W149. 129* Jaargang. 1886. Maandag 28 Juni. VERKIEZING. Middelburg 26 Juni. Drie of meer! Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels f 1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. lHIDDELBllRGSCHU COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Nietjwenhtjijzen, te Terneuzen: A.van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John P. Jones, opvolger De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend - dat de inlevering van stembriefjes voor de benoeming van één lid wan de provinciale stalen wan Steeland, zal plaats hebben op Woensdag den 30 Juni a.s., van des voormiddags negen tot des namiddags vijf uren in de beneden achterzaal van bet raadhuis (ingang achter deur in den Helm) terwijl de opening dier stembriefjes in datzelfde lokaal ral geschieden op Donderdag den 1 Juli daaraanvolgende des voormiddags te negen ureD. Midelburg den 25 Juni 1886. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De Secretaris A. DE VULDER VAN NOORDEN. Veel liever een liberaal ministerie dan een in den geest van Kuypervan een revolutionaironder anti-revolutio naire vlag zeilendeis ook 't ergste te vreezen. Wagen. Weekblad. Toen den 17 Juni de uitslag der verkiezing in het district Middelburg bekend werd, een uitslag met spanning verwacht omdat men niet zonder hoop was ging er als 't ware een electrieke schok door het liberale Nederland. Niet alleen in het district zelf, niet enkel in Zeeland, neen door het gansche land juichte men en deelde men in de vreugde der onzen over de behaalde zege. En geen wonder Welk een ommekeer had plotseling plaats gehad Terwijl onze provincie in de laatste jaren door vier anti-revolutionnairen en slechts een liberaal werd vertegenwoordigd, was als met een toover- slag de toestand veranderd en staan wij nu voor eene liberale meerderheid. Maar bovendien gaf ons district den krach- tigsten stoot aan de meerderheid, die thans in onze Tweede kamer aan den kant der linker zijde is. Trots alle pogingen door de leiders der anti-liberalen in het werk gesteld en zij spaarden moeite noch zorgen, dat moet erkend worden behaalden wij de overwinning. Voor een deel danken wij dat ook aan de houding dier leiders zelve. Wij schreven het reeds een vorig maal, dat er tussehen de ultra's een breede zoom van gematigden ligt, die, op grond van de jongste gebeurtenissen, huiverig geworden zijn van de consequente toepassing der beginselen, die de non-possumus mannen voorstaan. Wij stonden op een gevaarlijken tweesprong. Er op of er onder gold de leuze. En de belangen van het vaderland werden niet geteld; men wilde het zelfs ten verderve voeren, mits mannen als De Savornin Lobman en Kuyper slechts de teugels van het bewind in handen konden krijgen. Liever op de puinhopen met den regeeringstaf in de hand dan in een vrij land, zonder gods- dienstveeten, van het gezag beroofd. Dat ergerde velen, en het getuigenis van het Wageningsche blad, hierboven aangehaald, toont welsprekender aan dan wij, tegenstanders, het kunnen zeggen, hoe huiverig men, zelfs onder eensgezinden in hoofdbeginsel, is voor het gezag van zulke mannen. Maar wil men nog een bewijs hoe ver het onzalig drijven voert, men leze het verslag van de verhandelingen der algemeene verga dering van christelijk-nationaal onderwijsde vorige week Vrijdag gehouden. Het is opge komen in de Standaarddus door ons uit on-. verdachte bron geput. Wij lezen daar, hoe de afdeeling Amsterdam een voorstel deed, luidende: „Dat de algemeene vergadering het als bare overtuiging uitspreke: dat het houden van cate- chisatiën in de lokalen der openbare school strijdig is met eiken arbeid in bet belang van het chris telijk onderwijs, inzonderheid met bet werk der vereeniging voor christelijk nationaal schoolonder wijs-" Men ziethet gold hierbij dezelfde kwestie, waarop de heer Gleichman reeds wees, het in miscrediet brengen van het openhaar onderwijs, zelfs ook daar waar het aan billijke eischen tracht te gemoet te komen. Dit voorstel, gewijzigd in dien zin dat de woorden het houden van catechisatiënver anderd werden in het geven van Godsdienst onderwijs tot aanvullingwerd aangenomen. Een kalm woord tot bestrijding, uit