Onderwijs. Kerknieuws. Verspreide Berichten. „Mocht' due het laatste incident hoogstens een geringe aanleiding te meer zijn geweest om ons beiden de algeheele vrijheid van schrijven terug te doen wenschen de oorzaak lag verder en dieper. Het is voor niemand een mysterie, dat de Btrijd tegen het gezag steeds vinniger wordt gevoerd, en de autoritairen zich feller dan ooit bestookt vinden in hun stellingen op elk terrein hetzjj dan letterkundig, of staatkundig, of maat schappelijk. Waar zij met andersdenkenden sa menwerken in boek of blad, worden ze, door den drang der omstandigheden, onwillekeurig terug geschoven naar het slecht afgebakend gebied der fantasie. En nu de grondwettige monarchie en het officiëele woordenboek gelijkelijk worden bedreigd door de »Revoluzie", ware het plichtverzuim hunnerzijds zich te blijven bepalen tot het bezet ten eener positie waar alleen de verbeeldingskracht regeert en de lof der zotheid hoe wijsgeerig ook wordt verkondigd. Yan hen wordt thans meer gevergd; en zij zijn ook tot meer in staat. Ze moeten den volksgeest opwekken in idealen zin; het volk zelf aan zijn grootsch verleden doen ge denken, en vertrouwen inboezemen voor de toe komst. Maar daarom ook moeten ze vrij blijven in hunne marschen en contramarschen, en kunnen niet meer volstaan met wat Alberdingk Thjjm bij de uitgave van den eersten bundel Haagsche Omtrekken noemde; „bun aristokratisch konser- vatisme de allures van groote vrijzinnigheid bijzetten, met uitnemenden tact". Daarom, nu het mij vergund is hier nog eenmaal uit eigen naam te spreken, wil ik met deze woor den besluitenheb dank Vaderlandvoor de gastvrijheid mij verleendheb dank, trouwe lezer, voor uwe onafgebroken welwillendheidmaar laat mij thans in vrede gaan! Nog ben ik jong van hart en welgemutstook mijn mannelijke leeftjjd vreest geen spel, en aan mjjne muts hangen nog bellen genoeg die vrooljjk zullen klinken, door onze kleine wereld heen, dan hier, en dan daar; maar geef me mjjne vrijheid weder, die ik lief heb met den hartstocht van een waar autoritair". Het Vad. schrijft het volgende woord van afscheid »Onze lezers zullen in de Haagsche Omtrekken een aankondiging hebben gevonden, die hun niet meer leed kan doen dan ons zeiven. Wij hebben Damas steeds gaarne het woord gegund, ook waar wij zjjn inzichten niet konden deelen, in de over tuiging, dat hij om zijn oorspronkelijk en zelf standig oordeel steeds verdiende gehoord te worden. Yan ons standpunt zagen wij de noodzakelijkheid om thans te scheiden niet in. Dan, wij gevoelen, dat het hier een vraag geldt, waaromtrent elks subjectieve opvatting evenveel reden van bestaan heeft, en evenveel recht op eerbiediging. Is Damas hoffelijk genoeg ons een woord van dank te brengen, grooter dank zijn wjj hem schuldig, voor hetgeen hij door zijn medewerking in ons blad heelt gegeven. Het oordeel over zijn causerieën is te goed gevestigd, dan dat aan een banaal woord van lol onzerzijds behoefte zou zijn. Maar hem openlijk onzen dank te betuigen is een plicht, dien wij gaarne vervullen". De generaal-majoor A. J. W. van der Schrieck, commandant der 3® divisie infanterie, vergezeld van den kapitein van den generalen staf Van Eybergen, arriveerde gisteren te Vlissingen, en houdt heden eene inspectie over het 4e bataljon, 3e regiment nfanterie aldaar. Volgens het Vad. zullen verschillende geldschie ters in Indie hunne relaties met eenige suikerfa brieken, waaronder gouvernements-eontracten, met opoffering van eigen vorderingen afbreken en staat het te vreezen, dat meerdere zullen volgen. Volgens de laatste telegrammen is op Java suiker voor 7i afgedaan. De toestand is letterlijk onhoudbaar geworden. Het Bataviaasch