Qaderwijs. - Kerknieuws Verspreide Berichten, „Hy mag de gebouwen en terreinen, waaraan tjjdelyk geene behoefte is, voor de in het eerste lid genoemde industrie ook bezigen voor opslag van goederen". Art. 5. Binnen drie maanden nadat deze over eenkomst door de wetgevende macht is goedgekeurd worden alle op den erfpachtsgrond aanwezige ge houwen, getimmerten en vaste inrichtingen (uit genomen het droogdok) door twee, van weerszijde een, benoemde deskundigen opgenomen en stuk voor stuk nauwkeurig beschreven. Deze beschrijving vermeldt ten aanzien van elk gebouw, getimmerte of vaste inrichting, den aard de hoofdafmetingen en de bouwstoffen (wijze van constructie) en bovendien ten aanzien van elk vast werktuig het vermogen. By deze beschryving worden plattegrondstee- keningen gevoegd, waarop de gebouwen, getim merten en vaste inrichtingen zijn aangeduid met de nommers, waaronder zij in de beschrijving voorkomen. Blijft een der partjjen, na daartoe bjj deur- waardersexploit, te zjjn aangemaand, in gebreke de benoeming binnen eene maand na dat exploit te doen, dan geschiedt de benoeming van den deskundige der in verzuim zjjnde partij door den kantonrechter, binnen wiens rechtsgebied de ge meente VliBsingea is gelegen. Artikel 6. Het laatste lid van art. 10 van voormeld erfpachtsontract vervalt. De staat neemt over: lo voor het volle bedrag der in de tweede alinea van dat artikel bedoelde schatting a. de gebouwen, getimmerten en vaste inrich- tingen, omschreven in de bij art, 5 van deze over eenkomst bedoelde beschrijving, die bij het eindi gen der erfpacht nog aanwezig zijn en met de beschryving overeenkomen, ook al zijn zij geheel of gedeelteljjk vernieuwd; 1). de overige bij het eindigen der erfpacht aanwezige gebouwen, getimmerten en vaste inrich tingen, die met voorafgaande goedkeuring van den minister van financiën en overeenkomstig het door den minister goedgekeurde plan gemaakt of gewijzigd zijn voordat de erfpacht is opgezegd. 2o voor vijf en zestig procent der in de tweede alinea van artikel 10 van voormeld erfpachtscon tract bedoelde schatting: de gebouwen, getim merten en vaste inrichtingen, die in de bij art. 5 van deze overeenkomst bedoelde beschryving niet omschroven en zonder voorafgaande goedkeuring van den minister van financiën of met afwijking van het door hem goedgekeurde plan, maar voor dat de erfpacht is opgezegd, gemaakt zijn, ook al dienen zjj ter vervanging van gebouwen, getim merten of vaste inrichtingen in die baschrjjving voorkomende, Art. 7. Hetgeen de schatting der sub 1°. van het vorig artikel bedoelde gebouwen, getimmerten en vaste inrichtingen, gevoegd bij het ''5/J00 van de schatting der sub 2°. van dat artikel bedoelde gebouwen, getimmerten en vaste inrichtingen meer bedraagt dan de in alinea 1 van artikel 10 van hét erfpachtscontract bedoelde schatting (ƒ200.522)/ wordt door den staat aan den erfpachter bjj betaald. Daarentegen betaalt de erfpachter aan den staat hetgeen laatstgenoemde schatting meer bedraagt dan die der sub lo. van artikel 6 bedoelde ge bouwen, getimmerten en vaste inrichtingen, gevoegd bjj het "/ioo van d0 schatting der sub 2o. van dat artikel bedoelde gebouwen, getimmerten en vaste inrichtingen. De betaling geschiedt binnen zes maanden nadat de uitslag der in alinea 2 van artikel 10 van het erfpachtscontract bedoelde schatting bekend is geworden. Art. 8. Art. 13 van