Onderwijs. Kerknieuws. Verspreide Berichten, De toestand te Amsterdam. Eenige leden meenden, dat de middelen tot dekking der uitgaaf behooren te worden aange wezen. De St. Ct, bevat een staat van nalatenschappen, berustende bjj de weeskamer te Batavia, waarvan de saldo's, als minder dan 250 bedragende, door de daarop rechthebbenden kunnen worden opge vraagd en ontvangen in Nederland bjj het mini sterie van koloniën. De uitkeering eener nala tenschap zal, wanneer sedert het openvallen daar van geen drie jaren zijn verloopen, niet eerder geschieden dan nadat van het Indisch bestuur bericht zal zijn ontvangen, dat zich nader geone schuldeischers bjj de weeskamer hebben aange meld en het ministerie van koloniën tot betaling van het saldo kan overgaan. Op dien staat komt voor Charles Josephus Govaert geboren 9 Nov. 1839 te Veere, overleden te Weltevreden den 29 Oct. 1881 als gegageerd ziekenvader, tot een bedrag van 43.46. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeen- raad te Kruiningen, Woensdag gehouden, waren 127 stemmen uitgebracht, waarvan 3 van onwaarde Volstrekte meerderheid 63. Hiervan verkregen de heeren J. Wondergem 43, F.V. deGroof 35, D. Blok 24 en J. de Jonge 17 stemmen, terwijl de overige over verschillende personen waren verdeeld. De herstemming tusschen de heeren J. Wonder gem en E. V. de Groof zal plaats hebben den 11 Augustus. Aan het verslag over de inspectie van de Kon. Milit. Academie is het volgende ontleend: De commissie verkreeg den indruk, dat de in wendige tucht zoo goed is als redelijkerwijze bij een dergelijke inrichtiug kan worden verwacht. Het is der commissie aangenaam, te kunnen berichten op grond van in het bijzonder inge wonnen inlichtingen dat het plagen van de jongere cadets door de oudere in den aanvang des jaars door den gouverneur met ernst is tegen gegaan; bijzondere maatregelen behoefden echter niet te worden genomen; een wenk van den gouverneur aan het oudste studiejaar was vol doende. De gebouwen maakten een zeer bevredigenden indruk, maar de ruimte is, vooral wat de leer zalen aangaat, nog al bekrompen. De cantine blijft zeer gunstig werken. Op grond der uitkomsten van het krijgschool- examen herhaalt de commissie, dat het wensehe- ljjk is, verbetering te brengen in den niet wel houdbaren toestand der opleiding van de art.- en genie-officieren. Den indruk, bij de inspectie verkregen, «amen- vattende, zegt de commissie, de verklaring te kunnen afleggen, dat die indruk over 't algemeen gunstig is geweest. Heden morgen had de begrafenis plaats van de ongelukkige slachtoffers der jongste ongeregeld heden. Voor 10 uur moest deze zjjn afgeloopen. Ter voorkoming van tumult was heden nacht hst geheele garnizoen, infanterie, marine en cavallerie in 't geweer. In detachementen waren de troepen verdeeld om 19 posten rondom de drie kerkhoven, te bezetten, en op het eerste teeken aan te rukken. Ook de geheele politiemacht werd over die posten verdeeld. Het transport der 18 lijken, naar de familie woningen, werd, ofschoon vele nieuwsgierigen vóór het gasthuis waren, niet gestoord, waartoe veel bijdroeg dat de lijken niet uit de hoofd poort, maar op handwagens achter uit het ge bouw in de Doelenstraat werden gereden. De wethouder Roëll was daarbjj tegenwoordig. Naar men ons te kwart voor twaalf uur seinde, had er bij de treurige begrafenisplechtigheid geen enkel incident plaats. De menigte was zelfs niet zoo groot als men verwacht had. Reeds denkt men erover om de meeste der 19 posten te doen inrukken. Het grootst aantal lijken werd op het R. K. kerkhof de Liefde ter aarde besteld. Aan het grootste deel onzer geabonneerden deel den wij het bovenstaande hedenmiddag per bulletin mee). In een uitvoerig schrijven uit Amsterdam aan de N. R. Crt wordt beweerd, dat, hoe oogen- schjjnlijk kalm de Jordaan ook moge wezen, die kalmte