den mond van den heer Van der Valk uit Rotterdam mocht niet haten. Deze verklaarde zich, zoo luidt het verslag: „zeer beslist tegen het voorstel-Amsterdam. Dat de wet toelaat om op openbare scholen godsdienst onderwijs te geven, is hem een bewijs, dat de Heere Jezus regeert ook te midden van zijn vijanden, die bij dwingt, hun scholen voor Hem te ontsluiten. De aanneming van het voorstel- Amsterdam schijnt dezen spreker kleingeestig, bekrompen, ondankbaar toe; neen meer nog, hi) zou 't ongehoorzHamheid noemen aan een Koning der koningen, die gezegd heeft. „„Gaat uit op de straten en wegen!"" en wederom„„Predikt bet Evangelie aan alle creaturen En wat wil men nu? Juist arme kinderen, die door dit voor stel getroffen worden, berooven van de Evangelie prediking, nn nog mogelijk gemaakt door de wet? En waarom Uit berekening omdat men bang is dat de Christelijke school schade lijden zal." Doch dit mocht niet baten, de onverzoenlijken behaalden de overwinning, de drijvers tot het uiterste behielden het terrein. En aan hun hoofd staat de man van het scherpste woord dat in den hedendaagschen strijd is gesproken, staat jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, over wien de kiezers in het district Goes Dinsdag a. uitspraak moeten doen. Ook in dat district ontwaakte nieuw leven. En al mogen de liberalen daar op geen over winning bogen, hunne krachtsontwikkeling, hun energie op 15 Juni wekten toch niet weinig bewondering. Jhr. Lohman, het philosophisch hoofd der anti-revolutionnaire partij, in herstemming! Dat feit reeds was van zooveel gewicht dat het diende opgeteekend in de politieke geschie denis van den dag. En men wenscht nog verder te gaan. Aan gevuurd, als 't ware, door het aanvankelijk succes, is men in de liberale gelederen druk pi de weer om zich te versterken, de twijfel- aebtigen te overtuigen, de flauwbartigen wakker te schudden. Of het gelukken zal den hoofdman te ver- dryven? Nu er tweedracht is in het kamp der tegen partij is er eenige kans, hoe gering ook. Maar omdat daarop in de verste verte niet te re kenen valt, dient men met alle macht op te rukken om ten minste te beproeven éen zetel te veroveren. Op de goede keuze van candidaten hebben wij reeds vroeger gewezen. Trouwens, zelfs de tegenpartij kon over hen geen enkel on gunstig woord uiten. Wel bestreed zij hunne beginselen, maar stelselmatig werd het practisch belang, dat gelegen is in het voorrecht twee afgevaardigden in eigen kring te hebben, verzwegen. En ook dat dient toch hij de kiezers niet licht te wegen, vooral niet nu in jhr J. L, C. Pompe van Meerdervoort een man is gevonden, die een hoofdbron van bestaan op Beveland van nabij kent. Geen wonder dat hij bij eerste stemming reeds het grootst aantal stemmen verwierf. Ook mr L. A. Bybau, jong en voortvarend waar het de algemeene zaak betreft, wiens naam een goeden klank heeft, mocht zich in een voor een liberaal candidaat ongekend aantal stemmen verheugen. Dat alles zijn zulke gunstige teelcenen, dat wij hoop hebben op eene vermeerdering van het getal drie, waarin het vrijzinnige Zeeland zich reeds mag verblijden. En gelukt het niet, kan geen der beide heeren, noch jhr. J. L. C- Pompe van Meerdervoort, noch mr. L. A. Bybau de overwinning behalen, wij mogen tevreden en dankbaar zijn met het verkregene, omdat wij ons vast overtuigd houden dat de liberalen in het district Goes geen schuld aan een neer laag hebben en Dinsdag zullen strijden met een vuur, de goede zaak waardig Voor dien ijver verdienen zij reeds even veel waardeering als in ons district de liberalen voor hunne overwinning. En bij een neerlaag hebben wij liberalen gelukkig niets te verliezen. Tot onze verwondering zagen wij uit eene advertentie in dit nommer dat de antirevolution- naire kiesvereeniging Voor Nederland en Oranje graaf Van Lijnden tot candidaat heeft gesteld voor lid der provinciale staten. Zonder eenige nadere opheldering wordt die heer, onlangs verworpen als ongeschikt voor de partij, want zij stelde toen zelfs een candidaat tegenover hem, nu als haar candidaat den kiezers aanbevolen. Bij wie schuilt de mystificatie Heeft graaf Van Lijnden concessies gedaan; dan dient elk liberaal