Verspreide Berichten. niet meer „de principaelste, die eenighe schepen hadden van 1 graefschap van Zeelandt ende van Hollandt;" wel is waar heeft Zierikzee niet meer „boven alle andere steden den voorrang in aantal en grootte van schepen"wel is het eeuwen gele den dat de stad zoovele schepen op zee had dat de storm van één nacht er 500 vrouwen tot weduwen maakte, of dat er geen pakhuizen ge noeg waren om de aangevoerde goederen te bergen, maar toch vereenigt het in zich op gelukkige wijze het handeldrijvend en landbouwend element van Schouwen. Maar revenons a nos moutons, dat is hier naar de algemeene vergadering. Aangezien de spoorboot voor de korte reis, dank zjj het innemen van veel passagiers, twee en vierbeenige, nog al oponthoud had, arriveerde zjj eerst te half elf dus een half uur na het openen der algemeene vergadering aan de kade. De openingsrede van den algemeenen voorzitter, den heer mr. J. Moolenburgh, misten wij dus. Dank de beleefdheid van een ons goed gezind Middelburger zjjn wij echter toch in staat die rede korteljjk te resumeeren. tfc Een harteljjken welkomsgroet bracht de heer Moolenburgh den aanwezigen, daarbjj te kennen gevende dat het hoofdbestuur er hoogen prijs op stelt, dat zoo velen zijn samengekomen om tot nut van den landbouw werkzaam te zijn. Spreker beval zich verder aan in de welwillendheid der leden, de belofte gevende steeds zjjne beste krach ten te zullen wijden aan de belangen der Zeeuw- sclie maatschappij van Landbouw. De voorzitter deelde mede, dat door het hoofd bestuur eene proef is genomen met kunstbemesting, doch dat die geen goede resultaten heeft opgeleverd. De heer Moolenburgh bracht vervolgens hulde aan den minister van oorlog voor het door dezen genomen initiatief in zake den aankoop van inlandsche paarden voor het leger, tevens mededeelende dat het hoofdbestuur zich tot den minister gewend heeft met de opmerking dat de prijzen voor de remonte-paarden te laag zijn in vergeljjking met de prijzen, die door vreemde kooplieden worden besteed. Ook is, tengevolge der bemoeiingen van het hoofdbestuur, door den minister van justitie aan de commissarissen des konings eene aanschrijving gericht, houdende aanbeveling mede te werken tot eene mildere toepassing van de jachtwet, wat betreft het verleenen van vergunningen voor het schieten van schadeljjk gedierte. Aan het Landbouw-comité bracht spreker verder hulde voor zijne bemoeiingen in zake de vermin derde prijzen voor landbouwers die gezamenlijk reizen. Het voorstel, in de vorige algemeene vergadering door een lid der afd. Walcheren, den heer J. H. Gerlach gedaan, om premiën uit te loven voor die leden, die nauwkeurig aanteekening houden van de verschillende natuurverschijnselen, heeft, blijkens de mededeeling des voorzitters, in de vergadering van het hoofdbestuur niet de noodige instemming mogen verwerven, hoezeer sommige leden het nut daarvan erkenden. Eindeljjk wees de heer Moolenburgh erop, dat het hoofdbestuur zich ook onledig gehouden heeft met het nazien der typen voor de belasting op de ongebouwde eigendommen. Hij besloot met den wensch dat de heeren, die thans in Zierikzee vergaderd zijn, bij het nuttige ook het aangename zullen genieten en zich de reis derwaarts niet zullen beklagen. Daarna werd mededeeling gedaan dat van den commissaris des konings in Zeeland bericht ont vangen is, dat hij voornemens is zoo mogelijk de alg. vergadering, doch zeker de tentoonstelling te bezoeken. Zooals wij gisteren reeds meldden, waren de heer J. J. van Kerkwijk, de vertegenwoordiger van Zierikzee in de 2e kamer, de heer mr N. J. C. Snouck Hurgronje, lid van gedeputeerde staten en burg. en weth. van Zierikzee ter