BUITENLAND. Laatste Berichten» ingezonden stukken. Yertrota ei aaiptaei sclepei. Handelsberichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. Eene verklaring. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten. woord. Terwijl de aanslag over 't algemeen be neden het middelmatige ia gebleven, zjjn, gedu rende den winter, nog verscheiden jonge oestertjes door ebslik afgestorven ol wel gestikt, zoodat het resultaat der aftreksels zeer gering is te noemen, vooral in evenredigheid lot de groote hoeveelhe den, die op de Yerache bank en elders, ofschoon ook minder dan vorige jaren, verkregen werden. Men meent den geringen aanslag op onze kusten te moeten wijten aan de vele noordelijke winden en den bijgevolg kouden zomer van 1885. Het is te hopen dat in 1886 de natuur wat zachter gestemd zal zijn en er betere uitkomsten worden verkregen, opdat die tak van nijverheid ook hier moge bloeien, wat te meer noodzakelijk is met het oog op de hooge pachten voor zaai- en plantgronden, die met primo Januari jl. zjjn in gegaan. Met het schoonmaken en opnieuw kalken der afgestoken pannen is men druk bezig, 't geen aan veler handen werk verschaft en een uitstekende tegemoetkoming mag betten in den onvoldoenden veld- of anderen arbeid. Te Ellewoutsdjjk zijn Zondagavond aan den zeedijk drie, blijkbaar sedert weinige uren ver dronken, schapen aangespoeld. Naar men ons schrijft, zal aan het festival op Donderdag 3 Juni, te Biervliet deelnemen de harmonie van Bassevelde en de fanfaren van Terneuzen, Groede, Watervliet, Oostburg, Yzen- dijke, St Kruis en Aardenburg. Aanbieding van den eerewijn, optocht, uitrei king der medailles., een vuurwerk, door den heer Spinnewijn te Hoofdplaat vervaardigd, zjjn de in het programma vermelde nommers der feestviering. Door de bemoeiingen van het Nederlandsch landbouw comité zijn, zooals wij vroeger in 't kort meldden, ten behoeve van landbouwge. zelschappen gunstige bepalingen verkregen van de directiën der Staats-, Hollandsche- en Rijn spoorwegmaatschappijen. Op de Staatsspoorwegen wordt aan leden van landbouwvereenigingen, in dien zij in gezelschappen van ten minste 10 per. sonen te zamen reizen, eene vermindering van 50 ten honderd op den vrachtprijs enkele reis toe gestaan. Door de Hollandsche spoorwegmaat schappij wordt een vermindering van 50 ten hon derd op den vrachtprjjs enkele reis aan landbou wers toegestaan, zoowel op de heen- als op de terugreis, aan gezelschappen van tenminste 8 reizigers le klasse, 10 reizigers 2e of 3e klasse, tusschen alle stations op afstanden van ten minste 50 kilometer. Door de Rijnspoorwegmaatschappij worden gezelschapsbiljetten voor enkele reizen afgegeven, met 50 pet. reductie. Yoor landbou wers zijn die verkrijgbaar voor 8 personen 1ste 'klasse, of 10 reizigers 2de of 3de klasse. Te Maastricht zal in de volgende maand 'een begin worden gemaakt met den aanleg van een waterleiding. Het water zal uit de gemeente Heugem betrokken en het reservoir op den St. Pietersberg aangebracht worden, waartoe reeds het noodige terrein is aangekocht. Het getal aspiranten naar eene plaatsing als cadet aan de Kon. Milit. Acad. te Breda be draagt dit jaar 232 Van dit getal zal schriftelijk examen worden afgelegdte Breda door 90te Amsterdam door 80; te Nijmegen door 47en te Meppel door 15. Het aantal opengestelde plaatsen bedraagt 64. In Amerika werken tegenwoordig 190,000 arbeiders korter dan een maand geleden. De vrucht