BUITENLAND. Laatste Berichten. m in Kerknieuws. Gemengde Berichten. Burgerlijke stand. Weerkundige waarnemingen. liien en Algemeen Overzicht. 7erkoopingen en aanbestedingen. Door het departement van koloniën is aan de kon. Mi) de Schelde te Vlissingen de vervaardiging opgedragen van een stoomschip 4e klasse, ten behoeve der Indische militaire marine. Pensioen verleend aan H. L. Broeder Vermeyle, zich ook schrijvende Yermeyle Broeder, rijks boekhouder 2e kl., ten kantore van den betaal meester te Middelburg ad ƒ154 'sjaars, en aan J. P. Piegen gewezen assistent der posterjjen te Middelburg ad 323 's jaars. De koninklijke familie is heden naar Arolsen vertrokken om Maandag van daar naar W ildungen te gaan. Naar aanleiding van het bekende antwoord van den directeur-generaal der staatsspoorwegen op het adres der heeren Van Heel c. s., heeft de heer J. A. van Heel te Goes opnieuw een adres gezonden, waarin hjj, volgens de G. Ct, er nog maals op wijst dat de verbinding met Noord- en Zuid-Duitschland door het opheffen van trein n° 148, alsmede die met België en Amsterdam feitelijk zoodanig wordt gewijzigd, dat handel en verkeer ten zeerste worden belemmerd: dat voorts wel is waar in het vorig adres de wijziging ten opzichte van trein 26 met dankbaarheid werd gewaardeerd, doch dat men dit voorrecht gaarne weder wil prjjsgeven, wanneer daardoor trein 148 tot Vlis singen blijft doorloopen en dat eindeljjk ook het locaal verkeer op het eiland, vooral in de zomer maanden, veel meer gebaat is met trein 148 dan met trein 26, aangezien de gebruikelijke verdeeling van den dag aanleiding geeft dat men gewoonlijk om 6 uren 's namiddags naar KapelleBiezelinge, Kruiningen enz., of wel van Vlissingen en Middel burg naar Goes komt en een gedwongen terugkeer met den trein n° 26 dan de gelegenheid beneemt om ergens genoegzamen tijd te verwijlen. Zooals men ziet, is daarin geschreven geheel overeenkomstig den wenk, destijds in ons blad gegeven. De schutterij alhier zal a. Maandag, 's avonds te 6 uren, onder de wapenen komen op den Dam, om daarna met de muziek naar het Molenwater te marcheeren, alwaar de installatie zal plaats hebben van de bevorderde en nieuwbenoemde officieren. In April bracht de opbrengst der rijksmiddelen het eindcijfer der 4 maanden iets boven dat van het overeenkomstig tijdvak in 1885. Deze maand bracht 4j ton meer op dan April 1885 en kwam voor de eerste maal boven de raming, met ƒ390.000. Dit laatste is voornamelijk te danken aan de grond belasting, die in April steeds ruim vloeit, het eerste aan personeel, successierecht en sui ker. Ook met andere middelen ging het, hoewel in geringe mate, iets beter dan verleden jaar. De invoerrechten, de accijnzen op wijn, gedistil leerd, zout en zeep, de posterijen, ja zelfs de re gistratierechten gaven alle, in meerdere of mindere mate, betere uitkomsten. Door de regeering is thans, zooals wij in het kort meldden, een ontwerp voorgesteld om bedrog bjj verkoop niet alleen van boter maar van alle levensmiddelen tegen te gaan, door met eenige wjjziging de oorspronkelijke redactie van art. 329 van het nieuw strafwetboek te herstellen en een jaar gevangenisstraf te bedreigen tegen den verkooper, die den kooper bedriegt 1° Door hem opzetteljjk te verkoopen of te le veren, wat niet of slechts gedeeltelijk is, en uiterlijk geljjkt op hetgeen hjj verlangde en meende