Onderwijs. Kerknieuws. Eecïitssaken. Verspreide Berichten, in statu quo blijven liggenaldus wordt der goê gemeente diets gemaakt dat de financiën onder het tegenwoordig hoofd der gemeente achteruitgaan en de belastingen vermeerderen. Zulke publieke immoraliteit zal men elders te vergeefs zoeken! In verband met het bij de staatabegrooting ge nomen besluit is de betrekking van inspecteur van het militair onderwijs opgeheven en het getal kapiteins bij het dep. van oorlog gebracht van 2 op 3, en in verband hiermede het totaal der sterkte aan officieren van den staf der infanterie van 23 op 24. Het toezicht over de tweede, afdeeling der krijgs school is opgedragen aan den chef van den gene- ralen staf; dat over het onderwijs bjj de infanterie, in zijn geheelen omvang, aan den inspecteur van dat wapen; dat over den artillerie-cursus te Delft aan den inspecteur der artillerie. Zij oefenen dat toezicht uit op zoodanige wijze, dat de hoofden der inrichting van onderwijs de zelfstandigheid behouden, welke zij behoeven om zich van hun taak naar behooren te kwijten. Door den minister van waterstaat zijn, tot hunne practische vorming, gedurende de zomer maanden, als buitengewoon opzichter aangesteld de studenten der polytechnische school D. Hejjen, bij de werken van het kanaal door Zuid-Beveland, en J. A. Yan Eyk Bjjleveld en N. Wildeboer, bij het maken van aanlegplaatsen enz. in de buitenhaven te Vlissingen. De Javabode bevat de volgende bijzonderheden omtrent het gebeurde op Tjiomas, zooals de regeering meldde. Het blijkt echter dat de onge regeldheden voor een deel plaats hadden te Tjam- pea, dat aan Tjiomas grenst maar er niet toe behoort. Het bericht van de Javabode wijkt af van het officieele, is gedateerd 29 Mei en luidt als volgt: Het volgende is omtrent deze treurige zaak nog bekend geworden: Eergisteren, terwijl er een feest op het land Tjiomas gegeven werd, verscheen daar eene bende van pl. m. 50 in het wit gekleede personen en richtte onder de feestvierenden eene ware slachting aan. Volgens verhalen tenminste, zou den 2 personen gedood en een twintigtal gewond zijn. Op het hooren van die tijding te Buitenzorg, snelde de assistent-resident Coenen, met pl. m. 20 politie-oppassers naar de plaats van het gebeurde. Deze mocht daar echter niets uitrichten en was zelfs genoodzaakt met al de oppassers de vlucht te nemen, daar de bende eenvoudig eene charge op hen maakte. De resident vaD Batavia kwam nog denzelfden dag alhier aan, doch er werden geen verdere maatregelen genomen, omdat het daarvoor reeds te laat was. Alleen trok eene militaire wacht op onder het kommando van een officier, om gedurende den nacht het land Tjiomas te bewaken. Gisterenmorgen is echter eene kolonne van pl. m. 45 onderofficieren en manschappen (allen Europeanen) onder het kommando van een officier naar Tjiomas uitgerukt, met last zich te stellen onder de orders van den resident. Die kolonne ontmoette, na in karretjes van Tjiomas naar kampong Gadok te zijn gebracht, eene bende van pl. m. 500 man op het land Tjampea. Naar men zegt, voerde de bende eene omge keerde Hollandsche vlag en daarnaast eene roode en eene zwarte. Al schreeuwende en tandakkende met enkele in het wit gekleede voorvechters, tartte die bende de hoofden van gewestelijk en plaatselijk bestuur en onze troepen, zelfs nog, nadat door eerstgenoemde autoriteit een demang naar voren was gezonden om hen te sommeeren. Men was toen pl. m. 600 pas van elkaar ver wijderd, gescheiden door het ravijn