Laatste Berichten. Onderwijs. Kerknieuws. Eechtszaken. Gemengde Berichten, mogen wordenöf wel (wat den adressant nog veel aangenamer zou zijn) b dat de minister moge goedvinden, een speciaal postzegel in te voeren, waarvan het gebruik verplichtend zal zijn op alle brieven, gedrukten etc. voor hem, die geen expres-hestelling bedongen hebbende verlangt dat het afgezondene des Zondags besteld worde. Zaterdag 8 Juli a. zal het onderwijzers-gezel schap in het arrondissement Middelburg eene algemeene vergadering houden in het Schuttershof aldaar. De gewone werkzaamheden worden met een vriendschappelijken maaltjjd besloten, terwijl de leden ook een rijtoer zullen maken. Door den kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente te Vlissingen, is gisterenavond, uit het vroeger vermelde viertal beroepen, de heer J. H. Gulden- arm, predikant te Nieuwland. Msgr.Boermans, dooi' Z.H. den paus ten vorigen jare benoemd tot bisschop van Thertnopylis en coadjutor van msgr. Paredis met recht van opvol ging, is thans, na het overlijden van msgr. Pare dis, bisschop van Roermond geworden. Kantongerecht te Middelburg. Heden zjjn veroordeeldJ. C. B., H. J. R., A. S. M. A., C. A. v. N., Middelburg, wegens bet uit slaan van een kleed op verboden uur, ieder tot 1 b. s. 1 d.P. C., Middelburg, wegens het werpen van stinkend vocht op de openbare straat, tot 1 b. s. 1 d.; W. A. P., P. J. de H., C. G., W. K., Middelburg, wegens het wateren buiten de bakken, ieder tot f 1 b. s. 1 d.F. C. M., J. C. L. IJ., P. P., Middelburg, wegens het spelen met dobbelsteenen in het openbaar ieder tot 1 b. s. 1 d.M. H., C. d. E., P. R., Middelburg, ieder tot 1 b. s. 1 d. wegens dronkenschap; W. G., Westkapelle, wegens het aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van wild strikken, tot 20 b. s. 3 d. met verbeurdverkla ring van den wildstrik en vernieling daarvan bevolen A. v. O. en M. S., Domburg, wegens het in gesloten jachttijd zonder consent ot machtiging pogingen doen om wild op te sporen, de eerste tot 5 b. s. 1 d. en de tweede tot 10 b. s. 3 d. en allen in de kosten van het geding. Vrijgesproken isJ. J. B., Middelburg. Het stormachtige weder heeft verleden Za terdag vrij wat schade veroorzaakt aan de in 1874 aangebrachte steenglooiing van den Anna Vosdijk- polder onder St. Annaland. Een hoop steenen ter bestorting aan den Grooten Nol liggende, voor een nog bij den aannemer in onderhoud zünd werk, ia geheel weggespoeld of weggeslagen. Jan Holland zal met den aanvang van Juli de leiding van het Overvelmvsch Weekblad neer leggen en zich aan alle medewerking onttrekken. De inhoud der courant zal meer dan vroeger ge wijd zjjn aan de plaatselijke belangen van Har derwijk en omliggende gemeenten. Als een bijzonderheid kan worden medege deeld dat in de nu uitgetrokken staatsloterij twee volgnummers met hooge prjjzen zjjn uitgekomen op no. 2547 viel nl. in de tweede klasse f 20.000 terwjjl no. 2548 bjj de laatste trekking der vijfde klasse een prijs van 1000 met de premie van 30.000 bekwam. Volgens de Sneeker Ct diende Zaterdag voor het kantongerecht te Lemmer de zaak van baron De Salis qq. tegen Pieter Bruinsma. Deze wordt aangesproken om het hem door baron De Salis in Hamburg geleende of voorgeschoten geld terug te betalen. Hij echter beweert van baron De S. 60 te vorderen te hebben, omdat deze de oor zaak is, dat in Hamburg de door hem gewonnen 100 mark (bjj de medaille) niet zijn uitbetaald, hoewel de baaneigenaar er bereid toe was. Baron De Salis beweerde steeds in speechesWir kom men nur wn die Ehre. Met belangstelling wordt de rechterlijke uitspraak tegemoet gezien, want wordt B. in het gelijk gesteld, dan zal de baron De Salis misschien ook nog W. de Vries en Ve- zjjn naam te