der arbeiders-crisis. Te Liverpool is een eerepoort, opgericht ter eere van het jongste bezoek der koningin, omver- gewaaid. Vier personen werden daarbij ernstig gekwetst. Een constabel der politie te Kerkkam in Lancashire doodde zijn drie kinderen en trachtte daarna zelfmoord te plegen. Volgens een telegram uit Konstantinopel aan de Daily News zou de koninklijke tamilie voornemens zijn Griekenland te verlaten, indien ile kamer Delyannis bljjft steunen; men hoopt echter dat bet nieuwe ministerie, benoemd dooi den koning, een meerderheid zal krijgen. Dit zou natuurljjk vrede beteekenen. De Porte heeft beloofd zich strikt aan de beslissing der mogend heden te houden en in geen geval de kwestie met Griekenland alleen uit te maken. Reuter wil weten, dat de Engelsche regee ring besloten is haar toestemming niet te verleenen tot de annexatie der Nieuwe Hebriden door Frankrijk. Van andere zijde verzekert men het tegendeel. Engeland zou, behalve het eiland Roca, nog eenige andere eilanden verkrijgen. In Luik vond Zondag een groote socialisten vergadering plaats. Een driehonderdtal personen waren tegenwoordigde orde werd niet verstoord. Men besloot algemeen stemrecht te eischen en daartoe een groote manifestatie in Brussel op touw te zetten. Ook in Paturages bjj Mons zou een vergadering gehouden worden, waar Defuis- seaax zou spreken. In Philippopolis hielden Zondag de tegen standers van vorst Alexander een meeting. Vele personen waren aanwezig, men werd ten slotte handgemeen, waarbij zes toehoorders ernstig ge wond werden. Denzelfden dag is er eveneens een meeting ten gunste van vorst Alexander ge houden. De orde is niet verstoord. De koningin van Spanje is bevallen van een zoon. De hoogbejaarde geschiedschrijver Leopold von Ranke te Berljjn is bedenkelijk ziek. Men vreest voor zijn leven. Uit Chicago meldt men de arrestatie van een der socialistische leiders Louis Ling, dien men verdenkt van de eerste bom onder de politie te hebben geworpen. Oostenrjjksche schepen hebben te Saloniki 10 Grieksche vaartuigen binnen gebracht. De zaak-Vandersmissen is naar de openbare ziting van het gerechtshof van Brabant verwezen, die haar den 31n Mei zal behandelen. Drie zit tingen worden daaraan besteed. lliesiagen. Bij de heden gehouden ver kiezing voor een raadslid kwamen van de 487 stemgerechtigden er 209 op. 's Braveuliage. Aan den heer Stang, directeur der duinwaterleiding alhier, is vergund het gemeentebestuur van Middelburg bij te staan bij zijne overleggingen en voorbereidende maat regelen voor den aanleg eener duinwaterleiding aldaar. 's Gravenliage. Heden is de Vereenigde Kamerzitting door den minister Heemskerk, op de gebruikelijke wjjze binnengeleid, gesloten. De daar bij door hem uitgesproken rede bevat eene op somming der verrichte werkzaamheden en luidt verder als volgt »Met leedwezen moet ik vermelden den niet bevredigenden uitslag der behandelingtot dusverre, van de voorstellen van verandering in de grondwet. Nadat namens ongeveer de helft van de leden der tweede kamer de verklaring was afgelegd, dat, zoo niet het 10e hoofdstuk der grondwet naar hunne overtuiging werd veranderd, hunne medewerking zou ontbreken aan de herziening der overige hoofdstukken, werden alle voorstellen betrekkelijk dat 10® hoofdstuk afgestemd. Het Ministerie verzocht daarop van zijne taak ontheven te worden. Naar 's Konings overtuiging, die door de ver antwoordelijke raadslieden der Kroon geheel