Moojip en fcpacMnpn In Zeeland BUITENLAND. Verspreide Berichten. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht, digd door den heer Chr. v, d, Linde, hopfd der school te 's-Heer Abtskerke. Wellicht herinneren zich onze lezers dat op een onlangs te 's Gravenpolder gehouden verga dering van de Zuid-Bevelandsche onderwijzere- vereeniging die kaart vras tentoongesteld en onze berichtgever haar prachtig" heette. Hp gaf daarmee het algemeen gevoelen der vergaderden weêren vooral ook op grond van verklaringen van meerdere deskundigen is het ons een genoegen dat oordeel te kunnen onderschrijven. Die kaart onderscheidt zich van andere, dat z|j zeer duideljjk de grenzen der gemeenten aangeeft; daarbij zijn de hoofdplaatsen van elk harer en de gehuchten enz., die ertoe behooren, zeer goed zichtbaar erop aangeteekend. In het water vindt men verder duidelijk de verschillende platen, met de namen erbij vermeld. De kaart nu zal door onzen stadgenoot, den heer A. W. den Doop, graveur en lithograaf, worden uitgevoerd. Eene stoute onderneming voorzeker En toch, als men nagaat dat de kaart van den heer Pické, voor schoolgebruik, geheel is uitver kocht dat het aantal scholen in de laatste jaren aanmerkeljjk is uitgebreiddat ook vele andere personen en lichamen door den loop der tijden aan zulk een nieuwe kaart wel behoefte zullen gaan gevoelen, meenen wij dat de heer Den Doop, met gerustheid en vol vertrouwen op succes, die uitgaaf kan ondernemen. Dat er voor een goede uitvoering gezorgd zal worden, daarvan kon men verzekerd wezen. De heer Den Doop heeft op het gebied van kaarten- druk reeds zoo menige proef geleverd, die de goedkeuring van bevoegde beoordeelaars verwierf, dat er geen twjjfel bestaat ot de heer Van der Linde zal tevreden kunnen z|jn over de wijze, waarop de uitgever de nieuwelinge de wereld in zal zenden. De kaart zal zwart gedrukt worden en het water door een blauwe tint worden aangegeven. Zp zal verder, niettegenstaande hare uitgebreidheid, in slechts vier steenen worden gedrukt andere bestaan meestal uit negen deelen wat bij het opplakken natuurlijk voordeel oplevert. Vervaardiger en uitgever-graveur zullen, naar wp hopen, hun werk, dat zij met zooveel opge wektheid hebben aangevangen, in beider voordeel tot een goed einde brengen. Dit is zeker, dat, na het gunstig oordeel over die kaart reeds uitgesproken, de verschijning ervan in drnk velen zeker zeer aangenaam wezen zal. Thans is bp de firma J. C. W. Altorffer alhier van de pers gekomen het cenigen tijd ge leden in uitzicht gesteld boekje, bevattende de prpzen van plaatsbiljetten, behoorende bp Altorffers spoorweggids voor Nederland. In het vrp ljjvig doch daarom niet minder handig werkje, ruim 100 pagina's druk, vindt men opgaven van prpzen van plaatsbiljetten enkele reis en van retourbiljetten tusschen de voornaamste plaatsen van Nederland en ook van rechtstreeksche bil jetten naar het buitenland. Het boekje, dat slechts 15 cent kost, is een noodzakelpk complement van den gunstig bekenden spoorweggids derzelfde firma en geeft met een oogopslag al datgeen wat iemand, die op reis gaat óf op reis is, voor eene nauwkeurige berekening van de kosten noodig hebben kan. De uitvoering is, zooals wij die van de heeren Altorffer gewend zijn. In de gisteren alhier gehouden algemeene ver gadering van de vereeniging t. b. v. g. v. o. Tc. is, met het oog op de zeer ongunstige financieele resultaten der beide laatste jaren, goedgevonden om tegen het volgend winterseizoen geen vaste engagementen tot het geven van tooneelvoorstel- lingen