Laatste Berichten BUITENLAND. FEUILLETON. Don Cesualdo. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Ingezonden stukken. Rijks koogere burgerschool te Middelburg. EENE OPHELDERING. armbestuur: te Baftrjand, ia besteed van 28 tot 39 "per 39 Av 24 cA. Te Goes viel heden morgen een vrouw, die water jjiltte, in den regenbak doch werd nog hjjtjjdi door een buurvrouw, met behulp van een ander, gered, Uit Breskens schrift men ons Nu men in andere bladen van hetgeen hier voorviel in een gezin, tengevolge van het eten van leverworst, eene geheel andere voorstelling geeft, acht ik mij verplicht daartegen op te komen en mjjn bericht te handhaven. Alle personen hebben verklaard dat zij tengevolge van het eten van leverworst ongesteld zjjn geworden. Juist hij, die met de overige huisgenooten dezelfde koffie, boter, melk en het zelfde brood, maar geen worst nuttigde, werd niet ziek. Dat de ongesteldheid het gevolg zou zijn van het gebruik van gekookt voedsel uit eenen ver tinden pot of ketel is geheel en al onwaar. In het bedoelde huisgezin van de wed. Van L. toch bevindt zich slechts één groote vertinde koperen ketel, welke dient tot het verwarmen van wasch- water en niet tot het koken van spijzen. Daaren boven is volstrekt geen voedsel, dat in zulk een pot zou gereed gemaakt kunnen zijn, gebruikt. Bjj allen bestaat er geen twijfel, of de worst is de oorzaak der ongesteldheid. Drie van hen zijn nagenoeg geheel hersteld de oudste dochter, welke nog al veel van de worst gebruikt heeft en niettegenstaande alle aangewende middelen niet heeft kunnen braken, is nog lang niet beter. Ik kan hier nog het volgende bijvoegen. De leden van een ander huisgezin zijn eenige dagen te voren eveneens ongesteld geworden, na het eten van leverworst bij denzelfden slager gehaald. Hevige braking en diarrhee vertoonden zich bij hen den ganschen nacht. Een geneesheer is niet gehaald, terwijl de betrokken personen eerst na het gebeurde bij de wed. Van L. zekerheid kregen, dat de worst de oorzaak der verschijnselen geweest is. Nog een andere jongen is ziek geworden na het gebruik van een stuk leverworst, uit dezelfde slagerij afkomstig. In tegenstelling daarmede moet ik echter ook melden, dat twee personen, die op denzelden dag van het gebeurde bjj genoemde weduwe een stuk leverworst present hadden gekregen van de dochter van den slager, dit hebben genuttigd zonder daarvan nadeelige gevolgen te ondervinden. Zoowel de rest van de worst van de wed. Van L. als een stuk uit den winkel van den slager zijn naar Middelburg opgezonden om, op last der jus titie scheikundig te worden onderzocht. De leerlingen der openbare en christelijke scholen te ZaamBlag woonden heden Zaterdag, bij gelegenheid der kermis, onder geleide hunner onderwijzers, in het circus van den heer Cohen eene kindervoorstelling bij. Werd verleden jaar gemeld, dat er pogingen aangewend werden tot vrijverklaring van den calamiteusen Hoofdplaatpolder, het staat nu vast, dat er van het plan niets komen kan. Naar men verneemt zullen de bestaande werken aan bovengenoemden polder door helmduiking onderzocht worden. De ontrouwe gemeente-ambtenaar der be lastingen te Amsterdam W. is ten crimineele verwezen. Hem wordt ten laste gelegd, dat bjj van de hondenbelasting ruim 48.000, van de straatbelasting ruim 10.000 en van de overige belastingen 12.000 heeft verduisterd. Tezamen ongeveer 70.000. In de volgende week begint men met den bovenbouw voor de spoorbrug over den IJsel te Deventer. Te Bergen op Zoom zal in Aug. in de stedelijke zwem- en badinrichting een wedstrijd in het zwemmen plaats hebben, gepaard met Tolks-vermakélij kneden. De gemeente Alkmaar is door de rechtbank aldaar veroordeeld om 6500 uit te