N° 138. 129® Jaargang; 1886. Maandag 14 Juni. J. P. I. BÜTEUX AR1E SMIT. ML. CFOIPta lEERDE'SV OORT Ir. L. 1 BYEAP. J. J. m KERKWIJK. Middelburg 12 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3jm. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20J Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behooren twee BIJVOEGSELS. Mlddell3urs. en Z leriKzoo. Positief Christelijk toch liberaal. IklIDDELBllRGSCHE COLRAiMT. Agenten te Ylissingen: P. G. de Veï Mesedagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Krniningen: P. van dee Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Nïeltwenhtjijzen, te Terneuzen: A.van deb Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publieité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger Uithoofde van het Pinksterfeest zal deze courant Maandag den 14 Juni niet worden uit gegeven. Voor de aanstaande verkiezingen op Dinsdag 15 Juni a. bevelen wij ten dringendste aan voor het district: en Geen lange beschouwingen zijn zeker meer noodig om de gronden te ontvouwen, waarop die aanbeveling rust. Het algemeene doel van den strijd, zoo ge wichtig als er in jaren niet een in ons politiek leven werd gestreden, is reeds op meer dan een wijze in ons blad blootgelegd. Het werd ons op uitstekende wijze herinnerd door de opwekking, uitgegaan van de, Liberale Uniedie vooral daarom van zooveel gewicht was, omdat zij als onderteekening de namen droeg van alle afgevaardigden der verschil lende afdeeiingen. Dat getuigde van eenheid en samenwerking. Dat groote, algemeene doel wordbook herin nerd in het bijvoegsel bij dit nommer; het is vooral duidelijk en helder, zonder jacht op effect, door den heer Gleichman blootgelegd in zijne rede, waarvan wij een uitvoerig verslag onzen lezers aanbieden, met verzoek het met aandacht te lezen. Maar ook op het bijzonder karakter, dat voor ons gewest in zoo menig opzicht deze verkiezing kenmerkt, behoeven wij niet veel licht meer te doen schijnen. Slechts eene enkele herinnering zij voldoende Dat in Zierikzee, het eenig bolwerk in ons gewest voor de liberalen waar onze aan hangers zich staande houden, de heer J. J. van Kerkwijk zal herkozen worden laat zich voorzien. Maar toch de strijd mag niet licht worden ge teld. Ook daar slaapt onze tegenstander niet. De heer Van Kerkwijk is een te ijverig kamerlid dan dat men niet alle krachten voor hem zou inspannen, maar bovendien in dezen tijd heeft elke stem op hem uitgebracht eene meer dan gewone beteekenis. Zij is een protest te meer tegen eene voor ons land niet te dulden tyrannie. In het district Goes gaat men met moed ten strijde, met de niet ongegronde over tuiging dat de kans gunstig staat nn de katholieken met een eigen candidaat zijn getreden in het strijdperk, evenais jaren ge leden toen dit den liberalen de overwinning verschafte. Maar wanneer ooit onze partijgenooten daar gelukkig waren met hunne candidaten, dan zijn ze het ditmaal. Jeugd en bedaagdheid, ze zijn vertegenwoordigd in de heeren Bybau en Pompe van Meerdervoort, terwijl bij beide personen voortvarendheid, energie en bekwaam heid worden aangetroffen. Jhr. J. L. C. Pompe heeft een verleden achter zich, dat zelf den heftigsten tegen stander eerbied moet afdwingen. De heer Bybau draagt een naam, die aan Zeeuw- sche belangen is verbondenhij wordt gewaar deerd in den kring, waarin hij zooveel eervolle betrekkingen bekleedt. Het is hier weer hetzelfde als in ons district. De anti-revolutionnaire partij zendt ook daar hare mannen, gansch vreemd aan de kiezers en vraagt voor hen onder allerlei schijnleuzen steun. En er zijn toch waarlijk genoeg belangen in het spel, waarbij de kiezers zelve te nauw zijn betrokken, om niet juist het oog te slaan op hen die de behoeften kennen. Zeer terecht beveelt men daarom vooral jhr Pompe van Meerdervoort als oestercultiveur aan. Ook hij