Nieuwsblad vindt in al de beweging, die de groote pers in Nederland maakt over het gebeurde te Tjomas, aanleiding tot deze opmerking „De wijze, waarop deze aangelegenheid door de Nederlandsche dagbladpers is behandeld, doet ons vermoeden, dat ze in Nederland veel grooter proportiën schijnt aan te nemen, dan hier in Indië het geval is of geweest is. Hier is de zaak eenvoudig uit. Daar schjjnt ze pas te beginnen." Door den minister van koloniën is de mijn ingenieur A. Stoop, thans met verlof in Nederland, belast met eene zending naar de Vereenigde Staten en Canada, teneinde eene volledige studie te maken van de Amerikaansche petroleum-industrie, met het oog op de meer en meer veldwinnende overtuiging, dat in onzen Indischen Archipel, met name op Java en Sumatra, rjjke aardoliebronnen kunnen ontsloten worden. Bij het examen in het Fransch zjjn te Utrecht O. a. geslaagd de heeren H. Meyler te Middelburg en J. de Meijer te Aardenburg. De tweede onderwijzersvergadering in het arrondissement Axel werd Vrjjdag te Axel gehou den in het logement Het gulden Vlies en bijgewoond door 27 leden. Er werd beslotendat de feestvergadering dit jaar den 12 Oct. te Hulst zal gehouden worden dat op die vergadering een mondelinge en eene schriftelijke wedstrjjd zal g'ehoudenworden en dat de commissie van beoordeeling zal bestaan uit de heeren; Vooren te Terneuzen, Jansen te Grauw en Imandt te St. Jansteen. Vervolgens gaf de heer Vooren eene verhandeling over den aard en de inriohting van de Levensver zekering en het ondersteuningsfonds van het N. O. G. en leidde de heer Klaassen het vraagpunt: Be vertelling in dé school en de heer Van Wijngaarden De paedagogiek als examenvak geschraptin. Te Leiderdorp heeft gisteren gepreekt de ring- predikant Klercq, van Koudekerk. Het rijtuig waarin hij kwam, was geëscorteerd door huzaren. Rijkspolitie was in en infanterie bij de kerk opgesteld. Er waren vele nieuwsgierigen bij, weinig hoorders in de kerk. De godsdienstoefening werd niet gestoord. De heer Klercq vertrok op dezelfde wijze als hij gekomen was. De infanterie is na de godsdienstoefening ingerukt; de mare chaussees en de politie bleven. Het bezoek der jagers-verkenners van Gent. Men schrijft ons uit Vlissingen Gisteren bracht een gedeelte van het Gentsehe korps Chasseurs éclaireurs, begeleid door het mu ziekkorps, het vroeger aangekondigde bezoek aan onze gemeente. Van den toren dor St. Jacobskerk, van het stadhuis, alsmede van onderscheidene particuliere woningen wapperde de nationale vlag. Te 12 uren voerde de provinciale stoomboot de ongeveer 100 in uniform gekleede jagers-verkeuners, vergezeld van hun kapitein-commandant, den heer Van Hove, en onderscheidene dames aan de ponton, waar eene commissie van officieren der dienst doende schutterij de reizigers ontving. Van daar werd naar den Koningsweg gemar cheerd, waar het muziekkorps der Vlissingsche schutterij de bezoekers met de Brabanconne be groette, wat door de Belgen met het Nederlandsche volkslied werd beantwoord. Nadat halt was gekominandeerd, werd over den troep eene inspectie gehouden door den majoor- garnizoens-commandant, den heer HakBtroh, en den majoor-commandant der dd. schutterjj Jos. van Raalte en werden intusschen eenige muziek- nommers uitgevoerd. De beide muziekkorpsen stelden zich daarna aan het hoofd van den stoet en deze begaf zich, na de voornaamste straten te zijn doorgegaan, naar het Grand-Hotel op de duinen. In de Kurzaal hield de heer Jos. van Raalte eene toespraak »Het is mij" zeide de commandant der Vlis- singsche schutterij »een buitengewone eer u welkom te mogen heeten op Nederlandsch, op Vlissingsch grondgebied Uwe vreedzame komst in volle wapenrusting