N° 164." 129® Jaargang! 1886. Donderdag 15 Juli. Rijks-Belastingen, KENNISGEVING. Middelburg 14 Juli. Wat de Koning sprak. Onderwijs, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel.1 Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20.' Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURGSCHE COURANT. w Agenten te Ylissingen: P. G. de Yet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Moou, te TholenW. A. van NiEHWENHUuzEN,te Terneuzen: A.van dee Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dahbe Cie., John P. Jones, opvolger De burgemeester van Middelburg maakt bekend: dat bij bem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is verzon den het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 12 Juli 1886, invorderbaar verklaarde kohier van het patentrecht n° 1, tappers en slijters, voor het dienstjaar 1886/7 met uitnoodiging taan ieder wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisge ving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 14 Juli 1886 De burgemeester voornoemd, F. ERMERINS, L.-B. OPENING JACHT OP WATERWILD. De commissaris des konings in Zeeland, gezien het besluit van gedeputeerde staten van 8 Juli jl., n° 118; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 Staatsblad n" 87)maakt bekend dat de opening der jacht op waterwild, zijnde: eenden, duikers, waterhoenders, watersnippen, schrieken, kemphanen, strandloopers, wulpen en plevieren, in deze provincie door gedeputeerde staten is bepaald op Maandag 26 Juli a. Middelburg, 10 Juli 1886. De commissaris des konings voornoemd, DE BRA UW. „Mijne heeren 5 „Met genoegen bevind ik mij weder te midden der vertegenwoordigers van mijn volk. „Het is U bekend welk verschil van mee ning tusschen mijne regeering en een deel van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanleiding gat tot de ontbinding van deze. Ik mag verwachten dat de afgebroken arbeid thans zal worden hervat. „Mijne betrekkingen met andere mogendhe den zijn zeer vriendschappelijkhet is mij aangenaam te kunnen vermelden dat de kust vaart tusschen de havens van Dnitschland weder voor de Nederlandsche vlag is open gesteld. „De gunstige afloop van de conversie van een deel der nationale schuld strekte tot be vestiging van 's lands crediet. „Behalve de wetsontwerpen betreffende de grondwet en andere, die in de vorige zitting aanhangig waren, zullen nog enkele spoedver- eischende aan u worden voorgelegd. „Mogen uwe werkzaamheden, onder Gods zegen, tot heil van het vaderland strekken. „Ik verklaar de buitengewone zitting der Btaten-generaal te zijn geopend". Met deze toespraak is heden de vereenigde zitting der staten-generaal door Z. M. op de gebruikelijke wijze geopend. Dit koninklijk woord, waarvan wij een deel onzer geabonneerden zoo spoedig mogelijk op de hoogte brachten, zal zeker met meer dan gewone belangstelling zijn tegemoet gezien. Na het voorgevallene 5 vooral met het oog op de buitengewone omstandigheden, waaronder de ontbinding en de verkiezingen plaats hadden, was het bijeenkomen der nieuwe kamer dubbel belangrijk en was er alle reden om met ver klaarbare nieuwsgierigheid uit te zien naar de woorden, door de regeering het hoofd van den staat in den mond gelegd. Wat zal het kabinet na de uitspraak der kiezers doen? Zal het in zijn geheel of gedeeltelijk blijven, of den wensch te kennen geven dat aan de meerderheid in de tweede kamer de teugels yan het bewind in handen gegeven worden Welke werkzaamheden zal het ministerie als het blijft de kamers voorleggen Zal het den arbeid der grondwetsherziening willen voortzetten of, zoo als beweerd wordt, eerst weer beproeven de volgens de wet voor geschreven uitbreiding te geven aan het aantal leden der tweede kamer? Ziedaar altemaal vragen die als van zelf bij velen opkwamen. En wie