te koopen of kocht 2° door hem, die een bepaald aangewezen voor werp kocht, opzetteljjk iets anders daarvoor in de -plaats te leveren; 3° ten opzichte van de boedanigheid of de hoeveelheid van het geleverde, door het aanwen den van listige kunstgrepen. Deze wet wenscht de regeering in werking te doen treden den eersten Sept. 1886. De minister van justitie zegt tot toelichting o. a. het volgendeDoor de op 16 Maart jl. in de tweede kamer der staten-generaal gehouden de batten, naar aanleiding van de interpellatie van den heer A. van Dedem, over den handel in kunst boter werd hjj versterkt in zijne meening, dat het nieuwe strafwetboek niet voldoende waakt tegen bedrog bij den verkoop van levensmiddelen. Intusschen is de minister geenszins overtuigd dat juist voor het bedrog, gepleegd door verkoop van boter, waarin meer of min vetdeelen voorko men, niet van melk afkomstig, als zuivere en onvervalachte natuurboter eene bijzondere wette lijke voorziening noodig zou zijn. Integendeel acht hij den verkoop van surrogaten voor deze en andere waren meer strafwaardig dan die van kunstboter. Het zou z. i. daarom verkeerd zijn de eerlijke concurrentie van kunstboter tegen natuurboter te bemoeilijken en het eene voortbrengsel van nijver heid te beschermen ten koste van het andere. Anders vat hij echter den plicht van den staat op, waar de concurrentie ophoudt eene eerlijke te zijn, waar het surrogaat wordt verkocht, niet als zoodanig, maar onder den naam en den schjjn van hetgeen het bestemd is te vervangen. Tegen dat bedrog moet in de strafwet worden voorzien. Maar tevens meent hij dat verdere in menging yan staatswege niet gewenscht is. Met het hoofdbestuur der IIoil. MiJ' van Landbouw verlangt de minister geen bescherming voor na tuurboter, maar alleen voorziening in het straf wetboek tegen bedrog, met kunstboter gepleegd, Dat beginsel, doch uitgebreid tot alle koopwa ren, omdat de strafwaardigheid in het algemeen niet afhangt van den aard der waar, ligt ten grondslag aan het wetsontwerp. De aanprijzing of zelfs de eenvoudige aanbieding van eenig fabrikaat als echt en onvervalscht, terwijl het een surrogaat is van soms aanmerke lijk mindere waarde en bruikbaarheid, dat boven dien met de waar, die het heet te vervangen, niets dan den naam en de kleur gemeen heeft, is werkelijk in zijn oog bedrog, niet slechts eene geoorloofde reclame. Met 10 van de 11 stemmen is tot organist bij de herv. gemeente te Arnemuiden gekozen de heer Th. J. Odding Jz. Te Goes had heden morgen op de stoom- houtzagerij an den heer V. d. Peijl een der jongens het ongeluk met een zijner handen in aanraking te komen met een der zagen, waardoor hem een vinger werd afgenomen en twee andere zwaar beschadigd zijn. Het kohier van den hoofdelijken omslag in de gemeente Nisse is vastgesteld op 1498.80, verdeeld over 138 contribuanten in 25 klassen. De aanslag der hoogste klasse, geschat naar een inkomen van 3101 tot 3500, bedraagt ƒ118.34, die der laagste, naar een inkomen van 201 tot 250, 0.30. In de gemeente Vlachtwedde heeft men het zich bij de statenverkiezingen niet druk gemaakt; van de 155 kiezers stemden er 20, waaronder zes leden der twee stembureaus en twee kasteleins, in wier lokalen de stemopneming plaats vond. Als bewijs hoe wakker sommigen met hun tjjd medegaan mag de mededeeling gelden, dat op 9 Mei jl. te Vlijmen de vlag van den