in een vreemd land is een heerlijk teeken des tjjds. Het bewijst de goede verstandhouding van twee naburge rijken, wier bevolking, eenmaal vereenigd, na ruim een halve eeuw nog bezield is van broederliefde De Noord- en Zuid-Nederlanders hebben steeds sympathie voor elkander gevoeld en getoond. De samenkomst van ons beider vorsten leverde daarvan het grootste bewijs. Nimmer, zoo ik mij niet bedrieg, doch zeker zelden na 1830 kwam er een militair korps in vredestijd van een dier landen in het andere en ik moet daarom uw bezoek aan Vlissingen be schouwen als een heugelijk feit in de geschiedenis der beide volkeren van Noord- en Zuid-Neder land. Ik roep u daarom te krachtiger een hartelijk welkom toe en ik wil daarbij den wensch uit spreken, dat wanneer ooit hetgeen God ver hoede de beide landen zich zouden moeten wapenen en vereenigen tot eene minder vreedzame samenkomst, dat zij dan nooit tegen doch met elkander zullen strjjden voor beider onafhankelijk heid, die ons allen zoo dierbaar is. Moge uw bezoek alhier steeds in aangename herinnering blijven en moge het België en haar vorstenhuis steeds welgaan. Ik stel u voor met dit glas de gezondheid te drinken van uwen koning Leopold II en zijn koninklijk huis, alhier door het Gentsehe corps jagers-verkenners vertegenwoordigd Na het eindigen dezer toespraak, die met de grootste toejuichingen werd ontvangen, nam de kapitein-commandant, de heer Van Hove, het woord. Mjjne heeren" zoo sprak hij. Het is, meenen wij, voor de eerste maal dat een regelmatig samengesteld deel van de Belgische burgerwacht het Nederlandsch grondgebied komt te betreden. Het is eene daadzaak die van gewicht is. Oude veeten hebben tusschen ons bestaan. Zij zijn vergeten. Zjj hadden overigens geene diepe wortelen geschoten. Nederland en België zijn geschikt om in nauwe broederbanden te leven. Van onzen kant der grenzen is het algemeen de openbare wil. Wij zien voor onze oogen, dat van deze zijde dezelfde gevoelens heerschen. Koning Willem en koning Leopold waren de echte tolken van hun volk, wanneer zij elkander die plechtige bewjjzen van wederzjjdsche vriend schap gaven, die ons van vreugd deden trillen. Ieder van ons vervult eenen vaderlandschen plicht, wanneer hij zoekt de banden der vriend schap tusschen Nederland en België enger aan te sluiten. 't Is die groote plicht, welken wjj hier vervullen en aan deDwelke wjj nooit zullen te kort bljjven". Hierop weerklonken fanfares en werden nogmaals de beide volksliederen ten gehoore gebracht, ter- wjjl de heer Van Raalte aan mevrouw Van Hove een schoone bloemruiker bood. Deze beleefdheid bleef niet onbeantwoord, want onmiddelljjk werden gracieuseljjk door de Belgische bezoekers twee prachtige bloemtuilen met keurige breede linten, waarop met gulden letters stond gedrukt De jagers-verkenners van Gent aan Mevrouw Van Raalte en op de andere aan Mevrouw Winkelman aan die dames geoffreerd. Onnoodig te melden dat deze verrassing algemeen waardeering en toejuiching vond. Hierna bezichtigden de vreemdeliögen het hotel, waar zich vele bezoekers zoo van hier als van Middelburg hadden verzameld. Eerst te 3 uren kon de matinée aanvangen. Zij, die zich daar door teleurgesteld gevoelden, vonden in de schoone muziek echter eene ruime vergoeding, want de jagers-verkenners toonden zich meester van hun instrumenten en brachten het programma met een nauwgezetheid en samenwerking ten gehoore, die algemeen bewondering wekten. Te ruim 5 uren was de matinée geëindigd. De majoor-commandant Van Raalte dankte het mu ziekkorps voor de flinke uitvoering en het groote kunstgenot, dat zoo belangeloos ten beste was gegeven, en overhandigde aan den heer Van Hove, als commandant