de candidaten in het district Mid delburg behoeven wij niet lang stil te staan. Over den heer Smit schreven wij een vorig maalover den heer Buteux zou het tekort doen zijn aan zijne algemeene bekendheid, wanneer wij eene beschouwing aan hem wijd den. Zijn verleden ligt daar als een open boek, waarin bijna ieder in ons district een blik sloeg; en dat getuigt van toewijding aan onze gewestelijke belangen door ons lid van gede puteerde statenvan een zeldzamen steun aan alles wat die belangen kan bevorderen. Juist in hunne candidaten schuilt te Goes en te Middelburg de kracht der liberalen. Met toewijding, met opgewondenheid gaan zij met hen ten strijde voor hun beginselte meer nu zich ook aan hunne zijde willen scharen zij die zich afscheiden van de drijvers der tegen partij, welke zelfs geen gemoedsbezwaar hebben om het land ten verderve te voeren. En dat juist de candidaten hier en te Goes mannen zijn, die tegen dit onzalig streven, tegen elk uiterste in dien strijd zullen waken is voor hen eene aanbeveling te meer. Zij staan thans geheel boven die partijen; zij kunnen met recht nieuw, maar tevens ook flink en gezond bloed in de kamer brengen. Op Middelburg en Goes zijn de oogen van het gansche land gevestigd. Dat teekent het gewicht van onzen strijd meer dan vele woorden doen. Mogen de kiezers dat beseffen 1 De stembus is Dinsdag tot 's namiddags VI.ru ut» open. Wie dus op reis gaat, bij kan ligt voor de algemeene zaak eene opoffering zich getroosten door iets vroeger terug te keeren om zijn plicht te doen. Wij herinneren tevens dat eens geschreven namen doorgehaald mogen worden en op elk bureau nieuws stembriefjes te verkrijgen zijn. Onder dit opschrift schreef dezer dagen de heer mr A. F. baron van Lijnden te 'sGraven- hage in het Tad. in denzelfden gèest als de vijf Utrechtsche heeren. In zijn stuk komt o. a. dit voor: „Velen zijn in het onzeker hoe te handelen. Zij gevoelen, dat de stembusleuze: „„vóór of tegen God,"" dooranti-revolutionnairen of clericalen aan het volk voorgesteld, een onjuiste is zij gevoelen dat het pogen der anti-rovolutionnairen, om God overeenkomstig hunne menschelijke begrippen in het staatsbestuur te doen medewerken, een iu- grijpen is in den heiligen arbeid van God, die zich nimmer in een staat, maar in een persoon heeft geopenbaard. Christus werkt in onze per soonlijkheid, en waar die persoonlijkheid aan den arbeid wordt gezet tot het behartigen van open bare belangen, verbiedt geen woord van Christus, het huldigen van een liberale politiek in het belang des vaderlands te achten. Wie zoo denken, laten zich door de bewering der anti-revolationnairen alleen, dat het stemmen op een anti-revolutionnair of clericaal een dienen van God is, niet afschrikken van het stemmen op liberalen, wanneer zij het met dezen eens zijn omtrent het te voeren staatsbeleid. Iets anders veroorzaakt voor hen onzekerheid. Hoewel dik wijls in het algemeen beweerd is, dat de liberale politieke beginselen niet in strijd zijn met gods dienst, wijzen de toongevers der liberalen er niet nadrukkelijk genoeg op, dat hun partij evenmin strijdt tegen het positief-Christelijk geloof." De heer Van Lijnden nu is overtuigd dat de liberalen het positief-Christelijk geloof niet be lagen en hij geelt in de volgende bewoordingen deze zijne meening weer „De liberale partij is zuiver, of wil men heeft zich althans door bare politiek der laatste tijden gezuiverd, van den blaam van te zjjn een partij, vijandig aan godsdienst en kerk, en belust op het bevorderen van ongeloof. Hare toegevend heid, betoond in de laatste Kamerzittingen tegen over de overzijde, waar deze optrad met eischen uitsluitend in het vermeend belang van godsdienst en kerk, bewijzen, dat, wanneer zij de richting aan het staatsbestuur zal geven, geen belemme ring in de vrijheid en den vrijen voortgang van het