noemen; dat zoowel de dokter als Adda er bedrukt uitzagen, als mecschen die hartzeer hebben, en dat van het voorspelde hu welijk niets meer zou komen. Als gij het pro vincie-leven kent, kunt ge nagaan hoe dit ver leidelijke thema werd uitgesponnen. Het wel willende publiek wist zooveel fraais te verhalen, dat zeker menigeen daardoor van een huwelijk werd afgeschrikt. De meeste van deze dwaze, opgewonden praatjes kwamen Adda niet ter oore door de voorzorgen, die hare familie hiertoe in acht nam, maar den dokter ontsnapte niets. Zijne verbolgenheid uitte zich in een toenemend verlangen om te trouwenhjj werd zelfs zoo ongeduldig, dat het hem onverschillig was of zijne vrouw rijk of arm, leelijk of mooi zou zijn, mits het huwel.jk maar spoedig kon voltrokken worden. Hjj verlangde de njjdige praatjes zoodoende tot zwjjgen te brengen, en de familie Lauth te toonen, dat hij zonder hen ook wel gelukkig kon zijn kortom, het oogenblik was gekomen waarvan de leerlooier hem had gesproken, het oogenblik waarin een man liever het dolzinnigste huwelijk zou sluiten dan nog drie maanden langer ongetrouwd te blijven. Er woonde destijds te Straatsburg eene piano juffrouw, die ook wel als huweljjksmakelaarster optrad. Zjj was bekend onder den naam van juffrouw Blumenbach, en de dochter van een echten kolonel, zoodat zjj na afloop barer lessen overal werd ontvangenhet was een goed schepseltje, zjj kon vroeger zelfs op schoonheid bogen, maar ninga, die evenmin geld kregen bjj de medaille, moeten uitbetalen. De prijs van het gas is te Sneek gebracht op 7 cent de W, terwijl de meterhuur afgeschaft is Aan het Itott. Nwsblcl deelt men mede, dat gedurende de gevangenschap van Domela Nieu- wenhuis Recht voor Allen geredigeerd zal worden door zjjn partijgenoot Croll. De eerste gezondheidskolonie, bestaande uit 20 meisjes, is uit Rotterdam naar Oostvoorne vertrokken, om daar een viertal weken te ver toeven; in het oude schoolgebouw, dat het vorig jaar door de commissie werd aangekocht en voor het doel ingericht, hebben de kinderen hun intrek genomen. Vanwege den algemeenen Nederlandschen wielrijdersbond, zal 14 Juli a. s. een wielerwedstrijd te Harlingen plaats hebben. De heer Eduard de Stuers van 's Gravenhage won eergisteren te Hannover bij een daar ge houden wielrjjderawed strijd per bicycle den 3en prjjs van het Offene Fahren en met de tricycle den lcn prjjs. Te Bovenknjjpe (Friesland) heeft een water hoos een bootn van ongeveer M. middellijn uit den grond gerukt en in de vaart geslingerd, zoodat de scheepvaart gestremd is. Bovendien heeft zij nog een gedeelte van 't rieten dak eener boeren schuur afgescheurd en een zwaren wagen, die daar achter stond, ongeveer 30 M. verplaatst. In het Volkspark te Amsterdam heeft eer gisteren weder eene meeting plaats gehad van de sociaal-democraten. Van der Stadt sprak eene vurige rede uit over socialisten-vervolging en trachtte in het licht te stellen dat daardoor het tegendeel zal worden bereikt van hetgeen men be doelt. E.n jongmensch trad in debat en sprak Van der Stadt tegen. Dit scheen den heeren socialisten niet te bevallen, want op allerlei manieren maakten zij het hum tegenstander onmogelijk het woord te voeren. De man was verstandig genoeg om niet te trachten den moriaan te wasschen en liet de mannen van „Recht voor allen" de baan vrij. Zij gingen weldra rustig uiteen, het vrijheids lied uitgalmende. In de Prov. Gron. Ct. schrijft iemand uit Noordbroek het volgende Ik wensch een steentje bjj te dragen tot be scherming van een der nuttigste dieren, die dik wijls onwetend mishandeld worden, ik bedoel de hennen. Wanneer deze een aantal eieren gelegd hebben, beginnen ze broedscb te worden. Ze willen dan, zooals de natuur 'thaar ingeeft, jongen