden. Naar men aan het U. D. meldt, zjjn de weesjongens uit Neerbosch afkomstig, die indertijd naar de Transvaal vertrokken, weder op de terug reis naar Nederland; door den heer Van 'tLin- denhout zjjn zjj daatoe in staat gesteld. Naar de Arnh. Ct verneemt is aan mejuffrouw Schlingeman, wegens deelneming in de zaak Bulkley tot 6 weken celstraf veroordeeld, kwijt schelding van straf verleend. Sedert het bekend worden van bet besluit om het Museum-Prins Hendrik op te heffen, is van zooveel belangstelling in zjjn bestaan gebleken, dat men de middelen heeft kunnen vinden om deze interessante instelling in stand te houden. Zij zal voor Den Haag behouden bljjven. In de bovenzalen van het Passage-gebouw is voldoende localiteit gevonden om haat te kunnen huisvesten. Woensdag overleed in het Binnengasthuis te Amsterdam weder een slachtoffer van het oproer. De man heet C. Drayer, wonende in de Van Heemskerkstraat 132, en had den leeftijd van 59 jaar bereikt. Hij was op den noodlottigen Maandag op de Zaterdagschebrug, voor de 2e Goudsbloem dwarsstraat, door een kogel in de rechterdij ge troffen en had zeer veel bloedverlies geleden. De man laat eene vrouw en een zoon na. Te Breda is een paar in ondertrouw opge nomen, dat samen 150 jaren telt; hun liefde dagteekent reeds van 1834. Beiden zijn tot heden ongehuwd gebleven, en hebben het spreekwoord bewaarheidoude liefde roest niet. Bij eene opstijging van Julhes met zijn ballon Etoile du Nord, gisteren te Arnhem, maakte eene jonge dame uit Zwolle, mej. Deutman, de reis mede. De ballon is bjj De Steeg neergedaald. Begunstigd door goed weder is te Amsterdam op het terrein achter het Rjjksmuseum een vlie gerwedstrijd gehouden, waaraan door een 300tal knapen werd deelgenomen. De deelnemers zelve werden, alvorens de strjjd werd begonnen, ont haald op bier en krentenbrood. De uitslag was dat de schoonste vlieger werd bekroond met een zilveren remontroirhorloge als prijs en een gewoon zilveren horloge als premie. De grootste vliegers en de aardigst uitgedachte vliegers ontvingen dezelfde prijzenvoor de hoogststaande vliegers was de prijs een wieier en de premie een tirnmer- doos. Uitheemsehe vliegers werden geen prijs waardig gekeurd. Niemand der deelnemenden keerde met ledige handen huiswaarts, want allen kregen een lot in tombola zonder nieten. Er wordt veel en meermalen met recht gelachen over de dwaasheid der dames in het navolgen der mode. Vindt men onder de heeren niet even groote modegekken Ten voorbeeld leze men de beschrijving door den Figaro van de Parijsche heeren gegeven »Wie naar de mode wil zijn zegt de Figaro draagt een hoogen hoed met bespottelijk breeden platten rand. Dit hoofddeksel wordt zoo diep in het gezicht gedrukt, dat men het voorhoofd niet meer ziet. De kraag der jas reikt tot aan de kin, men zou een onyerbeterljjke ploert genoemd worden, als men niet een boord van 12 centimeter hoogte droeg. Van het overhemd komt weinig te zien, daar een das van reusachtige afmetingen zich hierover uitbreidt. Wat verder nog tot de kleeding behoort moet zeer nauwsluitend zijn, de jas wordt tot boven toegeknoopt. Geheel naar willekeur kan de overjas langer of korter zijn dan de gewone jas, die in het laatste geval wonderljjk genoeg er onder nit komt. Schoenen en laarzen loopen natuurlijk zeer spits in een punt uit. In het linkeroog een monocle; wee hem die zonder monocle op straat komt. Zonder dit sieraad is men in de Parijsche wereld niet getolereerd. Ook een wandelstok behoort tot de onmisbare benoodigdheden, niet een klein badientje, zooals vroeger gebruikt werd. Dat is nu bepaald shocking. Neen, nn draagt men een knuppel, die