vergadering aanwezig. Het verslag omtrent den toestand der maat schappij en van den landbouw en veeteelt in Zeeland over 18811885 werd aangehouden tot de volgende vergadering. Bjj monde van den heer M. Bolle deedtide commissie voor het nazien der rekening overjl885 verslag van haar onderzoek. Zij adviseerde de rekening in ontvang op 3820.65, in uitgaaf op 2723.06, dus met een voordeelig saldo van 1097.59 goed te keuren, daarbij meêdeelende dat üet geheele kassaldo thans 3.082.59 bedraagt. Conform dit advies werd besloten. Zooals gisteren reeds werd gemeld, zal de vol gende algemeene vergadering te Hulst gehouden worden. Daaraan wordt een wedstrijd verbonden van machines voor de vlasbereiding. Hierna werd medegedeeld dat tot keurmeesters benoemd zijn voor den wedstrijd van ploegen en eggen de heeren S. Lako, leeraar aan de landbouwschool te Wageningen, J. Vogelvanger te Hulst, P. de Keijzer te Cortgene, C. Janse te Nieuw en St. Joosland en J. M. Klompe met Joh. der Weduwen te Dreischor; voor de paarden de heeren A. Bierens te St. Annaland en L. J. Dorst te Stavenisse; voor het rundvee de heeren C. Timmers te De Heen, gemeente Steenderen, en J. Wagtho te Tholen voor schapen en varkens de heeren H. Hanson te Eikerzee en J. van Wesemaal te Hengstdijk; voor het gevogelte en de paardentuigen de heeren M. Hoogenboom J. Iz. te Noordwelle en J. W. S. J. de Borst Verdoorn te Ouwerkerk voor de kaas de heeren P. Bujjze en Strooband te Zierikzee. Alsnu kwam de bespreking aan de orde van de verschillende vraagpunten. Het eerste luidde: Het belang der paardenfok- Ttferij voor den landbouwer en de middelen om daarvan de meeste voordeelen te erlangen. De heer B. Gr. van der Have, die dit punt inleidde, meende dat minder het belang dei- paardenfokkerij in deze streken het doel is van dit vraagpunt, dan wel de bespreking der midde len, welke leiden om die fokkerij voor den land bouwer productief te maken. Hij stelde in het licht dat de remonte-commissie hooge eischen Btelt, zoo hoog dat slechts zeer enkele paarden daaraan voldoen kunnen, waaruit hjj de moraal trok, dat de landbouwer met in de eerste plaats voor het leger fokken moet, maar tevens voor den handel. Hjj achtte het bezit van goede mannelijke fokdieren van groot belang, doch wees erop dat ook goede merries het ras moeten veredelen. Hij was van oordeel dat het overweging zou verdienen vanwege de landbouwmaatschappjjen keuringen met uitloving van premiën in het leven te roepen. Het tweede punt luiddeIs blijvende verbetering van oude natuurlijke weiden, uitsluitend met kunst mest, uitvoerbaar en, uit een financieel oogpunt, aan te bevelen De heer L. J. Dorst uit Stavenisse, die dit punt besprak, wees erop dat de toestand van vele weilanden veel te wenschen overlaat, wat z. i. niet het minst te wijten is aan den roofbouw. De ervaring heeft spreker geleerd, dat in dien toestand door kunstbemesting verbetering te brengen is. Ia 1878 begon hij op eene weide van middelmatige kwaliteit 250 kilo superphos phate te brengen, wat tot resultaat had dat het weiland zich uitstekend ontwikkelde. Ook met eene bemesting van 50 kilo chili salpeter verkreeg de heer Dorst goede resultaten. De bemesting met stalmest en met compost gaf minder goede uitkomsten. De kosten bedroegen van kunstmest 20 per hectare, van compost 80 per hectare en van stalmest 102, de beide laatste ongerekend de kosten van vervoer. Uit een en ander trok spreker de conclusie dat de vraag toestemmend beantwoordt worden moet. Een ander spreker, de heer C. G. de Kater, deed de vraag of de heer Dorst ook rekening gehouden had met het feit, dat het rund liever weidt in weiland dat met kunstmest is bestrooid dan wel met