Laatste Berichten BUITENLAND. Onderwijs, Kerknieuws. Gemengde Berichten. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. ingezonden stukken. Der anli-revolutionnairen waarheidsliefde. handhaafd, zoodat van 1848 tot 1853 de.armenzorg voor de Hervormden alleen door stedelijke Regen ten is vervuld, zonder dat Thorbecke rechtstreeks of zjjdelings ooit een voet in het Huiszittenhuis heeft gehad. Misschien heeft dat onjuiste courantenbericht de Amsterdamsche kerkelijke paneelzagers op den dwaalweg gebracht, op de traditioneele herinne ringen van den lOjarigen zoon van een Leidseb predikant. De Leidsehe paneelzagers zijn bij rechterlijk vonnis in het ongeljjk gesteld. Dit a governo van de Amsterdamsche. Een en dertig onderwijzers waren tegen woordig op de vergadering in het arrondissement Axel, die Vrijdagmorgen in het Bonte Hert werd gehouden. De eerste 2 punten, die in ons blad reeds zjjn meegedeeld, werden door de daarvoor aangewezen personen ingeleid en door de verga dering besproken. De »paedagogie" werd aange houden voor een volgende vergadering. Naar aanleiding van het 2e puntde onderwijzersvergade ringenstelde een der leden voor pogingen in 't werk te stellen om ook voor onderwijzersweduwen pensioen te verkrijgen. Een ander lid wees op de geringe kans van Blagen en recommandeerde den leden deelhebbers te worden van de levensverzeke ring van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap dat daardoor en door het ondersteuningsfonds de onderwijzers in de gelegenheid stelt om zelt in het lot hunne* na te laten betrekkingen te voorzien. De heer L. van Dgk, sedert 1846 pastoor der Roomsch katholieke gemeente teWestdorpe, is Vrjjdag in 77 jarigen ouderdom overleden. De mailboot Prinses Elisabeth kwam heden alhier aan, om in het droogdok gezet te worden. Nadat dit schip van onder schoongemaakt en nieuw geverfd zal zjjn, wat slechts eenige dagen duurt, komt het weder in de vaart en zal de Wil lem, Prins van Oranje worden opgelegd, teneinde schip en machine te kunnen nazien. De Prinses Marie, welke reparaties aan de machine enz. onderging, en eenige dagen geleden ook in het droogdok geweest is, om den bodem schoon te maken en nieuw te verven, maakte dezen morgen met gunstigen uitslag eene p roef- reis van Vlissingen naar zee. De te Vlissingen tehuis behoorende Nederl. bark Jean Baptiste, van de reeder jj der heeren De Groof en co., op het oogenblik te Delfzijl liggende is, voor eene reis van Cardiff naar Buenos-Ayres; met eene lading steenkolen bevracht. Te St. Jansteen is Dinsdagnacht brand ont staan bij den landbouwer Manaker. 99 schapen, een stier, een kalf en huisraad is verbrand. De brand is begonnen aan de straatzjjde in den scha penstal. Het vuur nam in korten tijd zoo in omvang toe, dat de bewoners, die reeds te bed lagen, zich met veel inspanning slechts konden redden. De oorzaak van dit ongeluk is onbekend. Bijna niets was verzekerd. Het heertje met «lichtblaauw" haar, dat door de Haagsche politie werd gezocht, is nu veran derd in een met een lichtblonden haardos. De predikant Gangel noemt in de Stdt. het bericht van de N. R. Ct., omtrent het gebeurde aan de stembus te Winterswijk, „van het begin tot het einde gelogen". Dit zijn lezing blijkt echter dat de feiten juist waren, alleen met dit verschil dat het verzoek om de stembussen na te zien vóór de opening werd gedaan, en dat de burge meester, in plaats van zooals de waard isver- trouwt hij zjjne gasten", antwoordde: «gelooft u dan, dominé, dat er zulke slechte