Thidang op de grens Tjiomas en Tjampea. Alsnu werden op last van den resident eenige salvo's gegeven, met dat gevolg, dat de bende uiteenstoof, een 33tal gewonden met zich voerende. De troep trok daarop het ravjjn door, en op de plaats gekomen waar de bende had gestaan, vond men daar 41 dooden en nog 13 zwaar gewonden. Alle slachtoffers moeten herkend zijn als opge zetenen van het land Tjiomas. In hoofdzaak moet ontevredenheid de oorzaak van het gebeurde zjjn. Heden morgen is de resident naar Batavia teruggekeerd, 1 officier en 23 bajonnetten zijn naar Tjiomas, om te trachten de kalmte onder de opgezetenen te doen terngkeeren, aangezien de meeste kampongs leeggeloopen zijn. Uit Buitenzorg wordt van 25 Mei gemeld De hoofdaanvoerder der oproermakers, zekere Edris van kampong Parakan op Tjiomas, is door de politie gearresteerd in kampong GoenoDg Pete op het land Tjampea. De voorvechter is volgens geruchten aan zijne wonden overleden. Twee der moordenaars zijn te Gadok gearresteerd. De gearresteerden verklaren allen, dat de oorzaak van hun verzet gelegen was in hunne grieven tegen den landheer, en dat het doel was het afloopen van het landhuis. Daar er ook een hadji vermoord was, wordt verklaard dat er geen sprake was van eene fana tieke uitbarsting van door godsdiensthaat opge zweepte gemoederen. Heden (Vrjjdag) morgen werd te Zierikzee, in het societeitslokaaljvan Yermunt, de 43e algemee ne vergadering der onderwjjzersvereeniging in het arrondissement Zierikzee door den heeer mr J. W. A. Schneiders van Greiffensweth geopend, in tegen woordigheid van 35 leden. Later kwamen nog ter vergadering 2 leden en een voorstander. De voorzitter heette allen welkom, inzonderheid den heer Groeneveld de Kater te Noordgouwe, voorstander van het gezelschap. De voorzitter wees op den uitslag der verkie zingen, zoo belangrijk voor het openbaar onder wijs en uitte de beste wenschen voor wat deze dag nuttigs en aangenaams kon opleveren. Hij deelde voorts mede, dat door de heeren dis- tricts-schoolopzieners Van Visvliet en Van Gor- kom kennis was gegeven, dat zij de vergadering niet konden bijwonen. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der 42e algemeene vergadering, het vorige jaar te Renesse gehouden, werd de „wedstrijd van onderwijzers in het voordragen van een dichtstuk naar eigen keus," waarvoor zich 9 heeren aan meldden, geregeld en door den voorzitter eene commissie van beoordeeling van vijf leden aange wezen. Van den staat der onderwjjzersgezelschappen Zierikzee, Duiveland, Oostelijk- en Westelijk- Schouwen, brachten de respectieve secretarissen verslag uit, waaruit bleek, dat alle nog in meerdere of mindere mate aan hun doel blijven beantwoorden. Tot plaats voor de volgende algemeene verga dering werd Haamstede gekozen. Uit het verslag van den heer Rensen bleek, dat de boekerij met 2 nummers, bevattende 22 boek- deelen, vermeerderd was en thans 251 nummers telde, doch dat het gebruik ervan, hoewel ver meerderd, nog wel drukker kon wezen. Uit dat van den heer Bastmejjer van de hulp spaarbank vernam men, dat er in 1885 14,815 was ingelegd, en het bedrag der rente 4.548 had bedragen. Na de pauze had bovengenoemde wedstrijd plaats. De commissie bracht, bij monde van den heer üosterman, een uitvoerig rapport uit en stelde voor twee prijzen a 5 toe te kennen, een aan den heer Lemson van Zierikzee voor de voordracht van Bij de wiege van een Tcind des armen door Jan van Beers en een aan den heer Prince van Noord- gouwe voor de