ge meentetoren wapperde, ter eere van den verjaar dag van wijlen prinses Marianne. Op de internationale tentoonstelling van honden te Rotterdam zijn twee honden te koop. De eerste is een Yorkshire Terrier Perfection, toebe- hoorende aan Mrs. M. A. Trougbear, Bury (Lan cashire). Dit kleine, langharige dier, getokt door Bucby, is te koop voor ƒ240.000. De tweede de Saint-Bernhard, Champion Plinlimmon van Mr. Hedley M. R. Chapman, Westbourne, gefokt door Y. Hall, is te koop voor 120,000. Boven dien wordt nog een bloedhond aangeboden voor .12000, terwijl prijzen boven ƒ1000 geen zeld zaamheden zijn. De menschen die zoo'n prijs voor een hond geven te qualificeeren is gevaarlijk, misschien zouden wij ze in de rij der meest geduldige, last dragende diersoort moeten plaatsen. Te Leeuwarden zijn voor belangstellenden ter bezichtiging gesteld twee paren schaatsen, toebehoorende aan den heer inr J. van Buttingha Wicbers, te Leiden, secretaris van den Nederl. Schaatsenrydersbond, welke om hunrle samen stelling zeer de aandacht trekken van de Friesche hardrijders. Het eene paar is van dezelfde samenstelling als dat waarmede Axel Paulsen, uit Noorwegen, ver leden jaar te Hamburg den Duitscken eereprija behaalde; het andere paar is van het model, waarmede, bij diezelfde gelegenheid, de Amerikaan Curtis den eersten prijs voor het schoonrijden verkreeg. Het N. v. d. D. geeft er de volgende beschrijving van. De eerstgenoemde schaatsen, van AxelPaulsen, zijn van Noorweegsch, gewijzigd Friesch model, en vervaardigd in de fabriek van A. Storen, te Christiania. De ijzers1' zijn van gehard staal, 32 cM. lang, niet meer dan 2 mM. dik, overal even sterk met vlakgeslepen snede en houden van begin tot einde ijs. Het overige gedeelte van de schaats is vervaardigd van plaatijzer: de zoolvlakte is gebogen naar den vorm van den schoen, deze wordt met 10 ijzeren schroeven aan de schaats bevestigd. Door zijne lange en rechte ijzers zijn deze schaatsen blijkbaar bestemd voor hardrijden op de lange rechte baan. De andere schaatsen, die van den kunstschaat senrijder Curtis, hebben eenige overeenkomst met de bekende Halifax-schaats. De zoogenaamde ijzers zjjn van staal en sterk gekromd, met vlakke en ongeveer 6 mM. breede snede. Ook bij deze is het overige gedeelte der schaats van jjzer en ge schiedt de bevestiging zonder riemen of banden: met behulp van een sleutel wordt de zool van den schoen gevat tusschen klauwen, welke zich zijwaarts op de zoolvlakte der schaats bevinden. Deze schaatsen hebben wegens den gebogen vorm der ijzers weinig oppervlakte en zijn daarom niet geschikt voor tochten op de lange baan. De rijder evenwel die, na goed op streek te zjjn, steeds op het middengedeelte gaat, zal er gemak kelijker mede voortglijden, omdat het gedeelte, dat met het ijs in aanraking komt, zeer weinig oppervlakte heeft. Uit Grauw wordt dt. 11 Mei aan de Tem. Crt geschrevenHeden had alhier eene gecom bineerde vergadering plaats van burgemeester en wethouders en het bestuur van den Willem Hendrikpolder. Ziehier wat tot dit zeldzaam feit aanleiding gegeven heeft. Nadat de regeerende partij dezer gemeente jaren achtereen, met min of meer succes, eene achtbare familie dezer gemeente gedwarsboomd had, is hare stoutmoedigheid, driestheid of overmoed, of hoe men het dan ook noemen moge, zoover gegaan, dat zij zonder voorkennis van het bestuur