meergemeld erfpachtscon tract vervalt en alzoo tevens de aanhaling daarvan in artikel 14 van dat contract. In geval van vervallenverklaring van de erfpacht krachtens artikel 12 van het erfpachtscontract, of in geval van ontbinding der overeenkomst van erfpacht op grond van artikel 1302 van hetBur- gerljjk Wetboek, heeft de staat, mits hij zich daaromtrent binnen eene maand na de vervallen verklaring of ontbinding verklare, de bevoegdheid en deftiger dan in onzen tjjd. De gerechtszaal was een groot vertrek, met marmeren zuilen, gewelfd en geschilderd, somber en grcotschzjj was gevuld met een opeengepakte volksmenigte er was een geur van hooi, knoflook, pjjpen, die snel in de broekzakken gestopt waren, van onge- wasschen menschen, die in het gedrang en in de warmte uitwasemden. De rechter zat er met zjjne ambtenaren, een renaissance gestalte met zjjn vierkante zwarte muts en zwarte toga. De beschuldigde zat in het hok voor de ge vangenen bestemd, bewaakt door karabiniers en gevangenbewaarders. Gesualdo keek even naar binnen door een deur en bleet toen met een geruisch in zijne ooren als van een onstuimige zee en een gevoel van doodeljjke zwakte over zich in de voorkamer, waar een weinig versche lucht van de trap in kwam, staan om te wachten totdat zjjn naam opgeroepen werd. Het verhoor begon. Alles was hetzelfde als bjj de het voorloopig onderzoek, dat aan haar in hechtenisneming was voorafgegaan. Dezelfde ver klaringen als toen werden afgelegd. Maar in dien tusschentjjd waren de lieden van Marea veel vergeten en voegden er dus iets van hun eigen vinding bij om de leemten aan te vullenover het geheel echter was het getuigenis hetzelfde en werd even onsamenhangend met de zelfde onver- 8chilligheid voor de feiten afgelegd, die den Ita- liaanschen geest kenmerktterwjjl de rechter uit gewoonte, met onfeilbare knapheid, het kaf van het koren weet te scheiden en met bewonderens waardig geduld de slingerpaden en de nevelachtige Tsrbeeldicg der boeren, die bjj "onder vraagt, volgt. in den eigendom to treden van alle voor den erfpachter gestelde gebouwen, getimmerten en vaste inrichtingen, in welk geval de bepalingen toepasselijk zijn, bij de drie eerste alineas van artikel 10 van het voormelde erfpachtscontract en bjj artikelen 6 en 7 dezer overeenkomst gemaakt, omtrent de verplichte overneming van een en ander door den staat bij het eindigen der erfpacht door opzegging of door verloop van den termjjn waarvoor zjj gevestigd is. Wordt van die bevoegdheid door den staat geen gebruik gemaakt, dan kan de erfpachter bij de vervallenverklaring of ontbinding allo door hem gestelde gebouwen, getimmerten en inrichtingen wegnemen binnen één jaar na de ontbinding. Hjj is dan verplicht de schade te vergoeden, die door dat wegnemen aan den grond of aan andere ge bouwen of zaken mocht veroorzaakt zjjn, en aan den staat te vergoeden hetgeen de niet door hem, erfpachter, gestichte gebouwen, getimmerten en vaste inrichtingen alsdan, volgens schatting overeen komstig artikel 14 van het voormelde erfpachters contract, minder waard zjjn dan de in alinea 1 van artikel 10 van het erfpachterscontract be doelde schatting (ƒ200 522). De laatste alinea van artikel 772 van het bur gerlijk wetboek is dan toepasselijk, Hetgeen de laatstgemelde goederen meer waard bljjken te zijn dan de genoemde som, wordt door den staat dan niet vergoed. Artikel 9. Alle kosten