uitbroeden, 't geen niet altijd kan gebeuren. In dit geval worden ze dikwjjls op een al te ergerlijke manier, in de meeste gevallen onwe tend, tot schade van den eigenaar, onder water gehouden, somtijds tot stervens toe, en vervolgens onder een vat of iets anders geduwd, om daar eenige dagen te zitten kleumen en hongeren. Dit kan niet anders dan zeer schadeljjk zjjn. Worden ze dan, na eenige dagen, weder te voorschjjn ge bracht, dan zijn de meeste nog altijd broedscb. Beter is het, wat ik zelf bij ervaring heb, zoo dra zij broedsch worden, ze in een hokje te doen met traliën, opdat zij van het licht en de warmte kunnen profiteeren en beschut zjjn tegen koude en regen. Men dient ze flink te voeden. Ze zjjn dan gewoonljjk met 3 a 4 dagen weder in nor malen toestand, leggen met een paar dagen weder eieren en blijven frisch en gezond. De aange wende kosten worden ruimsciiopts Ueloond. De tegenstelling van kattenliefde en honden trouw komt ten huize van een bewoner van Amsterdam op treffende wjjze aan het licht. Poes had vijf jongen geworpen, Die zegen was haar te veel. Zij pakt een harer jongen en sleurt en bijt het juist zoo lang tot het sterft; zoo ook ging het met n° 2. Maar nu is het uit, dacht Azor, een poedel van het beste soort. Eensklaps vliegt zjj op de ont aarde moeder toe en geeft haar een zoo fiksche vermaning, dat zij zich uit de voeten maakt. Fluks pakt Azor de overige drie poesjes stuk voor stuk naar zjjn hok en de hond zoogt en koestert de katjes, alsof het haar eigen jongen waren. De oude poes heeft nu en dan gewaagd naar haar jongen om te zien, maar nauwelijks wordt ze door Azor opgemerkt of de hond vliegt in verbittering op haar af en belet dat zij de taak, die zij op onnatuurlijke wjjze heeft veron achtzaamd, opnieuw ter »hand" neme. Te Veendam is op den tweeden Pinksterdag een groote Amerikaan sche reclame-optocht ge houden. De geheele trein bewoog zich in de volmaakste orde geregeld en zonder eenige stoornis ot ongelukken door geheel Veendam, een tocht waarvoor men 3 uren bleek noodig te hebben. Een prachtige trein was het; vooraf 10 jockey's op fraaie paarden gezeten, dan een banierdrager te paard met het wapen van Veendam, daarop het bestuur van de vereeniging voor volksver maken in een met 4 paarden bespannen-rijtuig, vervolgens de Einder Kapelle en eindelijk de optocht zelf, bestaande uit niet minder dan 22 nummers, het eene al fraaier dan het andere en geëscorteerd door nog bijna 50 eerewachts te paard. De beschrijving van enkele nommers laten wij hier volgen. E. Zoutman, kruidenier, een wandelende kruide nierswinkel, een jenever- en een brandewjjnvat groote azjjn- en spiritusflesschenenz. enz., op een houten staaf, met vlaggetjes getooid en gedragen door 3 mannen met groote mutsen, suikerhoed-model. J. Mulder Tz., Veendammer courantdrukkerij, Veendam. Een kolossale, met groen en bloemen, vlaggen en spiegels getooide wagen, door 2 fraaie paarden getrokken, als pièce de milieu daarop een groot schild, gesteund door 2 lief gekleecto meisjes, met het opschrift; Veendammer courant. Groot succes. 58 jaren. Gelezen in alle deelen der wereld; als illustratie en tot opluisteringeen Neger, een Turk en een Arabier, met de courant in de hand en allen prachtig gecostumeerd, bene vens een aap, een kat en een bok, mede fraai gecostumeerd. F. J. Kuiper, kweekerij „De Lelie, Nieuwe Laan" Veendam. Een bloemenwagen in pyramidevorm, met vlaggen getooid, bovenop een gebe; 1 in kurk gedosten en met bloemen getooiden vaandeldrager. J B. de Haan, molenmaker Veendam. Een korenmolen in aanbouw, hoogte pl. m. 3 meter; een prachtig stuk worlr op een wagen, door een paard getrokken. J. B. Th. Vaas, mr. tailleur Veendam. Een jockey te paard, op een prachtig