menschen zijn De Belfast News Letter bevat een oproeping, gericht aan de Oranjemannen van het Vereenigde koninkrijk om hen uit te noodigen in te schrijven ter oprichting van een fonds, dat bestemd is om de aanvallen der Separatisten te verslaan. geweest; want hij moest ter wille der galavoor stelling naar het bureau en vreesde het leed vermaak op allerlei gezichten te zullen lezen. Maar een boodschap van de vorstinDat was altijd een bigde tijding voor hem geweest. Het kwam hem echter bedenkelijk voor dat Birh de overbrenger waszijn lach klonk hem nog in de ooren. Hoogst beleefd ontving bij den kamerjonker, keek met bevreemding naar den statigen adju dant en wachtte met neergeslagen oogen de bood schap af. Doch toen Birh niet sprak, bekroop hem een heimeljjke vrees. Hij had dien man nooit ver trouwd, en waarom bracht hij nu dien adjudant mee Hg zag vragend op en ontwaarde met schrik dat Birh hem op zijn hand twee robijnen, zoo groot als erwten, voorhield, terwijl hij hem hoorde zeggen «Vriend Reichenbach, zie hier het cachet en daar den afdruk". Hierbij wees Birh op de lin kerwang van Pimpel, waar duidelijk twee roode plekken zichtbaar waren, die hg te vergeefs met poudre de riz had zoeken te bedekken. »Ik veroorloof mij, mijn heerVon Pimpel, tot nw naricht hierbjj te voegen, dat men in de stad niet juist schjjnt te begrjjpen, wie gisterenavond in de galerjj van het paleis de lijdende of de toeziende par tg is geweest van een handeling» In de Vereenigde Staten zjjn de werksta kingen voor het meerendeel geëindigd. Algemeen wordt bet werk hervat. De wethouder Jaehne te New-York, die zich had laten omkoopen door een spoorwegmaatschappij, is deswegen tot 9 jaar en 10 maanden gevange nisstraf veroordeeld. Bjj de aanvaarding van zijn ambt als resident-generaal in Tongkin en Annatn heett Paul Bert proclamaties gericht tot de Fransche burgers en het leger in beide koloniën. Over de Pruisische stad Spremberg is de kleine staat van beleg uitgesproken. Aanleiding tot dezen maatregel gaven baldadigheden door jonge lieden den 30 April en 2 Mei gepleegd. Bg de recruteering namelijk op 30 April liep een 50tal jongelieden door de stad met een rooden halsdoek op een stok en de Marseillaise zingende. Toen een politie-agent hen uiteen wilde drijven en op tegenstand stootte, trok hjj zijn sabel en verwondde eenige personen. Een soortgelijk tafreel werd den 2en Mei herhaald. Sedert dien werd de orde niet verstoord. De Freis. Z'g. noemt deze daad der regeering: met kanonnen op de musschenjacht gaan. De Duitsche regeering begint de socialisten wet op geduchte wijze in praktijk te brengen. Hoe ver het reeds in Duitschland met de reactie gekomen is, bewijst het verbieden eener vergade ring door de socialistische arbeidersvereniging in de Rosenthaler voorstad van Berlijn belegd, waar een voordracht zou gehouden worden over Lessings Leven en Streven. En dit ruim een eeuw na diens dood De Belgische senaat heeft met eenparige stemmen een erediet van een millioen goedgekeurd, bestemd voor de herstelling der verwoeste en ge plunderde gebouwen bg de jongste oproeren te Charleroi. In den Duitschen rijksdag is de minister Von Puttkamer geïnterpelleerd over zijn circulaire van 11 April 11. aan de politie gericht, om haar de grootste strengheid aan te bevelen ten opzichte der werkstakingen. De ministers Von Boetcher en Von Puttkamer verdedigden den maatregel. In naam der Duitsch-vrijzinnige partij sprak de af gevaardigde Bamberger. De regeering blijft van oordeel, dat