kerkelijk geloof is te vreezen. Zij heeft het daardoor mogelijk gemaakt dat wij, belijders van den Hervormden, positief-Christelijken godsdienst, die langs denzelfden weg als zij het belang des vaderlands wenschen te bevorderen, met hen kunnen medewerken, en tevens pal kuonen blij ven staan voor de eer van ons geloof, dat ons liefde voor het vaderland inboezemt en kracht tot werken geeft." Uit Vlissingen schrijft men ons: Vrijdagavond had, op uitnoodiging der kiesver- eeniging Plicht en Rechteene openbare bespreking door den heer M. P. Troelstra plaats, waarin de kwestie van den dag ten opzichte van den ver- kiezingstrijd werd behandeld. Voor dat hiertoe werd overgegaan droeg de spreker een zeer toe passelijk stukje voor, getiteld Vox Populi, Vtz Deiwaarvan de beteekenis op de duidelijkste wijze werd verklaard, en de kracht dezer spreuk met voorbeelden uit de oude en nieuwe geschic lienia werd gestaafd. De toestand, waarin ons volk zich thans bevindt, wettigt de herinnering aan dit oude woord. Na eene korte pauze besprak de heer Troelstra de verschillende punten van den tegenwoordigen strijd en werden die op buitengewoon heldere en populaire wijze uiteen gezet. Daarbij konden door den spreker ver schillende verklaringen worden aangehaald, naar aanleiding van bet door vele der hoorders met hem in de bijeenkomsten van de heeren Savornin Lohman en dr Schaepman opgemerkte maar van andere zijde weder weersproken. Uit de toejuichingen der gemengde, uit kiezers en niet-kiezers bestaande, vergadering, werd blijkbaar vernomen, dat velen met den spreker konden instemmen. Nadat de voorzitter van het bestuur der kiesvereeniging tot de vergadering de uitnoodiging tot debat had gericht, scheen daartoe niemand geneigd te zijn en verkreeg de heer Spanjaard alleen het woord om met gloed en kracht het gesprokene bij ieder aan te bevelen en den spreker dank te zeggen, onder uitnoodiging tot de kiezers, om allen zander onderscheid ter stembus op te komen. Met een slotwoord van den voorzitter om ieder kie zer op te wekken te gaan stemmen op de candidaten Buteux en Smit, welke beiden hebben verklaard dat zij hunne woonsteden te Middelburg en Vlis singen zullen blijven behouden, zoowel als hunne resp. betrekking, een en ander in geval eener eventueële benoeming, eindigde deze goed ge slaagde vergadering der liberale partij. Men schrjjft ons: Ingelanden van het waterschap Ellewoutsdjjk hebben in hunne jongste vergadering een navol genswaardig voorbeeld gegeven. Op de begrooting is namelijk bij vernieuwing eene bjjdrage aan de gemeente uitgetrokken, voor onderhoud der wegen. Waar in andere gemeenten de kosten der wegen moeten bestreden worden uit den hoofdelijken omslag ten bate der ingezetenen betalen de grond eigenaren ook buiten Ellewoutsdjjk een deel dei- kosten van de huishouding in die gemeente. Vrijdag 11. heeft, zoo schrijft men ons, de heer De Savornin Lohman zjjn aangekondigde rede gehouden in de kerk te Wiaaekerke. De samen komst werd met gebed en gezang geopend en gesloten. Op de bekende gronden pleitte de oud-afgevaar digde voor het recht der bjjzondere scholen op subsidie, betoogde hij 't verderfelijke van het openbaar onderwijs, vooral der kweekscholen, terwjjl de eisch van rechtsgelijkheid, zooals die door de anti-revolutionnaire partij wordt opgevat, naar sprekers meening nog door geen enkel liberaal op afdoende wjjze was weerlegd. Van de gelegenheid tot debat werd in de eerste plaats gebruik gemaakt door den heer Hooze, die de staatsinmenging in zaken van onderwjjs verde digde met een beroep op den toestand van vroeger, die er op wees dat de vroegere onvrjjheid van 't bijzonder onderwjjs juist door de liberalen in 1S48 in vrijheid was verkeerd en dat de clericale partij onlangs moedwillig de inwilliging van haar eisch om subsidie had afgewezen. In antwoord daarop