wordt gedeeld, mocht het gebeurde geen aanlei ding zijn om 's Konings voorstellen tot verande- ing der grondwet terug te nemen; maar moes^ worden verlangd, dat deze naar hunne eigene ver diensten door de vertegenwoordigers des volks wei den beoordeeld. Maar het scheen wenschelijk en constitutioneel aangewezen dat zij, van wie de be zwaren waren uitgegaan, geroepeu werden om die op te lossen en aldus naar hun eigen begin selen de herziening der hoogste staatswet tot stand te brengen, waarvan zij in 't algemeen het nut hadden ontkend. Aan een waardig en invloedrijk vertegenwoordiger van die staatkundige richting werd alzoo de vorming van een nieuw mi nisterie opgedragen. Deze vereerende opdracht werd echter afgeslagen en dientengevolge de regeeringstaak weder aan het bestaande Minis terie toevertrouwd. Op diens voordracht heelt het den Koning goedgedacht, onder deze omstan digheden, eene ontbinding der Tweede Kamer uit te spreken, zoodat in de volgende maand de ver kiezingen voor al de zetels, in plaats der perio dieke voor de helft der leden, zullen plaats hebben. Of uit deze verkiezing een parlementaire meerderheid zal ontstaan is aan niemand bekend maar zij kan in ieder geyal van beslissenden invloed zijn op den verderen loop der grondwets herziening, welke de regeering zich voorstelt weder aan de nieuwe kamer te onderwerpen. In naam des konings verklaar ik de gewone zitting der Staten-generaal te zijn gesloten." Dit werd heden per bulletin aan onze lezers in Middelburg bekend gemaakt, lSjrussel. De heer Buis is met 2000 stem men meerderheid tot afgevaardigde der kamer gekozen. Maandag werd te Oosterland aanbesteed het jaarlijksch onderhoud der waterkeering van de polders Ooster- en Sir Jansland. Ingeschreven werd door de heeren C. Bolier, Bruinisse ad 3437, A. van Popering idem ad 3222, J. de Rjjke, Sir Jansland ad 3217, M. v. d. Linde, Zierikzee ad 3195, L. van Popering Dz., Brui nisse ad 3175, M. Onderdjjb, Sir Jansland ad 3118 en P. Verburg, Coljjnsplaat ad 2968. Indien de bill betreffende de Iersche regeering bij de tweede lezing verworpen wordt, vertrouwen w:j, dat mr Gladstone onmiddeljjk de koningin zal raden het parlement te ontbinden." Aldus schrijft de Daily News naar aanleiding van lord Salisbury's rede, Zaterdag ,11. in St. James Hall egen Gladstone's Iersche wetsontwerpen gehouden. Het liberale blad noemt het door het hoofd der tories gesprokene om meer dan éen reden merk waardig, maar hoofdzakelijk wegens den belang rijken dienst daardoor aan de liberale partij bewezen. Bjj de huidige verdeeldheid der liberalen had het lord Salisbury weinig gekost een groot deel van hen, die zich nog altjjd liberalen noemen, onder zijn banier, althans een tjjdlang, te vereenigen. Lord Salisbury is echter ongelukkig voor hein, ge lukkig voor Engeland meent de Daily News onhandig geweest en heeft het bondgenootschap afgewezen, heeft op zjjn eventueele geallieerden den voet gezet. Wat de leider der conservatieven op de ver gadering in St. James Hall zoo al gesproken heeft, moet den heer Chamberlain toch ten volle over tuigen, dat zijn houding voor de vrijzinnige beginselen zjjner partij een groot gevaar in zich sluit. Wat Ierland te wachten staat, indien Engeland valt en koningin Victoria lord Salisbury terugroept, weten wjj reeds uit de bekende troonrede bij de opening van het parlement in 't begin van dit jaar. Lord Salisbury heeft het Zaterdag ten overvloede herhaald. Het