van deze overeenkomst worden door den erfpachter gedragen. De contractant ter andere zijde is van zijne verbintenis ontslagen, als de wet, die deze over eenkomst bekrachtigt, niet tevens hare kostelooze registratie gelast. Artikel 10. De erfpachter kiest voor al de gevolgen dezer overeenkomst woonplaats ten kan tore van de naamlooze vennootschap „de Konink- ljjke Maatsehappjj da Scheldete Ylissingen. Voor de vervulling der betrekkingen van on derwijzeressen en onderwijzers aan de openbare school Gr. voor meer uitgebreid of voortgezet lager onderwijs voor meis jes alhier, (hoofd mej. S. van Slee,) zijn de vol gende voordrachten opgemaakt, waaruit de raad waarschjjnljjk Vrjjdag de benoemingen doen zal. I. Onderwijzeres (met hoofdakte) jaar wedde ƒ1200; de dames onderwyzeressen M. C. Slothouwer, te Leiden, M. E. van der Plaats, te Breda en J. M. Jansen, te Middelburg. II. Onder wjjzeres. Jaarwedde 1200 de dames onderwjjzeressen L. F. van Deinse, te 's Hage, E. Soer, te 's Ha.ge en S. M. M. Kooman, te Goes. III. Onderwijzeres. Jaarwedde 1200 de dames E. Köhnen, leerares te Middelburg, A. A. van Loenen, leerares te Groningen en C. M. Poel, onderwijzeres te Zaandam. IV. Onderwijzeres. Jaarwedde ƒ1200; mevr. G. Willeumier, leerares te Middelburg, be nevens de dames onderwijzeressen H. M, Bou cher, te Leiden en J. C. W. Gockel, te Amsterdam. V. Onderwjjzer in het rekenen, de vormleer en de wiskunde. Jaarwedde ƒ1000; de heeren onderwjjzers J. C. Fischer, te Purmerend, F. Y. de Vries, te Helder en J. J. Alblas, te Elburg. VI. Onderwjjzer in de kennis der natuur. Jaarwedde ƒ400; de heer H. L. Gertb van Wjjck, leeraar te Middelburg, benevens de heeren onderwijzers J. C. Fischer, te Purme rend en F. Y. de Vries, te Helder. VII. Onderwijzer in de kennis der natuur. Jaarwedde 400de heer dr H. Japikse, leeraar te Middelburg, benevens de bovengenoem de onderwijzers J. C. Fischer en F. Y, de Vries. VIII. Onderwijzeres in het teeke nen en de handwerken. Jaarwedde 800; de dames A. M. E. Ringer, leerares te Middelburg, benevens de onderwijzeressen S. G. Koster, te Harlingen en A. E. Mesdag, te Groningen. IX. Onderwijzeres voor de gymna stiek. Jaarwedde 300 de dames leeraressen C. A. Sterk, te Middelburg en Th. van Ty'n, te Amsterdam. Ten behoeve der burgeravondschool alhier zjjn de volgende voordrachten opgemaakt, bestaande uit de heeren A. Yoor tweeden leeraar in de wis kunde. Jaarwedde 500, Joh. 0. Fischer, te Purmerend, F. Y. de Vries, te Helder en J. J. Alblas, te Elburg. Het verhoor van Gesualdo had eerst den derden dag plaats. Die zeventig of tachtig uur van spanning waren vreeseljjk voor hem. Hij at bijna niets en wist bjjna niet wat hjj deed. Hij bracht den heelen tjjd door met luisteren op het gerechts hof, of met bidden in de kerken. Toen hjj eindeljjk opgeroepen werd stond het koude zweet hem op het voorhoofd; zijne handen beefden; hjj beant woordde de vragen van den rechter en van de advocaten op goed gelukzijne antwoorden waren te nauwernood als die van een redeljjk wezenhij betuigde hartstochteljjk haar onschuld, met een ylhoofdigen nadruk en een herhaling, die juist op het gemoed der ondervragers de tegenovergestelde uitwerking teweegbracht van die welke hij be oogde. „Die pastoor weet dat zjj Bchuldig is", dacht de president. „Hij weet het misschien weet hjj zelfs meer misschien is hij haar medeplichtige." Wordt eruolgd.) B. Voor