Onderwijs. Kerknieuws' Gemengde Berichten, stpl geschreven werkje van den heer D. Stigter te Goes, over het programma van den bond, door den druk algemeen te maken. Adhaesie werd geschonken aan de brochure der Liberale Unie Inleiding tot de behandeling van eenige vraagstukken van sociale wetgeving. Afkeuring werd betuigd over de uitwerping van den heer B. H. Heldt uit den bond voor alge meen kies- en stemrecht. Breedvoerig werd beraadslaagd over de jaarlijks terugkeerende werkeloosheid, waarbij over het algemeen bewjjs van waardeering werd gegeven voor den steun, door de meer gegoeden den werk man verleend. De droogmaking der Zuiderzee en de ontginning van heidevelden werden o. a. genoemd als middelen om de werkeloosheid te keeren. Besloten werd dat het verbond tot het lidmaat schap der Zuiderzee-vereeniging zal toetreden. Het wenscheljjke werd uitgesproken, dat van rjjkawege onvermogenden, die aanleg bezitten, in de gelegenheid worden gesteld, om middelbaar en hooger onderwijs te genieten. Voor de betrekking van organist der groote kerk te Haarlem, is door de jury het volgende drietal, alphabetisch gesteld, aanbevolende heeren Enderlee te Njjkerk, Ezerman te Arnhem en Spaanderman te Woerden. De kapt. A. G. Wilkens, van het 3e regiment infanterie, komt in het einde dezer maand in de residentie in garnizoen, om gedurende eenigen tijd bij de normaal-schietschool te worden gedetacheerd, teneinde het vuren op verre afstanden bij te wonen. Den 4en Mei heeft te Paramaribo in een ge combineerde zitting van het hof van justitie en van het militair gerechtshof voor de Nederl. W.-I. bezittingen de installatie plaats gehad van den heer jhr mr J. van Doorn, als procureur-generaal in de kolonie Suriname. In zijn rede bracht de adv.-generaal hulde aan den vorigen titularis mr. Looyen, thans adv.-generaal bij het hof van Leeuwarden, en aan den waarn. proc.-generaal mr Jessurun. Den nieuwbenoemden titularis sprak de adv.-generaal met hartelijkheid toe, hopende dat hg in zijn nieuwen werkkring en de sympathie van zijn omgeving eenige vergoeding moge vinden voor den hoogst gewichtigen stap, door den heer Van Doorn gedaan om zijn vaderland te verlaten. In de rede van den president van het hof van justitie wordt teleurstelling uitgesproken over de niet-benoeming van mr G. H. Barnett Lyon, den laatstelijk waarn. proc.-generaal, die, gedurende drie jaren op uitstekende wijze als zoodanig was werkzaam geweest. Daarna den heer Van Doorn toesprekende, zeide de president: „Wees welkom in ons midden en in het land waaraan gjj voortaan uwe krachten wilt wijden. Dat gij uw vaderland, waar gij met eere en tot groote voldoening van het opperbestuur werkzaam waart, hebt verlaten om hierheen te komen, is ons een waarborg dat de welvaart van dit land u ter harte gaat. De achting, die gjj in Nederland genoot, valt u ook hier ten deel. Moge het u en uw gezin hier welgaan. »Wjj bieden u onze vriendschap aan. De vriend schappelijke betrekking tusschen uw hooggeschat- ten broeder en mjj verzekeren u bij voorbaat mjjne genegenheid." De nieuwbenoemde proc.