door veelzijdige politie-maatregelen de «hydra der gewelddadigheid en der anarchie kan afgeweerd worden." Rusland kan haar van het tegendeel overtuigen. Het bericht dat 45 Duitsche kooplieden in West-Afrika zouden vermoord zijn, wordt onjuist genoemd en verklaard te zijn ontstaan door dat in Reuters depeehe „German" in de plaats van «Gamin" te lezen stond. De ontmoetingen tusschen Grieken en Turken hebben plaats gehad aan den voet van den Olym pus, nabij het meer Mezero. De eerste, Donder dag morgen, had weinig te beteekenen, ernstiger was die van gisteren morgen. Een Grieksche post, door de Turken met een groote overmacht ver overd moest later teruggegeven worden. De Temps zegt, dat het gewicht hetwelk gehecht wordt aan de recepties van den graaf van Parjjs, alleen is toe te schrijven aan de babbelarij van zekere dagbladen. Het blad hoopt, dat de regee ring hare koelbloedigheid zal behouden, en zich wel zal wachten om van deze comedie een treur spel te maken. De JVeue Bad. Landesztg. meldt dat alle in Frankrijk zich ophoudende Dnitsche officieren uit hun land bevel ontvingen om terstond Frankrijk te verlaten. Diegenen, die zich daar ophouden wegens hunne studie van de Fransche taal, zullen die studie in Fransch Zwitserland voortzetten. Naar men zegt, is deze maatregel genomen om een mogelijk conflict met de nieuwe Fransche spionnenwet te vermijden. Uit 's Gravenhage seint men ons: Een Indisch regeeringstelegram bevat het bericht, dd. 19 Mei, dat op het land Tjiomas (Buitenzorg) verzet gepleegd is door eene gewapende bende. Den volgenden dag heeft de resident van Ba tavia, vergezeld van militairen, zich derwaarts begeven en is gestooten op 500 opgezetenen. Na vergeefsche sommatiën werd gevuurd. Er vielen 50 dooden en gewonden. Het verzet wordt toegeschreven aan opdrijving der lasten van de opgezetenen door de landheeren. De zaak wordt onderzocht en de rust is hersteld. Amsterdam. De heer Coninck Westen berg bedankte voor het hem aangeboden wethou derschap. Tegen een emeritus predikant is proces-verbaal opgemaakt, als verdacht van zes boekdeelen der stadsbibliotheek te hebben ontvreemd. De vijf aftredende kamerleden worden vermoe delijk alle weer gesteld door Burgerpligt en Grondwet. Yoor de vacature-Dirks komt van liberale zijde zeer in aanmerking de heer mr Hartogh. Atliene. Aan de grenzen is de rust vol komen hersteld. De vijandelijkheden waren het gevolg van een misverstand. Daarvan wordt van weerszijde een verklaring opgemaakt. Yan 15 tot 22 Mei. Vlissingen;. Gehuwd: J. A. Loesberg, jm. 24 j. met J. M. van Hoepen, jd 23 j. BevallenA. van Hoorn, geb. Bejjé, d. C. Feij, geb. Geertse, z. L. S. Maes, geb. Lefebure, z. M. L Devoghel, geb. De witte, d. J. van Klaveren, geb. Sporrjj, z. Overleden J. M. C. Corvelejjn, z. 3 m. R. M. C. Bejjé, ongeh. d. 36 j. A. A. Vanhujjsse, ongeb. z. 24 j. G. C. Felperlaan, d. 8 d. J. Botting, d. 10 w. waarbij mg deze twee steenen voor de voeten rolden. Ook mijnheer Von Reichenbach was geheel verkeerd ingelicht; het doel van mijn bezoek was dus om hem den stempel der waar heid te toonen en nu verzoek ik u mg te ver- schoonen, dat ik u lastig gevallen ben. Mocht gij niet daartoe geneigd zijn, dan vindt gij mij op het tegendeel voorbereid". Na een ietwat spotachtige buiging trok bij den verbluften adjudant mee en verliet de kamer. Wordt vervolgd.) Naarmate het tijdstip der verkiezingen nadert in Italië, openen zich de sluizen der welsprekend heid. Onder de redevoeringen, de laatste dagen gehouden, bekleedt