zich die stelde, zal zeker met groote teleurstelling de troonrede hebben gelezen. Wij hebben een buitengewonen tijd beleefd er is een buitengewoon belangrijk werk aan de orde geweestmet het volste recht kan men dit van de afgebroken grondwetsherziening verklaren. Buitengewoon scherp stond een dei- partijen op haar stuken buitengewoon zeld zaam was de aanleiding tot de kamer-ontbin ding. Buitengewoon ijverig zijn de kiezers opgetreden om zich van hun plicht te kwijten; buitengewoon fel was de strijd. En thans als couronnement de I' edifice krijgen wij een woord te hooren, dat buitengewoon mager mag heeten. Maar toch, een al te hard oordeel zou op dit oogenblik niet voegzaam zijn. Het gesprokene kenmerkt geheel het weife lende, het onzekere van den toestand, waarin dit ministerie zich bevindt. Onzerzijds hebben wij aan al die verzeke ringen, dat de troonrede dit of dat zou bevat ten, weinig waarde gehecht en wij onthielden ze daarom onzen lezers. De uitkomst stelde onze meening in 't gelijk. Wat ons te wachten staat, wij wisten het dat de wetsontwerpen betreffende de grondwet daaronder behoordenmaar welke spoedver- eischende ontwerpen meer ons zullen worden aangeboden, het blijft nu nog een diep geheim. Men vond het zeker diplomatisch voorzichtig den koning niet te laten getuigen van den buitengewonen ijver, door de kiesbevoegden ditmaal aan den dag gelegd, en van de groote belangstelling die daaruit voor 's lands belang bleek. Dat zou ten minste een stipje geweest zijn voor den nazaat, waaruit hij kon zien dat er in 1886 een politieke strijd is gestreden, sedert 1848 eenig in 's lands historie. Maar ook op dien weg zag men wellicht voetangels en klemmen, en daarom liet men dat pad onbetreên. Nietszeggend is dus dit staatsstuk; en het kan vergaard worden bij zoovele andere, als opschrift dragend de qualificatie, die wij eraan gaven. Onze lezers zouden zeker er niets aan ver loren hebben al hadden zij niet vroeger daarvan kennis kunnen nemen, en al ware het hun eerst thans, gelijk met dit nommer, bekend gemaakt. Wij betreuren zelfs de kosten, aan het telegrafeeren besteed, terwijl de eenige lof, die wij de troonrede kunnen toebrengen, dat zij n. 1. zeer kort is, zelfs de kernachtigheid buiten sluit, en voor onzen telegraafdienst, nu vooral met het nieuwe tarief, geen stof tot te vredenheid zal opleveren. Dan waren de langere vroeger voor 's lands schatkist nog voordeeliger De anti-liberale bladen zijn nog altijd maar niet uitgepraat over hetgeen met de verkiezingen in verband staat. Nadat zjj uit hoeken en gaten gezocht hadden alles wat maar eenigszins ten nadeele der liberalen was te vinden en in allen ootmoed zichzelven en hunne partjjgenooten van alle mogeljjke smet hadden vrjj verklaard, is de Standaard nu bezig om in een Terugblik nog eens te herinneren hoe braaf de anti-re volution, naire kamerleden bij de grondwetsherziening hebben gehandeld, terwjjl De Tijd heden een lans breekt voor het monsterverbond. Er moet, dunkt ons, toch heel wat schoon te waeschen zjjn, wanneer men zoo lang aan het redeneeren bljjit over kwestiën, welke vóór dien tjjd »1 ampel en breed zjjn besproken. Het besef dat men toch niet bijster sterk in zijn schoenen staat, en de overtuiging, geput uit de ervaring, dat de volgelingen niet zoo gemakkelijk meer wit laten noemen wat zwart is, zullen zeker wel een hoofdrol spelen bij die, voor de lezers zeker verkwikkelijke, herhalingen en oratio's pro domo. Het U. D. verneemt van betrouwbare zijde, dat de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen van plan is, om zoo spoedig mogelijk uitvoering te geven aan haar voornemen, om op enkele hoofdlijnen, nevens de treinen der gewone dienstregeling, nog treinen, uit licht materieel samengesteld, voor het locaal verkeer ter beschik king van het