-generaal voerde ver volgens het woord. Hij verklaarde, dat hij het aan het vaderland meende verplicht te wezen zjjn ge ringe krachten te stellen ten dienste dezer koloniën, hopende dat zjjn arbeid hier van eenig nut zal mogen zjjn en daardoor ook ons geliefd moeder land ten goede zal mogen komen. Met een rede van het oudste lid der balie, den heer J. De Costa, werd de plechtigheid besloten. De ambtenaren van het parket hadden den afgetreden heer Barnett Lyon een schoon souvenir aangeboden. Ook een commissie uit de ingezetenen van Para maribo heeft zich gevormd om den heer Barnett Lyon een huldeblijk aan te bieden. De 40e jaarljjksche vergadering der Gewestelijke Vereeniging Zeeland, van het Nederlandsch Onder wijzers-Genootschap, die dezen dag hier gehcuden werd in de bovenzaal van de sociëteit De Verge noeging, werd door slechts een klein getal leden, buiten Middelburg woonachtig, bezocht. Het gewicht van den dag had waarschijnlijk velen teruggehouden. De heer Yan Visvliet, districts-schoolopziener, gaf door zijn tegenwoordigheid blijk van zijne belangstelling in de zaken van het genootschap. Het belangrijkste was zeker wel de onderhou dende voordracht, die de heer d1 Japikse hield over de wjjze waarop, en de snelheid waarmee zich de trillingen, door geluid en licht opgewekt, voortplanten, in de lucht en in het water. Door welgelukte proeven werd de werking der trillingen in de lucht aanschouwelijk gemaakt. Ook werd nog door den heer Japikse de juistheid van de trillingstheorie van het licht bewezen. Eene aangename afwisseling bjj de behandeling der verschillende huishoudelijke zaken werd der vergadering bereid door sommige leerlingen der rijkskweekschool, die eenige zang- en muziek nummers op verdienstelijke wijze ten gehoore braehten. Uit het verslag van den secretaris en uit het geen door een paar leden werd in het midden gebracht, bleek, dat door velen, vooral door on derwijzers, bijdragen geleverd zjjn ten bate van het ondersteuningsfonds. Zelfs werd op Schouwen een inteekenljjst terug ontvangen met een bedrag yan niet minder dan 1000. Bedankt voor het beroep naar de herv. gem. te Aagtekerke door den heer J. H. Feringa, pred. te Bunnik. Tot pastoor te Westdorpe is benoemd de heer G. van Djjck, kapelaan te Steenbergen. Naar het Hbld. met zekerheid verneemt, heeft het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland uitspraak gedaan in de zaak der voorloopig ge schorste kerkeraadsleden van Amsterdam. Is het blad wel ingelicht, dan heeft het provinciaal bestuur de tegen hen ingebrachte klacht gegrond verklaard. Of dientengevolge de genoemde leden vervallen zjjn verklaard van hunne kerkelijke waardigheid is nog onbekend. De heer Schot te Tholen staat op het drie tal naar Heinenoord. Zondag werd Middelburg bezocht door een dertigtal leden der Onderofficiersvereeniging van de garde civique van Alost, die door den voorzitter der vereeniging, den heer J. Coppens, en door den heer Banneville, kapitein-adjudant majoor der burgerwacht van Alost, werden begeleid. Allen waren in uniform. In het hotel de Flandre gebruikten de heeren het middagmaal en daarna werden de beziens waardigheden der stad bezichtigd. 's Avonds werd in den Buitentuin een concert gegeven, waar de Belgische bezoekers tegenwoordig waren en door het bestuur van den tuin werden gecomplimenteerd Maandag middag vertrokken allen, via Vlissingen, weer huiswaarts, zeer voldaan over de ontvangst te Middelburg en niet zonder de belofte gedaan te hebben een volgend jaar terug te komen en dan in grooteren getale en met hun muziekkorps. In den afgeloopen nacht te 3 u. 10 m. heeft een baldadige hand een der groote spiegelruiten van het magazijn van den heer J. T. Van der Weele met een steen ingeworpen. Twee nachtwakers, die in de Langedelft sur veilleerden, hoorden den knal en hebben den dader gezien. Hij was hun echter te vlug af en ontsnapte. De ruit is geassureerd, zoodat