natuurlijk die van den minister president een voorname plaats. Depretis, die ondanks zjjn hoogen leeftijd er niet aan denkt zich uit het politiek gewoel terug te trekken, heeft Dinsdagavond op een banket het woord genomen ter verdediging zijner binneclandsche politie. Van een afwjjking van zjjn programma, hem meermalen verweten, kon, meende de spreker, geen sprake zjjn, terwijl hg het aantal wetten sedert de laatste tien jaren aangenomen in de waagschaal liet vallen, ten bewjjze hoe belangrijk de wetgevende arbeid gedurende dezen tijd was geweestniet minder dan 850 wetten zijn door de kamer aangenomen, waarvan 300 sedert 1882. Verder heeft de minister-president zijn toe komstig programma ontwikkeld. Wijs beraad in het financieele beheer der regeering en groote zuinigheid, niettegenstaande de inkomsten de uitgaven in het loopende jaar zouden overtreffen, zijn de lokvogels voor de kiezers. Eveneens sprak Depretis over debuitenlandsche politiek van Italië, voornamelijk wat Oost- Roemelië en Griekenland betreft. Alleen het verlangen om den vrede te behouden deed Italië handelen zooals het gedaan heefthet deed dit bovendien in volkomen overeenstemming met de drie keizerrjjken en Engeland, maar het verloor daarbij niet de belangen der Balkanstaten uit het oog. Het tegendeel is waar. Immers werden deze belangen, volgens de verklaring van den heer Depretis, beter op deze wijze behartigd, dan wanneer Italië den kleinen staten aan den Balkan bedriegelijke droombeelden voorgespiegeld en een gevaarlijke verdeeldheid tusschen de mogendheden in 't leven geroepen had. De documenten, aan de nieuwe kamer voor te leggen, zouden ten volle bewijzen, hoe loyaal en geheel overeenkomstig de waardigheid van het land de regeering in deze gehandeld had. Moge het graaf Robilant gelukken zijn politiek ten opzichte van Boelgarjje en in 't bijzonder tegenover Griekenland door de toekomstige Itali aan sche volksvertegenwoordiging te doen goed keuren, een aanzienlijk deel der bevolking zal aan de zelfzuchtige en met alle vaderlandsche tradities spottende staatkunde van Italië blijven weigeren haar zegel te hechten. Italië bad niet het minste recht een hoogen dreigenden toon te voeren tegen jonge volkeren, die naar staatkundige vrijheid streven en bereid zijn daarvoor de duurste offers te brengen. Maar heeft het gezondigd tegen de eerste eischen der humaniteit en volkerenbroederschap, het heeft daarentegen gewonnen de machtige bescherming van het Duitsche rijk. Het laatste woord in de Oostersche kwestie is echter nog lang niet gesproken. Of Italië het loon voor zijn erbarmelijke karakterloosheid uit de hand der groote mogendheden, die zoo goed zijn het op sleeptouw mede te nemen, zal ont vangen, licht nog in diepe duisternis. Nauwelijks kondigden gisteren de berichten uit Athene het behoud van den vrede aan, of nog denzelfden dag verduisteren twee andere voorval len weer het verschiet. Op de Grieksche grenzen zijn op drie plaatsen nabij Platamona geweerschoten tusschen de Tur ken en Grieken gewisseld en de czaar heeft een dagorder tot de Russische vloot in de Zwarte zee gericht, welke ernstige bezorgdheid baart. Deze dagorder is van den volgenden inhoud «Meer dan dertig jaren zijn verloopen, sedert de vloot van de Zwarte Zee hare heldendaden volbracht, en zich voor het welzijn van Rusland opofferde. Thans ontstaat deze vloot opnieuw, tot vreugde van het vaderland, dat langen tijd om haar heeft getreurd. Mijn wil en mijne ge dachten zijn gericht op de