geheole Iersche volk was in zijn oog niet veel meer dan een troep Hottentotten. Hij twijfelde niet, of het geheele Home Rule plan der regeering zou binnen een week tot de geschie denis behooren, wat de spreker als een zegen voor het Britsche rjjk beschouwde, want een eerste gevolg Van Home rule zou de oplossing der eenheid van het rijk zjjn, zelfs wanneer Gladstone en Parnell wenschten de unie in stand te houden. Maar lord Salisbury beval een ander plan aan handhaving van de wet gedurende de volgende twintig jaren en bevordering van emigratie op uitgebreide schaal op staatskosten. Lord Salis bury zelf hield een ontbinding van het parlement voor waarschijnlijk; de kiezers wekte hp op bij de aanstaande verkiezingen zulke afgevaardigden te stemmen, die zich tegen het verbreken der rijks- eenheid zouden verzetten. De ex-minister harer majesteit ontzag zich niet in zjjn heftigen afkeer tegen Gladstone's grootsche hervormingen de zoogenaamde loyale Ieren uit Ulster tot den burgeroorlog aan te sporen. De Daily Netvs vestigt de bjjzondere aandacht van lord Hartington en mr Goschen op de rede voering van lord Salisbury en vraagt, of dat de man is, dien zij aan het hoofd der regeering over het land willen plaatsen. Eveneens boden de woorden, door lord Salisbury gesproken, den heer Stansfield gisteren in het lagerhuis stof tot enkele opmerkingen. Volgens dezen spreker zou de rede van den conservatieven leider algemeene verontwaardiging in het laud wekken. De heer Stansfield verdedigde verder de politiek der regeering. Hij meende, dat het ont werp betrekkelijk Ierland eenmaal tot wet ver heven veeleer de unie tusschen Ierland en Engeland zou versterken dau opheffen, omdat zij daardoor op meer moreelen grondslag zal rusten. In Berljjn ziet men niet minder dan overal elders de beslissing van het Engelsche parlement over de Iersche wetsontwerpen en Gladstone's ministerie tegemoet. In de bekende Berljjn3che correspondentie aan de Köln. Ztg wordt het ver trouwen uitgesproken, dat een verandering van ministerie toch Engelands betrekkingen met de overige staten van Europa niet zal wjjzigen en het allerminst invloed zal uitoefenen op Engelands houding in de Oosterschg kwestie, voornameljjk niet in de Grieksche. Dat de verhouding tusschen het Britsche rijk en Duitschland onder Salisbury als minister van buitenlandsche zaken niet minder warm zal zjjn dan onder lord Rosebery, gelooven wij gaarne, vooral wanneer wjj opmerken, hoe in de olficieuse Duit- sche pers zoo nu en dan een scherpen toon over Rusland aangeslagen wordt. Een andere vraag zal de betrekking tusschen de Fransche republiek en Engeland onder een tory-ministerie zjjn.Erfelijke sympathieën laten zich niet uitrukken.Een conservatief partjjganger, zelfs al is het een Engelschman, wiens conservatisme immer nog vermengd is met eon greintje liberaliteit, gevoelt oneindig meer sympathie voor een koningrijk dan een republiek, te meer wanneer deze republiek langzamerhand begint te bedenken, dat zjj iets meer dan een democratisch en naam moet bezitten, dat haar instellingen evenzeer een democratisch karakter moeten dragen. Over den val van den radicalen Gladstone zou den de monarchalen in Frankrjjk ongetwjjfeld uitbundige juichkreten aanheffen. In 't algemeen verheffen zjj in den laatsten tijd zeer luide hun stem. Terwijl aller aandacht in Frankrijk op ernstige vraagstukken, welker oploBsiDg moeilijk te vinden is, zich