aan te gaan, en liever at te wachten of er zich op kunstgebied de eene of andere gele genheid zal opdoen, waarbij door hare tusschen- komst in onze gemeente iets goeds te zien of te hooren mocht verkregen kunnen worden. Dj zeer geringe belangstelling in het lot en de werkzaamheden der vereeniging bleek ook weder in deze vergadering, die slechts door 2 leden werd bpgewoond. Tot zoover de ons gedane mededeeling. Hoewel er alle grond bestaat voor het genomen besluit, betreuren wjj het tocb. Een goed tooneel- gezelschap zal niet zoo licht hierheen komen, wanneer het niet een vast engagement heeft gesloten. Maar te meer nog spijt ons de geringe belangstelling in zulk eene nuttige vereeniging, waaraan wij zoo inenigen avond van wezenlijk knnstgenot te danken hebben en die weer gevaar loopt hetzelfde lot te ondergaan van alle derge lijke vereenigingen, die na een tijd van opkomst en van bloei te niet gaan onder algemeene ver- Het volk hoorde hem met verbazing aan, „Wat kon het hem schelen of die karreman zijn geluk over de zee ging beproeven?" „Girellone was niet zoo'n goed werkman, noch zoo'n goed kameraad geweest dat men hem in het dorp ot aan den molen erg betreurde. »Amerika krjjgt al ons uitschot" zei het volk. „Moge het haar wel bekomen." Intusschen begaf de man zich over land op weg, nu eens te voet, dan eindjes mee rijdende, dan weer kolenbranders onderweg helpende, be reikte zonder veel geld te verteren, de zeekust, en nam in de haven van Livorno passage op een landverhuizersschip, dat daar in lading lag. De groene rietbosschen en vreedzame giestvelden van Marca zagen zpn aangezicht niet meer. Maar hp had den last van zpn bloedschuld achtergelaten en die drukte met al zpn gewicht op een on schuldig gemoed. Wordt erpoigd.) zekering dat het ozoo jammer is, want zjj deden zooveel goed. Zouden er nog geen middelen te vinden zpn om haar op de been te houden, edoch niet kunst matig maar zoo dat zij flink en krachtig weer hare nuttige taak kan vervullen De heer Lambert de Ram, lid van den ge meenteraad te Bergen op Zoom, had bjj de jongste kamer-verkiezing in het district Goes, hoewel hij katholiek is, den heer Pompe van Meerdervoort aanbevolen. Daarover was hij door de Zoom aangevallen en thans heeft hij in dat blad zijne houding verdedigd. Hij deed dit met opzet na de verkiezingen. Het volgende, wat hij o. a. schrijft, is, dunkt ons, van meer algemeen belang. Hij stelt nl. op den voorgrond dat godsdienst- politiek hem vreemd is en zegt dan „Men begrijpe mij wel. Ik ben van oordeel, dat godsdienst en staatkunde van elkander ge scheiden moeten blpven. „Dat standpunt neem ik in, omdat ik te rade ga met de geschiedenis van het vaderland. „Daaruit toch leert men, dat inmenging van godsdienstige partijen in het staatsbeleid steeds noodlottig is geweest, en niet het allerminst voor ons, katholieken. „Ik zeg: „„ons, katholieken,"" want hoewel men in de laatste dagen van hartstochteljjken strijd wel heeft willen beweren, dat ik geen goed katholiek meer ben, zal deze stelling zeer zeker door geene bevoegde autoriteit worden onder schreven. „Ik beschouw dan die godsdienBt-politiek, als ik het zoo noemen mag, als eene ramp voor het vaderland en vrees dat wij, katholieken, daarvan het eerst het slachtoffer zullen worden, wanneer het paard van Troye zal zijn aangekomen daar, waar mijne geloofsgenooten het zoo krachtig hel pen heenvoerentenzjj men de geheime bedoeling hebbe, het halverwege in het slijk te laten steken." Daarna verdedigt hij, op practische gronden, de voorkeur die bij