zich toch niet dieper dan tot de opper vlakte uitstrekte. De agenten van politie, die zooveel mogeljjk twee aan twee hunne ronden verrichtten, stonden voortdurend bloot aan be leed igingen en bedreigingen, en er moet veel zelfbeheersching toe noodig zijn, om ingevolge het gegeven consigne te dulden, wat anders de politie-agent zich niet zou kunnen laten aanleunen. Een paar malen was de schrijver er getuige van, dat mannen en vrouwen met gebalde vuisten den voorbjjgaanden agenten toeriepen, dat hun laatste uur geslagen was. Begeeft men zich met lieden op de straat in gesprek, dan zijn uitingen van woede en verre gaande bitterheid schering en inslag; dan hoort men de militairen en de politie voor moordenaars uitmaken, en worden de meest overdreven tafe- reelen ontrold,die verblinding en geheele afwezigheid van kalmte slechts kunnen doen ontstaan in het brein van menschen, die van nature reeds neiging bezitten om zaken overdreven voor te stellen. Welk een vooruitzicht als eenmaal de politie weër aan haar lot is overgelaten en de militairen haar niet meer bjjstaan Eortujjn, die gisteren gearresteerd werd, heeft bekend het opruiend bulletin te hebben uitgegeven, doch onbewust daardoor de wet overtreden te hebben. Hjj zal echter toch vervolgd worden op grond van art. 91 en 102 van het strafwetboek. (Art. 91 straft den aanslag of samenspanning om burgeroorlog te verwekken of verwoesting, moord en plundering te weeg te brengen, terwijl art. 102 de openbare opruiing daartoe, bij monde of geschrifte, stafbaar stelt.) Het bewuste bulletin zou gedrukt zijn, zegt men op de drukkerij Exelsior te 'sGravenhage, waar het socialistische orgaan wordt gedrukt. Hedenmiddag werd ons nader geseind Van het vervoer der ljjken uit het Gasthuis naar de familiewoningen werd weinig notitie genomen. In de straten, waaruit de dooden zouden worden begraven, de Wester-, Linden- en de Anjeliersstraten, het hart der Jordaan, waren veel nieuwsgierigen, wier taal echter niet bitter was. Half acht kruisten drie lijkstoeten op de Noorder- markt elkaar; zij werden door vele nieuwsgieri gen gevolgd, in sombere groepen verdeeld, die groote stilte in acht namen. Op het Oosterkerk hof werden begraven Pakkoo, juffrouw Jansen, Tjaden, Van Munster en Van Dijk, wien vele socialisten volgden en waarbjj een partijgenoot het woord voerde, die tevens twee kransen op het graf neerlegde. Op de andere begraafplaatsen had geen enkele ovatie plaats. Op het Roomsch katholiek kerkhof De Liefde werden bijgezet Pijn, Steenkamp, Witte, Helsloot, Uelman, Phennegers en Greuter, op c,e Wester begraafplaats Wezselsz, Riet, Ehlebracht, en Koert3. Al de genoemden werden uit de familiewoningen vervoerd, terwijl Penning, Beuning, Petersen en Behrens van gemeentewege uit het gasthuis werden teraarde besteld. Niets verstoorde de droeve plechtigheid. Te half twaalf uur was alles afgeloopen. Be halve van de Noordermarkt en de hoofdwacht op den Dam rukten de militaire posten te 1 uur in. Moge dit het slot zijn van het droevig drama. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de meisjesschool voor U. L. onderwjjs op de Scheep makershaven te Rotterdam komt als no. 1 voor mej. M. E. van Hoek te Middelburg. Te 's Gravenbage werd de akte voor hoofd onderwijzer o. a. verkregen door den heer A. J. P. Mazure te Rotterdam. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Aalsmeer door ds Geselschap van Axel. Het concert, aanstaanden Zondag in het Schut tershof alhier te geven door de koninkljjke zang- vereeniging Les Artisans réunis van Brussel, onder leiding van den heer Goessens, belooft een buiten gewoon kunstgenot. Het programma vermeldt Les Emigrants Irlan- dais, het Choeur de pétérins uit Tannhauser, een wals, Germinal, le Tyrol en Pe'pita. De lage entréeprjjs, ƒ0.49 voor een heer en ƒ0.25 voor eene dame, behoeft niemand terug te houden om de met den eersten prijs in Luik, Namen, Amsterdam en Arras bekroonde zangers te gaan hooren. Iemand hier ter stede, die jaren geleden het ongeluk had een zijner beenen te breken, waar door dit moest afgezet worden en door een houten been vervangen, trof heden het noodlot dat hij ook zijn arm brak. Donderdag werd te Heinkenszand in publieke veiling te vergeefs ten verkoop aangeboden eene herberg met vergunning. Boven den inzet van ƒ1000 werd geen enkel bod gedaan, niettegen staande het pand is bezwaard met een hypotheek van 1200. De kersenoogst is naar men ons uit Beveland meldtzoo goed als geëindigd; dit be merkt men bijna ieder oogenblik, daar telkens als een boomgaard geledigd isdelaatste mandjes, met groen en bloemen getooid, onder gezang naar huis worden vervoerd. De pachters zullen wel reden hebben* tot tevredenheid gedurende eene week in den kersentijd waren de prjjzen, laag, doch in de laatste dagen zijn die wêer aan merkelijk gestegen. De gansche kersenoogst gaf weer aan vele handen werk en verschafte een goed dagloon. De raad van RillandBath heeft een adres gericht tot den Min. van W. H. en N. waarin verzocht wordt, om, ten einde het gevaar voor de reizigers met den trein tot een minimum te ver minderen, een andere plaats te geven aan de sta tionsgebouwen. De reizigers moeten nu over de rails om het station te bereiken. In de Donderdagavond te Wolfaartsdijk gehouden raadsvergadering zijn, ter voorziening in de vacaturen van het college van zetters ontstaan door periodieke aftreding, de twee volgende voor drachten opgemaaktC. van Damme (aftr.) en P. Koeman Jr.; en 2° M. Machielse (aftr.), G. Slabbekoorn. Een verzoekschrift van enkele bewoners van Oud-Sabbinge tot plaatsing van een straatlan taarn in het Slob aldaar, werd terzijde gelegd, omdat het niet gezegeld was. De gemeenterekening en die van het burg. armbestuur, beide over 1885, en de begrooting van laatstgenoemd college voor 1887 werden in handen eener commissie gesteld. Verder werd eenigen ingezetenen verminde ring of ontheffing verleend van hun aanslag in den H. omslagen zijn eenige besluiten genomen betreffende zaken van meer huishoudeljjken aard. Op de Woensdag door de aandeelhouders in de meestoot De Eensgezindheid te St. Annaland gehouden jaarvergadering bleek uit de mededee- lingen van den boekhouder, den heer W Pape, dat van de teelt 1885/86 zjjn gereed 49293 K. G. hard goed, 15209 K. G. racine en ruim 6000 K. G. muilen, terwjjl 825 K. G. muilen werdeD overge werkt. De reedhuur van 1885/86 bedroeg 4113,13§. Onder de posten van uitgaaf komen o. a. voor belastingen 108,17brandstoffen 577,40 werkloonen van het stoof volk (droger, maler, onderman, vierdeman, machinist, op- en afdoener) 1325,75ambachtslui 607,71§ enz. De rekening van ontvangsten en uitgaven sloot met een goed batig slot. De behandeling van een j paar voorstellen, tijdens de vergadering ingediend, werd tot later uitgesteld. Boekhouder voor de volgende teelt 1886/87 is de portionaris de heer D. den Engelsman. Een jongmenseh, cadet aan de milit. acade mie, thans te Tholen, heeft een bootje vervaar digd, welks gewicht 23 kilo bedraagt. Het is 3,20 meter lang en 39 centimeters breed, terwijl de hoogte 14 centimeters bedraagt. Van binnen vormt het een rechthoek, ter lengte van 1,50 meter, die voorzien is van 2 punten; de voorste punt heeft eene lengte van 1,16 meter, de ach terste 0,60 meter. Het geraamte bestaat uit ruwe, zeer dunne planken en is geheel met geolied katoen bekleed. Donderdagmiddag werd het in het bijzijn van zeer vele belangstellenden te water gebracht, waarop bleek dat het bootje aan alle eischen voldoet en door middel van een pagaay zeer snel het water doorklieft. Morgen wordt er te Amsterdam weer geen beurs gehouden. De Qui vive heeft de zeereis tot Blankenberghe gemaaktgisterenavond