van den Willem Hendrikpolder een sloot onder het beheer van gemeld bestuur gedempt heeft met grond, geleend nogmaals z on d er voor. kennis, bjj een lid van bovengemelde familie. Later melden wjj u den afloop dezer zaak. lede alhier denkt dat dit muisje een staartje hebben zal. J— Door de klompenmakers in het 5e district van Zeeland is een adres ingezonden aan de tweede kamer der staten-generaal, tot het ver krijgen eener belasting op den invoer van klompen uit België. De grève der tramway-conducteurs en koet siers te Bordeaux is geëindigd. De ambtenaar, gisteren op het ministerie van openbare werken te Brussel doodgeschoten, is de heer Carlier. Diens moordenaar, zijn zwager Franyois Verhaeren, is eerst 26 jaar oud. Hij vervolgde zijn schoonbroeder reeds geruimen tijd met aanvragen om geldhij staat bekend als een mauvais sujet. Clemenceau bevindt zich oogenblikkelijk te Zurich. De Germania verneemt uit Munchen, dat het geheele kabinet, wegens het niet tot stand komen der regeling van 's konings schulden, zijn ontslag heeft aangeboden en daarbij den koning de mogelijkheid zijner afdanking onder het oog heeft gebracht. De onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Roemanië over een handelstractaat hebben tot geen resultaat gevoerd. De Roemaansche vertegen woordiger heeft verdere onderhandelingen over bodig verklaard, zoolang Oostenrijk niets van zjjn aanspraken wil opgeven. Vertegenwoordigers van een Amerikaansche maatschappij houden zich in Taschkend op om de kantoencultuur in Turkestan in te voeren. Klimaat en grond moeten zeer gunstig zjjn. In de Vereenigde Staten hebben vreeselijke stormen gewoed. Een kleine plaats in Ohio werd letterlijk door een zondvloed onder water gezet. Verscheidene menschenlevens zijn te betreuren. In het lagerhuis heeft de Britsehe regeering de opzienbarende geruchten omtrent lord Wolse- ley als belachelijk gebrandmerkt en tegengespoken. In de nabjjheid van Luik is de eigenaar Croisier vermoord. De moordenaar heeft zich met een paar honderd francs uit de voeten gemaakt. In de woning van lórd Hartington werd gisteren een meeting tegen de Rome rule bill ge houden; ongeveer 130 personen waren tegenwoordig. Tegen Woensdag a. is de Grieksche kamer bjjeengeroepen. Het tusschen Zweden en Noorwegen bestaande toltarief zal aan een herziening onderworpen word en. Bjjna het geheele dorp Saint Angel, dep. Corrèze, is afgebrand120 families zjjn zonder onderkomen. Den 10en kwamen te Venetië elf nieuwe ge vallen van cholera voor en overleden elf personen. Te Stavenisse werd gisteren door het bestuur van 't calamiteuse waterschap Stavenisse aanbe steed het herstel, de vernieuwing en het onder houd tot 30 April 1887 vaa de aarde-, kram-, rjjs- en steenglooingswerken aan de waterkeering van genoemd waterschap. (Begrooting 7932,36.) Inschrijvers waren de heeren C. Moerland te St. Annaland voor 8000, J. van Eek te Har- dinxveld voor 7995, M. Bréas te Coljjnsplaat voor 7980, A. Foudraine te Goes voor 7977, H. C. v. d. Ende te Zierikzee voor ƒ7809, P.v.d. Berge te Coljjnsplaat voor ƒ7798, W. Ringelberg te Duivendijke voor 7790, G Bolier te Scher- penisse voor 7790. M. v. d. Linden te Zierikzee voor 7787, P. Verburg Jz. te Coljjnsplaat voor ƒ7785, J. de Jong te Biezelinge voor 7700, C. D. Bolier te Scherpenisse voor 7650 en P„ Moerland te Stavenisse voor 7500. Amsterdam. Bij