de verzekericgmaat- schappij doch niet de heer Van der Weele erdoor benadeeld werdt. In de Singelstraat is bij een der bewoners het naambordje losgemaakt doch niet medegenomen. De heden nacht, op de reis naar Antwerpen, Vlissingen gepasseerde Duitsche brik Louis gez. Frocricks, komende van Rio de la Plata, is met hoogwater op den Suikerplaat aan den grond ge varen. Sleepbooten van Vlissingen zijn ter assis tentie derwaarts vertrokken. De brik is echter tegen de middag, zonder van de aangeboden hulp gebruik gemaakt te hebben, vlot gekomen en heeft de reis voortgezet. Gisterenavond werd te Vlissingen met ge broken arm en erg gewond hoofd aan wal gebracht, en naar het gasthuis vervoerd, de timmerman van het uit zee inkomende Engelsche stoomschip Austin Friars, die van het dek in het ruim ge vallen was. Te Goes hadden Zaterdag avond en Zondag avond onderscheidene vechtpartijen plaats. Een paar belhamels zijn gearressteerd. Aan het gisteren te Biezelinge gegeven concours naar den lossen vogel, werd door dertien gezelschappen deelgenomen. De eerste prijs in de kleppen werd behaald door J. Vermue, lid der sociëteit Jacoba van Beijeren te Goes, de tweede door M. Boonman, lid van Doel naar hooger te Wolfaartsdjjk en de derde door C. Pieterse, lid der sociëteit Soranus van Heinkenszand. Een zij vogel werd geschoten door J. Vermeule, lid van Victoria te Kwadendamme, en de tweede door M. Schipper, lid van de Pauw te Biezelinge. Verder werd nog afgeschoten door M. Polderdijk en A. Driedijk ieder een kal en door P. Hopmans 2 kallen. Alles liep in de beste orde af. In Westelijk Zuid-Beveland zal de vlasteelt dit jaar over 't algemeen geen beste uitkomsten opleveren. Slechts bij uitzondering wordt onder de vele stukken hier en daar eene party aange troffen, die goed is te noemen. Op de meeste plaatsen staat het product te dun en ongeregeld terwijl ook verschijnselen van ziekte zijn waarge nomen. De kenmerkende eigenschappen van uitmuntende kwaliteit ontbreken helaas maar al te veel. Uit Noordgouwe meldt men ons: Evenals het vorige jaar heeft de onderwijzer der school voor huisvlijt, de heer A. Prinse, de leden van ons IVw/s-departement met hunne huisgenooten en verdere belangstellenden uitgenoodigd, om te komen bezichtigen, wat dezen winter door zijne negen leerlingen werd vervaardigd. Velen hebben Zondagmiddag daaraan voldaan en zullen zeker met genoegen een en ander bekeken hebben. Op nette wijze waren velerlei voorwerpen van nut en smaak, ook een enkel speeltuig geëtaleerd. Alle zaken getuigden in meerdere of mindere mate van den lust der leerlingen en den ijver des onderwijzerseen tweetal fraaie vogelkooien trok ken vooral de aandacht. Achtentwintig voor werpen waren door de leerlingen afgestaan voor eene verloting ten bate der school. Aan de verschillende bezoekers en bezoeksters werden 147 loten gedebiteerd, wel een bewjjs van hunne inge nomenheid met de zaak. De goederentrein, die omstreeks acht uren uit Hulst moest aankomen, derailleerde Zaterdag aan den wissel dicht bij Axel. Ongelukken hadden niet plaats. Alleen ontstond een groot oponthoud bij aankomst van den trein, die om 8.48 uit Hulst vertrekt. Een eenvoudig gedenkteeken, door eenige leerlingen en vereerders van prof. dr. P. Harting op diens graf teAmersfoort geplaatst, wordt Woens dag a. s. aan de familie overgedragen. Te Wezep was het manifest der Liberale Unie aangeplakt. De hoofdonderwijzer, die de zorg heeft voor het aanplakbord, ontving echter bevel van den burgemeester