vreedzame ontwikke ling van het welzijn des Russischen volks, doch omstandigheden kunnen de vervulling mjjner wenschen bemoeielijken en mij dwingende waardigheid van mijn rijk met de wapenen te verdedigen. Gij zult dan met mij voor die waardigheid opkomen en dezelfde toewijding, aan den dag leggen als uw voorouders bewezen toen zij aan de roepstem van mijn grootvader gehoor gaven en welke de bewondering hunner tijdgenooten opwekte. Op de wateren, die getuigen waren van hun heldendaden, vertrouw ik u op uw beurt de ver dediging toe van Ruslands eer en veiligheid". De Times verklaart, dat met het oog op de Boelgaarsche kwestie men de woorden van den czaar niet zonder bezorgdheid kan lezen, daar toch uit enkele zinsneden van het manifest niet valt te ontkennen, hoe Rusland niet ongenegen is een gelegenheid te zoeken of te maken om in troebel water te vissehen. De Temps beschouwt de dagorder van den heer aller Russen niet als een donderslag uit den helderen hemelal te lang toch heeft men gezien, hoe betrokken de lucht in het Oosten was. Daarom meent dit blad zou het manifest zeer goed kunnen beteekenen, dat Rusland niet langer voornemens is zijn politiek aan die der andere mogendheden te toetsendat het besloten is zjjn traditioneele rol in het Oosten zoowel tegen over Turkije als Boelgarjje en Griekenland weer op te nemendat het de politiek van Peter den Groote, Katharine II en Nicolaas niet opgeeft; dat het in één woord zjjn recht herneemt om zijn autoriteit èa op het Balkan schiereiland èn in de Zwarte Zee te doen gevoelen. De toestand in het Oosten ziet er weer donker uit. Wie gehoopt had, dat Tricoupis onmiddeljjk tot demobilisatie van het Grieksche leger zou besluiten, ziet zich bedrogen. De Turken hebben plotseling een aanvallende houding aangenomen, want zij, verzekert men, grepen de Grieksche posten aan. Is dit eenvoudig een schermutseling zonder groote beteekenis? Is het een ernstig gevecht, dat ernstiger gevolgen zal hebben Men weet het niet. Doch wat het zij, Tricoupis heeft niet alleen de demobilisatie verdaagd, maar de Grieksche troepen hebben bevel gekregen naar de grenzen te vertrekken. Bovendien zal de nieuwe Grieksche minister geen kennisgeving aan de mogendheden doen omtrent de door hem te nemen maatregelen, daar hjj door het vertrek der ge zanten de diplomatieke betrekkingen met de mogendheden als afgebroken beschouwt. Zelfs zal hjj zjjn gang gaan zonder zich om de blokkade te bekommeren, welker opheffing hjj ook niet zal verzoeken. Wat zullen de Europeesche diplomaten zeggen van deze opvatting des nieuwen Griekschen mi nisters, die hen zoo deerlijk voor den gek houdt „Ieder die meeleeft toch weet wat vóór een paar maanden gebeurd is, ja hoe de vrijmetselaren door een besluit, in haar loge genomen, bjjnaalle liberale kiesvereenigingen, ook de Middelburgsche, als met een tooverslag deden omgaan." Zoo het Zuiden van Zaterdag 22 Mei. Deze woorden bevatten een tastbare onjuistheid, om niet te zeggen een brutale leugen. In Jan. en Febr. 1885, op de beide vergade ringen, waarin de liberale kiesvereeniging te M. opgericht is en hare statuten vastgesteld heeft, is gebleken dat de meerderheid behoud van de hoofdbeginselen van art. 194 der grondwet wenschte. In het voorjaar van 1886, toen het advies van het bestuur der Liberale Unie in zake de onder wijskwestie in die kiesvereeniging behandeld is, heeft de meerderheid zich verklaard tegen het advies van het bestuur der Liberale Unie, dat wjjziging had voorgesteld. De