publiek te stellen. Zou men met zulk eene dienstregeling ook niet eens proef kunnen nemen op de Zeeuwsche ljjn Het onderling verkeer met de plaatsen, aan die ljjn gelegen, zou er zeker door kunnen winnen. Het meegedeelde omtrent eene terugwijzing van den beer Domela Nieuwenhuis aan de Belgische grenzen wordt bevestigd. Het socialistische Brusselsche orgaan de Réforme bevat een schrijven van genoemden beer, waarin hij tegen het verbod, hem op Belgisch grondge bied toe te laten, protesteert. De persoon, die hem vergezelde, was de bekende Yan der Stadt uit Amsterdam. Omtrent het scheikundig onderzoek, in zake de bekende leverworstgesohiedenis te Breskens, meldt men ons van andere zijde dat dit nog niet is afgeloopen en dat er, na afloop daarvan, eerst een positief resultaat valt te melden. Waarschjjnljjk zal het onzen lezers aangenaam zijn kennis te maken met het programma voor het concert, a. Maandag door de koninklijke kapel van het; regiment grenadiers en jagers in het Schuttershof alhier te geven. Het is samengesteld vóór de pauze uit1. Marsch, op motieven uit Varney's operette: Les mousque- taires au couvent, Völlmar; 2. Symphonie militaire, no 1 (arr. Dunkier) Jos. Haydn3. Souvenir de Mendelssohn, lieder-fantaisie, Dunkier; 4a. Hon- gaarsche Rhapsodie, no 2 (arr. Dunkier}, Liszt 4&. Alia Stella confidente, Romance (op verzoek) Robaudi; 5. Pantaisie, op motieven van Rich. Wagner's operaTannhauser, Dunkier. En na de pauze uit6. Friedensfeier. Ouverture met bijvoeging en bewerking van; Seht er Tcommt, van Handel en het ChoraalNun da,.ket alle Gott (arr. Dunkier), C. Reinecke7. Souvenir de Beet hoven (Kreutzer Sonate), Dunkier; 8. a Der Wirbelwind, concert polka (piston solo), Levy; b Ungarische Tanze, no 4, Brahms en 9.Pantaisie uit Bizet's opera j Carmen, Yöllmar. Eene opwekking tot bijwoning van dit concert is zeker overbodig. De kiesvereeniging Veluwe, te Apeldoorn, heeft tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de tweede kamer, in het hoofdkiesdistrict Amers foort, jhr mr J. Röell, vroeger lid voor het district Utrecht. Zooals gebruikelijk, opgewacht door tal van autoriteiten en belangstellenden, kwam gisteren namiddag om 5 uur de koninkljjke familie per Holland schen spoor in de residentie aan. Zjj werd door eene talrjjke menigte harteljjk toe gejuicht. HH. MM. en het prinsesje zagen er zeer welvarend uit. Maandag zjjn te Haarlem, in tegenwoordigheid 0. a. van de ministers van binnenlandsche zaken, koloniën, waterstaat en financiën, van den com missaris des konings in de provincie Noord-Holland ter gelegenheid van de 109de algemeene vergadering en het 29ste congres der Nederlandsche maat schappij ter bevordering van Nijverheid in het Paviljoen, de nieuwe zalen geopend en daarmede tegelijk de tentoonstelling van de werkstukken van 9 teekenscholen in Nederland. De heer J. P. W. Conrad, voorzitter der maat schappij, sprak daarbjj eene rede uit, waarin hjj het ontstaan schetste van het paviljoen „Welge legen". Eerst lustslot van den Amsterdamschen bankier Henry Hope, later paleis van koning Lodewjjk Napoleon, domein van het Fransche keizerrijk en van den staat der Nederlanden, werd het een museum van kunstnijverheid, in welke hoedanigheid het niet het minst onder het bestuur vau den directeur, den heer P. W. van Eeden, onze njjverheid groote diensten bewjjst. De minister Heemskerk beantwoordde den spre ker met een kort woord, waarmede hjj de Bympathie fler regeerjng voor dit mpseum uitdrukte, een tab der oude maatschappij van wetenschappen, die der Nederlandsche njjverheid zoo bevorderlik ia in hare mededinging met de nijverheid van andere natiën. De Deli Ct. van 5 Juni bevat weder eenige nieuwe tijdingen betreffende de Atjehsche benden, die daar het land onveilig maken. Yan Pangbalan- Siatas kwam het