ontzag inboezemtdeze dient ook weder niet tot steun, maar men balanceert er slechts mee in de lucht. Men ziet er zoodoende meer uit als een jongleur dan als een onschuldig wandelaar, maar wat doet dit er toe De mode en haar jeugdige slaven verlangen het zoo. Den 8en dezer is te Napels het standbeeld onthuld .van Bellini. Het is geplaatst op een klein plein, dicht bij het conservatoire, op een hoog voetstuk van graniet. Bellini staat met de armen gekruist op de borst, het gezicht gekeerd naai de oude inrichting van muziek-onderwjjs, waar hjj zijne leiding heeft ontvangen. Aan de vier hoeken van het voetstuk zjjn vier nissen aangebracht, waarin de voornaamste personen van de vier groote toonwerken van Bellini zjjn afgebeeld. Op het voetstuk leest men enkel den naam van Bellini. De vervaardiger van het beeld is de heer Balzico. Cholera. Men zegt, dat 4 gevallen te Napels zjjn voorgekomende aangetasten waren uit de besmette districten gekomen. Van 10—11 Aug. 99 gevallen, 49 sterfgevallen te Barletta, 8 en 6 te Acquaviva, 17 en 14 te Bologna, 23 en 9 te Ravenna, 10 en 2 te Padua, 14 en 2 te Arcole, 1 geval te Milaan, 1 te Verona. De Figaro laat generaal Boulanger niet met rust. Hij laat den minister brieven schrijven aan de koffiehuisbedienden, aan Duval, aan mme. Laf fitte; in eiken brief ontbreekt de phrase „Bénie sera le jour" niet. Boulanger gaat inmiddels rustig zjjn gang; hjj bezoekt kazernes en voert allerlei her vormingen in. O. a. heeft hij een commissie belast met het bestudeeren van de luchtscheepvaart. Zjj zal een rapport moeten uitbrengen over alle uitvindingen op dit gebied. Tissandier is lid der commissie. De Fransche generaal Loysel, bevelhebber over de Algiersche divisie, is krankzinnig geworden, De veiling der Blenheimer kunstschatten is afgeloopen. Zij bracht niet meer dan 46.283 op. Hetg Britsche*'kabinet heeft besloten een koninklijke commissie te benoemen tot het instellen van een onderzoek naar den oorsprong der wan- ordeljjkheden te Belfast. DrChevreulte Parijs zal den 31ea Augustus den honderdsten verjaardag zijner geboorte vieren( bij welke gelegenheid de nationale landbouwmaat- schappij hem een gedenkpenning zal aanbieden. Den volgenden dag worden de nieuwe gebouwen in den Jardin des Plantes geopend, benevens een tentoonstelling van alles wat dr Chevreul op bet gebied der scheikunde heeft uitgevonden. De voornaamste mannen der wetenschap in Frankrijk geven daarna een feestmaal ter zijner eere. Te Oedenburg, in Hongarije, geboorteplaats van Liszt, hebben de aanzienlijkste inwoners be- sloten een bronzen gedenkteeken voor den over leden toonkunstenaar op te richten. Prins Paul Esterbazy is tot voorzitter der commissie gekozen. De werkmanspartjj denkt Zondag 50.000 per sonen aan hare betooging te Brussel te doen deelne men doch men gelooft niet dat dit cijfer bereikt zal worden. Alles doet verwachten dat de dag zonder wanordelijkheden zal voorbijgaanmen vreest slechts voor den avond, en wel met het oog op het Brusselsche gepeupel, dat rustverstoring zou kunnen teweegbrengen na bet vertrek der werk lieden. De stoet zal langs de voornaamste straten en boulevards trekken, waar opstopping onmogelijk is. De burgemeester heeft de geheele burgerwacht opgeroepen, die, met de voorsteden meegerekend, 6000 man sterk is. Hij beschikt over 600 man gendarmen, terwijl het Brusselsche garnizoen, 6000 man sterk, gereed zal slaan om oogenblik- kelijfe uit te rukken. Bovendien zullen ook de garnizoenen der naburige steden zich marschvaardig houden. De koning zal Zondagmorgen verschei dene plechtigheden bjjwonen ter gelegenheid van de nationale feesten. 