tweeden assiatent-leeraar bjj het handteekenen. Jaarwedde 200 C. J. W.Nujjs, alhier, J. N. Molenaar, te Haarlem en A. J. P. de Beste, alhier. Deze benoeming geschiedt alleen voor den cur sus 1886/87. Het is moeiljjk om iets nieuws te zeggen van het feest, dat de Vereeniging tol wering van school verzuim alhier den leerlingen zeker ook den ouders bereidt. Heden waren de leerlingen der school A (hoofd de heer De Jager) op de bovenzaal der sociëteit de Vergenoeging bijeen om de belooningen in ontvangst te nemen, die ze door getrouw school bezoek hadden verdiend. In 1885 werd gedurende langer of korter tijd aan het onderwijs deelgenomen door 297 leerl. Gedurende het gansche jaar waren als leerl. ingeschreven jongens 112, meisjes 97, totaal 209, Van deze 209 leerlingen, die voor eene beloo ning in aanmerking konden komen, werden op heden 198 met hoogstens 5 willek, verzuimen en daaronder 156 met geen enkel willekeurig ver zuim, beloond. De uitgereikte belooniugen, tot een gezamenlijk bedrag van 195.25, zjjn verdeeld als volgt21 belooningen a 2,3 dito a 1.50,19 dito a ƒ1.25, 42 dito a 1, 106 dito a 0.75, 7 dito a f 0.50; terwijl nog een 66 tal leerlingen uit het 5e en 6e leerjaar aan een op Vrijdag 22 dezer te houden rjjtoer zullen deelnemen. De heer Sibmacher Zijnen sprak de kinderen toe, wees hen op de voordeelen van goed onder- wjjs,gaf een blik in het leven, waar zij, die iets lerden, altjjd een schreefje voor hebben, en wekte hen op, zoowel op de school als daar buiten, hun plicht te doen. Een aardig liedje, flink gezongen, verhoogde de feesteljjke stemming der kleinen, die, in hun eigen belang, de wenken in acht hadden genomen, hun gegevendoor eene vereeniging, welke nog lang niet den steun ontvangt, dien ze zoozeer verdient. Op de voordracht ter benoeming eener on derwijzeres aan de openbare school te Krabben- djjke zjjn geplaatst de dames L. Visser te Kapelle, J. D. Clement, te Goes en G. R. Noteboom, te Sleeuwijk. Het kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente te Bruinisse verleende dezer dagen, op verzoek, eervol ontslag aan haren ontvanger, den heer J. de Graaff, die deze betrekking ruim 65 jaren heeft waargenomen. Dien hoogbejaarden ambtenaar werd een pensioen toegekend ten bedrage van de helft zijner jaar wedde. Tot zijn opvolger is benoemd de heer Johan Meerman s. Eenige jaren geledenzoo scbrjjft men ons uit Goes deden de Israëlieten alhier al het mogelijke om hun oud kerkgebouw door een nieuw te doen vervangen. Na een beroep gedaan te hebben op de bereidwilligheid van andere ge meenten, en van vele particulieren is het hun gelukt een nieuwen tempel te verkrjjgen. De vreugde over dat succes was echter kort van duur, want spoedig daarop ontstond oneenigheid over het beheer der kerkelijke goederen en het gevolg was, dat de godsdienst bijeenkomsten opgeschort werden. Men begreep dat dit zoo niet kon bljjven, zoodat voor eenige weken een vergadering werd gehouden, waarop de wenscheljjkheid werd uitge sproken om de godsdienstoefeningen weer geregeld te houden. Het gevolg hiervan is geweest dat een nieuw reglement werd ontworpen en ter goedkeuring werd gezonden aan den opper-rabjjn, zoodat Zaterdag jl. de Israëlietische tempel weêr aan zijne bestemming beantwoordde. De heer A. A. van Aert, sedert 1870 R. K. priester en pastoor te Terneuzen, is van daar overgeplaatst naar Terheyden, in