ministerieel besluit is de heer Vermeire, voormalig directeur van het huis van arrest te Haarlem, wegens ontsnapping van den Beverwjjkschen commissionair Visser niet eervol ontslagen, als volkomen onschuldig aan onachtzaamheid, gerehabiliteerd en benoemd tot tweeden commies bjj het gevangeniswezen te Groningen, eene even eervolle als moeieljjke taak, met behoud tevens van eventueel pensioen. I'eterstnarg. Het gerucht, dat er span ning bestaat tusschen Rusland en China is onge grond. Van 8 tot 15 Mei. Vlissingen. Gehuwd: K. Bosschaart, jm. 22j. met M. Stevense, jd. 20 j. J. Sohier, jm. 22 j. met H. H. Arense, jd. 21 j. J. van Grol, jm. 31 j. met A. C. Rjjns, jd. 34 j. Bevallen: H. C. F. Brackx, geb. Vanhujjsse, z. M. J. P. van Outrijve, geb. Laforce, z. A. van Akkeren, geb. Wjjnand, z. P. C. Willems, geb. Plaizier, d. S. de Waard, geb. Meesen, z. C. Jas- perse, geb. Stroo, z. L. J. Maes, geb. Devoghel, d. N. A. Lauwereins, geb. Baeijs, d. Overleden: P. Schout, z. 9 w. G. Westdorp, jm. 17 j. L. A. S. Brackx, z. 2. d. J. F. D. de Reeper, man van E. M. Bos, 65 j. E. C. M. Gabor, d. 11 d. 15 Mei, des morgens te 8 uren. VerwachtW. wind. Thermometerstand te Middelburg 15 Mei 's morgens 8 uren 52 gr. 's middags 1 i^ar 59 gr. 's avonds 5 uren 50 gr E. Datum. 19 Mei 20 24 25 26 26 1 Juni 2 7 Piaats. Schoondijke, Middelburg, IJzendijke, Middelburg, Koudekerke, Middelburg, Oostburg, Tlioleu, Voorwerpen. Beestiaal enz., Woonhuis, Inspan, Inboedel, Inspan, Bontwerken, Hoefsmederijen, (verp.) Bouwland Information Tak. Woutersen. De Smidt. Woutersen. De Wolff. Notarishuis. Le Nobel. Kroondomein. De vrienden der Duitsche regeering kunnen, met het oog op de jongste ongeregeldheden in Chicago, maar niet genoeg den lof van hun waakzaam gouvernement, dat het Duitsche rijk den zegen eener socialistenwet verschafte, bezingen. Wat in Chicago voorviel bewijst meent'\Reptilienpresse zooals de Fr eis Zeit. deze aanbiddende bladen noemt voldoende de hooge wjjsheid der Duitsche regeering. Wat bun echter in zulk schoon verband voorkomt, verschijnt Richters orgaan in geheel ander licht. De eersten noemen oorzaak, wat den ander gevolg heet. Bevrjjd van anarchisten en dynamiet is toch ook Duitschland niet gebleven, en de Frets. Ztg herin nert eraan, boe zelfs het anarchisme in Duitsch land niet ouder is dan de socialistenwet. De aanslag, beraamd bij de inwijding van het Niederwald-monument, was niets minder afschu welijk dan eenige daad van de Amerikaansche anarchisten en kwam alleen door een toeval aan 't licht. De politieraad Rumpff te Frankfort viel gedurende de socialistenwet door den dolk van een anarchist. En meer dergelijke verraderljjke handelingenGeen uitzonderingswetten, hoe talrjjk ook, konden het leven van keizer Alexander II voor de dynamietbommen der nihilisten bewaren. Met hetzelfde recht, waarmee de Duitsche regeeringspers haar voordeel zoekt te doen met de gebeurtenissen in Chicago ten koste van de verdedigers van het gemeene recht en de tegenstanders van uitzonde, ringswetten, beroept de Freis. Ztg zich op het voorgevallene in St Petersburg, ter waarschuwing tegen ieder soort van dictatuur en absolutisme. Daar ook in ons land uit vrees voor lijf en goed hier en daar een strooming ten gunste van ge welddadige en naar ons dunkt zeer onpraktische onderdrukking der socialistische en anarchistische theorieën waar valt