betalen aan eene weduwe, wiens man bij het waaggebouw, door het vallen van een kesp of kolder van een steiger, doodeljjk getroffen werd. Zestien millioen roebels heeft het Russische gouvernement bestemd voor de verbetering der havens aan de zee van Azoff en de Zwarte zee. In de Spaansche provincie Granada is een hevige storm over Motril losgebarsten, gevolgd door een ondragelijke hitte en een schok van aardbeving, die 6 seconden aanhield. Er heerschte onder de bevolking een erge paniek, maar niemand werd gedeerd. Een bloedige wijding viel de eerst onlangs geopende Alpenhut op de Hoe Wand in de Oostenrjjksche Alpen ten deel. Voor eenige dagen beroofde zich daar een jong paar uit Weenen van het leven. Volgens een part. bericht uit Berlijn aan de N. R. Ct. zou het ongeluk der reizigers op den Grossglockner zich aldus toegedragen hebben. De reizigers trachtten de tot nu toe nog niet begane Een schets door Ouïda. II. Het werk aan den molen ging zijn gang, onder de bevelen van den broeder van Tassilo, die altijd aandeel had gehad in het werk en de winst. De moord gaf nog gedurende den wjjnoogst, den maïs- oogst en het olijvenlezen, stof tot praten; doch toen de avonden langer werden en de dagen koud, hield hij op het hoofd voorwerp der algemeene belangstelling te zijn niemand hield het voor moge lijk dat er eenige twjjtel aan de schuld van Generosa zou kunnen rjjzen niemand sprak een goed woord voor haar; niemand had medelijden met haar verwoeste jeugd, met haar wegkwijnen m den kerker, ofschoon iedereen geneigd was om toe te geven dat hetgeen zij gedaan had, misschien heel natuurljjk was als men alles wel bedacht. Haar eigen bloedverwanten waren te arm om haar te hulp te komenzij vernamen haar misdaad eerst zeer veel later en dat nog slechts bij toeval door een reizend marskramerzjj konden niets voor haar doen en beproefden het ook niet; zij had hun nooit zooveel van het geld van haar man gezonden, als zij verwacht hadden en nu zij in moeiljjkheden was, moest zij maar zien hoe zij er weer uitkwam, zeiden zij. Zjj had altjjd meer 9(9 jjaar sjwldeu en oorringen gegeven dan om noordzijde des G'ockners top të'bereiken.Tdommen over groote Pasterzen-gletschers, bereikten den smallen rand, die naar de hoogste spits leidt, en trokken met touwen aan elkander vastgebonden verder. Hierbij geraakten zij* op eene sneeuw vlakte. Onder het gewicht der vier mannen- spleet zich de vlakte en stortten de reizigers in de diepte. In den val brak hot touw. De gids; Rubisoier viel op 1300 meter in de diepte lig gende Pasterzen-gletschers. Of de andere drie reizigers aan den rotBwand zijn bljjven hangen, of in de nabijheid van genoemden dooden gids zjjn gevonden, moet nog uit nadere onderzoekingen bljjken. Zekerheid heeft men daaromtrent nog niet. Het lijk van Rubesoier is vreeselijk ver minkt. Oin zjjn lijf waren overblijfselen van het touw. Een arm is volledig opengescheurd. Blijk baar hadden de ongelukkigen hun doel reeds dicht voor oogen en waren zij nog slechts 100 meters van den top der Glockners, toen zij door de zich splijtende sneeuwvlakte in de diepte stortten. De familie van den heer Pallavicini en de vader van den heer Crommelin hebben kennis gekregen van bovengenoemde berichten en zjjn naar Heili- genblut vertrokken. Het circus te Reval (Rusland) is door brand verwoest. Twee rijders kwamen in de vlammen om, andere kregen ernstige brandwonden. De paarden zijn gered, maar de costumes en overige materiaal zijn verloren. De commissie uit de Pransche kamer, belast met het onderzoek van het wetsvoorstel der regee ring betreffende het aanplakken van oproerige manifesten, hoeft haar verder onderzoek tot October uitgesteld. Het wetsontwerp wacht dus het