der gemeente, den heer Heitinga, dat bedoeld biljet moest worden ver wijderd. En aldus geschiedde het Te Apeldoorn zijn op het landgoed Hohen- heim al de gebouwen, schuren en bergplaatsen een prooi der vlammen geworden, evenals de ma chinerieën voor landbouwbedrijf enz. Niets is gespaard. Alles was verzekerd doch zeer laag. Men schat het verbrande op 20,000. De brand is ont staan doordat twee personen, die op een zolder aan het teeren waren, de onvoorzichtigheid hadden het vuur onder den pot om den teer dun te houden, te hard te laten branden, waardoor de teer in vlam sloeg, welke zich aan het rieten dak mede deelde. Waarschijnlijk heeft het meerendeel onzer lezers nooit gehoord van de schoone, wijdklinkende titels, die de vorst van Atjeh bezit. Eenige zullen wij hier laten volgen. Hij noemt zich „De koning van het geheele wereldgebouw, wiens lichaam schittert als de middagzonde koning dien God zoo volmaakt gevormd heeft als de maan, wanneer zij vol is, en die zoo schoon is als de Poolster. Hij is de koning aller koningen, voor wien alle andere worsten zich moeten buigen en zijne bevelen moeten gehoorzamenzijne ma jesteit is zoo verstandig als een volle, ronde kogel en zoo gelukkig als de zeeook hij is slaaf van God, dien hij ziet, terwijl hij de schanden der menschen kan bedekken en hunne zonden vergeven. Hij is de nuttigste koning ter wereld, wiens voeten liefelijk ruiken. Zijne oogen glanzen als de morgenster. Daarbij is hij eigenaar van den „olifant met sterke tanden, bezitter van de roode, zwarte, witte, bonte en gevlekte olifanten. God heeft den vorst aangesteld om over alles en allen te heerschen." Tusschen den commandant der schutterij en het bestuur der officieren sociëteit te Rotterdam is sedert lang een ernstig conflict ontstaan over de muziek. Het vroegere muziekscorps, onder directie van den heer Hulschenruiter, is ontbon den en een nieuw opgericht onder directie van den heer Van Mansveld. Een vermakelijk incident heeft zich bij dit con flict voorgedaan. De kolonel-commandant had beslag laten leggen op de muziekbibliotheek en de zich in de Socië teit bevindende kasten laten verzegelen. Doch dezer dagen werd de zegelbewaarder ontslagen. Wat bleek nu bij de ontzege ling Dat de mandie vijf maanden lang als zegelbewaarder den beslaglegger op kosten joeg, zijne waakzaamheid verspild heeft, want in de verzegelde kasten bevond zich geen enkel stuk muziek. Die kasten waren leeg. Het bestuur van de officieren-sociëteit, zich wenschende te dekken, voor de schade en den last, die een beslaglegging kan na zich sleepen, had bijtijds de bibliotheek in veiligheid laten brengen en de met de verzegeling belaste ambtenaar, had, zonderling genoeg, verzegeld, zonder zich te overtuigen van den inhoud der kasten. Zeker eene grappige beetnemerij. Koning Lodewijk II van Beieren aanvaardde den 10 Maart 1864, als achttienjarig jongeling na den dood van zijn vader Maximiliaan U, de regeering over Beieren. Zelden vereenigde zich zoo schoone geestesgaven met een schoon uiterlijk als bij koning Lodewjjk. Gedurende de eerste jaren zijner regeering -stond hij in het conflict tusschen Pruisen en Oostenrijk aan de zijde van het laatste rijk, maar in 1866 reikte hjj Pruisen de hand en was van dien tijd af een ijverig be vorderaar van het Duitsche rijk. In den Fransch- Duitschen oorlog schaarde koning Lodewijk van den aanvang af zich onder de vijanden van Frank rijk. Hjj was het die den 30 Nov. 1870 aan alle Duitsche vorsten de oproeping