te 6 uren kwam wij meldden het reeds in een deel onzer oplaag van gisterende moedige De Wogan met zijn huikje er aan. Naar men meldt is de stempeling van effecten, aan het zegelreeht onderworpen, zoo goed als geëindigd, en bedraagt de ontvangst ongeveer 150.000. De justitie te Maastricht moet een stap nader gekomen zijn tot de ontdekking van den moordenaar van vrouw Claessens. Er hebben zich nl. bij haar twee militairen aangemeld, die verklaren, in den avond van den moord, 14 Juni 11., omstreeks halt 12, den verdachten Van D. in de nabjjheid van de plaats, waar de verslagene werd gevonden, gezien en éen hunner zelfs vuur voor zijn sigaar van hem ontvangen te hebben Van D. zou toen ook gevraagd hebben, of de beide militairen, die van twee meisjes vergezeld waren, lang daar in den omtrek zouden vertoeven. Ondanks deze pertinente verklaring, houdt Van D. vol, dien avond daar niet geweest te zijn, maar zich tot 12 uren in het stadspark te hebben op gehouden. Zooals men weet is Van D. de zwager der ver slagene, die haar voor 100 in een begrafenisfonds had verzekerd. Woensdagavond ontstond te 's Gravenhage kwestie tusschen een paar mannen, die den geheelen dag vreedzaam gehengeld hadden en, bij het scheiden van de markt, verschil kregen over de verdeeling van de gevangen visch. De hengel roeden, waaraan men menig vischje uit het riet had opgehaald, diende als wapen om aan de woorden kracht bij te zetten en toen zij in splinters waren omgezet werd de geschubde buit, bestemd om moeder de vrouw eenigszins „in haar knol lentuin te brengen," gebezigd als projectielen om elkander naar het hoofd te werpendaarop volg den kanes en veldflesch en toen eindelijk alles kort en klein geslagen was, kwam een verzoening tot stand en ging men de zaak, in een nabijge legen herberg, geheel en al wegspoelen. Te Breda is de gasprjjs op 7 cent per M3 gebracht. De gasfabriek te Dordrecht leverde over 1885 een batig saldo op van 25.847. Ter hoogte van Praneker sprong dezer dagen een man uit Leeuwarden uit eën in volle vaart zijnden spoortrein, om zijn hoed, die afwoei, te halen. Hij brak daarbij een been. Wij ontvingen een geschrift onder den titel een revolutie in stoommachines. Daarin wordt de uitvinding besproken van den Engelschen inge nieur Merchant, die in hoofdzaak hierop neerkomt, dat dé stoom, na zijn gewoon werk te hebben volbracht, in plaats van verloren te gaan, opnieuw naar den ketel wordt gebracht 1/3 gecondenseerd en 2/3 in natura. Het geheel is een samenvoeging van stoom, gecondenseerd water en lucht, en langs dezen weg wordt het fameuae resultaat verkregen. De verloren warmte en stoom terug zijnde in den ketel doet dadelijk hare werking opnieuw daar is geen merkbaar verlies van water en het gebruik van brandstof is dientengevolge zeer gering. De groote besparing van brandstof is natuurlijk voor den uitvinder het voornaamste gedeelte; echter heeft hij ook nog andere voordeelen verkregen. Bijvoorbeeld de slijtage van den stoomketel is beduidend minder en zij zal twee tot driemaal langer standhouden dan een ge. wone, aangezien deze altijd actief werk doet. Geen water is er meer noodig tot aanvulling, wanneer eenmaal de ketel gevuld is. De herhaalde verhitting van water tot stoom, dat bij gewone ketels plaats heeft en tengevolge waarvan over ver warming ontstaat, waarbij het inwendige alsook het uitwendige van den ketel slijt, heeft thans geen plaats en het ketelsteen, dat bij andere ketels zulk een grooten invloed heeft, wordt ook bij de Merchant-machine in den ketel onmogelijk. Door belanglooze, onafhankelijke en kundige ingenieurs zijn uitstekend geslaagde proeven genomen. De besparing wordt geschat op 80 pet. der brandstof. Yoor Nederland en de Indische bezittingen is door den uitvinder aangesteld, als eenig agent, de heer A. Sterkman, directeur der Green's Ven tilating