te nemen, hebben wjj het artikel in de Freis. Ztg met onverholen instem ming gelezen. Nauwkeurig geeft het blad aan, hoe de gewone wetgever in Duitschland met het strafwetboek in de hand bij machte is iedere oproerige beweging of elk vergrijp tegen het gemeene recht te bestraffen, zonder daartoe buitengewone wetten te behoeven. De Amerikanen bezitten een recht van veree- niging en vrijheid van drukpers van een uitge strektheid als geen Duitscher ook zonder socia listenwet zich droomen kan. Daarentegen verstaan de Amerikanen geen gekheid en maken geen omslag, zoodra in het verzet tegen recht en wet van woorden tot daden overgegaan wordt. Dit zag men kortelings in Chicago, waar onmiddelijk een sterke politiemacht bijeen was, welke onver schrokken trots dynamietbommen en andere projectielen binnen weinige oogenblikken de plaats, waar de oproerkreten aangeheven werden, van duizenden personen schoon veegde. Amerika beschikt niet over een staand leger, des ondanks is het daar geen oproer gelukt ook maar eenige uren zich staande te houden. In Duitschland schrijft de Freis. Ztg zou men dadeljjk na zulke gebeurtenissen als in Chicago den staat van beleg uitgesproken hebben In Amerika denkt tot heden niemand noch aan uitzonderingsmaatregelen noch aan uitzonderings wetten. Maar Amerika loopt ook geen gevaar, dat de tegenstanders der bestaande orde tengevolge van kleingeestige politie-maatregelen zich met de gloriekroon van het martelaarschap kunnen tooien. Des te meer aaneengesloten schaart zich de publieke opinie bjj iedere openlijke wetsver krachting aan de zijde der regeering. Deze zedelijke overtuiging helpt beter dan bet uiterlijk geweld om een verdere uitbreiding van oproerige bewe gingen te verhinderen en de maatschappelijke orde, wanneer zjj verstoord wordt, spoedig weder te herstellen. Van een ander gevoelen is de Duitsche regeering. Zij hoeft in aansluiting aan de socialistenwet bij ministrieel besluit bepaald, dat geen openbare vergadering in Berljjn en omstreken mag gehou den worden zonder schriftelijke machtiging der bevoegde autoriteiten, tweemaal vier en twintig uur te voren aan te vragen. Onder de vrjjzinnige kringen is de verontwaardiging over dezen maat regel groot, daar niet alleen de sociaal-democra tische partjj maar ook alle overige daardoor ge troffen worden. Het is een toepassing van de socia listenwet, waaraan tot heden niemand gedacht had. Zonder twijfel zal de regeering in den rijks dag over dit besluit geïnterpelleerd worden. In Amerika hebben de arrestatie van Most en de vele inhechtenisnemingen in Chicago de overige anarchisten nog niet tot zwijgen gebracht. De Freiheit bevat een heftig artikel, wraak roe pend over hen, die het waagden Most achter slot en grendel te sluiten; zijn blad roept alle socia listen te wapen tegen het kapitaal. Hebben wij in Amerika met oproerlingen tegen de bestaande orde te maken, in Ierland organi seert zich een bende opstandelingen tegen een nieuwe staatkundige orde. De protestanten van Ulster, zich loyale opstandelingen noemend, scbjj- nen werkelijk besloten te zjjn zich met geweld te willen verzotten tegen Home rule, indien Glad stone's bill tot wet wordt verheven. Zjj moeten zich, indien men de loopende geruchten kan ge- looven, reeds wapenen en oefenen om te bestemder üre gereed te staan.

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2