's Gfravenïsage. Blijkens de verschenen afdeelingsverslagen over de grondwetsontwerpen heeft de rechterzijde zich omtrent de onderwijs kwestie thans in gematigder geest uitgelaten, in zooverre dat sommigen althans nu niet bepaald ge formuleerde denkbeelden wilden uiten maar den uitslag der discussiën wenschten af te wachten. Een deel der rechterzijde wilde ook zonder regeling der onderwjjs-kwestie tot beperkte grondwetsher ziening medewerken. De meerderheid verklaart zich bereid des gevraagd haar vroegere conciliante houding te handhaven. Ten opzichte van het kies recht verklaarde de meerderheid de formuleering der regeeringsvoorstellen in den geest der adres debatten af te wachten, benevens een nieuwe kiestabel. SSrussel. Uitgebreide militaire maatregelen zijn genomen voor morgen. Van 7 tot 14 A/ugustus. Vlissingen. GehuwdP. Corvelejjn, wedr 40 j. met M. J. de Clercq, jd. 25 j. J. J. de Ruijter, jm. 22 j. met J. J. Dobbelaar, jd. 33 j. BevallenR. I. O. Beniest, gab. Nassel, z. L. van den Driest, geb. Geljon, z. J. Poppe, geb. Christiaanse, d. C. Krijger, geb. Adriaanse, z. F. van de Velde, geb. De Voogd, d. H. P. Bur- gerhoff, geb. De Bruijn, z. O. C. de Champs, geb. Van Huizen, z. H. Burgerhoff, geb. Plasse, d. OverledenJ. Mallie, z. 18 m. J. J. Delvoye, man van E. J. van Leeuwen, 67 j. J. J. de Veij, z. 11 m. C. Matthjjsse, z. 7 m. L. A. Corthals, d. 4 w. C. R. Roelofs, z. 4 m. C. L. van Dom burg, man van C. A. Bowbijes, 80 j. J. J. Njjsen. z. 19 m. J. de Konink, z. 15 d. G. Lefeber, z. 3 m. I. de Waard, z. 3 m, A. P. Schuurkamp, z. 7 j. A. M. Debra, d. 7 m. P. H. Croon, z. 15 d. J. Mulder Drenth, man van H. J. van Vliet, 63 j. L. G. Sap, wede van A. van der Kuijl, 87 j. C. J. C. Pieters, d. 3 j. C. Goedhart, d. 3 m. C. Wjjk- huisen, jd. 43 j. Door het bestuur van het waterschap Loven en Willemekerke, gemeente Hoek, werd gisteren aldaar bij enkele inschrjjving in het openbaar aanbesteed, het maken van werken tot zeewering enz., aan den polder, waarvoor werd ingeschreven door de heerenJ. Meertens, te Hoek, voor 2009.80 L. Koole, te Terneuzen, voor 1811; J. de Bree Fz., voor 1805D. Tholens, voor 1777, beide te Hoek, en D. de Doelder, Jacz., te Terneuzen, voor 1624. Gastein blijft het onderwerp van de beschou wingen der bladen. Wat de keizers wel gezegd en wat zij niet gesproken hebbenhoeveie minuten zij te zamen doorbrachten, wat hun beide kan- se'iers overlegden of buiten bespreking lieten ziehier een onuitputtelijk veld voor de politieke tinnegieters. Het staartje der overleggingen, voor zoover deze bekend zjjn, vormt een telegram uit Rome. Uit Weenen ontving de paus een ver trouwelijke mededeeling, waarin hem de verze kering gegeven wordt, dat er in de bijeenkomst tusschen de beide keizers te Gastein rekening gehouden is met den toestand van den Heiligen Stoel. Voor deze verklaring heeft Leo XIII aan keizer Wilhelm en diens vriend Frans Joseph zijn dank betuigd. Wat beteekent deze verzekering Dient zij om het Vaticaan gerust te stellen, dat Italië's schuch ter bondgenoodschap met Oostenrijk en Duitsch- land geen storenden invloed op de goede ver standhouding dezer beide mogendheden met den paus zal uitoefenen Dan wel ziet vorst Bismarck er wederom eenig voordeel in Leo XIII door dergelijke betuiging te bljjven versterken in zjjn opvatting omtrent de hooge politieke beteekenis van den Heiligen Stoel? In de regeeringskringen te Rome moet dit telegram een zeer gemeDgden indruk maken, ofschoon men hier zjjn gekwetste eigenliefde over de in 'toog vallende koelheid, waarmede Italië bjj tusschenpoozen door zijn beide machtige bond"

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2