Noord-Brabant, terwijl in zjjn plaats te Terneuzen benoemd is de heer F. Kerstens, kapelaan te Rosendaal. De dienstdoende schutterjj van Middelburg werd heden met het Beaumontgeweer gewapend. De geweren groot kaliber (Snider), tot nu toe in gebruik, zijn in het wapenmagazjjn op het stadhuis ingeleverd. Men wil zich ook wel eens verplaatsen, zoo dacht menigeen, die gisteren morgen voor dagen dauw opstond om tijdig gereed te zijn voor den pleiziertrein naar Rotterdamtijdig waren allen maar zonder geduw en zonder dringen hadden velen zeker een betere plaats" gekregen, dan die ze nu veroverden. Maar niet alleen daar was het hoe onnoodig ook vechten om eene plaats. Ook op de tram en op de barge moest men tijdig zjjn om mee te rijden of te varenwant Ylissingen trok gisteren de pleizierreizigers, die niet in andere plaatsen zich „verdiverteerden". Waarom Nu niet direct voor het prettig, zonnig we hoorden: er zal voor schaduw gezorgd worden zitje aan het badhuis, maar meer om de kennis te hernieuwen met de koninklijke Harmonie van Hamme {St. Ceciliadie zoo wel willend was een concert te geven in de kurzaal van het Grand hotel des Bains. Ze hield zich goed de koninkljjke 1 Ze bracht een flink programma ten gehoore. Vyf nommers slechts, want niet meer dan enkele uren kon men in Ylissingen wezen, maar vjjf nommers die den gbestuurder" eeren, vyf nommers waarvoor dea executanten lof toekomt. Of werd het s> open inga tuk" Jeanned'arc van 1 Verdi misschien niet door al de musioie begrepen was de groote fantaisie uit der Faust niet waard toegejuicht te worden? Het luide applaus gaf het antwoord. Het laatste nommer van het programma was getiteld: »Verbroederings marsch;" wjj kenden het van vroeger, toen het seene herinnering aan Middelburg" heette. Evenals destijds lokte het stormachtige bravo's uit en was een da capo noodig. Da capo vroeg het »publikutn" ook voor de beide volksliederen, met ingenomenheid ten gehoore bracht. De kurzaal-commissie, die door eeD aubade aan den heer Wibaut was »gefeiert," sprak bij monde van den heer Musquetier in het Fransch haren dank uit voor tde schoone muziek, waarop de directeur van het gezelschap, de heer G. H. Hilgé, in 't Ylaamsch antwoordde. We zullen natuurlijk de toosten niet weergeven, doch constateeren alleen dat de Ylaamsche Belg en de Zeeuwsche Neder lander elkander met een flinken handdruk »tot weerziens" zeiden. Onder de vele vreemdelingen die gisteren een bezoek brachten aan het Grand hotel Des Bains te Vlissingen, behoorde ook de Baron de Rothschild van Parijs, die met zijn buitengewoon groot en fraai stoomjacht Eroseen diepgang heb bende van niet minder dan 54 d. M., Zaterdag avond in de haven gekomen was. Zaterdagmiddag te 3 uren liep van onder een der nog bestaande kappen op de wert der kon. maatsehappjj de Schelde met het beste gevolg te water het voor Fransche rekening gebouwde raderstoomschip La Dives. De machine en ketel van dezen bodem, die als passagiersboot zal moeten dienen, worden mede op dezelfde fabriek alhier vervaardigd. Onmiddelljjk na den afloop, van het schip, werd daarin, door middel van den grooten stoombok, de reeds gereed zjjnde stoomkel geplaatst, wat mede binnen één uur tjjds met het beste gevolg werd bewerkstelligd. Vliss. Crt.) De op Onrust in het Veerscbe gat gestrande Eng. schoener Maria is, na de helft der lading zout over boord geworpen te hebben, door 2 sleepbooten