richt, vermaakt de graaf van Parjjs zich met koninkje spelen. Dat hjj ter gelegenheid van het huwelijk zjjner oudste dochter met den hertog van Braganza schitterende feesten geeft op zijn kasteel of in zijn hotel te Parjjs, bruidsgeschenken ten toon stelt of geheel zijn trouwen staf, die in hem den recht- matigen koning van Frankrijk aanschouwt, om zich vereenigt, is zoo heel erg niet als de vreesachtigen misschien gelooven. Ook de grootspraak der Orleanistische pers, die over deze gebeurtenissen niet uitgepraat raakt en aan Monsieur en diens familie kolommen ei) kolommen wjjdt, behoeft de republikeinsche regeering nog geen vrees in te boezemen, zoo lang de soldaten ontbreken, welke de generaals uit de omgeving van den graaf van Parijs zoo gaarne tegen het wettige gouvernement in Frankrijk wenschen aan te voeren. Van den heer De Frejjcinet mag men verwachten, dat hjj een waakzaam oog in 't zeil houdt, om eerst dan tot strenger maatregelen over te gaan, wanneer de volijverige aanhangers der Orleansen van het woord tot de daad mochten willen overgaan. Voor dien tijd is de snoevende taal der monar chale bladen beter geschikt het land in te wjjden, in hetgeen Frankrjjk van een koning en de clericale geesteljjkheid te hopen heeft, dan eenige onhandigheid: bjjv. verbanning, zou kunnen doen, waardoor de pretendent tot martelaar werd ver heven. Sas van Gent, 17 Mei 1886. Mijnheer de Redacteur. In uwe courant van Vrjjdag wordt van mjj gemeld dat ik ben „een volbloed liberaal" terwjjl in het nummer van Zaterdag (uittreksel uit het Vaderland) gezegd wordt dat ik ben »een onaf hankelijk Katholiek". De waarheid isdat ik mj] tot heden nimmer met politiek heb bemoeid en dat de laatste verkiezing in het hoofdkiesdis- triet Hulst is op touw gezet zonder dat er gelet werd op de politieke zienswjjze der candidaten. Eerst op het allerlaatste oogenblik heeft men er eene party-verkiezing van willen maken. Het „kies-partjj" is in den tegenwoordigen tjjd meer dan ooit geschreven voor hen, die in het een of ander college invloed kunnen uitoefenen op ons staatsbestuur", werd door u geschreven in uw nummer van Donderdagvan daar dat ik die eenige jaren lid ben geweest van het bestuur der St. Vincentiuïscholen te Amsterdam, nu Dit werd ons uit Ter Neuzen geschreven. Wij plaatsten, hij de vermelding van den uitslag der verkie zingen achter den naam van den heer Stevetis een voudig de letters a en tc. (Red.) er eenmaal partjj moet gekozen worden, mjj kwa lijk kan laten rangschikken onder de voorstanders der partij-wet vanl 878. Ontvang, mjjnheer de redacteur, met mjjnen dank voor de verleende plaatsruimte, de verzeke ring mijner oprechte hoogachting. L. Stevens, Zr. Ms. schroefstoomschip 4e klaaae Java, onder bevel van den luitenant ter zee der 1° klasse C Hoffman, is in den namiddag van den 16an dezei te Djeddah aangekomen. Aan boord was alles wel In de op heden door de Nederlandsche Handel- maatschappjj te Rotterdam gehouden veiling van 80,108 balen Java-koffiie en 340 kisten Badang- koffie, is alles verkocht als volgtPreanger tot taxatie, Tjilatjap tot 4 a 1| cent onder, Padand tot J a. 2f cent boven en bleekgroenachtig en Malang tot a 1| cent boven taxatie. Vlissingen, 18 Mei. Boter 0.70 a ƒ0.60 per kilogr. Eieren ƒ3.10 per 104 stuks. Goes, 18 Mei. Tarwe met kleinen aanvoer tegen vorige prjjzen langzaam verkocht. Anders onveranderd. De prjjzen waren als volgtOude tarwe nieuwe tarwe 6.75 a ƒ7.