Company te 's Hage. Een dronken man te Amsterdam wilde met een bjjl het monument op den Dam omhakken. Natuurljjk werd hij in zijn heldhaftig voornemen verhinderd. Door een nachttrein van de Gooische stoom trammaatschappij is de chef van dienst dier maat schappij overreden. De man was terstond een ljjk. Door den minister van waterstaat is op het adres der Ned. Vereeniging tot bevordering van de Zondagsrust geantwoord, dat er geen bezwaar bestond om brieven of stukken, waarop duidelijk vermeld staat „niet bestellen op Zondag", tot den volgenden dag te laten liggen. In verband met de postwet en ook ter wille eener goede admi nistratie kon echter geen hooger port voor de op dien dag bestelde brieven en stukken worden berekend dan het tarief veroorlooft. Een geheimzinnige gebeurtenis meldt men uit New-York. De scheepvaartmaatschappij van Coney Island had een pleiziertocht georganiseerd ter eere van den Bazilaanschen prins don Antonio. Toen de reizigers 's avonds terugkeerden ontdekte men in de kajuit een flesch met een verlichte massa, die men dadelijk over boord wierp. De schrik onder de pasagiers was groot. Men weet niet of men met een misplaatste grap dan met een misdaad te doen heeft. De directeur der maatschappij verzekerde te voren een anonymen brief ontvangen te hebben hem waarschuwend, dat, daar hjj een der ver tegenwoordigers den tyrannie een feest aanbood, de wraak hem zou achterhalen. De brief was geteekend: Op bevel van het comité der sociale revolutie. De berichten uit Labrador luiden verschrik kelijk. Ongeveer 12000 personen, door sneeuw en ijs ingesloten, dreigt een wisse dood. Vele beren maken het land onveilig, terwjjl de Indianen hun doode makkers opeten. De koude is veroor zaakt door massa's ijs die uit het Noorden zijn komen aandrijven en zich aan de kust opgestuwd hebben. De dwerg Abdoerrahman, 60 centimeter groot, is in Parjjs en heeft een audiëntie bij den president der republiek gevraagd. Abdoerrahman, 52 jaar oud, ieefde langen tijd in Konatantinopel als hofnar van den sultan Abdoel-Aziz, die hem tot pacha benoemde. Na diens dood vluchtte hij naar Perzië, bleef daar geruimen tijd en leefde sedert dien in Petersburg. Men hoort dikwijls onbegrijpelijke staaltjes van Pransche oppervlakkigheid; een merkwaardig voorbeeld levert daarvan Le Matin, journal abso- lument indépendant. In een artikel over de gebeur tenissen te Amsterdam worden Hollandsche en Deensche politieke toestanden wonderlijk dooreen gehaspeld. De tweede kamer verkeert in openlijk verzet tegen de regeering, de heer Berg, voorzitter van het Folkething is uit de gevangenis ontslagen en dit alles noemt de Matin des te treuriger, omdat de hooge leeftijd van koning Willem III en diens zwakke gezondheid voor grooter moei lijkheid doen vreezen. Bovendien meent het Fransche blad kan wel eens, wanneer de Amster- damsche onlusten zich uitbreiden en de bejaarde koning in dien tijd stierf, een zekere machtige buurman tusschenbeide komen en onder voor wendsel van de rust te herstellen, nog eens de landkaart van Europa te zjjnen gunste ver anderen. De redactie van het weekblad Floralia (uit gever Willem van Gorcum te Assen) looft uit eene groote zilveren medalje of een kunstvoorwerp van zil ver voor een populair geschreven werkje ter behan deling van die minder algemeene inlandsche plan ten, welke om hare bloemen of bladeren waardig zijn, voor de cultuur in potten te worden aan gekweekt. Het werkje moet gedrukt ten minste een omvang van 20 pagina's beslaan en mag 30 pagina's niet te boven gaan en op bevattelijke wjjze aangeven 1° den wetenschappelijken en meest algemeenen inlandschen naam2° beschrijving der plant en opgave, waarom zij voor de cultuur is aan te bevelen 3° waar de plant te vinden is (in bos- sc'nen, in weilanden, op djjken enz.) en de kweeking. Het werkje blijft het eigendom