aan den heer Pompe boven den heer Wilkens gaf, en schrpft hij ten slotte: „Naar mijn beseheidene zienswijze had deze verkiezing een veel gunstiger verloop gehad, in dien men van den aanvang af zich wat minder illusiën had gemaakt en meer op practisch terrein zich had bewogen. Men zal tocb wel niet willen beweren, dat primitief het doel geweest is de twee anti-revolutionnairen naar de kamer af te vaardigen. Ik voorzag dat dit het einde zoude zpn om dit, zoo mogelijk te voorkomen, handelde ik zooals ik deed en betreur nu te meer dat men mij niet heeft willen begrijpen. „Van het katholiek standpunt vooral is de uit slag betreurenswaardig, want willen zij later tot hun billijk recht komen, dan zullen zij de anti- revolutionnairen moeten bestrijden en de hand afwpzen, die zij op het laatste oogenblik zoo onvoorzichtig drukten. Men vergat Gouverner c'est précair." Sedert de vorige opgave logeerden nog in het Grand Hotel des Bains te Vliasingen de heeren C. L. van Woelderen van Souburg, H. Wagemaekers van Antwerpen en A. C. van Nievervaart en familie van Dordrecht. Voor de kersenpacbters, zoo schrpft men ons uit Goes, is deze week niet voordeelig geweest. De vrucht heeft veel geleden van den regen en niet minder door den daarmee vergezeld gaanden wind, waardoor er vele gebarsten en verrot zijn, en het verzenden slecht gaat. De kersen brengen dan ook hier aan den afslag hoogstens 6 cent per kilo op. De opbrengst der collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst is dit jaar in onderstaande gemeenten geweest, als volgt Axel 17, Boechkapelle 1.55Jj, Clinge 1.20, Graauw ƒ2.32, Hengstdijk ƒ1.11, Hoek ƒ12, Hontenisse ƒ9.40; Hulst 9.93J, Koewacht ƒ1.90, Oasenisse ƒ2,67i, Overslag ƒ1, Philippine ƒ3.48, Sas van Gent ƒ4.80, Sint Jansteen ƒ2.90, Stop- peldjjk 2.66^, Ter Neuzen 38, Westdorpe 4.91^, Zaamslag ƒ10.76 en Zuiddorpe ƒ5.47. Vijftien maanden geleden is door het minis terie van financiën aan de Roermondsche glucose- fabriek verboden te werken, ot zp moest zwaren accpns betalen, waardoor de firma de werkzaam heden moest staken en haar fabriek sluiten. Ten gevolge van de groote schade, daardoor geleden, werd zij gedwongen boedelafstand te doen. Na herhaaldelijk daartegen geprotesteerd en bij request op request er op gewezen te hebben, dat volgens de wet het departement ongelijk had, daar het fabrikaat accijnsvrp wag, is thans eindelpk nu de fabriek geruïneerd is bericht gekomen, dat de firma weer kan werken als vroeger, zonder accpns te betalen. Maas- en Roerbode). Eindelpk dan vernemen wij weder eens iets van den heer De Bergh, hoofd-redacteur der Atnst. Crt. Aangezien die heer nooit zpn licht met den korenmaat bedekte, verwonderde menigeen zich er over dat van de indertjjd met zekere opbef aangekondigde reis rond de wereld zoo weinig, of liever niets aan het Amsterdamsche blad ten goede kwam en wij nergens iets van die reis vernamen. Thans bevat de N. Vorstenlanden een bericht omtrent de luisterrijke ontvangst van den heer De Bergh, bp het hoofd van het Mangkoe-Nega- ransche huis en Zaterdag 5 Juni bij den sultan. De resident had den heer De Bergh van zijn hotel afgehaald. Zondag 6 Juni ging hij naar prins Praboe, die de wajang-orang voor hem liet spelen en hem in een hofrijtuig naar zijn logement liet terug brengen, hem uitgeleide doende tot aan de trappen van de pendopo. Het blad stipt de ontvangst, den heer De Bergh, aan beide Hoven bereid, aan als een zeldzaamheid gedurende de poeasa. In welke hoedanigheid de heer De Bergh met zooveel luister is ontvangen wordt niet