Laatste Berichten. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Onderwijs. F EUIL LET ON!" Catull Pimpel. Hans Wachenhusen; Verkoopingen en aanbestedingen. L. C. Pompe Van Meerdervoort, J. J. Ochtman en D. Stigter, terwijl dhr. C. L. M. Lambrechtsen als plaatsvervangend lid werd aangewezen. In de Goesche Crt. schrijft de heer H. A. Mol, mede kerkvoogd der herv. gemeente t8 Ovezand, naar aanleiding van een vroegere medédeeling waarin te kennen werd gegeven dat het eervol ontslag aan den heer Risseeuw niet onverwachts is gegeven, maar dat deze zich daarop sinds lang heeft voorbereid kunnen houden, dat hem van eenigen wenk, die aan den heer Ris seeuw zou gegeven zijn of worden, niets bekend is. Nimmer was van dat ontslag in eenige verga dering sprake geweest. In de Woensdag gehouden vergadering van den djjkraad voor de waterkeeriug van het calamiteuse waterschap EllewoutsdijkBorssele is besloten aan het bestuur een crediet t9 verleenen voor een duikeronderzoek te Ellewoutsdijk, in verband met de uitvoering van oeverwerken aldaar. Tevoren nam de vergadering kennis van een belangrijk verslag omtrent de uitkomsten der voorjaarspei lingen te Ellewoutsdijk. Na de vaststelling van genoemd besluit ging de vergadering over tot behandeling van inge diende klachten betreffende de uitvoering der- onderhoudswerken van 1885/86 te Borssele. Uit een gemotiveerd verslag van den ingenieur van den prov. waterstaat bleek der vergadering dat bij een locaal onderzoek alles in orde was bevon den. Omtrent een punt vergewiste de vergadering en corps zich op hot terrein van de volkomen ongegrondheid van de ten laste gelegde beschul diging. In de gisteren gehouden zitting van den ge meenteraad van Zierikzee is aan den heer dr. Z. Th. Diehl, op zijn verzoek wegens vertrek naar Nieuwediep, eervol ontslag verleend als lid der plaatseljjke schoolcommissie. De behandeling van het verslag der commissie op de voorstellen van burg. en weth. tot wijziging der verordening op het openbaar lager onderwijs en van het besluit tot heffing van schoolgeld op die scholen werd aangehouden. Er heeft zich in Noord-Brabant een commissie gevormd, om gelden in te zamelen voor deonge- lukkigen, die door het vreeselijk onweder met hagelslag op 1 Juni jl. van hun uitzicht op een goeden oogst zijn beroofd, voornamelijk in de gemeenten Hilvarenbeek, Diesen, Oostelbeers, Oor schot, Best en St. Oedenrode. Secretaris-penningmeester is de heer M. M. van Djjck, burgemeester van Diesen. Mr. S. van Houten heeft een nieuwen brief in 't licbt gegeven, hoofdzakelijk gewijd aan het alge meen stemrecht. Eergisteren in den vroegen morgen zoo meldt de Parijsche correspondent van het Ilbl. werd het stoffelijk overschot van C. Busben Huet uit/ den voorloopigen grafkelder, waarin het voor een maand gesloten werd, overgebracht naar een blijvend familiegraf. Met Huet's eenigen zoon waren enkele vrienden op bet kerkhof Montpar- nasse tegenwoordig. Een eenvoudige steen, den naam der familie en die van Hollands grooten letterkundige met zijne jaarcijfers vermeldende, dekt den kelder. Namens de redactie van de Nieuiue Gids werd een krans op de lijkkist gelegd. Voor de betrekking van leeraar in de Hebreeuw- sche taal aan het gymnasium te Utrecht, is voor gedragen de heer H. Italië. In de vergadering van den algemeenen herbe raad der Nederd. herv. gemeente alhier, belegd ter behandeling van het door stemgerechtigde Roman van VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Iloe G reiner B lav meier zoekt. „Die secretaris, te Breitenhausen in armoede ge boren, was, in de overtuiging dat niemand iets van dat geld afwist, daarmee naar Amerika vertrokken en van daar als een schijnbaar in den handel rijk geworden koopman naar het valerland terugge keerd. Hij dreef hier groote zaken ook met het gouvernement, trad zelfs vijandig daartegen op, toen hjj zijn zin niet kon krijgen. Het is niemand anders dan de bekende, ik durf zeggen, beruchte Bliimlein, het