-; nieuwe rogge ƒ5.40 a ƒ5 50; wintergerst ƒ4.— a ƒ4.20; zomergerst 4.10 a 4.25; haver 4.30 a ƒ4.60; blauwe erwten 7.50 a 8.25 bruineboonen 9.a 10.— paardenboonen 6.25 a 6.50 alles per heet. Strooboter 0.60. Grasboter 0.66 per kilo. Eieren 2.50 a 2.60 per 100 stuks. Rotterdam, 18 Mei. Ter markt van heden waren aangevoerd: 1594 runderen245 vette 115 nuchtere kalveren; 252 schapen; 563 varkens 261 biggenrunderen le qual. 702° qual. 60, 3e qual. 50; kalveren la qual. 90, 2a qual. 80; schapen le qual. 60, 2e qual. 50 centvarken, le qual. 23, 2e qual. 21, 3e qual. 20, 4e qual. 19 cent. Amsterdam. 17 18 Staatsleeningen. Mei. Mei Nederland. Cert. N. W. Sch. 21/2 pet. 743/4 75 dito dito dito. 3 901/4 893/4 dito dito dito. 4 n IOH/2 lOll/o dito Obl. 1878 f 1000. 4 IOH/2 1015t8 1011/2 1015/g 1011/2 1015/g Belgie. Obligatien21/2 0 75 Frankrijk. Origin. Insch. 3 791/4 791/4 Hongarije. Obl. Leeningl867 fl 1205 923/8 italië. 5e Inschrijv. 1862/81 5 a 93 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 675/8 675/g dito Jan.-Juli5 17 671/s 671/4 dito dito Goud 4 911/9 polen. Obl. Schatkist 18444 851/2 86'" Portugal. Obl. Btl. 1853/84 3 47% 473/4 dito dito 18815 87 Rusland. Obl. Hope 8z C. 1798/1815 5 0 102 1021/g 62 Cert. Insch. 5e Serie 1854. 5 a 613/a dito dito 6e 1855. 5 n 891/2 893/4 1015/g 1017/g dito 1877 dito5 100 dito Oostersche le serie 5 58 dito dito 2e ,r 5 ft 585,8 585/8 dito dito 3e 5 581/2 dito 1872 gecon. dito 5 981/g 983/g dito 1873 gecon. dito 5 981/8 983/g dito 1884 gecon. dito 5 98 dito 1850 le Leening dito 4% dito 1860 2e Leeuing dito 41/2 943/4 947/g dito 1875 gecon. dito 41/2 931/g dito 1880 gecon. dito 4 88 831/8 Obligatie-Leening 1867/69 4 88I/2 89 Cert. van Bank-Assign. 6 Spanje. Obl. Buit. Perpet. 4 55 551/8 dito dito dito 2 Bin. Amort4 1, Perpet4 Turkije. Gepriviligeerde5 Geconverteerde serie D. C.5 dito Geregistreerde 18696 Egypte. Obl. Leening 18784 dito spoorweg dito 1878 5 Vereen.-Staten. Obl. 18774 dito dito 18764% Brazilië. Obl. Londen 1865. 5 dito Leening 1875 5 dito 1863 10041/2 dito 1879 41/2 Venezuela. 18814 70 151/i 15 69 124 963/g 335/3 331/2 807/g IO53/4 1051/2 - 6OI/2 1041/2 Indnstrleele en Financieele ondernemingen. Nederl. Afr. Hand.-V. aand. pet. 80 Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 Ned.-Ind. Handelsb. Aand. dito Zeeland Aand dito dito Prefer, dito dito dito Obl. 1885 5 Duitschland. Cert. Kijksb. Adm. Amsterdam Oostenrijk. Aand. O. H. B. 118 Spoorwegleeningen. Nederland. Obl. Maats, tot Expl. van Staat-Spw. Aand. Ned. Cent. Spw. Aand. 250. dito gestemp. Obl. 235 Ned.-Ind. Spoorw. Aand. Ned. Rijn-Spw. volgef. Aand. N.-Brab. Bost. Obl. gestemp. 1875/80 Zuid Ooster sp. Obl Hongarije. Theiss. Spoorw. dito dito Obl Italië. Victor Em. sp. Obl. Zuid-Ital. Spw. Obl Oostenrijk. P. O. Sp. Obl. Polen. Wars.-Weenen dito Rusland. Gr. Sp. Mij. Aand. dito Hypoth. Obligatien dito dito dito Baltisehe Spoorweg Aand. Chark-Azow Oblig. 100 Jelez-Griasi dito Jelez-Orel dito 1000. Kursk.-Ch.Az. Obl. £100.. Losowo-Sewastopol 1000 Morschan8k-Sysran. Aand. Mosk.-Jarolslaw Obl. 100 Mosk.-Kursk. dito dito Mosk.-Smol. dito dito Orel-Vitebsk aandeelen dito Obl 112 701/8 91 91 423/4 - IOOI/2 5 101 1005/g 5 3 807/s 87 3 61 61 3 751/8 751/2 5 1185/g 1191/4 «/2 4 98S/4 991/2 3 60% 5 100 10Ö5 5 5 100 lOOl/s 5 93 93 5 92 921/g 5 59 581/4 5 1033/g 1033/g 6 1031/4 103 5 100 5 941/2 941/2 5 987/8 ,99

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 3