verklaarde deheer Lohman, dat het vroeger met het onderwijs nog zoo slecht niet gesteld was, dat er een groot verschil bestond tusschen hetgeen de partjj begeerde en wat haar werd aangeboden, en nu de grondwetsherziening juist was aangegrepen als de eenige gelegenheid om de rechtsgelijkheid afdoende te verzekeren. De heer Swenne, overtuiging tegen overtuiging willende stellen, noemde het samengaan der beide kerkeljjke partjjen onzedelijkheette de regeering door een kerkeljjke partjj, onder ver wijzing naar onze geschiedenis, een ramp voor een land en in strijd met den bjjbel, verklaarde dat bjjbelscbolen behoefte zjjn niet voor den Christen, die niet verder gaan wil dan Christus zelf; nóch voor 't kind, dat in een bjjzondere school niet meer van den bjjbel begrjjpen kan, dan 't op de openbare er van vernemen moet, nóch voor 't volk, dat, niet opgezweept, er nooit naar heeft gevraagd. Hjj beweerde, wjjzende op 't Amster- damsch kerkconflict, dat de zich noemende anti- re volutionnairen meer revolutionnair waren dan de socialisten, (welke bewering door den heer Lohman, zeer fraai, een onbeschoftheid werd genoemd) en noemde een strijden voor de eere Gods al zeer weinig in overeenstemmeng met de handelingen der partjj. De repliek des heeren Lohman had zeer weinig van een wederlegging dezer beweringen. Door de heeren Funcke en De Die te Oostburg schijnt weer een eigenaardig strooibiljet verspreid te zijn. Het is bjj die partjj gebruikelijk om alleen aan geestverwanten zulke stukken te zendenzoo bevreesd is zjj zeker voor tegenspraak. Uit Oostburg verzoekt men ons te melden dat dit strooibiljet geheel onwaar is. De school te Oostburg telt 375 leerlingen waarvan 45 herhalings- onderwjjs genieten. Slechts éen onderwjjser is te weinig. Het aantal lokalen ia geheel voldoende. Men kan daarop het koninkljjk besluit betreffende den schoolbouw nazien. De gemeente Oostburg is juist een sprekend bewjjs, dat de onderwjjswet ingevoerd kan worden zonder dat de ingezetenen het in de belasting behoeven te bemerken. Aan dit protest haasten wjj ons te voldoenal heeft het voor hen, die het bewuste strooibiljet niet kennen, slechts waarde als bewjjs dat er wees onzedeljjk spel wordt gespeeld; hun die het wel lazen kan het wellicht de oogen openen. Naar wjj vernemen is het thans definitief vast* gesteld, dat het bad-hótel te Vlissingen Zaterdag 26 Juni a. officieel ingewijd zal worden en den' volgenden dag voor het publiek zal zjjn opengesteld* In de laatste dagen werd ons veel Verscheiden heid geschonken. Een dr. Schaepman wees in eene vorige rede de kiezers op den met zooveel hartstocht gevoerden schoolstrjjd een jhr. mr. De Sarvornin Lohman gispte in bittere woorden de politiek der liberalen en een naamgenoot, de be kende leider der anti-revolutionnairen, trachtte in een koud betoog zjjne houding en die zjjner partijgenooten in den laatsten tjjd te verdedigen. Wat echter bjj die allen gemist werd, gaf gisteren avond in het Schuttershof ons de heer mr. J. G. Gleichman, oud-minister van financiën enlaatste- ljjk lid der ontbonden tweede kamer, die in een van waarheid, kalmte, ernst en vooral praktischen zin getuigende rede den toestand van het oogen- blik en de politiek der verschillende partpen besprak. Hjj deed dit, zooals de heer mr. E. Fokker, voorzitter der liberale kiesvereeniging Eendracht maakt machtbjj de opening der vergadering mee deelde, op verzoek van het bestuur dier kiesver eeniging. Alvorens dien heer het woord te geven maakte mr. Fokker de opmerking dat geen gelegenheid tot debat zou worden gegeven en verzocht hjj der vergadering zich te onthouden van teekenen van goed- of afkeuring. Daarna betrad de heer Gleichman net spreek gestoelte. Hjj stelde voorop dat hjj, getuigenis wenschead af te leggen voor de liberale zaak,

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1