lot, dat men er aan voorspeldehet wordt in den doofpot gestopt. Men verzekert, dat de hertog van Norfolk, katholiek, maar niettemin tegen Home Rule, naar aanleiding van een schrijven van kardinaal Manning ter verdediging van Home Rule, zijn geloof zal afzweren om tot het protestantisme over te gaan. Een vreeselijke brand heeft in Lille een katoen-spinnerij verwoest. De schade wordt op een millioen francs geschat. De van Chauxdefonds naar Biel vertrek kende trein is Donderdagavond tusschen Convers en Renan in volle vaart gederailleerd. Van de 55 passagiers werden drie zwaar en acht licht gekwetst. Do voorzitter der commissie in zake het Panama-kanaal heeft een brief van De Lesseps ontvangen, de mededeeling inhoudende dat hij den minister De Freycinet verzocht heeft, het wets ontwerp omtrent de uitgifte eener loterij-leening in te trekken. De Fransche minister-president heeft de commissie der extrême-gauche, welke hem de in vrijheidstelling der beide journalisten Due Quercy en Roche kwamen verzoeken, geantwoord, dat hij het verzoek ontijdig acht. Aan het gehouden toelatings-examen is deel genomen door 30 candidaten, waarvan 6 zijn afgewezen. Toegelaten zijn tot de le klasse J. H. L. Meuf- fels, J. J. Kerkmejjer, J. van de Ree, J. de Kruijter, J. Crucq, D. J. van Meerendonk, J. M. Bekaar, A. K. Zweede, S. C. Van Pienbroek, J. A. van Boven, D. A. Dronkt-rs, J. F. Bruno Bok, J. G. H. Dhont, J. Terwiel, C. H. Cochius, C. M. J. Gernler (voor enkele vakken), P. J.Boogaart, A L. Cense, L. L. Voorbeijiel, C. M. Dhont, P. J. Elout en T. J. Kommera. Tot de 3e klasse J. D. Noske en mej. T. A. Troelstra. SSierikzee. In de heden namiddag gehou den raadszitting, gepresideerd door den burge meester mr J. P. N. Ermerins, waren afwezig de heeren Mulock Houwer en De Looze. Na verschillende mededeelingen en nadat de rekening van de bewaarschool voor minver mogenden over 1885 in handen gesteld was van de heeren Zuurdeeg, Goemans en W. A. Ocht- rnan, werd omtrent een verzoekschrift van de Maatschappij voor oesterteelt te Zierilrzee, om vergunning tot het leggen van pannen in de nieuwe haven, ter uitoefening der kunstmatige oesterteelt, op voorstel van burg. en weth., beslo ten die vergunning tot 1889 te verleenen voor f 10 's jaara Een verzoek van den leeraar M. Couvee, om het onderwijs in het rechtljjnig teekenen aan de H. B. school tijdelijk op te dragen aan den hen, nu moest zjj maar zien of hare sieraden haar hielpen. Wanneer een lid eener arme fa milie een rijk huweljjk doet, dan gaat de begeerte om daar voordeel uit te trekken spoedig in haat over, indien er niet genoeg aan voldaan wordt. Waarom moest zij gestoofde geitjes en gebraden lammetjes gaan eten en hazen in venkel gebak ken, terwijl zjj slechts een stukje gezouten visch en nu en dan wat uien konden krijgen Men had den pastoor van San Bartolo een paar maal bij haar toegelaten, maar die kon niet anders doen dan met haar schreien en haar verzekeren, dat hp stellig en vast in haar onschuld geloofde. De verandering, die bjj bjj haar op merkte, schokte hem zoodanig, dat bjj bjjna niet spreken kon en hij dacht bij zich zelf, ziende hoe oud en vervallen zij er uit zagals zij haar schoonheid verliest en voor haar tijd oud wordt wat zal het haar dan baten of zij al vrij gespro ken wordt. Haar minnaar zal haar niet meer aanzien. Talko Melegari beminde haar hartstoch telijk, vurig, onstuimig, maar Gesualdo voelde met die scherpzinnigheid, welke bij fijngevoelige karakters de wereldkennis, welke hun ontbreekt aanvult, dat het geen liefde was, die tegen we derwaardigheden of het verlies van uiterlijke bekoorlijkheden bestand zou zijn. Wellicht voelde Generosa dit zelf ook en deed dit bewustzijn haar nog