van het korps, een zilveren ge denkpenning, waarop in relief het Vlissingsch wapen verguld was afgebeeld met de woorden er op gegraveerdvan den majoor-commandant der dd. Schutterij te Vlissingen en aan den anderen kantHerinnering aan het bezoek van het corps jagers-verkenners te Gent 8 Augustus 1886. Hierna werd door den heer Van Raalte de heer J. Hobein, die in uniform, de borst met orde- en eereteekenen versierd, in de Kurzaal aanwezig was, aan den heer Van Hove voorgesteld en dezen tevens het heldenfeit van Hobein medegedeeld. Hartelijk schudde de heer Van Hove den grijzen Hobein de hand, dezen gelukwenschende m >t zjjne tegenwoordigheid bjj de toenemende verbroedering van Nederland en België. Na nog een kjjkje in de stad en een bezoek aan den zeeboulevard werd de terugweg naar de pon ton aangenomen, waar de provinciale boot gereed lag om de reizigers waer naar Terneuzen terug te brengen. Met een: leve Holland leve België, afgewisseld door de beide volksliederen, werd van beide zjjden afscheid genomen, terwijl de verzekering gegeven werd dat de 8e Augustus zoowel in Gent als te Vlissingen niet licht vergeten worden zal. Het verkeer tusschen Middelburg en Vlissingen was zoo druk dat verschillende personen, die aan de tusschenatations den tram wilden nemen, geen plaats konden vinden. Middelburgsche jongens Zooals ge zult hebben gelezen of zooals men u heeft verteld, zal in de eerste heltt van September alhier, van wege de vereeniging Uit het volk Voor het volk, een vliegerwedstrijd worden gehouden. Dat is iets nieuws, zoowel voor u als voor bijna iedereen, want nog slechts kort geleden kwam men in Gouda op de gedachte van zoodanigen wedstrjjd en werd daar en in Amsterdam en op mis schien nog enkele plaatsen getoond dat die ge dachte voor verwezenlijking vatbaar is. En zal hier in Middelburg de vereeniging, die reeds zoo menig vermaak u heeft verschaft, succes hebben met dien wedstrjjd? Dat zal van u afhangen. Reeds nu zjjn er jongelui aan het passen en meten, ja aan het plakken zelfs maar de deelneming moet algemeen wezen. Haastige spoed is echter zelden goedoverlegt daarom eerst wat ge wilt, in welke afdeeling ge meedingen wilt, met een fraaien of grooten, vlieger, met een van vreemd model of met een die het hoogst en het stilst staat. En na dat overleg aan 't werk, want de tjjd dien ge hebt is niet te lang; te meer omdat ge niet zoo'n gek figuur moogt slaan als sommige jongens in andere plaatsen, die groote vliegers maakten maar met één groot ge brek nl. dat ze niet opgingen. Een proef dient te voren door u genomen te worden of de balans" goed is en de „staart" zwaar genoeg, om zoo noodig nog verbetering te kunnen aanbrengen. Doet ook niet als een paar jongens in Amster dam, die, naar den grootsten vlieger mededingend, geen rekening hielden met raam of deur en een vlieger plakten zoo groot dat hij niet van de kamer kon. Ge hebt voor de keuze van een vreemden vlieger veel voor boven de Goudsche jongens, omdat ge van hetgeen daar vertoond is gebruik maken kunt; daar waren vliegers in den vorm van een hoed, een ster, een huis, ja zelfs een buffet met eene buffetjuffrouw erin. We kunnen u nog wel andere modellen aan de hand doen. Mannen, vrouwen, paarden of vreemde dieren, rijtuigen, kerken, torens, schepen, stoom- booten, caroussels; in één woord al wat ge ron dom u ziet. De vereeniging rekent er op dat ge met een paar honderd vliegers op het terrein komen zult, dat elke jongen zjjn kunst toonen en wat moois voor den dag brengen zal, terwijl zij van haar kant alles doen zal om den dag van den wedstrijd voor u een feestdag te doen zjjn. We mogen nog niets verklappen, maar dat kunnen we wel zeggen dat er heel