richtte, den koning van Pruisen als president van den Duitsehen bond, te Versailles gesloten, den titel van Duitschen keizer te vérleenen. Sedert 1870 streden liberalen en clericalen in zijn land om de heerschappij. Niettegenstaande in 1875 de clericale meerderheid der Beiersche kamer hem verzocht zijn liberaal ministerie te ontslaan, bestendigde hij het. Gewoonlijk hield de koning zich op zijn kasteelen Hogenschwangau of Berg op. Over zijn pracht- lievendheid en de tooverachtige inrichting zijner kasteelen doet men wonderverhalen. Op een eilandje in de Chiemsee liet hij het slot Herrenchiemsee in den stijl van het paleis te Versailles bouwen. Bekend was zijn voorkeur voor Wagners muziek. Koning Lodewijk n van Béieren is Zaterdag avond op een wandeling in het park bij het kasteel Berg in het Starnberger meer gesprongen en is met prof. Gudden, die hem poogde te redden, verdronken. Nadat de koning op het slot Berg was aange komen is hjj met den Obermedicinalrath Gudden een wandeling in het park gaan doen. Daar beiden na een geruimen tjjd nog niet terugkwamen, werd er nasporing gedaan. Aan den oever van het meer gekomen, zag men beiden in het water liggen. De koning gaf, evenals dr. Gudden, aan vankelijk nog flauwe teekenen van leven; doch alle door dr. Müller aangewende pogingen om hen weder bij te brengen bleven vruchteloos. Des nachts te 12 uren werd de dood des konings geconstateerd, evenzoo het overlijden van dr. Gudden. Het ongeluk moet hebben plaats gehad omstreeks 7 uur. Het horloge des konings heeft nameljjk tusschen het glas en het wijzerblad water inge kregen en is 6 minuten vóór 7 uren bljjven stilstaan. Dr. Muller en de administrateur van het kasteel, de heer Huber, hebben de beide drenkelingen naar den oever gehaald en te bed doen leggen. Pols en ademhaling stonden stil. Dr. Muller met de aanwezige verplegers en twee gewezen soldaten van den gezondheidsdienst deden tot middernacht alle pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, en toen verklaarde dr. Muller eene ver dere voortzetting nutteloos. De bevolking te Munchen is diep getroffen. Overal vertoonen zich teekenen van den innigsten rouw. Er moet tusschen den koning en dr Gudden eene hevige worsteling hebben plaats gehad. Wegens de talrijke voetindrukken aan den oever van het meer en de kwetsuren in het gelaat van dr Gudden (twee groote en twee kleinere wonden aan de rechterzjjde van den neus) is dit ontwijfelbaar. Alvorens in het water te springen, had de koning zijne beide zakken geledigd, zich van regenscherm, overjas en jas ontdaan. Voor zpover men kan nagaan, moet dr Gudden hem oogenblikkelijk zjjn nagesprongen. Herhaaldelijk moet de koning in den laatsten tijd aan zelfmoord gedacht hebben en heeft hij zelfs pogingen er toe gedaan, die echter nog in tijds zijn verijdeld. Daarom werden dan ook alle voorwerpen verwijderd, waarmede hij zich had kunnen kwetsen. Reeds in Hohenschwangau had hij aanhoudend gepoogd, vergift in handen te krijgen. Ook had hij zich laten ontvallen, dat hij voornemens was, uit den toren van het kasteel te springen. Toen hij in den nacht voor zijn vertrek naar Berg den toren wilde beklimmen, hielden de kamerbedienden zich alsof de sleutel nergens te vinden was. Nadat dr Gudden lang en krachtig bij hem er op had aangedrongen, naar het kasteel Berg te vertrekken, had hij den dokter steeds zwijgend aangehoord en was hij eindelijk plotseling opgesprongen, uitroepende: „Ik ken u zeer goedin 1872 heb ik u tot directeur benoemd; aan