meer lijden dan de grendek van haar kerker. III. De winter ging voorbjj en met Februari ver- leeraar Mondt, werd gesteld in handö'n van burg. en weth. Naar aanleiding van. ingekomen kennisgevingen werd afschrijving verleend van hoofdelijken omslag over 1886 wegens vertrek aan G. van Maanen voor ƒ0.70 en aan J. de Krujjter voor 5.60. Vastgesteld werden de door den gemeente-ont vanger toegezonden staten van oninbare posten over 1885, van den hoofdeljjken omslag op ƒ402.66 en van de hondenbelasting op 30.73. De rekening van den straatweg tusschen Zie- rikzee en Brouwershaven en die van het harmonie gezelschap Kunst en Eer, beide over 1885, werden goedgekeurd, de eerste in ontvang op 2757.47, in uitgaaf op ƒ2497.64, met een goed slot van ƒ259.83, de tweede in ontvang op ƒ488, in uitgaaf op 522.18, sluitende alzoo met een na- deelig slot van 34.18. j Ten slotto werd door den heer Van Manen, namens de commissie van onderzoek, verslag uit gebracht omtrent de voorstellen van burg. en weth. tot wijziging der verordening op het open baar lager onderwijs en van het besluit tot heffing van schoolgeld op de openbare scholen voor lager onderwijs, strekkende tot aanneming dier voor stellen, behoudens enkele geringe wijzigingen. Na eenige beraadslaging werden de beide voor stellen, met eenige wijzigingen, goedgekeurd. De raad hield ten slotte nog een besloten zitting. 's iSravenJiaffe. Het groot Indisch arabte naars-examen is heden afgeloopan. Van de 65 aspiranten zijn 35 geslaagd voor de vier vacatures, namelijk de heeren Kooiman, Ketjen, Altmann, Jansen, Pecqneur, Van der Hoek, Van Bijlevelt, Veenhuijzen, Blaeser, Palmer van den Broek, Van Heille, Van Rijck, Van Zutphen, Van Angelbeek, Einthoven, Hetmejjer, Stortenbeker, Steenstra, Toussaint, Wattendorff, Bouineester, Becking, Van der Laan, Craandjjk, Wagner, De Quant, Wessels, Schadee de Mandt, De Groot allen van de Delft- Ecbe, Carpentier Alting, Scheltema, Van Alst, Privé, Ziesel, De Vogel van de Leidsche instelling. Weenen. Alle groote mogendheden nemen omtrent Batoem een afwachtende houding aan. loonden. De Times betoogt, dat ook En geland ten opzichte van het tractaat van Berlijn vrijheid van handelen heeft herkregen. Van 3 tot 10 Juli. Vussingen. Gehuwd.- A. B. van der Burg, wed' 33 j. met G. Schwartsmans, jd. 23 j. W. de Wolf, wed' 32 j. met M. E. Bosdijk, jd. 44 j. Bevallen: J. Auer, geb. Jansen, z. L. Lems, geb. Paap, z. A. Corthals, geb. Lippens, d. W. Goedhart, geb. Clowting, z. C. van Zweeden, geb. De Jonge, z. M. Dommisse, geb. Dhont, z. J. Beijé, geb. Monjé, d. E. H. Embregts, geb. Van Gelder, d. C. J. de Prince, geb. Blondeel, z. Overladen J. B. van Opbergen, wed' van ;L. Maas, 68 j. J. J. Buisman, ongeh. d. 18 j. D. K. Smit, z. 5 w, A. J. Verschure, z. 11 w. A. D. M. Hanssen, d. 18 ro. M L. Leroojj, d. 19 m. B. Dommisse, d. 15 m. A. F. Lenaerts, z. 5 w. Meer dan aanvankelijk scheen, heeft de schending van een artikel van het Berlijnsche tractaat de hoofden der Europeescbe diplomaten warm gemaakt de pennen der Europeesche pers in beweging gebracht. In Berlijn neemt men de zaak vrij koeltjes op, wat sommigen doet veronderstellen, dat Rusland niet gehandeld heeft zonder vorst Bismarck te raadplegen, want zooals een diplo maat dezer dagen zeer juist opmerkte de Duitsche rijkskanselier ziet ongaarne, dat tractaten, onder zijn leiding tot stand gebracht, zonder zijn toestemming worden geschonden. Ofschoon het zeer onwaarschjjnljjk blijft, dat behalve Engeland een der andere groote mogend heden tegen Ruslands beslissing omtrent Batoem zal proteBteeren, baren toch de niet uit te blijven gevolgen van dezen stap ook in Weenen ernstige bezoigdheid. De Weener correspondent der Daily News