hoofd der democratische partij, zooals hjj zich noemt, ofschoon geen een fatsoenlijk man met hem te doen wil hebben." Dit laatste zei oom met een zijdelingschen blik op G-reiner. „Hoe brutaal en uitdagend hij zich ook tegenover ons gedragen heeft," ging hij voort, „zoo laf legde hjj het hoofd in den schoot, toen hij de straf en het gevaar zag naderen in den persoon van den heer commissaris, die hem met de beschuldiging van den diefstal overrompelde. Zijn schuldbesef dat zooveel jaren gesluimerd had, werd plotseling gewekt. De ongelukkige kon geen woord uit brengen, stond zwijgend op, toen de ambtenaar leden der gemeente ingediend verzoek om geheele te niet verklaring van de stemming van gemach tigden, gehouden den 17en Mei jl., op grond van reeds vroeger medegedeelde daarbij plaats gehad hebbende informaliteiten, is gisterenavond na breedvoerige discussies besloten om eerst het oordeel van het classikaal bestuur over deze zaak in te winnen, alvorens eene beslissing te nemen- Gisteren avond is in de Winterstraat alhier een 8-jarig knaapje door een rijtuig aangereden. Het bekwam inwendige kneuzingen. - Zondagmiddag zal onze gemeente bezocht worden door onderscheidene Belgische pleizier- reizigers, o. a. de garde civique uit Aalst, die te 12 uren van Terneuzen met de stoomboot Tele graaf vertrekken. Zij zullen, na per tram de reis van Ylissingen naar hier gemaakt te hebben, in het hotel de Flandre het middagmaal gebruiken, in welk hotel zij ook logeeren. In verband met hunne komst is het 's avonds concert in den Buitentuin, te geven door ons muziekkorps. Maandag keeren zij weder naar België terug. Eenige St. Maartensdijkenaars, die in vroolijke stemming van eene verpachting te Tholen terug keerden wijl zij tegen billijke prijzen hadden in- gepacht, werden onaangenaam opgeschrikt doordien de wagen, waarin zij zaten, tegeu een boom aanreed en omviel. Allen kwamen op den weg terecht; twee hunner met het gevolg dat zij ge wond werden en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Op Noord-Beveland, waar talrijke kudden schapen worden gehouden, is met het scheren aangovaugen. De opbrengst in hoeveelheid dei- wol is wel niet zoo groot als verwacht werd, doch, dank zij de gunstige weersgesteldheid gedu rende den winter, van eene uitstekende qualiteit. Te Bergen op Zoom komen vele gevallen van besmettelijke keelziekten voor, waaronder met dcodelijken afloop, Met een blijde offervaardigheid, die men niet altijd aantreft bij den landman, betaalde een boortje dezer dagen zijn twee kwartjes om toegang tot de tentoonstelling te Deventer te verkrijgen. Pas heeft hij de eerste zaal gezien, of hij wil zich verwijderen. Een toevallig aanwezig kunst schilder maakt hem opmerkzaam dat er nog meer te zien is, maar met den uitroep ik geef er den bl m van, stormt onze vriend de trap af Hij had gedacht eene vee-tentoonstelling te vinden, liefst op de 2de verdieping van het sociëteitsgebouw In Groningen vertoont zich onder de schapen de gevreesde madenziekte. Te Rektum is een 67jarige vrouw, die alleen thuis was, van den zolder gevallen; zij was on middellijk dood. Te Gasselternijveenschemond heeft een onder nemend man een halve hectare met bessenboomen bepoot, uit welke vrucht hij zelf den bessenwijn perst, die bij verkoop gretig van de hand gaat. De Drentsche bodem levert alzoo bessenwijn, een product dat den ondernemer alle eer aandoet. De onthulling van het monument van Huig de Groot te Delft zal in het begin van September kunnen geschieden. Een dierenvriend. Aan den Zuid-Buiten singel te 'sHage viel een hond te water. Het dier bleek niet te kunnen zwemmen en zou zeker verdronken zijn zoo een jongeling niet geheel gekleed in 't water was gesprongen en het dier had gered. Dat ook bjj eene harddraverij „der zake kundige" mannen, de directie moeten uitmaken, bleek jl. Donderdag te Drachten, waar zoodanig volksvermaak door lieden werd bestuurd, die er in het minst geen verstand van toonden te hebben. Alles