aardige prjjzen beschikbaar zullen zjjn voor de winners. En om den prijs en om de eer daarom aan het werk, jongelui. Nog een raad ten slottemaakt liefst twee of drie vliegersdoor een ongeluk of door den wind kan zoo licht er een worden bedorven en gjj hebt dan altijd reserve. De kermis is afgeloopen, de houten of linnen getimmerten zjjn zoo goed als van de pleinen verwjjderd en menige beurs is vrjj wat platter dan in het begin der vorige week. Nu dat is zoo de gewoonte, maar wat niet altijd gewoonte is mag wel vermeld worden nl. dat gedurende deze kermis geen ergerljjke bachanaliën, geen buiten gewone gevallen van dronkenschap waren op te merken. Naar ons toch verzekerd wordt, maakte de politie in de laatste kermisdagen niet meer procesverbalen op dan op gewone Zater-, Zon- of leestdagen. Door de Kurzaal-Vereeniging te Vlissingen is gedurende de geheele volgende week geënga geerd een Weener-dames-orkestom uitsluitend in de Kurzaal concerten te geven. Men zegt dat de uitvoeringen van dit orkest zeer goed zjjn. Woensdag a. wordt te Vlissingen verwacht het Eng. koninkljjke stoomjacht Victoria and Albert, vermoedeljjk met den koning van Portugal, incognito, aan boord. Het Eng. ss. Windsor, van Gent naar Leith, is Zaterdagavond, circa kwart voor elf, tegenover het badhotel te Vlissingen aan den grond gevaren en bljjven zitten tot den volgenden morgen circa half zes, waarna liet met het vloedgetjj zonder assis tentie, met eigen stoomkracht, vlot raakte en de reis voortzette. Werd in ons nommer van Zaterdag gewag gemaakt van vergiftiging van schapen door het eten van purnusbladen, uit Wemeldinge meldt men ons dat aldaar onlangs een geit is gestorven aan de gevolgen van het eten van bloemen, die den weidschen naam dragen van schoenen en muilen. Ofschoon niet alle bloemen vergiftigd zjjn doen toch veehouders goed geen enkele onder het bereik der dieren te brengen. In westeljjk Zuid-Beveland is het blad der paardenboonen zoo zeer door roest aangetast dat de stukken een bruine kleur hebben gekregen. Gelukkig is de peul met haar inhoud ver gevor derd. Vermoedeljjk zal de schade zich tot eene vroege rijpwording bepalen. Bjj denZondag te Zierikze gehouden jaarljjk- schen huishoudelijken schietwedstrijd der schutterjj werd aan den fourier J. van der Kreke, door de officieren en het kader onderofficieren als een blijk van waardeering van bewezen diensten, een ge schenk aangeboden bestaande uit een Zwitsersch klokje met wekker en 2 beelden. Door het bezoek der Chasseurs der Garde Civique van Gent aan Vlissingen ondervond Ter neuzen ook gi teren eenige levendigheid. Bij het wegvaren 's morgens met de versierde provinciale boot, werden ons Volkslied en een paar anders muzieknummers ten beste gegeven, terwijl 's avonds bij het terugkomen het corps al spelende naar het station trok, waar een speciale trein het wachtte. Een groote menigte personen, niet gewoon aan muziek op Zondag door Terneuzen's straten, deed den vreemden bezoekers tot buiten uitgeleide. Terwijl twee jongens zich gisterenvoormiddag in de Keizersgracht bjj de Leliegracht te Amster dam met visschen bezig hielden, bracht een hun ner tot zjjn groote ontsteltenis met de vischhaak het lijk eener vrouw naar de oppervlakte van het water. Door tusschenkomst van de politie werd het bedoelde ljjk van daar weggehaald en als onbekend voorloopig overgebracht naar de Oos terbegraafplaats. De jongen uit Alblasserdam, die, niettegen staande de behandeling van prof. Pasteur, naar aanleiding van den beet eener dolle kat, naar het gasthuis te Dordrecht moest worden overgebracht, omdat zich teekenen van watervrees bjj hem voordeden, is bezweken. In een der wagens van de Haagsche tram