had een onderhoud met een aanzienlijk Hongaarsch staatsman, die in scherpe woorden de daad van Rusland afkeurde, gedaan op een ougenbiik, dat Groot Brittanje staat in het heetst van een ern- stigen binnenlandschen strijd. Maar ook deze Hongaar twjjfelde, ot er iets kon gedaan worden. spreidde het koren overal een groen kleed de amandelboomen langs de hellingen bloeiden, de viooltjes baanden den weg voor de andere wilde bloemen, de wilgen naast den watermolen botten uit. Men vernam ossengeloei, het scherpe geluid der luit, het geknal van schoten, het gedruisch van wijngelagen op de boerderijen en in het dorp bij de landelijke viering van het vasten avondfeest. Niet veel echter, want het zjjn slechte tijden tegenwoordig en de mensehen zijn bedrukt, de zonnige natuurlijke vroolijkheid is voor goed uit gestorven in Italië, geljjk de eikenbosschen en groote tuinen voor altoos uitgeroeid zijn. De vasten naderdenhet klokgelui klonk wee moedig over de velden, waar de narcissen bjj millioenen opkwamen en de pastoor van San Bar tolo vastte en bad, en kastijdde zijn vleesch op alle mogeljjke wjjzen, die zijn geloof toestond, en hoopte door die ontberingen, smarten en boeten vergiffenis voor Generosa te verwerven in den hemel, zoo niet op aarde. Gedurende de geheele vasten liet hij niet at God onophoudelijk om ge nade voor haar te smeeken. Nacht en dag vermoeide hij zjjne hersenen met het zoeken naar eenige aanwijzing, wie toch de möordenair zou kunnen zijn. Hij twijfelde geen oogenblik aan haar onschuld al waren de apostelen en de heiligen zijner kerk zelf op aarde neer ge daald om tegen haar te getuigen, zou hjj hun toegeroepen hebben Zjj is toch onschuldig. De angstige vermoedens, de onbedwingbare twjjtel, dis nu en dan bjj haar minnaar opkwamen, als Batoem toch is reeds jaren-geleden in een-sterke- Russische haven omgevormd, zoodat de verklaring van heden niets dan de formeele aankondiging van een reeds lang bestaand feit is. Hjj achtte het mogelijk, dat Rusland Batoem alleen gebruikt als een ballon d'essaie om eens té zien, hoe ver het in deze richting kan gaan zonder gewapenden tegenstand bjj de mogendheden te ontmoeten. Intusscben bljjft de vrees gewettigd, dat de czaar niets anders bedoelt dan een inval in Boel- gar jje om te voorkomen, dat het nieuwe Boelgaarsche rijk een bolwerk voor Konstantinopel tegen Rus sische aanslagen vormt. Er bestaat meer dan een bewjjs voor dit vermoeden. De toon der Russische pers tegen vorst Alexander blijft even vjjandig en heftig als sedert het uitbreken van den opstand in Boelgarije in Sept. 1885. In Oost-Roemelië en Macedonië spinnen Russische agenten onvermoeid hun intriges tegen den vorst van Boelgarjje voort. En eindelijk concentreert de czaar zjjn leger in Bessarabië, waar het aantal Russische troepen reeds een aanzienlijk cijfer bedraagt. Door sommigen wordt het idee eener conferentie geopperd, maar wjjl de mogendheden van het vaste land verklaren weinig belang bjj Batoem als vrije haven of als oorlogshaven te hebben, mag men dit denkbeeld veeleer beschouwen als een middel door een of anderen patriotischen Engelschman te berde gebracht, die op deze wijze het Britsche rjjk zonder kleerscheuren en zonder verlies van nationaal prestige uit den klem wil redden. Volgens een schrijven uit St. Petersburg aan de République Franfaise lacht men in politieke kringen aldaar over de verontwaardiging der Engelsehe bladen, welke Rusland met een Euro peesche coalitie bedreigen, daar de tjjd voorbjj is, waarop Engeland op het vasteland regeeringen vond .genegen zonder schadeloosstelling als wrekers van het Britsche rjjk op te treden. Bovendien vergist Engeland zich zeer, wanneer het denkt door veel misbaar van