vaandel het adres vertoonende van den reclamant. Rosema, Tonekens co., sigarenfabriek Wes terkwartier", Zuidkorn. Een groote wagen, ge trokken door 3 paarden met prachtige dekkleeden en maankoppen het onderstuk eener reusachtige sigarenkist, 4.50 meter lang, 2.30 meter breed en 1.80 meter hoog, met bergruimte voor een millioen sigarendaarop een tempel, van sigarenkistjes gebouwd en met tabaksbladeren en tropische planten versierddaaronder en voor en er achter een paar kistenmakers, een paar sigarenmakers en een paar Mooren, de adressen der firma en ook sigaren distribueerende onder de menigte. De graaf van Parijs heeft het bericht doen tegenspreken, als zou bjj zijn aangezocht om borg te staan voor eene geldleening, bestemd om de schulden van wijlen den koning van Beieren te betalen. De Nat. Zeitung verklaart gemachtigd te zijn, tegen te spreken de bewering dat het huis Rothschild als bemiddelaar opgetreden zou zjjn voor leeningsplannen tusschen koning Lodewjjk van Beieren en de prinsen van Orleans. In een onderhoud met een oorrespondent der Milaansche Perseveranza door den Figaro medegedeeld, verklaart prins Napoleon de erfe lijkheid als ^principe voor troonsopvolging de voornaamste bron der revolutie en als zoodanig te veroordeelen. Hoe is met deze theorie des prinsen overtuiging te rijmen, dat het algemeen stemrecht hem, alszjjnde een Bonaparte, eenmaal aan het hoofd van het Fransche volk zal roepen? In Milaan is Hobart-pacha overleden, een Engelsuhman van geboorte, zoou van den Earl of Buckinghamshire, Hij trad in 1868 in dienst van sultan Abdoel Azzis en nam deel aan den laatsten Russisch-Turkschen oorlog. In de Münchener Neuest. Nachr, komt de Bei- ersche minister van binn. zaken Von Freilitzsch op tegen de beschuldiging door sommige bladen verspreid, dat hij vroeger als president der politie den overleden koning wegens zjjn voorzorgsmaat regelen angst zou ingeboezemd hebben, als zou er gevaar voor diens leven bestaan hebben. De minister verklaart, dat de genomen maatregelen alleen geschiedden op des konings eigen nadruk kelijk verlangen. De Russische rogeering heeft 100.000 fr. voor het instituut Pasteur beschikbaar gesteld. De Grieksche kamer heeft het wetsontwerp, waarbjj het regentschap gedurende de afwezigheid des konings aan den ministerraad wordt opge dragen, goedgekeurd. Daarna kondigde de minister president de verdaging der kamer tot 4 Nov. aan. Te Decazeville is bjj den houthandelaar Cebers brand uitgebroken. Acht personen, waarvan 5 leden der familie Cebers zjjn in de vlammen omgekomen. Men gelooft, dat men hier met boos opzet te doen heeft. Weenen is een adelijke beul rijk geworden. De heer Yon Seyfried, tot heden beul te Serajewo zal voortaan dit ambt in de hoofdstad van Oos tenrijk uitvoeren, als opvolger van zijn schoonvader Willenbacher. Alfred Defuisseaux, die zooals wjj ^mede deelden na zjjn veroordeeling door de rechtbank te Brussel naar Frankrijk is gevlucht, richt van uit Lille een heilwenseh aan Frankrijk, dat den Belgische republikeinen een toevluchtsoord ver leent, zooals België eertijds de Fransche uitge wekenen opnam. Men verzekert, dat Alfred Defuisseaux voorne mens is te Valenciennes of te Lille een dagblad uit te geven, getiteldEn avant. In den Franschen senaat is gisteren een aanvang gemaakt met de beraadslaging over het wetsontwerp op de verbanning der prinsen. De beer Jules Simon was de eerste spreker. Hp bestreed bet voorstel nadrukkelijk. De welbekende Butte Montmartre te Parijs, waarvan de korst door de jongste regens geweekt is, zakt op verschillende plaatsen in en men vraagt zich af, wat het lot zal worden van de kerk van het H. Hart, die op een gedeelte er van gebouwd is. Al de zoogenaamde buttes of heuvels aan