voordracht van De Koningin dei- trouw van Hofdijk en de premie a 2 aan den heer Kapelle van Dreischor voor de voordracht van De Neus. De vergadering vereenigde zich met dit voorstel. De voorzitter wenschte den overwinnaars geluk en sprak tot de overigen een woord van waardeering. Daarop gaf hij het woord aan den heer P. van der Have, hoofd eener school te Zierikzee, die het le punt van bespreking: Plantkunde in de Volks school zou inleiden. Deze merkte,eerst op, dat de plantkunde op de lagere school weinig geteld was en nog is, ondanks in den laatsten tijd verschei dene lees- en leerleesboeken daarover verschenen. Spreker achtte het onderwijs in de plantkunde gewenscht, omdat het 1° in alle opzichten aan schouwelijk is, 2° de zelfzoekende leerwijze er uitnemend bij toegepast kan worden, 3° het daar door eene groote formeele waarde krijgt, 4° be vorderlijk is aan de ontwikkeling van het schoon heidsgevoel, 5° een bron van genot geeft nu en in de toekomst en 6° een schat van nuttige kennis aanbrengt. Hij besprak verder de methode bij dat onderwijs en wenschte eene concentrische behandeling in 2 of 3 leerkringen, geen systema tische indeeling, hoogstens een komen door opmer ken tot het begrip familie en in den laatsten cursus ook de bespreking van enkele handelsge wassen. Schoolverzamelingen van planten achtte hij niet nuttig in verhouding tot den tijd en de moeite, er aan besteed is het om schoone vormen te doen, dan ried hij do vinding van dr Nijland, nl. het afdrukken van bladeren, aan. Met eene aanhaling van Spencer's woorden over het beschou wen der natuur besloot spreker zijne belangrijke lezing, waarvoor hem door den voorzitter, ook namens de vergadering, dank werd gebracht. Ten slotte zou aan de orde zijn het 2e punt Het nakomen van Eb enVLoeddoor den heer M. W. van de Garde, hoofd der school te Noordgouwe, te behandelen. Dit punt verviel echter wegens gebrek aan tijd. Tegelijkertijd hielden de leden van het onder- wijzersgezelschap in het arrondissement Tholen te Stavenisse vergadering; zij gaven kennis dat zij daarna een tochtje per stoomboot naar Zie rikzee zouden maken. Een commissie van vier leden werd afgevaar digd om de heeren aan de boot te verwelkomen. Hun komst verhoogde natuurlijk niet weinig de feestvreugde. De bezoekers uit Stavenisse werden in den tuin van het societeitslokaal Vermunt hartelijk door den voorzitter begroet, waarop de heer mr L. A. Bybau, schoolopziener, even hartelijk antwoordde. Door den heer W. J. van Gorkom, districts-schoolopziener, werd een dronk gewijd aan den heer C. Dorst Lzn., burgemeester van Stavenisse, die den onderwijzers de gelegenheid voor zulk een tochtje had aangeboden. Enkele zangnommers werden uitgevoerd en nog enkele toosten gedronken. Eene prettige stemming heerschte onder allen terwijl te 6 uren de bezoekers Zierikzee verlieten. Alle leden deden hun uitgeleide. Het meerendeel der leden vereenigde zich te half zes uur aan een vriendschappelijken maaltjjd. Voor de vacante betrekking van onderwij zeres te Rilland, op een jaarwedde van 500, hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. Den heer A. Roose, geboren te Goes, onder wijzer 2e kl. in Neerl.-Indië, is een 2jarig verlof naar Europa verleend. Hij was eerst als kweeke- ling te Goes werkzaam aan school C en fungeerde daarna als hulponderwijzer te IJzendijke. In eene gisterenavond gehouden vergadering van den bijzonderen kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier is met meerderheid van stemmen besloten de lidmaten, die bij dr. Sibmacher Zjjnen wer den aangenomen, in het lidmaten-register op te nemen. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden (Vrijdag) zijn de na volgende personen veroordeeld F. J. Th., C. R., J. v. H. en G. B., allen Goes, wegens spelen met centen op den openbaren weg te Goes, tot 1 b. s. 1 d.J. B., Goes, wegens diefstal van te velde staande vruchten, tot ƒ0.50 b. s. 1 d.M. v. H., Goes, wegens het zonder daartoe uitgetergd te zijn tegen iemand uiten van scheld woorden, tot ƒ0.50 b. s. 1 d.A. R., D. L. en L. L. L., allen Goes, wegens het spelen met centen op den openbaren weg te Goes, tot 0.50 b. s. 1 d.D. R., Goes, G. v. d. L., woonplaats onbe kend, J. F., Colijnsplaat, wegens openbare dron kenschap, tot ƒ0.50 b. s. 1 d.Wa Ca M. en E. v. H., Goes, wegens het uitkloppen van vloer- kleeden anders dau tusschen 6 en 12 uur voor middags op de openbare straat te Goes, tot 1 b. s. 1 d.Ca. E. K., Goes, wegens het schuren der openbare straat te Goes, tot 1 b. s. 1 d. A. R., J. de K., beiden Goes, wegens het maken van nachtelijk burengerucht, tot 5.50 b. s. 1 d. A. v. d. B., J. G., J. Th., J. O. en R. S., allen Goes, wegens het als onderhoorigen bij de brand weer te Goes niet in alles wat den dienst betreft gehoorzamen aan zijne meerderen, tot 0.50 b. s. 1 d.C. v. d. W., Yerseke, wegens het overtreden van een reglement tegen het hardrijden te Goes, tot ƒ3 b. s. 1 d.D. B. Rilland-Bath, wegens het stellen van een getimmerte aan een zeedijk in Zeeland zonder vergunning van het bevoegd gezag, tot 10 b. s. 3 d.P. G., Colijnsplaat, wegens het overtreden van het gebod om op zekere plaatsen vuurwerk af te steken, tot 1 b. s. 1 d.; C. A., J. A., C. H. enJ. H., allen Ovezand, wegens diefstal van hout, ieder tot 0.50 b. s. 1 d. P. M., Kloetinge, wegens het in gesloten jachttijd bejagen van eens anders jachtvelden zonder mach tiging en zonder vergunning, tot 2 b. ad 20 s. 2 X 7 d.M. v. D., St. Maartensdijk, wegens het verstoren der orde in dronkenschap, tot 1 b. s. 1 d.; J. F. I., Graauw, P. S., Philippine en J. R., Wemeldinge, wegens het verblijven in eene herberg na 't sluitingsuur te Wemeldinge, tot ƒ1 b. s. 1 d.en H. v. A., Nieuwdorp, wegens het hangen aan een rijtuig te 's Heer Arendskerke, tot 1 b. s. 1 d. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken zijnN. S., Nieuwdorp, beklaagd van het laten liggen van mest op de openbare straat te Nieuwdorp en C. de M., Colijnsplaat, beklaagd van het mishandelen van een hond. Zondag 4 Juli 's middags te 2 uur zal op het Molenwater weder eene openbare muziekuitvoering plaats hebben van het muziekkorps der dd. schut terij. Het programma is samengesteld als volgt Marsch wals, Waldteufel; ouverture Martha, Flotow twee Lieder ohne Worte, Mendelssohn fantaisie Oberon, Weber; Bolero, Baudonck; pot pourri der lustige Krieg, Straussmarscb. Konden wij eenigen tijd geleden met genoegen melden, dat over Vlissingen, met de booten der stoomvaartmaatschappij Zeeland, belangrijke par tijen afgesneden bloemen naar Engeland vervoerd werden, die vroeger via RotterdamHarwich gingen, thans, nu met het oog op het jaargetijde dit vervoer gestaakt is, heeft genoemde maat schappij het druk met het expedieeren van een ander artikel. Dagelijks komen van Nijmegen, Tiel en omstreken kersen per spoor te Vlissingen aan, om naar Londen verscheept te worden. Ook van Duitschland werden meermalen kersen aan gebracht. Naar wij vernemen wordt te Antwerpen tegen 18 dezer een pleiziertrein