verloor een juffrouw een portemonnaie met f 60, die door den conducteur werd gevonden. Spoedig was een en ander weer in 't bezit van de eige nares, die den eerlijken vinder beloonde met een kwartje. Op de Middelburgsche tram deed zich dezer dagen hetzelfde voor. Een portemonnai met ƒ66 was zoek, de eerljjke vinder kreeg een dubbeltje. Zoo ziet men er is nog meester boven meester. Volgens het Hbld. worden er door een zaakgelastigde van den onlangs uit Frankrijk verbannen hertog van Aumale onderhandelingen gevoerd over den aankoop van het buitengoed Elswoud, onder Haarlem. Grietje is dat uren lang wegbljjven, om een fluitbrood Ik heb zoo lang moeten wachten, mevrouw. De bakker was naar Amsterdam, naar het congres. {Historisch.) Te Delft heeft de gemeenteraad, in navolging van den burgemeester van Amsterdam, in de strafverordeningen eene bepaling opgenomen, waarbij het venten en verspreiden van nieuws bladen of andere gedrukte of geschreven stukken langs den openbaren weg wordt verboden en op de overtreding eene boete van 25, of eene gevangenistraf van 3 dagen wordt gesteld met verbeurdverklaring van het in beslag genomene. Dit besluit is genomen vooral op grond dat op een Zaterdag een tweetal colporteurs van Recht v. Allen door een met steenen gewapend publiek werden vereerd, waarbij het aan de politie groote moeite kostte om ongelukkan te voorkomen. „Hier was het dus de partij der orde die met steenen wierp. Hoe de rollen kunnen verkeeren! „In de eerstvolgende zitting van den raad verwacht men een verordening op het werpen met steenen," zegt de Amst. naar aanleiding van dit bericht zeer terecht. De heer Werumeus Buning zal, zegt men, optreden als hoofdredacteur van de Avondpost. Het bericht van de ontvangst te Weesp van eenige plezierreizigers moet verbazend overdreven geweest zijn. Door de plezierreizigers van een voorbijvarende boot werd alleen geklaagd dat zij met steentjes zjjn gegooid. Op verzoek van het hoofdbestuur der Ver eeniging tot bevordering van fabrieks- en hand- werksnijverheid in Nederland heeft de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen besloten aan de leden dier vereeniging, die hare algemeene vergadering te Middelburg gaan bezoeken, op vertoon van een bewjjs van deelneming speciale retourkaarten 1", 2® of 3® kl. in haar binnenverkeer tot Middelburg af te geven tegen betaling van den vrachtprijs voor enkele reis. De retourbiljetten zullen geldig zijn van en met 9 tot en met 12 dezer. Op wensch van keizer Wilhelm zal de honderdjarige sterfdag van Frederik den Grooten den 17 Aug. niet algemeen herdacht worden. Zaterdag trokken ongeveer een 1000 kelners, koks en bedienden uit wjjnwinkels door de straten van Parijs, om voor de bureau's van dienstaan biedingen, door welke zjj naar hun meening bedrogen worden, te manifesteeren. Na eenige arrestanten gemaakt te hebben verstrooide de politie de rustverstoorders, 's Namiddags verza melden dezen zich opnieuw en brachten warme ovaties voor de bureau's van den Cri du Peuple en den Intransigeant. Op last der rechterljjke macht is te Brussel een aanplakbiljet in beslag genomen, waarin de commune verheerljjkt en regeeringloosheid ge predikt werd. Paus Leo XIII is, volgens een bericht aan het Journal des Débals, ernstig ongesteld. Men vreest voor het behoud van zjjn leven. De Russische nota, het antwoord behelzende op de Engelsche nota ter zake van Batoem, zegt dat het Engeland weinig voegt Rusland te ver* wijten het tractaat van Berljjn geschonden te hebben, daar Engeland zelf dit tractaat heeft ge schonden door den vorst van Bulgarije aan te moedigen tot de daden, sedert de Bulgaarsche

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2