af- en in de haven van Zierikzee gebracht. Het schip, dat reeds 23 jaren oud is, is vol komen dicht en onbeschadigd gebleven. Terwjjl het op de plaat zat, bleef de redding boot van Burgsluis steeds in de nabijheid om als er gevaar dreigde de passagiers eraf te haten. Door aandeelhouders van de meestoof de Kroon te Borssele werd Zaterdag tot boekhouder be noemd de heer C, Mol Az. en in diens plaats tot bestuurslid gekozen de heer J. P. van den Dries. Het eeuwfeest van de bevrjjding van Axel uit de handen der Spanjaarden (17 Juli 1586) is Zaterdag te Axel zeer kalm gevierd. Yan enkele openbare en particuliere gebouwen wapperde de Nederlandsche vlag en des avonds werd er eenig vuurwerk afgestoken, terwjjl enkele personen zich met de oranjekleur hadden getooid. Te Breskens braken in de afgeloopen week in een huisgezin de mazelen uit. Bepaalde zich de ziekte tot nu toe totdat eene huisgezin, thans breidt zjj zich over meerdere uit. In een vorig nommer kwam een verhaal voor aan een ander blad ontleend, omtrent eene »betoo vering," die in het dorp Kethel en Spaland zou shebben plaats gehad. Naar thans medege deeld wordt, is aldaar wel dit praatje door kwaad willigen uitgestrooid maar is er van de geheele zaak geen woord waar. Dezer dagen kwam de Asser Crt een copie in handen van een adres van een Drentschen boer aan den minister van financiën met verzoek om ontslagen te worden van den eed, die vereischt werd bjj een memorie van aangifte zjjner over leden zuster. Tot goed verstand diene, dat adressant het licht en de vraagbaak van zijn dorp was en tevens een z. g. duizendkunstenaar, zoodat hjj in alle gewichtige zaken, waar de pen bij te pas kwam, geroepen werd. Jammer, dat dat licht nu voor eenige dagen is ondergaan Uit bescheidenheid heeft men de plaats van herkomst en den naam van den schrjjver ver zwegen. Dit eacographisch opstelletje luidde R., den 29en Mei 1885. Aan den Edel Achtbaren Heer Minister van Financiën. Met gepaste eerbied kom ik tot u met een beleefd verzoek, daar ik door het overlijden van mijnen eenigen en geliefden zuster op den 3e» November 1884 en deswegens tot op dezen dag noch geen akte van haar overljjden is opgemaakt daar ik tegen het afleggen van de eed hebt op gezien en desweges veele gemoedsbezwaren bij mjj opgekomen daar ik geleezen hebt Markus 6 vers 34 en Jakobus 5 vers 12, ik heb dus de heer ontvanger verzocht om mjj van de eed vrij te laten en bem belooft niets achter te houden en hem dan daarenboven nocht hondert gulden te geven kan UEd. mij dan ook in dezen vrjjheid geven of kan ik ook met de aanvangers van Menno Simon op dezelfde lijn geplaatst worden of tjjd om tot hun kerk over te gaan. Begeert UEdele mjj te zien of te spreeken dat kan wel, daar ik door de mjjne beenbreuk mjjn Regterbeen is verkort, ho6 ik mjjne eigen schoenen daarnaar hebt vervaardigt, hoe ik met een ge broken been op een ladder kan klimmen, hoe ik met een daartoe vervaardigt Instrument kan houwd kloven drie houwdjes in een stoot of slag dus spoedig gemakkeljjk en voordeelig maar het iB onmogelyk met dit Instrument vier houwdjes te kloven hiertoe moet men weder een nieuw jnstrument hebben en hiertoe is door mjj noch niets in het werk gesteld, vriendeljjk verzoek ik U Edele mjj van de Eed vry te laten of mjj des wegens een goede en rechte weg te wjjzen. Begeerd5

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2