liep in 't honderd en het toegestroomde publiek had juist tengevolge daarvan dubbel pleizier. De monstermeeting der socialisten heeft gisteren in Walhalla te 'a Gravenhage plaats gehad. De zaal was propvol en honderden moesten buiten blijven. Burger Van der Stadt hield eene voordracht, die een doorloopend protest was tegen de op eene hem gelastte hem te volgen, en waggelde de kamer uit, met de belofte van terstond terug te komen doen toen dit wat lang duurde en hij hem ging zoeken, bleek het dat hij zich in zijn slaapvertrek had opgehangen. Volgens hetgeen zijn boekhouder zei, vermoedt de commissaris, dat hij een tweeledige aanleiding tot die daad had. Mislukte ondernemingen en daling vue de koren beurs moeten hem geruïneerd hebben en dus is het te vreezen dat zjjn misdaad te laat ontdekt is en al het geld, dat hij gestolen had, verlorenis. Uit dit alles blijkt mij echter duideljjk, dat ik niet verantwoordelijk ben voor een kapitaal van welks bestaan ik niets afwist. De schuld van wjjlen prins Eduard blijft echter dezelfde zij is in die jaren zelfs verdubbeld en daarom wijst de rechtvaardigheid mjj slechts éen weg aan, namelijk om Hainthal ten bate der schuldeischers te laten beheeren, waarover ik mij met gravin Gisela hoop te verstaan „Gisela is in het paleis," riep ik verheugd over deze wending uit, „zij kwam op het bericht van ik wilde het duel niet noemen. „Mag ik haar roepen Tante was opgestaan en bestrafte mij met een toornigen blik. Oom wenkte echter toestemmend en keerde zich daarop tot de heeren der politie om hen to bedanken en hun afscheid te geven. Ik liep de gangen door en stond eensklaps in mijn salon voor een groep, die mij verraste. Mevrouw Wiirzen stond tegenover Gisela en drjjfjacht gelijkende vervolgingen der socialisten Een breede plaats in zijne rede werd ingenomen door de bespreking van het verbod aan de burgers tot het dragen van wapenen. De wet verbiedt dit, maar waarom zijn de agenten dan gewapend. En, ging hij voort, behoeven wij de wet, die het dragen van wapenen verbiedt te erkennen? Vol strekt niet, was zijn antwoord, want het volk dat dit wapen moet bezigen, heeft zijne goedkeuring niet geschonken aan die wet, en overtreding is dus geoorloofd, als omstandigheden dit noodzake- ljjk maken. Hier het was even voor half tien viel de hoofdcommissaris van politie, die aanteekeniug hield van het gesprokene, den spreker in derede op de volgende wijze „Nu is 'tuit. De politie beveelt den spreker te zwijgen en gelast de vergadering uiteen te gaan." Groot rumoer volgt op deze aanmaning. De hoofdcommissaris herhaalt zijn bevel, en zegt tevens dat de zaal binnen 10 minuten moet ont ruimd zijn. Het kostte den voorzitter vrij wat moeite het leven in de zaal te doen ophouden. Toen er stilte heersehte, zeide Baye „De commissaris van politie beveelt dat binnen 10 minuten de zaal moet ontruimd worden. Welnu burgers, onder protest gaan wij thans uit elkander, rustig en ordelijk, maar tevens onder den indruk dat in Nederland het vrije woord, de vrije gedachte, wordt onderdrukt. „En hiermede sluit ik de bijeenkomst." Na het zingen der Marseillaise ging de menigte uiteen, zonder dat ernstige botsingen plaats hadden. De Grieksche kamer heeft in eerste lezing het wetsontwerp betrekkelijk de vermindering van het aantal afgevaardigden tot 150 aangenomen. In den Amerikaanschen staat Zuid-Carolina is een trein gederailleerd op een brug over de Santee. Zes personen zijn gedood en verscheidene gekwetst. Men had te Pest voor nieuwe wanordelijk heden gevreesd bij de begrafenis van den op Zaterdag gedooden rustverstoorder. Wel hadden er hernieuwde samenscholingen plaats, maar het gepeupel werd door de politie en de troepen uit eengedreven. Behalve dat er ontelbare vensterruiten en straat lantaarns verbrijzeld werden, is er geene schade aangericht. Er hadden vele arrestaties plaats. Op eene interpellatie aan de regeering omtrent de houding der politie antwoordde Tisza, dat hjj