de buitenboulevards te Parijs hebben hun ontstaan te danken aan hetVuilnis, dat de inwoners, vóór de stad haar grootste uitbreiding onderging, bui ten de muren wierpen, waardoor in verloop van tijd hoogten ontstaan zijn. Heel fraai is dus de grondslag dezer heuvels niet. Zondag 11. is koningin Victoria haar vijftigste regeeringsjaar ingetreden. Den 20 Juni 1837 overleed koning Willem IV plotseling en werd prinses Victoria, de dochter van de hertogin van Kent, op 18jarigen leeftjjd tot den troon geroepen. Prins Victor Napoleon wordt spoedig te Brussel verwacht, en de graaf van Parijs heeft aan koning Leopold bericht, dat ook bjj voorne mens is in de hoofdstad ta komen. Don Carlos houdt mede, naar men verneemt, binnen eenige dagen eene samenkomst met eenige zijner vrienden te Brussel. Gastvrijheid is eene goede zaak, merkt een der- Belgische bladen op, maar wjj hopen, dat niet alle Fransche en andere kroonpretendenten ons land als toevluchtsoord zullen gebruiken. Zeer licht toch brengen zulke gasten hunne gastheeren in moeilijkheid. In het Engelsch lagerhuis heeft sir William Harcourt medegedeeld, dat het parlement Vrijdag gesloten en Zaterdag ontbonden worden zal. Ho ward heeft ontkend dat de overste Lockhart aan de grenzen van Afghanistan gevangen genomen zou zijn. In de Fransche kamer van afgevaardigden heeft de heer Peytral, uit naam der regeering, bij de verdere beraadslaging over de suikerkwestie verklaard, dat het gouvernement de uitbreiding van de surtaxe tot alle vreemde suikers verwerpt. De kamer heeft daarop, in strijd met het voorstel der commLsie, de uitbreiding verworpen met 268 stemmen tegen 256. De linkerzijde juichte deze beslissing toe. Vlissingen. In de Vrijdag namiddag te houden raadszitting zullen eenige benoemingen plaats hebben. Voorts zullen enkele rekeningen worden overgelegd en zal een verzoek behandeld worden van A. J. Smits om opgenomen te worden in het gasthuis. Amsterdam. Twee handlangers van Rutgers veroverden heden de kosterij der Oudezijdsche kapel, doch werden daaruit door de politie ver dreven als ongenoode indringers in een particu liere woning. Met hetzelfde doel verschenen twee handlangers aan de Noorderkerk en de Eilands- kerkzij werden niet binnengelaten. ÏJtreclit. Zonder parapluie nationale of andere feesten in ons vaderland te vieren, behoort tot de zeldzaamheden, ook thans vervult dat zoo nood zakelijk instrument een groote rol; angstige en smeekende blikken kunnen den regen niet verbid den om geheel weg te blijven doch hij is oogenblik- kelijk gedurende -,den optocht minder dreigend. De stad is zeer schoon versierd. De meeste verfraaiingen getuigen van smaak, wat vooral geldt van de Ganzenmarkt. Bij de muziekuit voering in de studenten-sociëteit werd gisteren avond de heer Roëll, oud-kamerlid, met uitbundige geestdrift ontvangen. Men beweert hier, dat bjj bij een te wachten liberaal kabinet als minister zal optreden. De stoet, klein maar rein, bewoog zich zeer langzaam, werd warm toegejuicht en enkele kranzen aan de hoofdpersonen gesehonken. De costumes zjjn zeer net. In de stad is heden avond illuminatie. van een huweljjk was er voor haar nooit sprake geweest; hierover nu troostte zij zich door het geluk van anderen te helpen bevorderen. Zij wilde nooit eenig cadeau aannemen van bare begunstigers, alleen zeide zij tot de jong ge trouwden „Zorgt, dat gij spoedig dochters krijgt, anders mocht het mij eens aan pianolessen gaan ontbreken I" Ik heb u gewaarschuwd, er komen in mijn verhaal alleen menschen voor, die geen slechten aard hebben. Zoo ontmoette de welgedane juffrouw Blumen bach met hare onmisbare gele linten in he»t haar op zekeren dag onzen vriend Marchal ten huize van den rector van 't gymnasium. Zij voelden