stalmest en dus het gras eerder afraspt. Dit beantwoordde de inleider bevestigend. De heer C. Locke de Bruijne brak een lans voor de bemesting met stalmest. Hij meende dat afwisselende bemesting, nu eens met kunst- en dan eens met stalmest de beste resultaten geeft._De eerste toch maakt bij voort durend gebruik den bodem hard, terwijl die bij gebruik van stalmest zacht blijft. De heer E. van den Bosch besprak het nut eener grondige kennis der onderscheidene gras soorten. Hij toonde het groote belang aan dat de landbouwer heeft bij kennis van het graszaad, dat hij aan den bodem toevertrouwt, en die wetenschap ontbreekt bij velen. Hij toonde vervolgens de verschillen tusschen de onderscheidene grassoorten door afbeeldingen aan, wees op de onder- en bovengrassen, op het Engelsche en Italiaansche zaaigras en toonde aan dat gebruik van het goedkoope Thimoty gras, dat om zjjn lagen prijs veel verkozen wordt, niet is aan te bevelen. De heer Gerlach vond in deze rede aanleiding om de vraag te doen of het geen overweging verdienen zou, dat bij de jaarljjksche prijsuitdeeling van wege de maatschappjj ook boekgeschenken zouden gegeven worden en beval daarvoor aan de bekende werkjes van Van Pesch en Bruno Tideman. De voorzitter gaf de toezegging dat die wenk zal worden overwogen. De heer D. J. van der Have meende dat ge bruik van het Thimoty gras niet zoo verwerpeljjk was, waarop de heer Van den Bosch antwoordde dat het natuurljjk een groot verschil maakt of men etten wil of hooien. Het Thimoty gras achtte hij beter voor het laatste dan voor het eerste. De heer C. Mazure van Middelburg wees op het groote nut voor den landbouwer van de kennis der vergiftige grassoorten. De ondervinding, door hem en andere collega's opgedaan, heeft geleerd dat door gebruik van nadeelige grassoorten meer malen runderen te gronde gegaan zjjn. De heer L. Nagel van Arnhem vond hierin aanleiding om te wijzen op de herbaria, bjj den heer Kok Ankersmit te Arnhem tot lagen prjjs verkrijgbaar, die den landbouwer van groot nut konden zijn. Afdeelingsbesturen konden z. i. een goed werk doen met zoodanig herbarium voor de leden ter bezichtiging te stellen. De laatste vraagkan de echt liberaal gezinde tegelijk voorstander van beschermende rechten zijn werd niet ingeleid, aangezien de heer A. Maas, die daartoe was aangewezen, niet tegenwoordig was. Do vergadering was het eens met een tweetal sprekers, die meenden dat na het gesprokene op de vorige algemeene vergadering dit denkbeeld kon geacht worden voldoende toegelicht te zjjn en dus van de agenda kon worden afgevoerd. De heer Gerlach gaf daarop den wensch te kennen en de vergadering vereenigde zich daarmee dat het hoofdbestuur alles zal aan wenden wat strekken kan tot vermindering der lasten van den landbouw. Nadat een der leden nog een paar onderge schikte vragen gedaan had met betrekking tot den almanak der maatschappjj werd de vergade ring gesloten. Zooals wij gisteren meldden was nu aan de orde de wedstrijd der bekroonde ploegen en eggen, doch die ging niet door, wijl de commissie nog niet gereed was met hare omvangrijke taak. Op het tentoonstellingsterrein verzamelden zich echter vele leden met hunne dames om niet tegenstaande den harden wind -- te genieten van de matinée musicale door het gezelschap Kunst en eer. De toebereidselen voor de oplating van den luchtballon deden ons seinen dat die was opge stegen. Later bleek ons dat dit niet het geval was; de harde wind had het belet. Wij maakten de reis naar het eenvoudig ver sierde, maar tameljjk ver van het midden der stad gelegen tentoonstellingsterrein niet weder, doch maakten ons gereed om van den rjjtoer te profiteeren. De beschrijving