gemeld. Dip anarchist Gallo, die onlangs op de beurs te Par|js een revolver afschoot en een flesch met Pruisisch zuur leeggooide, is tot twintig jaar dwang arbeid veroordeeld. Nadere bijzonderheden over de onlusten te Belfast bewijzen den ernst der beweging. Meer dan 100 politie-beambten zijn gewond, de chef der politie en een zijner inferieuren werden ge dood, terwijl 7 of 8 muitelingen het leven erbij inschoten. Het is de derde keer binnen een maand, dat op zoo ernstige wijze de orde in de provincie Ulster wordt verstoord. Naar men verneemt worden de Dacoïts in Birma in hun verzet tegen de Engelschen geholpen door de Zwarte Vlaggen, zoo bekend uit de Tongkinscb-Pransche expeditie. Uit Tongkin komen slechte tijdingen. Ben den roovers, grootendeels bestaande uit afgedankte geregelde Chineesche troepen, maken het Tong- kingsche gebied vooral in den omtrek van Lang-Son zeer onveilig. Meermalen leden de Franschen bij hun aanvallen gevoelige verliezen. Gisteren zijn de overblijfselen van den aarts bisschop van Parps, kardinaal Guibert, ter aarde besteld. Het lijk is bjjgezet in de Notre Dame te Parps. Het ministerie was vertegenwoordigd door den minister Goblet. Behalve de pauselijke nuntius en maarschalk Mac Mahon woonden een aantal senatoren en afgevaardigden der rechter- zpde de plechtigheid bij. Generaal Salomon is herkozen als president van de republiek Haïti. De koning en de koningin van België hebben den hertog van Aumale een bezoek in zijn hotel te Brussel gebracht. Heden zal de hertog het bezoek zijner bloedverwanten op Laeken beant woorden. De Académie Franc.aise heeft haar directeur opgedragen aan den hertog van Aumale de spijt der 40 onsterlelijken te betuigen wegens zijne ver banning. In een onderhoud met een correspondent van den Pester Lloyd heeft don Carlos verklaard, dat er geen sprake is en nimmer geweest is van een bijeenkomst der Carlistische leiders te Brussel. Toen een koopman in St. Petersburg eenig oud artillerie-materiaal, door hem gekocht, van zijn wagen liet laden, ontplofte een zich daarbij bevindende bom. Zestien personen, waaronder 4 kinderen, werden gedood, verscheidene andere gewond. Alle pogingen, door verschillende invloedrijke personen, o. a. door den voorzitter van den senaat aangewend om een duel tusschen den Fransehen minister van oorlog en den senator Lareinty, die Bourlanger bij het debat over den hertog van Aumale van lafheid beschuldigde, te verhinderen, hebben schipbreuk geleden. Heden moet het duel op pistolen plaats hebben. Het FranJcf. Journ. deelt mede, dat de ver tegenwoordiger der internationale slaapwagens- vereeniging te Brussel met de gebeele kas op den loop is gegaan. In Engeland zijn gekozen 315 conservatieven, 75 unionistische en 184 ministerieele liberaler, en 84 aanhangers van Parnell. De berichten der Russische bladen, dat Servië zich gereed maakt voor een oorlog in den herfst, wordt uit Weenen tegengesproken. De arrestatie van een bandiet in het Cala- brisch gebergte heeft tot de ontdekking van een secte geleid, uitmuntend door wreedheid en immoraliteit. Aan het hoofd ervan staat een oud-sergeant Gabriel Donnici, die beweert de godheid te zpn en door zijn volgelingen, kleine landbouwers en schaapherders, als een heilige vereerd wordt. De samenkomsten dezer secte zpn ware orgiën, en herinneren aan de wildste gebruiken van bet Oostersche heidendom. Een der leiders, eveneens een heilige, Serafino Bruno, die een dokter vermoordde, is in hechtenis ge nomen. De politie doet pverige nasporingen naar Donnici, dien zij reedB eenmaal