M. kiesvereeniging is derhalve niet omgegaan. Dat de liberalen (speciaal de M. kiesvereeniging) door de loge geleid wordt en zich leiden laat, is mede een grove onwaarheid. Van de 5 bestuurs leden der kiesvereeniging is éen vrijmetselaar. Meent men werkelijk dat dit eenige bestuurslid de 4 anderen leidt Of durft men beweren dat de meerderheid der leden van andere zienswijze heeft doen blijken dan het bestuur? Kent het Zuiden dat wel weten zal dat ik geen vrijmetselaar ben mij niet genoeg als onafhankeljjk om te weten, dat ik niet onder in vloed sta eener vereeniging, bij welke ik mij niet aangesloten heb Trouwens het eenige bestuurslid der kiesver eeniging, die macron is, stemde t eg en onveranderd behoud van art. 194. In de vergadering van de liberale kiesvereeniging heb ik persoonlijk (en ik ben er dan ook alleen verantwoordeljjk voor) medegedeeld dat de anti- revolutionnairen eerst aan 3 heeren de eandidatuur hadden aangeboden, terwijl eerst nadat men bij de «heeren" het hoofd had gestooten, boeren candidaat waren gesteld; ik heb er op gewezen dat het Zuiden niet „valsch" maar „listig" in een artikeltje vol zoete woorden is gaan betoogen dat het zoo goed was om landbouwers in de staten te kiezen en ik heb de vraag gesteldwaarom heeft men dan niet aanstonds boeren candidaat gesteld, maar eerst „heeren" de eandidatuur aan geboden. Volgens liet Zuiden nu is van dat alles letterlijk niets waar. Doch wat bijjkt uit hetgeen dat blad onmiddellijk na die krasse beschuldiging van onwaarheid laat volgen Men spreekt niet tegen dat en hierop komt het aan eerst de „heeren" gepolst zijn, maar zegt dat men al jaren boeren in de staten heeft willen doen kiezen; dit is allerminst een bewjjs voor de krasse beschuldiging dat in de kiesver eeniging door mjj leugens zouden zjjn verteld. In de volgende zinsnede wordt integendeel er kend dat er drie heeren zijn gepolst. Het eenige verschil is dat er eerst twee en toen nog een (dus te lezendan toch drie) zjjn gepolst. Doch dit is niet alles. Ik heb in de kiesvereeniging erop gewezen hoe valsch steeds de leuze van bezuiniging is die dooi de anti-revolutionnairen wordt aangeheven. Landbouwers zijn over 't algemeen zuiniger, zegt' Tiet Zuiden, dan heeren; daarom doet ge wel met landbouwers te kiezen. Welnu, waarom dan niet reeds voorlang boeren gekozen en waarom dan niet nu uilsluitend boeren (behalve het aftredende lid dr Callenfels) aanbevolen? Hieruit blijkt dat aan de beschuldiging dat de «heeren" niet zuinig zijn, door hen die haar uiten zelf niet wordt geloofd. «Duizenden zjjn uitgegeven door de staten voor het onderwjjs, waar wjj en onze boeren het met honderden zouden hebben gedaan;" beweert het anti-revolutionnaire orgaan nog. Laat ons zien wat daarvan aan is. Het Zuiden zal ook wel weten dat de provincie voor lager onderwijs geen cent uitgeeft en ook volgens de wet niet mag uitgeven. Op de prov. begrooting komt een post voorbijdragen voor de weduwen- beurs voor schoolonderwijzers. Van dien post kan geen cent af, daar het een eontractueele ver plichting is. Wil men bezuinigen op de 400, uitgetrokken voor toelage aan de inrichting voor doofstommen-onderwjjs te Rotterdam? Of zjjn er duizenden te bezuinigen op de 1900, die als subsidie aan 4 ambachtscholen in deze provincie wordt verleend? Andere uitgaven voor «onderwijs" dan de ge noemde worden niet gedaan. De hooge opcenten in Zeeland zjjn hoof Jzakeljjk een gevolg van de ealamiteuse polders, en die

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2