mij hebt gij alles te danken; gij zijt echter geen Duitscher, maar een Zwitser!" Uit het verdere door den koning gesprokene maakte men op, dat hij met 't rapport van prof. Gudden over zijn toestand bekend moet geweest zijn. Bjj zijn aankomst op het kasteel Berg was hjj eerst zeer ternedergeslagen maar scheen later kalm en bedaard. De ex-koningin Isabella van Spauje is een der voornaamste schuldeischers des konings van Beieren en voornemens het beroemde onvoltooide »tooverslot" op Herrenchiemsee te koopen. De koopprijs zou twaalf millioen bedragen. Het Wiener Fremdenblatt verhaalt, dat koning Lodewijk de laatste weken een reeks van doodvonnissen, o. a. tegen al zijn ministers, had uitgevaardigdde voltrekking daarvan was zijn gunstelingen opgedragen. Op het kasteel Hohen schwangau is een door den koning eigenhandig gesehreven besluit gevonden, waarin hij beveelt elk zijner ministers een oog uit te steken. Het manifest van Gladstone aan zijn kiezers te Midlothian is verschenen. Gladstone begint met de verklaring dat de koningin de ontbinding van het parlement heeft bekrachtigd, teneinde de beslissing des lands te vernemen over de ernstigste, maar tevens de eenvoudigste kwestie, waarover sedert een halve eeuw de beslissing des lands is gevraagd. Men heeft slechts te kiezen tusschen twee richtingen, öf een bestuur door dwang, öf een bestuur, waarbij Ierland het recht ontvangt om zijn eigen aange legenheden te regelen. Gladstone ontzegt den tegenstanders van zijn ontwerp het recht om zich »Unionisten" te noemen. De Unie, die hjj tracht te wijzigen, is een Unie op papier, verkregen door geweld en bedrog, welke nimmer door het Iersche volk is bekrach tigd. Ierland verlangt geen afschaffing der Unie, maar herstel van zijn parlement, zonder zulke voorrechten, waardoor de belangen des rjjks kunnen verzwakt worden. Ierland zal ook gaarne maat regelen toestaan, welke noodig worden geacht tot bescherming der minderheid. p Gladstone voegt er nog bij, dat de zegeningen zijner staatkunde zijn lo. Bevestiging van de eenheid des rijks 2o. Beslechting van den strjjd in Ierland en ontwikkeling van Ierlands hulpbronnen. 3o. Herstel van Groot-Brittannië's eer, die volgens het oordeel der geheele beschaafde wereld heeft geleden. 4o. Herstel van de waardigheid van het rijks- parlement en verbetering van den toestand des lands. De Times, de Standard en de meeste andere ochtendbladen oordeelen ongunstig over Gladstone's manifest. Alleen de Daily News stelt zich er een groot succes van voor en drukt de overtuiging uit dat het volk zich zal scharen om den staatsman, die den moed en de bekwaamheid bezit om het Iersche vraagstuk op gelukkige wijze op te lossen. De sultan van Turkije had, ten bewjjze van zijn belangstelling in het huwelijk van president Cleveland, aan diens vrouw een fraai geschenk gezonden. Cleveland heeft gemeend het te moeten weigeren onder verklaring, dat de constitutie der Vereenigde Staten zou geschonden worden, indien het aangenomen werd. De grèvisten te Decazeville hebben Zaterdag in hun vergadering besloten het werk te her vatten. Alfred Defuisseaux, oyer wiens vlucht de tegenstrijdigste berichten vespreid zijn, bevindt zich te Valenciennes, waar hij zich metterwoon wil vestigen. —Bij de teraardebestelling van eenige slachtoffers der jongste onlusten te Belfast is de orde niet verstoord. Onder de personen, welke Donderdagavond te Pest gearresteerd werden, bevonden zich 232

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2