naar Vlissingen georga niseerd, die uit omstreeks 300 personen bestaan zal. Het hoofddoel der excursionnisten is het nieuwe badhotel op de duinen van Vlissingen. De kleinste generaal der wereld, generaal Mite, en vrouw, bekend onder den naam American Midgets, van wie wij vroeger een en ander mededeelden, kwamen gisterenavond met den 9 uur trein van Keulen te Vlissingen aan, om hunne terugreis naar Engeland met de mailboot Prins Hendrik voort te zetten. Het echtpaar wandelde, met eene bevallige trotschheid, tusschen de andere passagiers aan boord. Dat zwaluwen de menschen niet zeer schu wen is meer dan eens opgemerkt maar dat zij zoo tam kunnen worden als men zien kan op het kantoor van den heer v. d. B. te Goes, is een zeldzaamheid. Op het portaal nl. had verleden jaar een zwaluwenpaar even boven de deur een nestje gebouwd, waarin weldra eenige jongen het levenslicht aanschouwden. Het nestje is gedeel telijk bljjven zitten, en thans kwamen de vogeltjes weer op tijd. terug; bouwden het nestje wat bij, en de oude kunnen zich nu weer verheugen in e9n viertal kleinen. Opmerkelijk is het dat het nestje zoo laag zit dat men er met de hand bij kan, en er den geheelen dag af en toe vreemde lingen komen, die de diertjes nog niet hebben afgeschrikt. In tegenstelling met vele berichten over de tegenwoordige goedkoopte is Woensdag op het voor eenige dagen verkochte hoefje te 's Heer Abtskerke, waarvan vroeger gemeld werd dat het te vergeefs geveild is, van den boeren-inspan goed geld gemaakt. Een paard werd o. a. ver kocht voor 335 en eene koe voor 175. Uit Rilland schrijft men onsBjjna algemeen worden hier de vroege aardappelen reeds gespit. Ze zijn klein en niet puikook worden er zieke in gevonden. Naar men zegt zijn de late soorten ook door de ziekte aangetast. Donderdag werd alhier een weduwe, die hals starrig weigerde de haar opgezegde woning te verlaten, door deurwaarder en politie op straat gezet. Ofschoon haar bjj herhaling aangeboden werd haar inboedel naar Bath te vervoeren, waar tal van woningen leeg staan, is ze niet gezind daar heen te verhuizen en staat nu haar gansche inboedel langs den kant van den weg. Ook te Nisse ontdekte iemand Donderdag bij het rooien van aardappelen tot zjjn schrik reeds een kwaden. Algemeen vreest men voor verspreiding der gevreesde ziekte. Te Yerseke is voor eenige dagen eene nieuwe zangvereeniging opgericht voor gemengd koor, onder directie van den heer N. M. T. van Bakergem. In de vergadering van 30 Juni is een reglement vastgesteld. Er zjjn tot heden 25 mann. en 8 vrouw, leden. Dit is aldaar de eerste zangvereeniging met vrouwenstemmen. Te Borssele is een verminkte blauwe postduif gevangen. Vlerk en staart zjjn geschonden. Vermoedeljjk heeft men de herkenningsteekenen weggeknipt. De duif bevindt zich bij den djjk- graat Rottier. Te Heinkenszand zal in het aanstaande saizoen straatverlichting worden ingevoerd. De burgemeester en eenige andere voorname ingeze tenen hebben de welwillendheid de offers van het loopende budget belangrijk te verlichten door een aantal lantaarns aan de gemeente ten geschenke te geven. De overigen, want er zjjn er veel noodig, zullen uit de gemeentekas worden aan geschaft. In den tuin van den heer C. te Kloetinge was een bonjjntje uit zijn hok ontsnapt. Ver heugd over zjjne vrjjheid sprong het dier vrooljjk rond. Kortstondig was evenwel die vreugde, want de hond van denzelfden heer, een toertje in den tuin makende, was er fluks bjj en bracht voor zichtig het