zoowel de openbare rust als de vrijheid zoa be schermen, en daarom die politiebeambten, welke misbruik van hun ambt hadden gemaakt, zou bestraffen maar dat hij geen manifestation op de straten kon dulden, daar deze het prestige van den staat moesten schaden. Volgens mededeelingen uit Triest is aldaar prins Victor Napoleon, onder den naam van graaf De l'Epioux, aangekomen om een villa te huren. Sedert 1851 is de bevolking van Groot- Brittanië met 10 millioen vermeerderd, die der Britsche bezittingen buiten Europa bedraagt 40 millioen meer. Den 7en Juni zijn te Venetië door cholera aangetast 21 personen en 12 overleden; in Bari telde men 3 ziektegevallen en vier dooden. Te Chicago heeft een vreeselijke brand ge woed. Acht personen zijn in de vlammen omge komen; men vreest dat er nog meer slachtoffers zijn. Naar men verneemt ligt het manifest gereed, waarbij aan de hoven van Europa mededeeling wordt gedaan, dat prins Luitpold het regentschap over Beieren heeft aanvaard. Omtrent den geestestoestand van koning Lode- wijk levert de Münchener berichtgever der Vos- sische Zeitung allerlei onthullingen.! Aan den minister Feilitzseh schreef de koning een briefje, waarin hij den minister uitnoodigde terstond 20.000.000 M. te verschaffen en dit zon der de gewone uitvluchten. Mocht Feilitzseh, het noodig achten andere ministers te kiezen, zoo mocht hij dit geheel vrijmachtig doen. Van des konings wonderlijke liefhebberijen ver haalt de correspondent menig vermakelijk staaltje. De koning ontmoet eenen veldwachter, die hem bevalt. Hij noodigt hem op het slot, ontvangt hield met spreken op, toen ik binnen kwam. „Pardon uwe hoogheid 1" Zij maakte een buiging en droop met een nijdig gezicht af. „Wat wilde zij Gisela haalde de schouders op en zei „Zij maakte van de gelegenheid gebruik om mij verwijten te doen! Zij heeft mij nooit mogen lijden 1" »Stoor u niet aanhaar! Oom laat u roepen. Ik heb hem gezegd dat gij hier zijt. Ik ben blij dat ik u bij tijds ben komen halen, anders waart gij zeker weer voor de grootmeesteres op de vlucht gegaan. KomGij moest vertrouwen in mij stellenik handel alleen voor uw bestwil. Laat u niet afschrikken door de tegenwoordigheid van tante. Oom is op uw hand". Ik trok haar mede en wij ontmoetten in de gang de beide politie-beambten. Bij het binnen, treden schrikte zjj van Greiners aanwezigheid, en toch scheen die haar steun te geven. Mijn blik viel het eerst op tante. Zij verwaardigde zich niet om ons aan te zien. Oom reikte Gisela vriendelijk de hand en wendde zich toen tot Greiner. „Ik verzoek u thans te spreken 1 Nu is de gravin tegenwoordig", Greiner, die de houding van tante met een rotsch lachje had gadegeslagen, maakte een eer- tbiedige buiging voor oom en begon met zekeren nadruk en een veel beteekenenden blik op Gisela; - »Uwe doorluchtigheid, ik ben als advocaat hem daar, onthaalt hem aan de koninkljjke tafel, en schenkt hem ten slotte een harmonium ter waarde van 1500 M. Een andermaal viert een soldaat zijn verjaardag. De koning trekt te zijner eere de uniform aan van het regiment lichte cavalerie, waarbij de man dient. Ook deze soldaat wordt aan de koninklijke tafel genoodigd, en onder het eten houdt zijne majesteit eene lange lofrede op den jarigen krijgs man, en vereert hem eenen bloemenruiker. Een jong griffier ontvangt van den koning eene uitnoodiging. Hij wordt door den destijds met algemeene volmacht bekleeden friseur des konings binnengeleid, en hem wordt opgedragen een nieuw ministerie te vormen. Er bleef hem na tuurlijk niets anders over, dan zich zoo spoedig mogelijk uit de koninklijke tegenwoordigheid te ver wij deren. Uit vroeger tijd weet de schrijver te verhalen De koning had eene dier nachtelijke, voor de tooneelspelers uiterst vermoeiende private voor stellingen in het hoftheater te München bijge woond, toen hij door een zijner bedienden eene onverwijlde herhaling dezer voorstelling gelasten deed. Een der tooneelspelers voelde zich hiertoe niet