van den schrjjver, die echter direct na de bekrooning tot de uitgave bij een door de redactie aan te wijzen uitgever, moet besluiten. De antwoorden moeten voor 1 Januari 1887 bjj de redactie zijn ingeleverd. Eene jury van drie personen, buiten de redactie om, zal de antwoorden beoordeelen. De namen der jury leden zullen later worden bekend gemaakt. Te Rotterdam hadden Dinsdag aan de Binnenha ven, op het terrein der handelsinrichting Feyenoord, de officieele proefnemingen plaats met een nieuwen kolentip, die door de firma Armstrong te New castle vervaardigd is, naar aanwijzingen van den heer De Jongh, directeur der gemeentewerken te Rotterdam. Het doel met deze kolentip is de inlading van den geheelen inhoud van een waggon binnen enkele minuten. Deze proef is uitstekend geslaagd. De lossing van éen waggon, met inbegrip van wegen en weder nederlaten van het platform, vor dert slechts vijf minuten, zoodat, wanneer bijv. evenals bij de Forto, die men thans laadt, het geval is, een schip 1.000.000 kilo (100 waggonla- dingen) kolen inneemt, de geheele lading door middel van den kolentip slechts 8 uur en 20 minuten duurt. Maandag is voor de rechtbank te Preiberg het proces tegen de Duitsche rijksdagafgevaardigden Bebel, Volmar, Viereck en anderen begonnen, allen beschuldigd van deelneming aan geheime socialis tische vergaderingen. De ambtenaar van het open baar ministerie eischte schuldigverklaring, terwijl de verdedigers voor vrjjspraak pleitten. Het vonnis zal volgens de Kreuzztg den 4en Aug. geveld worden. Het hof van gezworenen in Henegouwen heeft uitspraak gedaan in de zaak der vernieling van de gasfabriek te Roux, tijdens de ongeregeld heden in Maart. Vier der beschuldigden zijn vrijgesproken, terwijl veroordeeld zijn: twee tot levenslangen dwangarbeid, twee tot 15 en drie tot 12 jaren dwangarbeid; éen tot 10 jaar, twee tot 5 jaar en zeven tot 3 maanden gevangenisstraf. Vorst Bismarck zal op zijn reis naar Gastein een bezoek aan den prins-regent van Beieren te Munchen brengen. Volgens de jongste ontdekkingen is het boycotten van zeer ouden datum en vindt men er reeds voorbeelden van in de heilige schrift. Eigen lijk is het boycotten uitgevonden door Balak, koning van Moab, en het eerst toegepast op de Israëlieten. Immers Balak sprak en zeide van de joden»Komt en vervloekt dit volk", waarop de profeet Balaa denm zijnen gebood geen handel te drijven of geenerlei gemeenschap te hebben met de joden. Doen de Ieren niet hetzelfde tegenover de landeigenaars? Men ziet weder de waarheid van Salomo's woorder is niets nieuws onder de zon. Twee officieren van het garnizoen van Tirlemont (Thienen) hebben Woensdag in de nabijheid van Luik geduelleerd. De eene is gedood. Het bericht omtrent mUe Van Zandt bljjkt zeer overdreven te zijn. De zieke neemt integen deel in beterschap toe. In de provincie Madras is een Indische schouwburg afgebrand. Het aantal dooden be draagt 100, vele personen werden verder gekwetst. Hoewel de toestand van Liszt met het oog op zijn hoogen leeftijd ernstige bezorgdheid inboe zemt, is men niet zonder hoop op beterschap. Maandag woont de kroonprins van Duitsch- land de voorstelling van Parsifal te Bayreuth bjj om zich daarna naar Heideloerg te begeven ter deelneming aan de universiteits-feesten. Uit Madrid meldt men, dat aan het handels» tractaat met Engeland de koninklijke bekrachtiging is verleend. De conventie zal waarschijn ljjk den 15en Augustus in werking treden. De al te ijverige reactionnaire minister van onderwijs in Oostenrijk, de heer Gautsch, ligt overhoop met de universiteit in Weenen. Voor eenigen tijd diende hjj een professor aan de Lemberger akademie een berisping toe, wjjl deze een liberale voordracht in het bjjzjjn van twee bisschoppen had gehouden, en onlangs gispte hjj

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2