het Batoem-incident te maken het oog van Rusland af te trekken van Badakshjan. Hier toch staan zoowel voorname staatkundige als handelsbelangen van Rusland op het spel, welke het niet ongestraft zal laten aantasten. Voorloopig schijnt Engeland zich te willen bepalen tot een schrifteljjk protest tegen Ruslands daad. Lord Rosebery nameljjk is zeer lang werk zaam geweest op de Foreign Officewat men in verband brengt met een eventueele nota aan Rusland over Batoem. Zoodra de Britsche regee ring kennis heelt genomen van het feit, heeft zjj door haar gezant aan het hof van St. Peters burg haar verrassing over Ruslands besluit doen uitspreken. Verdere stappen zal de tegenwoordige regeering kunnen overlaten aan haar opvolgstereen torie- kabinet. De conservatieven winnen van dag tot dag terrein op de liberale ministerieelen. Tot heden zijn verkozen 263 conservatieven, 133 Glads- tonianen, 54 unionisten en 65 Parnellisten. De tories wonnen 33 zetels. Geaehte redactie 1 Misschien is de zaak in uwe oogen van te nie tige beteekenis om mij nog eenige plaatsruimte te verleenen als repliek op het door de commissie v. toez. op het muziekk. der dd. schutterjj gege ven antwoord op mjjne vraag. Is dit het geval, ik zal het u niet ten kwade duidenis het zoo niet, welnu, dan dank voor de plaatsing, onder verzekering dat het mjjn laatste woord zal zjjn. M. i. heeft de commissie mjjn vraag niet be antwoord. Ik vroeg toch alleen, of het niet in haar belang zou zjjn wanneer zjj haren contribu anten eens een concert aanbood, daardoor zou dan toch aan allen de gelegenheid gegeven wor den na te gaan of hunne bijdragen goed werkten en zouden misschien enkelen zich er door opge wekt gevoelen hun voorbeeld te volgen. Of die gelegenheid bestaat bjj tpenb. uitv. op het Molenwater betwijfel ik, en zeker velen met mjj, want algemeen is de klacht over bet rumoer der jeugd; de raad, onlangs in uw blad gegeven, op andere pleinen achtereenvolgens uitvoeringen te geven, ware misschien als proef op te volgen. Te wjjzen op de wandelingen door de stad kan toch geen ernst zjjnWeinigen zullen zich te midden der hossende, duwende en zingende men- schenmassa wagen 1 Bovendien bepalen die wan delingen zich tot een zeer kleiD, hoogst zelden gevarieëerd gedeelte. De commissie meene niet, dat mjjne vraag een hij des avonds op en neer liep langs de rivier, en keek naar het raam dat eens van haar kamer was geweest, brachten geen minuut het veel sterker geloof van Gesualdo aan het wankelen, hoe zwak hij ook van lichaam en in sommige opzichten ook van karakter was. Al bleef de waarheid voor altjjd in ondoordring bare duisternis gehuld, voor eeuwig een afschuwe lijk geheimt dat zou voor hem geen verschil maken hjj zou altjjd van haar onschuld overtuigd bljjven. Had hjj haar niet gekend als een klein kind, dat met bloote voetjes in de groene poelen plaste, en door het gele gras en de zonnige riet- boschjes vau Bacca d'Arno huppelde. Hoogst onschuldig was zjjn verhouding tot de vrouw van Tassilo geweest, maar het kwam hem toch voor dat de belangstelling, welke hij voor haar koesterde, het genoegen dat hij gesmaakt had om met haar te spreken misdadig was. Er waren tjjden ge weest dat zjjn oogen, die niets hadden mogen zien dan haar ziel om die te redden, ook haar licha- meljjke schoonheid hadden opgemerkt en met een ontwakende, vleesche'jjke bewondering op haar gerust hadden. Dat was voldoende om hem in eigen oogen schuldig te doen zjjn. Die smart, welke hjj voor haar gevoelde, kwam voort uit persoonljjke ge negenheid dat wist hjj en dit bewustzjjn deed hem vol gewetenswroeging aan den voet van het kruis neder storten. Wordt vervolgd,)

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2