wel ernstig zich te beden ken vóór hij hem zyn stem geeft. Of stelde de kiesvereeniging zich tevreden met halve verzekeringen en rolde zij haar vaandel, dat zij hoog verhief toen zij zich sterk gevoelde, op? Dan teekende zij nu haar eigen doodvonnis. Het Centrum geeft ons natuurlijk geen gelijk in onze bewering over de vrijheid die men Jaier in ons land, geniet om zijn godsdienst te belijden. Dat was te wachten. Het werpt allerlei excepties op en geeft ten slotte een staaltje van zijn ge heugen in de volgende regelen „Wij herinneren ons ook, dat herhaald el jjk in liberale bladen de aandacht is gevestigd op de bedenkelijke toename der kloosterbevolking in de zuidelyke provinciën, en als het blad wyst op andere landen, waar de liberalen steeds de maat regelen van kerkvervolging zouden hebben ver worpen, dan denken wy b.v. aan de liberalen in Italië, in Zwitserland en in Frankrijk. Of waren en zijn zy het niet, die uit alle macht de kerk en den godsdienst bestrijden en trachten uit te roeien Daartegen voeren wij aan dat het wijzen op de toename der kloosters volstrekt niet ten doel had om hunne bevolking in de uitoefening van hunne godsdienstige plichten te belemmeren. Het gold louter de kwestie otn door meer toezicht op die inrichtingen, zooals in eiken geordenden staat past, te waken tegen misbruiken die het algemeen zouden kunnen schaden. En het is eigenaardig dat het Centrum als voor beeld van landen, waar vervolging plaats had, noemt twee katholieke en een ultra-protestantsch land. Omtrent Frankrijk en Italië zouden wij willen vragen hebben de clericalen, de ultra's, de drijvers het er soms naar gemaakt Plaatsten zij zich soms te scherp tegenover den staat, die aller belangen moet behartigen Op die vragen zal hel Centrum zelf het best antwoord kunnen geven. En wat Zwitserland betreft: het blad kan daaruit met de zynen opnieuw keren hoe aan genaam bet wezen zal, wanneer hunne bondge- nooten, de ultra-orthodoxe protestanten, eens de bovenhand kregen. Juist om dat tegen te gaan, om in ons vrije Nederland zulke vervolgingen te voorkomen bestrijden wij de clericalen, d. w. z. de uitersten, zoowel op protestantsch als op Roomsch kerkelijk gebied, die hetzelfde zouden wenschen, waarvan het Centrum onzedelyk genoeg is den liberalen de schuld te geven. Maar wij begrijpen het zeer goedhet is in het belang van de party die het blad dient om de vrijzinnigen verdacht te maken. En dan is elk middel geoorloofd. De redactie van de Standaard schijnt de han delwijze der heeren De Meulemeester c. s. tegen over de heeren Schaepman en Schimmelpenninck alles behalve aardig te vinden. En geen wonder. Zoo iets had zij zeker niet verwacht en de ver kiezing van den heer Schimmelpenninck loopt gevaar deerlyk in het water te vailen. Toch houdt zij zich nog aan een stroohalm vast. Zy voegt aan ons bericht toe „Men zal wèl doen ook hierby in 't oog te houden, dat niet alle verkiezingsberichten onvoor waardelijk als vertrouwbaar kunnen worden aan genomen." Hoe jammer dat de betrouwbaarheid van het bedoelde bericht boven allen twyfel is verheven 1 De gisterenavond alhier op de bovenzaal der sociëteit de Vergenoeging gehouden vergadering der kiesvereeniging Eendracht maakt macht was zeer druk bezochteen 80tal leden waren tegen woordig of vertegenwoordigd. De voorzitter, mr. E. Fokker, opende de ver gadering met eene korte toespraak, waarin hy wees op den gunstigen afloop der gehouden kamerverkiezing. Hij deed dat niet om een triomfkreet te doen hooren, maar om te constateeren dat er bij die gelegenheid volmaakte eendracht had geheerscht. ABen, aan wie slechts gedacht was of die genoemd waren als candidaat, hadden hunne medewerking verleend om alle machten te concentreeren op de gestelde candidaten. Een woord van dank werd hun daarvoor toegebracht. Maar ook al de liberalen, al de leden der kies vereeniging hadden meegewerkt om eendracht te bevorderen. Moreel en financieel hadden zij de goede zaak gesteund. Bjj wien het bestuur ook aanklopte, het vond daar steeds welwillend en ijverig gehoor. De vijf bestuursleden konden niet alles doen maar de leden der kiesvereeniging stonden hen dapper terzij. De heer Fokker eindigde zyn