daarvan en van het concert dat in Parklust gegeven werd moeten wij tot een volgend nommer uitstellen, want de laatste gele genheid om een brief te verzenden is 12 uur in den nacht en een blik op onzen tijdmeter waar schuwt ons dat langer dralen met de bezorging van dezen een dag verlies zou opleveren, en dat mag in geenen deele. Het weer hield zich goed. Begunstigd door prachtig weder werd heden morgen de tentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, varkens, pluimgedierte, kaas, paardentuig en werktuigen gehouden. Er was buitengewoon veel ingezonden. Zoowel van rundvee als van paarden heeft Schouwen het beste gezonden van wat het haden met recht kan van deze tentoonstelling gezegd worden dat ze zeldzaam is in de jaarboeken der maatschappjj èu in aantal èn in hoedanigheid uitmunt boven vele. Onze algemeene indruk is dat de uitstekend schoone, sierljjke paarden voor alle gebruik ge schikt zjjn en dat, zoo men eene aanmerking maken wilde, die alleen zou kunnen zjjn, dat het beenstelsel te fijn is. Ook het rundvee maakt een goeden indruk. Zeer schoon is het met den 2en prjjs bekroonde koppel Priesche koeien, en uitmuntend zijn vooral de vaarzen. Onder de stieren zijn fraaie exem plaren. De volgende bekroningen zjjn toegekend aan de achter elk vermelde heeren: WEDSTRIJD VOOR PLOEGEN. 1. Ond iep-ploegen (tot 10 centimeter) voor zandgrond le prjjs 75 L. HL Kortman en C° te Rot terdam. 2e pr. 25 J. M. van den Bout te Zonnemaire. 2. Ondiep-ploegen (tot 10 centimeter) vooi- kleigrond. le pr. ƒ75 C. R. Kouveld te Amsterdam. 2e pr. 25 C. Kok te Poortugael. 3. Ploegen voor diepere bewerking (tot 25 cen timeter) voor kleigrond. le pr. 100 Kouveld a. v. 2e pr. 25 Van den Bout a. v. 4. Diep-ploegen (boven 25 centimeter) voor kleigrond. le pr. ƒ100 Van den Bout. 2e pr. ƒ50 wed. J. C. Massee en zn te Goes. 5. Twee-scharige ploegen, le pr. 75 Kouveld. 2e pr. 25 Van den Bout. WEDSTRIJD VOOR EGGEN. 1 Eggen voor grondverkruitneling. le pr. 50 J. de Vlieger te Noordgouwe. 2e pr. 25 P. Kok te De Lier. 2 Eggen voor vernietiging van onkruid, le pr. 50 en 2e pr. 25. Deze zjjn niet toegekend, doch in plaats daar van werden drie bestuursprjjzen, ieder ad 25, geschonken aan J. Lantenga te Stedum, Kortman a. v. en de wed. J. C. Massee en zn. Evenmin zijn toegekendde sub. 3 uitge loofde prijzen van 50 en 25 voor rjjeggen. In plaats daarvan werd geschonken een bestuurs- prjjs aan Van den Bout voor een Sacks wiedploeg. Bovendien zjjn toegekend twee bestuursprjjzen voor driescharige ploegen, de eerste ad 30 aan J. M. van den Bout en de tweede aan Kouveld. 4 Ketting-Eggen. le pr. 50. Gedeeld tusschen Kortman en Massee. 2e pr. 25 wed. J. C. Massee Zn. Aan de in deze wedstrjjden met den eersten prjjs bekroonden werd bovendien een getuigschrift uitgereikt. HANDWERKTUIGEN. De volledigste verzameling van de'nieuwste verbeterde kleine werktuigen voor landbouwge- bruik, een prjjs van 100. Niet toegekend. PAARDEN. Voor gemengd landbouw gebruik. Hengsten, geb. voor 1 Juli 1883. le pr. 75 Vereeniging tot veredeling van het paardenras in Schouwen en Duiveland. 2e pr. 25 J. Geluk te Noordgouwe. MerriepaardeD, geb. tusschen 1 Juni 1879 en 1 Juni 1883, le pr. 30 C. Berrevoet te Serooskerke. 2e pr. 20 H. Bolle te Haamstede. (Beide prijzen waren uitgeloofd door den algemee nen voorzitter der nN., den heermr J. Moolenburgh.) Merriepaarden, geb. in 1884 le pr. 15 C. Klompe te Dreischor. 2e pr. 10 R. G. de Kater te Noordgouwe. (Beide prjjzen waren uitgeloofd door de sociëteit Landbouw en Handel te Zierikzee). Merriepaarden, geb. in 1885 le pr. 10 wed. J. Giljam te Ouwerkerk. (Uitgeloofd door den algemeenen secretaris der mf, den heer I. H. Snjjders). 