wegens beschul diging van moord op zijn schoonzuster, in handen had maar wegens gemis aan bewijs op vrije voeten moest stellen. Er wordt gemeld, dat Griekenland twee pant serschepen en 2 monitors uitrust om in geval van oorlog gereed te zijn. Er wordt een slaand leger van 80.000 man zonder reserves georganiseerd. De Tranacaspiscbe spoor naar Merv is geopend. Een hevige storm, vergezeld van regen en hagelslag, heeft in de Grieksche provincie Ellis gewoed. Huizen werden omgeworpen, het vee gedood en wijnbergen en andere vruchten totaal verwoest. Er heerscht groote armoede onder de bewoners. President Grévy zal zich Maandag naar zijn landgoed Mont sous-Vaudrey in het Jura gebergte begeven. Generaal Boulanger is door den president der Franache republiek wegens de uitstekende houding der troepen op 14 Juli tot grootofficier van het legioen van eer benoemd. Parijs. Bij het tweegevecht miste La reinty. De minister Boulanger schoot daarop zijn pistool in de lucht af. Londen. De Standard meldt dat het kabi net besloten heeft at te treden. Lord Hartington zal lord. Salisbury zpn steun weigeren. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën; 21 Juli Aagtekerke, Inspan, Tak. 21 Camperland, Vruchten, Roelof. 23 Westkapelle, Inspan en Woutersfin. Bouwland, 23 Sluis}, Hofstede, De Graaff. 27 Middelburg, Meubelen, Balan» D 4. o Augs. Goes, Polder met Hof-Gadis Merens. steden, Yan 10 tot 17 Juli. VussiNGEN. Gehuwd: L. Baart, jm. 18 j. met C. C. Heijt, jd. 17 j. BevallenJ. Muller, geb. De Nooijer, z. A. M. Mommaas, geb. Bevelander, z. S. F. Stavels, geb. Vlietinck, d. E. M. Gezelle, geb. Marannes, d. M. Koppejan, geb. Sohier, z. Overleden: W. A. Gillissen, d. 4 j. A. Bom- meljé, d. 10 m. A. G. Polderman, z. 12 w. J. F. Laport, sn 1? m. J. van der Plas, vrouw van M, Spaanderman, 58 j. A. J_. Groen, wedeë'vaïi J. de Landmeter, 68 j. Thermometerstand te Middelburg. 17 Juli 's morgens 8 uren 65 gr. 's middags 1 uur 73 gr. 's avonds 5 uren 64 gr Nu in Engeland de verkiezingen bijna geëindigd zp n en de enkele, welke nog plaats moeten hebben, geen merkbaren invloed op den stand der partijen meer kunnen^uitoefenen,'overlegt men met verdubbel de bezorgdheid, hoe de oplossing der binnenlaudsche moeilijkheden is te vinden. Indien niet Gladstone's Home Rule Bill den tweespalt in het liberale leger in het leven geroepen had, zouden de verschil lende fracties der liberalen, verbonden met de Parnellisten, in het nieuwe lagerhuis een voldoende meerderheid boven de conservatieven bezitten, ofschoon de laatsten met buitengewoon geluk gestreden hebben. Dezen toch zullen over niet minder dan 320 zetels in een parlement van 670 leden beschikken. Iu dat geval ware het behoud van een liberaal ministerie, wanneer ook zonder Gladstone verzekerd. Daar men echter de scheurmakende liberalen als bondgenooten der conservatieven moet beschouwen en de min derheid van dit bondgenootschap ongetwp- feld voor de meerderheid moet bukken, zal men opnieuw een tory-kabinet zien optreden en regeeren met een liberaal parlement. Maar hoe lang zal deze scheeve toestand in het parlemen taire land bp uitnemendheid, in Engeland, kunnen voortduren Hetzelfde zagen wij in den aanvaDg van dit jaar, toen lord Salisbury, ofschoon de verkiezingen ten voordeele der oppositie uitgevallen waren, bij de opening van het parlement aan de regeering bleef, maar spoedig voor de omstandig heden moest bukken en zpn plaats voor zpn grooten tegenstander Gladstone moest ruimen. Anders zal het zijn, wanneer de dissidente liberalen zonder eenig voorbehoud