zich tot elkaar aangetrokken, en na vier spellen écarté met een dubbeltje inzet verloren te hebben, zag zij er stralende van genoegen uit. Deze verandering in de uitdrukking van haar gelaat ging niet on opgemerkt voorbij, en de ondeugende omstanders gaven er niet weinig aardigheden over ten beste. De rechter-plaatsvervangerPastouriau, een geslepen Parjjzenaar, vertelde den volgenden morgen voor het begin der zitting, dat Marchal, tot het uiterste gedreven, juffrouw Blumenbach ten huwelijk had gevraagd. Veertien dagen lang werd nog over dit verbaal gelachen, tot men op eens hoorde, dat de huwelijksafkondigingen hadden plaats gehad van Henri Marchal, leeraar in de faculteit der genees kunde en Sophia Clara Axtmann, minderjarige dochter van den grooten fabrikant te Hagelstadt. Clara Axtmann was negentien jaren oud, en hoewel verstandelijk niet bjjzonder ontwikkeld, had zjj toch eene goede opvoeding genotenen zonder- mooi te zijn, zag zij er toch aardig uit. 't Was overigens een lief, poezelig duifje, vol schuwe aan valligheid en met veel behoefte aan licht en zonnewarmte rondom zich. De dokter kende haar niet, hoewel hij haar honderdmaal had ontmoet, en zij als 't ware onder zijne oogen was opgegroeid. Oin dezelfde reden had het meisje den heer Marchal nooit anders dan oppervlakkig gade geslagen. Zij had met hem gewalst evenals met zoovele anderen, maar zonder dat de dok ter den minsten indruk achter had gelaten. Een enkelen keer had zij de vrjjheid genomen den dokter het een of ander huisgezin aan te bevelen, dat buiten den kring der arbeiders woningen huisde, en hij had dan, hetzij uit hoffelijkheid, hetzij uit goedheid, tijd noch moeite gespaard ziedaar dus het verleden van deze twee menschenzielen, die weldra voor het geheele leven zouden worden vereenigd door den burgemeester en den geestelijke van Hagelstadt. De onver schilligheid of liever de weinige opmerkzaamheid van Henri Marchal had nog eene geldige ver ontschuldiging, die gjj niet uit het oog moet verliezen. Hoewel juffrouw Axtmann nog een broêr en twee zustors had, werd zjj onder de rijkste erfgenamen uit den omtrek gerekend. Haar bruidschat bedroeg het dubbele van die van juffrouw Lauth en dan nog nauwelijks het vierde of vijfde gedeelte van haar toekomstig erfdeel. Maar onze dokter zag niet verder dan zijn neus lang was. Hjj stelde zich een in alle opzichten gelijk huwelijk voor, en wij hebben gezien hoe zijne nederigheid beloond werd. Maar ziedaar hoe de onrechtvaardigheid der men schen hersteld wordt door eene gelukkige wen ding van het lot. De goede juffrouw Blumenbach speelde de rol der Voorzienigheidde heer Axtmann betuigde zich van harte verblijd over het huwelijksaanzoek, „waardoor hij zich even verheugd als vereerd gevoelde''; moeder Axtmann i3 buiten zich zelve van trots bij het denkeeld hare dochter »Frau Professorin" te hooren noe men. De jongelui, want ieder wordt weer jong als hij geëngageerd is, zien elkander dagelijks, en hunne liefde neemt toe volgens eene opklimmende reeks, die de geleerden nooit in cjjfers hebben kunnen uitdrukken. Sedert Clara en Henri weten dat zij voor elkander bestemd zijn, houden on telbare gevleugelde wevertjes zich onvermoeid bezig met hen door tallooze, onzichtbare gouden draden aan elkander te verbinden. Zjj zouden dan ook verwonderd opkijken, als men hun zeide, dat zij elkaar al niet kennen en liefhebben sedert de schepping der wereld. En als de een of an dere scepticus in hunne tegenwoordigheid durfde beweren, dat Clara even sterk verliefd had kun nen worden op een anderen man of Henri op eenT andere Vrouw, geloof ik, dat die filosoof het hard te verantwoorden zou hebben. (Worefc vervolgd,)

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2