beestje in de woning van zijn meester, op ruim 300 meter van den tuin staande. Na eenigen tjjd nam de hond, op bevel, het konjjn weder voorzichtig in den bek en bracht het bjj het hok, zonder dat het daarbij eenig letsel be kwam. In 's Gravenpolder stemden bjj de jongste herstemming 32 van de 34 kiezers 2 katholieken bleven tehuis. Een kiezer, die eenige weken te Dordt vertoefde, kwam expres voor de ver kiezing over. 10 uur ging hjj uit Dordt, 12 was hjj te Goes, gewandeld naar 's Gravenpolder; gestemd dadeljjk teruggepromeneerd met den trein van 2.43 uit Goes, te Dordt terug 5 uur. Zulk een kiezer verdient wel een eeremetaal bij zulk een lieflijke zomerhitte als we Dinsdag hadden. Door het bestuur van den Serlippenspolder, gemeente Ter Neuzen, is besloten de gewone oeververdediging te vervangen door eene steen glooiing. Door de politie te Hoofdplaat werd proces verbaal opgemaakt tegen een herbergier, die zonder de vereischte vergunning sterken drank in het klein schonk aan eenige bezoekers, waaronder ook de beide wethouders. Tot organist der Groote kerk te Haarlem is benoemd de heer W. Ezerman te Arnhem. Te Arnhem zjjn bjj het baden twee knapen verdronken en te Apeldoorn kreeg een knaapje bjj het omwippen eener kar zulk een hevigen slag op het hoofd, dat het dadeljjk dood bleef. Te Zevenbergen is een geval van honds dolheid voorgekomen. Onderscheidene honden zijn door het aangetaste dier gebeten. Door de heeren J. en S. Wiarda, expedi teurs te Harlingen, is over Rotterdam een prach tige stier verzonden, verder bestemd naarPadang westkust van Sumatra. 't Is te hopen, dat dit beest beter tegen de reis in het tropisch klimaat zal kunnen dan dertien andere, door de firma naar Indië verscheept, die alle zjjn gestorven. Bij een vorige gelegenheid had men zelfs een boe renknecht van Workum, naar de Oost mee gezon den, om zeker te zjjn, dat het althans niet aan de behandeling mocht liggen. Het baatte niet, het dier kon niet tegen het klimaat in de heete luchtstreek. Het reinigen van vensterruiten is meestal zeer moeiljjk, als metselaars en stucadoors of andere werklieden aan een huis of in een kamer gearbeid hebben. Borstelen of afwrjjven met grove lappen beantwoordt niet aan het doel, of zoo de smetstoffen al worden verwjjderd, krijgt men er krassen op de ruiten voor in de plaats, die niet weg te nemen zjjn. Een vakblad geeft daarom den huisvrouwen een eenvoudig middel aan de hand, dat zjj bovendien niet ver behoeven te zoeken. Zjj hebben de ruiten slechts met sterken azjjn of verdund zoutzuur te bevochtigen en de dofste plekken, die niet helder te krjjgen waren, verdwjjnen als van zeiven, en na het af spoelen met zuiver water wordt het glas weder volkomen klaar en doorzichtig. Volksvlijt In de Bourinage hebben ongeveer 3000 arbei ders het werk gestaakt. De orde is niet verstoord Minnie Hauck is gisteren uit Amerika komend te Antwerpen gedebarqueerd. Heden be geeft zij zich naar Zwitserland, waar zjj gedurende den zomer van de vermoeienissen harer Ameri- kaansche tournée zal uitrusten. Het deficit van de begrooting 1885/86 voor het Duitsche rijk bedraagt 1.240.000 Mark. Uit Weenen meldt men, dat er moeiljjk- heden zjjn gerezen tusschen Turkjje en Monte negro betreffende de grensregeling. Een nieuwe zwarte stip dus aan den oosteljjken hemel. Volgens Russische bladen heeft de Porte een ernstige vermaning gericht tot den vorst van Boelgarjje om zeer nauwkeurig de bepalingen der

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2