toespraak met den wensch dat, als in 1887, hetzy door ont binding der kamer of door eene periodieke aftreding, weêr eene verkiezing noodig mocht zijn, het eveneens mocht gaan als in 1886. De strijd zon ook dan hard wezen, en ieder moest dan weêr op zijn post zijn. Door familie-omstandigheden was de secretaris verhinderd tegenwoordig te zyn, zoodat zyn taak door een ander bestuurslid werd waargenomen. Door de toetreding van 37 nieuwe leden is het geheele (aantal daarvan thans gestegen tot 254. Verder kwam de a. verkiezing voor een lid der prov. staten ter sprake. Het bestuur deed, op verschillende gronden en overeenkomstig art. 23 der statuten, het voorstel om zich ditmaal van het stellen van een candidaat te onthouden. Hoofdzakelijk berustte dit advies op grond van de aanbeveling, in de couranten, van graaf Van Lijndenhem stellen kon de vereeniging echter niet, maar het is toch bekend dat hy ook geen tegenstander van de liberalen is, al schaart hy zich ook niet aan hunne zyde. Op eene vraag hoe men tegenover den heer Sprenger stond, verklaarde deze dat hij met het voorstel van het bestuur volkomen instemde. Vóór Zaterdag had bij te kennen gegeven geen candidatuur te wenschen, maar tevens dat, mocht hij door dit bestuur en de meerderheid der ver gadering als candidaat werden gewenscht, hy zich, hoe ongaarne ook, een candidatuur zou laten welgevallen. Na dien tijd zijn echter in de liberale Midd. Crt aanbevelingen van den heer Van Ljjnden geplaatst, wat de heer Sprenger betreurde. Op hem hadden deze daarom een slechten indruk gemaakt, omdat zoo kort na do hulde, aan het bestuur gebracht by gelegenheid van den gunstigen afloop der kamerverkiezing, men onkiesch genoeg was om vooruit te loopen op een beslissing van die zyde en van de verga dering. Hy vermoedde toch, dat er ook van liberalen kant zulke aanbevelingen waren gekomen Maar toch ook daarom zag de heer Sprenger gaarne het voorstel van het bestuur aangenomen. Dit geschiedde dan ook met algemeene stemmen op éen na, nadat de voorzitter had medegedeeld, dat het bestuur niet, zonder eerst den heer Sprenger te spreken, besloten was het voorstel ta doen dat het nu ter tafel had gebracht. In hare gisterenavond gehouden vergadering, ter bespreking van een candidaat voor de provinciale staten, tengevolge van het bedanken des heeren J. A. de Wolff, besloot de kiesver eeniging Plicht en Recht te Vlissingen geen can didaat te stellen. Uit Yerseke schrijft men ons: In de raadsvergadering van Vrijdagavond werd het nieuwe raadslid J. <J. van der Burght geïnstal leerd en daarna de heer G. Schipper tot wethouder gekozen, die deze betrekking aannam. Betreffende het stichten van een post- en tele graafkantoor werd, op advies der daartoe benoemde commissie, met algemeene stemmen besloten den- ministerte verzoeken om den hoofdopzichter van 's rijks gebouwen te doen onderzoeken of het nu bestaande telegraafkantoor zoodanig verbouwd kan worden, dat het als post- en telegraafkantoor kan dienst doen. Een request van een 40tal schippers alhier om den ingang der haven te verbeteren werd aange houden tot het opmaken der volgende begrooting. Op de door de ged. staten voorgestelde en den gemeenteraad goedgekeurde wijzigingen in bet contract met de Nuderd. Herv. kerk omtrent deu bouw van een toren heett het bestuur dier kerk geantwoord, dat hat zich met de aanvulling omtrent het gebruik van het toegangspa! kan vereenigen maar niet met de wyziging omtrent het luiden. Het heett nu deze bijvoeging voorgesteld: „Gedurende de beide Zondags-godsdienstoefenin gen mag nimmer begraven worden, en wanneer de gemeente de klok noodig heeft om voor eene be grafenis te luiden, dan moet daarvan 12 uren te te voren aan het kerkbestuur worden kennis ge geven." De voorzitter meende, dat deze waarschuwing bij epidemieën niet altjjd mogelijk was, en begon tegelooven dat de kerk den torenbouw stelselmatig tegenwerkte. Op voorstel van den heer Laban werd met algemeene stemmen besloten het vorig besluit van den raad ongewyzigd te handhaven. Yerder gelukte het omtrent het salaris vaneen te benoemen klerk ter secretarie tot eene beslis*

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1