in staat, en liet zich in eerbiedige bewoor dingen verontschuldigen. De koning herhaalde zijn verlangen en de tooneelspeler zijne eer biedige weigering. Hierover nu werd Z. M. zóo woedend dat de hofbediende, die hem de bood schap overbracht, nog lang daarna de zichtbare teekenen moest ronddragen van eene, hem met eene waterkaraf toegediende tuchtiging. Naar het heet, heeft de koniBg zich tot den graaf van Parijs gewend met verzoek om hulp in zijnen geldelijken nood; en de graaf moet zich tot het voorschieten van geld hebben bereid ver klaard, maar daarbij voorwaarden hebben gesteld, welke op staatkundig gebied lagen, en wier na- levirig onmogelijk zou hebben kunnen geschieden. Dit antwoord van den graaf van Parjjs moet overigens niet in des konings handen zijn geraakt, daar het niet rechtstreeks aan hem gericht was. De grootste moeilijkheid bij het instellen van een regentschap is de mogelijkheid, dat de koning die reeds tweemaal op weg naar München was, doch telkens halverwege omkeerde, dan plotseling in de hoofdstad verschijnen zou om het regent schap te verhinderen. Te Vlissingen is gisterenavond door den notaris J. A. de Wolff in het openbaar, in de Oude Vriendschap, verkocht; een woonhuis en erf met tuin, staande en liggende in de Scherminkelstraat, wijk A no 113, verkocht voor 3850. Amsterdam. Van 3 uur woedt boven deze stad een hevig onweder met geweldige regen aanvankelijk ook dikke hagel. Wegens de duis ternis waren vele winkels aan den Nieuwendijk met gas verlicht. Vele kelderwoningen zijn geïnun deerd. De bliksem is geslagen in een boeren woning in Volenwijksland. De stoomspuiten zijn tot blussching vertrokken. De stad bleef gespaard. 's Ctu-aveuStag-e. Voor de rechtbank alhier werd heden door het openbaar ministerie in de zaak Domela Nieuwenhuis-Croll tegen eerstgenoemde geëiseht wegens hoon jegens den koning en belee- diging van den politie-cominissaris Storm 2 jaar cel en 100 boete en tegen Croll wegens belee- diging van den burgemeester van Enschedé ƒ200 boete. De beklaagden verdedigden zich zeiven. Donderdag uitspraak. Na afloop der terechtzitting volgde eene woelige menscbenmassa de beklaag den. Voor het paleis des konings werd »weg met den koning" geroepen, waarop de politie eene charge maakte, hier en daar rondsloeg en de menigte uiteen dreef. 's {iravenhage. Benoemd tot voorzitter van het bestuur van den calamiteusen Willem Annapolder M. Bruinooge, en tot gezworen der Breede Watering A. de Broekert. Overgeplaatst bij de maréchaussee divisie Noord- Braband en Zeeland de le luitenant Von Schmidt Auf Altenatadt van het derde regement huzaren. niet formeel gerechtigd om in tegenwoordigheid der eigenares van Hainthal namens haar te spre ken en vraag dus alleen het woord voor mij en mijn zuster, om te zeggen dat wij beiden onwrik baar overtuigd zijn van den wensch en het streven der gravin om de schuld haars vaders te delgen en ik spreek dus zoowel in haai* geest als in den onzen als ik u verzoek om haar de vrije, volle beschikking over haar persoon en haar eigendom te willen verleenen. Ik verklaar mij in dat geval bereid tot elke schikking, welke de gravin, volgens de ingeving van haar edelmoedig hart, zou willen voorstellen". Tante was bij die laatste woorden driftig naar oom toegeloopen, legde met een gebiedend gebaar haar hand op zjjn arm, en fluisterde „Dat nooit Oom zag haar vragend, verlegen aan. „Nooitherhaalde zij, dat geef ik nooit toe". „Ja, maar dat voorstel is toch nog zoo kwaad niet", riep oom. „Moet ik misschien dat millioen uit mijn eigen zak betalen Ben niet rijk genoeg en die zaak moet uit de wereld Heb er al' genoeg over moeten hoeren De weder- zijdsche erfgenamen moeten zich verstaan; het is tnijn plicht als vorst en als zwager van den over ledene om daartoe mede te werken* Gjj zeidet, mijnheer Greiner, op elk voorstel der gravin Hij zag Gisela aan, die roerloos met neergeslagen oogen stond.

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2