2e pr. 5 M. Stouten te Nieuwerkerk. Ruinpaarden, geb. tusschen 1 Juni 1880 en 1 Juni 1882. le pr. ƒ10 B. Giljam te Ouwerkerk. 2e pr. 5 Jan de Vlieger te Noordgouwe. Het beste span werkpaarden, geb. tusschen 1 Juni 1879 en 1 Juni 1882. le pr. ƒ30 J. J. Boumau te Ouwerkerk. 2e pr. 20 (Niet toegekend). (Beide prijzen uitgeloofd door de Sociëteit Land bouw en Hande\) Het beste merriepaard met haar veulen. le pr. 20 wed. J. Giljam a. v. 2e pr. 15 J. Bevelander te Nieuwerkerk. RUNDVEE. Stieren van Hollandsch en van Zeeuwsch ras. le pr. 20 C. Janse te Nieuw- en St. Joosland. 2e pr. ƒ10 J. M. Klompe te Dreischor. Stieren van Engelsch korthoorn ras. le pr. 10 B. Giljam a. v. 2e pr. 10 O. Berrevoet a v. Stieren van gekruist Engelsch of Hollandsch ras een prjjs van 10, uitgeloofd door den alge meenen penningmeester der mü, den heer M. Volk rijk Liebert, J. Romejjn te Ouwerkerk. MELKKOEIEN. (Onverschillig van welk ras.) De schoonste en beste vjjf stuks melkkoeien van één eigenaar le pr. ƒ30 B. Giljam a. v. 2e pr. 20 P. J. van der Cingel te Kerkwerve. (Beide prjjzen waren uitgeloofd door den heer J. J. van Kerkwjjk, lid van de tweede kamer der staten generaal.) De schoonste en beste drie stuks melkkoeien van één eigenaar le pr. 25 wed. J. Giljam a. v. 2e pr. 15 J. M. Klompe te Dreischor. De schoonste en beste twee stuks melkkoeien van één eigenaar le pr. ƒ20 B. G. van der Have te Ouwerkerk. 2e pr. 10 Job van der Have te Nieuwerkerk. De schoonste en beste melkkoei. le pr. 15 Jan de Vlieger te Noordgouwe. 2e pr. 10 Joh. Romejjn te Ouwerkerk. (Beide prjjzen waren uitgeloofd door den voor zitter der afdeeling Zierikzee, den heer B. G. van der Have. VAARZEN. Vaarzen, geb. in 1884 le pr. ƒ10 Joh. Romejjn a. v. 2e pr. 5 B. Giljam a. v. Vaarzen, geb. in 1885, een prjjs van 5. SCHAPEN (onverschillig van welk ras.) Rammen niet ouder dan 4 jaren, le pr. 10 G. J. v. d. Bosch te Wilhelminadorp. 2e pr. ƒ5 0. Koopman te Nieuwerkerk. De drie beste ooien (geschoren, behalve een flinke vlok wol, die aan een der voorbouten moet bljjven.) lo pr. 10 F. van den Bout Az". te Noordgouwe. 2e pr. ƒ5 1. Klomp jr. te Serooskerke. De twee beste ramlammeren van een eigenaar een prjjs van 5 (uitgeloofd door den heer J. H. C. Ilejjse, lid der gedeputeerde staten van Zeeland.) Niet ingezonden.) De drie beste wolv liezen le pr. 7.50 M. Hoogenboom te Noordwelle. 2e pr. 2.50. Niet toegekend.) VARKENS (van vreemd ras.) Beeren le pr. ƒ7.50 A. van der Have te Oosterland. 2e pr. 2.50 M. Hoogenboom a. v. Zeugen. le pr. 7.50 Dezelfde. 2e pr. 2.50 A. van der Have a. v. (van inlandsch ras) Beeren le pr. 7.50 N. Bejje te Renesse. 2e pr. 2.50 P. M. van der Bjjl te Zonnemaire. Zeugen le pr. 7.50 W. Boot Pzn te Serooskerke. 2e pr. 2.50. (Niet toegekend.) (van gekruist ras.) De beste zeug met een toom biggen, een prjjs van ƒ10 uitgeloofd door den heer J. H. C. Hejjse A. van der Have te Oosterland. PLUIMGEDIERTE. De schoonste en volledigste verzameling pluim gedierte (in te zenden in behoorljjke manden ot kooien, (een prjjs van 10, uitgeloofd door den secretaris der afd. Zierikzee, den heer H. G. Mu- lock Houwer.) Job. van der Have te Nieuwerkerk. KAAS in Zeeland vervaardigd. De beste Goudsche kaas (2 stuks) een prjjs van 5. De beste Leidsche kaas (2 stuks) een prijs van 5. De beste Edammer kaas (2 stuks) een prjjs van 5. Voor alle soorten bekroond Locker de Brujjne en Hoogenboom, beide Noordwelle. (Deze drie prjjzen waren uitgeloofd door den penningmeester der afdeeling Zierikzee, den heer M. C. de Crane.) PAARDENTUIGEN. Het netste en in verhouding tot den prjjs sterkste span gareelen met achtertuigen en toornen, voor landbouwgebruik, een prjjs van