hun steun aan de tories zullen verleenen. Dit is evenwel onwaar schijnlijk, want lord Hartington heeft uitdrukkelpk verklaard alleen op het punt van Home Rule wat den leider zijner partij te verschillen, maar met de andere liberale vraagstukken betreft zich met de opvatting zijner eigen partpgenooten geheel te vereenigen. Van welken kant men de zaken beschouwt: de dissidenten zpn op het oogenblik meester van den toestand van hen hangt het af, of Enge land een liberaal of een conservatief ministerie zal hebben. De Daily News ziet geen ander alternatief, wanneer het Gladstone-kabinet aftreedt en dit acht het blad hoogst waarschijnlijk daar dit niet zonder de scheurmakende liberalen kan regeeren dan een Salisbury-kabinet. Algemeen is men van oordeel, dat de tories dan de Iersche kwestie zullen zoeken op te lossen door Home Rule te geven in een vorm, welke èa lord Hartington èn Chamberlain kunnen aannemen. Wie dit gelooven, meent de Daily Neios, geven zich geen rekenschap van het Home Rule ontwerp, dat deze uiteenloopande elementen tegelpk zou kunnen voldoen. Veeleer denkt zp, dat zoodra de tory-regeering in deze richting iets tracht te doen, het de twee steunpilaren verliest, waarop het rust, eu op den grond tuimelt. Van Chamberlain toch kan men niet veronderstellen, hoe vreemde dingen men ook in den laatsten tijd van hem gezien heeft, dat hij goede liberale gewoonten zoo geheel heeft afgelegd om in een verdediger van geweld te veranderen. Evenmin is het mogeljjk dat lord Salisbury aan de Ieren de Home Rule zal schen ken, welke Chamberlain verlangt. Eerder nog gelooft de Daily News zal lord Salisbury een wetsontwerp indienen, dat den langen weg inslaat in de richting van Jesse Collings denkbeelden den man van de three acres, and a cow en dat door lord Hartington zal gesteund worden. Bovendien zou hp een goede Registration Bill kunnen indienen, en zoo zou men langzamerhand de tories zich weer eens zien tooien met de kleederen, niet van de whigs maar van de liberalen, terwijl een deel der whigs den diet helpen. Maar lord Salisbury ter wille van de regeeringsmaeht het werk der liberalen te zien doen is niets nieuws. Voor jaren heeft men het zelfde schouwspel gehad maar ook de gevolgen aan schouwd. Een kort succes en een langen droevigen nasleepNa een kort conservatief bestuur een groote liberale overwinning. Een herhaling van dit tooneel is alles wat de Daily News van het succes der conservatieven verwacht: „Er is een liberale nederlaag maar geen conservatieve overwinning. De liberale meer derheid in het nieuwe parlement moge door haar verdeeldheid machteloos zijn om een liberale regeering in stand te houden; maar zp zal elk conservatief gouvernement de teugels aanleggen, dat, als conservatieve regeeringen doen, mocht bereid zijn te regeeren door de gunst en de lank moedigheid harer politieke tegenstanders". Met het oog ook op den zeer précairen toestand in het Oosten van Europa is het dubbel gewenscht, dat in Engeland spoedig een zuivering van den politieken toestand komt en een krachtige regee ring aan het hoofd staat. Er heerscht een buitengewone agitatie op het geheele Balkan-schiereiland, die weinig goeds voorspelt. In Servië woelt prins Karageorgeviteh op gevaarlijke wijze tegen koning Milaan, terwpl regeeringspartij en oppositie, vertegenwoordigd door Garachanine en Ristitch, strjjden ot de Oostenrpksche dan wel de Russische invloed in het Servisch koninkrjjk zal overheerschen. Griekenland begint zich opnieuw te wapenen

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2