bericht, dat Nja Makam op den 29en Mei met ongeveer 60 man van Tocalang naar de Toengkam was vertrokken, terwjjl een bende onder Nja Alie reeds eenigen tjjd aan de Lepan moet vertoefd hebben om verkenningen te doen. De Maleische bevolking van de Basitan-rivier moet, aldus vervolgt het blad zjjn mededeelingen, wat vrouwen en kinderen betreft, gevlucht zjjn naar de bjjgelegen bosscben of over water naar meer afgelegen soengeis. Na het ontvangen dezer tijdingen vertrok de militaire kommandant op 3 Juni over zee naar Toendjang Poera en PaDgba- lan-Siatas. Gelukkig was de gouvernements- stoombarkas Slamat weder beschikbaar gekomen voor den dienst. Des avonds van bedoelden dag kwamen hier tijdingen van zeer ernstigen aard binnen. In den nacht van 1 op 2 Juni was ons militair de tachement te Tamaran-Estate, behoorende aan de (Shanghai-Sumatra Tobacca-Comp Y, en beheerd door den gen. manager G. L. Harrison, aangevallen geworden door een bende Atjehers, ongeveer 70 man sterk, met het gevolg, dat van-de militairen twee iulandsche fuseliers sneuvelden en zeven (Eur. en inl.) fus. gewond raakten. Van de onder neming sneuvelden de Europeesohe assistent Schwalki en werd de Europ. assistent Hatt. ge wond. Volgens den overbrenger van dit kort# bericht stonden alle gebouwen in den omtrek in brand. Alle Chineescbe koelies waren gevlucht. Meerdere bjjzonderheden konden voorloopig niet gemeld worden, aangezien de meeste spoed werd betracht tot het verkrijgen van versterking. Da kapitein, kommandant van de tjjdeljjke bezetting te Tandjong-Poerah, is onmiddelljjk met 30 bajo netten ter hulpe gesneld. Het aangevallen detachement was sterkeen Eur. sergeant en 15 bajonetten. Yan Medan vertrokken op den 4en Juni de luit. Leendertz met 40 bajonetten naar Boven-Langbat. De vroe ger bedreigde ondernemingen Glen-Bervie, Gebang en Sarapo zijn nog steeds door militaire detache menten bezet, waarvan de uiterste, Glen-Bervie, door luit. Le Grand en 35 bajonetten. Meerdere details kunnen we voorshands niet geven wjj betwjjfelen het echter of de ter hulpe gesnelde troepen in gevecht zullen geraken met de Atjehers. Deze zullen, na de onderneming vernield tö hebben, hun koers wel richten naar een andei'a plaats, welke reeds door hun spionnen is opge nomen en aangewezen als geschikt voor een overrompeling. Het Dagbld. ontvangt nog de volgende mede- deeling »Uit Deli, onder dagteebening van 9 Juni, wordt medegedeeld, dat een der nieuwe ondernemingen in het Beneden-Langkatsche weder het tooneel ia geweest van een aanval van de Atjehers. Aanvankeljjk werd bericht dat de beide admi nistrateurs zjjn vermoord, doch later is gebleken dat althans een van hen, hoewel zeer ernstig gewond, het leven er heeft afgebracht; alle schuren zjjn verbrand. Yan de 14 militairen, die ter bescherming der onderneming aanwezig waren, moeten 9 buiten gevecht zjjn gesteld, terwjjl alle koelies zouden zijn gevlucht". Bjj de opheffing der Midd. meisjesschool alhier is aan de directrice, mej. Gerth van Wjjk, door de leerlingen een lamp van cuivre poli, benevens een album met toepasseljjire inschriften geschonken. Aan mej. L, Freem, leerares aan dezelfde school, werd bjj haar vertrek naar Groningen, door een groot aantal leerlingen en eenige oud-leerlingen een schrjjfbureau ten geschenke aangeboden. Men schrjjft ons uit Biervliet. Door het overlijden van den heer M. J. Mazure is eene onderwjjzersbetrekking vacant aan de 1« gemeenteschool. De heer Mazure was een verdienstelijk onder wijzer, die, nadat eene doodeljjke kwaal zjjne krachten voortdurend deed afnemen, tot Pinksteren jl. in zjjne betrekking bleef, ja van verlof niets wilde weten. Zjjn dood is bovendien voor de gemeente een gevoelig verlies, daar hjj de onderwijzersbetrek*

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1