ƒ10, uitgeloofd door den vice-voorzitter der afdeeling Zierikzee, den heer B. Giljam, P. Papeveld te Zierikzee. In plaats der uitlovingen in geld bunnen de bekroonden, die terstond na de toekenning hun verlangen daartoe te kennen geven, medailles ontvangen naar den volgenden maatstaf: voor een uitloving van 75 eene gouden, ƒ15 een verguld zilveren, 10 een zilveren, 5 eene bronzen medaille. Buiten het programma zjjn nog toegekend: voor hengsten een 3e prijs aan A. van der Have te Ouwerkerk, eene eervolle vermelding aan J. Dingemanse te Tholen en voor merries eene eervolle vermelding aan Jan de Vlieger te Noord gouwe. Voor grassen werden prjjzen van 10 toege kend aan D. J. van der Have te Kapelle en E. van den Bosch te Goes. Er heerschte eene aangename drukte op het terrein; al de omliggende gemeenten, en natuurljjk Zierikzee niet het minst, hadden een ruim contin gent feestgangers gezonden, die zich nu eens ver meiden in den aanblik van het echoonste wat Schouwens veestapel opleverde, dan weer zich het oor lieten streelen door de heerljjke muziek die door Bouwmans's staf-korps op het terrein werd gegeven Alles is leven en kleur waartoe niet weinig meewerkt dat het weer zich zoo goed houdten hoe later op den middag hoe meer het bezoek toeneemt. Ook de commissaris des konings bezocht de tentoonstelling. Een dor bekroonde paarden, dat van den heer C. Berrevoets, werd door de remonte-commissie, die op de tentoonstelling aanwezig was, voor 625 aangekocht. De tentoonstelling werd door 4000 personen be zocht en te twee uren reeds was er geen gelegen heid om iets eetbaars te krijgen. Te half vjjf wordt in het hotel Van Oppen de gewone gemeenschappeljjke maaltijd van leden der maatschappjj gehouden. Heden avond heeft in Parklust een concert van de militaire kapel van het 3e reg. inf. plaats en worden de landbouwfeesten met een vuurwerk besloten Over een en ander in een volgend schrjjven een uitgebreider verslag. De jeugdige bezoekers uit Gent, bestaande uit ruim honderd kinderen, leerlingen der hoogste klasse van de openbare scholen voor kosteloos onderwjjs, kwamen hedenmorgen te half elf uur aan. Behalve hunne onderwjjzeressen werden zjj ook begeleid door eenige onderwijzers. Te zes uur waren zjj hedenmorgen per trein uit Gent naar Terneuzen vertrokken, van waar zjj de reis per stoomboot voortzetten. Zjj maakten eene wandeling door do stad en langs de bolwerken gebruikten om 1 uur in de aardig versierde zaal van het Café-Neuf van den heer Antheunissen het middagmaal en keerden te 2 uren weer huiswaarts. Het 12e Zuider-zendingsfeest te Oisterwjjk was gisteren niet druk bezocht. Men schat het aantal bezoekers op 3 a 4000. 1724 personen waren met de feesttreinen aangevoerd, waarvan 7/8 uit Zeeland. De Utrechtsche feesten zullen wel oorzaak zjjn, dat de opkomst van andere ge meenten zoo gering was. Of zou de belang stelling verflauwen? Gisteren kwam, zoo meldt men ons uit Veere, den burgemeester ter oore, dat een boerenmeid, wier ouders in de kom der gemeente woonden, ernstig ongesteld thuis gekomen was, ten gevolge van een poging tot moord, op haar gepleegd door een boerenknecht, onder Koudekerke. Bjj onderzoek, dadeljjk door den burgemeester ingesteld, bleek uit de verklaring van bedoelde deern, M. J. geheeten, die werkeljjk ernstig on gesteld te bed lag, dat zij verleden Pinksteren door P. M., boerenknecht op de hofstede van Piet Brasser, waar zjj ook diende, gevraagd was om uit te gaan, dat zjj echter geweigerd had, en M. toen ernstige bedreigingen tegen haar uitte, die haar vrees aanjoegen, omdat hjj tot alles in staat is. Toen zij Woensdag na Pinksteren in de

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2